Provinciaal nieuws DAMPO Jacht tussen klip en rots Spit,Spierpijn BEURSBERICHTEN PAARDENFOKKERIJ TERNEUZEN BIERVLIET. GOES Ineens, terwijl U een krant opraapt GROEDE. HENGSTDIJK. NIEUWVLIET. SCHOONDIJKE. SLUISKIL SLUIS ZUIDZANDE ZAAMSLAG Pleidooi voor herstel van Portugese monarchie Hulp van het Internationale Rode Kruis voor Indonesië Tweelingen komen bijeen APPELEN IN 1)E GASTELLEN In de koelhuizen bij de Zeeuw se veilingen zijn nog veel appels en in mindere mate peren opge slagen. Een belangrijk kwantum hiervan wordt bewaard in gas- cellen, waar dit produkt langer houdbaar is dan in de gewone koelcellen. Vooral de appelrassen „Bramley Seedling" en „Golden Delicious" lenen zich goed voor deze vorm van bewaren, terwijl bij de peren de „Conference" hiervoor geschikt is. Diep iri het voorjaar is dik wijls de kwaliteit van de appels nog even goed als in het najaar. De vruchten worden in deze gas- cellen bewaard in hermetisch af gesloten ruimten bij een bepaal de samenstelling van de lucht, waardoor het rijpingsproces ge remd wordt. Controle op de kwa liteit kan niet zo gemakkelijk plaats vinden als in de gewone koelhuizen. Dezer dagen zijn de gascellen in Zeeland open ge maakt om de kwaliteit te con troleren en over het algemeen bleek deze best te zijn. Door de bijzondere omstandigheden waar onder het fruit dit jaar is ge groeid en geoogst zal er dit sei zoen meer controle nodig zijn op de kwaliteit van het bewaarfruit dan in andere jaren, maar op het ogenblik is er althans bij het fruit in de gascellen nog geen reden om hierover te klagen. St Nicolaas op bezoek in de bejaardensociëteit. Dinsdagmiddag vond in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Kerkhoflaan het gebruikelijke St. Nicolaasfeest voor de weke lijkse sociëteitsbezoekers plaats. Meer dan 150 bejaarden wa ren aanwezig toen de vice-presi- dente van de F.V.V.H., mevr. Vermeulen, de bijeenkomst met een hartelijk welkomstwoord opende. Aan het programma werd me dewerking' verleend door het Jeugdcabaret ,,De Hoepel", de ..Slow and Swingserenaders" onder leiding van Piet Hame link en de zusjes De Bruijne als accordeonduo. De bejaarden werden tussen de nummers van het program ma in ruime mate getrakteerd en in de loop van de middag verscheen St. Nicolaas nog ten tonele. Zoals gewoonlijk bij zo'n bezoek moest hij aan en kelen een vermaning geven, doch de goede Sint deed zulks op gemoedelijke toon, zoals men dit van hem gewend is, maar hij hoopte toch dat deze ver maning resultaat zou hebben. Na afloop van het program ma kregen de bejaarden allen een pakje met gelijkwaardige ir.houd. De zieken kregen deze atten tie later thuisbezorgd. Het was een hoogst genoeglij ke middag waar goede herinne ringen aan bewaard zullen Kij ven. Vergadering Ned. Christen Vrouwenbond. "Vorige week woensdag kwam in vergadering bijeen de afd. Terneuzen van de Ned. Christen Vrouwenbond, onder leiding van haar presidente mevr. M. Ter louw -Vink. Na het zingen van een lied werd de vergadering met gebed geopend, waarna de presidente een korte inleiding hield naar het voorgelezen Schriftgedeelte uit Markus 10. Hierna volgden het lezen der notulen, en een korte bespreking over de te houden Kerstavond op 21 december a.s. Voor het tweede gedeelte van deze vergadering was aanwezig ds. H. K. Poelman, Geref. predi kant te Arnemuiden, die een lezing hield over „Gebedsgene zing". Dit belangrijke onderwerp, dat velen in deze tijd bezig houdt, boeide van begin tot eind. Verschillende vragen kwamen bij de dames naar voren, die de spreker naar genoegen trachtte te 'beantwoorden. Aan het eind van deze vergadering dankte de presidente ds. Poelman zeer har telijk voor het gebodene. Tot slot werd nog gezongen Gez. 165. waarna ds. Poelman met dankgebed eindigde. St. Nicolaasviering Vrouwen bond N. V. V. Dinsdagavond" hebben meer dan 100 leden van de Vrouwen bond