"Vitm-Ksxk Een derde gat Vermiste Bang-Jensen dood gevonden Memorandum van landen der Europese kleine vrijhandelszone Weeroverzicht RADIO TAZELAAR NOVITA RADIO TAZELAAR RADIO TAZELAAR RADIO TAZELAAR HET WEER HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Grote maten Wormer loopt in de gaten Twee doden bij autobotsing bij de Hembrug Belgische regmg krijgt vertrouwen Njeuwe Kanaai p38l iel. voor haar financiële economische politiek AXEL ^Tinkering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de- Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand f2,per week 48 ct. Losse nrs 9 et. VRIJDAG 27 NOVEMBER 1959 16e Jaargang Nr 484 4 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs oer mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meei 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. In park van een voorstad van New York De 50-jarige Povl Bang-Jensen, voormalig Deens lid van het secretariaat van de V. N., die vorig jaar werd ontslag-en omdat bil geweigerd had secretaris generaal Hammarsk.joeld de na men van Hongaarse getuigen te geven, is donderdag in een park in een voorstad van New dood aangetroffen. Het lijk vertoonde t"kenen van gewelddadigheid. Bang-Jensen werd sedert maandag vermist. De diplomaat had een revolver In de hand. De Newyorkse poli tie neemt voorlopig aan dat hij zelfmoord heeft gepleegd. Het lijk werd gevonden nabij Lake Success, waar Bang-Jensen woonde en waar eertijds het hoofdkwartier der Verenigde Na ties gevestigd was. De Deen was uit het secreta riaat van de V. N. ontslagen na dat een administratief tribunaal van de wereldorganisatie had be paald dat hu geen geldige reden had voor zijn weigering de lijst van namen van Hongaarse vluch telingen aan Hammarskjoeld te overhandigen. Als secretaris van een commissie der V. N. welke een onderzoek naar de Hongaar se opstand van 1956 instelde, had hij deze vluchtelingen onder vraagd en persoonlijk hun anoni miteit gewaarborgd. Hij recht- aardigde zijn weigering met het mol ief dat hij niet wenste dat. de namen in verkeerde handen zou den vallen. De lijsten werden later op grond van een uitspraak BELGISCH KONGO Minister De Schrijver voor Kongolese zaken heeft donder dag te Leopoldstad bekendge maakt dat er na de Kongolese verkiezingen in december een i - igiseh—-Kongolese conferentie ,al worden gehouden, mogelijk in Brussel of in Leopoldstad, of misschien ook in beide steden. De Belgisphe minister deelde dit mee op een diner te zijner ere \an de Belgische overzeese pers vereniging. Ju Brussel werd opgemerkt dat De Schrijvers voornemen niet beantwoordt aan de Kongo lese wensen van zulk een confe rentie vóór de a.s. verkiezingen. Conrad verbetert lange-afstandsrecord De „vliegende grootvader", de 56 lange Amerikaan Max Con- rau, neeft. het iange-afstands- rec.ord voor lichte vliegtuigen verbeterd door zonder tussen landingen van Casablanca in Marokko naar KI Paso, in de Amerikaanse staat Texas te vlie gen. De afstand bedroeg onge veer 10.050 km. Toen Conrad donderdag te El Paso landde had hij nog genoeg benzine voor een vlucht van 1600 km. Het vorige record bijna 8000 km werd in 1949 geves tigd door wijlen Bill Odum. In juni van dit jaar had Con rad met een zwaarder type vlieg tuig een record-afstand van 7.6S3 mijl (ongeveer 13.000 km) afgelegd door van Casablanca naar Los Angeles te vliegen. De Amerikaanse nationale vereni ging van piloten had hem voor deze vlucht -zijn 56ste over de Atlantische Oceaan aange wezen als de „piloot van het jaar". (Adv.) van het administratieve tribu naal verbrand. Tijdens het onderzoek naar zijn zaak publiceerde BangJen sen een aantal geschriften waar in hij hoge functionarissen van de V. N. ervan beschuldigde het werk van de commissie van on derzoek ten voordele van de Sow- jet-Unie en de Hongaarse rege ring te hebben gesaboteerd, on der meer door geen acht te slaan op inlichtingen die zouden heb ben bewezen dat Hongaren na de opstand naar de Sowjet-Unie waren gedeporteerd. In een brief die op Bang-Jen sen werd gevonden en waarin sprake is van zijn moeilijkheden vraagt hij zijn vrouw vergiffenis. Hij laat vijf kinderen van 4 tot 16 jaar achter. Bang-Jensen was advocaat, en bijna 20 jaar in de buitenlandse dienst. De laatste tijd was hij on der behandeling van een psychia ter. Hij verdween op de dag dat de Hongaarse kwestie weer in do Verenigde Naties ter sprake werd gebracht. Oud-politiechef Zimmermann vrijgesproken Een rechtbank in Bielefeld heeft woensdag de Duitse voormalige politie-chef dr. Zimmermann vrijgesproken van beschuldigin gen tot medeplichtigheid aan de massamoord op ongeveer hon derd Poolse politieke gevangenen in Bialystok in Polen op 10 juli 1944. De openbare aanklager had 10 jaar geëist. Zimmermann heeft verklaard dat hij geen opdracht had gege ven voor de executies en dat hij daar niets van wist. Castro en Betoncourt bij verstek veroordeeld De Cubaanse premier. Fidel Castro, zijn broer Raul en pre sident Betancourt van Vene zuela zijn in Ciudad Trujillo bij verstek tot 30 jaar dwangarbeid veroordeeld wegens „misdaden tegen de staatsveiligheid" van de Dominicaanse republiek. Zij zouden burgers er toe heb ben aangezet de wapens op te nemen tegen de autoriteiten van genoemde republiek. (Adv.) Philips Radio Adv.) JUMPERS - BLOUSES KOKKEN - VESTEN Terneuzen ERNSTIG MIJNONGELUK IN HONGARIJE 31 mijnwerkers kwamen om het leven Bij een ontploffing in de kolen mijnen van Szuecsi in Hongarije zijn 31 mijnwerkers om het leven gekomen, zo heeft radio-Boeda- pest donderdag bekendgemaakt. Volgens het communiqué, dat afkomstig was van de Hongaarse regering, behoorden de slacht offers tot een groep van 144 mijnwerkers die werden bedol ven. 113 van hen brachten het er levend af. Een regeringscommissie onder leiding van vice-premier Antal Apro zal een onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk instel len. 'Adv.) (Van onw» correspondent) WORMER, 26 nov. - In Wor mer is men blykbaar niet voor één grat te vangen. De afgelopen nacht is er een derde gat ontstaan. Weer «o'n geheimzinnig, meters diep en vijf kantig gat en wel in het weiland van boer K., ongeveer 800 meter verwij derd van het veelbesproken tweede gat. De Maatschappij tot Exploitatie van Wor mergaten is onmiddellijk begonnen tnet een uitgebreid onderzoek. Een bliksem- onderzoek, want men hoopt nog vandaag het raadsel te ontsluieren. De Maatschap pij ziet er kennelijk nog een gat in. Wij houden u op de hoogte. Raadpleeg dus de krant van morgen. Wellicht kunnen wij u dan meer vertellen, want wat in het gat zit verzuurt niet! JEUGDVERKEERS- EXAMEN 1960 De datum van het jeugdver- keersexamen voor leerlingen van lagere scholen, dat ieder jaar een steeds groter aantal deelnemers trekt, is dezer dagen door het hoofdbestuur van het Verbond voor Veilig Verkeer op voorstel van de ..Commissie eenheid in de verkeersexamens" vastgesteld op 8 maart 1960. Op die dag zullen weer duizenden kinderen in ons land hun theore tische verkeerskennis kunnen