De kwestie Algerië in Verenigde Naties de De pamfletten-kwestie U I Hongaars partijcongres W eeroverzicht Straaljager neergestort 198.- 250 VERSLOOT Vraaggesprek met Adenauer VOERMAN-tfe PAÜW ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT Bemanning van Nederland „Friedi" in terug DINSDAG 1 DECEMBER 1959 16e Jaargang Nr 4847 EERSTE BLA* De Amerikaanse hulp aan het buitenland Russische troepen blijven in Hongarije HOOGWATER Verklaringen van Dr. Boon en E. Jonkheer CHURCHILL 85 JAAR WIE WORDEN DE 5000 GE LUKKIGE BEZITTERS VAN EEN GERICHTE WARMTE -zGBSpt Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/li Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 unr. De politieke commissie der Verenigde Naties heeft zich maandag bezig gehouden met de toestand in Algerië. De Franse delegatie was niet aanwezig uit protest tegen „inmenging in een binnenlandse aangelegenheid van Frankrijk". Alleen de Tune sische afgevaardigde heeft maan dag het woord gevoerd. Daarna werd de bijeenkomst verdaagd tot vandaag. De Nederlands-Duitse onderhandelingen Een woordvoerdster van het Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft maandag te Bonn meegedeeld dat de Ne derlands-Duitse onderhandelin gen over nog niet opgeloste vraagstukken maandag te Bonn zijn voortgezet met een bijeen komst van de subcommissie voor grenskwesties. Zij zei dat de kwestie van de grenskwesties en die van het be drag van de schadeloosstelling aan Nederlandse slachtoffers van de nazzi's de twee belang rijkste problemen zijn waarover nog geen overeenstemming is bereikt. In antwoord op vragen zei zij dat men van Westduitse zijde alles zal doen om de onderhande lingen vóór Kerstmis te vol tooien. Brand in depot van explosieven in W est-Bengalen Tengevolge "an een brand in een depót van explosieven nabij Asansol in West-Bengalen zijn dertig mensen om liet leven ge komen. Zeven personen werden op slag gedood en 23 overleden later aan de bekomen verwondin gen. De slachtoffers waren bezoe kers van een aangrenzende markt. In totaal werden ruim 200 mensen gewond. Het is het vijfde jaar dat de kwestie-Algerië in dc Verenigde Naties wordt behandeld. Vorig jaar werd in de assemblee één stem te weinig uitgebracht voor de aanvaarding van een resolu tie waarin ..het recht op onaf hankelijkheid van Algerië werd erkend" en waarvoor een meer derheid van tweederden vereist was. De Tunesische afgevaardigde, Mongi Slim, verklaarde maandag dat er nieuwe mogelijkheden voor het herstel van de vrede in Algerië zijn ontstaan een her stel door middel van een demo cratische oplossing in overeen stemming met de beginselen van de Ver. Naties. Het ziet er naar uit dat hel antwoord van de Algerijnse na tionalisten op het aanbod van president De Gaulle tot zelfbe schikking in wezen f—en afwij zing betekent; in feite duurt hel conflict echter voort. Slim zou gaarne gezien heb ben dat de Franse afgevaardig de aan het debat deelnam. Dit zou misschien hebben bijgedra gen tot het oplossen van bepaal de vraagstukken waardoor de commissie zich beter zou kunnen uitspreken. De „oorlog" in Algerië heeft veel bloedvergieten gekost. Meer dan 250.000 mensen zochten een toevlucht in Tunesië en Marok ko. Meer dan een miljoen Alge rijnen moesten hun huizen ver laten en zijn ,,in jammerlijke omstandigheden" elders onder gebracht. De vastbeslotenheid van een heel volk kan niet door militairen gebroken worden. Het conflict maakt het moeilijk om tot een redelijke oplossing te komen aarbij rekening wordt gehou den met dc bel -m van alle be trokkenen. Tunesië heeft voort durend gewezen op de noodzaak van een oplossing door middel van vrije onderhandelingen, zei hij. De Tunesische afgevaardigde noemde het volkomen begrijpen lijk dat de nationalistische auto riteiten wensen te spreken ovei' de voorwaarden en waarborgen en hij