.Provinciaal nieuws Jacht tussen klip en rots TERNEUZEN AXEL griep hoofdpijn hoort in huis BIERVLIET. GROEDE. OTHENE. SLUISKIL IJZENDIJKE- ZAAMSLAG Agenda gemeenteraad De raad dezer gemeente komt donderdag a.s. in openbare gadcring bijeen. B. W. stellen voor naar aan leiding van een schrijven-van het Sluiskilse comité ter behartiging van de plaatselijke belangen in verband met de aanstaande ka naalverbreding betreffende een tunnel onder het kanaal, aan de Rijkswaterstaat te vragen de mogelijkheid van een tunnel voor voetgangers en fietsers te willen onderzoeken. Onder verwijzing naar het rap port van de inspecteur van poli tie delen B. W. mede, dat be sloten is: le. Verkeer Noordstraat: De beperking wordt uitgebreid met verbod voor bromfietsen, evenals voor het zogenaamde langzame verkeer. 2e. Trouwen op woensdag: B. W. willen de woensdag, als kosteloze trouwdag voor de kom handhaven. Het verkeer is ook dan niet gevaarlijk. 3e. Wijziging van de verkeers- aanwijzingen: Een verkeersbord ..Inrijden toegestaan", b.v. in het Wïlhelminaplantsoen, achten B W. niet noodzakelijk. 4e. SchoolwegGrenulaan. Alle T-kruisingen worden aangewe zen tot voorrangskruispunten. 5e. Verkeerslichten Axelsestr. Verkeerslichten in de Axelsestr achten B. W. niet nodig. 6e. Jeugdverkeersbrigadiers: Aan de burgemeester is gevraagd om jeugdverkeersbrigadiers aan Ie stellen. Verder bevat de agenda o.m. de volgende punten: Voorstel van B. en W. tot be vordering van enige gemeente werklieden; Idem tot verkoop van een per •zeeltje grond aan de Noord straat; Idem tot vaststelling van het exploitatieplan Industrieterrein Idem tot het nemen van een principe-besluit tot onteigening van gronden ten behoeve van in dustrieterreinen; Idem tot voorlopige goedkeu ring van een plan tot onteige ning van gronden in de Serlip- penspolder; Idem tot het verlenen van me dewerking ingevolge artikel 50 van de Kleuteronderwijswet voor de aanschaffing van hulpmidde len en schoolfcehoeften voor de •Christelijke Kleuterschool te Driewegen ?dem tot vaststelling van de vergoeding voor de vakonderwij zers voor de bijzondere scholen voor u.l.o. voor 1958; Idem tot vaststelling van de vergoeding van het vakonderwijs nuttige handwerken over 1958 voor de bijzondere scholen voor g.l.o.; - Aten tot verlenging van een rekening-courant overeenkomst met de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten; fdérn tot wijziging van het ver- waarborgd bedrag bij de Fraude Risico Onderlinge van Gemeen ten; Idem tot aankoop van perce len t.b.v. de bescherming bevol king en verkoop van een perceel grond aan de Industrieweg; 3: .,«rr W. delen mede, dat. door de gedecentraliseerde opslag van het materiaal het toezicht en het onderhoud ontoereikend is. waar van grote schade aan het mate riaal het gevolg is. Reeds was in opdracht door B. Sc W. een bestekstekening voor de bouw van een magazijn c.a. ten behoeve van de B. B. ge maakt. De bouwkosten hiervan, met inrichting, bedragen 85.000 3. Sc W. delen mede, thans in de gelegenheid te zijn aan te ko pen de timmerfabriek van de fa v. h D. Verlinde N.V., met wo ning. Vlooswijkstraat nr 38. Met belanghebbende werd over eenstemming bereikt over de aankoop van deze gebouwen voor ƒ30.000. Hi' vraagt dan een terrein te koop aan de Industrieweg. Hier moeten dan nog extra bestra tingsvoorzieningen e.a. worden aangebracht, wat een extra uit gave met zich meebrengt van ƒ5.000. Voor verbouwing en inrichting fc eem bedrag van 22.500; de to tale kosten komen dus neer op f57.500. Het voordeel om de B. B.