Gratis 8 leuke kinderboekjes: TWAALF JAAR GEEIST IN ZAAK MAGERE JOSJE OMNIBUS f5.90 EEN SPORTTOTALISATOR IN NEDERLAND Nota aan de Tweede Kamer DE SPORTTOTALISATOR f 25.000,- onaanvaardbaar paar Nylon De avonturen van Prélientje" door Annie M. G. Schmidt Bij elke 2 pak Pré zo'n boekje cadeau. U krijgt ze direct mee bij Uw winkelier Het gaat vlugger beter en Nederlandse peren gaan naar vele landen RADIO TAZELAA VERLIND Welfare-goederen Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 25 november '59 Woensdag 25 noven Tegen Joop S. uit Amsterdam, de verdachte in de zaak „magere Josje", heeft de officier van Justitie dinsdagochtend wegens doodslag twaalf jaar gevangenis straf geëist. Gisterochtend heeft de officier van Justitie, mr. J. Hartsuiker, zijn requisitoir gehouden. Hij memoreerde hoe de verdach te op il augustus 1957 in het poli tiebureau kwam mededelen: „Kr ligt een vrouw op een divan met krabben in haar hals". Hij was heel rustig. „Hoe heet die vrouw?" had de agent gezegd, die met hem mee ging naar het keldertje. „Jos", luidde het antwoord. „En haar achternaam?" Verdachte noemde haar meisjes naam. „Is ze getrouwd" vroeg de agent, „of is dit haar meisjesnaam?" „Ze is getrouwd", was het ant woord. „Weet u ook met wie?, was de volgende vraag, en dan eindelijk, aldus de officier, komt het er uit: „Het is mijn eigen vrouw". Aan de hand van de „stille ge tuigen" concludeert de officier dat het slachtoffer op de grond ge wurgd is en pas daarna op het bed gelegd. Haar kleding lag onorde lijk op de grond. Dit wust erop, dat de dader haar heeft uitge kleed, aldus de officier. De vraag dringt zich op of „magere Josje" zich door een willekeurige bezoe ker zó zou hebben laten behan delen. De officier nam aan, dat dit pas gebeurd is nadat de vrouw gewurgd was. Er is met water geplenst. Een gewone bezoeker zou dit niet hebben gedaan; die zou zich zo snel mogelijk uit de voeten heb ben gemaakt. Alleen wanneer et- een binding bestaat tussen dader en slachtoffer zal de dader probe ren zijn daad ongedaan te maken. De officier concludeerde dat roof geen motief is geweest. Geld, dat in het keldertje aanwezig was, is niet aangeraakt. Wèl zijn enkele dingen verdwe nen, die het eigendom van bewo ners van dit huis waren. Het bloed op het bloesje van het slachtoffer is niet van haar zelf afkomstig, aldus heeft het bloed onderzoek aangetoond. Het is hoogstwaarschijnlijk van de dader. Als een willekeurige bezoeker haar had aangevallen, dan had ze toch zeker moeite gedaan haar echtgenoot te waarschuwen, die dan altijd meteen beneden kwam. Ten aanzien van de „sprekende getuigen" betoogde de officier dat Artur van Riet, de kroongetuige, steeds bij zijn oorspronkelijke ver klaring is gebleven. Artur heeft de waarheid gesproken. Hij heeft die nacht zowel met verdachte als met „magere Josje"_ gesproken. Hij heeft verdachte vóór het kel dertje gezien, hij heeft gezien hoe verdachte zijn naar buiten geko men vrouw naar binnen sleurde, hoe de gordijntjes gesloten wer den en hoe verdachte later alleen naar buiten kwam. Korte tijd later zag hij mensen voor 't kel dertje samengroepen en hoorde hij dat Josje dood was. „De recherche heeft deze ver klaring niet voor zoete koek ge slikt" aldus de officier. Hij is scherp ondervraagd over Zfjn rondzwervingen van die nacht en alles is gecontroleerd. Andere ge tuigen hebben bevestigd hem die nacht gezien te hebben." Om 6 uur 's ochtends had Jos nog geen bloed op haar bloesje. Toen heeft ze met andere vrou wen staan praten, die niets opval lends hebben gezien. Daarna is verdachte bij haar binnengevyeest en heeft ze wèl bloedspatten op haar bloese, bloedgroep A, dezelfde als die van verdachte. Verdachte zelf zegt, dat hij van de 26 uur vóór de wurging onge veer 20 uur in bed heeft doorge bracht. Dit is zeer tegen zijn ge woonte in. Hij was 's nachts bijna altijd op. „Ik aanvaard dit alibi van ver dachte dan ook niet", aldus de of ficier, „hij is een nachtuil en het is onaannemelijk dat hij zaterdag avond al om 9 uur naar bed zou zijn gegaan, terwijl