TOTO EN OPTANTEN Winston Churchill 85 jaar Radio en Televisie VERSLOOT Jacht tussen klip en rots Dinsdag 1 december 1959 1 5e jaargang no. 4847 fVIEÏ GERICHTE WARMTE vanaf ƒ2,50 waar warmte helpt, helpt PHILIPS Infraphïl heter DE VRUE ZEEUW (Adv.) Landelijke sporttoto. Toelating spijtoptanten. Loongrens en premie. Beneluxverdrag. Moord en doodslag. De lang verwachte landelijke sporttoto heeft dan eindelijk als een voor lang niet iedereen even welkome Sinterklaas voet op Nederlandse bodem gezet. Hij wil zich hier blijvend vestigen, maar of dit lukt, zal afhangen van de vraag, of de heren leden van de Tweede en Eerste Kamer hem een verblijfs- of vestigingsvergun ning willen verlenen. Anders gezegd: de ministers Beerman en Cals hebben bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot wijziging van de loterijwet ingediend. Enkele hoofdpunten uit het ontwerp zijn: aan slechts één particuliere instelling zal toestemming worden verleend tot het één maal per week organiseren van een toto, die niet alleen het voetbal, maar ook andere sporten zal mogen omvatten. De prijzen zullen in geld mogen worden uitgekeerd, tot een maximumbedrag van 25.000. De inzet per persoon en per prijsvraag mag ten hoog ste 1 bedragen. Slechts personen van 18 jaar of ouder mogen deelnemen en zij zullen dan bovendien nog bij de organiserende instelling ingeschreven moeten staan. 20 7< belasting Het valt niet te verwonderen, dat minister Zijlstra reeds lang luch* had gekregen van de op handen zijnde landelijke toto en zijne excellentie heeft zich ge haast, een wetsontwerpje toe te voegen aan het voorstel van zijn collega's Beerman en Cals. Op alle gewonnen prijzen uit lote rijen en andere kansspelen zal 20 r,'o belasting worden geheven, als de minister zijn zin krijgt. Vrijgesteld van belasting zullen zijn prijzen van minder dan 100, de z.g. „eigen geldjes" en alle prijzen van plaatselijke kleinere loterijen en andere kansspelen, waarvan de hoogste prijs niet meer dan 1000 bedraagt. Verder wordt voorgesteld, over de inleggelden van de deelnemers het gewone dienstentarief van omzetbelasting te heffen volgens 4 Vc. De opbrengst hiervan zal, naar wordt verwacht, het aardi ge sommetje van een vijf mil joen gulden per jaar bedragen. Toelatingsbeleid getoetst Reeds vorig jaar heeft de Tweede Kamer in een motie aan gedrongen op een ruimere toela ting in Nederland van spijtoptan ten uit Indonesië, die in benarde omstandigheden verkeren. De regering heeft toen haar mede werking toegezegd naar gelang van de grootte der opnamecapa citeit in Nederland. Thans echter werd er in de Kamer vrij alge meen over geklaagd, dat een toe lating van 2000 personen per jaar onvoldoende is. Ook werd gevraagd, aan deze mensen gra tis het Nederlanderschap te ver lenen. Een en ander resulteerde in een tweetal moties. Minister Beerman antwoordde, dat de voorgenomen toelating van 2000 spijtoptanten in 1960 voor hem geen heilig getal is en zijne excellentie verklaarde zich bereid met zijn ambtgenoten de ontwik keling van de mogelijkheden tot ruimere toelating nauwkeurig in het oog te houden. Voortdurend zullen zij zich er op bezinnen het uiterste te blijven doen, dat zij verantwoord achten met het oog op de maatschappelijke omstan digheden in Nederland. 