Argentinië's doornige pad Bezwaar en beroep Eric de Noorman - recht der lan^e 'w«°n Na schijnwelvaart via soberheid naar betere toekomst Verloop geldomzetten in midden- en kleinbedrijf Dr. Mansholt over landbouwpolitiek in de E. E. G. op dc algemene weduwen- en wezenwet Engelse visserijbedrijven gaan concurreren met kleine vrijhandelszone vanaf ƒ2,50 Vrijdag 4 december 1959 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 Al maandenlang heeft Argentinië veel weg van een zware zieke, die met antibiotica wordt behandeld en daarop reageert met hef tige allergische aandoeningen. Van enige vooruitgang is onder deze koortsachtige verschijnselen vrijwel niets te bemerken. Dikwijls ook vergelijkt men de toestand van het land met die van een na tie, die juist een oorlog heeft verloren. Dat klopt wel voor zover het de economische en morele situatie betreft. Maar de mentaliteit van de bevolking is niet die van een volk, dat zich geen illusies meer maakt en weet, dat verbeteringen alleen maar zijn te berei ken, indien men bereid is daarvoor eerst offers te brengen. De tien jaren demagogische dictatuur van Perón beloofden een hemel op aarde, boden schijnbare oplossingen en voor bijgaande perioden van wel vaart enverkwistten daarbij de substantiede substantie aan volksvermogen, aan vertrouwen, san moreel en aan zin voor de werkelijkheid. Toen de dictatuur in 1955 ten val werd gebracht, was de mas sa zich deze verkwisting nog geenszins bewustnog steeds verborg het schone scherm der demogogie het grauwe niets, dat er achter verborgen lag. En zo kwam het, dat grote delen der industrie-arbeiders Peróns liefste kinderen de ware si tuatie van het naderende bank roet niet. zagen en daarom nog steeds treuren om de tijden, waarin een „leider" alles voor hen regelde, wanneer men hem maar braaf volgde en de geld ontwaarding bij de aanblik van mooie nieuwe bankbiljetten ver gat. ONZEKER BELEID De constitutionele regering van Frondizi heeft zich sinds haar aanvaarding van de macht, in mei 1958. met deze treurige erfenis moeten bezig houden. Zij slaagde niet in het construeren van een beleid, dat het verleden met het heden kon verzoenen. Tussen al te laag bij de grondse compromissen en to talitaire elementen enerzijds wat de democratische meerder heid van het volk voor het hoofd stootte en onpopulaire, maar hoogste nodige maat regelen anderzijds wat de „massa" als verraad aan de ver kiezingsbeloften hekelde kon Prondizi het tenslotte niemand meer naar de zin maken. Zo zit hij thans tussen alle stoelen in en heeft zoveel van zijn autoriteit verloren, dat hij onlangs de leiding van de eco nomische politiek moest afstaan aan een buiten zijn regerings ploeg staand team, omdat zijn eigen partij hem al te aarzelend op het onpopulaire pad der so berheid volgt. NIEUWE MEESTERS Het nieuwe kabinet binnen de regering, dat wil zeggen de van de „partijlijn" vrijwel onafhan kelijke economische groepering, heeft onder leiding van de dy namische ingenieur Alvaro Also- garay een nieuwe koers uitge stippeld, die bewust het zo suc cesvolle voorbeeld van de Duitse vrije-markteconomie nastreeft. De valuta is ten minste op papier gestabiliseerd. De nood lijdende staatsbedrijven hebben opdracht gekregen zichzelf te bedruipen, om niet de totale economie van het land verder te verzwakken. Buitenlands ka pitaal wordt onder gunstige voorwaarden naar het land ge trokken. in de eerste plaats gel den uit de Verenigde Staten, die voornamelijk voor de exploita- De toeneming van de wereld-koopvaardijvloot Uit door Lloyds Shipping Re gister verstrekte statistische ge gevens blijkt dat de Nederlandse koopvaardijvloot per eind 1959 naar verwachting een omvang zal hebben