Provinciaal nieuws RADIO TAZELAAR RADIO TAZELAAR Terneuzen bereidde St. Nicolaas Opening Landbouwhuishoudschool «Molenkwartier» een glorieuze intocht waar warmte helpt, helpt PHILIPS Brstraphil feeler ST. KRUIS Een gelukkige familie Oppeneer (Dekkerstraat) won het eerste 1 .V.-toestel Een ongekend groot aantal kinderen en volwassenen uit Terneuzen en de verre omtrek hebben op de bijna zomerse za terdagmiddag Sint Nicolaas een onvergetelijke intocht in Terneu zen bereid. Vele honderden stonden tegen drie uur aan de Scheldekade de provinciale boot af te wachten waarmee de goede Sint uit Span je naar Terneuzen zou komen. De tocht door Terneuzen was triomfaal. Staande in een rode open auto. gevolgd door verschil lende auto's, waarin o.a. be stuursleden van de midden standsvereniging Klimop", dat Sint Nicolaas tot dit bezoek had uitgenodigd, vooraf gegaan door de „Harmonie Terneuzen" en omstuwd door honderden enthou siasten, die met de zeer velen die langs de straten stonden hem on ophoudelijk toejuichten, boog hij beminnelijk naar alle kanten en nam glimlachend en dankend deze grootse hulde in ontvangst. De auto van Sint Nicolaas en die van zijn gevolg konden zich maar nauwelijks voortbewegen, toen de eerste begroeting op de ponton van de provinciale boot had plaatsgevonden. Massale belangstelling. Niet alleen aan de provinciale boot maar ook op zijn weg langs het postkantoor, de Westkolk- straat, Korte Kerkstraat, Arse naalstraat en Burg. Geillstraat was de belangstelling overweldi gend. De straten werden door een dichte menigte afgezet en geen enkel huis werd gepasseerd waarvan de bewoners niet aan de deur stonden. De politie had han denvol werk. De pepernoten, die door de zes zwarte Pieten met gulle hand werden rondgestrooid en de talrijke formulieren die werden uitgegeven om de men sen in de gelegenheid te stellen aan de St Nicolaas-actie mee te doen, werden zelf voor de wielen der auto's weggegrist. Dank zij de oplettendheid der chauffeurs en de welhaast alom tegenwoor digheid der gemeentepolitie, ver liep alles ordelijk, al vernamen wij later dat een jongetje in de drukte zijn schoenen was kwijt geraakt en op zijn kousen bij zijn moeder aankwam... Officiële ontvangst. Namens de bevolking van Ter neuzen en omstreken, maar voor al namens de leden van de Ter- iieuzense middenstandsvereni ging „Klimop", heette de voorzit ter. de heer W. Bliek, de hoge gast van harte welkom. „Wij zijn de moderne vervoermiddelen zeer dankbaar dat zij u zo snel naar Terneuzen hebben kunnen bren gen", aldus de Klimop'"-voorzit- ter. De heer Bliek wees Sint Nico laas met trots op Terneuzen, dat zich steeds maar uitbreidt en vestigde bovendien zijn aandacht op de zeer vele geschenken, die vooral bij de winkeliers, die aan de grote Sint Nicolaas-actie deel nemen, liggen te wachten. 1 Tenslotte, zei de heer Bliek, na Sint Nicolaas dank te hebben ge bracht en hem een goedereis te hebben gewenst, dat des avonds om half acht de speurtocht naar de winnaar van het eerste der 7 televisietoestellen zou plaats hebben. Goed Nederlands. Met begeleiding van de „Har monie Terneuzen" zongen de honderden, zowel kleine als gro ten die de Markt vulden, een St Nicolaasliedje en de voorzitter maakte de hoge bezoeker zijn compliment over zijn perfecte Nederlandse uitspraak, vooral wanneer hij zijn eigen liedjes medezingt. Sint Nicolaas zei blij te zijn weer in het goede Terneuzen te mogen vertoeven en had gehoord dat de kinderen over het alge meen wel braaf zijn. Toen hij aam de jeugd vroeg of dit zo was, werd deze