achtte d'e moeilijkheden niet onoverkomelijk. Een debal in de assemblee zou bijdragen tot oplossing van de moeilijkheid en zou de weg naar directe be- De Fransen en de Duitsers begrijpen elkaar heden beter dan ooit tevoren, zo heeft de Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer in een vraaggesprek met het onafhankelijke Franse blad ,,Le Monde" verklaard. „Ik heb altijd het beginsel verkon digd dat goede betrekkingen tussen Fransen en Duitsers de basis van de vrede in Europa zijn. De betrekkingen met onze Europese buren zijn afhankelijk van dit begrip. Het lijkt mij dat het doel van deze toenadering moet zijn de grootst mogelijke overeenstemming in de politie ke standpunten. Ik hcop dat de vorderingen op het gebied van de econo mische en financiële integratie zullen leiden tot een verminde ring van de separatistische grenzen die beide staten schei den. De Fran-" en en de Duitsers zullen aldus in staat zijn in vertrouwvolle harmonie bij te dragen tot de verwezenlijking van het hoge ideaal van elke politiek het welzijn van de mensheid in vrede en vrijheid", De bondskanselier merkte o.m. nog op dat de Franse sue cessen bij het herstel door het Duitse volk positief worden be groet omdat Frankrijk een deel is van het oude Europa waartoe ook de Duitse natie onverbreke lijk behoort. „Het Atlantische bondgenoot schap is de basis van de veilig heid van Frankrijk, Duitsland en heel West-Europa. Ik kan mij geen andere manier voor stellen ter verzekering van de verdediging der vrije wereld dan militaire samenwerking door de V.S. en Canada met het vrije Europa in de Navo". Hij zei er na zijn besprekin gen in Londen zeker van te zijn dat in het komende jaar een bevredigende regeling zal wor den bereikt tu- sen de E.E.G. en de kleine vrijhandelszone. Over de topconferentie en Europese kwesties zei Adenauer niet te weten of een ontspan ning tussen Oost en West dit jaar reeds was begonnen. De Berlijnse crisis was niet een zeer overtuigend bewijs van de Russische politiek tot vermin dering van spanning. Ik zou nog liever zien dat Rusland de spanning in de wereld vermin dert door zich bezig te houden met de oorzaken van de span ning. „De status quo in Europa is voor de Duitsers even weinig aanvaardbaar als voor de bevol king achter het ijzeren gordijn", zei hij. Over Afrika merkte hij op dat reeds vele landen steun ver lenen zonder daaraan politieke voorwaarden te verlenen. Ei moet nu o verens temming ko men tussen Afrikaanse staats lieden en hun Europese part ners om deze hulp zo snel en doelmatig mogelijk te coördine ren en te verdelen. sprekingen en beëindiging van de strijd vergemakkelijken. Hij zei dat Tunesië en andere delegaties een resolutie zullen indienen waarin rekening wordt gehouden met alle elementen die de assemblee bekend zijn en die gelijktijdig bijdraagt tot een op lossing. Toen geen andere sprekers maandag meer het woord wilden voeren, werd de bijeenkomst ver daagd. Relletjes in Kameroen Tengevolge van relletjes in de buitenwijken van Yaounde, de hoofdstad van de republiek Ka meroen, zijn in het weekeinde drie mensen om het leven geko men en twintig gewond. De ongeregeldheden begonnen, nadat leden van Earnilekesstam een handelaar van de Moham medaanse Bamoenstam hadden vermoord. De regering heeft de bevolking opgeroepen de rust te bewaren. De Amerikaanse regering heeft het buitenland in het fisca le jaar, dat op 30 juni 1959 ein digde, economische hulp ver strekt ter waarde van ruim 4% miljard dollar, zo heeft het Ame rikaanse ministerie van Handel zondag bekendgemaakt. Het ministerie zei dat dit be drag 6 percent lager is dan het bedrag dat in het daaraan voor afgaande jaar voor hulp aan het buitenland is uitgegeven. i ----- i--;T-' JI'"S MOOTS EN TETS GOFOS: vanaf Manchetknopen 3 95 Terylenedas Fablohemd Mohair Shawl Sir Edwin