Splitsing of eenheid in Europa sciiilJsrzeifmet Protonsynchrotron van C. E. R. N. bereikt 25 miljard elektron volt Explosie in gasfabriek te Leerdam RADIO TAZELAAR RADIO TAZELAAR WEERBERICHT HET WEER HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Overleg inzake Algerije RADIO TAZELAAR 115.000 „Werkende" Nederlanders ouder dan 65 jaar Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I, van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 26 NOVEMBER 1959 16e Jaargang Nr 4843 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. -1. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2.25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Aan het einde van de vorige week is te Stockholm de over eenkomst geparafeerd (welke de parlementen nog moeten goed keuren), waardoor zeven landen een vrijhandelszone scheppen. Het zijn Engeland, Noorwegen, Zweden, Denemarken. Zwitserland, Oostenrijk en Portugal. Een ietwat vreemde combinatie, omdat de zeven staten geen gesloten gebied vormen en nog al verspreid liggen. Bovendien hebben zij vaak meer handelsbetrekkingen met de zes landen van de Euromarkt, dan met elkaar. Docli samen en onderling willen zij nu de handel uitbreiden door verlaging en tenslotte afschaffing van douane-tarieven. Een politieke club is het niet, in tegenstelling tot de zes van het kleine Europa (Frankrijk, West-Duitsland, Xtaiië en Benelux). Want Zweden, Oostenrijk en Zwitserland zijn neutraal. Bovendien hebben zij tezamen maar 90 miljoen inwoners, met Engeland als grootste partner (50 miljoen zielen), zodat men zou kunnen spre ken van een groepje, dat zich vormt rondom Engeland. Industrieel is de club ook niet zo belangrijk als die van de Euromarkt, met ruim 150 miljoen inwoners. Alle zeven hebben zij geweigerd, zich bij de Euromarkt aan te sluiten, omdat die een politieke integratie nastreeft, met op de duur zelfs een federatie. De drie neutrale landen van de vrijhandelszone kunnen daar helemaal niet aan denken. Engeland ook niet, om dat het een centrum is van het gemenebest en politiek niet kan opgaan in een andere federatie. Toch hopen zij, dat zij zo nauw kunnen samengaan met de Euromarkt-staten, dat een splitsing in Europa nog wordt voorkomen, en dat de zes en zeven zich samen voegen. NEDERLANDS VOORSTEL. Nederland heeft zich nu, in overeenstemming met België en Luxemburg, gericht tot Fransen, Duitsers en Italianen, om de uit gestoken hand van Engeland aan te nemen. Met het oog op dit Nederlandse initiatief ver toefde minister Luns in Londen. Ons land stelt voor, dat als in .juli de zes landen van de Euro markt onderling weer hun tarie ven verlagen, zij dit ook doen ten aanzien van alle andere lan den. De club zou dus niet exclu sief zijn, en die andere staten moeten evenzeer tot tariefsver laging overgaan. Dus: een alge mene liberalisering van de han del. Straks zullen de zes van de Euromarkt een gemeenschappe lijk buitentarief krijgen, een eigen „douanemuur". Nederland wenst nu dat die muur zo laag mogelijk wordt, twintig procent lager dan was voorzien. Het is een gezonde gedachte, en voor ons land even belangrijk als oor de hele atlantische wereld. Wij moeten zoveel grondstoffen invoeren en zulk een groot deel van onze produktie uitvoeren, dat wij slecht gediend zouden zijn met een hoge, „beschermende" douanemuur. En de hele wereld kan slechts winnen bij vrijere handel. Vandaar ook, dat Benelux zich heeft verzet tegen een Frans voorstel. Dit hield in, dat in juli alleen voor de zes Euromarkt landen een tarievenverlaging van 20 zou gelden, dus niet ten