Sportnieuws BINNENLANDS NIEUWS Metingen van radio-activiteit Gemeenteraad van Schoondijke KRACHTSPORT VOETBAL T/ióó&lJ&oU Zo is de stand JAGO shawls Woenslm? 25 november '59 DE VRIJE ZEEUW Pagina t Y1CRDOOLOE BUS GEVONDEN De maandagvond uit Deven ter vermiste autobus is maan dagnacht inderdaad in Amster dam aangetroffen, n.l. op de Prins Hendrikkade nabij de St. Nicolaaskerk. AANHANGWAGEN KAAKT WANDELAAR De 87-jarige H. Kuipers te Norg, Drente, wandelde maan dagmiddag in de richting van Zuidvelde, toen hij werd inge haald door een trekker met twee aanhangwagens. Vermoe delijk is hij door één der aan hangwagens geraakt. Hy werd zó zwaar gewond, dat hij moest worden opgenomen in het Wil- helmina-ziekenhuis te Assen. In de loop van de dag is hij overleden. DE AANRIJDING BIJ BERG EN TERBLIJT De 19-jarige P. J. G. F., die maandagavond van een groep wachtende mensen aan een autobushalte te Berg en Terblijt vier personen heeft aangereden, is na het onder zoek dat de rijkspolitie maan dagavond heeft ingesteld, voor lopig op vrije voeten gesteld. De jongeman was niet onder invloed van drank. De man is blijkens zijn ver klaringen van de weg afgeraakt, doordat hij tevoren een vracht wagen had gepasseerd en toen door een tegenligger gedwongen was sterk naar recnts uit te wijken. Daardoor had hij de macht over het stuur van zijn wagen verloren en is toen van het wegdek afgeschoven. De wagen kwam tereent in de on middellijke nabijheid van de busnaite tegen een berm tot stilstand. De toestand van oe zwaargewonde vrouw uit Geleen was gistermorgen nog zeer ern stig. Voor haar leven wordt ge vreesd. WINKELIERSTER OVERVALLEN In Den Haag is de 21-jarige rapierophaler L. S. aangehou den. die maandagmiddag een iO-jarige winkelierster bewus teloos heeft geslagen en vervol gens met haar ontoelaatbare handelingen heeft gepleegd. De man had in de winkel, ge legen in Scneveningen, oud pa pier opgehaald. Toen hij een bonnetje zou uitschrijven voor hetgeen hij in ontvangst had ge nomen, ontdekte hij geen schrijfpapier of potlood bij zich te hebben. Vriendelijk zei de winkeljuffrouw, dat zij het wel even zou opschrijven, maar terwijl zij hiermede bezig was, sloeg S. haar met een hard voorwerp op het achterhoofd. Een uur later kwam de vrouw bij kennis. Zij waarschuwde een buurman, die de politie bel de. In de winkel werden een horloge en een ballpoint ont dekt. die de dader van de aan slag kennelijk had verlóren. Aan de hand van deze voorwer pen en nog andere sporen, waaronder het signalement, wist men korte tijd later S. aan te houden. Hij heeft volle dig bekend. Men vermoedt, dat hij geestelijk gestoord is. VEEDIEFSTALLEN OPGELOST. De rijkspolitie heeft een aan tal veediefstallen te Haren (Gro ningen),'Medemblik en in de pol der „De Zeevang" bij Purmerend tot klaarheid gebracht. De poli tie heeft dit weekeinde de 32- jarige arbeider G. B. te Ensche dé en de 27-jarige koopman J. M.-uit .Zwaag, die ervan verdacht worden de veediefstallen te heb ben gepleegd in arrest genomen. Zi.f'zijn ingesloten in Alkmaar, waarheen ook de slagersknecht G. L. uit Losser, bij wie negen uit ;„De Zeevang" gestolen vaar zen werden aangetroffen, voor verhoor is overgebracht- De dief- i stallen zijn in de eerste helft van november gepleegd. Te Haren werden in het begin der maand zes koeien gestolen. Een week later verdwenen uit een wei bij Medemblik vier koebeesten. Het vee werd 's nachts uit de weilen- door een expediteur uit Glaner- doo reen expediteur uit Glaner- brug, die, naar de politie mee- BURGEMEESTER VAN LOPPERSUM OVERLEDEN De burgemeester van Lopper- sum is maandagavond overleden aan de