hij 's middags om 5 uur pas is opgestaan." „Waarom heeft verdachte zich die ochtend zogenaamd niet ge wassen, toen hij tegen 8 uur op stond? Hij heeft er geen verkla ring voor". Maar de officier zelf heeft er wèl een verklaring voor. Enkele getuigen hebben een afdruk van een lipstick op zijn wang gezien en daarover gevraagd, heeft verdach te gezegd, dat Josje hem de vorige avond een kus gegeven had. De officier neemt wel aan, dat verdachte uit zijn raam heeft ge keken toen de taxi kwam. Maar op dat moment was Josje al ge wurgd. Het was hoog tijd, dat hij die wurging nu ging ontdekken. De bewoners van het huis zouden het, hoogst bedenkelijk hebben ge vonden,» als hij nog langer alleen boven was gebleven. Hij wachtte altijd op haar. Daarom ging hij naar beneden. Als verder bewijs voerde de of ficier de verklaringen van getui gen aan, tot wie Josje tijdens haar leven had gezegd dat haar man haar zo dikwijls de keel dicht kneep. De opzet tot doden met voorbe dachte rade achtte de officier niet bewezen. Dus geen moord, maar wel doodslag want hij heeft de op zet tot doden wèl gehad, toen hij de keel van zijn vrouw te lang bleef dichtdrukken. In ieder geval is sprake van voorwaardelijke op zet. „Verdachte heeft geweigerd zich aan een psychiatrisch onderzoek te onderwerpen, maar wij weten niettemin veel van zijn gevoels leven. Hij sloeg zijn vrouw, als zij niet genoeg voor hem verdiende. Hij maakte misbruik van drank", vervolgde de officier. Verzachten de omstandigheden had de officier niet kunnen vinden. Hij meende tot slot dat verdach te de dader is geweest. Hij achtte wettig en overtuigend bewezen, dat verdachte zijn vrouw heeft ge wurgd en eiste tegen hem op grond van doodslag 13 jaar gevangenis straf. Tegen half 12 begon mr. H. G. Th. Keune, raadsman van de 42- jarige verdachte Joop Scheide, zijn pleidooi in de zaak „Magere Josje". Hij bracht de rechtbank dank voor het betoonde geduld ten aanzien van de verdediging, die „meer dan het volle pond heeft gehad". Pleiter zei dit speciaal, omdat hij later in zijn pleidooi toch enige kritiek zou gaan uitoefenen op het vooronderzoek. Verdachte is thans 7 maanden in preventieve hechte nis. Het was pleiter opgevallen dat de samenwerking tussen des kundigen en recherche „niet erg harmonisch is geweest". De witte vingerafdrukken op de leuning van de fauteuil zijn nauwelijks on derzocht. Het is een lacune dat niet tens is vastgesteld uit welke stof dat witte goed bestond. Plei ter geloofde dat het speksteenpoe der-sporen zijn geweest en dat de afdrukken afkomstig zijn van de handen van „Tante Miep", de bor deelhoudster. Die heeft 's ochtends in ieder geval op deze leuning ge steund. Dat geeft ze toe. Voorts is niet onderzocht of de bloedspatten op het bloesje mis schien al oud waren. Er is geen foto van het originele bloesje ge maakt. De bloedspatjes zijn er uit geknipt om onderzocht te worden. De in de kamer aangetroffen haren zijn evenmin goed onder zocht. Is dat haar afkomstig van verdachte's hond? Dat was toch een belangrijk gegeven geweest. Pleiter sprak vervolgens over de Italiaanse chauffeur Pucci, die op de bewuste zondag in Arnhem is gesignaleerd met opengekrabde handen. Dank zij een anonieme brief van een vrouw is deze man later via Interpol opgespoord. HU verklaarde zaterdagavond om zes uur een bedrag van zestigduizend lire uit zUn bus kwülgeraakt te zpn. Pas de volgende dag zou hij daarover in paniek zün geraakt. Pleiter noemde dit heel vreemd. De Italiaanse politie heeft mede werking geweigerd, toen gevraagd is om vingerafdrukken en haren van deze chauffeur. Daarna heeft men dit aspect van de zaak maar verder onaangeroerd gelaten. „Waarom is de rechter-commis- saris pas in maart 1958 begonnen met het horen van belangrijke ge tuigen?", vroeg de verdediger. „Dus ruim een half jaar na de dood van het slachtoffer". Vervolgens betoogde mr. Keune, dat als verdachte schuldig is hij toch zijn vrouw heeft afgewassen om te zien of hij haar bü kon bren gen. Daaruit blqkt toch dat hij zelfs geen voorwaardelijke opzet