handschoenen Wollen Vest Wollen Pull Pyama Kamerjas Noordstrcat 51-53 Eerste partijsecretaris Janos Kadar li eeft maandag op het congres van de communistische partij van Hongarije verklaard, dat de Russische troepen in het land zullen blijven „zolang de internationale toestand dat nood zakelijk maakt". Herstel van het stelsel van meer partijen is onmogelijk, aldus de partijsecretaris. Dat zou onmiddellijk tot een tegen- revolutie leiden. De partij heeft besloten de gehele landbouw te collectivise ren. Kadar zei dat de arbeiders klasse door dogmatische en re visionistische tendenties wordt verzwakt. Het centrale partij comité en het merendeel van de leden was daar echter op het ogenblik vrij van. De Hongaarse regering, aldus Kadar, zal al het mogelijke doen om te komen tot een nor malisatie van haar betrekkin gen met de Verenigde Staten, waarin nog grote moeilijkheden blijven bestaan. Kadar wenste vervolgens pre mier Chroesjtsjef geluk met het „schitterend succes van zijn be zoek aan de Verenigde Staten". Deze woorden werden door het congres met groot applaus be groet. Over de Hongaars-Zuidslavi- sche betrekkingen zei Kadar, dat in weerwil van ideologische verschillen de mogelijkheid van een verbetering van de betrek kingen bestaat. „Wij betreuren evenwel de aanvallen die voort durend door de Zuidslaven op OOSTELIJKE WIND. kern van deze stormdepressie over het zuiden van Frankrijk Een kleine depressie die in de naar de Middellandse Zee zal trekken. Bij noordwaartse in vloed ervan zal echter nog zover merkbaar zijn. dat er bij ons een matige tot krachtige oostelijke wind zal waaien. Rhönevallei ontstond trok maan dag naar het noorden en pas seerde ons land met veel bewol king, maar weinig regen. Op de Oceaan trok met grote snelheid een actief lagedrukge bied naar het oostzuidoosten, ge stuurd door een zeer krachtige westnoordwestelijke stroming, die zich tot op grote hoogte in de atmosfeer uitstrekt. Dit lagedrukgebied, dat over de Golf van Biscaye ten noorden van Spanje langs trok, veroor zaakte zware westerstormen op de Oceaan en voor de Portugese kust. Het Iaat zich aanzien dat de ZON op onder Dec. 1 8.24 2 8.26 3 8.27 MAAN 16.33 16.32 16.32 op 9.12 10.14 11.05 onder 18.11 19.17 20.29 medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van dinsdag ochtend tot dinsdagavond. Oostelijke wind. Op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen, maar aanvankelijk hier en daar mist. Merendeels matige oostelijke wind. Iets lagere middagtempe- raturen dan gisteren. WOENSDAG 2 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 2.42 3.03 3.17 3.38 3.57 4.18 4.07 4.28 onze Chinese en Albanese ka meraden worden gedaan". Kadar stelde de fouten van Mathia Rakosi en zijn groep aan de kaak. Hij beschuldigde hen ervan het terrein voor de contra-revolutie van oktober 1956 voorbereid te hebben. Ka dar herinnerde aan het „ver raad" van Imre Nagy. Kadar leverde kritiek op de Verenigde Staten wegens „hun campagne om Ie gemoederen tegen Hongarije op te zetten". De Amerikaanse regering heeft volgens Kadar elk jaar aanzien lijke bedragen uit voor anti- Kongaarse propaganda. Onge veer 5.000 Hongaarse vluchte lingen hadden dienst genomen in het Amerikaanse leger en Radio Vrij Europa werkte nog steeds. Hij protesteerde tegen het be sluit van de Verenigde Naties om „de Hongaarse kwestie" weer op de agenda te plaatsen. De betrekkingen met het buurland Oostenrijk zijn thans helaas niet bevredigend, aldus Kadar. Verbetering hiervan werd bemoeilijkt door het feit, dat de Oostenrijkse regering „beïnvloed wordt door machi naties van westelijke kringen die Hongarije vijandig gezind zijn". De economische situatie van Hongarije besprekend, sprak Kadar zijn voldoening uit over de vorderingen van de laatste drie jaar. De voornaamste taak van de communistische partij