aanzien van andere landen. En dat een versneld begin zou wor den gemaakt met het omheinen van klein-Europa door een douane-muur, aanzienlijk hoger dan die van Duitsland en Bene lux. Het is goed, dit streven naar vorming van een exclusief blok te doorkruisen. YVESTEUROPESE UNIE. Engeland wil daarom ook nieuw leven inblazen aan de Yvesteuropese Unie. Deze W.E.U. bes iaat uit de zes Euromarkt- landen plus Engeland. Zij is de kern van de N.A.V.U. geweest. Juist om politieke redenen is hei hoogst gevaarlijk, de Britten uit te sluiten van het vasteland, al kunnen zij daarmee geen lede- ratie vormen. Als bondgenoten zijn zij nog meer onmisbaar dan ;ns handelspartners en als leiders van het steriingblok met con tacten over de hele wereld. üoor middel van de W.E.U. 1 u mien ook allerlei militaire Kwesties worden geregeld. In de V. s. vindt men, uat de last die Amerika draagt, ie zwaar is ge worden, en dai West-Europa wel wat meer kan doen voor zijn eigen defensie en voor hulp aan minder ontwikkelde landen. Europese samenwerking op zo 11' i .ii mogelijke schaal is dan wel onmisbaar. Aaenauer heelt in Londen sieun toegezegd aan die gedach te Maar hij zal zich tenslotte wo] aansluiten bij Frankrijk, dat dus de situatie beheerst. ALGERIJNSE VERRASSING. Verleden week vrijdag hebben de Algerijnse rebellen verrassing gewest door zich bereid te ver- Klaien, een delegatie naar Parijs te sturen om te onderhandelen over dc voorwaarden van het staken van hel. vuren. De „voor lopige Algerijnse regering" in Tunis stelde voor, dat vijf lei dei s, die in b rankrijk gevangen zitten, vrij zouden worden ge laten om te spreken met cioor oe Gaulle aangewezen vertegen woordigers. Nu hebben de Fransen altijd verklaard, dat zij alleen met de militaire hoofden der rebellen willen praten over een staken van hel vuren. Het was dus on middellijk de vraag, of zij met deze politieke leiders zouden wensen te praten. Bovendien stond vast, aldus De Gaulle, dat na een staken van het vuren en het beëindigen van alle gevech ten in rust en vrede een referen dum zou worden gehouden over de toekomst van Algerije. Over dit punt wil De Gaulle niet van gedachten wisselen. Maar het is logisch dat de troepen, die de wapens neerleggen, zeker willen zijn dat zij als leden van een po litieke partij vrijelijk propagan da mogen maken voor afschei ding van Frankrijk, een der mo gelijkheden die de Franse presi dent noemde. En dat het Franse leger niet blijft overheersen om te zorgen, dat het referendum uitvalt teri gunste van „verfran sing". De Gaulle hoopt, dat de meerderheid een afscheiding zal afwijzen, en dan zal kiezen voor zelfbestuur in nauwe samenwer king met Frankrijk. Hij heeft gezegd het aanbod tot onderhan delingen nader te zullen bestu deren en men verwachtte dat hij tegenvoorstellen zou doen, die de deur openhouden. RECHTSE Grp^siTIE. De Franse uiterste rechterzijde heeft echter al moord en brand geschreeuwd. Zij wil, dat de re bellen eenvoudig capituleren, dat het Franse leger in Algerije al dus zegeviert en kan zorgen dat bij een referendum de meerder heid voor Frankrijk kiest. Zij noemt het schaamteloos, dat wordt aangeboden met gevange nen te onderhandelen. Zij verw ijl aan Dc Gaulle, dat deze de heeft gebaand voor orkenn van de leiders der rebellen als gelijkwaardige partneis. liet is nu de vraag, hoe het leger reageert. Als het moet dulden, dat de gewapende op standelingen van heden straks als politieke leiders in vrijheid rondlopen en propaganda maken, dan is dat en bittere pil. En De Gaulle moet derhalve wel'zeer handig