vraag met een donderend „ja" beantwoord. Weer ging de tocht verder en nog altijd bleven velen de wagen vergezellen en stonden ook in de De Jongestraat, de Herengracht, de Axelsestraat en de Van Steen bergen-laan velen langs de kant om Sint Nicolaas toe te juichen. Bij de zieke kinderen. Bij zijn bezoek aan de kinderaf deling van het Juliana-zieken- huis kon men eerst recht zien, welk een grote kindervriend Sint Nicolaas is. Bij zijn aankomst werd de hoge bezoeker welkom geheten door de genees-directeur, dokter H. A. Boland, de adj.-directrice, mej. Loeff, en een haag van ver pleegsters. Ook deze werden door hem vriendelijk toegesproken. Zijn knechten volgden hem op fle voet steeds maar pepemoten uitdelend, terwijl later een gro te kist sinaasappelen werd bin nengebracht. Ook naar het Sint Elisabeth-ziekenhuis te Sluiskil werd een kist met sinaasappelen gezonden. Sint Nicolaas kwam tijd te kort om daar op dezelfde middag een bezoek te brengen. Op de derde verdieping, waai de kinderafdeling is onderge bracht, werd de goede Sint ver rast door twee kleuters die keu rig een liedje zongen. Toen kwa men de zieke patiëntjes aan de beurt en voor elk der kinderen had de Sint een vriendelijk woord, dat in staat bleek de tra nen van angst te drogen. Na op zeer hartelijke wijze afscheid te hebben genomen ging de tocht verder naar „Schelde-oord". Bij de Ouden van Dagen. De stoet van begeleidende kin deren bleef even groot en ook hier stonden langs de straat vele ouders met kleintjes op de arm Sint Nicolaas toe te juichen. In de recreatiezaal van het „Het verleden leeft in ons. Het heden hoopt op ons. De toekomst straalt in ons. God zij met ons". Met deze woorden van de Vlaamse dichter Rodenbach be sloot ir. M. A. Geuze, algemeen voorzitter der Z. L. M„ zijn hooggestemde rede bij de ope ning van de nieuwe landbouw huishoudschool te Axel. Het was een vreugdevolle en stemmingsvolle bijeenkomst in café „Zomerlust". Onder de vele gasten zagen wij naast het hoofd bestuur der Z. L. M„ het lid van 's-avonds om half acht de tocht meegemaakt naar de winnaar van het eerste der zeven televi sie-toestellen. Vanuit een reportagewagen wees de heer Bliek de weg, die liep door de Tramstraat en Kerk hoflaan om tenslotte de Dekker straat in te rijden. Vóór Nr. 22, de woning van de heer E. Oppe neer, stopte de auto. De heer en mevr. Oppeneer en Gedep. Staten, de heer A. Schout, de inspectrice van het landbouwhuishoudonderwijs na mens de minister van O. K. en W„ mej. Smit, het college van van B. en W. van Axel, de bur gemeester van Terneuzen, mr. P. Tellegen, de besturen van de Kring en Afdeling Axel der Z. L. M„ directrices van andere landbouwhuishoudscholen, be stuursleden van de bond van Plattelandsvrouwen, enz. rusthuis werd Sint Nicolaas hun 11-jarige zoon Piet, stonden weer even hartelijk toegezongen en ook daar werd een grote kist met sinaasappelen afgegeven. Twee jarigen werden door Sint Nicolaas gefeliciteerd en de hoge gast beloofde dat hij op 30 no vember terugkomt. Als er mis schien enkelen zijn die in het voorbije jaar niet zo erg braaf zijn geweest, dan hebben zij nu nog een week de tijd hun leven te beteren, zo zei Sint Nicolaas ten afscheid. De tocht ging verder door de Leeuwenlaan, Wilhelminaplant- soen, Julianastraat, Beatrixstraat en Oranjestraat naar de Gera nium-, Azaleastraat en Kerkhof laan waar eveneens velen hem hartelijk toejuichten. Tenslotte begaf Sint Nicolaas zich naar de drukke Noordstraat en stapte uit in Smits Warenhuis Unie, waar hij tot aan zijn naam dag verblijft. Uitreiking