tot doden heeft gehad en dat dus doodslag niet bewezen is, maar hoogstens mishandeling, de dood tot gevolg hebbende. „In deze zaak is een suggestieve sfeer, die we onbewust ondergaan. Dat houdt een gevaar in, waar tegen we ons moeten pantseren. Ook de pers houdt een gevaar in. Die schrqft dat de buurt Joop heeft laten vallen, dat de laatste dag de verdediging weinig heeft opgeleverd". De president: „Dat is de vraag". Raadsman: „Inderdaad, de ver dediging is er wel op vooruit ge gaan. Dat de buurt een bepaalde mening over Joop heeft, is onbe langrijk, want deze zaak hangt op haren, op een verschil van een haar en de buurt kent de stukken en het dossier niet." De verdachte voert een alibi aan en is volgens pleiter een heel eind gekomen in het bewijzen daarvan. Pleiter waarschuwde er voor iemand schuldig te oordelen, wan neer men niet in staat is een an dere schuldige aan te wijzen. Pleiter sprak over de mensen uit deze buurt van Amsterdam, waar ze aan de zellkanL van net leven bestaan, waar het gevoels leven strikt gescheiden wordt ge houden van het zakelijke, waar de mannen hun vrouwen geregeld mishandelen zonder dat het in het hoofd van de mishandelden op komt te gaan scheiden. „Schoppen en Happen is daar vnj gebruikelijk. Dit houdt een belangrijk aspect in: er zijn twee verschillende Jopen. Als hu dron ken was, was hij een beest, maar nuchter een goed mens." „Wat weten wij van de liefde van een souteneur?", zo vervolgde pleiter en hij las een oud verhoor door de rechter-commissaris voor, waarin Joop verklaarde, dat hü door zijn vrouw in zijn beroep ge komen was, dat hij van haar hield en dat hij er ondersteboven van was, toen hij na haar dood hoorde, dat ze er enkele vriendjes op na hield, Mr. Keune waarschuwde ervoor te veel waarde te hechten aan de verklaringen van die getuigen, die uit de ,,penoze"-wereld stammen. „Het zijn emotionele mensen, die door suggestie beïnvloed zijn. Ze hebben in de krant gelezen, dat de man op 't paaltje gezien heeft hoe Joop zijn vrouw naar binnen sleurde. Daar trekken ze hun con clusies uit. Maar volgens mij is psychologisch te verklaren, dat hun verklaringen onbetrouwbaar zijn". Dat Joop dit weekeinde zo lang heeft geslapen, achtte mr. Keune zeer wel mogelijk. De man sliep meestal slechts weinig. Hij heeft ditmaal wat achterstallige slaap ingehaald. „Laten we nu eens aannemen dat Joop onschuldig is. Dan komt hij de kelder in en ziet daar zijn vrouw liggen, schrikt, maar zijn reactie is die van een onschuldige. Mag men hem dan nu aanwrijven dat hij niet terstond de krabben in de hals heeft gezien? Het was donker in het keldertje. Hjj is naar Tante Miep gerend, hij stond daar na als vastgenageld bij het lijk en zei: „Ze komt straks wel weer bij." Wat had men anders als zijn re actie verwacht? Dat hij meteen een dokter ging halen? Maar daar hebben Haarlemse Henny en Tante Miep ook niet aan gedacht. In plotselinge onverwachte situaties is men overdonderd en vergeet men soms iets te doen. wat, nuch ter bekeken, het meest voor de hand ligt." De vrouw aan de overkant heeft eep rjian naar het Oudekerksplein zien rennen. Gisteren heeft deze vrouw*3at als getuige verteld. „Dat was Joop", zegt de verde diger nu. „Het klopt precies. HU rende naar de politie. Hij ging niet schoorvoetend aangifte doen, maar hij rende. Iemand die zelf net zün vrouw heeft gewurgd doet dat niet." Niemand heeft Joop serieus ge nomen, toen hU in een dronken bui een half jaar later in een café „bekende" Josje vermoord te hebben. Pleiter neemt wel aan, dat ver dachte zoiets heeft gezegd, maar niet, dat het een echte bekentenis is geweest. Volgens pleiter weet „Manke Miep", die jarenlang twee bordelen heelt geëxploiteerd en die hg een geraffineerde vrouw noemde, veel meer dan ze als getuige heeft ver klaard. Wie hemt dat bovengebit van het slachtoffer in de fauteuil gelegd? Wie heeft de pedaal emmer geopend en daaruit wat rommel over de vloer verspreid? Joop S. is pas gearresteerd na de verklaring van 'Artur van R. Zonder diens vei klaring zou de verdachte