manoeuvreren, als hij kansen wil openlaten voor een staken van het vuren, dat min of meer een bestand zou zijn. Dat wil zeggen, dat na het einde der gevechten op politiek gebied wordt onderhandeld over de toe komst van Algerije. Een eerste stap is gezet, maar ook niet meer dan dit. En zowel De Gaulle als de rebellen hebben te doen met extremisten, die het vechten willen voortzetten totdat één der partijen bezwijkt. NEHROE IN MOEI LIJKHEDEN. Terwijl De CiauUe op zijn reis door de Elzas«fcéer optimistisch was inzake vréde in Europa en Noord-Afrika kon de Indische premier Neh&e niet zo opge wekt spreken. Hij is nu zo ont sticht over de houding van de Chinezen in de grenscontlicten, dat hij heelt gezegd, het Indi sche leger de vrije hand te zul len laten als de Chinezen bezet Indisch gebied niet ontruimen. Hij steide voor, dat de Chinezen alle streken zouden ontruimen, waarop India aanspraak maakt. Dan zouden Indrsche troepen zich terugtrekken uit grensstro ken, waarop China aanspraak maakt, totdat een diplomatiek akkoord is bereikt. Dit zou be tekenen, dat de Chinezen enorme gebreden moeten verlaten, de Indiërs slechts weinige. Nehroe heelt ook aangedron gen op schepping van een eigen indusuie voor zware wapens. Men is wel ver verwijderd van de geweldloosheid, die Gandhi (zij het niet altijd) propageerde. De harde realiteit dwingt de In diërs hun leger te versterken. Verheugend is dit intussen niet. De kans bestaat, dat straks in Azië zich oorlogen voordoen om dezelfde redenen als vroeger in Europa. En het zou goed zijn, als Eisenhower en Chroesjtsjef het er over eens waren, dat de Chi nezen zich behoren te matigen. In Moskou zal men het niet pret tig vrnden, dat India in het Wes telijke kamp wordt gedreven, en in het Westen heeft men geen behoefte aan Aziatische oor logen (Nadruk verboden.) (Adv.) dt verf voor het schilder feest (Adv.) 1 KK E N S-TJALLE MPR0DUKT Gistermorgen heeft een ex plosie in het meterhuis en zui- verkamer een belangrijk deel van het Leerdamse energiebe drijf vernield. In de zee van vuur, die direct op de explosie ontstond, kwam de 52-jarige hoofdfilter K. V. om het leven. Hij iaat een vrouw en twee kin deren achter. De fitters G. van Aalst en S. van Klei en A. de Groot werden in zorgwekkende toestand naar het Leerdams ziekenhuis overgebracht. Van hen verkeert eerstgenoemde in onmiddellijk levensgevaar. De getroffen afdelingen vormen een onmisbare schakel tussen de produktie-afdelingen en het distributienet. Uit omliggende gemeenten en ook vanuit Dor drecht zijn reeds deskundigen gekomen om te beoordelen met welke noodvoorzieningen de gaslevering kan worden her steld. Tot zolang zijn Culem- borg, Vianen, IJsselstein, Schoonrewoerd en Leerdam, die allen op het Leerdamse ener giebedrijf waren aangesloten, van gas verstoken. In de om liggende straten zijn niet alleen veie pannen en ruiten ver nield. maar werden ook binnen muren door de luchtdruk weg geblazen en werd grote schade aan het meubilair toegebracht. Het gemeentepersoneel het betreft hier een gemeentelijk bedrijf - was reeds enkele uren na de explosie bezig om de ge troffen gezinnen de allereerste hulp te bieden. Tal van perso neelsleden liepen minder ern stige kwetsuren op. Een van hen verbrandde zijn beide han den, toen hij de zwaargekwetste G. van Aalst zijn brandende rubberlaarzen uittrok. Weer an deren liepen door de aanblik van hun gewonde collega's een shock op. De schade, die door verzekering wordt gedekt, loopt in de honderd duizenden guldens. Óver de oorzaak is nog niets bekend. Wanr. ,er de gas