gevolgen van een ver keersongeluk, dat hem zaterdag te Leer Duitslandis overko men. De heer J. D. van der Munnik werd 63 jaar. De heer Van der Munnik was met een vriend, de directeur van de gasfabriek te Appinge- dam, de heer Mooy op reis door Duitsland. Bij het ongeluk liep de heer Van der Munnik een schedelbasisl'ractuur op. VREEMDE MANIEREN De aandacht van patrouille rende politieagenten in Amster dam werd gistermorgen om streeks vijf uur getrokken door de in hun ogen eigenaardige gedragingen van een jongeman. Deze reed op een bromfiets en stapte telkens even af om langs de weg staande rijwielen aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. Hij nam de fiet sen in zijn hanuen, bekeek ze van alle kanten en zette ze dan weer op hun plaats terug. In de Louis BotnaSiraat hielden de agenten hem tenslotte aan. Na tinge aandrang van hun kant zei de jongeman; aat hij het toch niet in de haak vond om een fiets mee te nemen en daarom had hij de rijwieien die hij onderweg in hanoen had genad, maar weer neergezet. RESOLUTIE OVER KERNWAPENS De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft vrij dag de aanoeveling van do po litieke commissie aanvaard dat atoommogendheden afzien van overdracht, van kernwapens aan landen die dergelijke wapens niet bezitten. Voorts wordt bij landen die geen kernwapens hebben, aangedrongen deze wa pens niet te vervaardigen en wordt voorgesteld dat de nieuwe ontwapeningscommissie van tien landen de middelen zal be studeren om het gevaar van ver spreiding van kernwapens af te wenden. De resolutie die op initiatief van Ierland was ingediend, werd aangenomen met 68 stemmen voor, geen enkele stem tegen en bij 12 onthoudingen. El Savador en Marokko waren afwezig. Albanië, Bulgarij, Wit-Rus- land, China, Tsjecho-Slowakije, Frankrijk. Hongarije, Peru. Po len, Roemenia, Oekraine en de Sowjet-Unie onthielden zich van stemming. Bij hem thuis werd echter een bromfiets aangetroffen, die uit gestolen onderdelen was sa mengesteld. De jongeman is, in afwachting van een nader on derzoek, ingesloten. WILDE DIEREN VERBODEN Aan het eind van de vorige week heeft de raad van Leer- sum met tien stemmen vóór en één (VVD) tegen een voorstel aangenomen tot aanvulling van de politieverordening. De aan vulling luidt: ..Het is verboden zonder vergunning van B. en W. een dier behorend tot een gevaarlijke in het wild levende soort te hebben of te vervoe ren". Deze aanvulling werd door de raad nodig geacht in verband met plannen van de „Toni Bol- tini internationale circusshow" om in Leersum aan de midden weg te overwinteren. Het vorig jaar had het circus ook in Leer sum het winterkwartier, maar toen waren er geen wilde die ren. De overwegingen die heb ben geleid tot aanvaarding van het voorstel van B. en W. waren dat de wilde dieren lawaaihin der kunnen veroorzaken, terwijl hun aanwezigheid in Leersum voorts niet geheel zonder ge vaar geacht wordt. MET AUTOBUS FEESTTKIP. OP De Deventer politie heeft een inwoner van Rijsscn aangehou den op verdenking een autobus van de Overijsselse autobus diensten te Holten te hebben ge bruikt voor een.pleziei'rit. De man, S. uit Rijssen, zuo de auto bus na een plezierige avond heb ben gebruikt om er mee naar Amsterdam te rijden en daar de bloemetjes verder buiten te zet ten. Hij keerde per trein terug naar zijn woonplaats, waar men hem, achterdochtig geworden over zijn wegblijven, naar zijn gangen ondervroeg. S. zou reeds eerder eens met een autobus op stap zijn geweest. w Naar de directeur der maat schappij. de heer Hodes te Rijs sen mededeelde, vertelde de heer S. later aan de politie te Deven ter, (in deze