Na de ramp te Fréjus Radio-TelevisiM'crlifiiting Radio de Koek Algerije in de Verenigde Naties Eisenhower in Italië (joodwilS Weero verzicht Minister De Schrijver in Brussel teruggekeerd 1959 Hongaarse tragedie Aapje in raket ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT Fraakaring bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N4 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 5 DECEMBER 1959 16e Jaargang Nr 4851 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. j. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pw advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Maandag is in de assemblee der Verenigde Naties het debat be gonnen over Algerije. De Fransen erkennen niet liet recht van de Verenigde Naties zich te mengen in deze binnenlandse aangelegen heid, maar president De Gaulle heeft wel vepl ondernomen om het zijn vrienden mogelijk te maken, te stemmen voor een resolutie, die de hoop zal uitspreken, dat Frankrijk zelf dit probleem zal op lossen. Zo verwacht men, dat de Verenigde Staten zich ditmaal niet van stemming onthouden doch zich zullen uitspreken voor een motie, die gunstig voor Frankrijk zal zijn. De Afro-Aziatische landen wen sen hel recht van Algerije erkend te zien op onafhankelijkheid, hoewel forme"! dit gebied een deel is van Frankrijk. De Gaulle hpeft zelf dit laatste standpunt verlaten, door in uitzicht te stellen dat de Algerijnse moslims zich over hun toekomst mogen uit spreken en zelfs afscheiding van hei moederland mogen kiezen. Hij verstaat daaronder alleen pen deling van het gewest in een hij Frankrijk gebleven en een onafhankelijk gebied, dus een oplossing als in Ierland of Palestina. In dat geval zou het onafhankelijke deel van Algerije wel hij Tunesië of Marokko moeten worden gevoegd. Dit neemt niet weg dat De Gaulle zich heeft gerealiseerd, dat de moslims geen Fransen ziin, al hoopt hij dat zij nauwe banden met Frankrijk zullen willen bestendigen. Door deze concessie heeft hij het vele leden der Verenigde Naties mogelijk'gemaakt, af te wach ten wat hij bereikt. De discussie zal echter vinnig zijn, want een meerderheid san twee derden heeft al het Franse voornemen ver oordeeld een atoombom te laten ontploffen in de Sahara. Zwart Afrika Daarbij komt dat het volgend jaar nog weer verscheidene Afrikaanse staten onafhankelijk zuilen worden. Zo Somaliland, dat nu nog onder Italiaanse voog. dij staat. Dan het Britse Nigeria, dat een dominion zal worden. Voorts Kameroen, tenminste het deel dat onder Franse voogdij staat. De twee delen van Kame roen (voor de eerste wereldoor log Duits) die door Engeland worden beheerd, zullen later i<ie- zcn. En dan Togoland, eveneens een ..beheersgebied" van de Ver enigde Naties. Tenslotte ver wacht men, dat de twee nu Frans-Afrikaanse republieken Senegal en Soedan, zelfbesturend binnen de Frans-Afrikaanse ge meenschap, dc voorkeur zullen geven aan onafhankelijkheid. Alle candidaten voor het lid maatschap van de V. N. En nun lot zal dat van Algerije mee be palen. Maar zoals gezegd hopen de Fransen op een milde verkla ring van de V. N. 1e meer -laar het mogelijk is. dat een dele gatie van leiders der Algerijn se rebellen in Parijs komt pra ten. De Algerijnse nationalis ten hebben aangeboden, vijf nu- in Frankrijk gevangen mede standers aan te wijzen om te bm-aadslacen. Daartegen be staat in Parijs wel bezwaar, doch een definitief besluit over ai of niet aanvaarden van on derhandelingen is nog niet ge vallen. Het Franse kabinet, dat al een overwinning behaalde in bet dehat over zijn Algerijnse poli tiek, heeft nu van