levering kan worden hervat is eveneens nog een vraag. De burgemeester van Culem- borg heeft een waarschuwing doen uitgaan aan de bewoners van de van gas verstoken ge meenten om alle gaskranen ge sloten te houden. Dit. is noodza kelijk om het instromen van lucht te voorkomen. Een meng sel van lucht en gas kan explo sies in het net veroorzaken. Ook het uitstromen van gas, - zodra de druk hersteld wordt kan levensgevaar met zich brengen. BOTERPRIJS DRASTISCH GEDAALD De voorlopige afrekeningsprijs van roomboter aan Je ge produ cerende fabrieken is woensdag met 1,20 per kg verlaagd. De detail prijzen zullen ais gevolg daarvan met 31 cent per pakje van een kwart kilogram omlaag gaan en 1.12 a 1,45 bedragen. Duitsland, dat de laatste tijd alle boteroverschotten uit ons land opnam, wil klaarblijkelijk orde op zaken stellen en heeft de import goeddeels gestopt. In ons land wil en gaat de handel terug naar de prijs die Denemarken in Engeland maakt, mede om zodoende de Engelse markt te kunnen bereiken. Ouden van <J, n over schadeloosstelling De Nederlandse bond van ouden van dagen heeft een brief naar de raad van minis ters geschreven met het verzoek er bij de regering voor te plei ten, dat 250,— per geval zal worden uitgekeerd door de Westduitse bondsrepubliek als schadeloosstelling van de door de Duitse bezetters aangerichte schade aan Nederlandse eigen dommen. Speciaal noemt de bond hen die hun radio moes ten inleveren en daarvoor een ontvangstbewijs ontvingen. In de brief zegt de bond. dat de bezetters indertijd bevel ga ven alle radio's in te leveren. Zij verstrekten een bewijs hier voor en „velen van onze bevol king hebben dat bewijs nog in hun bezit". De bond verzoekt deze kwes tie bij de onderhandelingen naar voren te brengen. Het be stuur is voorts van mening dat een bedrag van 250,per ge val voldoende is om enigszins de toegebrachte schade te voldoen. (Adv.) Looneisen van arbeiders Engelse machine-industrie Looneisen van arbeiders in afgewezen Dc Engelse federatie van werk gevers in dc machine- en con structienijverheid heeft dinsdag de eisen van de vakbonden lot loonsverhoging voor meer dan drie miljoen arbeiders in deze industrie van de hand gewezen. Een veertigtal vakbonden had voor de mannelijke arbeiders een loonsverhoging van 1 pond ster ling per week geëist en gelijke betaling voor vrouwelijke arbei ders. Deze twee eisen zouden de En gelse machine-industrie jaarlijks 150 miljoen pond sterling hebben gekost. De werkgevers hebben zich wel bereid verklaard te onderhande len over bekorting van de tegen woordige arbeidsweek van 44 uur, doch van inwilliging van de eis van de vakbonden voor een werkweek van 40 uur kan geen sprake zijn, aldus de federatie van werkgevers. Philips Radio Het grote protonsynchrotron van de C. E. R. N. te Genève heeft dinsdagavond een energie liereikt van 25 miljard elektron- volt. Het is daarmee de grootste deeitjesversneiler ter wereld. Op de tweede plaats komt het tot dusver grootste apparaat, dat de Sowjet-Unie nabij Moskou heeft gebouwd. Dit apparaat kan 10 miljard elektronvolt halen. Het bevatron van de universiteit te Californië heeft een energie- bereik van 6 miljard e.v. Het nieuws over deze presta tie is gisteren in Den Haag ont- vangèn door dr. J. H. Bannier, directeur van de Nederlandse organisatie voor zuiver weten schappelijk onderzoek en een van de twee Nederlandse gede legeerden bij C. E. R. N. (Euro pees Centrum voor Kernfysisch Onderzoek) te Genève. Dr. Bannier deelde mede, dat het protonsynchrotron protonen versnelt tot 99 procent van de