7.450 en hoger „Voor de loongrenzen van de verplichte ziekte- en werkloos heids- en invaliditeitsverzekerin gen zal een zelfde regeling ge troffen moeten worden als welke thans reeds bestaat voor de pre mie-inkomensgrens krachtens de Algemene Ouderdomswet en de Algemene Weduwen- en We zenwet, echter met deze uitzon dering, dat niet alleen het index cijfer van de regelingslonen be slissend zal zijn. Het is aan te bevelen, de ontwikkeling van lonen en prijzen beide van in vloed te doen zijn op de hoogte van de loongrens, door deze grens te laten variëren met het rekenkundig gemiddelde van de indexcijfers." Zo luiden enige adviezen, die door de S.E.R. zijn uitgebracht aan de staatssecre taris van Sociale Zaken. De raad stelt dus een glijdende loongrens voor de ziekte- en werkloosheidswetten voor. Wijzi ging van de loongrens zou tel kens moeten plaats hebben, na dat tenminste één der bedoelde indices 3 r/< of meer zou zijn ge stegen of gedaald. Per 1 januari 1960 acht de S.E.R. een loongrens van 7450 alleszins verantwoord. De raad geeft tevens in overweging, de 'lagloongrens met ingang van dezelfde datum te stellen op 20. Hierbij dient te worden op gemerkt, dat de genoemde gren zen tot op heden respectievelijk 6900 en 19 bedroegen. Economische Unie De Tweede Kamer heeft met 3 tegen 44 stemmen het uitstel van de parlementaire behande ling van het verdrag der Bene lux Economische Unie goedge keurd. De Belgische Senaat xeur- de het verdrag reeds eerder wél goed, en het besluit van de Twee de Kamer heeft bij onze zuider buren dan ook bepaald geen prettige indruk gemaakt. Een en ander is een gevolg van de uiteenlopende belangen van België en Nederland op land bouwgebied. De Belgen verwij ten ons, dat Nederland al in ja ren niets heeft gedaan om tot normale kostprijzen te komen. Het Nederlandse landbouwbe leid zo zeggen zij, is nog precies even dirigistisch als tien jaar geleden. De subsidies bedragen nog steeds meer dan een half miljard gulden, terwijl daar te genover het totale Belgische landbouwbudget over het jaar 1960 nog geen 120 miljoen be draagt. Door de vele fondsen kan de Nederlandse zuivelindustrie nog steeds haar produkten onder de kostprijs uitvoeren naar het bui tenland, ook naar België. De Bel gische boeren moeten het zonder subsidie doen en kunnen dus op deze wijze nooit concurreren tegen de Nederlandse produkten. Het enige verdedigingsmiddel is voor hen een beperking van de invoer. Maar de Belgische indu strie is daar weer allesbehalve over gesticht, want de Belgische export van industriële produkten naar Nederland is in het eerste kwartaal van 1959 al met 13 toegenomen. Wij zijn in deze sector België's beste klant en de industriëlen zouden dus de Bel gische grens toch maar open willen stellen voor de goepkope Nederlandse landbouwprodukten. Al met al, we zullen er nog wel eens over moeten praten met elkaar. „Magere Josje" Dagenlang heeft het proces rondom de moord op „Magere Josje", de vrouw van dé Amster damse „wallen", geduurd. En in tussen werden reeds weer ver scheiden nieuwe moorden ge pleegd. In Den Haag wilde een jaloerse ex-echtgenoot de min naar van zijn voormalige vrouw doodsteken. Het mes trof bij ver gissing de verkeerde. In Zalt- bommel werd een jonge Hongaar bij een twist in koelen bloede neergestoken. Moord en doodslag zijn aan de orde van de dag. Om over verduistering, diefstal en roof maar niet te spreken. Even schrikwekkend is het grote aantal ongelukken, dikwijls met dodelijke afloop, waar de kranten dag aan dag vol van staan. Aan de oplossing van de verkeersproblemen mag wel even hard gewerkt worden als aan de beteugeling van de misdaad. Dat gebeurt ook, maar het heeft er veel van weg, dat beide zaken de politie uit de hand dreigen te lopen. Op 71-jarige leeftijd overleed te Haarlem de bekende journa liste en radiospreekster Amy Groskamp ten Have. Minister Visser kwam uit Amerika met de boodschap, dat „supreme allied commander at- lantic" het zeer op prijs zou stel len, wanneer Nederland een tweede vliegkampschip aan zijn vloot zou toevoegen. En dat ter wijl eerder in NAVO en in Ne derland reeds stemmen zijn op gegaan, om ook de „Karei Door man" maar van de hand te doen! (Nadruk verboden.) De zuinigste oliehaard van Nederland (proefondervindelijk bewezen) Reeds vanaf f. 2.50 pef r, week/ OLIEHAARD 3CQ de luxe-bruto cap ca. 10 5C0 Kcal./u. f 395.