-mate- rialen hier onder te brengen is, dat dit met de brandweergarage één geheel vormt en de kosten aanzienlijk lager blijven dan bij nieuwbouw. Wanneer oorlogsomstandighe- iSen zich moesten voordoen, moet nst dit magazijn alle materiaal gedecentraliseerd worden opge slagen. Op grond van het bovenstaan- 'ife stellen B. W. voor het be stelt te nemen tot aankoop van de timmerfabriek van de firma nr/h D. Verlinde N.V. met woning m de Vlooswijkstraat en tot ver koop van een perceel grond aan röe Indusrieweg aan genoemde IV. Idem inzake besluit aandeel houders N.V. Waterleidingmij ..'Zecuwsch-Vlaanderen" tot goed keuring jaarrekening 1958 van aBe N.V.; Door B. en W. wordt, gezien de zaïidelijke uitspraak van de lands advocaat inzake de vraag of het sesluit van de aandeelhouders- werkadering van de N.V. Water leiding maatschappij „Zeeuwsch- Vlaanderen" d.d. 26 juni 1959 tot .goedkeuring van de jaarrekening .3358 van deze N.V., rechtsgeldig is, ontraden de nietigheid van £Ht besluit in rechten in te roe pen. Idem inzake financiële admini st ratio. Afscheid van de lieer C. J. Kolijn bij verfhandel Rib bons. Zaterdag werd in een intiem samenzijn van directie en voltal lig personeel van Ribbens' Verf handel afscheid genomen van de heer C. J. Kolijn, die dit bedrijf verlaat in verband met het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Ribbens memoreerde in zijn toespraak dat het niet meevalt om afscheid te nemen, vooral niet van iemand, die van af 1 maart 1907, dus bijna 53 jaar in dienst van het bedrijf is ge weest en door zijn grote werk kracht de rechterhand van de directie is geworden. Namens de directie, personeel en ook namens de Sikkens-groep werden de heer Kolijn verschei dene fraaie geschenken aange boden als herinnering voor de prettige samenwerking en als dank voor de toewijding en het vele werk dat de heer Kolijn voor de zaak heeft verricht. Hierna werd door de heer Kolijn, die eerlang nog enige ja ren als administrateur van „Het Groene Kruis" is geweest, dank gebracht voor de vele blijken van vriendschap en waardering, waarna allen de heer Kolijn een prettige en gezegende levens avond toewensten nu hij in het prachtige Brabantse land van een welverdiende rust gaat ge nieten. Derde televisietoestel ging naar de Tholenstraat 59. De voorzitter van „Klimop" heeft de talrijke belangstellen den, die zaterdagavond zijn mee gegaan om getuige te zijn van de uitreiking van het derde televi sietoestel wel erg lang in span ning gehouden. Na verscheidene straten te hebben doorkruist, arriveerde de karavaan in de Tholensstraat bij de familie H. Hamelink-v. d. Wege. 1 Men was daar wel op een zeer gelukkige wijze winnaar van het televisietoestel gewor den Vorige week, bij de intocht van Sint Nicolaas, kreeg de echt genote van de heer Hamelink een gratis formulier van één dei- Zwarte Pieten. Het door haar ingeleverde for mulier gaf slechts 1 gram ver schil aan met 't werkelijke ge wicht (427437 gram). Hierdoor is weer een familie gelukkig ge maakt door „Terneuzen Klim op". De vloed van forfnulieren blijft aanhouden op het administratie kantoor Stolk aan de Margriet straat. Er wordt met man en macht gewerkt om alles op tijd klaar te hebben. Het gebeurt ech ter nogal eens dat formulieren worden ingeleverd waarop de naam ontbreekt. In de meeste gevallen zijn deze waardeloos. Ook het onduidelijke schrift kan oorzaak zijn dat formulieren op zij moeten worden gelegd. Tenslotte verzoekt het bestuur de formulieren niet in een enve loppe te sluiten wanneer zij niet over de post worden gezonden. Het geeft allemaal veel onnodig werk. Het ligt in de bedoe ling a.s. dinsdag het vierde en a.s. donderdagavond het vijfde televisietoestel bij de winnaars thuis te bezorgen. Sint Nicolaas kwam bij de personeelsvereniging van de P. Z. E. M. De personeelsvereniging van de N. V. P. Z. E. M. „O. O." is een grote familie die ver uiteen woont, maar dat was voor het bestuur toch geen bezwaar een vriendelijk verzoek tot Sint Nico laas te richten om zaterdag naar het gebouw in Terneuzen te ko men. Hij werd zaterdagmiddag dan ook door bedrijfsingenieur en voorzitter van „O. O.", de heer