plaats was aangifte gedaan van het verdwijnen van de bus) dat dc autobus in de buurt van de Nieuwmarkt te Amsterdam was achtergebleven. (Advertentie) Terneuzenaar verbetert rekords De 18-jarige Terneuzenaar, Albert Harnis, heeft in de krachtsport op een demonstra tie te De Klinge (B.) twee op zijn naam staande rekords gebro ken. Deze demonstratie ging uit van de te De Klinge gevestigde sportvereniging „Olympia" en had de bedoeling clubrekords te verbeteren. De beste prestaties werden door onze stadgenoot geleverd. In drukken behaalde hij 87,5 kg., trekken 85 kg. (oude rekord 82,5 kg.) stoten 110 kg (oude re kord iU7,5 kg). Harms treedt nu op in de klasse midaengewicht. Tweede werd de zwaar-mid- dengewicht Robert van Raams- donck uit De Klinge (B.) 80-82,5- 110 en derde, eveneens in üe zwaar-niiüuengewiciit A. Obne uit SiuisKil met als resultaat 85-75-100. SerooskerkeTern. Boys 23. Grensrechter ontnam Hakvoort de bal Onder uitnemende weersom standigheden trapte invaiier-mid- voor A. IlameliiiK de bal af. na dat Serooskerke de toss had ge wonnen. Direct zaten de Boys er goed op en drongen Serooskerke op eigen helft terug. In de 8e min. omstond er een scrimmage voor liet Serooskerke doel, waaruit r.binnen C. Maas met de bal tevoorschijn kwam en beheerst inschoot (01). Seroos kerke begon nu ruwer te spelen en probeerde met lange trappen het spel te verplaatsen. Het spel ging nu op en neer, met weinig hoogtepunten. In de 29e min. bracht l.binnen J. de Jonge de bal ver op en zette hoog voor naar J. Hakvoort, die een vrij veld voor zich had. Plotseling werd echter de bal voor zijn voeten weggeschopt door een onverwachte tegen stander, n.lde grensrechter, die dacht dat het buitenspel was en er niet lekker mee was, dat de scheidsrechter liet doorspelen. De grensrechter werd zijn taak afgenomen. Na dit incident toog Serooskerke ten aanval, hetgeen resulteerde in een doelpunt van l.binnen J. de Voogd. Na de rust werd het spel nog harder, wat veel afbreuk deed aan het spel. Serooskerke kwam danig in de verdrukking; in de 17e minuut kreeg r.half J. Cornelissen de bal toegespeeld van Hakvoort. Met een mooie boogbal lepelde hij de bal achter de S.kerke-doelman (1—2). Onder grote bijval van het publiek bracht l.binnen H, Willeboordse, nadat hij doorge broken was, de stand weer in evenwicht (2—2). Hard werd er nu om de win ning goal gevochten, waarbij de Boys ver opgedrongen, Seroos kerke werd op eigen helft terug gedrongen. Na een rush van l. binnen J. de Jonge, kwam dé bal afgemeten bij midvoor A. Hame link, die met een kopbal de S.- kerke doelman het nakijken gaf' (2—3). Hierna kwam het einde Aan een wedstrijd, die te vaak ont sierd werd door ruw spel. HoekKapelle 101 In Hoek regende het doelpunten in 'n wedstrijd, die niet van groot allure was. Het zag er in den be ginne niet naar uit dat het zo'n grote score zou worden want Kapelle, dat met drie invallers aantrad, liep al direkt hard van stapel en Hoek moest alles bij zetten om de score blank te hou den. Eerst loste r.buiten Kramer een hard schot dat corner werd gewerkt en voor een verrassend laag schot van l.buiten Kousen maker had doelman Knol al zijn talenten nodig. Door een ver keerde terugspeelbal van back Harms kroop Hoek door het oog van de naald. Langzaam aan won Hoek haar verloren terrein en ging zelf tot de aanval over. Eerst forceerde Hoek een corner die werd afgeslagen. De bal werd weer voor het Kapelse doel ge plaatst en uit een scrimmage van spelers wist de r.buiten van Hoek in de 35e minuut te scoren (1-0). Dit gaf Kapelle de genadeslag en Hoek zag twee minuten later de score opgevoerd door haar goal- gettqr De Blaaij (20). Een ver rassend schot van r.binnen Ha melink wist de doelman corner te werken. Deze kwam weer bij de Hoekse r.binnen, die een pass gaf naar De Blaaij, wiens schot via de paal in het doel verdween (3—0). Na rust overspeelde Hoek Kapelle en ieder schot was bijna prijs door de zeer zwakke Kapel- ledoelman Romeijnsen. Er waren 11 minuten' gespeeld toen links binnen Dieleman uit 'n pass van r.binnen Hamelink het vierde Hoekse doelpunt scoorde (4Q). Hoek kwam weer terug via haar linkervleugel Dieleman en De Blaaij. die met enkele schijnbe wegingen zich vrij maakte en 'n diagonaal schot afvuurde dat doel trof (50). Nu was het mid voor De Doeld'er die van een fout van Doelman Romeijnsen gebruik maakte (60). Nadat een hard schot van rechtbinnen Hamelink de lat had gebeukt was Jjft woel de handige Hoekse l.buiten De Blaaij die de roos trof (70). Kapelle werkte hard véoï-ëen tegenpunt en in de 32e minuut maakte back Harms een fout en linksbuiten Kousenmaker profi- teerde hiervan om de eer te red den (71). Direkt na de aftrap was het 81 door een hard trek- schot van linksbinnen P. Diele man. Kapelle's linksback zorgde voor het negende Hoekse doel punt door een voorzet van r.-bin- nen Hamelink in eigen doel te koppen (91). Een minuut voor tijd maakte linksbuiten De Blaaij de maat vol met een schuiver (10—11. Hoek heelt zich kranig hersteld van de vorige, wéefcrin Spui geleden nederlaag, al is>de uitslag toch wel iets geflatteerd. Wemeldlns -Spui 12 De voor. overige landen stemden (Adv.) De complete collectie MODERNE vindt U bij AXEL In zijn memorie van antwoord -p de begroting 1960 van Sociale Zaken en Volksgezondheid geeft de minister een overzicht van de metingen van de radio-activiteit bier te lande. De activiteit in de lucht wordt dag cn nacht doorlopend geme ten door de rijksverdedigingsor ganisatie T.N.O. te Oijswijk en door de stations van het K.N.M.I. te De Bilt, Den Helder, Eindho ven, alsmede door het reactor centrum te Petten. Van natte en droge neerslag worden regelmatig monsters ge meten te Rijswijk, Dc Bilt, Bilt- hoven en Petten. Ook worden monsters gemeten van oppervlakte- en grondwater en van «11e grondwaterpompsta tions. Voort» worden wekelijks tot maandelijks onderzoekingen ge daan op de plaatsen, waar de Bijn, de Maas, de Jeker, de Niers, jie Schelde en het kanaal Gent- Terneuzen de grens passeren evenals op een aantal plaatsen stroomafwaarts van de voor naamste rivieren in den lande. De rijksinstituten voor zuivering van afvalwater en voor volksge zondheid en de waterleidingbe drijven der drie grootste steden zyn met dit onderzoek belast. Dit programma zal nog warden uit gebreid met metingen in die ge bieden, waarin door lozing van radio-actieve afvalstoffen ook buiten de grenzen meer dan nor maal gevaar zal kunnen ont staan. De metingen worden door de gezondheidsraad gecoördi neerd. Te eniger tijd zullen het „vei ligheidsbesluit ioniserende stra len" en het „radio-actieve stof- fenbesluit" worden aangepast aan de normen van Euratom. De onder Sociale Zaken ressor terende diensten hebben voors hands de nodige acedemisch ge vormde medewerkers aangetrok ken. Aan de verantwoordelijke personen, die apparatuur met stralingsgevaar moeten gaan be dienen zal de gezondheidsraad bijzondere eisen gaan stellen. De industrie, die apparatuur met stralingsgevaar gebruikt, heeft een commissie gevormd om het vraagstuk van voorlichting aan bedienend personeel tc be studeren. Op dit punt wordt sa mengewerkt met de arbeidsin spectie. Deze laatste geeft ook adviezen bij nieuw te bouwen inrichtingen. Bestudeerd wordt of uit de metingsre uitaten een „slralen- kaarl." zal kunnen worden sa mengesteld. De gemeenteraad kwam maandagavond bijeen. De R. K. Vlassersschool te -Koewacht vroeg een bijdrage van 50.— per jaar. Gezien de huidige ontwikkeling in de be werkingen van vlas, achtten B. en W. het beter even af te zien met het verstrekken van deze bijdrage. De heer P. Toesseint werd met algemene stemmen be noemd in de stichting Zeeuws- Vlaams Borgstellingsfonds. Van wed. Butler werd een perceeltje grond aangekocht, dat door de bewoners van de Tragel vaak gebruikt wordt als mestvaalt. Van mevr. wed. Huighvan der Meulen en de heer W. J. Bruijnooge werden percelen grond teruggekocht. Bij de N.V. Bank voor Neder landse gemeenten werd een re kening-courant overeenkomst aangegaan tot een bedrag grcot 75.000,—. B. en W. stelden de raad voor het overtollig kasgeld groot circa 120.000,te plaatsen bij de Ned. Middenstandsbank te gen een rente van 3%. Hierme de was de raad het niet geheel eens. Daar indertijd de Boeren leenbank te Biervhet een zeer groot bedrag aan de gemeente leende voor de bouw van de praktijkschool voor de land bouw, achtte de raad. bij monde van de heer R. de Badts, het redelijk, dat ook aan de deze Boeienleenbank gevraagd wordt, of men interesse heeft voor de belegging van dit geld. Aldus besloten. Voor de Prinses Beatrixstraat werd op nieuw een wachtver- bod ingesteld. Geen beroepschrift voor (le bouwkosten van het raadhuis. In zijn vergadering van 11 april 1959 besloot de raad in be roep te gaan bij ue Kroon te gen een besiuit van de minis ter van Financiën, waarin de herbouwbijcirage van het rijk voor het gemeentehuis werd vaslgesteld op ƒ51.000,Dit kwam uit op een bijdrage groot 57. per m1, nelgeen cie raad. gezien de zeer grote gemeente huizen, die in de omtrek waren gebouwd, zeer onvoordelig acht te. De werkelijke kosten van de bouw van het eenvoudige raad huis, aldus stelde de raad in- denijd vast. waren belangrijk hoger. Na een korte bespreking besloot de raad indertijd dan ook, om tegen dit besluit in be roep te gaan. Thans deelde het ministerie van Bouwnijverheid de raad mede, dat indien het beroep schrift bij de Kroon ingetrok ken zou worden, de rijksbijdra ge voor het gemeentehuis ver hoogd zou worden met 16.000, De raad besloot het beroep schrift in te trekken. De verordening op de reini gingsrechten werd vastgesteld. Aan alle ingezetenen zal een gesloten vuilnisemmer uitge reikt worden, en het huisvuil zal in de toekomst met een ge sloten vuilnisauto worden opge haald. De reinigingsrechten zul len verhoogd worden van 2, tot 5,per woning per jaar. De raad besloot een aantal vuilnisemmers, die de bewoners reeds hebben, en die gelijk zijn aan de nieuwe uit te reiken vuilnisemmers van- de betrokke nen over te nemen. Nu in 1961 de gemeenschap pelijke regeling voor het bouw en woningtoezicht in Westelijk Zeeuws-Vlaanderen afloopt, stelden B. en W. de raad voor, om uit deze gemeenscnappelij- ke regeling te ireden. net be zwaar van een groot aantal der in de regeling samenwer kende gemeenten gaat in hoofd zaak, aldus de raadsvoorzitter, tegen de zeer hoge kosten van de top. Ook de gemeente Schoondij ke is wel voor een gezamenlijke regeling, voor de opzichter., voor bouw en woningtoezicht, doch wil niet afhankelijk zijn van een bestuursmeerderheiü. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Voor de vergadering van de waterleidingmaatschappij, welke op li decemoer a.s. genouden wordt, werd een plaatsvervan ger benoemd. Wethouder J. de Feijter werd als zodanig be noemd. Bij de rondvraag merkte de heer Neele op, dat de praktijk school voor de landbouw, waann veel avondcursussen worden ge geven, straatverlicnting nodig neeit. De burgemeester beloofde maatregelen te treffen, dat er wat verlichting ter plaatse komt. De heer De Badts informeer de naar de uitbreiding van de praktijkschool, met een groot geinuw voor het onderricht met cc.tiiuiiies. De burgemeester ant woordde, dat ue tekeningen reeds gemaakt zijn. en inmid dels werden voorgelegd aan de Prov. commissie voor de uit breidingsplannen. Daar de school volgend jaar mei" in ge bruik moet zijn. is hier spoed geboden. De heer De Badts vroeg nog of B. en W. wilden bezien, het gehele bedrijf van Van der Slikke te kopen, omdat dé prak tijkschool in de toekomst veel uitbreiding en vooral veel oefen- land zal vragen. Ook het college van B. en W. zagen dit er wel van komen, doch jammer genoeg is er el ders nog geen bedrijf voor de gebroeders Van de Slikke be schikbaar gekomen. Men kan iemand toch niet van zijn broodwinning onteigenen, aldus de raadsvoorzitter, die wel toe zegde, dat B. en W., steeds di ligent zullen blijven om elders een landbouwbedrijf ter be schikking te krijgen. Nadat de raadsvoorzitter de de raad in commissievergade- vergadering had gesloten, ging ring. Ter dood veroordeelde in vrijheid gesteld Een man die jaren geleden wegens moord ter dood was veroordeeld maar door .een al gemene staking aan de galg ontkwam, is maandag op vrije voeten gesteld. De moordenaar, Percival Bennett, had op Ja maica de doodstraf gekregen voor het vermoorden van z.jn maitresse. Toen tijdens een staking echter niemand kon worden gevonden om zijn von nis ten uitvoer te leggen, werd zijn straf gewijzigd in levens lange gevangenisstraf. Na der tien jaar te hebben gezeten, werd hij wegens goed gedrag vrijgelaten. JAPANSE HIMALAJA- EXPEDIT1E BEROOFD? Een opspormgsgroep die en kele weken geleden op de Hi- malajareus Gaurisjankar naar de vermiste, maar inmiddels te ruggevonden Japanse expeditie zoent, heeft thans te Katman- doe verklaard dat gewapende Tibetanen de expeditieleden van voedsel en voorraden had den beroofd. Daardoor waren de Japanners genoopt van verdere be,.j.ïmming af te zien. Bevesti- g.ng van het bericht was niet te krijgen. In eenmatig .gespeelde wed strijd heelt Spui in Wemeldinge een magere 12 zege behaald. Spui had invallers voor M. de Visser en L. van Harn. Hoewel de bezoekers vrijwel de gehele wedstrijd in de meerderheid zijn geweest, hebben ze toch 'niet meer dan twee treffers kunnen plaatsen. Dit was te wijten aan het slecht afwerken der aanval len door de voorhoede, waarbij de mooiste kansen werden gemist. Direkt na de aftrap was Spui in de aanval. Er zouden echter 30 minuten verstrijken eer Spui de leiding kon nemen, toen D. Pijpelink op een dertigtal meter van het doel een vrije trap kreeg te nemen en deze ineens in- kogelde (01). Een vijftal mi nuten voor de rust plaatste A. van Harn de bal naar A. Ver schelling, wiens schot hoog in 't Wemeldinge doel verdween (0-2). Na de hervatting golfde het spel op en neer. Na 35 minuten moest D. Pijpelink wegens een kaakblessure het veld verlaten. Hij werd vervangen door G. van Doeselaar. De bezoekers kregen' nog enige mooie scoringskansen, doch wisten die niet te benpt- ten. Vijf minuten voor het einde strafte L. Zuijdweg een fout van de Spui-verdediging af (12)t maar verder kwamen de gast heren niet meer. AZVVArnemuiden 24 De klok van Arnemuiden heeft weer een nederlaag voor AZW ingeluid. Dit is echter wel niet tegen de verwachting In en het lag ook in de lijn van het ver toonde spel. De bezoekers waren als geheel een betere ploeg en gaven ook meer vaart aan het spel. Bij de thuisclub moest het veelal komen van individuele ac ties en het elftal speelde als ge heel te onsamenhangend. Hier komt nog bij, dat de verdedigihg enkele fouten maakte, die dóór de gebroeders Meerman en mid voor Poortvliet werden afge straft. Poortvliet opende de score en de tweede treffer was van De Ketterije (02). Hiermee was feitelijk de zaak bekeken. AZVV zwoegde wel en kwamj ook vaak voor 't doel der bezoekers, maar op het goede moment was er nooit de man, die de aanyal af zou kunnen ronden. Toen er een half uur gespeeld was, was het r.buiten B. Meer man die De Pooter het nakijken gaf en kort hierop moest de laatste weer zwichten Voor een schot van Poortvliet (0—4). Met deze stand ging men naar de cantine voor de thee. De tweede helft gaf niet veel hoop aan AZVV maar- 4eeh kwam er wat vuur in toen scheidsrechter Groen onverbid delijk naar de penalty-stip wees voor een overtreding van Arne muiden. Den Engelsman schoot echter hopeloos naast. Arnemuiden speelde nog wel beter maar was voor doel lang zo gevaarlijk niet meer. Bij een der Axel-aanvallen die nu wat talrijker werden moest keeper Beks uit zijn doel komen. Hij maakte zijn uitstapje nog al ver en werd door recht- builen Bakker omspeeld. Deze zette goed voor en met een-schit terende kopbal maakte De Ruij- ter het verdiende tegenpunt (14i. Het enthousiasme laaide nu fel op en Arnemuiden moest nog al eens eeh corner toestaan. Een hiervan werd door Bakker goed ingeschoten, maar -Beks stond op zijn plaats. Weer kree AZVV een strafschop-te nemen en nu was het Visser, die achter de bal ging. Zijn schot was raak en hiermee was de doelpunten voorsprong tot de helft geredu ceerd (24). Er gebeurde ver der niets meer dat de verdiende zege nog in gevaar kon brengen. DriewegenAZVV 2 40 Driewegen heeft zaterdag de beide puntjes kunnen thuishou den door de reserves van AZW met lege handen naar Axel terug te sturen. Driewegen ondernam vele aan vallen op het doel der gakten maar tot doelpunten kwam het voorlopig niet. In de 12e minuut kreeg Simoen een prachtige schietkans, doch de rlöèlmah wist liet leder corner te verwerken In de 18e min. kreeg De Vos eerf Vrij veld voor zich en rende op doel af, doch doelman Van dé É'röecke hield zijn doel schoon. Nadat Si moen nog een keer overgescho ten had. floot arbiter Hamelink voor half-time. De rust scheen Driewegen goed gedaan te hebben want reeds na 4 minuten doelpuntte De Vos, nadat Seheele uit een voorzet van Wieland op de lat gekopt had (10». Na 12 minu ten nam Wieland een cornet "31e recht in het doel belandde. Hier na probeerde AZVV het heft in handen te nemen doch doelrhan Romeijnsen liet zich niet verras sen. In de 25e minuut besloot Si moen zijn soloren met een prach tige schuiver in de hoek—td— 0). In de 40e minuut zette De Rub ber de bal naar de naar rechts uitgeweken Simoen die de bal naar De Vos schoof, die het laat ste doelpunt produceerde (40). VELDSLAG OP OLYMPISCHE GROND. Het Olympische stadion van Melbourne is het toneel geweest van een complete veldslag, waar bij flessen door de lucht vlogen en messen werden getrokken. Het gebeurde tijdens de finale om de States Dockery Cup, die werd betwist door de clubs George Cross én Kakoah. Het tumult ontstond, toen de doelverdediger van George Cross bij een hardhandige aanval van de tegenpartij k.o. ging. Hakoah leidde op dat moment met 21. De scheidsrechter wees van beide partijen één speler naar de kleed kamer, maar op weg daarheen werden zij bekogeld met lege bierflessen. Het was het sein tot een rel, die woedde zowel buiten als binnen de lijnen, waar niet alleen de spelers slaags raakten, maar ook het publiek. De politie voerde verscheidene charges uit, waarbij menigeen verwondingen opliep. Drie toeschouwers werden gearresteerd. Nadat het veld gezuiverd was van vreemde elementen kon de strijd worden voortgezet. Het ge lukte George Cross gelijk te ma ken (22), zodat een verlenging nodig was. In de half uur extra speeltijd werd niet meer gedoel punt, zodat de volgende week een reprise volgt OLYMPISCHE SPELEN De radio- en T.V.