— AC0 de luxe-bruto cap.: ca. 16.000 Kcal./u. f430- Die model - met kookgelegenheid - groot In capaciteit maar klein van omvang, werd door vele Huisvrouwen uitver- koien, vanwege lijn eenvoudige, doch sierlijke vormgeving. Door de 10 belangrijke schriftelijke garanties, gegarandeerd géén last van koude voeten, géén sterk# roctvormlng en géén hoge brandstofkosten. (Géén ander merk geeft dit!) Uitgevoerd met de veel besproken, auinlge Rocket brander- pet en Rocket automatische trekrcgelaar. (Belangrijk!) Neem dus géén genoegen met een mindere kwaliteit. Laat nu reeds een Hoenson bij de officiële Hoenson dealer In Uw woonplaats reserveren, want de vraag Is enorm. Verstandige mensen gaan bij aanschaf van een haard, op hun eigen gezonde oor deel af. Zij weten, dat ondanks de enorme reclame-campagne voor ouderwets kolen stoken, de Hoenson oliehaard met Ge richte Warmte de ideale verwarmings bron is voor iedere woning of flat. Dit heeft de practijk bewezenl „Gelukkig de staat, die zulk een dienaar vindt STAATSMAN, LEIDER, SOLDAAT Gisteren, 30 november, vierde Winston Churchill, Engelands „old man" zijn 85ste verjaardag. Een halve eeuw vocht hij op de barricaden van het politieke front, in 1950 nog even actief als toen hij juist na 1900 dit strijdtoneel betrad. Zijn vuur is niet te blussen, zo min als de toorts der vrijheid, die hij temidden van Europa's donkerste ure brandende hield zodat haar schone gloed ons nu nog omschijnt, zij het over schaduwd door een durende dreiging uit het oosten Wie is deze man, incarnatie van een tijd die wij zagen weg- vlieden en waarnaar wij terugverlangen, omdat zij beelden in ons oproept van trouw, vaderlandsliefde en moed OFFICIAL HOENSON DEALF.IÏ DE OLIESPECIALIST Oijlcstr. 7-9, Tel. 2956. Tcrneuzcn WOENSDAG 2 DECEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.30 Een woord voor de dag; 7.40 Gewijde muz.8.00 Nws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gr.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Voor de vrouw; 10.15 Gram.; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Gram.; 11.15 Promenade ork. en koor; 12.00 Bas en piano; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.12.33 Kamer koor en solist; 13.00 Nws; 13.15 Met Pit op pad, praatje13.20 Lichte muz.; 13.45 Gram.; 15.00 Jeugdconc.15.45 Gram.; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Klavecim bel-recital; 17.40 Beursber.17.45 Gram.; 18.00 Regeringsuitzend. 18.10 Gram.18.15 Spectrum v. h. Christ, organisatie- en ver enigingsleven, lezing; 18.30 Gr.; 18.45 Boekbespr.19.00 Nieuws; 19110 Op de man af, praatje, 19.15 Gram.19.30 Radiokrant19.50 Blaasork.; 20.15 Ieder één, voor iedereen, toespraak20.20 Om roeporkest en piano; 21.10 Gr.; 21.15 Vraagteken in het Noor den, klankbeeld; 22.30 Koorz.; 22.30 Nws; 22.40 Zaalsportuitsl. 22.45 Avondoverdenking23.00 Platennieuws23.55 Nieuws. HILVERSUM II7.00 Nieuws 7.10 Gym.; 7.23 Lichte muziek; 8.00 Nieuws; 8.18 Lichte muz. en act.; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gym.; 9.10 Gram.; 10.00 School radio; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gevar. progr.12.00 Orgelspel en zang; 12.30 Land- en tuinbouw meded.; 12.33 Voor het platte land. praatje; 12.38 Gram.; 13.00 Nws en tentoonstellingsagenda; 13.20 Lichte muz.; 13.45 Gespro ken portret; 14.00 Gram.; 14.15 Radio Philharm. ork. ;15.00Voor de jeugd; 17.00 Oude muz.; 17.15 Lichte muz.; 17.50 Regeringsuit zending 18.00 Nws, comm. en act.; 18.30 Lichte muziek; 18.55 Vara-varia; 19.00 Voor de kleu ters; 19.10 Joods progr.; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Promenade ork.; 20.55 Een dag als alle andere dagen, hoorsp. 