R. A. M. Vis. en vele aanwezigen uit Oost- en West Zeeuws-Vlaan deren van harte welkom geheten. De heer J. Meijers leidde de zang als er toepasselijke liedjes moesten worden ten gehore ge bracht, waarna zwarte Piet fwee grote zakken opende die vele goede gaven voor de kinderen bevatten. Een speciale verras sing had Sint Nicolaas voor vier dames van de administratie en voor de koffiezetster en zij moes ten dan ook apart bij Sint Nico laas komen om een liedje te zin gen. Overigens bleek dat de Sint goed op de hoogte was van het doen en laten van vele leden (Ter personeelsvereniging. Nadat hij was vertrokken wer den de gasten getracteerd op koffie en werden voor de kin deren nog enige filmpjes ver toond. Samenkomst Geref. Evange- lisatiecomimissie. Door de Gereformeerde Evan gelisatiecommissie werd zater dagavond een filmvoorstelling gehouden in de Geref. kerk in de Noordstraat. N De bedoeling van deze avond was de buiten-kerkelijken aan te trekken, terwijl de opbrengst werd bestemd voor het Gerefor meerde jeugdwerk. Ds. P. - van Strien uit Delft had de leiding van deze avond. Na het openingsgebed werden verschillende liederen ge zongen, waarna de film; „Morgen zie ik je weer" werd vertoond. Een mooi filmwerk, waarin de verkondiging van Gods Woord centraal wordt gesteld. Er wordt het levensverhaal in behandeld van de Amerikaanse predikant Peter Marshall, die in 1949 over leed en door zijn treffend woord dé mensen wist te inspireren. De grote verdienste van Peter Mar shall is geweest, dat hij de men sen een taak meegaf, waarbij duidelijk tot uiting kwam, dat men God 'het best door eenvou dige daden kan dienen. Voor de Geref. Evangelisatie commissie is deze avond zeker aanleiding om méér van derge lijke avonden te organiseren, teneinde vele onkerkelijken weer enigszins vertrouwd met de Godsdienst en de Bijbel te ma ken. I.eden vergadering „Ontspan ning na Inspanning". Een groter dan gewoonlijk aan tal leden kon de voorzitter van de hengelaarsvereniging „Ont spanning na inspanning", de neer C. J. v. d. Broek, zaterdagavond in de bovenzaal van café „La Belle Vue" verwelkomen. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van het bestuur van de polder Ser Lippens c.a. betreffende het verbod tot wor- mensteken op de strandhoofden en voornamelijk aan die van de Margarethapolder. De visserij-inspectie schreef 'n brief waarin werd medegedeeld, dat op verzoek van het „O. N. I."- bestuur een onderhoud had plaats gehad met de pachter van de oostelijke waterleiding om zijn methode van vissen, o.a. vlak vóór een hengelwedstrijd, te wij zigen. Deze bleek daartoe echter niet bereid. Het bestuur heeft het oog la ten vallen op de nieuwe vijvers bij de sportterreinen. Van het ge meentebestuur was een brief binnengekomen waarin werd medegedeeld dat B. W. in prin cipe geen bezwaar hebben tegen het gebruiken van deze vijvers als viswater. De heer v. d. Broek besprak daarna vrij uitvoerig het afgelo pen seizoen. Voor de mooi-weer- vissers was het ideaal, zo merkte hij op, maar er werd deze zomer bijna niets gevangen. De heer J. de Fouw werd met 193 punten tot clubkampioen '59 uitgeroepen. Ook het vorige jaar veroverde hij de beker. Met 487 punten was de heer M. v. d. Est tweede; derde was de heer F. v. d. Berge met 180 pun ten; vierde de heer J. Faas met 174 punten en vijfde de heer D. v. d. Berge met 168 punten. Kampioen van het bestuur werd dit jaar de heer E. IJse- baert met 290 punten; tweede de heer C. J, v. d. Broek met 286 punten en derde de heer P. de Ridder met 133 punten. Vrouwendag '59. De vrouwengroep van de Par tij van de Arbeid afdeling Ter neuzen vierde de Vrouwendag '59 met een bijeenkomst in de boven zaal van café „La Bei'fe Vue" in de Noordstraat. De presidente, mevr. E. Dooms- Ortelee, opende de bijeenkomst met een welkomstwoord tot de aanwezigen, onder wie de spreek