eerste televisie toestel. In grote spanning hebben velen wel wat beduusd te kijken, toen zij hoorden dat zij in het bezit kwamen van zo'n prachtige T.V. Het juiste gewicht van de eer ste groep „Klimop"-leden be droeg 397506 gram. De heer Oppeneer had op één zijner formulieren 397511 inge vuld en dit bezorgde hem de prachtige verrassing. Binnen en kele minuten stond het toestel op zijn plaats en was de aanslui ting gemaakt, zodat om 8 uur de eerste beelden op het scherm kwamen. Zeer velen waren ook hiervan getuige, en daarmede was een za terdag ten einde, die voor „Klim op" en voor Terneuzen zeer ge denkwaardig is geweest. Op deze wijze werden n.l. zeer velen naar onze gemeente getrokken. Er zijn bij het bestuur reeds zeer vele formulieren ingeleverd en de stroom blijft aanhouden. Velen zullen nu reeds nieuwsgie rig zijn te weten wie a.s. woens dagavond de gelukkige zal zijn. Openingsrede De bijeenkomst stond onder leiding van de heer Ter Haar Romeny, die als voorzitter der onderwijscommissie der Z.L.M., de volgende openingsrede uit sprak: „Als ik vandaag namens de Z. L. M. het woord tot u mag richten, is dat vooreerst als voorzitter van de commissie voor het landbouwhuishoudonderwijs, terwijl mij daarnaast de rol is toebedeeld namens diezelfde maatschappij als gastheer op te treden. Alvorens u voor een enkel ogenblik mede te voeren in de geschiedenis van de totstandko ming van de school, zou ik gaar ne een aantal hoge gasten in ons midden willen begroeten, te weten allereerst mej. Smit, de inspectrice, die de minister van O. K. en W. heeft willen vertegenwoordigen. Wij zijn bij zonder verheugd mej. Smit, u be reid te hebben gevonden de offi ciële opening te willen verrich ten. Voorts haar collega de inspec trice mej. Schut, die eerlang de inspectie van mej. Smit zal over nemen en derhalve thans deze openingsceremonie meemaakt. Een welkom mag ik toeroepen aan de heer Schout, lid van Gedep. Staten van Zeiand, ver tegenwoordigende de Commissa ris der Koningin in onze provin cie. Dit welkom geldt eveneens en in bijzondere mate het college van B. W. der gemeente Axel, op wier territoir de nieuwe school tot stand kwam. Voorts een speciaal woord van welkom aan de voorzitter en se- (Adv.) denk daaraan ook bij' rheumatiek en verkoudheid Prijzen: 29.75 en S"^.50 cretaris van de Z. L. M„ de heren ir. Geuze en mr. Schlingemann. Deze begroeting geldt tenslotte alle aanwezige genodigden, wier aanwezigheid op hoge prijs wordt gesteld. De Z. L. M. mag daarin een ge tuigenis zien van de binding, die de school met de geledingen uit de omtrek nu reeds bezit en de plicht heeft zich in groeiende mate te verwerven. Reeds in het jaar 1914 werd door de Z. L. M. in Axel een ambulante landbouwhuishoud- cursus georganiseerd, welke in 1915 door een tweede werd ge volgd. Tot 1940 werden in totaal 14 éénjarige landbouwhuishoud- cursussen gegeven. Na de oorlog werden andere wegen ingeslagen en werd de feitelijke grondslag voor het geven van landbouwhuishoud onderwijs in schoolverband ge legd. Dit leidde tot de verbouwing van een aantal lokalen in de openbare lagere school, zodat in 1951 de school met 32 leerlingen kon starten onder leiding van de eerste directrice mej. Luteijn, die in 1952 werd opgevolgd door de toenmalige mej. Zweedijk, thans mevr. Kole. De nieuwbouwplannen kregen eind 1953 gestalte door indiening van een lokalenplan. Ambtelijke molens draaien echter langzaam. Ten aanzien van de Axelse nieuwbouw bleek deze zegswijze helaas wel opgeld te hebben moe ten doen. Het zou 21 april 