Regeringsvoorstellen betekenen de dood van de voetbalpool FLITSEN Ka Vee Wee Tweede Kamer kan nog wijzigingen aanbrengen Kinderfeestjes: geknipt om te Neerstortend Amerikaans vliegtuig kwam op huizenrij terecht Nog witter... Meningsverschillen tussen Moskou en Peking Belasting op prijzen uit loterijen Verhoging van 15 tot 20 pCt Begroting van Sociale Zaken 20.000 Emigranten in 1959 HOOGWATER ttralend wit... ZON- en MAANSTANDEN HET WEER WEERBERICHT Fwnkering by abonnement: Temeu»n. Drtieteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6.— P<?r kwartaal; per maand f 2.—: per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 25 NOVEMBER 1959 16e Jaargang Nr 4842 Verschijnt darelifUs Uitgeefster N. V. v/h Firm* P. 3. van de Sande, Temenïen Advertentieprijs per mm 15 et; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. liet. uptsontuerp int wijziging van «ie loterijwet is (hans bij «ie Tweede Kamer ingediend. Het is ondertekend door de ministers \an Justitie en van Onderwijs. De voorgeschiedenis van dit ontw erp aeht de regering bekend. Voorgesteld wordt de wet te wij zigen door inlassing van een nieuwe titel III. Over de sportprijsvragen, waaronder worden verstaan prijsvragen, waarbij de deel nemers de uitslagen van tevoren aangekondigde wedstrijden moe ten raden of voorspeilen. Met het oog op de belangen van instellingen werkzaam te al gemenen nutte, in het bijzonder op het gebied van sport en licha melijke opvoeding, kan aan één rechtspersoonlijkheid bezittende instelling vergunning worden verlgend tot het aanleggen en houden van sportprijsvragen. De nieuwe titel III bevat be palingen betreflende: a. de deelnemers aan deze sportprijsvragen; b. een voor de bestrijding der onkosten en de vorming van een reservefonds jaarlijks door de deelnemers te betalen bedrag; c. de maximale inzet per deel nemer per prijsvraag, t.w. 1 d. de aanwending van de op brengsten; e. de vaststelling van het maximum van de prijzen in geld op 25.000, f. de gevallen, waarin de prijs niet zal worden uitgekeerd; g. de voorwaarden, welke aan de vergunning kunnen worden verbonden. Het effect van een andere voorgestelde wijziging is, dat prijsvragen, voorzover zij al niet geacht worden onder de definitie van loterij te vallen, met loterijen worden gelijkgesteld. Tot het aanleggen en houden van alle prijsvragen wordt toe stemming van de minister van Justitie of van burgemeester en wethouders vereist, terwijl zij evenals loterijen uitsluitend kun nen strekken tot een liefdadig doel of bevordering van weten schap, kunst of een ander alge meen belang. Van de vereiste toestemming zijn uitgezonderd prijsvragen, waarbij een prijs of premie van f 200 of minder wordt uitgeloofd, en prijsvragen, waarbij de voor waarde tot mededinging is het verrichten van een wetenschap pelijke of kunstzinnige prestatie. Door een verdere wettelijke be paling zal het optreden van bui tenlandse loterijen. Tenslotte zal door het verval len van de bepaling, dat prijzen of pre.miën niet in geld of gelds waardig papier bestaan, de uit kering van geldprijzen in lote rijen en prijsvragen mogelijk worden. MEER DAN ééN PRIJS MOGELIJK. Waar gesproken wordt over de vaststelling van het maximum van de prijzen op 25.000 wordt medegedeeld, dat er ook méér irijzen kunnen zijn, een en an der afhankelijk van de voor waarden. Sloperslot wacht de 0-27 De 1.195-.tons onderzeeër 0-27 is voorlopig van da operatione le sterkte afgevoerd, zo heeft een woordvoerder van de Ko ninklijke Marine gisteren ver klaard. Het ligt in de bedoeling de duikboot, die kan bogen op een eerbiedwaardige staat van dienst, in de naaste toekomst te verkopen. De onderzeeër is de derde, welke de Koninklijke Marine voor