ster van de avond, mej. irrr. T. F. Lemaire, lid van de Tweede Ka mer, vertegenwoordigsters van de P. v". d. A„ de presidente van het gewest Zeeland, mevr. A. de Priester; en afgevaardigden van de Vrouwenbond der N. V. V. Na samenzang van het bonds lied, kreeg mej. Lemaire het woord. In een helder betoog belichtte zij de leuze van de- Vrouwendag 1959. In verband hiermee besprak zij het vraagstuk van de minder ont. wikkelde gebieden, een vraagstuk dat zij wilde zien als te zijn ver bonden met de buitenlandse poli tiek. Als eerste noemde zij Zuid- Amerika dat niet tot de meest achtergebleven gebieden behoort bfaast onze nationale proble men moet men altijd bewust zijn van het vraagstuk van de wereld- armoede. In de wereldverhoudin gen slaat ons land voor wat be treft het welvaartspeil lang geen slecht figuur. Het vraagstuk van de minder ontwikkelde gebieden raakt ons, aldus mej, Lemaire, als socialisten zeer. Daarom is het jammer dat het zo moeilijk is er belangsteling voor te wekken. Het verheugde spreekster dan ook zeer, dat door de leuze van de Vrouwendag dit vraagstuk op bijeenkomsten als deze in het middelpunt van de belangstelling kan geplaatst worden, Wat zijn eigenlijk achtergeble ven gebieden? Dat betekent dat 2/3 van de wereldbevolking nooit goed doorvoed is, armoede, ziek te en ondervoeding behoren tot de normale verschijnselen, de huisvesting is primitief, het on derwijs onvoldoende. Er heerst grote werkloosheid, de kinder sterfte is er groot. Mej. Lemaire behandelde nier- na het thema hoe een land tot welvaart kan geraken. Indien de natuurlijke hulpbron nen (ertsen, mineralen, enz.)-op doelmatige wijze worden geëx ploiteerd, zijn dit de voornaamste factoren om tot welvaart te ge raken. Nodig is, een „infra-structuur", een moderne economie, het aan leggen van wegen, kanalen, ha vens en elektrische eentrales, het oprichten van onderwijsinstellin gen en laboratoria. Om tot al deze dingen te ko men doen de achtergebleven ge bieden een beroep op onze solida- riteit. Wij moeten deze landen voeren tot vrijheid en welvaart. Zélf moet in deze gebieden de wil domineren tot ontwikkeling te geraken, doch zonder buiten lands kapitaal spelen zij het nooit klaar. Mej. Lemaire trok hierbij een parallel met het Marchall-plan, dat na de oorlog ons land hielp uit de impasse te komen. Biaterale hulpverleningen zoals leningen en schenkingen zag de spreekster als niet voldoende, zij zag hier veeleer een taak voor de Verenigde Naties om een oplos sing te brengen. De internatio nale raad van sociaal-democra tische vrouwen heeft onlangs be sloten een aantal vrouwen uit minder ontwikkelde gebieden naar het Westen te laten komen, óm hen hier een opleiding te laten geven. De opbrengsten van de zeep van het Thiele Wi- bautfonds is hiervoor bestemd. Mej. Lemaire besloot haar be toog „met de oproep té blijverr streven naar een vrije wereld. Nadat de presidente de spreek ster dank had gebracht, versche nen de „Mixers" voor het voet licht. Met hun schetsjes en lied jes, geëntoureerd door cfe prach tige décors van de heer Snap, vormen deze jongelui een waar devolle factor in de plaatselijke amusementsmogelijkheden. Zij oogsten dan ook na elk nummer een warm applaus. In de pauze was er dé gebrui kelijke verloting, waarna door een groepje vrouwen een spel werd opgevoerd, getiteld: „Wij vrouwen". De presidente dankte alle medewerkenden, waarna men na het zingen van de socialisten^ mars uiteenging. Eén succes Bij de door de stad; Brugge uit geschreven internationale accor deonwedstrijd behaalde onze stad genote mej. Marianne van de Winckel in de afdeling amateurs- de eerste prijs met; 88 van de 10(1 te behalen punten, waardoor zij mede in het bezit kwam van een fraaie beker. Zrteuws-Vïaanmse Jazzsoeië- teit. Het bestuur van de Zeeuws- Vlaamse Jazzsociëteit organi seerde een bal in de