21.50 Lichte muz.22.20 Keuren en kiezen, praatje; 22.30 Nws; 22.40 Lichte muz.; 23.05 Tussen mens en nevelvlek, lezing; 23.20 Jazzmuziek; 23.40 Gram.; 23.55 Nieuws. BRUSSEL (VI.), 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.12.34 Gr.; 12.55 Koersen; 13.00 Nws; 13.15 Gr.; 14.00 Schoolradio; 14.45 Orkest- conc.; 15.30 Gram.; 16.00 Koer sen; 16.02 Eng. les; 16.17 Gram.; 16.30 Orkestconc.; 17.00 Nieuws; Goedkope FOTO-ALBUMS N.V. v/h FA. P. J. V. <1. SANDE Noordstraat 55-57 - Terneuzen 17.10 Vokale muz.; 17.20 Voor de jeugd; 17.50 Boekbespr.; 18.00 Lekenmoraal en filosofie; 18.20 Voor de soldaten; 18.50 Sport- kron.19.00 Nws; 19.30 Repor tage; 19.40 Vlaamse liederen; 20.00 Hoorspel; 21.15 Gr.; 21.30 Orkestconc.; 22.00 Nieuws; 22.15 Kroniek der literaire tijdschr. 22.30 Etnische muz.; 22.55 Nws; 23.00 Voor de zeelieden. Televisieprogramma's. NED. TV: 17.00 Jeugdjourn.; 17.10 Voor de jeugd; 20.00 Jour naal en weeroverz.; 20.20 Inter view; 20.30 Filmprogr.; 21.10 Intermezzo; 21.20 Rep. turnen te Amersfoort. VL. BELG. TV: 19.00 Protest, uitz.; 20.00 Voor de vrouw; 20.30 TV-spel; 22.15 Danscursus; 22.45 Rep. balletprogr.23.00 Nws en journaal. Handige Poolse bedelaar Jozef Cieszynski, een Poolse bedelaar uit Bydgoszcz, heeft kans gezien in korte tijd een fortuin te vergaren. Hij schreef aan talloze personen en liefda digheidsinstellingen in Zwitser land, Italië, West-Duitsland, de V.S. en andere landen roerende brieven, waarin hij zijn armoe de schilderde en hulp verzocht uit naam van „de goedheid en het medelijden, die de mensen verenigen". Van alle kanten stroomden de goede gaven hem toe in de vorm van medicamen ten, kleding, levensmiddelen enz. Het merendeel hiervan ver kocht hij tegen hoge prijzen. Van de opbrengst installeerde hij zich in een luxueuze étage- woning. Toen de politie daar huiszoeking deed, vond zij o.a. twee radio's, een televisietoestel, een ijskast en een bandopname apparaat, benevens een kasboek waarin Cieszynski alle inkom sten en uitgaven had genoteerd. Hij is nu, op staatskosten, aan zienlijk minder comfortabel ge huisvest. Wie ronddoolt over de aar de, zal waar hij ook zoekt zijns gelijke niet vinden. Hij werd gevormd in de jaren rondom de eeuwwende, toen zijn avontuurlijk gericht innerlijk hem naar Zuid- Afrika dreef, waar de doden- zang van de oorlog reeds weerklonk. Veertien vredes jaren werden hem na zijn terugkeer in het oude Albion geschonken om politiek ge schoold te worden. Jaren van zoeken naar de juiste koers die schier onvindbaar scheen totdat een stroom van bloed en staal een onverschrokken staatsman had gewrocht, die 'n ontredderd en ontwapend volk ter zegepraal zou voe ren. Eten sterke geest werd En geland in hem gegeven, ge smolten als zij is door vuur uit miljoenen Vickers- en Kruppfabrikaten; gestaald en gehard door de slagen, die zijn binnen- en buitenlandse vijanden hem toedienden. Welk een innerlijke strijd moet achter een mens liggen, die zoals hij, een vaste koers vaart in jaren, waarin de stortzeeën van zijn volk, de vrije wereld en een spring vloed van Europa's radeloos heid hem omspoelen. HARD EN ONBUIGZAAM IJzeren kanselier werd Bis marck genoemd, Clemenceau was tijger, maar pover blijft slechts onze lof, ook wanneer wij Churchill stalen premier zouden noemen. Zijn naam blijft verbonden in de loop der eeuwen aan het metaal en