de Kamer ook de zegen gekregen voor zijn eco nomisch beleid. Het staat met De Gaulle achter zich sterker dan enige vroecere regering. Hot zal zieb van een afkeurend be sluit van de V.N. weinig aan trekken. Maar het zou toch nrot- tig zijn. als zulk een resolutie gunstig was voor de Franse re- gpHnm Een kans daarop scheen te bestaan. Drama Bang-Jenscn De Ver. Naties zijn overigens geschokt door bet drama van een van haar vroegere emolnyé's. Dep, Ban^-Jensen. heeft in de tiid van de Hongaarse opstand en van hpt onderzoek daarnaar door dp Ver. Naties pen aantal uil ge weken Hongaren verhoord. Hij hpeft toen geweigerd de papieren in te leveren met hun namen, daar de verhoorde vluchtelingen, vreesden, dat aldus hun familie leden in Hongarije last zouden ondervinden. Hoewel de namen nooit zijn uitgelekt en het geheim in de Ver. Naties veilig bleek, liep de twist met secretaris-generaal Hammarskjoeld zo hoog. dat Bang-.Tensen ontslag moest ne men. Hij kreeg een behoorlijke betrekking bij een Amerikaanse hulporganisatie, vloeh had daar blijkbaar toch allerlei moeilijk heden en was in de war. Hij be nam 7.ich het leven of werd ver moord en hij herinnerde aldus op tragische wijze aan het Hon gaarse drama, juist in de tijd dat de assemblee der Ver. Naties be sloot, de onderdrukking in Hon garije weer op de agenda te plaatsen. Chroes jts.jcf in Boedapest Dit alles viel trouwens ook samen met de aankondiging, dat de Sowjet-premier Chroesjtsjcf een bezoek aan Boedapest zou brengen ter bijwoning van het eerste partijcongres, dat in Hon garije na de opstand van 1956 weer werd gehouden. In dit land is de rust in zoverre hersteld dat nog maar weinigen enige hoop hebben op het slagen van een nieuwe rebellie. De aan wezigheid van Russische troepen verhindert dit, en ook econo misch is Hongarije ingekapseld in het Sowjetblok. Zijn buiten landse handel heeft voor zeker twee derden betrekking op de communistische landen. En ais produktie en consumptie daar stijgen hopen de Hongaren hpt wat beter te krijgen. Intussen is nog maar een beperkte amnestie verleend aan vrijheidsstrijders en biiift het regime hard van aard. Velen hoopten, dat het bezoek van Chroesjtsjcf zou leiden tot een belofte van minder dwang en van meer conta'ten met het Westen. uit propagandistisch oogpunt, om int; rationale ont spanning te bevorderen. Erg veel zal er in de praktijk echter wel niet veranderen. Want in Moskou is men zeer bevreesd voor „natio naal communisme". Nationalisme in de S. U- De kwestie is namelijk dat Chroesjtsjef ook in zijn eigen land te doen heeft met vormen van nationalisme, dtp het Krem lin weinig welbevallig zijn. De Sowjet-Unie wordt over heerst door de Russen, die de grootste republiek der unie uit maken. Daarna komen de Oekrainers, die nu al drie eeuwen met de Russen één staat vormen. Doch zelfs onder deze Oekrainers vindt men voorstanders van een onafhankelijke staat. Dit is veel meer het geval in de kleinpre republieken, zoals die welke zijn ingelijfd van 1939-1940 (Estland, Letland en Littauen bijvoorbeeld) de oorspronkelijk Mohamme daanse landen van Sowjet-Azië en de gebieden van de Kaukasus. Overal hebben zich de laatste tijd verschijnselen voorgedaan van „nationaal communisme", om de eigen gewestelijke belan gen in het bijzonder te beharti gen en tegen „Russificering" te protesteren. Vele ministers en partijleiders hebben in die repu blieken de laatste tijd het zeld moeten ruimen. En het is geen wonder dat Moskou nog banger is geworden van nationalisme in de volksdemocratieën. Ook de lieden van het Kremlin hebben hun