N.V.V. in de bovenzaal van café „La Belle Vue" een ge zellige St. Nicolaasavond ge vierd. De voorzitster zeide in haar openingswoord ervan overtuigd te zijn dat niemand deze avond bittere smart zou voelen, daar niemand de gard zelfs ook maar te zien zou krijgen, doch alles eerlijk zou worden gedeeld. Zij wilde het programma ech ter niet doen beginnen zonder een overzicht te geven van de activiteiten die er deze maand nog op het programma staan, dit speciaal ten gerieve van de vele aanwezige nieuwe leden. Direct daarop presenteerde zich tot veler verrassing „De Melo- dica's", onder leiding van Wim Verdoorn, het orkest van het Jeugdcabaret „De Hoepel". Het programma van de avond verliep verder in snel tempo en bestond uit enkele schetsjes, samenzang en het door enkele dames afleggen van een proeve van bespraaktheid. Tussen dit alles lieten „De Melodica's" hun populaire mu ziek horen, werden verversingen rondgedeeld en was er een grote verloting', die vele leden mooie prijzen bezorgde. Toen de voorzitster om half elf het sluitingssein gaf, was naar aller mening de avond om gevlogen. Mevr. C. v. d. WegeRiemens dankte namens de leden het bestuur voor deze gezellige avond, hetgeen ondersteund werd door een krachtig applaus, waarna men in de beste stem ming huiswaarts keerde. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van politie werden als gevonden aange geven de volgende voorwerpen welke zijn terug te bekomen bij de daarachter vermelde adres sen: Cederen bal, Prince, Narcisstr 45paar dameshandschoenen, F. de Bree, Axelsestr. 129; rode step op luchtbanden, Schilt, Donze Visserstr. 42; veilingkist, Brakman, Bellamystr. 27paar laarzen met sokken, Gem. Rc- miese, Reinigingsdienstrode step op luchtbanden, Klaassen Meidoornstr. 3; zwart lederen portemonnaie gevonden begin 1959 of eind 1958, waarin inhoud, Dir. Scheldeoord, Emmalaan geel slofmodel portemonnaie met kleine inhoud en zwarte vulpen, merk Rodur, J. Wal- hout, Hogendijk 29; gebreide groenkleurige sjaal, Gulfstation, Axelsestr.kinderportemonnaie met inhoud, Philippo, Rozenstr. 186; glacé dameshandschoenen, maat 7% en een paar gym schoenen, maat 5 (blauw), P. Koster, Burg. Geillstr. 14; paar rode kinderwantjes met poppe tje, T. Vermaire, Meidoornstr. 9; dubbele fietstas, Scheele, Ro zenstr. 15.; rood goudkleurige ballpoint, Van Steenbergenlaan 13. Verder zijn op het bureau van politie gedeponeerdwollen wanten, snoer kralen, licht-brui- ne kinderportemonnaie zonder inhoud. (Adv.) VELE OPDRACHTEN AAN BEKEND BEDRIJF IN TERNEUZEN. Een zeer belangrijke persoon lijkheid uit Spanje heeft sinds zijn entrée in Terneuzen vele be langrijke opdrachten geplaatst bij de van ouds bekende Radio- en Televisiezaak van Radio Tazelaar aan de Noordstraat 21, alhier. Ook voor grammofoons en platen toonde hij veel belangstelling. De Spaanse opdrachtgever, die on bekend wenste te blijven, heeft via zijn secretaris zijn grote tevredenheid over de aflevering betuigd en de verzekering ge geven, dat ook in I960 weer vele nieuwe opdrachten verwacht kunnen worden. Terneuzen mag er terecht trots op zijn, dat Spanje voor de zaak van Radio Tazelaar zoveel waar dering heeft. Het gevolg hiervan is natuurlijk, dat ook in de toe komst vele Terneuzc-naren hun inkopen bij deze van ouds be kende zaak zullen doen, hetgeen niet verwonderlijk is als men de prettige bediening en de meer dan vlotte service in aanmerking neemt. Lezing over maatschappelijk werk. In het Jeugdgebouw alhier vergaderde de afdeling Biervliet van de Vrouwenbond N.V.V. De voorzitster, mevr. M. Dijk, deelde mede, dat de Vrouwen bond N.V.V. binnenkort haar 16.000ste lid verwacht. Zij wekte alle aanwezigen op. reclame te maken voor de Vrouwenbond. Nadat de huishoudelijke agen da was afgewerkt, kreeg mej. zr, M. Bos uit Schoondijke het woord. Haar causerie over maat schappelijk werk had ieders aan dacht. De