onmogeluk veroordeeld kunnen worden, meent de veeaedi- ger. Daarom heeft hü het slot van zün pleidooi geheel gewyd aan het ontzenuwen van deze van zo vitaal belang zünde verklaring. Welnu, ailes wat Van R. ver klaard heeu, kan hu van anderen gehoord hebben, behalve zün be wering dat hij gezien heett dat verdachte zün vrouw het keldertje insleurde. Daarmee is hü pas büna 2 jaar later komen aandragen, toen er een strafzaak tegen hem liep. Pleiter suggereerde dat Artur toen alleen maar aan de procureur- generaal 'n briel heeft geschreven in een poging zélf van zün straf af te komen. Met zpn mededelin gen over de zaak „magere Josje" wilde hij bü de justitie een goede beurt maken. Hij deed het niet, aldus pleiter, uit gewetenswroe ging- Volgens andere getuigen was Van R„ die naar hij zelf zegt van vrijdagavond tot zondagochtend aan de zwier was geweest, die nacht dronken. Hij zelf heeft dit tegengesproken. Van R. heeft geen antwoord op zün brief gehad. Een jaar latei- wendde hü zich opnieuw tot de politie, een maand voordat Joop in vrüheid zou worden gesteld, na een straf wegens diefstal te heb ben ondergaan. „Is er iemand ge weest, die niet graag zag dat Joop in vrüheid zou komen?" vroeg pleiter. „Die heeft dan zün zin gekregen, want Joop is prompt weer in hechtenis gezet". Pleiter vroeg vrüspraak: Er is geen bewüs en niemand mag het risico lopen, dat een onschuldige wordt veroordeeld. Verdachte heeft thans 7 maanden voor arrest achter de rug en op zün ver zoek diende de advocaat tot slot een verzoek tot in vrtjheidsstel- ling in. Terstond na het pleidooi liet de president zich uit over de nood- zakelükheid van een psychiatrisch onderzoek, dat hü in een belang- rüke strafzaak meent nauwelüks te kunnen missen. Na kort beraad in raadkamer deelde de president mee dat de rechtbank besloten heeft in dit stadium het verzoek tot in vrij heidstelling niet in te willigen. Het laatste woord. In zün laatste woord betuigde de verdachte met nadruk: „Niets, maar dan ook niets heb ik met de dood van mpn vrouw uitstaande gehad. Als ik haar naar het. leven had gestaan, had ik haar bü onze zwemmerüen makkelük 30 meter uit de kant even onder water kun nen drukken, want, zü was zeer kort van adem. Ik heb haar vaak naar de kant moeten brengen. Ik zweer u, dat ik onschuldig aan haar dood ben". De uitspraak legen Joop S. volgt op dinsdag 8 dec. a.s. Nu de regering een wetsont werp heeft ingediend betreffende de totstandkoming vtfn een na tionale sporttotalisator, heeft het bestuur van de „Stichting Neder landse Sporttotalisator", waarvan vier leden zijn aange wezen door de N. S. F. en drie door de K. N. V. B. zich tot de Tweede Kamer gewend met een nota, waarin de factoren worden uiteengezet «elke met betrek king tot dit object in het geding komen. Na de sociale betekenis van de lichamelijke opvoeding in het licht te hebben gesteld, zegt de nota dat de situatie zo danig is, dat de sportwereld fi nancieel gesproken in een noodtoestand verkeert, die men bij een dergelijk belangrijk as pect van het maatschappelijk leven niet zou mogen aantref fen. Er zijn maar weinig landen in Europa, waar men dit pro bleem al niet vele jaren geleden heeft opgelost door de instel ling van een sporttotalisator. In de Scandinavische en vele West Europese landen heeft men van de sporttoto vruchten geplukt, die het mogelijk maakten voor de lichamelijke opvoeding uit stekende voorzieningen te tref fen. In Nederland Hoe ver wij in Nederland daarbij ten achter staan, blijkt uit het feit dat onze atleten op velerlei gebied seeds minder op het internationale plan komen, waardoor een belangrijke vorm van sportieve propaganda ver loren gaat. Het ontstellende tekort, dat de sport en de lichamelijke op voeding gedurende een lange periode van onderschatting, achteruitzetting, verwaarlozing en gebrek aan erkenning, alleen reeds op het gebied van de be nodigde accommodatie, hebben zien ontstaan, moet op ander half miljard gulden worden geschat. Een sporttotalisator Toen de situatie een punt had bereikt waarop zij werkelijk