het krijgsrumoer, dat hij een halve eeuw diende. Is het zijn verdienste of onze schuld dat wij een mens nodig hadden in deze wereld, die meedogenloos hard kon zijn, moest zijn opdat wij onze kinderen weer mogen koesteren in de liefde? Want hard en onbuigzaam is Chur chill zijn leven lang geweest. Hij wilde de Transvaalse vaders neerslaan, opdat de kinderen zouden buigen. Was Winston in die tijd een mis dadiger of deed een Hogere Leermeester hem die school doorlopen om hem 't onrecht te leren haten en de vrijheid te dienen zowel ais 't recht? Churchill is Engelsman voor alles. Hoe wij zijn ge schiedenis ook wentelen of keren, steeds zijn z'n daden, gedragslijn en vooruitziende blik gegraveerd met „right or wrong, my country". Het rijk waarin bij zijn geboorte de zon nooit onderging, heeft hij steeds trouw gediend. Waar hij zich bevond, in Te heran, Yalta, Potsdam of New York, reizend over de continenten, sprekend voor de radio of staande aan de graven van zijn soldaten, steeds schitterde de ster van Groot-Brittannië's glorie voor zijn ogen en vonden wij hem dagelijks op de bres voor het herstel van Enge- lands internationale machts positie. Daar heeft hij alles aan dienstbaar willen maken. Zijn oorlogszuchtige, lang niet populaire houding vóór de tweede wereldbrand zagen de donkere wolken boven óe krijtrotsen van Dover reeds toen iedereen nog slechts „vrede" durfde lispelen. HIJ ZAG HET GEVAAR Regeren is vooruitzien, zegt het spreekwoord. Zo ooit, dan verjaart hier een man, die de gave van voor- (Adv.) /I denk daaraan ook bij rheumatiek en verkoudheid Prijzen: 29.75 en 37.®® DORNFORÜ YATES 84) (Nadruk verboden.I „En nu zullen we de Rolls eens opzoeken en naar rtouen terug rijden. We hebben nu geen tijd meer, maar als we eenmaal rij den moet Laking ons meer bij zonderheden venellen." „Hebben jullie niets te vertel len?" zei George. „Dat kan later", zei Mansel. „Nu zal ik er mee volstaan te bekennen, dat ik een stommi teit heb begaan die ons uren lang in een minder plezierige omgeving heeft vastgehouden. Daarom was Solon zo laat aan wezig hij kan het werkelijk niet helpen. Ik hoef vermoedelijk niet te vragen of Carson het huis in het oog houdt...." Ongeveer acht en een half uur geleden althans wel", zei George wrang. ..Dan doet hij dat ook nu nog wel", zei Man sel lachend. „Waar heb je de Rolls neergezet?" „Ik heb het er op gewaagd tot dicht naar hier te rijden zei George. „De wagen staat vlak bij het kruispunt een paar mijl verder." „Goed bekeken", zei Mansel.. Vervolgens trokken wij onze hemden en jassen aan, voor het geval we iemand zouden tegen komen en hij leerde mij, hoe ik een breekijzer moe. t vervoeren, namelijk tussen de oksholte en de knie. Hij gaf mij evenwel het kleinste en stak zelf het groot ste bij zich. Toen gingen wij eindelijk op weg naar de wagen en we zetten er zoveel mogelijk spoed achter. Aanvankelijk zoch ten wij de beschutting' van de bomen, maar naderhand liepen wij langs het pad verder, daar dit overdag al even verlaten bleek als des nachts. Toen wij bij de Rolls stonden maakte Mansel 'n geheime berg plaats open, waaruit hij een tweetal revolvers te voorschijn haalde. Hij bood er mij een aan, maar ik zei, dat ik in geval van nood beter met een breekijzer overweg dacht te kunnen dan met een vuurwapen. ,,Ik geloof dat je gelijk hebt", zei Mansel. „Dan houdt jij je maar bij je breekijzer. Maar we hebben tenslotte niet met een alledaagse figuur te maken ik vindt net verstandiger dat je desondanks de revolver ook bij je steekt. Je kunt nooit weten. „Vooruit dan maar", zei ik, ter wijl ik het wapen in mijn zak liet glijden. Mansel ging achter het stuur zitten, George