luchten. In 1958 deden 235.000 kinderen verkeersexamen. WIJZIGING IN SOWJET-REPUBLIEK De opperste Sowjet van de Sowjet-republiek Rusland heeft Ignatof te ontheffen van zijn functie als voorzitter van haar presidium, zo meldt radio-Mos kou. Nikolai Organof, tot nu toe eerste vice-premier van deze republiek, zal hem opvolgen. Het voorstel daartoe werd ge daan door een secretaris van de Russische communistische par tij, Petro Pospelof. Hij zei dat het centraal comité wil dat Ig- natoef zich op de partij concen treert. Na de explosie in Leerdam Gistermorgen omstreeks 06.30 is het tweede slachtoffer van de explosie die woensdagmorgen plaats had in de gasfabriek van Leerdam, overleden aan zijn brandwonden. Het is de 42-jari- ge G. van Aalst. Hij laat vrouw en kind achter. De toestand van twee andere gewonden is zorgwekkend. Opruimingsploegen uit Culem- borg, Gorkum en Vianen hebben met behulp van een kraanwagen en vijf snijbrnaders de ravage in het meethuis en de zuiverkamer van het Leerdamse energiebedrijf zover opgeruimd, dat begonnen kan worden met de aanleg van een provisorische verbinding tus sen de produktie-afdeling en het distributienet. Ais men er in slaagt de schade aan de produk- tie-afdelingen op korte termijn te herstellen, zou men proberen gisteravond de gasfabrikage te hervatten. Men zal dan vandaag net net weer onder druk kunnen zetten. Philips Televisie DUITS ATOOMSCHIP Met Amerikaanse hulp zal in West-Duitsland een tankschip van 16.000 brt. worden uitgerust met een kernenergie-installatie met een vermogen van 10.000 pk. Prof. Eliies, technisch leider van een Duitse organisatie die voorbereidingen treft voor het gebruik van kernenergie voor de aandrijving van schepen, deelde in een persconferentie te Ham burg mede, dat dit atoomschip binnen drie jaar gereed zal zijn. Volgens de plannen zal de or ganisatie het schip overnemen |a"! het Esso-concern. Wanneer hpl schip gereed is zullen er no gedurende ongeveer een jaar Pioeinemingen met het schip moeten worden genomen, alvoor het zijn eerste proefreis kan gaan maken. Prof. Ellies deelde mede, dat de kernenergie-instal latie. die warmte zal verschaf ten voor het stoken van stoom- -iteli. geen economische wijze van voortstuwing zal opleveren. Stijging aantal verkeers ongevallen in Amsterdam Volgens een voorlopige tel ling vfcit het Bureau van Statis tiek le Amsterdam is in oktober het hoogste aantal verkeerson gevallen tot heden in één maand waargenomen. Het ligt met 2161 ongevallen 24,8 (resp. 19,1) procent hoger dan de aantallen in de overeenkomstige maanden van 1958 (en 19571. Wanneer, zo tekent het Bureau hierbij aan. in aanmerking wordt geno men dat het aantal verkeers ongevallen in oktober 1958, on der invloed van de toen opnieuw ingevoerde maximumsnelheids- bepalingen, wellicht iets gedrukt werd, blijft de stijging sedert 1957 ontstellend hoog. In de maanden juli en september be droeg de toeneming (en opzichte van de overeenkomstige maan den vermeerderde van 194 in okt. 1 procent. Voor augustus kon zelfs een vermindering met 2,7 procent geregistreerd worden. In de jaren 1959, 1958 en 1957 vertoonden de maanden mei, september en oktober steeds pieken. Het aantal ernstige ongeval len, die de dood, ernstig letsel of zware schade tengevolge had den vermeerderde an 194 in okt. 1958 tot 238 in de verslagmaand, of met 22,7 procent. De echtscheidingseis van mevrouw Onassis Volgens New Yorkse bladen is de „andere vrouw" die mevr. Onassis genoemd heeft in haar