ca tastrofaal begon te worden ook al omdat er stadswijken met de omvang van hele steden zonder zwembaden of sporthal len verrezen en het helaas een gewoonte werd scholen te bou wen zonder gymnastieklokalen grepen de sportbeoefenaars naar de laatste strohalm, de sporttotalisator. Reeds lang kende men het wedden on sportuitslagen in het buitenland. Vele honderddui zenden euldens gingen regelma tig naar Duihe, Engelse en Belgische voetbalpools. Toen ontstonden in Nederland de club- en combinatiepools. waar door vele clubs een begin heb ben kunnen maken iets te doen om de ergste nood te lenigen. De KNVB grijpt in Hoezeer het de K.N.V.B. ver heugde. dat vele verenigingen uit hun nijpendste zorgen ge raakten op de duur leidden al die pools tot verwarring en tot een verontrustende ontwikke ling, waarbij ongerechtigheden niet uitbleven Het belang die nende van de sporttoto die men toen al voor ogen had, heeft de K.N.V.B. op dat ogen blik de organisatie van de toto zelf ter hand genomen. De gelden werden tot dusver in hoofdzaak ten bate van de amateurvoetbalsport aange wend. Daarnaast werden ook tal van andere takken van ama teursport gesteund. De mogelijkheden Het, stichtingsbestuur is van mening, dat de verwachtingen omtrent een vergroting van de omzet van een landelijke toto in vergelijking met de K.N.V.B.- toto, niet te hoog mogen worden gespannen. Voor de eerste ja ren rekent het stichtingsbestuur op een bedrag aan inkomsten van 20 25 miljoen gulden. Daarvan kan ongeveer 60 pro cent voor de sport worden ge reserveerd. Dit zou voor de sport dus een jaarlijks profijt betekenen van 12 15 miljoen gulden. Een bedrag dat de eer ste behoeften nog niet dekt. Wat wij in Nederland nodig hebben, is een sporttotalisator, die niet aan beperkingen onder hevig is en waarvan de op brengst geheel voor de amateur sport wordt gebruikt. Daarbij zijn drie factoren van belang 1. Geen maximumprijzen. E" beperking zal het doel van de aantasten. ingevolge de bepaling volgens welke 60 procent van de inkom sten voor het gestelde doel moet worden gbruikt en mede gezien het feit, dat het voorne men bestaat het aantal prijzen (Adv.) StJicolaas komt „Wanneer het wetsontwerp tot wijziging van de lotertfwet in on veranderde vorm wordt aan vaard dus met een gelimiteer de hoofdprijs van ƒ25.000,dan geloof ik, dat wij het „onaan vaardbaar" moeten uitspreken". Met die woorden karakteri seerde voorzitter A. L. M. Schroeder dinsdag tijdens een persconferentie in Den Haag wel heel duidelijk wat de me ning is van het bestuur van de stichting Nederlandse sportto talisator over het aangekondig de wetsontwerp. Uitgebreid betoogde de heer Schroeder dat slechts een at tractieve sporttoto „en een pool met een maximale hoofd prijs van ƒ25.000,is dat zeker niet" populair kan worden bij het Nederlandse volk. En slechts wanneer die nieu we sporttotalisator populair is kunnen de gestelde doelen wor den bereikt. Te weinig ziet de overheid nog in, aldus de K.N.V.B.-voorzitter, dat de sport een sociale factor is ge worden. Dat de sport een taak heeft bij de bevordering van de volksgezondheid, dat de sport preventief werk ten aanzien van die volksgezondheid. Het motief dat een voetbal pool met ongelimiteerde prijzen de goklust in de hand werkt is, zo meent het bestuur van de stichting, weinig overtuigend. Immers, ten hóógste kan iedere deelnemer wekelijks en dan nog niet eens het gehele jaar een bedrag van 2,10 inzetten. Die inzet kan ook stellig door het budget van de gewone man worden gedragen. Een direct bewijs dat het met die goklust wel heel erg meevalt, zag de heer Schroeder in het feit dat de gemiddelde inzet 1,45 per week bedraagt over de eerste 100 speeldagen. „Ik heb geen enkele be hoefte op de onlangs versche nen brochure „Het spel en de knikkers" te reageren. Ik hoop alleen maar dat de sportlieden die steeds weer hun bijdrage geven aan de liefdadige instel lingen niet zijn afgeschrikt door deze brochure en dat zij de so ciale en chartitatieve instellin gen blijven steunen...." Ook ten aanzien van het