zou thans zijn, de algehele her vorming van de landbouw in Over de aanwezigheid van de Russische troepen zei Kadar nog dat de revolutionairen in Honga rije ook zonder Russische hulp hun stelsel wel tegen de binnen landse vijand kunnen verdedigen. De opstand van 1956 had voor drie en een half miljard gulden schade veroorzaakt. Kadar prees het harde werken van het Hon gaarse volk en de steun van be vriende landen, die het mogelijk hadden gemaakt deze slag te bo ven te komen. In Belgrado is bekend ge maakt, dat de correspondent van het Zuidslavische persbu reau Tanjoeg geen toestemming heeft gekregen om het congres van de Hongaarse communisti sche partij bij te wonen. De cor respondent van Tanjoeg in Boedapest zegt, dat slechts journalisten uit de landen van het communisischt blok aanwe zig zijn. Hij herinnert eraan, dat de correspondent van het Hongaarse persbureau M.T.I. wèl het zevende congres van de liga van Zuidslavische commu nisten in april 1958 te Ljubljana heeft mogen bijwonen. Het V.N.-leger De begrotingscommissie van de V.N.-assemblee heeft met 45 tegen 10 stemmen besloten aan te bevelen dat er voor het V.N.- leger over 1960 maximaal 20 mil joen dollar wordt uitgetrokken. Dit bedrag zou moeten worden omgeslagen over alle 82 V.N.- leden, op basis van hun norma le contributie tot de wereldor ganisatie. De tot eind 1959 vrijwillig ge dane geldelijke toezeggingen zullen worden aangewend tot vermindering van de bijdrage van zoveel mogelijk regeringen 4.28 met 50 procent. Maandag rond het middag uur heeft de Nederlandse am bassadeur in Venezuela dr. H. N. Boon tezamen met de Antil liaanse premier Jonckheer en de ministers Isa en Debrot, te genover de pers nadere inlich tingen verstrekt over de zaak van de pamfletten. De ambas adeur verklaarde dat de Venezolaanse regering zich ernstige zorgen maakt over de ontwikkeling in het Ca- raïbisch gebied, waardoor het uitwerpen van de anti-Venezo- laanse pamfletten boven Cura sao in hoge mate de aandacht heeft getrokken. Dr. Boon heeft intussen de rapporten en processen-verbaal gelezen, die de Venezolaanse ccnsui-generaal ter hand zijn gesteld, en waarin niet alleen de hele gebeurtenis volledig uit de doeken is gedaan, maar tevens ook blijkt dat het onderzoek grondig en met voortvarendheid is ondernomen. Hij vertrouwt er op dat rustige lezing van deze stukken de Venezolaanse rege ring de overtuiging zal schen ken dat de Antilliaanse autori teiten niets hebben nagelaten om de Venezolaanse regering ter wille te zijn. Echter, zei hij, de wetten zijn niet in ieder land gelijk en de Venezolanen kunnen zich moeilijk neerleggen bij het uitsluitend veroordelen tot boeten en uitzetting van de Cubanen. Het is mijn taak aldus dr. Boon de Venezolaanse re gering en het Venezolaanse pu bliek te overtuigen dat volko men gehandeld is volgens de voorschriften, met inachtne ming van de belangen en uil erst goede relaties welke tussen Ne- herland, de Antillen en Vene zuela bestaan. De Antilliaanse mini Her-pre sident, de heer E. Jonckheer. zei te betreuren dat de kwestie van koloniën op het Amerikaanse vasteland erbij gesleept is. Het feit, dat Nederland sedert 1955 ontheven is van de verplichting over de Antillen rapport uit te brengen aan de Verenigde Na ties, waarmee de wereldorgani satie erkent dat de Antillen niet langer in koloniale verhouding staan met Nederland, moet voor ledenstaten als Venezuela duidelijk zijn dat deze status (kolonie) niet meer bestaat. Dit besluit van de Verenigde Naties dient te worden geëerbiedigd. De defensie en de buitenlandse betrekkingen zijn een zaak van gemeenschappelijk overleg, al dus de heer Jonckheer. Ook de opmerking, dat de Antillen zich uitgesloofd had den voor vroegere dictatoriale regeringen in Venezuela wordt betreurd, zei hij. Nederland is reeds eeuwenlang een démo