van in totaal 4.743.000 bruto ton, wat voor dit jaar een toeneming zou betekenen met 143.000 ton. De omvang van de tank vloot wordt gesteld op I.248.000 ton#of 62.000 meer dan een jaar geleden. De Verenigde Staten zullen vol gens Lloyds over de grootste koopvaardijvloot (25.288.000 ton) beschikken, gevolgd door Enge land met 20.757.000 ton. De Ame rikaanse vloot zou daarmee zijn gedaald met 302.000 ton terwijl de Engelse vloot met 471.000 ton zou zijn toegenomen. De sterkste uitbreiding van de scheepsruimte treedt echter op in Liberia (met 1.857.000 ton tot II.936.000 ton), Noorwegen (met 1.059.000 ton tot 10.444.000 ton) en Japan (met 811.000 ton tot 6.277.000 ton). Ook de Griekse vloot is aanzienlijk uitgebreid (met, 540.000 ton tot 2.151.000 ton). De totale scheepstonnage in de wereld wordt door Llovds gesteld op 124.935.000 ton 6.902.000 ton). De tankvloot van Liberia zei dit jaar vermoedelijk met 1.459.000 ton toenemen tot 7.078.0000 ton. Liberia beschikt daarmee over de grootste tank- vloot ter wereld. Engeland komt op de tweede plaats met 6.389.000 ton 461.000 ton). Hierna komen Noorwegen met 5.929.000 ton 1- 575.000 ton), de Ver. Staten met 4.340.000 ton 231.000 ton), Panama met 2.561.000 ton (plus 237.000 ton) en Japan met 1.302.000 ton 263.000 ton). De totale wereld-tankvloot zal volgens het overzicht met 4.300.000 ton toenemen tot 37.890.000 ton. tie van de belangrijke petro- leumbronnen in het zuiden van Argentinië worden gebruikt. De energiebedrijven, de auto mobielindustrie, de metaalver werkende industrie en de che- misch-farmaceutische fabrieken worden met buitenlandse hulp snel uitgebreid, om de deviezen- uitgaven voor importen te rem men. Ten slotte of beter ge zegd in hoofdzaak moet "de staatshuishouding door syste matische bezuinigingen in het bestuur in evenwicht worden gebracht. VOORTDURENDE ONRUST Tot zover ware alles goed indien niet steeds weer politieke en vooral sociale woelingen de opbouw zouden ondermijnen Het goed doordachte program ma van stabilisering rust op een, volkomen onevenwichtige politieke situatie, zonder duide lijke lijnen en met een steeds kleiner wordende regeringsaan- hang. De enige onaangetaste auto riteit, en macht in het land. het leger, bevindt zich al sinds maanden in een innerlijke strijd tussen de democratische en autoritaire officiersgroepen, een strijd, die reeds enige malen tot revolutionaire spanningen leidde. De democratische groep heeft voorlopig de overwinning behaaldmaar' er blijft een on zekerheidsfactor, die als laten te onrust het opbouwprogram ma belast. Gevaarlijker nog zijn de 'o- ciale moeilijkheden. De ene sta king lost de andere af. Terreur en bomaanslagen vullen in dc Argentijnse kranten vele ko lommen. In de twee dagen du rende algemene staking van eind september hadden de pe ronistische en de communisti sche krachten in de vakbonden hun partijen zijn verboden zich verbonden tot een gemeen schappelijke aktie, die als dy namiet moest werken en het begin moest zijn van een syste matische revolutionaire ont wikkeling. Dat deze aktie goed deels mislukte, was het eerste lichtpuntje voor Argentinië in lange tijd. Het grootste deel van de bevolking toonde zich niet bereid, zich op het sleep touw van syndicale tirannie te laten nemen en zich hals over kop in een allergevaarlijkst avontuur te storten. In de plaats daarvan manifesteerde zich een weliswaar nog wat schuwe wil. de harde werkelijkheid van een economie op het nulpunt te er kennen en mede te werken aan een programma, dat op lange termijn de enige mogelijkheid is om tot geordende toestanden en nieuwe welvaart te geraken. Maar op dit ogenblik, twee maanden later, kan nog geens zins met zekerheid worden ge zegd, dat Argentinië nu defini tief besloten is, het doornige pad naar een betere toekomst te be wandelen. (Nadruk verboden.) fAdv.) pun. hoest, enep. diarrhec.