en ik zochten de achterbank op. Hij startte de wagen. „En nu je verhaal, Laking", zei hij. „Eer wij Rouen bereiken moet ik weten hoe de zaken staan." „Satan is om een uur of vijf van het kruispunt weggereden", zei George, ,en vijf minuten la ter raasde hij ons voorbij, zo snel zijn motor maar lopen wil de. De wegen waren veel stiller dan Carson lief was, maar fei telijk maakte het niet veel ver schil, Satan had blijkbaar voor niets meer oog of oor, hij gaf blijk zo spoedig' mogelijk zijn doel te willen bereiken. Hij had een autorace kunnen winnen met dat kleine wagentje, er wa ren ogenblikken waarop ik ver wachtte hem los te zien raken van de weg om zijn tocht door het luchtruim voort te zetten. „En zodra we Rouen waren binnengereden, sloeg hij linksaf en bracht ons in noordoostelijke richting naar een wijk, waar ik niet bekend was. Carson leverde ongelooflijke prestaties, zoals je voorspeld had; wij waren voort durend bijna een straatlengte achter hem. Het duurde niet lang of we reden langs woon huizen het waren meer bui tenwegen dan straten en hal verwege één van deze wegen be gon het wagentje vaart te min deren. Carson bracht de Rolls in recordtijd tot staan en ik nam het stuur van hem over, terwijl Satan de oprijlaan van een huis rechts van de weg insloeg. „Ik meende niet beter te kun nen doen dan door te rijden en toen ik de hekken passeerde, zag ik Carson juist de oprijlaan in sluipen. „Ik heb de Rolls een hoek om gereden, een paar zijstraten ver der en daarop ben ik de weg te ruggelopen, om eens te zien wat ik kon doen. Het pand maakt deel uit van een paar huizen, maar staat geheel vrij. Het staat op enige atstand van de weg, evenals alle huizen daar, er ligt een tuin met hoge muren voor en in die tuin is een garage tegen de zijgevel van het huis gebouwd." Mansel begon vragen te stel len. „Als je bij de hekken zou blij ven staan wat zou je dan kun nen zien?" „Een open ruimte, met grint bedekt, ongeveer vijftien meter diep. Daarachter staat het huis, het is twee verdiepingen hoog. Rechts van die voortuin met grint zie je dichte slecht onder houden heesters, over 'n strook van ongeveer drie meter. Deze heesters zijn tot boven de tuin muur opgeschoten en omdat het aangrenzende huis eveneens der gelijke stuiken in de tuin heeft kun je de tuinmuur ter plaatse van geen van beide kanten meer onderscheiden. Links van het grint zie je op de voorgrond ook weer heesters en daarachter wordt op ongeveer acht meter van het huis de garage zicht baar. Het is een dubbele garage, die tussen de zijgevel van het huis en de tuinmuur is ge bouwd." „Juist", zei Mansel, „en ver der?" Toen ik eenmaal voorbij het huis was gelopen leek het mij beter aan het eind van de straat op post te bllijven staan het was nog maar half zes en er viel geen sterveling te onder scheiden. Blijkbaar had ik daar heel verstandig aan gedaan, het duurde tenminste geen twintig minuten of ik zag Carson naar mij toeslenteren, alsof hij de tijd aan zichzelf had. Ik draaide mij om en liep door naar de Rolls, waar hij zich even later bijjnij voegde. ..Hij had een en ander (e mel den. „Hij was de garage binnenge slopen, op het moment dat Sa tan uit de wagen stapteen ter wijl Satan het scherm liet zak ken was Carson het huis bin nengestapt via een deur, die van de garage toegang geeft tot een soort vestibule." (Wordt vervolgd.) uitzien en*regeren in zich verenigd ziet. In 1938 schreef de oorlogs- leider, waarvoor koningen hun hoed afnemen, over Hit- Ier: „Hij zal misschien nog de dag beleven, dat Europa machteloos neerligt aan de voeten van Duitsland". En hij meende het, dat bewijst zijn politiek uit die dagen, toen de luchten