de sloop zal aan bieden. De 0-21 en de 0-24 zijn reeds eerder als schroot ver kocht. De 0-27 werd in de oor log door de Duitsers afgebouwd en werd ln juli 1945 toegevoegd aan de operationele vloot van de Koninklijke Marine. Nu de 0-27 van de operatione le sterkte is afgevoerd, be schikt de Koninklijke Marine nog slechts over vier duikboten, t- weten de Walrus en de Zee- °uw (tot 1963 in bruikleen van Verenigde Staten), de Tijger- u en de Zwaardvis. In het - jaar van I960 hoopt men de twe drie-cylinder duikboot olfijn in dienst te kunnen ellen. Een tweede onderzeeër van hetzelfde type, de Zee hond, eveneens in aanbouw bij de Rotterdamse droogdok maatschappij, zal het volgend voorjaar te. water worden gela ten. Voor deelneming aan sport prijsvragen wordt een minimum leeftijd van 18 jaar gesteld. Om te voorkomen, dat één per soon meermalen deelneemt, heeft een registratie van de deel nemers plaats. BLIJFT DE K.N.V.B.- ORGANISATOR? Niet de overheid, doch een par ticuliere instelling zal de sport prijsvragen organiseren. Welke deze instelling zal zijn, is niet vooruit te zeggen. In verband met het karakter van de sportprijsvraag het raden of voorspellen van uitsla gen van bepaalde tevoren aan gekondigde sportwedstrijden ligt het voor de hand, dat priori teit wordt toegekend aan de in stellingen, werkzaam op het ge bied van sport en lichamelijke opvoeding. Het toekennen van prioriteil houde niet in, dat uitsluitend de genoemde instellingen aan spraak kunnen maken op een deel van de opbrengsten der sportprijsvragen. De ministers menen, dat de wetgever niet bij voorbaat moet uitsluiten dat ook andere instellingen voor een deel van de opbrengst in aanmerking komen. DE BESTEDING DER GELDEN. Voor gewone loterijen, waar voor toestemming wordt gegeven krachtens het bestaande artikel 3 van de wet. pleegt als regel de eis te worden gesteld, dat 60 pet van de opbrengst aan het ge stelde doel ten goede moet komen. Het past bij de opzet van het onderhavige wetsvoorstel, dat de opbrengsten overwegend ten goede komt'ii aan de doelein den van algemeen belang, die de organiserende instelling zal be ogen te dienen. EéN PRIJSVRAAG PER WEE-K. De ministers zullen slechts aan één rechtspersoonlijkheid bezit tende vereniging een vergunning kunnen verlenen voor het hou den van sportprijsvragen. Het ligt in de bedoeling dat slechts één prijsvraag per week mag worden gehouden. Bij deze voorstellen ls uitge gaan van de bestaande praktijk van de K.N.V.B.-voetbalpool. De prijsvragen zullen verboden zijn aan de wekelijkse sportwedstrij den. waarbij men niet alleen aan voetbalwedstrijden behoeft te denken. Tenslotte bevat het ontwerp nog de volgende bepaling: Tot het aanleggen en houden van een loterij of prijsvraag, uit sluitend strekkende tot een lief dadig doel of bevordering van wetenschap, kunst of een ander algemeen belang, kan toestem ming worden verleend door B. en W. der gemeente, waar de lo terij zal worden gehouden, in dien de prijzen en premiën geza menlijk geen grotere waarde dan vijfhonderd gulden of in een ge meente met meer dan vijftig duizend zielen van duizend gul den hebben. (Adv.) JONKER FOTO TOE STEL ZEGT: (ook in kleur) Prijsindexcijfers van het levensonderhoud Het landelijke prijsindexcijfer van het levensonderhoud van gezinnen van hand- en hoofdar beiders, zoals dat maandelijks door het centraal bureau voor de statistiek wordt samenge steld, op basis 1951100, bleef van medio september tot medio oktober gelijk. Het indexcijfer inclusief A.O.W. bleef onveran derd staan op 125 en het index cijfer exclusief A.O.W. op 120. Binnen de sector „voeding" steeg het indexcijfer voor groen ten, "terwijl voorts een prijsstij ging werd waargenomen