OOR Pamfletten boven de Nederlandse Antillen Mikojan in Mexico Franse Nationale Vergadering verwerpt motie van afkeuring Amerikaans-Chinees incident in Bombay De sportprijsvragen Kracht verhoudingen ter zee tADIO TAZELAAR eiiie Advertentiën Emotioneel avontuur van 2 Cubanen salons „robert" Groie mater? NOVITA WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN rdag 28 november 1959 Nachtelijke tobberijen. lma Dragées brengen ïrspannen zen uwer; tot it. f 2,by elke dropist. Voor Gramofoons Schaak- en Damborden Damschijven Schaakstukken I enz. p. j. van de sande 1—6 regels 1,-tedere il meer 20 cent. (Maxi- 8 regels.) iven: Bureau van dit 1 20 cent meer. koop; Stofzuiger 20,- Vitte broek 6,-. Adres vragen: Bureau van aiad. koop: Divanbed met jes ƒ6, kindernaaima- ïtje (nieuw) en trein rails. Adres: Margriet- it 29, Terneuzen. oop: Werkmanswoning ensstraat 18, Terneu- Ontruimd te aanvaar- Te bevragen: Juliana- t 35, Terneuzen ruur gevraagd: Box- ;e, omgeving Jacob :traat. Brieven onder 132, Bureau v. d. blad. Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. MAANDAG 30 NOVEMBER 1959 16e Jaargang Nr 4846 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/li Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Kort voor hel afgelopen week einde hebben de Nederlandse Antillen sensationele gebeurte nissen beleefd, die, hoewel op zichzelf niet zo erg-belangrijk, de gemoederen nogal verhit hebben, in het bijzonder op Cuba. Twee jonge Cubanen, woon achtig in de Verenigde Staten, naar zijn zeggen anti-communis tisch en derhalve anti de rege ringen van het ogenblik in Cuba en Venezuela, omdat deze rege ringen met de communisten zou den heulen, stapten in hun sport- vliegtuig in Miami (Ver. Staten) cm boven Caracas pamfletten uit te werpen. Of het nu het nachtelijk duister was, gebrek' aan ervaring of een goed ver zonnen verhaaltje, is niet hele maal duidelijk. In ieder geval, de pamfletten kwamen niet op Venezolaanse, doch op Curacao- se bodem terecht. Het vliegtuig zelf raakte na deze „vergissing" in moeilijkheden één van de roeren bleef vastzitten en de Cubanen besloten een noodlan ding te maken op Curagao. Zij vergisten zich opnieuw, want wat zij voor Venezuela aangezien hadden was Curagao en wat zij voor Curagao aanzagen was Aru ba. Een beambte van de „Prinses- Beatrix-luehthaven" op Aruba hoorde in de nacht een vliegtuig, dat kennelijk in nood was, spoed de zich naar de luchthaven en ontstak de verlichting. Zodoende konden de beide Cubanen die toen nog voor een half uur ben zine aan boord hadden veilig landen. De politie ontfermde zich over beide deugnieten, stelde het vliegtuig onder scherpe bewaking en interneerde de beide mannen in een bekend hotel. Aangezien zij zich beslist aan misdrijven hadden schuldig gemaakt zij hadden wapens bij zich zonder vergunning, vlo gen met ongeldige papieren, had den hun komst niet aangekon digd en last but not least pam fletten uitgeworpen zonder de vereiste vergunning veroor deelde rechter mr. Immerzeel hen tot geldboetes in totaal voor ieder N.A. 950 subsidiair hech- venisstraf. Toen deze boetes betaald waren men zegt door de consul van de Dominikaanse republiek al ontkent hij dit zelf heftig waren de twee weer vrije man nen. Tenminste volgens de wet. Inmiddels waren namelijk per militair vliegtuig 25 journalis ten, radio- en televisiemensen uit Venezuela op de Antillen neergestreken, die in het gebeur de een prachtig stuk kopie zagen en die de beide Cubanen figuur lijk tot het hemd uitkleedden. Teneinde deze en andere on prettige belangstelling te ontlo pen in dé tijd, die verstrijken moest vóór het vliegtuig gerepa reerd de papieren in orde ge maakt en de diplomatieke ver wikkelingen ontrafeld zouden zijn, werden beide mannen, die voor eigen veiligheid onder poli tiebewaking stonden, voorlopig naar Bonaire overgebracht. Het pamflet was weinig inte ressant. Het bevatte een brief, welke de verbannen Venezolaan se brigade-generaal Castro Leon, aan president Betancourt had geschreven en die