weerklonken van „toegeven en concessies aan het arme Duitsland". Ondanks zijn haat tegen de totalitaire staten kenmerken zich zijn pennevruchten uit die dagen door diplomatieke hoffelijkheid en harde reali teitszin. Alleen staatslieden als sir Churchill zijn in staat een oorlog te voeren en te win nen met mannen die zij in waarheid niet vertrouwen. Zijn houding tegenover Rus land en Stalin gedurende de bange jaren is een voorbeeld van staatsmanschap en di plomatie, zoals die vandaag verre moet worden gezocht. En schilderen wij zijn moed, die neerslaat uit de vele redevoeringen in wanhoops- dagen voor Engeland gehou den, dan kruipt er weemoed en verlangen in vele Neder landse harten, die vandaag wegkwijnen om de wankel moedigheid en zwakte door eigen leiders betoond in dagen van ontbinding van een rijk, dat hij zou hebben saamgehouden met alle be schikbare gaven. Waar was in ons land een titaan, die voor het forum van de wereld durfde uitroe pen: „Wij voelen ons thans niet alleen sterk, doch wij zijn ook sterker dan ooit" op het moment toen wij in de Indië-kwestie geheel alleen stonden? Engeland had zo'n man in 1940 na Duinkerken, na de diepste vernedering, in de grootste eenzaamheid, die dat land ooit gekend heeft. De man, die driekwart eeuw de mensheid maar vooral het Britse wereldrijk heeft gediend. DE BESTE BREISTER Grote mannen zijn veel zijdig. Sir Winston Spencer Churchill vormt hierop geen uitzondering. Zijn penne vruchten vormen kristallisa ties van zijn scherpte, denk kracht en zelfbeheersing, welke laatste hij slechts zel den verliest. Een bekend voorbeeld van beste brei sters, die steken laten vallen, is ook Churchill, die zijn ge liefde partij bij de verkiezin- gy in juli 1945 waarschijnlijk zelf de nederlaag bezorgde door op te merken dat het socialisme onvermijdelijk tot Gestapo-maatregelen zou leiden. Maar daarvoor is hij mens. Er staat tegenover, dat hij nooit heeft verzuimd, de capaciteiten en verdien sten van zijn tegenstanders te eren of zijn medewerkers lof toe te zwaaien waar zij die verdienden. Van Hindenburg, een zijner grote tegenspelers uit de eerste wereldoorlog schrijft hij: een reus. krijgshaftig en toch welwillend, groter dan de doorsnee man. Voor Cle menceau en maarschalk Foch, die lang niet altijd aan zijn zijde stonden, had hij grote bewondering. Zijn grote kennis van de geschie denis heeft hem steeds een platform doen bestijgen, van waar hij de wereld en zijn omgeving beschouwt, er zich niet in plaatsend, doch er boven. Zo kan hij ver uitzien over de kokende wereldzee en waarnemen, wat de toe komst ons gaat brengen. Daarom hebben zijn woorden nog steeds waarde voor ons, ook nu hij niet meer aan het roer staat, maar zijn waar schuwende stem met kracht laat horen om toch koers te houden. drs. A. G. (Nadruk verboden). Nieuwe Surinaamse vlaggen onderweg Uit doorgaans goed ingelichte bron wordt in Paramaribo ver nomen, dat de eerste zending Surinaamse vlaggen uit Neder land onderweg is naar Suriname. Hoewel de staten haar oordeel over het ontwerp nog niet neb ben uitgesproken, heeft de Suri naamse regering, in haar stre ven om op statuutdag een eigen Surinaamse vlag te kunnen ont plooien, reeds bij een Nederland se firma bestellingen geplaatst. Het ontwerp is becritiseerd. De vlag zal ziin van witte stof waar op in het midden in een ellips een vijftal sterren zijn aange bracht, welke de verschillende bevolkingsgroepen zullen uit beelden. Een rode ster voor de Indianen, een witte voor de blanken, een zwarte voor dé ne gers, een gele voor de Aziatische rassen en een bruine ster voor de kleurlingen.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5