noodzaak om maatschap pelijk werk te beoefenen, noemde mej. Bos een grote opgave, van de steeds ingewikkelder maat schappij. Door allerlei omstan digheden, kunnen er thuis of op het werk spanningen optreden. Soms door eigen schuld, doch meestal door anderen. Zoals men een dokter te hulp roept als men ziek is, zo dient men een maat schappelijk werkster te vragen de persoon of het gezin in de ont stane situatie bij te staan. Uitvoerig zete mej. Bos de ver schillende facetten van het maat schappelijk werk uiteen. Zo ma ken problemen rond de opvoe ding der grotere kinderen een groot gedeelte uit van de moei lijkheden, die de maatschappelijk werker op zijn pad ontmoet. Mej. Bos wekte de aanwezigen op, om daar, waar dit mogelijk is, mensen die het moeilijk heb ben, bij te staan. Niet op eigen ondeskundige wijze maatschap pelijk werk te gaan doen, doch door gewoon behulpzaam te zijn, kan men vaak een groot gedeel te der moeilijkheden uit de weg ruimen. Na afloop van haar met volle aandacht beluisterde causerie, beantwoordde mej. Bos 'n groot aantal vragen. Bronzen legpenning voor Kapeïlenaar. De directeur-generaal van de middenstand en het toerisme mr. M. H. S. van Oers heeft dinsdag tijdens een in het ministerie van Economische Zaken gehouden bijeenkomst namens de staats secretaris van Economische Za- (Adv.) kunt U zich niet meer oprichletl. Om standers denken dat U overdrijft, zo snel overvalt U wat men „spit in de rug" noemt. Laat U niet kwellen door de he vige pijn die de geringste beweging U veroorzaakt. Driemaal daags wrijven met Kloosterbalsem (Akker-Balsem), waarvan de warmte-opwekkende be standdelen diep in de weefsels door dringen en de pijn snel verjagen. In korte tijd zult U zeggen: Kloosterbal sem - geen goud zo goed," ken de bronzen legpenning van dit ministerie uitgereikt aan de heer M. D. Koster uit Kapelle. De heer Koster verwierf deze onderscheiding omdat hij bij het middenstandsexamen algemene handelskennis 1959 de beste resultaten bereikte van de 21.726 deelnemers. Voor dit examen slaagden in totaal 10.941 kandi daten of 50 pet. Het vorig jaar was het percentage geslaagden 63 pet. Do uitreiking werd bijgewoond door vertegenwoordigers van de stichting middenstandsexamen en van de drie onderwijscentra- les die op het gebied van het middenstandsonderwijs werk zaam zijn. Avond Bijbelkiosk-vereniging. Dinsdag werd een avond ten bate van de Bijbelkiosk-vereni ging gehouden in de Franse kerk alhier. Medewerking werd aan deze avond verleend door het zangkoor „Lof zij de Heere" uit Nieuwvliet, onder leiding van de heer A. A. Bentschap Knook. Verder werd er nog een Hongaarse film vertoond ge naamd „De Slede", waarin de uitbeelding van de naastenliefde door een tweetal Hongaarse schoolkinderen. De avond werd verder gevuld met declamatie, solozang en samenzang. Geslaagd, Te Amsterdam slaagde aan de Gem. Universiteit voor het doet. examen Engels de heer C. H Zwarekant, alhier. St. Nicolaasavond Herv. Vrouwengroep. Het eerste officiële bezoek dat Sint Nicolaas aan Nieuw vliet bracht was tijdens de ge zellige Sint Nicolaasfeestavond van de Hervormde Vrouwen groep. Na de gebruikelijke inleiding van de presidente, mevr. Brezet, werden ai de aanwezige vrou wen opgeschrikt door geklop van de goede Sint, die met ge juich en het zingen van de zo welbekende Sint Nicolaasliede- ren werd begroet. Nadat de presidente de goede Sint had verwelkomd en een kopje thee was gebruikt, ging de Sint ovei tot het uitdelen van een leuke verrassing, waaruit bleek dat er onder de vrouwen van Nieuw vliet nog vele dichterlijke ga ven verborgen zijn, gezien de vele leuke versjes en rijmpjes, die bij de geschenken waren ingesloten. Jubileum propagantla- avond C. N. V. De Christelijke Besturenbond West Zeeuws-Vlaanderen hield op maandag j.l. in het Gerefor meerde Jeugdgebouw alhier een jubileum-propaganda-avond ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van het C.N.V. Wegens verhindering van de secretaris van het C.N.V.de heer C. Borstlap, sprak de heer Been hacker als provinciaal districts bestuurder over het 50-jarig be staan van het C.N.V. en het steeds blijvende essentiële punt in de vakbeweging, t.w. de strijd om de betere maatschappelijke verhoudingen en de verplichte Christelijke uiting van onze 86) Nadruk verboden. En zo bereikten wij de wijk, waar Katharine ergens werd vastgehouden... Omdat de Jager en zijn trawanten zowel George als mij van gezicht kenden ble ven wij beiden in de Rolls zitten, terwijl Mansel eens langs het huis liep, hoofdzakelijk om Car son te doen weten, dat wij aan wezig waren. Hij was binnen vijf minuten terug. Hij stak zijn hoofd door het portierraampje naar binnen en vroeg aan George: „Heb je hier vanmorgen ook geparkeerd?" „Ja", zei George, enigszins ver baasd. „En Caron weet dat?" „Ja, natuurlijk!" „Het is prachtig. Dan zullen we maar rustig afwachten. De beide wagens zijn uit de garage verdwenen en Carson zit niet meer op die tuinmuur." Hij had moeilijk met slechtei- nieuws kunnen terugkomen. Wij begrepen maar al te goed, dat Carson zijn post op de tuinmuur slechts had verlaten omdat Ka tharine Scrope in een van de wagens was weggebracht. Dat hij getracht had die wagen te volgen lag voor de hand; overigens moest hij het bij een poging heb ben gelaten. Een voetganger kan dankbaarheid voor hetgeen reeds in deze 50 jaar op dit ge bied bereikt is. Door de Jeugdvereniging uit Waterlandkerkje werd opge voerd het toneelstukje „Voor tijdverdrijf", een blijspel in drie bedrijven. Lezing- over Canada en Australië. Dinsdagmidag vergaderde de federatie Westelijk Zeeuws- Vlaanderen van de Vrouwen bond N.V.V. in de zaal van de heer De Dobbelaere. De voorzitster opende de bij eenkomst met hartelijke wel komstwoorden, in het bijzonder tot mej. G. A. de Lange, ver bonden aan de Algemene Emi gratie Centrale in Den Haag. Emigreren, aldus de voorzit ster, is een grote stap, die niet zó maar gedaan wordt. Het be tekent vaak een afsnijden van alles waarmede de emigrant in het moederland verbonden was. om geheel opnieuw te beginnen In Zeeuws-Vlaanderen hoort men vaak spreken over emigra tie. In vele families heeft men emigranten onder de verwan ten, die hun geluk elders ge probeerd hebben. Om enig inzicht te verschaf fen in de vele facetten, die de emigratie biedt was deze voor lichtingsbijeenkomst belegd. Mej. G. de Lange wees er in haar inleidend woord op, dat ook de vrouwenbond van het N.V.V. deel uit maakt van de Emigratie Centrale. Ieder, die met emigratie-gedachten rond loopt, kan zich dus in eerste instantie tot de eigen organisa tie wenden. Aan de hand van prachtige kleuren-dia's vertelde mej. De Lange van haar reizen door Ca nada en Australië, en haar be zoeken aldaar aan emigranten gezinnen. Het was een zeer leerzame middag, die zeer druk bezocht was. Aan bekomen verwondingen overleden. In het St. Elisabeth-ziekenhuis alhier is in de nacht van dins dag op woensdag aan de vorige week woensdag tengevolge van een verkeersongeluk bekomen verwondingen overleden de 54- jarige heer L. de M., wonende alhier. Tentoonsteliingssuccessen. De fokkers uit Sluis van ras hoenders en raskonijnen hebben op de nationale tentoonstelling in Bergen op Zoom flinke succes sen geboekt. Er werden nl. door de inzenders uit Sluis de volgen de prijzen behaald: P. v. d. Bus- sche met witte Wener, zeer goed; E. Descamps met Black en Tan 3 x zeer goed; J. Matthijs met Gele van Bourgondië 1 x zeer goed en 1 x goed. K. F. van Tatenhove KI. Zilver 1 x zeer goed. Deze laatste in zender werd met een Plymouth Rocks Hen tevens kampioen Plymouth en met de sierduif Neurenbergse Zwaluw tevens kampioen sierduiven. Sins Nicolaasfeest E.H.B.O. De plaatselijke afdeling van de E.H.B.O. vierde in het medisch