cratie en de Antillen hebben al tijd gastvrij opengestaan voor hen die wegens hun overtuiging vervolgd worden. Ambassadeur van Venezuela naar Caracas Van de zijde van de Venezo laanse ambassade in Den Haag is gistermorgen bevestigd, dat de ambassadeur van Venezuela, de heer Julio Alfredo de la Ro sa, naar Caracas zal gaan om daar met zijn regering te over leggen over de kwestie van de vrijlating van twee Cubaanse vliegers door de autoriteiten van de Nederlandse Antillen. Het is nog niet bekend wanneer precies de ambassadeur naar zijn land vertrekt. De bemanning van de 250-ton metende kustvaarder „Friedi" is een dezer dagen met uitzonde ring van de kapitein Lamain, met de onderzeebootjagers „Drenthe" en „Limburg" gezond, maar zonder geld in de haven van Den Helder aan dé wal ge bracht. De kapitein voelde er ook alles voor de gastvrijheid van de koninklijke marine te aanvaarden en huiswaarts te keren, doch de consulaire ver tegenwoordiging had hem weten te overreden zijn scheepje niet in d'e steek te laten. Hij hoopt nu dat de eigenaar van het senip, het scheepvaartkantoor „Mariti- ma" te Delfzijl. voldoende waar borgen zal vinden om tenminste één man in het leven te houden. Aan boord van de „Drenthe", die het eerst afmeerde, bevonden zich de matrozen J. Akker uit Alkmaar en D. Aarden uit Gouda. De stuurman D. P. Cazemier uit Piloot omgekomen Maandagmorgen omstreeks half tien is in Nispen aan de grens van de gemeente Roosen daal nabij Wouw, een Hunter- straaljager van de vliegbasis Woensdrecht neergestort. De piloot is om het leven gekomen. Het vliegtuig kwam op het erf van de boerderij van dé familie D. neer, waar het ontplofte. De stal tegen het woonhuis vatte vlam waardoor een groot deel van het vee omkwam. In het huis bevond zich mevr. D. die onmid dellijk na de ontploffing naar buiten liep. Haar man was op het veld nabij de boerderij aan het werk. Het echtpaar D. had de boerderij verleden jaar be trokken. De brandweer uit Roosendaal was spoedig ter plaatse, maar kon niet verhinderen dat d'e ge hele boerderij tot de grond toe afbrandde. Later kreeg men as sistentie van de brandweer van de vliegbasis Woensdreeht. Het vliegtuig is kort na de start verongelukt. Het is acht kilometer van de vliegbasis, in het verlengde van de startbaan, neergekomen. Mogelijk heeft de piloot, omdat er iets aan 'ijn machine haperde, of omdat het toestel geen hoogte heeft kunnen Sir Winston Churchill heeft maandag uit alle delen van de wereld giften en gelukwensen ontvangen ter gelegenheid van zijn 85ste verjaardag. In zijn woning te Londen te genover Hyde Park en in zijn landhuis in Kent stapelen de giften zich op. Het hoogtepunt van de dag werd gevormd door het diner, waarop een enorme taart van ruim 50 pond werd aangesne den. De taart bevat ingrediën ten uit meer dan 120 landen. Rusland en communistisch- China zonden geen geschenken; Zuid-Slavië echter wel. Op de taart waren 130 „vlaggetjes" aangebracht, gemaakt van post zegels die alle landen van de wereld symboliseren. Een we reldbol bekroonde de taart. (Zie ook het tweede blad.) krijgen, geprobeerd een nood landing te maken. Doordat het vliegtuig niet ver van de grond is geweest, heeft de vlieger waarschijnlijk geen gebruik kun nen maken van de schietstoel. Het toestel was opgestegen voor een weel-testvlucht. De verongelukte vlieger is majoor J. W. van Es, afkomstig uit Bergen op Zoom. Hij was 34 jaar oud, gehuwd en had geen kinderen. (Adv.) de enige ohehnard met model 1008 a per week! V Speciaal ontworpen voor het verwarmen van ruim ten van 40 i 50 m'. Voor iets grotere ruimten (60 1 70 m') komt het model 1009 in aanmerking. Prijs f245.