standpunt van de moderamen van de synode der Hervormde Kerk was de heer Schroeder zeer kort. „Alleen de sporttota- fisator wordt aangevallen, over de staatsloterij, de premielenin gen met soms prijzen van een kwart miljoen en de to- talisator in de paardesport wordt in het geheel niet gespro ken. Met negatieve kritiek is niemand gediend", was het commentaar van de voorzitter. Maximale bod nog niet bereikt Welke hoofdprijs wèl voor de stichting aanvaardbaar is wilde de heer Schroeder zolang „het maximum nog niet geboden is wat te bereiken valt" uiteraard niet zeggen. Wel kwam hij, naar aanleiding van een vraag, nog even terug op het rapport van de commissie-Wiarda dat een maximale hoofdprijs van 50.000,adviseerde. Tenminste twee leden van deze commissie, mr. P. A. Blaisse (KVP) en mr. M. Vrolijk (P.v.d.A.), hebben zich reeds gedistancieerd van het rapport. De commissie moest namelijk bij het samen stellen van het rapport rekening houden met door de laatste re- 1 gering-Drees bij de kabinets-for- matie gemaakte afspraken. Toen het kabinet-Drees aftrad vervielen ook die afspraken, zodat het rapport dat dus als een compromis moet worden gezien veel van zijn waarde verloor. Wat de K.N.V.B., of beter de stichting Nederlandse sportto talisator, zal gaan doen is uiteraard nog niet te zeggen, de bestuursleden hadden nauwe lijks kennis genomen van het nieuwe wetsontwerp. Mocht er straks echter een gewijzigde loterij-wet komen die voor de stichting aanvaardbaar is, dan zullen alle sportbonden die daartoe bereid zijn worden in geschakeld bij de nieuwe, nu nationale toto. Maar voor het zover is zal er naar alle waarschijnlijkheid eerst een petitionnement van de gehele Nederlandse sport wereld komen. Immers, zo be sloot de heer Schroeder: „Mis schien kunnen gevoelsoverwe gingen hier nog een invloed ten goede hebben, want in het po litieke vlak schijnen de kaarten al geschud te zijn 1 ■fr Chirurgen van het ziekenhuis van de Amerikaanse stad Oklahoma hebben door een snelle operatie het leven gered van een 13-jarige jon gen, die door het hart was gescho ten door een vriendje, die hem zün karabün wilde tonen. De jongen kreeg een transfusie van 8 liter bloed, terwül de chirurgen de won den in het hart hechtten. (Adv.) als U er nu Kloosterbalsem (Akkerr Balsem) op doet. Die heerlijke, zuiveren de wondbalsem reinigt en heelt wonden van allerlei aard. ('speciaal 'ook brand wonden). en bevordert de groei van" de nieuwe huid. Maar ook als wru-fmiddel bij reumatiek, spierpijn en lendenpijn wordt Kloosterbalsem al drie geslach ten lang geprezen met de woorden: ..Geen goud zo goed." In de streken van ons land waar veel peren groeien, en met name is dat het geval in Noord- Holland en in Zeeland, is op het ogenblik een toenemende aanvoer van dit produkt dat is bewaard in de koelhuizen van de veilingen. Vooral het ras conference wordt thans in grote kwantums aangeboden en vindt een goed onthaal op de binnenlandse markt en op vele buitenlandse markten. De prijs van de grote maten van dit ras ligt thans op de veilingen tussen 75 en 80 cent per kg. En voor de kleine maten wordt 65 tot 70 cent per kg betaald. Een ander belangrijk ras dat thans in grote hoeveelheden wordt aangeboden is de Legi- pont. Vooral West Duitsland heeft hiervoor zeer veel belangstel ling en betaalt prijzen welke lopen van 80 tot 85 cent per kg. Voor de goede kwaliteit. Naar vele landen worden thans Ne derlandse peren verzonden. Ons land kan namelijk een prima produkt leveren en in alle pro- duktie gebieden van West Euro pa was de oogst dit jaar kleiner dan het voorgaande jaar en zijn de voorraden thans reeds ver geruimd. In de tweede week van no vember werden volgens het uitvoer controle bureau vanuit ons land 2327 ton peren ge ëxporteerd. Hiervan was West Duitsland met 1321 ton de be langrijkste afnemer. Op de tweede plaats kwam Frankrijk met 548 ton. Naar België en Luxemburg gingen in de twee de week van november 192 ton. Over het algemeen wordt dit jaar vroeger dan in andere ja- van de peren uit de koelhuizen. De