voor zoute haring, roomboter en kaas. Tegenover deze stijgingen stonden een daling van het in dexcijfer voor fruit en een prijs daling voor vlees (voornamelijk rundvlees). GEMEENTE CLASSIFICATIE EN LOONVORMING De minister van Sociale Zaken acht een systeem van gemeente classificatie niet onrechtvaardig. Hij wijst daarbij op verschillen in huurniveau in diverse gemeen ten. Deze verschillen zijn sedert 1959 eerder toe- dan afgenomen. In de memorie van antwoord zegt minister Van Rooij dat ook bij een vrijere loonpolitiek plaats is voor het systeem van gemeen teclassificatie. De aan deze poli tiek ten grondslag liggende ge dachten verzetten zich z.i. niet tegen een differentiatie binnen een bedrijfstak naar gelang van verschillen in de kosten van levensonderhoud in diverse ge meenten. (Adv.) Een vracht-constellation van de Trans World Airlines is maan dagnacht bjj Chicago op een rii huizen terechtgekomen waardoor de bemanning van drie personen en tenminste drie bewoners van een aantal huizen die in brand raakten, zijn omgekomen. Het vliegtuig dat kort tevoren van het Midway-vliegveld was opgestegen voor een vlucht naar Los Angeles maar was terugge keerd voor het uitvoeren van een noodlanding, stortte neer. Vol gens ooggetuigen kwam de Con stellation met het geweld van een bomontploffing op de huizen neer. De politie vermoedt dat er nog meer mensen in hun slaap ge troffen werden door de ramp. Twee uur nadat het vliegtuig was neergekomen, waren de brandweerlieden nog bezig met de blussing. Vier huizen en een blok flats werden vernield. Uit goede bron wordt verno men, dat Hammarskjoeld wil streven naar een oplossing van de moeilijkheden in Laos door onderhandelingen. Dit in plaats van .eventuele maatregelen van de Veiligheidsraad. Er zou con tact tot stand moeten worden ge bracht tussen de regering in Vientiane en de leiders van de Pathet Lao opstandelingen. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot her ziening van de fiscale bepalingen op loterijgehicd. In het ontwerp, dat aansluit op het wetsontwerp tot wijziging van de loterijwet, wordt voorge steld een belasting van 20 pro cent te heffen op alle gewonnen prijzen uit loterijen en andere kansspelen. Van de belasting zullen zijn vrijgesteld prijzen van minder dan 100 gulden en de z.g. „eigen geldjes", evenals alle prijzen van de veelal locaal gehouden klei nere loterijen en andere kans spelen, waarvan de hoogste prijs niet meer dan 1000 gulden be draagt. Volgens de bestaande belas tingwetgeving worden in het al gemeen voordelen uit prijsvra gen, waarvoor in zodanige mate arbeid moet worden verricht, dat deze op het verkrijgen van de prijs van invloed is, in de sfeer van de inkomstenbelasting ge trokken. Andere gewonnen prij zen, die hoofdzakelijk door het lot worden bepaald, zoals prijzen uit de voetbalpool, vallen thans buiten de belastingheffing. Op prijzen van de Staatsloterij wordt momenteel een bijzondere heffing van 15 °/o toegepast. De nieuwe fiscale bepalingen. De nieuwe belasting van 20 procent zal worden geheven van de bruto-prijzen, waaronder ook de voordelen behoren uit prijs vragen, die thans door inkom stenbelasting worden getroffen. De heffing van inkomstenbelas ting zal volgens het wetsontwerp n de toekomst achterwege blij ven. De verschuldigde belasting wordt over prijzen uit binnen landse loterij en andere kansspe len bij de bron geheven. Wat be treft de prijzen uit buitenlandse loterijen e.d., waarvoor geen in houdingsplicht kan worden op gelegd. zal de belasting door de prijswinnaar zelf op aangifte moeten worden voldaan Verder wordt voorgesteld over de inleggelden van de deelnemers omzetbelasting naar het normale dienstentarief vaan 4 procent te