door de presi dent aan de dagbladen in Vene zuela ter publikatie was aange boden. Maar op Aruba vond men het gebeurde ernstig. Stel je voor, zo meende een aantal Arubanen, dat de bedoelingen van de Cuba nen eens minder onschuldig wa ren geweest. Gaat het nu wel aan dat voor ieder onbekend vlieg tuig de landingslichten kunnen worden ontstoken Waar was de marine-luchtvaartdienst? Welke zekerheid bestaat er dat wij in deze in het Caribisch gebied roerige tijden be schermd zijn tegen een invasie. Anderen zeggen: „Laat ons blij zijn, dat twee jonge Cubanen die een dwaas emotioneel avontuur begonnen, dank zij het optreden van de beambte van het vlieg veld hun leven behielden. Met die invasies zal het nog wel los lopen". President Bétaneourt van Ve nezuela heeft zondag te Caracas bekendgemaakt dat zijn minis terraad zaterdagavond besloot krachtig bij de Nederlandse re gering te protesteren tegen „haar weigering in het vliegtuig- incident samen te werken met de organisatie van Amerikaanse staten". Bétaneourt legde er nadruk op dat Venezuela onder geen enkel beding kan toestaan dat de Ne- De Sowjetrussische vice-pre mier Anastas Mikojan, die thans in Mexico verblijft, heeft tegenover arbeiders uit een Mexicaans oliebedrijf te Ciudad Pemex verklaard„Alhoewel de Amerikanen niet onze water stofbommen bezitten, zijn wij bereid al onze wapens te vernie tigen om de wereld aan te to nen, dat de Sowjet-Unie geen oorlog wenst." Mikojan beantwoordde bij de ze gelegenheid ook hem door arbeiders gestelde vragen. Na dat hij had verkondigd dat de levensstandaard van de Sowjet russische arbeiders „uitstekend" is, werd hij bijna boos toen een Mexicaan opmerkte vernomen te hebben dat de Sowjetrussi sche arbeiders als slaven moes ten werken. „Wij hebben de slavernij veer tig jaar geleden afgescnaft. riep Mikojan luidkeels. „Hoe kunnen de Sowjet-arbeiders slaven zijn. wanneer zij de eige naren van alles zijn?" Mikojan, die na een bezoek van enige tijd aan Mexico te hebben gebracht, zaterdag, via Gander, in New Foundland, per vliegtuig naar de Sowjet-Unie terugreisde, verklaarde op een persconferentie in de hoofdstad Mexico dat hij „nuttige bespre kingen" heeft gevoerd met de Mexicaanse regering, autoritei ten, industrieëlen en gewone volksmensen. „Mijn verzoek heeft bijgedra gen tot een verhoogde mogelijk heid voor uitgebreide economi sche, culturele en artistieke be trekkingen tussen Mexico en de Sowjet-Unie", aldus Mikojan. De Russische vice-premier sprak zich ook uit voor interna tionale ontwapening, waarbij hij de hoop uitsprak dat de „krachten van de vrede die van de oorlog zullen overwinnen". Mikojan sprak ook over de „fouten van Stalin, die slecht voor de Sowjet-Unie waren". Hij voegde hier echter aan toe: „Wij hebben Stalin niet aan de kaak gesteld, doch slechts kri tiek op hem uitgeoefend, het geen een ware vorm van de de mocratie is". De Zuidamerikaanse bewapeningswedloop De president van Peru, Manuel Prado, heeft zijn Chileense ambt genoot Jorge Alessandri voorge steld in de Chileense hoofdstad Santiago of in de hoofdstad van Peru, Lima, een conferentie te houden van Zuidamerikaanse regeringsleiders, teneinde na te gaan of het mogelijk is een einde te maken aan de bewapenings wedloop, die thans in Zuid-Ame- rika aan de gang is. derlandse Antillen tot „operatie bases van vijanden van het de mocratische regime" worden ge maakt Na eraan te hebben her innerd dat „de Nederlandse re gering niet moet vergeten dat men op Curagao en Aruba geen Surinaamse maai Venezolaanse olie uit het gebied van het meer van Maracaibo raffineert", voeg de de president eraan toe dat het vraagstuk verband houdt met de kwestie die t.z.t. bij de organi satie van Amerikaanse staten en bij de Verenigde Naties zal wor den besproken als het „kolonia lisme in Amerika" ter tafel komt. De „Discoverer 7" De sterrenwacht van Meudon, in Frankrijk, heeft medegedeeld dat de zeven dezer gelanceerde Amerikaanse satelliet „Discove rer 7" in de nacht van donderdag op vrijdag jl. in de dampkring