^influenza per 6 poeders maar ook in een-hargigc JUslE JjlllSlgQIl^FK IcKKeF i1 zonder prijsverhoging. raag uw drogist. MEENK'S POED^^ helpen! Er njn Meenk's Poeders*?® hoofdpijn, kies pijn, hoest, griep, affirrhce, influenza, rheumatiek. koortsiWeid bij gevatte kou periodieke pijnen enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis a 6 poeders) zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist MEENK'S POEDERS helpen' Er zijn Msfc-J| Al OT-fefell.ii'ft&u \j^kmgbaar ar wok in irtttEk WÉHÉ Het Economisch Instituut voor de Middenstand heeft gege vens gepubliceerd omtrent het verloop van geldomzetten in het midd - en kleinbedrijf van een aantal branches gedurende de eerste 9 maanden van 1959. Uit deze gegevens blijkt, dat in de voedingsmiddelensector de geldomzetten in de onder zochte branches in de eerste ne gen maanden van 1959 als ge heel bezien 2—6 pet hoger wa ren dan die in he't tijdvak ja nuari t./m september 1958. De stijging in de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit van 4 pet houdt verband met de tengevolge van de droogte hoge prijzen van groen ten en fruit in de zomermaan den van 1959. Ook cie toeneming van de geldomzet in het slagers- bedrijf met 3 pet en die in de detailhandel in melk en zuivel- produkten met 6 pet kan mede aan prijsstijgingen worden toe geschreven. Worden de vermelde wijzi- gingspercentages voor de eerste negen maanden in 1959 verge leken met die in het jaar 1958 t.o.v. 1957 dan constateert men voor de groentewinkels en voor de slagerijen een gunstiger ver andering in de genoemde pe riode van 1959. In de branches in duurzame consumptiegoederen was de be haalde omzet in de eerste negen maanden van 1959 in het, alge meen hoger dan die in dezelfde periode van 1958. In de branches van deze sec tor werd een omzetstijging ge boekt variërende van 2 tot 11 pet. Vooral het omzetvprloop in dames- en herenstoffen, in schoeisel, in boeken en in goud, zilver, uurwerken enz. kan gun stig worden genoemd met stij gingen van resp. 11. 10, 8 en 8 pet. De detailhandel in meubelen en aanverwante artikelen vormt een uitzondering; in deze bran che werd een omzetdaling ge noteerd met 4 pet. In vrijwel alle hiergenoemde branches wa ren de omzetwijzigingen in de eersie negen maanden van 1959 aanzienlijk gunstiger dan die in het jaar 1958 t.o.v. 1957 Ook hierbij moet een uitzondering worden gemaakt voor de detail handel in meubelen enz. In de branches in genotmid delen blijft, wat het omzetver- loop betreft, een grote overeen komst bestaan met die in voe dingsmiddelen. Hoewel in de hiervermelde branches in ja nuari t/m september 1959 een geldomzet werd behaald welke 2 tot 4 pet. hoger was dan die in de overeenkomstige periode van 1958, bleef de procentuele toe neming toch lager dan die in het jaar 1958 t.o.v. 1957, die 5 pet bedroeg. In de groep „overige bran ches" was het omzetverloop in de periode januari .t/m septem ber jl. over het geheel genomen bevredigend. Zowel in het drogistenbedriif met 6 pet als in de verschillen de afdelingen van het kappers- bedrijf, met 5 a 8 pet, was de procentuele omzetvermeerdering t.o.v. de corresponderende pe riode in 1958" van grotere om vang dan die in het jaar 1958 t.o.v. 1957. De omzet in het schoenrepa ratiebedrijf is minder sterk ge stegen, n.l. met 3 pet. Dit moet vooral worden toegeschreven aan een daling van de ontvang sten in de zomermaanden van het lopende jaar. ENGELSE PERS OVER EISENHOWERS REIS De Britse pers wenste woens dag president Eisenhower, die woensdagavond