centrum in de Hoogstraat het Sint Nicolaasfeest na afloop van de wekelijkse cursusavond. Sint Nicolaas arriveerde met zijn knecht en overhandigde aan de cursusleider dokter G. de Meijer en de aanwezige leden enige ge schenken. Tijdens zijn bezoek bleek hij wonderlijk goed op de hoogte te zijn van de gedragin gen der leden van de vereniging. Autobotsing'. In de nacht van maandag op dinsdag heeft op de provinciale weg tussen het kruispunt Potjes en Nieuwvliet een autobotsing plaats gevonden. De heer A. L. C. uit Groede, reed hierbij met volle vaart op DORNFORD YATES nu eenmaal geen wagen bijhou den. In de drukte van het er- keer zou hij misschien een paar straten ver de richting hebben kunnen controleren; maar in de buitenwijk, waar wij ons op dat moment bevonden zou een wagen binnen enkele seconden uit het zicht zijn. Taxi-standplaatsen waren hier al evenmin aanwezig. Het feit, dat de Jager Katha rine nu reeds had meegenomen kon maar een verklaring hebben, namelijk, dat de man zijn plan nen had gewijzigd in verband met het raadselachtige uitblijven van Judas. Zoals gezegd was ik daar al dadelijk bang voor ge weest, hoewel onze angst zich had beperkt tot de mogelijkheid dat wij de Jager zelf uit het oog zouden verliezen; dat hij zijn hoofdkwartier zcu verlaten en Katharine meenemen, zodat wij niet meer wisten waar wij haar moesten zoeken, was niet eens bij ons opgekomen. Ln toch was dit onherroepelijk gebeurd. Dat hij niet op weg was naar de ten der begrepen wij met angstige zekerheid; het was op dat mo ment nog pas half vijf en wan neer de tender het doel van de rit was geweest, zou hij stellig niet vóór donker zijn vertrok ken. Afgezien van de plaats waarheen hij zich had begeven, was het ons een raadsel waarom de achterzijde van de auto van de heer J. K. uit Oostburg, die stilstond aan de rechterzijde van dc weg. De heer K. was bezig met het verwisselen van een lekke ach terband en bij het naderen van de auto van de heer C. veilig heidshalve in de wegberm gaan staan, hetgeen hem misschien wel het leven heeft gered. Beide auto's werden zwaar be schadigd, die van de heer C. zelfs zodanig, dat hij door een kraan wagen moest worden wegge sleept. De heer C. en de in de auto van de heer K. zittende passa giers kwamean met de schrik vrij. St. Nicolaas bracht bezoek aan de bejaardensoeiëteit. Dinsdagmiddag heeft Sint Ni colaas een bezoek gebracht aan de in hotel „De Zwaan" gehou den sociëteitsmiddag voor be jaarden. Vooraf werden enkele filmpjes vertoond en onder het genot van een kopje koffie beluister den de aanwezigen de muziek die werd gebracht door enige jeugdige accordeonisten. Sint Nicolaas, die inmiddels in de zaal was gekomen, zeide ver heugd te zijn een aantal nieuwe gezichten onder de bezoekers te zien en hij hoopte dat de belang stelling voor deze middagen nog verder zal toenemen. Hierna onderhield hij zich met verschillende bejaarden, die allen door Piterman werden verrast met een pakje versnaperingen. Bestuurswisseling „Veronica". In verband met een interne beleidskwestie hebben enkele be stuursleden van de Kon. muziek vereniging „Veronica", le weten ft hij was vertrokken; hij Icon on mogelijk hebben vermoed, dat wij zijn adres inmiddels hadden opgespoord. Eerlijk gezegd zaten we met de handen in het haar; en hoe langer wij over de situatie spra ken en nadachten, hce wanhopi ger de vooruitzichten leken Er was slechts een verklaring mogelijk een uitstekende ver klaring voor het onverwachte vertrek van de Jager. Het was een verklaring, die ons allen op de tong brandde, zonder dat wij onze gedachten onder woorden durfden te brengen. Het was deze dat Carson tegen de lamp was gelopen dat ze hem boven op die tuinmuur hadden betrapt. Mocht dit zo zijn. dan was onze kans verkeken dan was Car son nu al dood. Terwijl wij daar achter in die Rolls zaten en ons best deden zo weinig mogelijk