van de aarde is teruggekeerd. (Adv.) it Vajftr tttf W aport» codrf markt 16 bra/wtrijsfroat 9 individuele haarverzorging nieuwste methodes met produc ten, die precies voor uw haar geschikt zijn. electr. verwijderen van overtol lig haar. SCHEPEN IN NOOD. Aan boord van de Zweedse visserboot „Westeroe" is zondag brand uitgebroken, zodat een zevenkoppige bemanning zich gedwongen zag het vaartuig te verlaten. Het schip bevond zich halfweg tussen Jutland en de Doggersbank. De bemanning werd later opgepikt door het Noorse schip „Draco". Verscheidene schepen in de buurt van Dover vingen zondag avond verminkte Duitse S.O.S- berichten op: „Help, wij zinken". Maar de plaats van de ramp en identiteit van het schip waren nog niet vast te stellen. De Franse regering-Debré heeft zaterdagochtend vroeg bij de stemming over de eerste motie van afkeuring, die tegen haar was ingediend, een ruime overwinning behaald. De motie, die afkomstig was van de socia listen en radicalen, kreeg slechts 109 stemmen, terwijl voor aan vaarding er van de helft van het aantal stemmen plus één 277 stemmen nodig zou zijn ge weest. De aanval gold de economische politiek van het kabinet. De verwerping van de motie van afkeuring betekende dat de gehele begroting automatisch was goedgekeurd. Hoewel de motie was ingediend naar aan leiding van een besnoeiing op de post pensioenen aan oudstrijders, was het debat ook gegaan over de betrekkingen tussen de uit voerende macht en het parlement en over de functionering van het nieuwe bewind. Het Amerikaanse consulaat in Bombay heeft meegedeeld dat een klerk van het consulaat, de 30-jarige Robert Armstring, vrij dag zes uur lang op het Chinese consulaat-generaal is vastgehou den. Me'n had hem de armen op de rug gebonden, beledigde hem en nam foto's. De man kwam vrij door ingrijpen van de poli tie. Het incident is een gevolg van het feit dat de klerk donderdag op het Amerikaanse consulaat heeft gesproken met een perso neelslid van het Chinese consu laat, dat politiek asiel vroeg. De Chinees, die zich niet veilig voelde heeft de nacht in een Amerikaans gebouw doorge bracht onder bescherming van Armstrong. De verklaring van de Chinees was op de band opge nomen. 's Morgens bij het ont waken zag Armstrong de Chinees met het opnameapparaat weglo pen, aldus een Amerikaanse woordvoerder. Armstrong ging hem achterna en het tweetal stapte in een taxi, die voor het Chinese consulaat stopte. Arm strong trachtte te verhinderen, dat de Chinees met het apparaat uitstapte. De Chinees zette het op een schreeuwen en vijf of zes Chinezen kwamen uit het consu laat toegesneld. Zij namen Arm strong mee naar binnen. Amerikaans protest bij India. Zaterdag is te Nieinv-Delhi van Amerikaanse zijde vernomen dat de Verenigde Staten bij de Indi sche regering hebben geprotes teerd naar aanleiding van het in cident, dat zich te Bombay heeft voorgedaan. Hierbij werd een klerk van het Amerikaanse consulaat zes uur in het consulaat-generaal der Chinese volksrepubliek ter plaatse vastgehouden en slecht behandeld. Een Indische woordvoerder heeft medegedeeld, dat de com- munistisch-Chinese ambassadeur de regering van India haar le zing va-n het incident heeft gege ven. De regering wacht thans het rapport hierover van de autori teiten van de staat Bombay af. Een Amerikaanse woordvoer der heeft later verklaard, dat het Chinese optreden een ernstige schending is van de rechten van een Amerikaans bevriend land. burger in een Verklaring van Chinezen over incident in Bombay. Het ministerie van Buitenland se Zaken van communistisch China heeft zondag een officiële verklaring uitgegeven over het incident in Bombay. Hierin wordt gezegd dat em ployés van het Amerikaanse consulaat in Bombay een staflid van het Chinese consulaat in de ze stad hebben ontvoerd en „aan ernstige bedreigingen en grove druk hebben blootgesteld". In de verklaring wordt voorts gezegd dat personeel van het Amerikaanse consulaat Tsjang Tsjien-Joe gedwongen heeft een verklaring tegen zijn wil af te leggen