laat zijn lange reis begon waarop hij elf hoofdsteden zal aandoen, geluk. De Londense „Times" gelooft dat de Westelijke politiek als geheel van Eisenhowers erva ringen zal kunnen profiteren. De (Manchester) ..Quardian" heeft, slechts op één punt kri tiek, n.l. hel bezoek aan Franco. Aangezien Franco een bondge noot van Amerika is, krijgt hij militaire en economische steun, doch verder behoeft Eisenhower toch niet te gaan? Volgens de „Quardian" is op de duur de enige hoop voor Spanje, dat Franco op vreedza me wijze aan de kant kan wor den gezet. Door Eisenhowers bezoek wordt deze hoop echter geschaad. De „Daily Telegraph" ver wacht vooral iets van Eisenho wers bezoek aan Nehroe. Tot voor kort bestond er veel mis verstand tussen Nieuw Delhi en Washington, aldus de „Tele graph", doch Eisenhower heeft Nehroe's hart gewonnen door zijn besprekingen met Chroes- jtsjef te Camp David en boven dien zijn Nehroes ogen open ge gaan door het Chinese optreden in de omstreden grensgebieden. De liberale „New Cronicle" neemt Eisenhowers reis een krachtig symbool van goede wil. Eisenhower kan op vele punten worden bekriticeerd, aldus dit blad, doch hij belichaamt toch ook dat openhartige idealisme dat de aantrekkelijkste karak tertrek van Amerika is. DE LOONBELASTING VOOR ONGEHUWDEN In het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer voor het ontwerp van wet tot herziening van het tarief van de inkom stenbelasting en de loonbelas ting voor ongehuwden betuigt men algemeen zijn instemming met het voorstel de tarieven van de inkomstenbelasting en de loonbelasting voor ongehuw den te verlagen, daar dit zal kunnen leiden tot, een billijker verdeling van de belastingdruk. Vele leden waren voorts met betrekking tot de juiste verhou-- dingen tussen de tarieven voor gehuwden en ongehuwden van de inkomsten- en de loonbelas ting van mening, dat daarbij ook rekening moet worden ge houden met de druk van de in directe belastingen op ieder van deze categorieën. Ten aanzien van de onjuiste verhouding, welke zich kan voordoen tussen het nieuwe voorgestelde tarief voor onge huwden en het tarief voor ge huwden. als gevolg waarvan somtijds de belasting druk ten laste van samenwonende onge huwden minder is dan voor ge huwden met een gelijk totaal inkomen, waren deze leden van mening, dat zulks zou dienen te worden geredresseerd door de passende verlaging van de belastingdruk voor gehuwden bij een volgende herziening. De bedolven arbeiders bij Turijn Men heeft donderdag helicop ters ingeschakeld om de zes ge wonde arbeiders op te halen, die in de Italiaanse Alpen bij Turijn door een lawine verrast werden, toen zij in een hut te slapen la gen. Men hoopt ook de lijken van de negen omgekomen arbeiders te kunnen bergen. Dr. S. L. Mansholt, vice-presi dent van de Europese commis sie en speciaal belast met land- bouwaangelegenheden. heeft dinsdag in Parijs tegenover de leden van de parlementaire raad van de Europese beweging, ge: proken over het probleem van hef definiëren van een ge meenschappelijke landbouwpo litiek in de E.E.G.-landen. De vroegere Nederlandse mi nister zei hierover dat men een dergelijke politiek niet voor slechts enkele jaren kan vast leggen. De politiek dient abso luut een langdurige periode te bestrijken teneinde de landbou wers in de zes landen te ver zekeren van de noodzakelijke stabiliteit. Als taak van de Europese commissie in deze noemde Mansholt het scheppen van om standigheden die kunnen leiden tot verhoging van de produk- tiviteit en de levensstandaard in de landbouw. Dit Is een werk van lange adem. gericht op een verbetering van de structuur in grote gebieden, op de- verbete ring van de infrastructuur en van de