- uitzendingen in 1960 Het organisatiecomité voor de spelen heeft .Je Rome vergaderd onder leiding van de minister van Defensie Andreotti. Na een langdurig onderzoek van de door de Italiaanse radio en televisie maatschappij ingediende rekesten is besloten deze maatschappij toestemming te verlenen voor dagelijkse uitzendingen van de belangrijkste Olympische wed strijden op het gehele Italiaanse grondgebied. Het organisatieco mité heeft zich nochtans 't recht voorbehouden "de duur ven de uitzendingen en de reportages vast te stellen. Als voorwaarde is gesteld dat de radio-televisie niet vooraf het program van de uit zendingen bekend zal maken. Wat de kwestie van de TV-uit- zendingen in Eurovisie-verband aangaat is geen vergelijk tot stand gekomen. EERSTE KLASSE. Patrijzen Noormannen Aardenburg Vogelwaarde Groede Sluiskil Walcheren Domburg Schoondijke Robur 9 8 10 9 5 2 2 9 5 2 2 9 5 0 4 9 4 14 10"3 9 3 9 3 10 2 9 1 3 4 1 5 1 5 2 6 1 7 17 35- 12 23- 12 26- 10 20- 9 30- 9 19- 7 16- 7 14- 6 '16- 3 16- TWEEDE KLASSE B. IJzendijke 10 6 3 1 15 38- Retr.ment 10 6 3 1 15 43- Zeel. Sport IV 10 7 1 2 Hoofdplaat Sï 1" 2 Philippine 10 5 3 2 Corn Boys III 10 5 0 5 10 24- Zuidzande 10 3 0 7 6 12- Aardenburg II 9 2 17 Vlissingen V 9 2 0 7 RCS III 9 0 0 9 15 26 13 56- 13 38- 1 18- 4 15- 0 9- - 6 -12 -21 -14 -20 -23 -22 -25 -32 -35 -13 -16 -14 -12 -19 -31 -33 -34 -43 -44 RES. EERSTE KLASSE. Terneuzen II 9 0 0 18 59- -15 Zeel. Sport III lu 8 0 2 16 43- -23 Clinge 11 8 4 I 3 9 24- -19 Oostburg II 8 4 0 4 8 21- -.23 Breskens II 9 3 2 4 8 20- -24 Zeelandia II 10 4 0 6 8 29- -28 RCS II 10 4 0 6 8 15- -23 Luctor II 7 3 1 3 7 13- -19 Biervliet II 8 2 0 6 4 11- -33 Steen II 9 1 0 8 2 7- -36 DERDE Schoondijke II Breskens III Sluus Walcheren III Groede II Zeel. Sport V Hoofdplaat II Jong Amb. II Oostburg III IJzendijke II KLASSE B. 10 9 0 9 6 1 10 6 0 18 43—25 13 45—21 12 43—20 10 31—26 10 36—24 10 30—29 9 30—35 5 16—37 4 17—59 3 15—35 DERDE KLASSE C. Terneuzen III 10 Sluiskli II 10 Clinge III 9 Vogelwaarde II 9 Koewacht II 11 Philippine II 9 Axel III 8 Hontenisse III 9 Terneuzen IV 8 Graauw 7 Ria W. II 9 2 1 16 0 2 14 2 2 12 3 1 2 1 2 0 1 1 35— 9 32—17 25—19 30—32 21—19 23—18 16—24 20—21 17—23 9—21 11—36 Italiaans Somaliland in 1960 onafhankelijk De Italiaan Vitelli heeft in de beheerschapscommis ie van de algemene vergadering der Verenigde Naties meegedeeld dat zijn regering en die van Somaliland het er over eens zijn dat het beheerschapsgeb.ed Ita liaans Somaliland op 1 juli on afhankelijkheid moet worden verleend. Hij zei dat de beheerschaps- komst, waarop hij het Italiaans raad op zijn volgende bijecu- rapport over genoemd gebied zal be: preken, zich met de kwestie van de datum za! kun nen bezighouden. Als de raaci instemt met het voorstel, zal de datum voor de onafhankelijkheidsverlening de finitief woiden. Indien hij dit tijdstip te vroeg acht, zal het gebied op twaalf oktober onaf hankelijk worden. Vijl' bewoners van het Jor daanse dorp Deir Ghoesoen zijn maandag door een Jordaanse krijgsraad ter dood veroordeeld wegens „spionnage voor Israël". Zij zouden Israëliërs gegevens over de Jordaanse strijdkrachten hebben versterkt.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 3