teneinde de misdaad van de ontvoering te kunnen verber gen. Teen de Amerikaanse „rovers" met Tsjang in een auto naar het centrum van Bombay reden, slaagde Tsjang er in te ontsnap pen op het ogenblik dat de wa gen vlag bij het Chinese consu laat reed. aldus de verklaring. Een Amerikaan sprong ook uit de auto en achtervolgde hem met het mes in de hand. Dit za gen verschillende leden van het personeel van het Chinese con sulaat, die de Amerikaan belet ten zijn misdadig voornemen uit te voeren, aldus de verklaring. Gevraagd naar de reactie op het ingediende wetsontwerp tot wijziging van de loterijwet, deelt het comité sprotprijsvragen het volgende mede: Met grote belangstelling heeft het comité in de memorie van toelichting op dit wetsontwerp gelezen, dat het toekennen van prioriteit aan de belangen van instellingen werkzaam op het ge bied van sport en lichamelijke opvoeding niet inhoudt, dat uit sluitend genoemde instellingen aanspraak kunnen maken op een deel der opbrengst van sport prijsvragen. Met name wordt immers in artikel 17 van het wetsontwerp gesproken over de belangen van instellingen, werk zaam te algemene nutte. Het comité gaat ervan uit, dat hier, naast de op het gebied van de sport en lichamelijke opvoeding werkzaam zijnde organisaties, gedoeld wordt op particuliere in stellingen, in zijn midden ver tegenwoordigd, die werkzaam zijn op het terrein van maat schappelijk werk, cultuur en ge zondheidszorg. Met grote belangstelling heeft het comité sportprijsvragen ver der kennis genomen van de mededeling, dat de wijze van ver deling afhankelijk wordt gesteld van overleg tussen d'e verschil lende instellingen. Het comité heeft er in het verleden naar ge streefd om met de vertegenwoor digers der betreffende sportor ganisaties. tot overeenstemming te komen, welk streven tot nu toe nog met succes werd be kroond. Gelet op het algemeen belang zal het comité echter op nieuw streven naar het tot stand komen van overleg, teneinde tot dé zo gewenste overeenstemming te geraken. Voor leden van de ha ven ver eniging Rotterdam hield luite nant ter zee (buiten dienst) H. V. Quispel, directeur van het in stituut voor scheepvaart en luchtvaart te Rotterdam, dezer dagen een causerie over ,,De hedendaagse krachtverhoudingen ter zee". Spreker kwam daarin tot de conclusie dat de Navo-landen de beschikking zouden moeten heb ben over een tweede vliegkamp schip, en meer onderzeeboten. Dit hoewel het Westen meer ma ritiem oorlogsmaterieel zou heb ben dan Rusland op het ogenblik. Want bij een eventueel conflict zouden wij niet alleen tegenover Rusland staan, aldus spreker, ook China breidt zijn vloot mo menteel sterk uit, terwijl landen als de V.A.R. en Indonesië Rus sisch materieel hebben ontvan gen, bemand met Sovvjet „in structeurs". Bovendien strekken de voor oorlogvoering noodzake lijke zeewegen van de tegen Rus land strijdende landen zich over alle zeeën en oceanen uit, en be hoeven dus alom bescherming. Spreker noemde de vliegkamp schepen zo belangrijk, omdat zij atoombom dragende vliegtuigen kunnen startenstationaire bases kunnen immers vernietigd wor den. De door kernenergie voort gestuwde onderzeeboten, vooral die uitgerust met lange-afstands raketten, zullen met d'e grote vliegkampschopen een verplaats- oare en c^us moeilijke kwetsbare vergeldingsmacht vormen, waar Rusland rekening mee dient te houden, aldus de heer Quispel. De politieke commissie en de Algerijnse kwestie Het debat over Algerië in de politieke commissie van de al gemene vergadering der V.N. zal vandaag een aanvang ne men. Dit is door de politieke commissie besloten. Pesquet gearresteerd. De Franse politie heeft zater dagavond Robert Pesquet gear resteerd die een rol heeft ge speeld in de aanslag of schijn- aanslag op de Franse senator en oud-minister Mitterrand. Pesquet werd op last van een rechter van instructie naar het hoofdbureau van de recherche gebracht. Deze autoriteit is niet dezelfde die de zaak-Mitterrand behandelt. Vervolgens is Pesquet teruggeleid naar zijn