benedenzaal van hotel „Rotterdam" alhier. Als bijzondere attractie werd voor die avond geëngageerd het „Dixieland Seven" uit Dordrecht. In aug. van dit jaar won dit ensemble het radio jazzconcours dat te Loosdrecht werd gehou den. Voor dit bal bestond zeer veel belangstelling. Intocht van Sint Nicolaas. Zaterdagmiddag arriveerde de Sint, gezeten op zijn schimmel, aan de Nieuwendijk voor zijn be zoek aan onze gemeente. Hier was het bestuur van het streekcentrum aanwezig ter ver welkoming. Na deze begroeting ging het gezelschap, voorafge gaan door Concordia's drumband, in optocht naar het gemeente huis. Hier was het dagelijks be stuur der gemeente aanwezig ter begroeting van de hoge bezoeker met zijn gevolg. Het Markplein was intussen volgestroomd met ouders en kin deren, die de Sint hartelijk toe zongen. De waarnemende burgemees ter, de heer Kesbeke, koppelde bij zijn welkomstwoorden ook een verlanglijstje in van het gemeen tebestuur. Hij hoopte dat de Sint zijn gulle gaven aan Axel niet zal onthouden al ontveinsde hij zich niet, dat alles wel niet in een ge wone schoen zal kunnen. Sint Nicolaas zeide zijn best te zullen doen omdat bij de behoef ten van Axel veel dingen zijn in het belang der kinderen, waar voor hij toch eigenlijk naar Axel was gekomen. De zwarte Pieten strooiden in tussen veel lekkers uit. Na de ontvangst ten stadshuize vertrok Sint Nicolaas met zijn gevolg om achter de drumband een wandeling door de straten van Axel te maken. Ook is dé Sint langs de kramen in de Noord'straaf gewandeld om te zien of de sortering voor d'e grote dag (5 dec. in orde is. Wij hebben de indruk dat we derzijds voldoening bestaat over het bezoek. In elk geval waren er zeer veel mensen opt de been. Plotseling, sterfgeval Toen gistermiddag de 58-jari- ge fabrieksarbeider L„ V„ wo nende alhier, op het wandelpad van de Kinderdijk wandelde, werd hij plotseling onwel.. De ijlings ontboden dokter A. Kats diende V. onmiddellijk een injectie toe, doch dit mocht he laas niet meer baten. De overledene laat een vrouw ea twee kinderen achter. Vechtpartij in een café in de Zeestraat ont stond zaterdagavond rond 11 uur een groot tumult doordat een der cafébezoekers, F. J. uit Axel, geheel onverwachts de te Zaam- slag wonende H. S. te lijf ging,. S. werd achter de toonbank ge slingerd waarop J. een bierflesje pakte en onder het uiten van een bedreiging sloeg hij naar S. Ge lukkig wist een der bezoekers rie slag op te vangen en erger te voorkomen. X„ die te keer ging als een ra cende, sleurde in zijn drift een aantal glazen van het buffet., waardoor de scherven en al het overige zeker geen geluk zullen aanbrengen in verband met de rekening die weldra gepresen teerd zal worden. Door de Rijkspolitie werd de rust in het café hersteld. - -i& DORNFORD 1ATES 83) Nadruk verboden. Hasatig schoot ik in mijn kle ren Zonder zijn blik van de gang af te wenden wenkte Mansel mij met zijn vinger en ik schoof in zijn richting. „Het spijt mij. Mangey zonder afscheid te moeten verlaten", zei hij, „maar als het mogelijk is zou ik er de voorkeur aan geven on gezien aan land te komen. Hij heoft niet te weten dat wij ver trokken zijn, ik zou het erg naar vinden al zijn voorbereidingen overbodig te maken, en dat zou den ze stellig worden, als hij wist dat wij zijn schip hadden ver laten. De Jager zal hem vermoe-, delijk vermoorden, wanneer hij tot de ontdekking komt, dat de vogels gevlogen zijn. Hoor eens, kun je zwemmen?" Ik zei dat het wel zou gaan. „Prachtig. De steiger wil ik lie ver vermijden; de hutten kijken er op uit. We zouden vermoede lijk ongehinderd kunnen vertrek ken, maar we zouden geen en kele zekerheid hebben dat we niet gesignaleerd waren. Maal ais er niemand aan dek is en we laten ons aan de andere kant van het schip in de rivier zakken kunnen we een eind stroomaf waarts zwemmen en aan land gaan. Persoonlijk voel ik wei voor een duik;' het koude water zal onze poriën sluiten na al dat overmatig transpireren." En zo gebeurde het. Als er al iemand aan dek ge weest is, hebben wij hem beslist niet opgemerkt, terwijl ik er zeker van ben, dat niemand ons opmerkte. Vrijwel geruisloos lie ten wij ons in het water zakken en tien minuten later kropen wij, juist buifen het berc-ik van m - gelijke blikken op ds tender, een paar honderd meter stroerr.?..