voortplantingssnelheid van het licht. Per puls worden 10 mil jard protonen in het cirkelvor mige apparaat rondgezonden. Het toestel kan elke drie secon den zo'n puls (elektrische stroom, stoot) rondzenden. Het apparaat heeft een middel lijn van 200 meter en een om trek van 700 meter. Aan de bouw an is onder leiding van de E. isman John Adams zes jaar gewerkt. Het heeft 150 tot 200 miljoen gulden gekost. Het toestel is de afge lopen zomer gereed gekomen en daarna beproefd. Dr. Bannier vertelde, dat het kritieke punt heeft gelegen bij de energie van 9 miljard elektron- volt. De directeur van C. E. R. N„ onze landgenoot prof. dr. C. J. Bakker had hem verteld: „Red den we 't met de 9 miljard, dan halen we de 25 miljard zonder verdere moeilijkheden". Het be- Ruim een miljoen voor „Redt een kind" Woensdagochtend overschreed 't girosaldo ten name van de actie: „Redt een kind", de door de V.P.R.O. georganiseerde vluchte- lingenactie voor Algerijnse kinde ren in Marokko, de miljoen gulden. Tot gisteren gaf het Nederland se volk 1.019.872,78, waarmee goed 10.000 van hen deze winter kunnen worden voorzien van war me kleding en schoeisel. reiken van de 9 miljard e.v. ver liep inderdaad zonder moeilijk heden en ook verder bleek het ongelooflijk ingewikkelde appa raat feilloos te werken, zodat de 25 miljard e.v. werd bereikt. Dr. Bannier verklaarde, dat hetgeen in Genève is gepresteerd de achting verdient van de ge hele wetenschappelijke wereld. Met het bereiken van de energie, van 25 miljard e.v. de energie die men zich ook tot doel gesteld had openen zich vol gens dr. Bannier voor het kern fysisch onderzoek tal van nieuwe mogelijkheden. Met de versnel de deeltjes kunnen atomen be- choten worden en kan een nader inzicht worden gekregen in de structuur van de materie. Mis schien slaagt men er ook in, tot nu toe onbekende deeltjes der materie te produceren, aldus dr. Bannier. COMMENTAAR OF PRESTATIE C.E.R.N. Prof. dr. A. II. W. Aten van het instituut voor Kernfysisch Onderzoek te Amsterdam had reeds van de „geweldige presta tie" van het protonsynchrotron in Genève gehooid. „Deze pres tatie is vroeger bereikt dan werd verwacht. Maar er bestond niet de geringste twijfel dat het zou gebeuren. Tien dagen geleden was prof. Bakker nog in Amster dam. Hij heeft toen een hele serie proeven beschreven die nog moesten worden uitgevoerd al- (Adv.) Philips Televisie (Adv.) Philips Batt. Radio Geslaagde proef met een „Atlas" Op het proefterrein voor ra ketten bij Kaap Canaveral in de Amerikaanse staat Florida is vernomen dat een dinsdag ge nomen proef met een intercon tinentale „Atlas'-raket volko men is geslaagd. De kegel van de raket is op minder dan 800 nieter van het doelwit in de Atlantische Oceaan terechtgekomen. Dit doelwit lag 8.800 km van het proefterrein. De vliegramp bij Chicago De ramp met het Amerikaan se vrachtvliegtuig bij Chicago heeft aan elf mensen het leven gekost, onder wie de drie leden van de bemanning. Dertien men sen werden gewond. Het toestel stortte kort na het vertrek van het vliegveld Mid way bij Chicago neer op een aan tal huizen die vlam vatten. De piloot had gemeld dat volgens de aanwijzingen van zijn instru mentenbord motor 2 in brand stond en dat hij terugkeerde naar het vliegveld. Op de controle toren zag men het vliegtuig laag over enkele huizen bij het vlieg veld scheren en daarna neer storten. De rechterkant van de staart raakte een huis van twee verdiepingen en doorboorde daarna nog 6 huizen. Van twee huizen aan de overkant werd het dak afgerukt en het vliegtuig dat brandende