arbeidsvoorwaarden. Daarbij dient tevens richting te worden gegeven aan de pro- duktie en moet de vooruitgang worden bevorderd met behulp van de hiervoor bestemde fond sen der gemeenschap. Het pro bleem van de landbouw zal in geen geval kunnen worden op gelost door een eenvoudige or ganisatie van de markten of door prijsmaatregelen. Toch zullen ook deze maatregelen moeten worden genomen om de producenten een behoorlijk prijsniveau en vooral een sta biele afzet te waarborgen, zon der daarbij tot enige overpro duktie te geraken,.aldus de vice president van dc Europese com missie. LANDBOUWPRI.ISINDKX- LIFERS OKTOBER 1959. Volgens mededeling van het Centraal Bureau voor de Statis tiek bedroeg het algemeen land bouwprijsindexcijfer in oktober 125 tegen 110 in de voorafgaande maand en 106 in oktober 1958. Voor de akkerbouwprodukten steeg het groepsindexcijfer van 119 tot 128 (oktober 1958 106). De prijsstijging, welke tot deze ontwikkeling leidde, betrof vrij wel alle produkten in deze sec tor, in het bijzonder echter het stro 47) en de consumptie aardappelen 17). Het groepsindexcijfer Voor de veehouderijprodukten liep op van 108 tot 124, voornamelijk als gevolg van de hogere prijzen voor eieren 11) en melk 37) Vergeleken met oktober- 1958 (106) ligt het 18 punten hóger. Het indexcijfer voor hét totaal der kostenfactoren nam "toe van 137 tot 139. Ten opzichte van" de overeenkomstige maand van het vorig jaar (136) vertoont het een toeneming van 3 punten. Zoals dat het geval is met al le sociale verzekeringswetten, bestaat er bij de per 1 oktober j.l. ingevoerde Weduwen- en wezenwet eveneens de moge lijkheid, beroep en bezwaar aan te tettenen als rgen het niet eens is met een genomen be slissing. Beroep ten aanzien van een genomen beslissing kan worden aangetekend bij de Raden van Beroep en bij de Centrale Raad van Beroep. Beroep staat open van beslis singen, die verband houden met het recht op en de uitbetaling van weduwenpensioen, tijdelijke weduwenuitkering en wezenpen sioen. Het beroep moet worden inge steld bij de Raad van Beroep binnen een maand na de dag van verzending van de beslis sing. Wie door de Raad van Beroep in het ongelijk is gesteld, kan in hoger beroep gaan bij de Centrale Raad van Beroep te Utrecht binnen een maand na de dag van verzending van de uitspraak van de Raad van Be roep. De premie Eveneens kan er bezwaar wor den gemaakt en beroep worden aangetekend inzake de premie heffing. Voor wat betreft de premiebetaling geldt dezelfde regeling zoals deze bestaat bij de belastingen. Bezwaar kan worden gemaakt bij de inspecteur der belastin gen bij een definitieve aanslag binnen twee maanden na de dagtekening van de aanslag j bij ingehouden loonbelasting moet het bezwaar worden gemaakt binnen een maand na de in houding. Bestaat er zowel bezwaar te gen de aanslag in de inkom stenbelasting over een bepaald jaar als tegen de premie-aan slag over dat jaar, dan dienen afzonderlijke bezwaarschriften te worden ingezonden. Hetzelf de geldt indien tevens bezwaar bestaat tegen de ingehouden loonbelasting. Beroep en cassatie Beroep kan worden ingesteld bij de belastingkamers bij de gerechtshoven. Cassatie kan worden aange tekend bij de Hoge Raad bin nen een maand na cle uitspraak van de Raad van Beroep. Is het bezwaarschrift inge diend terzake de belasting en inzake dé premieheffing, dan ontvangt men van de inspec teur eerst een beslissing voor de belasting, indien het bezwaar betreft een hoogte van het loon of inkomen. Een beslissing over de premie wordt pas genomen, wanneer het fiscale inkomen on herroepelijk is vastgesteld, met name als binnen een maand geen beroep is ingesteld tegen de beslissing van de inspecteur of