1958 moeten worden alvorens met de bouw uiteindelijk een aanvang werd genomen en op 1 oktober j.l. werd de school door 77 leer lingen en een staf van 10 leer krachten onder leiding van mej. Geluk betrokken. De tijd gaat snel en dringt mag men wel zeggen. De nieuwe school een juweel onder haar soortgenoten in deze provincie draait reeds op volle toeren. Een complex van omstandigheden was er oorzaak van, dat de offi ciële openingsplechtigheid naar een latere datum moest worden verschoven. Dat Iaat onverkort, dat oprechte woorden van erken telijkheid op zijn plaats zijn jegens allen, die op enigerlei wijze er toe medewerkten, dat Axel thans haar prachtige nieu we landbouwhuishoudschool rijk is. Me°r in het bijzonder gaat onze dank uit naar het' ministerie van O K. en W. In één adem mag hierbij aan effectieve aandeel van de in technisch opzicht aan alleSpreker besloot met namens eisen voldoet, maar tevens één der fraaiste gebouwen van Axel is geworden. Woorden van dank tenslotte aan de aannemers en onder-aan nemers met hun personeel, die hun beste krachten en vakkennis hebben willen gebruiken om dit schoolgebouw voor 100 'Zr aan zijn bestemming te kunnen laten beantwoorden. Ik moge mij tenslotte richten tot mej. Geluk als directrice van deze fraaie school alsmede tot haar leerkrachten en leerlingen. Voor u allen is een nieuwe periode in het landbouwhuis houdonderwijs aangebroken. Hebt u zich tot voor kort moeten behelpen, thans staan u hulp middelen en een accomodatie ter het Gedeputeerde college zijn ge lukwensen aan te bieden. De heer M. A. Geuze, algemeen voorzitter der Z. L. M„ begon zijn rede met te stellen dat het Evan gelie zegt. dat de oogst groot is en de arbeiders weinigen. Hier is het zó, dat de oogst ook groot is, maar de medewerkers zijn vele geweest. Spreker ging de toestand na hoe het jaren geweest is en hoe men overal gesukkeld heeft met lokaliteiten. Nu zijn wij zo ver, dat wij in Zeeland over enige goede scholen beschikken. En bij alle klachten, die wij wel eens hebben over de centrale over heid, mogen wij hier toch wel zeggen dat O. K. en W. veel voor ons landbouwhuishoudonderwijs beschikking, waar helaas menig heeft gedaan. Het is voor ons een collega u nog om zal benijden. goede dag, maar dit is het ook Door uw loyale en sportieve voor het gemeentebestuur van medewerking om met een lach Axel, want deze heeft ons alle en een kwinkslag in de oude en mogelijke medewerking en facili- versleten vroegere lokaliteiten de j teiten verleend. Wij danken hier- goede voortgang van het land- voor allen, ook zij die hier in het bouwhuishoudonderwijs te hel- verleden er veel voor hebben ge pen bevorderen, hebt u echter al daan. Tot de, ook aanwezige, in- bewezen uit het goede hout ge- spectrice van het landbouwhuis- sneden te zijn. De geest, die hier-j onderwijs, mej. Schut, die straks aan ten grondslag heeft gelegen, mej Smit zal gaan vervangen, mag ten voorbeeld worden ge- zei ir Geuze: „U zult de Zeeuwen steld aan de jonge meisjes, die leren kennen als verdraagzame aan uw zorgen zijn toevertrouwd, mensen, maar die niet graag iets Materieel gezien, zal de nieuwe van eigen mening prijs geven. school u de bevrediging schen- ken, die een goede voortgang van het onderwijs onder de hui dige maatschappelijke omstan digheden vraagt. Uw aandeel in geestelijk opzicht moet echter uit uzelf komen, een taak die niet diep genoeg gezien en in praktijk gebracht kan worden. Daarnaast bent u de ouders van de jonge Axelse dochters behulpzaam bij de voorbereiding voor hun eindbestemming