heffen. A. M. Rosenthal, de uit Polen gezette correspondent van de „New York Times", meldt uit Wenen aan zijn blad dal de com- munistisch-Chinese leiders heb ben geweigerd Chroesjtsjef toe te staan op de voorgestelde topcon ferentie te onderhandelen over de in het Verre O'i i n tussen demo cratieën en de communistische staten bestaande meningsver schillen. Rosenthal zegt dit vernomen te hebben van kortgeleden uit Peking teruggekeerde Poolse communisten. Rosenthal meldt verder dat de Poolse officiële afvaardiging naar de recente viering, in Peking, van het feit, dat de Chinese commu nisten tien jaar geleden de macht in China in handen wisten te krijgen, ervan overtuigd is dat er duidelijke politieke meningsver schillen tussen Moskou en Peking bestaan. Doch zij achten deze menings verschillen niet van zodanig ge wicht, dat ze een bedreiging zou- Geen westelijke correspondenten naar Hongaars partijcongres De Hopgarse autoriteiten heb ben bekendgemaakt geen enkele Westelijke correspondent te zul len. toelaten om het Hongaarse communistische partijcongres dat op 30 november begint, te vol gen. Als reden wordt opgegeven dat het gaat om een interne partij aangelegenheid en dat de bijeen komsten besloten zullen zijn. Een Hongaarse woordvoerder heeft verklaard dat hij nog niet op de hoogte was van de samen stelling van de Russische dele gatie. VRIJE ZATERDAG NA NIEUWJAARSDAG Wanneer op zaterdag 2 januari, de dag na nieuwjaars dag, niet gewerkt wordt in fa brieken of werkplaatsen, mo gen de verzuimde uren inge haald worden. Gedurende een tijdvak van ten hoogste twee achtereenvolgende weken mag hoogsten een uur per dag wor den ingehaald. Aldus een giste ren in de staatscourant gepu bliceerde beschikking van de staatssecretaris van sociale za ken en volksgezondheid. Wettelijke bescherming van arbeiders. Naar hij in zijn memorie van antwoord op het verslag van de Tweede Kamer aangaande de begroting van Sociale Zaken mededeelt, koestert minister Van Rooy gegronde hoop, dat een wettelijke regeling inzake de handel in en het gebruik van bestrijdingsmiddelen, welke tevens als basis zal dienen voor de bescherming der landbouwar- beiders, nog dit zittingsjaar bij de Kamer kan worden ingediend. De minister streeft er voorts naar het herziene rijtijdenbesluit zo mogelijk op 1 oktober 1960 in werking te doen treden. Hij is bereid te overwegen, of het ogenblik niet is gekomen een verdere stap tg doen in de rich ting van een 43-urige werkweek in de Horeca-sector. Melk verstrekking. Volgens de memorie van ant woord namen in 1951 ruim 145.000 kinderen in 22 gemeenten deel aan de schoolmelkverstrekking. In 1959 (oktober) waren het 157.000 kinderen in 270 gemeen ten. De minister zegt het standpunt te delen, dat steeds is ingenomen, namelijk dat de zorg voor de voeding van het kind onder nor male omstandigheden in de eer ste plaats een taak is van de ouders. Het subsidie voor de melkverstrekking op de kleuter scholen en de lagere scholen dient te worden gezien als een rijksbijdrage tot stimulering van de gewoonte melk te drinken. Het melkgebruik op scholen, welke na de lagere school wor den bezocht, dient geheel door de ouders te worden betaald. Ziekenfondswezen. Onmiddellijk nadat de minis ter zijn definitief standpunt tegenover de problematiek van het ziekenfondswezen heeft be paald, zal ten departemente een ontwerp van wet worden opge steld. Het ligt niet in zijn voor nemen incidentele voorzieningen bij de wet te treffen, in afwach ting van een geheel nieuwe zie kenfondswet. De minister is niet voornemens een regeling te ontwerpen, krach ten.s welke weduwen op dezelfde vort tot de wettelijke zieken- foriiverzekering zouden kunnen toetreden als de