- waarts aan land. Ik heb zelden jn mijn zozeer van het water genoten hoewel ik een breekijzer meetor ste, dat stellig zes a zeven I iio heeft gewogen. Na alle k\v"ü gen, die wij hadden doorstaan, deed dat zacht, kabbelende water meer dan slechts het zaagsel en het zweet van onze lichamen spoelen als een herboren mens krabbelde ik aan land. dronk van het water alsof ik in geen jaren gedronken had; bacterievrij zal het niet zijn geweest; bijzon der helder was het ook niet. maar het hielp. Tussen de bomen kleedden wij ons uit. wrongen onze kleren droog en trokken onze broek weer aan. Daarop liepen wij door naar de rand van de open plek, die toegang gaf tot de lan dingssteiger. „I aking zal wel staan wach ten," zei Mansel. „Ik vermoed dat hij braaf kwaad zal zijn, om dat we zo laat komen opdagen." „Hij zal op jou mc^lijk kwaad kunnen worden", merkte ik op. „Weet ik nog niet. Vergeet niet, dat hij vermoedelijk een achttal uren heeft moeten wachten.' En zo bleek het te zijn. Ik kwam tot de ontdekking, dat het kwart over drie was. Overigens was het prachtig weer. Het duurde niet lang of Geor ge had ons ontdekt en kwam van achter een struik le voorschijn. Hij bekeek mij van -op tot teen cn streek toen nadenkend langs zijn kin. „Zo, lekker gezwommen?" zei hij n'jdig, v, iarop Mansel begon té lachen. „Ja, ja," zei George, „ik zou er maar om lachen. Solon zal vrij wel voortdurend in de omgeving van do steiger aanwezig zijn. Ik kan bewijzen dat hij er in geen zeven uur is geweest." „Hij had een uitstekend ex cuus", zei Mansel. „En is er nog nieuws?" „Ach, niet veel". zei George. „Wij weten inmiddels waar de Jager zijn intrek heeft genomen. Carson is het huis binnengedron gen en heeft ontdekt, waar zij Katharine Scrope opgesloten houden." Vergadering Partij van de Arbeid. De afdeling Axel van de Partij van de Arbeid hield vrijdagavond onder voorzitterschap van de heer C. van Bendegem, in de bo venzaal van „Het Centrum" een praatavond. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Reehorst uit Rotterdam, kreeg gelegenheid om op ver schillende vragen uitvoerig in te gaan. Sinterklaas deed zijn intocht Zaterdagmiddag klopte in Bier vliet menig kinderhartje erg on rustig. Het was de grote dag, waar meinig kind reeds lang naar uitgezien had. Sinterklaas zou komen, en lang voor de aan gegeven tijd stond een grote kin derschaar, met de beste kleren, aan het einde van de Noord straat. waar de grote kinder vriend, vergezeld van zijn knech ten, zou aankomen. De drumband van Biervliet, die de Kon. Harmonie vooraf ging, verwelkomde Sint Nicolaas erg luidruchtig. lot ieders grote voldoening zat de grijsaard te paard. Aan de grens van de gemeente werd Sint en zijn gevolg verwelkomd door de voorzitter en het bestuur van de Winkeliersvereniging van Biervliet. Nadat Sint op zijn paard een rondrit door het dorp gemaakt had. ontving Biervliets burgemeester Sinterklaas en zijn 4 zwarte Pieten vóór het ge meentehuis. In een toespraak merkte de burgemeester op, dat de kinde ren van Biervliet, op een enkele uitzondering na, erg braaf zijn. De burgemeester vroeg Sint hen dan ook ruim te bedenken met geschenken, en indien mogelijk, bij de aanschaffing hiervan te denken aan de Biervlietse mid denstand- In een geestige toespraak ant woordde Sint., dat ook hij nogal wat wensen had ten opzichte van de gemeente Biervliet. Wat meer elektriciteit in de