Keus niet moeilijk... overal welkom 1 Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen Onderzees kasteel BEURSOVERZICHT Jacht tussen klip en rots 10.000 gevoteerd voor de ontwikkeling van Zeeuws-Vlaanderen Luchtverbinding Rotterdam-Zeeuws- Vlaanderen from America's Best Tobaccos Grote maten NOVITA DAMMEN Woensdag 25 november '59 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Onder de ingekomen stukken, welke de Kamer van Koophandel en Fabrieken dinsdagmorgen in haar openbare vergadering be handelde was o.m. een verzoek van de N.V. Zeebad Breskens te Breskens om deel te nemen in het maatschappelijk kapitaal van deze vennootschap. Van het maatschappelijk kapitaal groot 200.000,is reeds deelgenomen voor 48.000, Het bestuur heeft bij de behan deling van dit voorstel in over weging genomen, dat de gemeen te Breskens door het wegvallen van de verkeersstroom door het dorp, ernstig gedupeerd is. Dat men pogingen in het werk stelt, om in enigerlei vorm hiervoor compensatie te vinden, acht het bestuur van de Kamer verheu gend. Bovendien zal, wanneer deze plannen voltooid zullen zijn, de uitbreiding van recreatiemoge lijkheden van belang kunnen worden geacht voor geheel West Zeeuws-Vlaanderen. De Kamer besloot vlot hieraan voor een bedrag van 5000 deel te nemen. De heer Cambier uit Breskens vroeg, of hiermede geen prece dent geschapen wordt voor an dere instellingen die ook om steun bij de Kamer kunnen aan kloppen. De vooratter onderstreepte nogmaals zijn woorden, en merk te op, dat door deelname van de Kamer van Koophandel Bres kens bij de verwezenlijking van haar plannen een hart onder de riem gestoken krijgt. Ook stelde de Kamer 5000, beschikbaar voor de ontwikke lingsmogelijkheden van Zeeuws- Vlaanderen. De voorzitter, ir. C. A. L. Horst- mann, merkte op, dat in overig Nederland over Zeeuws-Vlaande ren zo weinig bekend is. Daarom wil de Kamer van Koophandel, de ontwikkelingsmogelijkheden, welke er in Zeeuws-Vlaanderen ongetwijfeld liggen, meer be kendheid geven. Met grote na druk merkte de voorzitter op, dat het niet de taak van de Kamer alleen is, om over dit alles voor lichting te gaan geven. Nu er een ontwikkelingscommissie voor Zeeuws-Vlaanderen is, zal in nauwe samenwerking met deze commissie plannen worden ge maakt om handel en nijverheid naar beste weten te dienen. In de ontwikkelingscommissie Zeeuws-Vlaanderen, welke a.s. vriidag geïnstalleerd zal worden, zullen 5 leden van de Kamer van Koophandel zitting nemen, bo vendien nog een zesde lid, zij bet uit hoofde van een andere func tie. Totaal is er in eerste opzet een ƒ15 tot ƒ20.000 nodig voor de publiciteit, welke men de Zeeuws- vlaamse handel en industrie op korte termijn wil geven. De heer Fassaert sprak hier- bij de wens uit, dat alle Zeeuws- vlaamse gemeenten eendrachtig deel zullen nemen in het startbe drag. en zieh volledig achter de ontwikkelingscommissie zullen plaatsen. Op de vraag, of het bii deze f 5000.zal blijven, merkte de voorzitter op. dat bet hier slechts een startbedrag betreft. Indien de commissie meer geld nodig heeft, zullen de Kamer tijdig voorstellen in deze bereiken. De gedachte de ontwikkeling te stimuleren, moet nok in de toekomst zeker worden voort gezet. aldus de voorzitter. BENOEMINGEN EN SUB SIDIES. Ir. J. F. Denie werd door de Kamer verzocht als lid zitting te willen nemen in de Zeeuwse Recreatieeommissie. In de Stichting Beschuttende werkplaatsen Midden Zeeuws- Vlaanderen werd de heer R. R Visser te Terneuzen benoemd. Aan de Vereniging tot Verbe tering van het rundvee te Axel werd een subsidie toegekend groot 50, voor de op 24 septem- be" gehouden rundveefokdag. Aan het tentoonstellingscomité Dit maakt Zeeuws-Vlaanderen". werd een bijdrage groot 100 verleend. Aan me.j. M. S. v, d. Berge te Terneuzen werd op verzoek eer vol ontslag verleend. In haar plaats werd mej. Riemens als ty piste aangesteld. De voorzitter deelde nog