benzine verspreid de, vervolgde zijn spoor van ver nieling door neer te storten op een blok flats en twee bunga lows volkomen te vernielen. Geen uitbreiding van de Veiligheidsraad De algemene vergadering van de Ver. Naties heeft woensdag besolten een eventuele uitbrei ding van de veiligheidsraad nog een jaar op te schorten. Het be sluit is genomen wegens het aan houden van de Sowjet-Unie dat eerst communistisch China tot de volkerenorganisatie moet worden toegelaten. vorens men de beoogde 25 mil jard elektronvolt kon verwach ten. Deze zijn dus wel zeer snel en succesvol tot een einde ge- oraent", aldus prof. Aten. MINISTER CALS: VERRAST. De minister van Onderwijs, Kunsten en Vvétenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, toonde zich bij het horen van het nieuws uit Genève zeer verrast. Deze pres tatie bewijst weer eens, dat sa menwerking tussen een aantal kleinere landen kan leiden tot re sultaten, die elk van die landen afzonderlijk nooit zou hebben bereikt", zo zei hij. De minister acntte het van groot belang, dat Nederalnd één van die kleinere landen is, die in het C. E. R. N. samenwerken. Dit in verband met het feit, dat de resultaten van het werk met het proton- synchrolron direct ten goede zul len komen aan het wetenschap pelijke werk, dat in de landen van het C. E, R. N., dus ook in Nederland een van die kleinere de wetenschappelijke kant van de prestatie op zichzelf kon de minister niets zeggen. „Daar voor ben ik te weinig thuis in deze materie", zei hij. Kustvaartuig bij Nieuw-Zeeland vergaan Het 484 ton metende kustvaar tuig „Holmglen" is dinsdagavond aan de oostkust van het Nieuw- Zeelandse Zuideiland gezonken. Er waren vijftien bemannings leden aan boord, van wie nog geen levend is aangetroffen. Tus sen drijvende wrakstukken van het sehip vond men twee lijken. Het schip was onderweg van Oainaru naar Wellington. Men vreest, dat er geen over levenden zijn. Het schip, dat in Wellington thuishoorde en een Nieuwzee- landse bemanning had, is enige jaren geleden in Nederland ge bouwd op Bodewes' Scheepswerf te Martenshoek in opdraent van Melelma's Maritieme Bureau te Rotterdam. HONGARIJE IN DE ASSEMBLEE De algemene vergadering van de V. N. heeft woensdag besloten tot een volledig debat over de toestand in Hongarije. Er wer den 51 stemmen voor plaatsing op de agenda uitgebracht en 10 tegen. Er waren 15 onthoudingen en zes leden waren afwezig. SCHOOLETUI'S N.V. v/h FA. I'. J. v. d. SANDE Volgens de laatste gegevens werken in Nederland 115.000 mensen van 65 jaar en ouder. Onder hen zijn 70.000 zelfstandi gen en 45.000 werknemers. De 8000 vrouwen van 65 jaar en ouder die nog niet met pensioen zijn, werken hoofdazakelijk in de huishoudelijke beroepen, de land bouw en de Horecal-bed rijven. Dit werd medegedeeld door mr. dr. A. A. van Rnijn, op een ka dervergadering van de Alge mene Bond van Ouden van Dagen in Utrecht, waar hij spfak over het onderwerp: „Arbeid voor be jaarden". Mr. Van Rhijn zei, dat het aan tal ouden van dagen sterk toe neemt: men verwacht, dat in 1980 andernalf miljoen Neder landers 110,4 procent van het lotaai i ouuci' dan 6,j jaar zullen zijn. Voor 1060 schat men het percentage op 8,4, in 1850 was net slechts 4,3. Mr. Van kliijn besprak eerst de psychologiscne prooiemen van het ouder worde... wij zei, dat deze het scherpst zijn aaar waar men zich niet behoorlijk kan in stellen op het 1'eit, dat men een geheel anuere periode van zijn leven ingaat. Hij wees in dit ver band op het belang van bejaar densociëteiten, hobbies en derge- ujke. Met betrekking