bejaarden. den kunnen vormen voqr het Chinees-Russische bondgenoot schap. Volgens Rosenthal zoq Mao Tse Toeng bij zijn kortgeleden met Chroesjtsjef gevoerde besprekin gen hebben gezegd dat over vraagstukken betreffende het Verre Oosten, waarbij Peking be trokken is, niet kar worden on derhandeld, wanneer er geen vertegenwoordigers der Chinese volksrepubliek aanwezig zijn. Volgens de Poolse communisten zou Chroesjtsjef het standpunt van Mao c.s. hebben aanvaard, doch er zou een mogelijkheid be staan dat het Kremlin dit punt opnieuw ter sprake zal brengen voor de aanvang van een even tuele topconferentie tussen Oost en West. Eén van de bewoners, de 31 jarige Thomas Fracassi, zei dat het vliegtuig het dak van zijn huis had geraakt. Het dak kwam terecht in zijn slaapkamer. Twee van zijn drie kinderen lie pen lichte verwondingen op. Zijn vrouw en het derde kind waren ongedeerd. Daarna raakte het toestel een flat achter zijn wo ning die onmiddellijk vlam vatte. Later vond men in de ruïnes nog een zevende lijk. De piloot was op het instrumentenbord voor brand gewaarschuwd. Hij trachtte opnieuw te landen maar dit mislukte en het toestel stort te op de huizen neer. Het aantal doden is tot negen gestegen. Vermiste Nederlander gevonden De 45-jarige technische assis tent van de „Shell Company of the Sudan", de Nederlander P. Bronsveld, die sinds vrijdag met een sportvliegtuig in de Sudan vermist werd is gevonden. De heer Bronsveld is met een sportvliegtuig op weg van Ne- rowe naar Dongola in een nood landing neergestreken bij El Huana in de Sudanese woestijn. De drie inzittenden van het vlieg tuig zijn niet of slechts licht ge wond. Voedsel en hulp zijn reeds onderweg, aldus deelde de Shell dinsdagmorgen mee. Reddingsploegen zijn gisteren met de drie passagiers en de Zweese piloot in Kharthoem aangekomen. (Er waren dus vier inzittenden in plaats van drie, zoals eerder gemeld). De Nederlander P. Bronsveld, een Engelsman en een Soedanees, en de Zweedse piloot, Gustave Ove Aaman, verkeren alle in goede gezondheid. De piloot verklaarde, als ge volg van onverwachte windver- anderingen onderweg van Merowe naar Dongola uit de koers geraakt te rijn. Hij had toen terug willen vliegen naar Khartoem, maar kwam tot de ontdekking dat er niet genoeg benzine meer aan boord was. Na een noodlanding in de woes tijn gemaakt te hebben, vonden de vier mannen gastvrij onder dak bij Nomaden. Het vliegtuig is daar achtergebleven. beleid om te buigen in verband met de zich met korte tussen pozen voordoende golvingen in de economische conjunctuur. Het aantal als geschoold te be schouwen mannelijke emigranten bedraagt dit jaar 1,3 per duizend van de geschoolde beroepsbevol king. Het effect van verminderde emigratie zou gering zijn, omdat het aantal emigranten met niet- essentiële beroepen verhoudings gewijs regelmatig is toegenomen. De economische en de werkge- legenheidsituatie zullen met ver minderde emigratie nauwelijks gebaat zijn, terwijl de continuï teit in de emigratie in de komen de jaren, waarin met een zeer versterkte aanwas van de be roepsbevolking rekening moet worden gehouden, in ernstig ge vaar zou worden gebracht. Bo vendien zou de belangstelling in ontvangende landen voor onze emigranten verminderen. De minister wijst er op, dat door emigratie niet onbelangrij ke nieuwe afzetgebieden voor Nederlandse produkten' en voor andere economische activiteiten worden geopend. De emigratie heeft een zeer ge ring effect op de situatie van de arbeidsmarkt. Dit jaar bedraagt het aantal 20.000 emigranten plus 3000 uit Indonesië gcrepatrieer- den naar de Ver. Staten. Er is geen netto-emigratie van enige betekenis bewerkstelligd. Dit deelt de minister van So ciale