in het gezin. Samenvattende zou ik willen zeggenOm de jonge meisjes van nu wordt het gezin van straks gebouwd. Moge de waarde van deze school, in welke gedaante dan ook, tot een onuitwisbare herin- Vervolgens bood de heer Geu ze de directrice een mooi gevul de plantenbak aan en besloot met de eerder geciteerde woor den van de Vlaamse dichter Ro denbach. De waarnemende burgemees ter van Axel, de heer Kesbeke, bracht de beste wensen over van het gemeentebestuur. Natuurlijk is het voor ons een grote dag, zo zei spreker, want wij zijn blij met deze school omdat wij me nen, dat wij te weinig onderwijs inrichtingen hebben. De heer W. Koster, voorzitter van de Kring Axel der Z. L. M„ getuigde ook van zijn grote vreugde en zeide dat wij nu in onze Kring twee goede scholen hebben, n.l. te Terneuzen en nu nering bijdragen voor alle hui-ook in Axel. Mogelijk kunen wij het Rijksgebouwendienst worden herinnerd. In niet mindere mate gaat onze erkentelijkheid uit naar de gemeente Axel, dié een zo fraai terrein en a-lle andere faciliteiten ter beschikking stel de. Waardering evenzo voor het werk van de heren architecten, die kans hebben gezien een* ge bouw te scheppen, dat niet alleen (Adv.) Alle Batterijen DE MIST. Ondanks de mist, die zondag in de avonduren kwam opzetten, kon de dienst KruiningenPerk- polder vice versa met uitzonde ring van de veerdienst om 10 minuten vóór 8 uit Kruiningen en daarmede de verbinding uit Perkpolder te 8 uur 20, normaal worden uitgevoerd. Op de veerdienst Terneuzen Hoedekenskerke was wegens een dfect van de radar-installatie van de boot „Prins Willem I" alleen de laatste reis om 9.20 uur en daarmede de laatste verbin ding om 10.20 uur uit Hoedekens- kerke uitgevallen. TERNEUZEN Rijwielhandel J. A. Faas her opend. De rijwielhandel aan de Axel sestraat No. 1 wordt nu alweer bijna 30 jaar gedreven door de heer J. A. Faas en toen wij een bezoek aan zijn hernieuwde zaak brachten ter gelegenheid van de feestelijke heropening, vertelde de heer Faas dat er sedert 1914 geen enkele verbouwing had plaatsgehad. De vele klanten van de heer Faas zullen de oude zaak niet meer terugkennen. De win kelruimte is in de eerste plaats aanmerkelijk uitgebreid. De heer Faas heeft zijn grote collectie bekende rijwielmerken nu overzichtelijk kunnen plaat sen vóór het grote étalageraam, zodat de voorbijganger onmiddel lijk getroffen wordt door de keur van dames-, heren- en kin derfietsen die daar te koop zijn. In praktische kasten zijn alle fietsonderdelen op keurige wijze opgeborgen en de moderne kleu- rentoepassing en royale verlich ting geven deze bekende zaak op de drukke hoek van de Axelse straat nabij de brug het uiterlijk van een modern groot winkel pand, waarin een prettige sfeer heerst. In de loop der vele jaren heeft de heer Faas zich een grote kring van goede vrienden en trouwe klanten verworven. Zeer velen van hen kwamen hem met deze heropening feliciteren. Boven dien werden vele blijken van medeleven gezonden in de vorm van zeer fraaie bloemstukken. Zo breidt het aantal fraaie winkelpanden in de Axelsestraat zich voortdurend uit. Uitreiking vakdiploma aannemer. In de gymnastiekzaal van de L. T. S. had zaterdagnamiddag de diploma-uitreiking plaats aan hen, die met goed gevolg de 3- jarige cursus voor aannemer hebben beëindigd. Hierbij waren aanwezig de directeur van de L. T. S„ de heer A. F. H. Spijker, de docenten en de heer S. Mielen, namens de Stichting Raad, van bestuur Bouwbedrijf, waarvan de vakopleiding voor aannemer uit gaat. De heer Spijker sprak een woord van