in het oog te lopen, staalde ik door de stoffige voorruit langs de weg voor ons, met de villa's aan weerszijden, en ik voelde mij verbitterd wor den. Mangey had ik op dat ogen blik graag eigenhandig gewurgd. Wij hadden onze loods, Man sel, aan boord genomen en hij had ons veilig de haveningang binnengeleid en nu waren wij, in het gezicht van de kust op een zandbank gelopen, die niet op de kaart stond aangegeven. Mangey heette die zandbank. Eer Mangey Judas om zeep hielp was het spel voor ons zo goed als gewon nen geweest; toen hij Juros een maal had vermoord was ons kans vrijwel verkeken. Toch had Man de heren A. Luteijn, H. van Pee- nen en J. H. de la Viënne, on langs de wens te kennen gege ven hun functies te willen neer leggen. In Verband hiermee werd op een in hotel ..De Rode Leeuw" gehouden algemene ledenverga dering een verkiezing gehouden, waarbij werden gekozen de heren J. J. Risseeuw (voorzitter) en tot leden de heren J. A. van Hou- te en A. W. Kuijpers. Gemeentelijke badinrichting. Gedurende de maand november werden in de gemeentelijke bad inrichting 1041 baden genomen. Generaal Paulo Benard Guedes, een vroegere gouver neur-generaal van Portugees In dia, heeft dinsdag" te Coimbroes (bij Oporto) gepleit voor her stel van de monarchie in Por tugal. De generaal sprak op een plechtigheid waarop hij werd geïnstalleerd als vertegenwoor diger van de Portugese troon pretendent, Dom Duarte Nuno van Braganza. Volgens Guedes kan de „opperste en stimule rende macht van de koning, als een natuurlijke leider, de wer kelijke eenheid van de Portu gezen verzekeren". Slechts door herstel van het instituut dat indertijd Portugal grondvestte kan de welvaart onder de Portu gezen in de wereld worden ge handhaafd, aldus generaal Guedes. sel ook daarna de dingen nog recht weten te zetten hij had de nederlaag in een overwinning veranderd. En weer had Mangey ons de voet dwars gezetdoor ons bewusteloos te slaan en ons een aantal beslissende uren ge vangen te houden. Als ik in de omgeving van de landingssteiger was geweest, toen George er aankwam, zou Carson om kwart vóór negen reeds versterking hebben gekregen. Ik steunde mijn hoofd met mijn handen en ik probeerde mezelf er hardnekkig van te overtuigen, dat we niet precies even ver waren als twee dagen tevoren. „Laten we de zaak eens van deze kant beschouwen", zei Geor ge. „Wat zal de reactie van de Jager op Satans mededelingen zijn geweest? Hij zal aanvanke lijk stomverbaasd zijn geweest, dat jij en ik hem zo dicht op de hielen zaten. Die tweee „kerels" hadden dus kans gezien de ten der op te sporen en hadden een tamelijk stompzinnige poging ge daan aan boord te komen. Zijn volgende reactie zal een razende woede zijn geweest, omdat Judas had geprobeerd ons te achter halen, in plaats van af te wach ten welke opdracht hij 's avonds om tien uur zou krijgen. Zijn derde reactie zal een sterke ach terdocht zijn geweest, dat wij Judas onschadelijk hadden ge maakt. (Wordt vervolgd.) (Adv.) en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met ONGEANIMEERDE MARKT De vaste slotkoersen uit Wall Street waren niet van invloed op de koersvorming van de aande len op het Damrak. Het was gis termiddag een vrij saaie boel en de stemming was ongeanimeerd. Het publiek, dat de laatste beurs- dagen steeds de stukken uit de markt heeft genomen, nam gis teren een rustdag, want de or ders van die zijde waren zeer dun gezaaid. De arbitrage kon niet veel uitrichten, niettegenstaande de vaste tendentie op de West- duilse beurzen. De beroepshan- del geloofde het gisteren wel. Hier en daar overheerste het aanbod in lichte mate. AKU's hadden hiervan het meest te lij den en moesten op 409% ruim 3 punten afstaan van de dinsdag behaalde winst van zeven pun ten. Philips twee punten lager op 735% en Unilevers rond de vorige slotkoers op 719. Kon. Olies ondergingen een koersre- actie