woning om aanwezig te zijn bij een huiszoe king. Pesquets advocaten maakten later bekend dat hij in honger staking is gegaan en weigert zich te laten ondervragen over de zaak-Mitterrand dan wel de bomaffaire. De verdedigers voeg den eraan toe met Pesquets in stemming zelf ook in staking te zijn gegaan en niet langer voor zijn verdediging te kunnen in staan. BIRMA Opstandelingen hebben aan de grens van de door hen beheerste Oostbirmaanse provincie Shan een trein doen ontsporen en ver volgens geplunderd. Talrijke pas sagiers zijn gewond. De rebellen hadden een helse machine op de spoorbaan ge plaatst. Deze kwam onder de locomotief tot ontploffing, het geen de trein tot stilstand bracht. Hierop vielen de opstandelingen aan en na een fel gevecht van twee uur met het zich krachtig werende militaire escorte van de trein wisten zij de overhand te behalen. De aankomst van mili taire versterkingen joeg de rebellen op de vlucht. Het spoorwegverkeer is nog niet hervat. Bij dit punt hadden de onaf- hankelijken d'e partij van de minister van Financiën Pinay, die met honderd zetels na de unie voor een nieuwe republiek van Debré met 220 afgevaardig den de belangrijkste fractie in de regeringscoalitie vormt -met kracht geprotesteerd tegen de gang van zaken, dat een voor het kabinet gunstige uitslag van een vertrouwensstemming over een omstreden deel van de be groting de stilzwijgende aan vaarding van de gehele begro ting zou inhouden. Met name werd de premier verweten, dat hij de regels van het constitutionele spel mis bruikte om de begroting „er door te drukken". Dit bezwaar werd door de socialistische en de radicale oppositie gedeeld. In tegenstelling tot de radicalen en de socialisten stemden de onaf- hankelijken echter niet voor de motie van afkeuring. Enige af gevaardigden van de Rooms- Katholieke M. R. P. stemden wél tegen de regering, deels uit er gernis over enige opmerkingen van Debré over het ondoeltref fende optreden van het bewind voor De Gaulle, deels om uit drukking te geven aan hun be zwaren tegen het beleid van de president in Algerië. De socialis ten en radicalen verklaarden daarentegen, dat hun houding geen veroordeling van de Alge rijnse politiek inhield. Aan het slot van het débat had premier Debré verklaard, dat de regering er in was geslaagd het krediet en de frank te herstellen, hetgeen hij een noodzakelijke voorwaarde voor de economische ontwikkeling van het land en de handhaving van Frankrijks posi tie tegenover het buitenland noemde. „Om de begroting in evenwicht te houden maakt men zich tijdelijk impopulair, doch de uiteindelijke resultaten zullen de instemming van de gehele natie verwerven", aldus d'e eerste- minister. Aangaande de pensioe nen van de oudstrijders zei hij geen beloften te kunnen doen. Als het volgende jaar de finan ciële toestand zulks zou mogelijk maken, zóu de regering over wegen, de besnoeiing van de pensioenen ongedaan te maken. Dat Debré na deze verklaring slechts door de afgevaardigden van de U.N.R. werd toegejuicht, toont wel aan, dat er ondanks de regeringsoverwinning een einde is gekomen aan de periode van de „wittebroodsweken" van het kabinet en zijn grote meerderheid in het parlement. De voornaamste punten van wrijving, die tussen de regering en de volksvertegenwoordiging zijn ontstaan, zijn de Algerijnse kwestie en de wijze waarop het kabinet in zijn verhouding tot het parlement de grondwet han teert. Wat het eerste punt betreft heeft een deel van de onafhan- kelijken ernstige bedenkingen tegen het beleid van De Gaulle. De meerderheid van deze partij wil echter niet openlijk tegen het staatshoofd in verzet komen. Ook onder de nieuwe Gaullisten, de U.N.R.bevinden zich afge vaardigden die niet gelukkig zijn met de toekenning van het zelfbeschikkingsrecht aan de Al gerijnen. Tot dusver is de partij discipline echter doeltreffend' ge bleken. Hoe groot het prestige van De Gaulle nog is, bleek toen in het debat in de nationale ver gadering de uiterst rechtse afge vaardigde Le Pen. een voormali ge