wanneer de uitspraak van het gerechtshof in gewijsde is ge gaan (wanneer niet binnen een maand cassate is aangetekend). Wordt tegen de later genomen premiebeslissing beroep inge steld, dan kan hierbij geen be zwaar worden gemaakt tegen het in aanmerking genomen in komen. Bij navorderingsaanslagen dient geen bezwaar te worden gemaakt bij de inspecteur, doch wordt rechtstreeks beroep inge steld bij het gerechtshof binnen twee maanden na de dagteke ning van de aanslag. (Nadruk verboden.) Twee grote Engelse visserijbe drijven hebben plannen bekend gemaakt voor de aanvoer van goedkope vis op de Engelse bin nenlandse markt, als antwoord op de concurrentie van de lan- t :n van cie kleine vrijhandels- zóne. Tussen de Ross-groep. een „e vishandel, en de Leith Fishing Company of Chr.' Sal- vesen, die drie fabriekstrawlers bezit, is een op 1 januari a.s. in werking tredende overeenkomst gesloten tot een bedrag van een miljoen pond sterling. De door deze drie fabrieks trawlers te vangen vis zal on middellijk na de vangst warden bevroren en door de Ross-com- binatie worden gekocht. Deze laatste zal de vis zonder eniger lei restrictie verkopen aan han delaren aan de kust, groot- en kleinhandelaren, visbakkerijen, ziekenhuizen en levensmidde- lenbedrijven. De Ross-groep zal haar afnemers gedurende het gehele jaar een enkele prijs ga randeren, zodat prijsfluctuaties uitgerloten zullen zijn. Welke deze garantieprijs voor de han del is, werd niet bekendgemaakt, doch volgens de beide contrac tanten zal hij lager zijn.dan de gemiddelde prijs van thans. Volgens woordvoerder van bei- Goedkope F O T O - A L B U M S N.V. v/h FA. F. .1. v. il. SANDE Noordstraat 55-57 - Tcrneu/.en de ondernemingen betekent deze overeenkomst, dat fle prijzen op de binnenladse markt- met ingang van 1 januari a.s. zullen worden verlaagd. Visvangst steeg in 195S met drie miljoen ton Volgens berekeningen van de voedsel- en landbouworganisatie der Verenigde Naties (F.A.O.) heeft de totale commerciële vis vangst in cle wereld in 1958 33,7 miljoen metrieke ton levend ge wicht bedragen of 3 miljoen ton meer dan in 1957. Japan bleef met een vangst van 5.5 miljoen ton de grootste producent van zeevis. De Sow- jet-Unie bereikte een record- vanget van 2.6 miljoen ton. Uit gezonderd de Russische vangst bedroeg de Europese visvangst in 1958 22 procent van het we reldtotaal. De grootste visserijlanden wa ren in 1958 na Japan de Verenig, de Staten, de Chinese volksre- Het sparen in november In november werd bij de Rijkspostspaarbank bijna 7 min gld bespaard. Het ingelegde be drag bleef met 61 min gld aan de lage kant. De daling welke in oktober viel waar te nemen zette zich niet voort. Het opge nomen bedrag (54 min gld) is lager dan de vorige maand. Deze daling is een normaal- verschijnsel van oktober op no vember, aldus de R.P.S. Bij de Rijkspostspaarbank werd in november 1959 ingelegd 61,0 min en terugbetaald 54,3 min, hetgeen een positief spaar- verschil opleverde van ƒ6,7 min (vorige maand 2,6 min en in november vorig jaar 6.7 min). In 1959 is tot dusver bij de R.P.S. gespaard ƒ150,1 min tegen 114,2 min in hetzelfde tijdvak van 1958. Het saldo tegoed per ultimo november 1959 bedraagt ƒ2.292,6 min (vo rige maand 2.285,9 min en ulto november vorig jaar ƒ2.070,2 min). „Friedi" aan de ketting De 197 ton mètende Neder landse kustvaarder „Friedi", die onlangs door de bemanning is verlaten, omdat er geen geld is, om de reparaties aan het-schip te betalen en de eigenaars zelfs geen zeld zonden voor het levensonderhoud van de opva renden. is dinsdagavond in de Ierse haven Londonderry aan de ketting gelegd. Nadat het. schip...de vorige maand de haven was binnenge sleept met averij