op de stijging van de voor gaande dagen. Bij een prijs van 162,60 noteerden de aandelen een gulden beneden de slotkoers van dinsdag en waren tevens on der partiteit New York. Ook in deze hoek was het gisteren zeer rustig. KLM werd hoger geadvi seerd, ingevolge New York. In de scheepvaarthoek ging gistermiddag aanvankelijk nog het meest om, hoewel de affaire minder was vergeleken bij de vo rige dagen. Koninklijke Boten la gen bij een opening op 178 we derom vast in de markt. Ook de overige waarden in deze sector gaven merendeels lichte koersstij gingen te zien. Gedurende het verdere beursverloop daalde de belangstelling en moest Kon. Boot een gedeelte van de behaal de winst weer afstaan. In de staatsfondsenmarkt bleef de handel aan de krapp>e kant bij een stemming die niet veel af week bij de slotkoersen van dinsdag. Cultures ondergingen weinig verandering. In de lokale sector werden de oude en nieuwe aandelen Schol- ten's Aardappelmeel een tiental punten hoger bieden geadviseerd op de plannen tot een volledige fusie met Meijer's Dextrinefa- brieken te Veendam. Simplex kreeg een hogere adviesprijs als nawerking op het verschenen jaarverslag. Billiton fractioneel hoger op het hogere interimdivi dend en Oost-Borneo een paar punten hoger op mededelingen uit de gisteren gehouden alge mene vergadering. Op de incou rante markt werd Bensdorp ge adviseerd op 250 bieden. In de laatst gehouden veiling werd 204 voor de aandelen betaald. Zoals gemeld komen aandelen Bens dorp te zijner tijd naar de beurs. Op woensdag 9 dezer worden ter beurze geïntroduceerd certifica ten Consolidated Electronics In dustries Corp. De slotkoers van dinsdag in Wallstreet was 57U dollar. In Amsterdam werden de stukken niet-officieel op 56 dol lar verhandeld. Prolongatie 3% pet. BEURSINDICES. Int. concerns 475.38 482.20 479.69 Industrie 249.99 251.49 251.96 Scheepvaart 157.39 160.89 160 89 Banken 182.28 182.94 181.96 Ind. fondsen 138.25 140.15 140.26 Algemeen 328.58 332.72 331.59 NABEURSKOERSEN. A.K.U.408 Kon. Olie: 161.20-162.10 slot 162.00 Philips: 732-739 ged. laten slot 733 Unileved; 715-719 slot 716 Een vertegenwoordiger van het Internationale Rode Kruis, de heer J. P. Schoenholzer, die onlangs een bezoek heeft ge bracht aan Indonesië, deelde te Genève op een persconferentie mede, dat door de gevechten tus sen de regeringstroepen en op standelingen, 600.000 bewoners van het Indonesische platteland uit hun woonplaatsen zijn ver dreven. Hij deelde medé, dat in de rimboegebieden op Sumatra en Celebes de strijd nog wordt voortgezet. Op Celebes is tien procent van de plattelandsbevol king gevlucht naar streken, die onder regeringscontröle staan. Het merendeel der van huis en hof verdrevenen leeft in tijdelijke kampen of in gebrekkige behui zingen en heeft grote behoefte aan kleding, voeding en medi sche hulp. De meesten hunner zijn ondervoed en velen zijn ziek. De autoriteiten en het Indonesi sche Rode Kruis doen, wat in nun vermogen ligt om deze mensen te helpen. De ,,Ned. vereniging van twee lingen ten behoeve van weten schap en volksgezondheid" zal 12 december haar eerste jaar vergadering te Utrecht houden. De vergadering zal zaterdag worden geopend door de Deven ter arts dr. J. W. Bruins, voor zitter sinds de oprichting op 24 januari 1959. Het is de bedoeling in het voorjaar van 1960 een derde tweelingen-congres te houden. Het ligt voorts in het voornemen om het tweelingencongres in München met een Nederlandse delegatie te bezoeken. PREMIEKEURINGEN 1 -jarige Hengsten en Merries. KEURING TE AXEL. Op het keurig verzorgde terrein van de Vereniging van Zeeuwse Fokkers werd gisteren de jaarlijk se premiekeuring van 1%-jarige hengsten en merries gehouden. Hiervoor bestond zowel van de zijde der Zeeuws-Vlaamse als van de Zuid-Bevelandse fokkers een grote belangstelling. Onder de aan deze keuring deelnemende jonge hengsten