welkom tot de heren van de commissie van toezicht, de geslaagden en hun familie. „Ondanks het feit, dat u de school reeds hebt verlaten, is ge bleken dat u de geestelijke kwali teiten en het doorzettingsvermo gen bezit om iets; te bereiken". Met deze woorden richtte de di recteur van de L.. T. S. zich tot de geslaagden en wees er daar bij op, dat ook dé ijver en de toe wijding van het lerarencorps van groot belang voor de geslaagden is geweest. Dit was voor de heer Spijker aanleiding om woorden van op rechte dank tot hen te richten. Spreker wees verder op het gro te belang van de cursus, want ons land vraagt steeds meer om geschoolde mensen. Met het be haalde diploma bent u al een heel eind, zo vervolgde de direc teur, maar het heeft weinig te betekenen, als u er niets steeds op uit bent uw kennis als het wa re dagelijks te vermeerderen. Aan het beroep van aannemer zijn financiële en morele konse- kwenties verbonden. In de eerste plaats moet u efficiënt werken en het Nederlandse volk verwacht dat u de morele taak, die u op u neemt, met succes vervult, zo be sloot de directeur. De heer S. Mielen feliciteerde de geslaagden namens de Stich ting Raad van bestuur Bouwbe drijf. Hij herinnerde er aan hoe de oudere mensen van nu, in hun jonge jaren vrijwel niet in de ge legenheid waren theoretische kennis op te doen. Wat zij leer den was in de praktijk en van vader of patroon. „U kunt zich nu een goede po sitie verwerven", aldus spr„ het zij als aannemer, of als bouw kundig opzichter, tekenaar of zelfs als adjunct-directeur van 'n bouwbedrijf" De heer Mielen sprak de hoop uit de geslaagden later als goede collega's te mogen ontmoeten. Maar wat er ook gebeurt, orga niseert u, zo spoorde hij de ge slaagden aan. U heeft de bond nodig, maar het omgekeerde is ook het geval. Doet uw best en geeft ogen en oren de kost. De heer Mielen eindigde met de leraren te danken en de geslaag den en hun familieleden te felici teren. De heer 't Gilde, directeur dér L. T. S. te Axel, nam de gelegen heid te baat om bij zijn felicitaties- woorden er op te wijzen dat de echtgenote van een aannemer een. grote steun kan betekenen, voor al wanneer men eens in minder gelukkige omstandigheden ver keert. Tien cursisten,' en dat betekent niet minder dan ongeveer 80 pro cent van de candidaten mochten hierna uit handen van de heer Spijker het zo zeer begeerde di ploma in ontvangst nemen nadat namens allen de heer T. Herre- wegh uit Lamswaarde, enkele dankwoorden had gesproken. Aan de volgende cursisten werd het diploma uitgereikt: M. C. A. v. d. Branden te Sluiskil; J. F. de Bruijne te Terneuzen; P. C. H. van Hermon en J. C. Vos, beiden te Hoek; T. P. B. Heirewegh te Lamswaarde; K. E. van Kerck- hoven te Kloosterzande; A. J. B. Magnus te Boschkapelle; M. Ha- link en A. A. Mollet, beiden te IJzendijke; A. Rinn te Axel. AXEL Verkeersongeval. Zondagavond liet de bestuur der van de Z. V. T. M.-bus, die om 6.20 uur van Axel naar Hulst vertrekt aan de z.g. Verkorting enige passagiers uit, waaronder de heer Van D. uit St. Jansteen. Na uitgestapt te zijn, stak de heer Van D. langs de achterzijde van de bus de rijweg over juist op het ogenblik dat uit d'e rich ting Hulst een auto naderde, be stuurd door de heer M. uit St. Jansteen. De heer Van D. werd door de auto gegrepen, en zodanig ver wond dat enige ribben werden gekneusd en een knieschijf werd geschonden. Nadat hem eerste hulp was verleend, werd de heer Van D. naar het ziekenhuis te Hulst ver voerd. BIERVLIET. Herv. Vrouwenvereniging De Hervormde Vrouwenvereni