mede, dat inzake het vrachtvervoer van en naar België alsmede over het hoefijzerverkeer een brief wisseling gaande is. tussen het Ministerie van Economische Zaken en de Kamer van Koop handel. De heren Hendriks. Luteijn en Blommaert werden herbenoemd als vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel in de Stichting Zeeuws-Vlaams Borg stellingsfonds. RET KANAAE TERNEUZEN —ANTWERPEN. Vervolgens kwam aan de orde de besprekingen welke de voor zifter en de heer De Klerk in- ake een kanaal van Terneuzen naar Antwerpen met de voorzit ter en de direkteur-generaal van de Kamer van Koophandel te Antwerpen heeft gehad. Uitvoerig lichtte de voorzitter het plan toe. dat zou moeten voorzien in een kanaal van Ter neuzen naar Antwerpen, waar door Zeeuws-Vlaanderen de mo gelijkheid krijgt om een vaste oeververbinding naar overig Ne derland te verkrijgen. Voor het eerste plan, een dam met grote sluizen, voelde men in Antwer pen weinig. Het tweede plan, een kanaal met sluizen van Terneu zen naar Antwerpen, werd om technische redenen van water staatkundige aard bij de bespre kingen eveneens verworpen. Nu er steeds grotere schepen gebouwd worden en de Schelde handel dit initiatief ter sprake voor deze vluchten zal worden verleend. Verder 'is de mogelijkheid in studie genomen om 6 dagen per week 2 vluchten per dag uit te voeren, waarbij de prijs van een retour zou liggen tussen de 20 en ƒ30. .tiet een betrekkelijk kleine subsidie van de Overheid en an dere instanties als Provinciaal Bestuur en o.a. gemeentebestu ren, moet het mogelijk zijn, al dus de voorzitter, een bijdrage te verlenen tot opheffing van het isolement van Zeeuws-Vlaande ren, niet uitsluitend voor en kelen, doch voor de gehele be volking. Zeer binnenkort zal de initiatiefnemer tot de Stichting van een N.V. overgaan. De Kamer van Koophandel sprak als wens uit. dat ook het Zeeuws-Vlaams bedrijfsleven deze N.V. zal gaan steunen, door de aankoop van aandelen. Bij de installatie van de ontwikkelings- commissie voor Zeeuws-Vlaan deren zal de Kamer van Koop- voorbij Terneuzen steeds meer baggerwerkzaamheden vraagt om de scheepvaart naar Antwer pen open te houden, zou men in Zeeuws-Vlaanderen de deur voor de onderhandelingen nog open willen houden. Dit plan brengt mee, dat in plaats van havenuitbreiding van Antwerpen in oostelijke richting, deze thans in westelijke richting gezocht zou moeten worden. De totale vaarweg naar Ant werpen zou door het kanaal aan merkelijk bekort kunnen worden. Antwerpens toekomst is dan veilig, terwijl Zeeuws-Vlaande ren, met als achterland Antwer pen, kans krijgt op nieuwe vesti ging van zware industrie. In een onderhoud, dat het Da gelijks Bestuur van de Kamer van Koophandel had met de mi nister van Waterstaat is het plan nader toegelicht. De minister toonde veel belangstelling voor het plan. De voorspoed van Ant werpen. aldus de voorzitter, vindt zijn weerslag altijd in Zeeuws- Vlaanderen. vooral als dit kanaal- plan verwezenlijkt zou kunnen worden. Nagenoeg alle Nederlandse be drijven in de Kanaalzone vinden hun oorsprong in Belgisch of Frans initiatief. In Antwerpen heeft men nog geen belangstel ling voor dit plan, doch de deur naar de onderhandelingen moet worden opengehouden. Als men in Antwerpen zegt het kan niet, willen wij graag praten over de motieven, aldus de voorzitter. Besloten werd opnieuw kon- takt over het plan op te nemen, niet alleen met de Kamer van Koophandel in Antwerpen, doch ook met de stad Antwerpen, daar deze ook nauw bij het plan be trokken zal zijn. LUCHTVERBINDING ROTTERDAM—ZEEUWS- VLAANDEREN. De heer Th. Sinnige te Rotter dam deelde de Kamer van Koop handel mede, dat binnenkort een vliegdienst AxelRotterdam zal worden geopend. Deze vliegdienst, welke met vleugelvliegtuigen onderhouden zal worden, zal voorlopig op twee achtereenvolgende dagen in de week de dienst tussen Rotterdam en Axel onderhouden, en wel op de maandagen en dinsdagen. De kosten zullen ƒ45,bedra gen voor een retourvlucht. Het ticket is 15 dagen geldig. Het bestaande vliegveld te Axel is echter te klein. Ais landings terrein komen in aanmerking een terrein bij Drie-Schouwen en een in de Van Wnijckhuisepolder. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft toegezegd, dat indien aan de technische eisen zal worden voldaan, vergunning brengen en daarbij een beroep doen op de gehele streek om dit plan te steunen, zowel voor wat betreft de dienst zelf, als voor de aanleg van het vliegveld. De diensten zullen worden uitge voerd met vliegtuigen van 3 tot 8 personen, al naar gelang het vervoersaanbod. HET HOEFIJZERVERKEER. De Kamer heeft vervolgens be sprekingen gevoerd met de mi nister over het hoefijzerverkeer bij mist. Het bestuur heeft de minister verzocht kontakt op te nemen met zijn Belgische collega, en verzocht deze zelf te laten be palen wat wèl en wat niet voor hoefijzervervoer in aanmerking komt. De minister betreurde het, dat inderdaad misbruik gemaakt is van het hoefijzerverkeer, dat ge bruikt werd voor smokkelhandel. Indien de Belgische minister zelf kan bepalen wat wèl en wat niet voor het hoefijzerverkeer bij mist in aanmerking komt, zullen deze moeilijkheden uit de weg zijn ge ruimd. RONDVRAAG. Tijdens de rondvraag wees de heer A. Cambier uit Breskens op de onmogelijke toestand welke thans te Breskens heerst, nu het haringseizoen op volle toeren draait. Vaak is het nodig, dat s nachts een extra boot vaart; men moet dan steeds provinciale autoriteiten, als de Commissaris der Koningin, de heer Van Poelje en de direkteur der bootdiensten uit bed bellen. De heer Cambier deed een be roep op de Kamer om te bevor deren, dat deze extra boot, indien nodig, 's nachts kan varen, zon der dat het bedrijfsleven hier voor het bedrag van 350 schul dig is. Het is een grote noodzaak, dat Breskens de haringaanvoer houdt, aldus spreker. Het is al vele malen gebeurd dat de sche pen elders hun haring gingen lossen, omdat de handelaars de vis tijdig in Duitsland, bij de grote conservenfabrieken moe ten hebben. Vorige week werd er te Bres kens voor 700.000 aan haring verhandeld. De Kamer besloot zich met een verzoek te richten tot Gedepu teerde Staten, tot de Hoofdinge- nieur-Direkteur van de Rijks waterstaat in Zeeland, alsmede tot het ministerie van Economi sche Zaken. De heer Luteijn uit Oostburg bracht de industrievestiging van een grootbedrijf in Oostburg ter sprake, welke op grond van de beschikbare arbeidskrachten af gestoten werd. Hij meende, dat hier een geheel foutieve voorstelling is gegeven, omdat de vele arbeiders die in de D. A. C. W.-werken werkzaam zijn, bij de beschouwingen buiten geding zijn gebleven. Deze ar beidsreserve was ruim voldoende geweest om dit grote bedrijf in Oostburg aan te trekken. De heer C. van de Voorde sprak zijn verontwaardiging over deze gang van zaken uit, en vroeg zieh af, of men in Oostburg wel beseft wat men gedaan heeft door een bedrijf dat belangstel ling heeft voor vestiging op deze wijze af te stoten. Ook de Kamer protesteerde te gen deze gang van zaken. Voorts bracht de heer Luteijn de ontwikkeling van de kust strook in Zeeuws-Vlaanderen ter sprake, en betreurde het dat hotelvestiging te Groede en Nieuwvliet wordt tegengewerkt. Hierna werd de vergadering door de voorzitter gesloten. (Advertentie rui lol Amerikanen zullen maansatelliet lanceren De Amerikanen zullen donder dag „Thanksgiving Day" proberen een wetenschappelijke satelliet in een baan rond de maan te krijgen, zo is zondag in doorgaans welingelichte kringen in Washington vernomen. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart weigerde echter te verklaren of de poging al dan niet op donderdag gedaan zal worden. Ruimtevaartdeskundigen zeiden dat het Amerikaanse prestige in de strijd met de Russen om de verovering van de ruimte een flink eind hersteld zal zijn als de poging succes mocht hebben. De Russen hebben zoals be kend een raket op de maan laten landen en een raket in een baan om de maan gebracht. Deze ra ket heeft de eerste foto's van de achterkant van de maan naar de aarde gezonden. Op de Nederlandse kust, ter hoogte van Katwijk aan Zee, zullen woensdag, bijzondere omstandigheden zoals slecht weer voorbehouden, voor de eer ste maal onderzoekingen onder water worden ondernomen naar de resten van het oude „Cast.el- lum Brittenburg", dat eens aan een van de mondingen van de Rijn moet hebben gestaan en daar thans ongeveer 800 meter uit de kust onder water moet liggen. Tien kikvorsmannen van de sleepvaartmaatschappij Wijsmuller te IJmuiden zullen het onderzoek onder leiding van leden van de archeologische werkgemeenschap in Nederland verrichten. Voor dit onderzoek bestaat vooral van de kant van archeologen grote belangstel ling. Vissers halen er voortdu rend nog resten van het kas teel boven water. Het onderzoek zal woensdagmorgen beginnen, vanaf de zeesleepboot „Hector", die door de IJmuidense sleep vaartmaatschappij ter beschik king is gesteld en die bij Kat wijk boven de plaats, waar vol gens de vissers het „Castellum' moet liggen, voor anker zal ko men. Eerst wordt tijdens stil water omstreeks acht uur. door de kikvorsmannen naar de zee bodem afgedaald en in de mid daguren, omstreeks half twee, volgt een tweede afdaling. Van het onderzoek zullen onder wa ter foto's worden gemaakt. Radioverslaggever Kees Buur man gaat aan boord van de Meetor mee om onder water een reportage te maken. INGT0N Vonnissen in Libanon Drie mannen zijn ter doèd ver oordeeld en vijf tot levenslange gevangenisstraf op beschuldiging van medeplichtigheid aarv of het aanzetten tot de moord injuli op Nairn Moghabghad, een lid van de Libanese kamer van afge vaardigden. De veroordeelden zijn alle acht voortvluchtig. Vier gearresteerden in dezelf de zaak zijn tot tien jaar gevan genisstraf veroordeeld en twee tot vier maanden. Tien verdachten zijn vrijgesproken. Moghabghad, de rechterhand van ex-president Sjamoen tijdens de opstand in 1958, was op 27 juli op weg naar een ontvangst van president Sjehab toen hij werd vermoord. Van regeringszijde is meegedeeld, dat Moghabghad uit zijn auto werd gesleurd, geslagen en doodgeschoten. (Adv.) JUMPERS - ROKKEN BLOUSES VESTEN Terneuzen DORNFORD YATES 79) (Nadruk verboden.) Het was een tijdrovend kar wei; hij gebruikte er zijn scherp ste mes voor en langzamerhand zag ik een spleet ontstaan, waar door op een gegeven moment het zaagsel naar binnen begon te stromen. „Mijn hemel", zei ik, „hebben ze die hele schuit vol zaagsel ge stopt?" Mansel kneep zijn lippen sa men. „Het lijkt mij waarschijnlijker dat wij op de wand van de vol gende cel zijn gestuit", zei hij. Weer verloor ik de moed. Zolang je opgesloten zit koes ter je vanzelfsprekend hoop op ontsnapping; maar wanneer dan blijkt dat de enige uitweg uit de cel leidt in een tweede cel, die niet minder solide is dan de eer ste, verdwijnt de hoop niet al leen, maar wordt zelfs een beet je belachelijk. Mansel streek het zweet uit zijn ogen en verzocht mij hem bij te lichten. „Je hebt toch wel eens van Jack Sheppard ge hoord?" zei hij. „Weet je niet hoe hij de tweede maal uit Newgate is ontsnapt? Precies op deze ma nier, door van de ene cel in de andere door te dringen. Hij zat in het „Kasteel", weet je, en de deur daarvan inspireerde hem niet bijzonder; maar hij zag kans van het „Kasteel" uit de „Rode Kamer" te bereiken en de deur daarvan wist hij te forceren. En dat zullen wij nu ook gaan doen. Kom eens dichterbij met die lan taren." Wij losten elkaar af en na een uur hadden wij zoveel van het hout afgesneden dat wij onze vingers achter één van de plan ken konden krijgen. Wij hadden gedaan wet wij konden om het mes te ontzien, desondanks wa ren de lemmeten na afloop van het karwei tamelijk bot gewor den. De spleet, die wij hadden ge maakt, bevond zich bijna een meter boven de vloer. Ik ging dus op mijn knieën liggen met mijn rug naar de wand gekeerd, terwijl Mansel op mijn schouder ging zitten, zijn rechterhand door de spleet stak en de plank stevig beetpakte. Daarop zette hij zijn voeten schrap tegen de wand zelf, steunde zijn rechter pols met zijn linkerhand en zette kracht. Helaas was het hout iets ster ker dan hij. En toen hij moe was en ik hem afloste voelde ik het hout onder mijn inspanning bui gen. maar losschieten deed de plank niet. „We hebben twee van die sple ten nodig", zei Mansel, „maar we zullen deze eerst wat wijder maken. Dan kunnen we misschien de cel hiernaast kijken. We hebben de tijd aan ons, als Man- gey werkelijk naar dat kruis punt was gelopen was onze goe de vriend er al lang geweest." „Hoe laat is het nu?" vroeg ik. „Half acht", zei hij. Twee kwellingen, waaronder wij te lijden hadden, heb ik tot dusver onvermeld gelaten. De ene was het ongemak, dat wij niet rechtop in de cel konden staan, maar voortdurend het hoofd moesten buigen, omdat wij het anders zouden stoten. Wij stootten ons hoofd vanzelfspre kend meer dan eens, en de zwa re hoofdpijn, waaraan wij toch al leden, verbeterde daardoor al lerminst. Nog erger was de dorst die tengevolge van de atmosfeer in de cel en onze krachtsinspan ning van hinderlijk ondraaglijk werd en ons tenslotte erbarme lijk deed lijden. Aan de buiten kant stroomde het zweet ons langs de huid, van binnen ver smachtten wij en als ik aan de hoeveelheden drank dacht, die ik in de loop van twee avonden min of meer gedwongen naar binnen had geslagen, voelde ik mij als een bon vivant, die opeens tot armoede is vervallen. Ik dacht aan de rijke man, die in de hitte van de hel smeekte, of de arme bedelaar Lazarus zijn vinger n in het water mocht dopen om dc punt van zijn tong te bevochti gen. Veel tijd kostte het ons niet om de spleet zover uit te hollen dat wij de zaklantaren er door heen konden steken; het door snijden van het zeildoek aan de andere kant van de cel viel even wel niet mee, daar het zaagsel bleef regenen en wij niet konden zien wat wij deden of al gedaan hadden. Uit angst het mes te zul len laten vallen hadden wij er n schoenveter aan vastgemaakt, die wij tijdens het werken om onze vinger bonden; wij lieten het evenwel niet eenmaal vallen, het evenwel niet eenmaal vallen, ankerd, was onze angst het kwijt te raken tamelijk groot, wij had den de sensatie dat slechts dat nietige mes tussen ons en de dood stond. Toen wij tenslotte drie zijden van een minieme rechthoek had den losgesneden stak ik mijn wijsvinger door de opening en hield de stof opzij, terwijl Man sel de lantaren naar binnen bracht en probeerde langs mijn hand een blik in de cel te wer pen. Nog eer hij iets had kunnen waarnemen stortte het zaagsel naar beneden en ruim tien mi nuten waren wij bezig een naar het scheen onuitputtelijke voor raad te verwijderen. Eindelijk leek de stroom van ongerechtigheid te verminderen en tenslotte kwam er geen zaag sel meer naar beneden. Weer lichtte ik de losse reep stof op en Mansel tuurde naar binnen. Wij hadden de spleet zo breed gemaakt dat zijn hand enige spe ling had en terwijl hij de licht bundel door de cel liet dwalen bracht hij verslag uit van wat hij zag. (Wordt vervolgd.) Philips hoger en Unilever in reactie Bij kalme handel waren gis teren de Philipsaandelen op nieuw hoger, speciaal door aankopen voor Amerikaanse re kening. In Wallstreet, dat maan dag een afwachtende houding aannam, waren de elektronica- aandelen gevraagd waarvan Philips profiteerde. Deze aan delen lagen er vast in de markt en vormden zodoende een gun stige stimulans voor het koers verloop van deze papieren op het Damrak. Gistermiddag werd rond de 735 in de Philipsaan delen gedaan tegen 729' i als slotprijs van maandag, toen een koerswinst van 21 punten werd bereikt. Unilevers waren iets in reactie op de