polders zou erg gewenst zijn. Sint zegde toe, bij de aankoop van de vele geschen ken te denken aan de Biervlietse winkelstand, die door hun keu rige étalages een lust voor de ogen zijn.. Hierna was het de beurt aan de kleintjes om te komen ken nismaken met Sinterklaas en zijn zwarte knechten,, die er maar griezelig, uitzagen, maar toch voor iedere peuter een zak met lekkers bij zich hadden. Tot ieders grote schrik werd Jan Dijk plots door eender Pieten ir. de zak gestopt en achter het Willem Beukelsz. monument neergelegd. Nadat beterschap, beloofd was, werd de jeugdige boosdoener weer vrijgelaten. Het bezoek van Sinterklaas was weliswaar veel te kort. doch kon uitstekend geslaagd, worden genoemd. N.V.V.-faniiliea.vond De samenwerkende N.V..V.-af- delingen in Biervliet gaven za terdagavond een zeer geslaagde uitvoering in café Van de San.de alhier. De voorzitter, de heer A. Klaeijsen, opende de bijeenkomst met een hartelijk welkomst woord allereerst gericht tot de toneelvereniging Terneuzen, de heer C. Hoek, distriktsbestuur- der van het N.V.V., en de heer A. van der Velde, voorzitter van de bestuurdersbond Westelijk Zeeuws-Vlaanderen. In een toespraak, zette de beer Hoek uiteen, dat de huidige gang van zaken rond de loonpolitiek het N.V.V. ernstig verontrust. Het is. n.l. beslist niet denkbeel dig, dat grote groepen, als amb tenaren, landarbeiders etc. gaan achterblijven en niet gaan mee delen in de meerdere welvaart. Ook over de huurpolitiek en het prijsbeleid voor melk en andere consumptiegoederen zijn grote meningsverschillen. De heer Hoek wekte aan het einde van zijn toespraak op de vakbewe ging te steunen en aan de ver breiding van haar doelstelling te helpen meewerken. Het toneelspel „Eenzame strij ders", opgevoerd door de Arbei derstoneelgroep te Terneuzen on- HOQFDSTUK XII. De invloed van de geest op het lichaam kan heel merkwaardig zijn. Alle omstandigheden in aan merking genomen hadden Mansel en ik aan het eind van ons Latijn moeten zijn wij hadden tot niets meer in staat moeten wezen, eer wij geslapen, althans gerust hadden. Twaalf uur had den wij in de gecapitoneerde cel opgesloten gezeten. Maar het was alsof het feit van onze (Ontsnap ping ons de verbruikte krachten h-ad hergeven en het stralende nieuws van George was er oor zaak van dat ik mij in staat voel de bergen te verzetten. Mansel was reeds bezig zijn maatregelen te nemen eer ik het gehoorde had verwerkt. ..Dat verandert alles. Ik denk dat de Jager hier om tien uur in derdaad naar toe zal komen, maar ik betwijfel het ten sterk ste, of hij Formosa nu nog mee zal brengen. Hij had bepaald dat zij dinsdagnacht zou vertrekken en hij lijkt er mij niet de man naar zijn plannen te wijzigen terwille van een individu als Mangey. Veel verschil maakt het voor ons overigens niet, wij zul len er voor zorgen bij zijn huis te zijn als hij er op uit gaat en we zullen kunnen constateren of hij Formosa al of niet meeneemt. Doet hij dat, dan gaan wij hem na. Doet hij het niet dan dringen we het huis binnen, halen haar er uit en wachten de terugkomst van de Jager af. (Wordt vervolgd.) der regie van de heer Stenvert, oogstte veel succes. In de pauze de traditionele ver loting. Na een kort sluitingswoord door de voorzitter werd de zaal vlug in orde gemaakt voor het bal, dat de bezoekers nog gerui me tijd bijeen deed blijven. Ex tra bussen brachten de bezoekers naar Driewegen. Vergadering Oranj'ecomité. Vrijdagavond kwam het Oran jecomité in vergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer G. Boerdam. Aangezien er voor deze vergadering zeer wei nig belangstelling bestond, werd op voorstel van het bestuur be sloten om in het voorjaar 1960 vóór de eventuele Oranjefeesten of eventuele herdenkingsdagen alsnog een algemene vergadering uit te schrijven, omdat tegen deze tijd vermoedelijk de belang stelling wel groter zal zijn. Het financieel verslag van de penningmeester gaf een batig saldo van 35,68 aan. Door de secretaris van het comité werd een uitgebreid jaarverslag uitge bracht. Beide functionarissen werden door de voorzitter dank betuigd voor hun werk. Prijskaarting Aan de zaterdag alhier gehou den prijskaarting namen 60 per sonen deel. De prijzen bestonden uit jonge haantjes en andere vleeswaren. De uitslag van deze kaartwed- strijd was: le pr. J. 