Poujadist, het aanbod tot zelfbeschikking een „staats greep" noemde en déze besehul diging, ondanks het verbod van de voorzitter om het staatshoofd aan te vallen, handhaafde. De leden van de U.N.R. en de fractie der onafhankelijken schreeuw den en sloegen met 'hun lesse naars toen net zolang tot Le Pen naar zijn plaats terugkeerde. Het meest waarschijnlijke ogenblik voor een breuk in de parlemen taire meerderheid als gevolg van de Algerijnse politiek zal het be gin van eventuele besprekingen met vertegenwoordigers van de Algerijnse opstandelingen zijn, ook ai zou dit overleg officieel beperkt worden tot het organi seren van een bestand. Waarnemers beschouwen de indiening van de motie van af keuring als het begin van een poging tot het samenbrengen van alle partijen die links van het centrum staan met uitzon dering van de communisten en die bereid zijn De Gaulle en zijn politiek ten aanzien van Al gerië te steunen. De meeste Franse bladen wij den aandacht aan het tweede wrijvingspunt en zij achten het belangrijk, dat uit het debat is gebleken, dat de nationale verga dering haar rechten op grond van de constitutie verdedigt. De rechtsradicale L'Aurore schrijft b.v.„Elke keer als de regering tegen het belang van het land schijnt te handelen, is het de plicht en het recht van de natio nale vergadering om haar afkeu ring uit te spreken. In alle ge vallen heeft de nationale verga dering het laatste woord". De on afhankelijke „Parisiën Libre" is van oordeel dat het debat „niet zonder belang zal zijn voor allen, die de vijfde republiek haar defi nitieve vorm moeten geven". Venezolaanse ambassadeur niet teruggeroepen Het Venezolaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ontkend, dat de Venezolaanse ambassadeur te Den Haag, Ju lio Alfredo de La Ro-a, zou zijn teruggeroepen, zoals het te Ca racas verschijnende avondblad El Mundo" had gemeld. (Volgens dit blad was de am bassadeur teruggeroepen als protest tegen de vrijlating van twee Cubaanse vliegers, die bij een poging om tegen het huidi ge bewind van Venezuela ge richte pamfletten uit te werpen met hun toestel bij vergissing boven de Nederlandse Antillen terecht waren gekomen en daar een noodlanding moesten ma ken. De regering te Caracas zou, aldus ,.E1 Mundo", de vrijlating van de twee mannen beschou wen als een vijandige daad. be doeld om te verhinderen dat de twee Cubanen zouden worden ondervraagd door vertegenwoor digers van de organisatie van Amerikaanse staten.) (Adv.) JUMPERS - BLO IJS ROKKEN - VESTEN Terneuzen JQSIA KOUDER. Over de gehele breedte van de Atlantische Oceaan staat een zeer krachtig westnoordweste- lijke stroming, die zich tot op grote hoogte in de atmosfeer uit strekt. Deze stroming wordt in stand gehouden door een hoge- drukgebied tussen de Azoren en de Bermuda's en een lagedrukge bied tussen IJsland en Groen land. Met deze stroming wordt koude en onstabiele lucht naar Europa getransporteerd. De voorste be grenzing van deze lucht bereikte zaterdagmiddag reeds de Britse eilanden, maar bereikte pas tegen zondagavond het zuidwes ten van ons land, ruim een hal ve dag later dan zaterdag werd verwacht. De vertraging vond zijn oorzaak in de vorming van een afzonderlijke depressie langs dit front boven Zuid-Engeland, waardoor het zondag in ons land een zonnige dag met maximum temperaturen van 10 tot 12 gra den werd. Het laat zich aanzien dat de koudere Oceaanlucht vandaag met zuidwestelijke winden over ons land zal stromen en tot en kele buien aanleiding zal geven. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot maandag avond. Lagere middag-temperaturen Wisselende bewolking met hier en daar een bui. Matige, aan de kust in de na middag krachtige tot harde zuid westelijke wind. Lagere middag- temperaturen dan gisteren. DINSDAG 1 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 1.55 2.17 Terneuzen 2.30 2.52 Hansweert 3.10 3.32 Walsoorden 3.20 3.42 ZON MAAN op onder op onder Nov. 30 8:23 16.34 8.01 17.14

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1