reden hiervan ligt in de grote vraag van het ogenblik en in het vlugger rijpen dan in andere jaren tengevolge van de warmere zomer en nazomer. De kwaliteit van de Nederlandss koelhuisperen is over het alge meen zeer goed. Van stoofperen is er nog steeds een redelijk groot aanbod, hoewel aangeno men mag worden dat de voor raden hiervan in vergelijking1 met voorgaande jaren thans betrekkelijk gering zijn. De te lers hebben reeds veel geruimd en de totale oogst van stoofpe ren was ook minder groot dan normaal. Het belangrijkste ras uit deze groep is de St. Remy. Hiervoor wordt op de veilingen rond 30 cent per kg betaald. De binnenlandse nandelaren kunnen heel wat stoofperen ge bruiken en verder is er ook re gelmatig export naar België en West Duitsland. BOERDERIJBRAND Een hevige brand heeft giste ren de boerderij van J. B. in Keidonk in de as gelegd. Even na half vier gisternacht werd landbouwer J. B. in de Kerk straat te Keidonk door brand op zijn boerderij wakker. Het vuur had toen reeds zo ver om zich heen gegrepen dat hij er slechts met moeite in slaagde zijn vrouw en vier kinderen in veiligheid te brengen. Acht koeien, zeven varkens, vijf en twintig biggen en meer dan 150 kippen kwamen in de vlammen om. Ook de landbouwinventaris en de inboedel gingen verloren. De brandweerkorpsen uit Erp en Veghel slaagden er slechts met moeite in een aangrenzend woonhuis te behouden. De na blussing duurde tot in de na- van twee op drie te brengen, zou het door de winnaar te winnen bedrag een som van 100.000,nooit ver overschrij den. 2. Maximuminleg (in de hui dige voetbalpool kan iedere deelnemer 8 kolommen a 25 cent invullen, tot een totaal dus van ƒ2,per persoon). Dit wil zeggen dat iemand, die aan alle toto's deelneemt, per jaar maxi maal tachtig gulden kan ver wedden. Tot dat bedrag komt nauwelijks 50 procent van de deelnemers. Het gemiddelde der inzetten is niet hoger dan 1,45 per persoon. 3. Minimum leeftijd van de deelnemers Deze zou het stichtingsbestuur willen zien gesteld op 18 jaar. Aanspraken van anderen Het bestuur van de stichting wenst met nadruk vast te stel len, dat bij de meest gunstige gang van zaken slechts geleide lijk een verdere teruggang in het „achtergebleven gebied" van de sport kan worden ver hinderd. De nood van het Ne derlandse sportleven is zó groot, dat er aan andere doelstelling niet kan worden gedacht. De zaak van de sport, bijv. in het raam van de bevorde ring der volksgezondheid, is te zien als een preventieve actie tegen bedreigingen van deze volksgezondheid, waar vele van deze instellingen achteraf hun aandacht, energie, bekwaamheid en toewijding aan geven. De arbeid van de even toegewijde, even bekwame en charitatieve en culturele zóne op een derge lijke wijze achter te stellen, dat men de sport eigenlijk in eer ste instantie al wil verplichten haar na veel inspanning en strijd tot stand gebrachte inko men met anderen te delen, is onjuist en onrechtvaardig. Wel is het natuurlijk de taak van de sport, dat zij op basis van vrijwilligheid de hulp aan de zwakkere, die haar altijd na aan het hart heeft gelegen en de steun aan culturele manifesta ties. die met recht een beroep op haar doen, niet vergeet wan neer zij over een iets ruimere beurs beschikt. Maar dat is een geheel andere zaak. Er is nog een belangrijk punt dat met betrekking tot de sport toto moet worden aangeroerd, de zelfwerkzaamheid n.l. van de sportorganisaties en de sport verenigingen. Niet voor niets zijn de kosten van de voetbalpool op dit ogenblik zo laag en kunnen ze ook bij de nationale sporttoto zo laag worden gehouden. Deze sporttoto immers wordt voor een belangrijk deel op ba sis van vrijwillige dienstbaar heid georganiseerd. 