en merries was zeer goed fokmateriaal en er was dan ook een goede handel. De uitslag van deze premiekeu ring was als volgt: Merries, geboren in 1958. Kleine maat: le prijs Barones se van Zaam, eig. C. A, Dees Jz. te Zaamslag; 2a pr. Ruda van Coegors, eig. P. A. P. Dieleman te Zaamslag; 2b pr. Sonja v. Melo, eig. Em. Verstraaten te Graauw; 2c pr. Paula van 't Veer, eig. A. van Hoeve te Zaamslag; 2d pr. Jenny Clinge, eig. J. L. d'Haens, Clinge; 3a pr. Vera van Hoek, eig. J. Dieleman te Hoek; 3b pr. Nelly van Rondeputten, eig. M. v. Fraaij- enhove te Axel; 3c pr. Caline v. Groot Cambron, eig. P. Suij te St. Jansteen; 4a pr. Truda van de Braakman, eig. D. de Jonge te Hoek; 4b pr. Suzet van Rozenberg, eig. J. A. Verbruggen te Kuitaart; 4c pr. Sonja van Zandberg, eig. P. S. d'Haens te Graauw; 4d pr. Dolfine, eig. C. A. Dees Jz te Zaamslag. Middenmaat: la pr. Quinta van Tillie (kampioene), eig. Gebr. R. F. J. P. d'Hert te Graauw; lb pr. Lucie, eig. Wed. C. C. v. Haelst te Zuiddorpe; 2a pr. Monique v. Zuiddorpe, eig. A. G. Cerpentier te Zuiddorpe; 2b pr. Bea van 't Lust hof, eig. M. L. M. IJsebaert—v. d. Linden te Axel; 2c pr. Sonja van Melo, eig. C. Boënne te Graauw; 3a pr. Clara van Kruispolder, eig. A. G. Cerpentier te Zuiddorpe; 3b pr. Lita van Melo, eig. Pr. Brug- geman te Graauw; 3c pr. Betsy van de Mariahoeve, eig. Gebr. Van Campen te Graauw; 4a pr. Frida, eig. R. O. Buijsse te Graauw; 4b pr. Flora van Middenhof, eig. P. J. den Hamer te Axel; 4c pr. Or- pha van Nico, eig. Fam. F. de Jonge te Zaamslag. Grote maat: le pr. Astrid, eig. R. J. Barbé te Philippine; 2a pr. Ivonne van Puthoeve, eig. Iz. de Feijter -de Mul te Axel; 2b pr. Dia, eig. A. E. C. van Esbroeek te Hengstdijk; 2c pr. Dora van Pau- luspolder, eig. Arth. Hendricks te Hengstdijk; 3a pr. Ivonne, eig. P. Suij te St. Jansteen; 3b pr. Jeannette van Absdale, eig. M. L. M. IJsebaert—v. d. Linden te Axel; 3c pr. Alpha v. Capellehof, eig. P. Sup te St. Jansteen; 4a pr.. eig. G. Tollenaar te Hoek; 4b pr. Madeion v. d. St. Marcusstr., eig. E. V. Kockuijt te Zuiddorpe; 4c pr. Norma van Dirk, eig. Wed. C. C. van Haelst te Zuiddorpe. Merries, geboren in 1957. Kleine maat: le pr. Erna v. Axel, eig, A. L. Scheele te Axel; 2e pr. Monique van Zuiddorpe, eig. M. A. B. Puqlaert te Zuiddorpe; 3e pr. Annie van Gretha, eig. H. M. Ver- vaet te Westdorpe; 4e pr. Azura van Willemstad, eig. Fam. F. de Jonge te Zaamslag. Grote maat: le pr. Trees van Schuddebeurs, eig. J. Asselman te Schuddebeurs; 2e pr. Bertha van Alstein, eig. H. J. de Waal te Graauw; 3e pr. Quinta van Coe gors, eig. P. A. P. Dieleman te Zaamslag; 4e pr. Carla van Ouden- polder, eig. Am. de Clercq te Zuid dorpe. Hengsten, geboren in 1958. Kleine maat: le pr. Baron van Zuiddorpe, eig. M. A. B. Puijlaert te Zuiddorpe; 2e pr. Bento van Roversberg, eig. Al. Serrarens te Ossenisse; 3a pr. Baron van Kruis polder, eig. 1 Gebr'. Dieleman te Axel; 3b pr. Baron van Zevenaar, eig. Jac. de Putter te Axel; 4a pr. Hendrik van 't Veer, eig, A. van Hoeve te Zaamslag; 4b pr. Rèveur van Nico, eig. M. Dieleman te Ter neuzen; 4c pr. Joep van Melo, eig. C. Boënne te Graauw. Grote maat: le pr. Baron van Rozenberg, (kampioen), eig. Jac. de Putter te Axel; 2a pr. Expo van Pauwvliet, eig. W. J. Diele man te Sluiskil; 2b pr. Baron van Polderzicht, eig. Jac. de Putter M. L. M. IJsebaert--v. d. Linden te Axel; 3e pr. Paul van Alstein, eig. H. J. de Waal te Graauw; 4a pi. Montiau van Torenberg, eig. J. de Klerk te Zaamslag; 4b pr. Frans van Eversdam, eig. Cyr. v. Overloop te Zuiddorpe. Hengsten met afstammelingen. le pr. met lof der juryBaron de l'Hostée, H V. „Zeeuws-Vlaan deren", secr. Iz. de Feijter Wz. te Axel. Kampioen hengsten: Baron van Rozenberg, eig. Jac. de Putter te Axel Kampioene merries Quinta van Tillie, eig. Gebr. R. F. J. P. d'Hert te Graauw.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2