- De ideale oliehaard voor Inwonenden. alleenwonen- den, studerenden, verpleegsters, keukens, bad kamers, siaap- en studeerkamers. Uitgevoerd met de enorm zuinige Rocket branderpot. Door de 10 belangrijke schriftelijke garanties, eindelijk een ol ehaard waarbij gegarandeerd géén koude voeten, géén sterke roetvorming en géén hoge brandstofkosten (geen ander merk geeft dit!) Neem dus gcén genoegen met een mindere kwali teit. Hoenson, Nederlands oudste leverancier van ollehaarden heeft immers de meeste ervaring! Gezellig model met zichtbaar haardvuur, opklap baar bovendeksel en kookplaat. Zuinige blauwbrandende spaarvlam (minimum olie- verbruik ca. 2( ct per uur!) Zowel in de winter als in voor- en najaar en op kille zomeravonden Uwwertrek behaaglijk verwarmd. Heerlijke stralingiwarmte en volop vloerwarmte, net zoals U dit van Uw kolenhaard zo gewend was. Géén aansteekproblemen één draai zan de knop en één lucifer - dat is alles! Bestel reeds nu, want de vraag Is enorm! EESg OFFICIAL HOENSON DEALER DE OLIESPECIALIST Dijkstr. 7-9, Tel. 2056, Terneuzen Roden (Dr.) en de machinist A. Roosien uit Delfzijl maakten de overtocht met de „Limburg". Op de vraag hoe deze was ge weest, kwamen de duimen in de hoogte met het antwoord: „Zo meneer, twee nachten in de zie kenboeg geslapen en een prima verzorging". Toen bleek dat alle vier opva renden geen cent op zak hadden en naar huis wilden, kon machi nist Rosien gerust gesteld wor den dat zijn vader met oen auto op de kade stond. De drie ande ren hoopten dat voor hen een vertegenwoordiger van de bond (Centrale voor zeevarenden ter koopvaardij on visserijl met geld aan de kade zou staan. Zij ver telden dat zij na opgeiopen rno- torschade, gevolg van aftandse motoren, door een Engelse tor- pedobootjager de haven van Londonderry waren binnenge sleept. Aldaar 23 dagen hadden gelegen, drie dagen wegens ge brek aan levensmiddelen in een zeemanshuis hadden gegeten en blij te zijn dat zij, zonder dat de Nederlandse vice-consul. H. R. Bleakley, hen uit de nood kon helpen, naar Nederland hadden kunnen terugkeren. De commandant van de „Dren the", kapitein luitenant ter zee T. G. Cox, verklaarde dat de ka pitein van de „Friedi" hem een onderhoud had gevraagd en zijn medewerking voor een oplossing van de moeilijkheden. De eerste officier, luitenant ter zee eerste klasse R. S. Metzeiaar zei dat ze blij waren geweest toestemming te hebben gekregen d'e mannen aan boord te nemen, want voor al de beide matrozen zagen er maar povertjes uit. Overlevenden van half iaar oude scheepsramp aangetroffen Tien opvarenden van een Arabisch kustvaartuig dat zes maanden geleden op geheim zinnige wijze verdween, zijn aangetroffen op een eilandje bij de kust van Somaliland, waar z:j door de bevolking verpleegd zijn. Zij zijn thans overgebracht naar Moekalla, .een Arabische staat in het protectoraat Aden. De tien zijn de enige over levenden van een groep van zestig tot zeventig opvarenden van een met een motor uitge rust Arabisch vaartuig, dat zes maanden geleden uit Dar-es- Salam naar Aden was vertrok ken en daarna spoorloos ver dween. Naar thans bekend is ge worden, is het vaartuig op de rotsen stukgeslagen en vergaan. De overlevenden van de ramp hebben verteld, dat de motor van het schip defect was toen men Zanzibar vijf dagen te voren had verlaten. De boot dreef zeven dagen met de stroom en de wind mee. Bij het rotseilandje Abdoekoeri aange komen, zag de gezagvoerder geen kans de hevig lekkende boot aan land te brengen. Na dat enige opvarenden vergeefs getracht hadden zwemmend de kust te bereiken, sloeg de boot. stuk tegen de rotsen. Het me rendeel van de opvarenden ver loor het leven. De bewoners van het eiland hebben 33 lijken geborgen. Overstromingen in Sumatra Overstromingen die dezer da gen vijf gebieden van oostelijk Sumatra troffen, hebben 23.000 mensen dakloos gemaakt en zeker vier personen het leven gekost, zo is zondag te Medan bekend gemaakt.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1