forse koers stijging van de vorige dag. De aandelen liepen op van 718 tot 721 en verloren op die prijs ca. 5 punten vergeleken bij de vo rige slotkoers. AKU's openden onder de 4 x pari-koers doch in het laatste beurshalfuur werd, door overvloedige vraag een koers bereikt van 403, vrijwel het slot van maandag. Kon. Olies en aandelen KLM waren, ingevolge New York, lager. De arbitrage kon over het algemeen gistermiddag niet veel uitrich ten en het publiek was wat te rughoudend. Scheepvaarten kalm doch met merendeels hogere koersen. Cultures over de gehele linie lager met weinig zaken. Staats fondsen vast voor de staffelle- ning. Naast de forse koersstijgingen van de afgelopen beursdagen voor Philips, Unilever en AKU werden in de lokale sectoren door vele fondsen eveneens flinke koerswinsten geboekt die gepaard gingen met grote om zetten. Hoogovens bijvoorbeeld stegen in drie beursdagen 52 punten tot 760 met een dage lijkse omzet van boven de 100.000 nominaal, speciaal op aankopen voor Amerikaanse re- kening. Gisteren was het fonds in reactie. Aandelen Jan de Poorter, maandag reeds 20 pun ten hoger op 160, op mededelin gen over de gang van zaken, werden een vijftal punten lager geadviseerd. Ruhaak kreeg een adviesprijs op 103—105. tegen een laatst gedane notering op 931b. Machinefabriek Mahez werd 20 punten hoger op 300 geadviseerd. Voor de introduc tie van certificaten Royal McBee Corporation (V. St.) be stond een zeer behoorlijke be langstelling. De koers werd op 20-'i dollar geadviseerd per certificaat van 10 gewone aan delen. Prolongatie 3Va procent. N abeurskoersen AKU; 401—402 M Kon. Olie: 154.00—154.50 Philips 731—734 Unilever: 717—721 slot 402 slot 154.50 slot 733 slot 721 Aantal off. genot. Ned. aandelen Maandag: Totaal 451, waarvan Hoger: 272 (60,5 pet) Lager: 99 (21,9 pet) Gelijk: 80 (17,6 pet) Dinsdag: Totaal 443, waarvan Hoger: 227 (51,3 pet) Lager: 132 29,8 pet) Gelijk: 84 (18,9 pet). KOEPERMAN—VAN DIJK OM HET WERELDKAMPIOEN SCHAP. In de zevende partij van de tweekamp om het wereldkam pioenschap dammen heeft titel houder Koeperman (Rusland) dinsdag te Minsk gewonnen van onee landgenoot ir. Van Dijk. De Rus leidt nu in de tweekamp met 9—5. Int. Conc. Industrie Scheepvaart Banken Ind. Fonds. Algemeen Beursindices 20/11 23/11 24/11 466.06 471.98 471.98 246.78 248.92 247.96 154.33 154.33 154.55 180.32 182.94 185.71 136.66 138.24 137.79 322.81 326.53 326.47 Nehroe wil eigen wapenindustrie voor India Premier Nehroe heeft op een bijeenkomst van de congresparty in New Delhi gezegd dat India vanwege het gevaar van Chinese aanvallen, zijn eigen wapens moet maken. India moet niet meer af hankelijk zijn van buitenlandse „wapenkoningen". Het moet een eigen zware industrie opbouwen, want de huidige gebeurtenissen hebben aangetoond dat het een grote fout geweest is om bij de uitvoering van het eerste zeven jarenplan de bouw van één of twee staalfabrieken achterwege te laten, aldus Nehroe. Men vecht tegenwoordig in een oorlog met zware wapens, als een land deze wapens niet kan ma ken, wordt het afhankelijk van andere laden en moet het zeer hoge prijzen voor deze wapens betalen, zo zei de Indische pre mier. Hij verklaarde dat het ko pen van wapens in het buiten land gepaard gaat met allerlei handigheidjes en onderhandse transacties. De wapenkoningen oefenen een enorme druk uit op de landen die dringend wapens nodig hebben, aldus Nehroe. De Kindoepartij Mahasabha, die zeer nationalistisch gezind is, heeft zondag de eis gesteld dat de diplomatieke betrekkingen met communistisch China verbro ken worden. Als China zich niet binnen een bepaalde periode van Indisch gebied terugtrekt, moet moet het met geweld verdreven worden, aldus een resolutie die door het dagelijks bestuur van de partij werd aangenomen. Hierin wordt de regering van India voorts verzocht de dienstplicht in te voeren.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5