echtscheidingszaak tegen de Griekse reder Onassis een zeer mooie gescheiden vrouw die be kendheid geniet aan de Rivièra en die de initialen „J. R." heeft. De advocaat van mevrouw Onassis weigerde woensdag de naam van de betrokken vrouw te noemen. Namens de zeven landen die zijn aangesloten bij de kortge leden tot stand gekomen kleine vrijhandelszone, heeft Zweden 'n memorandum aangeboden aan de raad van ministers van de Euro pese gemeenschappelijke markt. Ile tekst van dit memorandum is niet bekend gemaakt doch een diplomatieke bron in Straatsburg verklaarde dat de zeven landen uitdrukking hebben gegeven aan hun vaste besluit om ten koste van alles te vermijden dat Euro pa zal worden verdeeld in twee concurrerende economische blok ken. In het memorandum wordt voorts aangedrongen op spoedige onderhandelingen tussen de twee groepen. De diplomatieke zegs man deelde hierbij mede dat de E. E. G.-landen momenteel wer ken aan een antwoord dat zal leiden tot het openen van ge sprekken over een vrije handel in geheel Europa. De tekst van het memorandum zou volgens zegsman onderstaan de punten bevatten: 1. Het bestaan van twee groe pen, geïnspireerd op verschillen de doch niet onverzoenlijke be ginselen, brengt het risico met zich mee dat een verdere voor uitgang op de weg naar een vrijere handel zou kunnen wor den belemmerd. 2. Dit gevaar zou kunnen wor den vermeden door een overeen komst die door alle Europese landen zou kunnen worden on derschreven. 3. Door een dergelijke over eenkomst zouden niet slechts de handelsverschillen van de twee groepen uit de weg kunnen wor den geruimd, doch tevens zou deze een steun betekenen hij de Europese inspanning tot het ver lenen van hulp aan ontwikke lingsgebieden in Europa en in andere werelddelen. 4. Om deze redenen geven de zeven regeringen van de nieuwe associatie uitdrukking aan hun vastberadenheid om alles te doen wat in hun vermogen ligt om een nieuwe splitsing in Europa te vermijden. 5. Zij beschouwen hun asso ciatie als een stap in de richting van 'n overeenkomst tussen alle achttien landen van de organisa tie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.). 6. Om dit te bereiken zijn de zeven regeringen bereid om on derhandelingen met de E. E. G. te beginnen zodra deze daartoe be reid is. Inmiddels zou via diplo matieke kanalen of op enigerlei andere wijze van gedachten kun. nen worden gewisseld over de basis waarop dergelijke onder handelingen met vrucht kunnen worden geopend. (Adv.) Smokkelaar met 250 horloges aangehouden Aan de grenspost Bettignic aan de Belgisch—Franse gren, zijn, verstopt in de zittingen v." de auto van een Nederlandse juwelier, 250 horloges gevonden- meldt A.F.P. Auto en horloges zijn in beslag genomen. De naam van de smokkelaar Is niet bekendgemaakt. Ons depót te Terneuzen, Bij een frontale botsing tus sen een grote Amerikaanse personenwagen uit Amsterdam en een met houtmot geladen zware vrachtauto uit Wormer- veer zijn gisterochtend om 7.15 uur de 65-jarige aannemer in de betonbouw J. Visser uit de Woutertje Pietersestraat 19 te Amsterdam en zijn 40 jarige zoon J. Visser uit de van Spil bergenstraat om het leven ge komen. Een derde inzittende van de Amerikaanse wagen, de 26-jarige Gerard Schulker, werd ernstig gewond naar het Wilhelminagasthuis in Amster dam vervoerd. De chauffeur van de vrachtwagen liep geen letsel op. Het ongeluk geschiedde op de nieuwe Hemweg bij Amsterdam. In de personenwagen waren va der en zoon Visser met de heer Schulker op