gingen te Biervliet en Driewegen organiseerden zaterdagmiddag in het Jeugdgebouw een verkoop actie, waarvan de opbrengst ten bate kwam aan de Ned. Herv. Kerk alhier. In de grote zaal van het jeugd gebouw waren grote tafels inge richt, waarop het smaakvolle handwerk, vervaardigd geduren de de vergaderavonden, waren tentoongesteld. Vooral in baby- en kinderkle ding waren de verkoopsters rijk gesorteerd. Er werd een ware aanval gedaan op alles wat te koop werd aangeboden. Elders in het gebouw was een theeschenkerij, waarbij suikerwa- dige leerlingen en zij. die hierna de school nog zullen gaan bevol ken". Openingsrede inspectrice' land bouwhuishoudonderwijs. Mej. Smit zeide het een groot genoegen te vinden om namens de minister O. K. en W. deze school te mogen openen. Er is over het huishoudonderwijs in Zeeland en over alle onderwijs wel iets te zeggen. De Z. L. M. was één der eer sten, die zeide, dat er een eigen opleiding moest komen. In 1930 is hier voor het eerst een streven gevonden om eigen scholen te stichten. Er is veel gedaan door de Z, L. M. maar de opleiding van meisjes is nog niet zó, ais feitjes en oliebollen te koop wat- ren. A[ met al werden er zaterdags middag in het jeugdgebouw zeer goede zaken gedaan. Hoe groot de opbrengst is van het geheel.. «ras nog niet vast te stellen. NIEUWVLIET. Jaarfeest Cliristelijke Kleine Jeugdverenigingen. Vrijdagavond hielden de Chr. meisjes en knapenverenigingen te Nieuwvliet hun jaarfeest in 't kerkgebouw van de Vrije Evan gelische gemeente alhier. Door afwezigheid van de lei der, de heer C. Cappon, berustte de leiding van deze avond bij de heer A. Bentschap Knook, die de vele aanwezigen van harte wel kom heette waarna door de ge meente Lied 205 uit de bundel van Joh. de Heer gezongen werd. Door Marianne Scheele werd het verslag van de meisjesvereni ging over het afgelopen jaar voorgelezen en bracht Piet Oos terling als secretaris van de kna- penvereniging zijn jaarverslag uit, waarna een aanvang werd gemaakt met de afwerking van het wel overladen programma van deze avond. Vóór de pauze, waarin een ver versing werd aangeboden en een verloting werd gehouden ten bate van de gezamenlijke jeugd verenigingen, werd het woord gevoerd door ds. Van der Molen uit Cadzand, terwijl na de pauze ds. Brezet sprak over de vreugde van het jaarfeest en het feestvie ren zoals in de Bijbel omschre ven wordt. De avond werd met gebed be sloten door de heer A. Vergou we, ouderling van de Vrije Evan gelische gemeente. Vlasserij ging in vuurzee ten onder Ruim ƒ50.000 schade De vlasserij van de heer Pari- daen-Herrebout te St. Kruis, ge meente Aardenburg. is zaterdag middag door brand verwoest. De schade aan gebouwen, onbe werkt vlas, vlaslint enz. bedraagt naar een voorzichtige schatting ruim 50.000. Kort na het middaguur werd de brand ontdekt door de vlas sersfamilie, die in het nabijgele gen woonhuis het middagmaal verdere uitbouw geven aan dit onderwijs en er zonder twijfel zal het leerlingental toenemen. Onze hoop is op de toekomst gericht cn in deze twee scholen is onze Kring, zien wij het sym bool der Z. L. M.. Wij hopen, dat deze symbolen mogen bijdragen tot welzijn van ons aller Axeler Ambacht. Mevr. De Feijter-de Regt, voor zitster der commissie van toe zicht der school, getuigde van de gestadige groei in Axel. Onze school heeft het altijd met twee dehandsmiddelen moeten doen. Nu hebben wij een prachtige school, welke haar taak zal aan kunnen, nl. de- vorming der toe komstige huisvrouwen. Spreekster liét haar geluk- het zou moeten zijn. De