aan de motor, werden er reparaties aan ver richt voor een bedrag van 300 pond sterling'. Het schip kreeg echter geen zeewaardigheids verklaring omdat er eerst nog andere reparaties verricht moes ten worden. De kgsten hiervan worden geschat op 3000 tot 5000 pond sterling. Verleden week werden vier van de vijf opva renden met de Nederlandse oorlogsbodem „Drenthe" naar Den Helder gebracht. Woens dag heeft kapitein Paul Lamain, die alleen was achtergebleven gevraagd om een terugreis naar Nederland. Eis van Venezolaanse olie-arbeiders De Venezolaanse vakbond van arbeiders in de olie-industrie heeft het nationale vakverbond, dat meer dan een miljoen leden telt. voorgesteld, van de regering stopzetting te 'eisen van alle olieverschepingen naar de Ne derlandse Antillen. De voorzitter van de olie-ar beidersbond, Delpino, verklaar de woensdag dat dit initiatief publiek en de Sowjet-Üriië. Elk*s begonnen uit protest tegen de - houding van de Nederlandse re- van deze landen ving tussen de 2 en 3 miljoen ton zeevis. Daar na kwamen Noorwegen, Canada, Engeland en India elk met een vangst van ongeveer 1 miljoen ton. Noorwegen was in- 1058 de grootste visexporteur in Europa uitvoerwaarde 164 miljoen dol lar). Na Noorwegen, kwamen IJslend (55 miljoen dollar). De nemarken (43 miljoen dollar), Portugal (37 miljoen dollar) en Nederland (32 miljoen dollar), aldus de F.A.O. 36. „Terug", stamelt Mildred, „dat kunt ge niet doen... met de paarden moet ge de vlakte volgen en als de Pieten ons zouden zien „Kan ik een vriend, mijn pleeg zoon, voor de woiven laten lig- i l-i .en Eric en zij z-mg. wanhopig. Even later rijden ze naast elkaar in draf aan de top van de groep paardjes. en nu hoort Eric bij stukjes en beetjes, waarom Mil dred zich tegen haar broer ge le d li-e,l. iiet i - ii .i i om het feit, dal deze de gevangen Axe eenvoudig op de vlakte ach tergelaten heeft om te sterven. Wilberlh wilde eenvoudig niet ge loven wat zij hein over de plan nen der Pieten vertelde. „ik w ;n met 1 - van u .1 denken moei", zucht ze, „maar hij verbergt iets... en daarom wil ik naar Vortigern, mijn oudste broe der. Hem zal ik alles vertellen". Inmiddels ziet Eric, dat ze de plaats bereikt hebben, waar ze de .r.v t yen zijn weg en angstig ze af... Maar het enige wal /.ij v uden is de af druk op de grond, waar Axe gele gen heeftAxe's lichaam is ver dwenen gering ten aanzieri van de Cu baanse vliegers die boven Cu rasao anti-Venezolaanse pam fletten hadden uitgeworpen en die nadien op Aruba waren ge land. In Caracas mérkt men naar aanleiding hiervan op, dat stop zetting van ol-ieverschepingen naar de raffinaderijen op de Nederlandse Antillen tevens de Venezouaanse nationale raffi naderijen ten goede zou komen. Engelse onderscheiding voor Franse witte pater Het Britse ministerie van Ko loniën heeft dinsdagavond be kendgemaakt dat de hoogste Britse onderscheiding voor moe dig gedrag van buitenlanders, de George-medaille, is toegekend aan de Franse Rooms-Kalho- lieke missionaris Boumier om dat hij er ongewapend en ge heel alleen is in geslaagd een oproerige menigte in Noord- Rhodesië te kalmeren. Volgens ae bekendmaking viel de menigte in maart van dit ja'ar te Moetsjinsji op het eiland Tsjiloebi bestuursambtenaren aan. Er ontstond een gevecht waarin vier oproerlingen gedood werden. Twee blanken werden gewond, van wie één zwaar. Pa ter Boumier van de missie van de witte paters van Santa Ma ria op Tsjiloebi begaf zich alleen en ongewapend per mo torrijwiel naar de plaats van de ongeregeldheden. Hij slaagde er door zijn „morele en lichame lijke moed van de hoogste orde" In de menigte tot rust* te "bren gen.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 7