't Gilde te Othene; 2e pr. F. Donze te Othene; 3e pr. W. Buijze te Terneuzen; 4e pr. J. Buijze te Othene; 5e pr. C. Jan sen. te Othene; 6e pr. G. van de Voorde te Zaamslag-Veer; 7e pr. M. Hofman te Sluiskil; Se pr. F. de Vos te Othene; 9e pr. J. Rie- mens to Driewegen; 10e pr. R. de Vos te Othene; lie pr. M. de Feijter te Terneuzen; 12e pr. P. Wakker te Othene; 13e pr. L. de Zutter te Terneuzen; 14e pr. J. de Feijter le Zaamslag-Veer en 15e pr. W. de Zeeuw te Othene. Kinderverzorging Bij het door het- Studiecentrum Kinderbescherming, voor de A- en B-opleiding Kinderzo rg te Middelburg gehouden examen slaagden voor het tentamen so ciologie en gezondheidsleer o.m. de dames T. Dieleman en P. J. Schooff, alhier. Aanrijding- Toen vrijdagmiddag een vracht wagen van de firma L. uit Hon- tenisse via de Braakmanweg naar IJzendijke kwam gereden- verleende de chauffeur geen voorrang aan het tegemoetko mende verkeer. Hij botste hier door tegen een militaire perso nenauto op. Persoonlijke ongelukken deden zich hierbij niet voor, doch de personenauto had nogal materiële schade. Hoog bezoek. Zaterdagmiddag te ongeveèr 3 uur arriveerde Sint Nicolaas met zijn twee zwarte Pieten, gezeten in een auto, aan de kom van de gemeente van de Terneuzense- straat, waar hij werd verwel komd door enige bestuurleden van de winkeliersvereniging „Z. A. V. O.", en aldaar door de heer H. W. Houg op hartelijke wijze begroet. Omstuwd door de grote kinder schaar ging het nu naar het Marktplein, waar het muziek gezelschap „De Volharding" de hoge bezoeker met zijn Pieten door het ten gehore brengen van Sint Nicolaasliedj'es verwelkom de. Op de pui van het gemeente huis begroette burgemeester de hoge gast en zeide, dat de be volking, en vooral de jeugd, tel ken jare met verlangen uitziet naar zijn komst, wetende dat de grote kindervriend Zaamslag zeker niet zal vergeten op zijn reis door Nederland. Het verheugde de burgemees ter St Nicolaas te kunnen mede delen, dat de jeugd weliswaar bij tijden ondeugend is, doch werke lijk niet zó, dat zij in de zak van de zwarte Pieten moet ge stopt worden. Hij hoopte dan ook dat de goede Sint alle kinderen goed zal bedenken en verzocht Sint Nicolaas met zijn gevolg en de bestuursleden van Z. A. V. O. op het raadhuis te komen om een verversing te gebruiken. In zijn gesprek met de burge meester zeide Sint Nicolaas dat hij voornemens was volgend jaar zijn komst vergezeld te doen gaan met een groot kinderfeest en daarmede een oud gebruik herstellend, want als hij straks weer afscheid moet 'nemen is voor de kinderen het feest van zijn komst ook voorbij en dat is toch feitelijk niet zijn bedoeling. Burgemeester Trimpe sprak hierop de voor het raadhuis ver zamelde menigte toe en Sint Ni colaas sprak zijn voldoening uit, dat hij thans de leden van het muziekgezelschap in hun mooie uniformen kon begroeten. Op verzoek van St Nicolaas zongen de aanwezigen er.ige toe passelijke liedjes. Begeleid dodr „De Volharding" werd door de hoge gast een be zoek gebracht aan de bewoners van het rusthuis der Geref. Kerk en van lusthuis der Ned. Herv. Kerk, waar St Nicolaas harte lijk werd verwelkomd en hij aan allen een verrassing uitreikte. Na deze bezoeken werd naar het Marktplein gewandeld en nam St Nicolaas met zijn gevolg afscheid, want elders wachtte de jeugd vol ongeduld op zijn komst.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2