'Wéiiswaar ontvangen de afdelingen en de clubs voor hun bemoeiingen bepaalde percentages, die zij kunnen besteden aan hun acco modaties, hun opleidingen, hun cursussen of wat dan ook. maar deze komen door de werkzaamheid van de leden, die voor hun clubs werken, niet aan die leden persoonlijk, maar aan de verenigingen ten goede. Links en rechts kan men zien wat de verenigingen met deze inkomsten hebben gedaan trainers geëngageerd, de jeugd zorg extra ter hand genomen, kleedlokalen en clubhuizen ge bouwd. Hoewel er nog veel moet wor den gedaan, heeft de toto onder het motto: „Door de sport, voor de sport" voor de voetbalclubs al vruchten afgeworpen. Daarvar moeten straks ook andere sport clubs, die het te minsten ever hard nodig hebben, kunnen pro- fiteren. Aan de nota is een zevental bijlagen toegevoegd, o.m. een overzicht van toto 1 t/m 99 van 1 februari 1957 t/m 8 november 1959. Uit dit laatste blijkt dat de bruto inleg 27.755.706.75 heeft bedragen. De kosten belie pen ƒ1.271.483,24, de prijzen 10.500.029,67. Aan de vereni gingen werd uitgekeerd 10.822.647,75. aan afdelingen 610.035.08. Voor een sportcen trum werd 2.979.880.28 aange houden en de subsidies aan an dere sportbonden beliepen ƒ1.079.297. Een andere bijlage geeft cij fers over de steun in de loop der jaren van de K.N.V.B. aan charitatieve en andere fondsen Ze vermeldt een totaal van 1.184.721,52. Voorts werd 15 maal de wedstrijd Bondselftal— Rotterdam elftal gespeeld waar van de opbrengsten (50 procent voor de armen van Rotterdam en 50 procent voer het N.O.C.) niet precies bekend zijn. middag. De schade wordt op ren begonnen met het ruimen 60 k 70.000 geraamd. Verenigde Staten medisch gereed voor ruimtevaart Een deskundige van de Ame rikaanse luchtmacht voor me dische vraagstukken van de ruimtevaart. generaal-majoor Oliver Niess, heeft dinsdag in Tokio verklaard dat de Ameri kaanse geleerden over „voldoen de" kennis op medisch gebied beschikken om een mens naar de ruimte te zenden en veilig naar de aarde te laten terug keren. Op de vraag of vrouwen mis schien beter geschikt voor de ruimtevaart zijn dan mannen, zei Niess geen bezwaar te zien in ruimtereizen door vrouwen. De technische opleiding van mannen is echter verder gevor derd. Hij voegde er aan toe dat er meer mannelijke dan vrou welijke invliegers zijn en dat de eerste mens die een tocht naar de ruimte zal matten, een man zal zijn. Getrouwd JAN VROEGOP en RIE PLIESTER. Terneuzen, 24 nov. 1959 School weg 1. (Noordstraat). Op a.s. donderdag 26 vember hopen onze gcli de Ouders, Behuwd- Grootouders J. VEERMAN en XV. VEERMAN—LANSE hun 45-jarige erhtvere ging te herdenken. Dat pog lang gespaard moi blijven is de wens van I dankbare Kinderen, I huwd- en Kleinkind. Terneuzen: S. P. DIELEMAN— VEERMJ A. DIELEMAN. PIET. Vlissingen: J. VEERMAN. J. VEERMAN- VAN BELZI Terneuzen, november 19 Kerkhoflaan 39. Voor de vele blijken deelneming ontvangen het overlijden van onze liefde Vrouw en Moede PIETJE FLORENTIEN SCHEELE, geboren v. d. Pe betuigen wij, langs di weg, onze hartelijke dai IZ. SCHEELE en Kinder Terneuzen, november 19 Nieuwediepstraat 35. Philips Televisie MIJNHEER! Gaat U voor de Si Nicolaas misschien voor uw vrouwtje dochter er bij koop< Koopt ze bij Nieuwediepstraat 15 Daar koopt u waar v< uw geld en wij doen n met de groote Sinterkla actie. HEDEN MIDD AC verkoop van In de Noordstraat na Firma Jurry, o.a.: Scht jes. Baby-goederen en P ppn-ameublementen. Zo juist tveer verschenen 081! N.V. Fa I'. J. v. d. SAN Automarkt in Maa Blijkens een voorstel tv. aan de raad zal M binnenkort ook een markt in gebruikte nuto's, vrachtwagens, mc bromfietsen krijgen. In Tilburg, Apeldoo: Utrecht worden jaarlij 40.000 en 40.000 moto aangevoerd. De plaatseli gehouders hebben met hun volledige instemn tuigd. Er bestond reeds ling in de marktverord Maastricht over een ma se automarkt, maar in tijk is daar niets van te komen. De automarkt tricht zal op woensdagei gehouden en wel van uur. I Het verminken „bedelkinderen" ir Het Indische Huis v vaardigden heeft dins algemene stemmen e ontwerp goedgekeurd, Uren ge straffen worde op het ontvoeren van die vervolgens word minkt, om ze beter al kinderen" te kunnen g Op het ontvoeren z: vervolg een gevangenis tien jaar en een boet» terwijl het verminken kinderen met levensl vangenisstraf zal woi straft.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 6