Zaken in zijn memorie van antwoord op de begroting 1960 mede. De minister acht het niet juist het zorgvuldig opgebouwde, op lange termijn gerichte emigratie- De Chinezen in Indonesië. De Indonesische premier Djuanda heeft in een toespraak te Djogjokarta herhaald, dat de Indonesische regering vastbe sloten is, uitvoering te geven aan het besluit, de Chinese kleinhandelaren te verdrijven van het Indonesische platteland. Het besluit berust op de eco nomische politiek van het land, zoals die wordt toegepast onder het stelsel van geleide econo mie. Een kwestie van onderge schikt belang achtte Djuanda het al of niet verlenen van me de werking aan de uitvoering van het besluit door de com munie'ch-Chinese regering te Peking of door leden van dc Chinese ambassade te Djakar ta. Djuanda legde er de nadruk op, dat, het besluit tot het Indo nesisch maken van de klein handel niet alleen gevolgen heeft voor Chinese onderda nen, maar voor alle buitenlan ders, die op het platteland de steden en desa's kleinhandel drijven. Dat de uitvoering van de maatregel in West Java is begonnen, komt, doordat de voorbereidingen ervoor werden bespoedigd in verband met de plaatselijke omstandigheden en de veiligheidstoestand aldaar. Ongeacht het standpunt, dat de Indonesische communistische partij in deze zaak inneemt, is de regering vastbesloten, niet op haar besluit terug te komen, aldus Djuanda. Hij doelde daar bij op een door de P.K.I. on langs ingediend protest. v,nT0iRYi^«22. een lichte sigaar J voor JLbct. DONDERDAG 26 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.02 10.37 11.17 11.27 n.m. 10.46 11.21 12.01 12.11 LUXE SCHRIJFMAPPEN echt leder N.V. v/h FA. P. J. v. (1. SANDE ZON MAAN op onder op onder Nov. 25 8.15 16.38 1.34 14.17 26 8.17 16.37 2.48 14.43 27 8.18 16.36 4.04 15.13 28 8.20 16.35 5.23 15.46 29 8.21 16.34 6.43 16.26 30 8.23 16.34 S.01 17.14 Noodtoestand op Ceylon verlengd De noodtoestand, die op 25 sep tember na de moord op de Cey- lonese premier, Bandaranaike, werd afgekondigd, is met een maand verlengd. Volgens officiële kringen is een van de redenen daartoe de wederinstelling van de doodstraf mogelijk te maken. KOREA. In het debat in de politieke commissie van de Ver. Naties over Korea heeft de Amerikaan se afgevaardigde Robertson ver klaard, dat Noord-Korea „in naam van de menselijkheid" mededelingen dient te doen over de krijgsgevangenen uit de Ko reaanse oorlog. Een Russisch verzoek om Noord- koreaanse vertegenwoordigers aan het debat te laten deelnemen, werd verworpen. Een Ameri kaanse resolutie tot uitnodiging van afgevaardigden uit Zuid- Korea werd daarentegen aange nomen. Robertson zei, dat Amerika blijft vasthouden aan vrije ver kiezingen. IETS MINDER KOUD Ons land bevindt zich aan de flank van een hogedrukgebied waarvan het centrum boven de Balkan ligt. Het veroorzaakt bij ons een zuidelijke wind waar mee koude lucht wordt aange voerd waarin veel mist en lage bewolking voorkomt. Zachte lucht met max. tempe raturen van omstreeks 12 gra den, treffen we aan boven de Britse eilanden. Deze lucht wordt aan de voorzijde begrensd door een overigens weinig actief, front dat boven de Noordzee ligt en langzaam naar het oosten trekt. In verband met de vertraagde beweging van dit front, is het nog onzeker of deze opklaringen en de gepaard gaande tempera tuurstijging veel verder dan onze westkust zul'on doordringen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot woensdag avond. Verspreide opklaringen Aanvankelijk mist of laaghan gende bewolking en hier en daar motregen. Later verspreide op klaringen. Matige wind tussen zuid en zuidwest. Langzame stij ging van temperatuur.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1