zorgen, om het uitgestrekte rijk met zijn vazalstaten in tact te houden. Europese problemen De zes landen van het West- europese vasteland hebben ver leden week in Straatsburg hun vormen van samenwerking en integratie besproken, zowel in de ministerraad van de economische gemeenschappen als in het „par lement". Dit laatste bleek geens zins de bevoegdheden te hebben van een echt parlement, en de ministers (die verantwoordelijk zijn aan hun nationale vertegen woordigende vergaderingen) hebben daarom hun beleid wei nig doen beïnvloeden door de raadgevingen van de parlemen tariërs. Dat had overigens niet tot gevolg dat de ministers klare wiin hebben geschonken. De economische moeilijkheden bü de kleineuropese integratie zijn groot, want de nationale be langen lopen nog al uiteen. Over de vraag, of een apart econo misch blok moe(t ontstaan van de zes landen, of dat deze zich zo sooedig mogelijk moeten verbin den met de zeven van de kleine vrijhandelszone, zijn de zes het niet eens. Frankriik houdt vast aan een afgezonderd en „om muurd" blok, Benelux niet. En wat dit aangaat heeft Straats burg weinig klaarheid gpbracht. Het is nergens gemakkelük om naties, eeuwenoude eenheden. +e onderschikken aan supra-natio nale organen. Drs. A. C. (Nadruk verboden.) Uitvoer van ruwvoeders aan banden Zoals minister Marijnen reeds heeft medegedeeld bij de beant woording van de interpellatie- Biesheuvel in de Tweefle Kamer, acht hij het in verband met de gevolgen van de abnormale droogte van dit jaar voor de veevoedersituatie noodzakelijk maatregelen tg treffen voor het behoud van een zo ruim moge lijke ruwvoedermarkt. Als een bijdrage daartoe is thans de mo gelijkheid geopend de uitvoer van ruwvoeder aan beperkende bepalingen te onderwerpen. In een gisteren verschenen Staatsblad is een Koninklijk Be sluit gepubliceerd waarbij de uit voer van stro, groenvoeder, droogvoeder, voederbieten en andere voederwortelen, bieten- pulp en afvallen van de suiker industrie krachtens artikel 42 van de landbouwwet aan vergun ning gebonden wordt. Ook kun nen deze ruwvoeders bij toege stane uitvoer met een heffing worden belast. Een bare mistral woedde vrij dagmorgen boven' het rampge bied van Fréjus. In de vroege morgenuren trokken reddings ploegen naar het dal van de Reyran om te trachten de tal rijke lijken, die daar nog liggen, te bergen. Het dal biedt een troosteloze en verlaten aanblik. Vrijwel alles is verwoest. De reddingsploegen worden gesteund door hefschroefviieg- tuigen en verkenningstoestel len, die onafgebroken boven het rampgebied vliegen. Gister morgen is het elektrische net in Fréjus en Saint-Raphaël her steld. De bewoners van beide plaatsen zitten echter nog zon der water. Er zijn tankwagens aangekomen om in deze nood te voorzien. Ook is men overge gaan tot uitdeling van brood en andere levensmiddelen. Treinen kunnen het gebied nog steeds niet bereiken. André Coyne, directeur van de firma die de plannen voor de dam van Malpasset heeft ont- fArfvprtPvHei I NOORDSTRAAT 102 - TEL. 3128 - TERNEUZEN De Belgische minister voor de Kongo, de heer De Schijver, is vrijdagochtend uit de Kongo in Brussel teruggekeerd. De Belgische minister zei, na zijn besprekingen met de poli tieke leiders in de Kongo „ver trouwen in dc toekomst te heb ben", hieraan toevoegend, „hoe wel de zaken niet helemaal zo zijn gelopen als ik had gehoopt". Inmiddels hebben de leiders van de drie Kongolese partijen, die donderdag in de Belgische hoofdstad zijn aangekomen om zoals uit Leopoldstad was ge meld „informatieve besprekin gen te voeren met minister Scheyven over de ronde-tafel conferentie in januari", donder dag geëist, dat een dergelijke conferentie vóór de komende ver kiezingen van deze maand zal worden gehouden. In een com muniqué verklaarden zij voorts, r'at een be^nreking met minister Scheyven alleen niet tot resulta ten zou kunnen leiden, daar deze uilsluitend is belast met de finan ciële en economische vraagstuk ken van de Kongo cn niet met de politieke. In politieke kringen in de Bel gische hoofdstad wordt deze eis gezien als een poging van deze Kongolese leiders de verkiezin gen. waarvoor de kieslijsten gis- teern moesten worden ingediend, uit tc stellen. Deze eis is op hef tig verzet gestuit van de gema tigde partijen in de Kongo, die zich reeds bereid hebben ver klaard aan de verkiezingen deel te nemen en daarna een afvaar diging te zullen zenden naar een ronde-tafelconferentie in januari. In de Belgische perscommen taren overheersen teleurstelling en pessimisme naar aanleiding van de eisen van de leiders der drie Kongolese partijen, die tnans in Brussel zijn. ..Niet tevreden met alleen hun komst naar Brussel met uit sluiting van alle andere partijen om te beraadslagen over iets dat niemand precies weet. kondi gen zij aan al het mogelijke te doen om de verkiezingen te doen uitstellen. Het wordt tijd, dat tegen deze heren krachtige taal wordt gesproken", schrijft de „Libre Belgiquc". „De Standaard" meent, dat een ronde-tafelconferentie vóór de verkiezingen, op het laatste ogen blik georganiseerd, waarbij de „extremisten" alles zouden doen om hun eigen standpunten in gang te doen vinden, zou ontaar den in een eindeloze discussie, zonder dat men tot concrete resultaten zou komen. „Le Soir" schrijft, dat men in politieke kringen in Brussel ont steld is door de openbare stel- lingname van de leiders der drie partijen. Het blad vraagt zich af of zij hun houding na verdere besprekingen met de vrijdag uit de Kongo teruggekeerde minister Dc Schrijver zullen handhaven. „La Cité" vraagt zich tenslotte af, wat men moet denken van de houding der vertegenwoordigers van de „Abako". de nationale Kongolese beweging en de Afri kaanse solidariteitspartij. „Bluf om de schijn te redden?; laatste zet om alsnog tot een ronde tafelconferentie te komen? In ieder geval, aldus het blad, het schijnt, dat dc onderhandelingen, die in Leopoldstad op zijn Oos ters zijn begonnen, in Brussel worden voortgezet." GEEN UITSTEL VERKIEZIN GEN BELGISCH KONGO. De Belgische ministetr voor de Kongo, De Schrijver, heeft de eis van drie Kongolese partijen afgewezen om de deze maand te houden verkiezingen in de Kon go uit te stellen. De vertegen woordigers van deze partijen, die sinds donderdag in de Belgische hoofdstad besprekingen voeren, weigerden gisteravond mede te delen of dit betekent dat zij deze verkiezingen zullen boycotten. „De banden zijn nog niet ver broken", zeiden zij, doelend op verder overleg met minister De Schrijver. Duizenden Romeinen hebben vrijdag stortbuien getrotseerd om president Eisenhower in Rome welkom te heten bij het begin van zijn belangrijke reis naar elf landen. De storm bracht de voorberei dingen voor de traditionele ent vangst in de war toen het grote zilver en oranjekleurige Boeing 707-straalvliegtuig van de presi dent boven Rome verscheen. Het toestel landde vrijdag zes tien minuten te iaat na boven het vliegveld te hebben rondge cirkeld in afwachting van h;t breken der lage bewolking. Op zeker ogenblik informeerde de piloot naar de weersomstan digheden in Napels maar enkele minuten later maakte de Boeing een perfecte landing. De begroetingsplechtigheid kon wegens de regen niet ge houden worden op de beton- baan waar militairen van de Italiaanse luchtmacht stonden opgesteld. De president zei een eenvou dige boodschap uit Amerika te hebben meegebracht„Wij wil len in vrede en vriendschap cn in vrijheid leven". Deze boodschap zou hij naar alle landen op zijn 35.000 km lange reis van negentien dagen meenemen. Hij herinnerde aan de vriend schap die hij met de Italianen gesloten had in de tijd dat hij opperbevelhebber van de Navo- strijdkrachten in Parijs was. ,.Ik verzeker u dat wij als deelgenoten in de Navo steeds ons aandeel zullen bijdragen en met u zullen samengaan om vrede in gerechtigheid en vrij heid na te streven". Vierduizend man politie met doorweekte capes bewaakten de weg naar Rome. Aan de muren van oude pa leizen en andere gebouwen hin gen aanplakbiljetten met wel komstleuzen van politieke par tijen en andere groepen, van uiterst rechts tot uiterst links. De stad bood een geheel an dere aanblik dan bij het eerste bezoek van Eisenhower aan Rome in 1951 als Navo-opperbe- velhebber. Toen hingen er leu zen van communisten zoals „Ike go home" en werd een proteststaking gehouden. Gisteren brachten woordvoer ders van alle partijen, ook van de communistische partij, in het parlement hulde aan Eisen hower. worpen, zegt in „France-Soir" dat de onderneming, die de stuwdam heeft gebouwd, niet verantwoordelijk kan worden gesteld voor de ramp. De ingenieurs en arbeiders in dienst van deze onderneming hebben nog nooit een fout ge maakt. Zij hebben in Frankrijk tien en in het buitenland wel veertig stuwdammen gebouwd en er is bij deze werken nooit een mankement aan het licht getreden, aldus Coyne. Hij zei dat het nog te vroeg was om de oorzaak van de ramp te kunnen vaststellen, maar achtte een berekeningsfout in het ontwerp niet uitgesloten. Particulieren en Franse fir ma's hebben 500 miljoen franc samengebracht voor de slacht offers van de ramp. Radio en televisie zonden donderdag de gehele avond verzoeken om steun uit. Vrijdagmiddag zijn 135 ge- identificeerde lijken van de ramp begraven. Duizenden men sen baden in koor de gebeden mee voordat de bisschop van Fréjus, mgr. Mazerat, op het plein voor de kerk de absoute verrichtte. De kisten lagen op gestapeld op de treden van de kerk. Tijdens de plechtigheid die werd bijgewoond door re- gerings- en plaatselijke autori teiten, werden boodschappen van de Paus en van de Franse Protestantse kerkelijke leider, Bögner, voorgelezen. De namen van de slachtoffers waren in haast op de eenvou dige houten kisten geschilderd of gekalkt. Op sommige kisten lag een krans van witte chry santen. Militairen en Rode- Kruishelpers vormden een be schermende wacht. Hartverscheurende tonelen speelden zich af toen de kisten op militaire vrachtauto's wer den geplaatst waarop zij naar het kerkhof werden vervoerd. In een koude wind bewoog de stoet zich langzaam op weg naar de begraafplaats. In de kerk van Fréjus liggen de niet-geïdentificeerde slacht offers nog opgebaard. Verwan ten zijn van heinde en ver sommigen uit het buitenland geKomen om hun doden te iden tificeren. De minister van Landbouw, Rochereau, plaatselijke autori teiten en vertegenwoordigers van leger, marine en politie leidden de stoet door de stra ten. waar de luiken neergelaten waren, naar het kerkhof aan de rand van de stad vanwaar men neerziet op het verwoeste ge bied. Het neerlaten van de kisten in drie gemeenschappelijke gra ven een van dertig en twee van ruim twintig meter lengte duurde tot de schemer reeds gevallen was. Vele aanwezigen fAdvertentie BINNENVERINGBED 'HAZET- FABRIEKEN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBEO De Amerikanen hebben vrijdag in een „Little Joe"-raket een aapje de ruimte ingeschoten. Do houder werd van de raket gescheiden op 48 km hoogte. Hij schoot nog omhoog tot 90 km. Vervolgens viel hij vrij tot 6500 meter. Toen opende zich een kleine stabiiisatieparachule. Op 3.000 meter ging de hoofdpara chute open. De houder is 325 km uit de kust in zee gekomen. Een onderzeebootjager, die met de opsporing was belast, seinde vrijdagmiddag dat het de bus had gevonden en aan boord getakeld. Toen men de bils uit zee op pikte was het juist drie uur ge leden dat de raket gelanceerd was. In de bus bevinden zich ook plantendelen, zenuwcellen van een rat, reageerbuisjes met bac teriën. larven en eieren van in secten. De bus is ongeveer 3 m hoog en weegl een ton. De aap. Sam genaamd, is een rhesusaapje van 30 maanden. Hij weegt drie kilo. Zijn gedragingen zijn nauwkeu rig vastgesteld. De bus met het aapje is van dc soort die men wil gebruiken om een mens naar de ruimte te stu ren. Enkele uren tater bij de ope ning van de bus bleek hel aapje nog in leven en klaarblijkelijk in goed" conditie: het diertje at en dronk. MINDER WIND Een kleine depressie kwam vrijdag op het zuidelijk deel van de Noordzee tussen Engeland en Nederland vrijwel tot stilstand. In verband hiermee viel in onze westelijke provincies vrij veel neerslag: op sommige stations 15 mm, terwijl in het oosten bijna niets werd afgetapt. De depressie vormt het scnei- dende systeem tussen de invloed sferen van twee hogedrukgebie- den. Het ene, boven Noord-Rus- land is bijzonder krachtig en ge heel gevuld met zeer koude lucht. Het front dat deze lucht begrenst heeft zich vrijdag wel iswaar in een langzaam tempo, maar toch gestadig naar het zui den verplaatst waardoor de kou de lucht nu boven bijna geheel Zweden is doorgedrongen. Het andere hogedrukgebied bevindt zich op de Oceaan ten v. .ten van Spanje Aèin de noordflank ervan trok vrijdag een actieve depressie in de richting van Ier land. De beweging van leze ZON op onder Dec. 5 8.30 16.31 6 8.31 7 8.32 16.30 13.16 8 8.34 16.29 14.40 MAAN op onder 12.21 16.30 12.50 22.55 0116 1.14 depressie is van groot belang voor het weersverloop na zater dagavond maar de koers ervan is nog onzeker. Vandaag blijft het weer onder invloed van de storing op de Noordzee die aanvankelijk voor al in het westen enkele buien zal veroorzaken. De temperatu ren worden dezelfde als gisteren of iets lager. De winden nemen medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van zaterddag- ochtend tot zaterdagavond. Minder wind. Half tot zwaar bewolkt met enkele verspreid voorkomende buien. Tot matig of zwak afne mende wind uit zuidelijke rich tingen. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. HnnCWATW ZONDAG 6 DECEMBER. v.m. n.m. Breskens 6.01 6.40 Terneuzen 6.36 7.15 Ilansweert 7.16 7.55 Walsoorden 7.26 8.05 MAANDAG 7 DECEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.04 7.39 8.19 S.29 n.m. 7.46 8.21 9.01 9.11 konden hun ontroering niet meester blijven. In Fréjus heerst nog steeds grote spanning. Tallozen slaan de aankomst gade van nieuw gevonden slachtoffers die men ondanks de modder dikwijls meteen herkent. De ironie wil dat een grote vijand van deze door water ge teisterde stad de dorst is. Dui zenden staan in rijen om hun rantsoen water, dat met tank wagens wordt aangevoerd, in ontvangst te nemen. Meer dan 10.000 mensen na men gisteren deel aan de red dingswerkzaamheden. Met bull dozers en traktors wordt ge poogd enige orde in de chaos te scheppen