tot het medisch aspect van zijn onderwerp merk te hij op, dat het gevaar bestaat, dat men ondanks lichamelijke en geestelijke verminderingen wil blijven doorwerken. Dit gebeurt volgens hem met name in de landbouwsector. Hij verklaarde dat de ervaring heeft geleerd, dat mensen die te lang in dienstoe- trekking blijven, later, als zij uiteindelijk toch met pensioen gaan, vaak niet meer de geeste lijke kracht hebben om zich nog in te schakelen. Het grootste economische voor deel van het doorwerken van ouderen, kan naar de mening van mr. Van Rhijn bereikt worden, wanneer men probeert arbeiders op middelbare leeftijd reeds een functie te geven, waarin zij waar schijnlijk het langst kunnen blij ven doorgaan. Zo zou men bijv. mensen in beroepen die veel lichaamskracht vereisen, tijdig moeten herscholen voor arbeid die zij langer kunnen volhouden. Volgens hem wordt in Nederland aan deze zaak echter nog veel te weinig aandacht besteed. Sprekend over de pensionering zei mr. Van Rhijn, dat hij de voor keur geeft aan een gefixeerde pensioengerechtigde leeftijd in plaats van aan een individuele, zoals men die ui sommige landen kent. Langer doorwerken dient zijns inziens uitsluitend op vrij willige basis te geschieden. Hij verklaarde niet enthousiast te zijn over het toekennen van „ver hoogde uitgesieide pensioenen": pensioenen die hoger worden, naarmate men langer door werkt. Naar zijn mening bestaat namelijk liet gevaar, dat men terwiUe van het financiële voor deel langer blijft doorgaan, ter wijl het eigenlijk beter zou zijn de arbeid te stoppen. Door deze methode wordt bovendien de „doorstromingskans" voor jonge ren geringer. leuereen die na zijn 65ste jaar blijft doorwerken, heeft niet al leen recht op zijn voile loon, maar ook op zijn pensioen, waarvoor hij tot aan die leeftijd premie heeft betaald, aldus mi. Van Rhijn. Hij meent, dat aan het reent op pensioen niet getornd mag worden, ook niet door bijv. het pensioen van het loon af te trekken. Mr. Van Rhijn verklaarde ten slotte, dat de toepassing van (le sociale verzekeringswetgeving voor werkende Nederlanders van 65 jaar en ouder nog een chao tisch geheel vormt. Hij acht het dan ook noodzakelijk, d.tl deze materie nader wordt bestudeerd. TOENEMENDE WIND Het K.N.M.I. deelt mede: Ten zuiden van IJsland be vindt zich een depressie, waar van een bijbehorend front zich uitstrekt van Schotland naar Portugal; in dit front ontwik kelde zich bij de ingang van het Engelse kanaal een storing, die in betekenis toenemend in de richting van de Noordzee be weegt. Als gevolg van deze ontwikke ling nam bij ons de wind toe en draaide naar het zuidoosten, waardoor zachte lucht, die aan vankelijk in de richting van ons land stroomde, niet verder dan het kustgebied doordrong. Verwacht wordt dat de wind nog verder zal toenemen, waar bij de temperatuur geleidelijk wat oploopt. Later op de dag kan een regengebied de weste lijke provincies bereiken. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot donderdag avond. Toenemende wind Overwegend zwaar bewolkt met later, voornamelijk in het westen van het land plaatselijk enige regen. Matige tot krachti ge wind tussen zuid en zuidoost, iets hogere middagtemperatu- ren. VRIJDAG 27 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 11.08 11.25 Terneuzen 11.43 Hansweert 0.23 12.40 Walsoorden 0.33 12.50 ZON MAAN op onder op onder Nov. 26 8.17 16.37 2.48 14.43 27 8.18 16.36 4.04 15.13 28 8.20 16.35 5.23 15.46 29 8.21 16.34 6.43 16.26 30 8.23 16.34 8.01 17.14

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1