weg naar Wormer- veer, waar zij werkzaam waren bij flatbouw. Vlak voorbij de elektrische centrale, ter hoogte van het koelwaterkanaal, stak een oudere man met een fiets aan de hand de weg over. Hij zag uit Amsterdam de Ameri kaanse auto naderen en aarzel de even. De heer Visser remde krachtig. Zijn wagen begon te slippen en botste met grote snelheid op de linkerzijde van de weg stuurloos tegen de uit de tegenovergestelde richting, dus van de pont af komende vrachtauto op. Vader en zoon Visser werden uit hun wagen geslingerd. Men vond het lijk van één van hen onder de vrachtauto, die zo zwaar is, dat hij alleen bij de bumper en de neus enige beschadiging ver toonde, terwijl de personenwa gen op diverse plaatsen als een harmonica geknakt was en slechts met behulp van roller- tjes onder de achterwielen en opgehangen aan de neus kon worden weggesleept. Volgens ooggetuigen had de verongelukte auto een snelheid van 80 a 90 km. Op dit deel >ian de Hemweg bestaat geen maxi mum snelheid. De wielrijder be reikte ongedeerd de overzijde van de weg. Dn Belgische Kamer heeft don derdag met 111 tegen 3 stemmen bil 3 onthoudingen haar vertrou wen uitgesproken in de rege- ring-Eyskens wat betreft haar economische en financiële poli tiek. De tegenstemmers waren twee communisten en een Vlaam se nationalist. De onthouders waren allen liberalen. De socialisten hadden de ver gadering verlaten en niet aan de stemming deelgenomen. Met de stemming is een lang durig debat besloten naar aan leiding van de uiteenzetting vorige week donderdag van de eerste minister. Tijdens het de bat kwamen zekere spanningen in de kringen der meerderheid tot uiting. Sommige linksge oriënteerde leden van de Chris telijke Volkspartij en enige liberalen verzetten zich hevig tegen de heffing van nieuwe be lastingen. Maar een crisis in de Katholiek/liberale coalitie werd maandag bezworen op een bij eenkomst van vertegenwoordi gers van beide partijen waarbi.l besloten werd, dat de liberalen de regering zouden blijven steu nen. De socialistische afgevaardig den hadden de Kamer verlaten uit protest tegen de schorsing van de vice-voorzitter van de partij, J. van Eynde. Van Eynde werd geschorst na een incident tussen leden van de regerings meerderheid en de socialisten over een procedure-beslissing van Kamervoorzitter baron Kroonacker. Van Eynde had (Adv.) Philips Televisie Kroonacker van „morele oplich terij" beschuldigd en weigerde zijn woorden in te trekken. Op voorstel van baron Kroonacker stemde de Kamer voor uitslui ting van Van Eynde voor de duur van een week. Aanvankelijk weigerde Van Eynde de vergadering te verla ten, maar toen de voorzitter de vergadering schorste deed hij dit alsnog. Enige minuten later werd de vergadering hervat en Collard, de voorzitter van de socialisti sche partij, vroeg de voorzitter de uitsluitingsmaatregel onge daan te maken. Op voorstel van Kroonacker besloot de Kamer de uitsluiting van een week tot een dag te beperken, maar de socialisten, die in het geheel geen uitsluiting van hun vice- voorzitter wensten, verlieten de zaal. (Advertentie.) Philips Televisie Esso haardoliehandelaar geven. DE BELGISCHE DEFENSIE De Belgische minister van Landsverdediging Arthur Gil- son heeft de juistheid ontkend Van de mededeling van het liberale lid van de Kamer van Afgevaardigden, Cornet, dat vijfentwintig- tot dertigduizend beroepsmilitairen zullen worden ontslagen, om de Belgische mi litaire uitgaven te verlagen. Hij verklaarde dat 12.000 mi