Over het gebied hangt de lucht van desinfec terende middelen die gebruikt zijn om epidemieën te voorko men. De helikopters vliegen nog over en weer naar afgelegen boerderijen waar nog vele men sen geïsoleerd zijn. President De Gaulle heeft aan het rampgebied een bedrag van circa 40.000 gulden geschon ken. De Belgische regering besloot 180.000 gulden te schenken, ter wijl de Britse regering 100.000 gulden heeft uitgetrokken voor de hulpverlening. Van veler lippen komt de vraag: waarom is woensdag het alarmsignaal niet eerder ge geven. Er zou dan gelegenheid zijn geweest tot het evacueren van de bevolking. Heden zullen vijf ministers ter plaatse een onderzoek in stellen naar de huidige situatie. De boogvormige dam van Mal passet was op het tijdstip dat hij in gebruik werd genomen (in 1954) de dunste dam ter we reld. Aan de voet was hij 6,91 meter breed en aan de top 1.50 meter. Deze methode werd ook in andere landen toegepast, zoals b.v. in Japan waar deze bouwwijze de meest geschikte werd geacht om weerstand te bieden aan aardbevingen. Volgens vrijdagavond gepubli ceerde officiële cijfers zijn er lol op lieden 196 doden geteld en worden 87 mensen vermist. Van de vermisten wordt aangenomen dat ze omgekomen zijn. Het kan nog wel weken duren voor het definitieve dodencijfer bekend zal zijn. Ooggetuigen vertellen van ramp in Zuid-Frankrijk Hartverscheurend waren soms de tonelen die zich in het Zuid franse rampgebied afgespeeld hebben. Zo deed een spoorweg arbeider het volgende verslag van hoe hij, zijn vrouw en 83- jarige schoonmoeder aan de dood ontsnapten. „Wij lagen in diepe slaap toen we door een oorverdovend lawaai gewekt werden. Ik besef te meteen wat het was en schreeuwde tegen mijn vrouw dat de dam doorgebroken moest zijn. Op dat zelfde ogenblik al klapte de deur naar binnen. We sprongen uit bed en stonden tot de knieën in het water. Ik probeerde naar de keuken te komen, maar het water reikte ui tot mijn nek. Mijn vrouw rende naar haar moeder. Met zijn drieën gingen we rechtop op het drijvende bed staan. We dreven nog op tien cm van de zoldering en waanden ons ver loren. We baden, weet ik hoe lang. De kleine ademruimte tussen water en plafond raakte uitgeput, maar juist toen zagen we dat het water langzaam zakte. Niet lang daarna kwam er hulp van buiten". Een 25-jarige boer die met zijn moeder op een boerderij nabij Puget sur Argens op en kele honderden meters afstand van de vlakte van Reyran woonde, vertelde„Het was half tien en ik was even naar buiten gegaan. Moeder was in de keu ken. Plotseling hoorde ik een verschrikkelijk gerommel en merkte een lichte grondtriliing, vergezeld van gekraak uit na bije rotspartijen die het be gaven. Ik rende in huis want ik begreep dat de dam was bezwe ken. Ik gilde naar mijn moeder naar boven te gaan, maar het water was er al en steeg schrik wekkend snel. De eerste golf was zeker vier meter hoog en overstroomde ook de eerste ver dieping. Wij moesten naar de tweede verdieping vluchten en tenslotte zelfs op het dak. Maar het water bleef in het midden van de eerste verdieping staan en zakte na twintig minuten aanzienlijk. We zagen het slijk van de trap glibberen. We ble ven de hele nacht op de eerste verdieping wachten op hulp. Uit de verte hoorden we kreten. Later bleken ze van een miche- line te komen die door de vloed golf was meegesleurd. Bij de dageraad zag ik kans naar bui ten te komen. De grote hout zagerij die vlak bij onze boerde rij stond aan de oever van de rivier, was verdwenen. Er was niets van over".

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1