huis- I wensen vergezeld gaan van een vrouwen hebben een eigen taak, mooie schemerlamp, maar men zal toch wel bijval Oo architect, ir. Rothuizen, krijgen als men stelt, dat van dankte Z. L. M. voor het voort- jonge echtparen op de bedrijven, waar alles meer en meer geme- gezet vertrouwen, daar dit de vijfde school is welke wij voor de chaniseerd wordt, een grote des- Z. L. M. mochten bouwen, kundigheid wordt vereist. Willen Mede namens Aannemer t Fa de vrouwen er iets goeds van Van dér Poel te Terneuzen) sprak kunnen maken, is een goede op- de beste wensen uit voor d$ leiding nodig. Maar het zijn niet toekomst van de school, alleen de vrouwen op de bedrij ven, ook de taak van huisvrouw in andere gezinnen is moeilijk. Want het gaat ook om de opvoe ding der kinderen er wat er nodig is voor een juiste voeding. De meisjes moeten echter niet alleen worden opgeleid voor «gen gezin, maar ook voor een zelfstandige taak in de maat schappij. Daarom zijn wij ver heugd dat deze nieuwe school blijk geoft van een kentering. Vroeger moest 't landbouwhuis houdonderwijs gegeven worden in oude afgekeurde openbare scholen. Het onderwijs in Zeeuws-Vlaan deren komt bij andere streken achter, hetgeen komt doordat er te weinig middelbare scholen zijn. Wij hopen, aldus spreekster, dat deze nieuwe school spoedig te klein zal zijn. Als wij spreken over verdienste, dan is het zó, dat deze nieuwe school verdiend is. Verdiend door het werk van mevr. Kole, en later door mej. Geluk. Met de wens, dat het de school goed mag gaan en dat de ven sters open zullen gaan naar de wereld, die wacht op goed ge vormde mensen, verklaarde mej. Smit de school voor geopend. Verdere sprekers. De heer A. Schout, lid van Gedep. Staten voegde nameijs 't leerlingen, die bij de ingang een provinciaal bestuur en de Com- erewacht vormden, werd het ge (Adv.) Platenrekken De directrice van de school te Kortgene, mej. Pot, feliciteerde de directrice namens college en bood de school gezelschapsspelen aan. Mevr. Dekker-Been, het woord voerend namens de afdeling Axel van de Bond van Platte landsvrouwen, zeide, dat ook zij belang hadden bij een goede school. Zij feliciteerde bestuur en directrice met deze zo mooie centraal gelegen school. De directrice der school, mej. Geluk, zeide dat nu eindelijk de grote dag er was om eens lachend na te gaan in welke lokalen vroeger het onderwijs moest worden gegevenlekkende da ken, buigende vloeren en ver stopte riolen! Maar ondanks dit, nu gelukkig voorbije leed, zijn wij thans in de tredmolen van de tijd geko men en is ons een pracht school geschonken. Spreekster vervolgde: „Ik zeg al deze dingen maar, opdat een ieder goed zal begrijpen hoe blij wij zijn met deze nieuwe school. Zij dankte voor de vele goede woorden en ook voor de mooie geschenken, welke de gelukwen sen vergezelden. Bezichtiging schoolgebouw. Nu ging het op de nieuwe school aan en door een haag van missaris der Koningin zijn beste wensen bij die van mej. Smit. De Z. L. M. heeft op onderwijs gebied heel wat wensen in ver vulling zien gaan, maar zij heb ben er ook voor gewerkt. nuttigde. Door de harde knallen van de springende eternieten golfplaten begreep men dat er wat aan de hand was. Direct sloegen de vlammen overal uit. De brandweer van Aardenburg was spoedig gealarmeerd en ter plaatse. Met vier stralen werd het vuur bestreden en men slaag de er in 2 bijgebouwtjes te spa ren, in een waarvan een kapitale vlasturbine stond opgesteld. Tot 's avonds laat moest men nablussen om de steeds smeulen de massa onder controle te hou den. