Gratis 8 leuke kinderboekjes: 'NIET «ei De avonturen van Prélientjedoor Annie M. G. Schmidt Radio en Televisie Eric de Noorman - Het recht der lange lansen I <ND Portugees generaal oefent kritiek op huidig regiem RECHTSZAKEN Nota spreiding hogere technische scholen Groep Britten doet beroep op Westduitse regering pennen BURGERLIJKE STAND LOOP DER BEVOLKING aagd? >gisterij jemanse Bij elke 2 pak Pré zo'n boekje cadeau. U krijgt ze direct mee bij Uw winkelier. ilijvenJe rs als de Onze arnevart van uw demon- ^icnlaas Maak an nier 1 ..enken 1 foons. nantnaald cergave. 9.- i U UR Z.C. te Goes. bben nog ge- eus in practi- schenken. Zeep Eau ologne 1.75 lotion a 1.95 rse Crèmes ie Puff 4.95 i enz. straat 3 en 91 Donderdag 3 december 1959 ZEEUW 1 5e jaargang no. 4849* De 53-jarige naar Brazilië uit- geweken Portugese generaal Humberto Delgado heeft gister ochtend in „De poort van Cleve" te Amsterdam een persconferen tie gehouden, waarin hij het hui dige regiem van premier Salazar in Portugal met een dictatuur vergeleek, doch daaraan toevoeg de dat die minder misdadig is dan de dictatuur van b.v. Hitier. Dit werd o.a. duidelijk uit een antwoord, dat hij op een desbe treffende vraag gaf: „Ik ontvang van de Portugese regering inder daad nog pensioen. Dit wordt uitbetaald aan mijn vrouw, die in Portugal woont". De het vorige jaar volgens de officiële verkiezingsuitslagen verslagen candidaat voor het presidentschap was voor de vei ligheid van zijn vrouw niet be vreesd. Zij had hem in Engeland opgezocht, toen hij daar de vori ge maand contact zocht met Britse politieke leiders en de pers. „Ik heb gemerkt dat hier in Nederland vrijwel niemand een idee heeft van de wantoestanden in mijn land", zo sprak de gene raal druk gebarend op geëner veerde toon in gebroken Engels. In een kort historisch overzicht zette hij uiteen dat naast de auto ritaire eenheidspartij van pre mier Salazar geen andere poli tieke partij erkend of toegestaan wordt. Volgens hem waren de resultaten van de laatste presi dentsverkiezingen, waarbij hij officiëel 23.5 procent van de stemmen behaalde, vervalst cn had hij in werkelijkheid een meerderheid van 75 procent. In maart 1958 had hij met zijn vrienden gepoogd met een oppo sitiepartij het eenpartij-stelsel te doorbreken, maar hoewel dus volgens de officiële gege/ens deze partij 23.5 procent van de stemmen kreeg, wordt zij niet als een legale beschouwd en kan dus slechts van een „beweging" worden gesproken, die niet er kend wordt. Slechts om de Nato- partners zand in de democrati sche ogen te strooien worden >.r af en toe verkiezingen gehouden, die hij slechts een farce noemde. Als vertegenwoordiger van d'e oppositie in Portugal zei hij, dat deze er naar streeft Portugal meer democratische vrijheid te brengen. Het leger zou een om wenteling teweeg kunnen bren gen door een greep naar de macht te doen, „de enige metho de om aan de huidige dictatuur een eind te maken zonder een bloedige revolutie te riskeren. Hoogstens zou er enkele uren wanorde zijn". De generaal, die van 1952 tot 1957 de chef is geweest van de Portugese militaire missie bij de Nato en daarna nog directeur- generaal van de Portugese bur gerluchtmacht, illustreerde de huidige toestanden in Portugal met enkele voorbeelden: de post wordt gecensureerd' en de politie (hierbij gebruikte hij het woord „gestapo") heeft het recht ieder een, die politiek gevaarlijk wordt geacht, te arresteren en net zo lang vast te houden als zij wil. In dit verband sprak hij zelfs over de volgens hem in Portugal bestaande mogelijkheid van „eeuwig durende preventieve hechtenis". Telefoongesprekken worden afgeluisterd en het land kent de grofste tegenstellingen van armoe en rijkdom. Volgens hem bestonden er in Portugal op allerlei gebieden achterlijke en middeleeuwse toe standen. Er is maar één dokter op iedere 1400 mensen, tegen 1 op 600 in andere landen en de gewone man moet 75 procent van zijn inkomen aan voedsel beste den wil hij in leven blijven. Dan nog betekent dit, dat hij maar een heel klein stukje vlees per week kan kopen. Hij zei ervan overtuigd te zijn, dat premier Salazar alleen dank zij de politiek in het zadel blijft. Tijdens de verkiezingen had cïe politie zonder enige recht of aan leiding auto's overrompeld, waar in verkiezingsmateriaal en -pro paganda werd vervoerd door de oppositiepartij. De generaal achtte het niet juist te stellen, dat hij voor een bezoek aan Nederland is uitge nodigd door d'e P.v.d.A. Wel had hij besloten na Engeland ook in ons land besprekingen te voeren en daarbij hadden zijn vrienden inderdaad contact met de P.v.d.A. opgenomen, niet omdat dit een socialistische partij is, doch alleen omdat de P.v.d.A. thans evenals hij zelf beschouwd moet worden te behoren tot de oppo sitie. ,.Ik wil pijnlijke situaties zoveel mogelijk vermijden", vervolgde hij, ..en het spreekt vanzelf dat contact met regeringspartijen soms moeilijker kan zijn dan met ico aas partijen, die zelf ook tot de op positie in hun land behoren". De persconferentie van gister ochtend was dan ook door de generaal zelf belegd, al heeft hij bij het organiseren daarvan enige medewerking gekregen van het partijbestuur van de P.v.d.A. „Wie financiert uw reis?" werd de generaal nog gevraagd. Het antwoord luidde: „Mijn vrienden in Brazilië. Ik zelf ben geen vermogend man en ik ben heel veel kwijt geraakt, dat ik in Portugal bezat of waarover ik in mijn functies kon beschikken". Hij had gedacht dat hem in Nederland, „het land der demo cratische vrijheden", geen moei lijkheden in de weg zouden wor den gelegd, anders had hij geen pogingen gedaan ook hier zijn zaak te verdedigen. Aanvankelijk werd 'hem echter na zijn aan komst op Schiphol enkele dagen geleden door de minister van Justitie een spreekverbod opge legd. De minister heeft dinsdag echter bekend gemaakt, dat hij daar nu geen bezwaar meer te gen heeft. Hiervoor was de gene raal de minister uiterst dank baar. Tos slot deelde de generaal mede woensdagavond naar Bra zilië te zullen terugkeren. „Ik kan geen andere landen meer be zoeken" zei hij, „want ik ben verre van gezond en dit alles is te vermoeiend voor me". Verklaring van Montgomery Veldmaarschalk Montgomery heeft voor de televisie in New York gezegd dat de koude oorlog „ontdooid" is en dat de weg nu vrij is voor een topconferentie. De Britse veldmaarschalk voegde hier echter aan toe dat de top conferentie zijns inziens geen definitief einde zal maken aan de koude oorlog, die ,met economi sche, politieke, financiële en di plomatieke wapens zal worden voortgezet in de minder ontwik kelde landen". Montgomery was voorts van mening dat de Russi sche militaire leiders geen oorlog op grote schaal willen, omdat „zij weten dat een dergelijke oorlog hun land een eeuw ach terop zal brengen". (Adv.) De staatssecretaris van Onder wijs deelt in een nota aan de Tweede Kamer mede, dat in de laatste 20 jaar het aantal jonge mannen tussen 17 en 24 jaar. dat aan het hoger technisch onder wijs deelneemt, gestegen is van 4.5 op 13 per 1000 uit deze leef tijdsgroep. In zijn nota over de spreiaing ven het H.T.O. zegt de staats secretaris, dat hiermede het pla fond wel bereikt is. In de spreiding van dit onder wijs is geografisch gesproken een nivelleringstendens waarnaam- J. v. d. SANDS Nu wij geconstateerd hebben dat mannen en vrouwen, die zich verzet hebben tegen de po litiek van de nazi's in uw land worden aangevallen, terwijl aan de andere kant vaststaat dat vele Duitsers, die tijdens het nazi-bewind bestuursfuncties hebben bekleed, nu weer verant woordelijke ambten bekleden, zult u onze bezorgdheid begrij pen, aldus deze groep. De overtredingen, die de lei ders van de vredesbeweging ten laste worden gelegd, vinden hun oorsprong in de steun die deze leiders geven aan de ontwape ning en de politiek van co- existentie. Vele Britten, zo gaat de brief verder, hebben zich in en na de oorlogsjaren gekant tegen de propaganda, die het Duitse volk in zijn geheel verantwoordelijk wilde stellen voor de misdaden van de nazi's. Maar deze Brit ten eisten wel een krachtige verwerping van de politiek van de nazi's door West-Duitsland. De groep zegt dan dat dit standpunt gedeeld wordt door het grootste deel van de Britse bevolking. Omdat wij van me ning zijn, dat deze ontwikkeling in uw land de vriendschap tus sen het Duitse en het Britse volk bedreigt, doen wij een be roep op de regering van de bondsrepubliek om deze aanval len te staken, zo besluit de brief. Een groep Britten, onder wie verschillende vakbondsleiders en een parlementslid, heeft een brief gepubliceerd, waarin een beroep wordt gedaan op de Westduitse regering om de „aanvallen" te staken op de Duitsers, die ,,het voor de vrede opnemen". De brief is gezonden naar de Westduitse ambassadeur in Londen, Von Herwarth. De groep zegt in de brief dat vele Britten zich bezorgd maken over de aanvallen, die in West- Duitsland worden gedaan op de vereniging van nazi-slachtoffers en de Westduitse vredesbewe ging. Zeven leiders van de West duitse vredesbeweging worden in de bondsrepubliek vervolgd en men heeft rechterlijke in stanties verzocht de vereniging' van nazi-slachtoffers illegaal te verklaren op grond van een ar tikel van de Westduitse grond wet, dat moet voorkomen dat er weer verenigingen van nazi's worden opgericht, aldus de brief. Hierin wordt voorts ge zegd dat de vereniging van nazi-slachtoffers opgericht is met de steun van de gealliëer- den en de Westduitse autoritei ten. baar. De hoogte van de deelne- mingscijfers hangt met de hoogte van de belangstelling voor het V.M.H.O. samen. In 1975, zo berekent de staats secretaris, zal door ongeveer 12.300 jongens hoger technisch onderwijs worden gevolgd. Hier mee wordt thans met het (elasti sche) scholenapparaat rekening gehouden. Voor een H.T.S. met afdelin gen bouwkunde, weg- en water bouwkunde, werktuigkunde en elektrotechniek is een bezetting van ongeveer 700 leerlingen, met inbegrip van het praktijkjaar, onderwijskundig cn economisch aanvaardbaar. De staatssecretaris acht een nieuwe H.T.S. in het westen des lands wenselijk alsmede uitbrei ding met nieuwe afdelingen van de scholen te Zwolle, Vlissingen, Venlo en Heerlen. Voor de scho len te Zwolle en Venlo zal ech ter de ontwikkeling moeten wor den afgewacht. Overleg zal moeten worden ge pleegd over de wensen dergenen, die een bredere mate van moge lijkheid voor hoger technisch on derwijs op confessionele grond slag wensen. Volgens plan is er slechts plaats voor één nieuwe H.T.S. Een verdeelsleutel, zoals bij het kweekschoolonderwijs be staat, ontbreekt. De staatssecre taris acht te kleine scholen on derwijskundig en financieel-ecc- nomisch niet aanvaardbaar. Hij suggereert bespreking van moge lijkheden tot samenwerking, waarbij leerlingen van verschil lende scholen apart les krijgen in daartoe in aanmerking komende vakken, doch gezamenlijk gebruik maken van kostbare installaties. TOURINGCARONDERNlEMING „FINANCIERDE BEDRIJF UIT BELASTINGGELD". De economische politierechter te Amsterdam heeft gisteren de 55-jarige touringcarondernemer F. C. van der T. uit Amsterdam veroordeeld tot acht weken ge vangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. alsmede een geldboete van 4.000 wegens het opzettelijk onjuist en on volledig invullen van het aan giftebiljet voor de inkomsten belasting over de jaren 1953, 1954 en 1955. De officier had terzake van de belastingfraude vier maanden gevangenisstraf geëist. De verdachte ontkende de opzet en verklaarde dat hij dag en nacht voor zijn snel groeien de bedrijf in touw was geweest en weinig tijd voor het voeren van zijn administratie had overgehouden. Een als getuige gehoorde ambtenaar van de fis cale inlichtingen- en opsporings dienst deelde mee, dat de boek houding zeer slordig was opge zet, doch deze slordigheid be trof uitsluitend de ontvangsten in het voordeel van verdachte. De man zal behalve de na vordering een bedrag van ruim 16.000 moeten betalen, dat een boete van honderd procent is, hem opgelegd door de inspectie van de belastingen. Bovendien heeft deze man reeds gewetens- geld gestort. „Door deze betalingen kan ik thans neergooien, waaraan ik jarenlang heb gewerkt. Ik moet zelfs mensen uit mijn bedrijf ontslaan", zo voerde verdachte aan. „Dan hebt u een zaak opge bouwd, gefinancierd met gelden van de belastingen", merkte de politierechter op. Hij achtte de belastingfraude wettig en overtuigend bewezen, doch bepaalde in zijn vonnis nadrukkelijk, dat hij ten aan zien van de strafmaat rekening houdt met de mogelijkheid, dat de belastingdienst de opgelegde Herderlijk schrijven van aartsbisschop Kardinaal Godfrey, R. K. aartsbisschop van Westminster, heeft er bij de Britse regering op aangedrongen toezicht te hou den op ontspanning teneinde de golf van misdaden tegen te hou den. „Als de geest van de mensen gevoed wordt met verhalen over moorden en schietpartijen, met De nlaneet Venus toneelspelen over huwelijkson- pianeet venus. trouw, onwettige kinderen, on- De geleerden kunnen defini- eerlijkheid e.d., dan zal men tief zeggen dat er zich water- gaan denken en vooral de jeugd damp rondom de planeet Venus van vandaag, dat een dergelijk bevindt, aldus heeft dr. John gedrag vrij normaal is", aldus Strong van de John Hopkins-de kardinaal in een herderlijk i universiteit in Baltimore ver- schrijven dat zondag in de R. K. klaard. Dr. Strong leidde de on kerken in Londen is voorgele- derneming waarbij in het afge- zen. lopen weekeinde twee ballon- j „Wij behoeven niet te spreken vaarders tot een hoogte vanover immorele plaatjes en litte- ruim 26 km stegen om waarne-1 ratuur die de ziel vergiftigen, mingen van de planeet Venus j Als deze dingen overvloedig te doen. Dat er waterdamp om voorkomen is dit de voedings- de planeet was had men met de spectroscope kunnen vaststel len. dem waaruit de misdadige geest voortkomt. Een sterke wetgever zou deze invloeden verwijderen." verhoging van ruim 16.000 thans zal kwijtschelden. De raadsman, mr. W. Schut te, had clementie voor zijn cliënt gepleit, vooral vanwege het nadeel van een gevangenis straf voor diens gezondheids toestand en voor het bedrijf. Zich van kind ontdaan. De politierechter te Amster dam, mr. B. van der Waerden. heeft twee inwoners van Zand- voort ter sprake van het „verla ten van een kind met het oog merk zich ervan te ontdoen" elk veroordeeld tot een geldboete van ƒ40 en een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van drie jaar. De officier van Justitie, mr. H. G. van Everdingen. had tegen elk 14 dagen onvoorwaardelijk geëist. De Zandvoorters, de 28-jarige aannemer C. A. de M. en de 23-jarige matroos eerste klasse van de Koninklijke Marine W. H. S., hadden op 1 augustus van dit jaar het ruim twee jaar oude jongetje A. W. Janssen in de Niersstraat te Amsterdam in de hoede van twee zevenjarige meisjes op straat achter gelaten. Op verzoek van de moeder van het kind, die in een echtschei dingsprocedure was gewikkeld, waarbij zij met haar echtgenoot was overeengekomen, dat di.e het jongetje onder zijn hoede zou nemen, waren de aannemer en de matroos met het kind op de bromfiets naar Amsterdam gegaan. Op het adres van de grootouders vonden zij de vader echter niet en de grootouders zelf zeiden, dat ze geen plaats voor het jongetje hadden. De matroos nam het kind weer mee en vroeg om de hoek van de straat gekomen aan de twee meisjes of zij het knaapje even naar de sigarenwinkel wilden brengen. Hijzelf en de aanne mer verdwenen toen onmiddel lijk. De politierechter achtte de ten laste gelegde opzet om het kind onbewaakt en onverzorgd ach ter te laten niet bewezen. „Er blijft over het verlaten van het kind met het oogmerk zich er van te ontdoen. Naar mijn ge voel hebben we hier echter meer te doen met een onbezonnen on beraden daad dan met misdadi ge opzet", aldus de politierech ter. Vrijspraak in oplichtingszaak De rechtbank te 's Gravenha- ge heeft gistermorgen de 40- jarige A. van O., een burger ambtenaar bij de Koninklijke marine te Leiden, vrijgesproken van een hem ten laste gelegde oplichting van het Carnegie Heldenfonds en van de Maat schappij tot redding van dren kelingen. De man had zelf verteld, dat hij een jongetje met gevaar voor eigen leven van verdrin kingsdood had gered, maar hij werd ervan verdacht het jonge tje slechts van de walkant af een hand te hebben toegesto ken. Van O. had steeds volgehou den geheel gekleed te water te zijn gesprongen, omdat hij drie meter van de kant het kind in het water had zien drijven. De officier van Justitie had een gevangenisstraf van twee maanden voorwaardelijk en een geldboete van ƒ300 gevorderd. VRIJDAG 4 DECEMBER HILVERSUM I.7.00 Nws. en S.O.S.-ber.7.10 Gram.; 7.30 Een woord voor de dag7.40 Ge wijde muziek; 8.00 Nieuws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gram.; 9.00 Voor de zieken9.30 Gram.9.35 Waterst.; 9.40 Voor de vrouw; 10.15 Gram.; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Gram.; 11.15 In 't zilver; 12.00 Sopr. en piano; 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muziek.; 12.53 Gram. of act.; 13.00 Nieuws; 13.15 Promenade ork. en tenor 13.50 Gram.; 14.05 Gram.; 14.25 Kamerork.15.05 Gram.15.10 Boekbespr.15.30 Cello en piano; 16.00 Wenken voor de tuin16.15 Vocaal-kwartet 16.45 Gram.; 17.00 Voordr.; 17.20 Koperork.; 17.35 Gram.; 17.40 Beursber.17.45 Gram.18.00 Koorzang; 18.20 Gevar. progr. 18.50 Regeringsuitz.Actueel onderwerp; 19.00 Nws. en weer- ber.; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Gram.; 19.30 Radiokrant19.50 Gram.20.00 Avondrust, hoorsp.20.35 Gram.; 20.40 Kunstrubriek; 21.00 Ad Majorem dei Gloriam, de Bijbel in het tijdbeeld van de kunst; 22.30 Nieuws; 22.40 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Muzieklezing23.20 Gram.; 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.23 Lichte muz. en rep.; 8.00 Nws; 8.18 Gram. en act.; 9.00 Gym.; 9.10 Gr.; 9.40 35. In tomeloze vaart gaat de paardentroep er vandoor en Eric laat zijn dieren rustig hun gang gaan, terwijl hij inmiddels scherp zijn omgeving in het oog houdt. Een ontmoeting met Pieten zou nu bepaald niet welkom zijn. De paarden kalmeren snel, zoals Eric wel voorzien had en het kost hem weinig moeite de dieren te laten gaan, waarheen hij wil. In een grote boog om het kamp heen rijdende, bereikt hij met zijn buit het bosje, waarin Mildred hem wacht. „O, ge zijt een held", fluistert zij vol bewondering. „Nu zijn we veilig, want zonder paarden kan Wigberth ons nooit inhalen .Wigberth niet', denkt Eric, ,maar de Pieten zijn er ook nog'. „Laat ons thans voortgaan naar Brocha; mogelijk zijn uw vrienden daar reeds". „Brocha", herhaalt Eric en zijn ogen staren over de donkere vlak te. „Neen, dat kan wachten voor het afscheid, dat ik wil nemen van hem, waarvoor ik deze tocht on dernam en al staat het hele Pic- tenleger over gindse heuvel, ik ga terug naar de plek, waar de raven vlogen Schoolradio; 10.00 Praatje; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.15 Viool en piano; 11.45 Gram.; 12.00 Lichte muz.; 12.20 Regeringsuitz.; 12.30 Land en tuinb. meded.12.33 Sport en prognose; 12.50 Pianospel; 13.00 Nieuws13.15 Meded. of gram.13.25 Lichte muz.13.55 Beursber.; 14.00 Sinterklaaslied jes; 14.10 Voordr.; 14.30 Kinder koor; 14.50 Gevar. progr.; 16.00 Muz. lezing; 16.30 V. d. zieken; 17.00 Gram.; 17.55 Act.; 18.00 Nws; 18.15 Pol. praatje; 18.25 Lichte muz.; 18.50 Praatje; 19.00 V. d. kleuters; 19.10 Orgelspel; 19.30 Lezing; 19.45 VPRO-nws; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbeipr. 20.15 Pianorecital20.35 Lezing 20.45 Idem; 21.00 Quiz; 21.45 Klankb.22.15 Buitenl. week- overz.; 22.30 Nieuws; 22.40 Ge sprek; 23.00 Soc. nws in Espe ranto; 23.10 Muz. lezing; 23.55 24.00 Nws. BRUSSEL (VI.); 12.00 Ork. conc.; 12.30 Weerber.12.34 Marsmuz.; 12.55 Koersen; 13.00 Nws; 13.15 Gram.; 14.00 School radio 15.45 Lichte muz.16.00 Koersen; 16.02 Ork. conc.; 17.00 Nws; 17.15 Popul. liedjes; 17.45 Duitse les18.00 Pianowerken 18.10 Voordr.; 18.20 V. d. sold.; 18.50 Sportkron.; 19.00 Nieuws; 19.30 Automobielkroniek19.45 Kron. v. d. bond der Grote Ge zinnen; 20.00 Ork. conc.; 21.05 Kunstkaleidoscoop21.20 Ork. conc. (verv.); 21.45 Pianoreci tal; 22.00 Nws; 22.15 Gr.; 22.55— 23.00 Nws. Televisieprogramma's. NED. T.V.: 20.00 Weekjourn. 20.30 Interviews; 20.55 Docu mentaire progr. 21.20—22.00 Gevar. VL. BELG. T.V.19.00 Reizen zonder paspoort; 19.30 Nieuws; 20.00 T.V.-spel; 21.45 Filmfragm., 22.30 Nws en journ. VOGELWAARDE Huwelijksvoltrekking26 nov. Jozef Theodorus Wullems, 37 j., wonende te Hontenisse en Bertha Wilhelmina Picavet, 28 jaar. Overleden: 30 nov. Paulina Verbraken, 83 j„ wed. van Hypo- litus de Guytenaer. VOGELWAARDE Vertrokken: Theodorus E. C. Eeman, naar Clinge; Eliza S. C. Eeman—de Koning, naar Clinge.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5