litairen thans bij de Belgische weermacht als overtollig kun nen worden beschouwd. Wan neer nu militairen uit deze ca tegorie normaal de dienst ver laten, zullen zij niet worden vervangen. Op deze wijze zullen de twaalfduizend binnen twee tot drie jaar zijn afgevloeid. In deze periode zullen slechts enkele bijzondere specialisten en kandidaten voor de opleiding tot onder-officier en officier tot het personeel der Belgische strijdkrachten worden toegela ten. OVERSTROMINGEN IN DE „TEEN" VAN ITALIË Door overstromingen in de „teen" van Italië zijn tenminste vijf mensen om het leven ge komen. Er zouden vele gewon den zijn. Honderden gezinnen zijn volgens de berichten dak loos. Het ergst getroffen door de watersnood is Cosenza, aan de samenvloeiing van de Busento en de Crali. Door dijkbreuken is het gehele laag gelegen deel van de plaats ondergelopen. De overstromingen zijn ver oorzaakt door langdurige regen, die gepaard ging met orkaan achtige winden. Er hebben zich grondverschuivingen voorge daan. Bruggen zijn vernield en wegen en spoorlijnen versperd. Ook op Sicilië heerst waters nood. Te Olivieri, een dorp bij Messina, staan straten 21a meter onder water. Te Policoro zijn 26 boeren met een hefschroefvlieg- tuig gered. Marinevliegluigen hebben voorraden afgeworpen boven geïsoleerde dorpen. Tunesië nationaliseert openbare nutsbedrijven De Tunesische regering heeft bekendgemaakt, dat de elektri- citeits-, gas- en waterleidingbe drijven van Tunis, die vroeger eigendom waren van een Franse maatschappij, met ingang van gisteren door de Tunesische staat worden geleid. Het perso neel wordt gehandhaafd. De Franse ambassadeur in Tu nesië. Gorse. heeft laten weten, dat hij voornemens is tegen de maatregel te protesteren. MINDER KOUD Bij zuidoostelijke winden werd donderdag aanvankelijk koude lucht aangevoerd met ochtend- temperaturen onder het vries punt in het oosten van het land. Later op de dag ruimden de wón den naar zuid tot zuidwest en werd de koudere lucht terugge- Scheepvaart naar Antwerpen gestremd De ertstanker „Tarfala" van de Zweedse rederij „Granges- berg", is donderdagmorgen on geveer 8 uur bij Lillo in Bel gië aan de grond gelopen. Het scheepvaartverkeer op de Schel de naar Antwerpen is geheel ge stremd. dreven. Deze winddraafing hing samen met de nadering van oen front, waarachter zachtere Oceaanlucht West-Europa bin nendrong. Dit ging vooral in Frankrijk met langdurige regens gepaard. Ook vandaag blijft dit front in de buurt van ons land, waarbij er vrij veel bewolking zal zijn, waaruit af en toe regen verwacht wordt. De wind blijft overwegend tussen zuidwest en zuidoost. De temperaturen zullen vooral in de ochtend hoger zijn dan donderdag het geval was. (Adv.) 't Is misschien al zo oud ALS DE BAARD VAN SINTERKLAAS maar toch willen wi.i nog even in herhaling treden. Ga naar VISSERKOOLE, wanneer het werkelijk een verrassing voor „haar" of „hem" moet worden. MODERNE KLEDING VOOR DAMES, HEREN en .JONGELUI medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot vrijdagavond. Zachter Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Zachter, vooral in de ochtend. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuidwest. ZATERDAG 28 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.38 0.13 0.53 1.03 n.m. 11.55 12.30 1.10 1.20 ZON MAAN op onder op onder Nov. 27 8.18 16.36 4.04 15.13 28 8.20 16.a5 5.23 15.46 29 8.21 16.34 6.43 16.26 30 8.23 16.34 S.01 17.14

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1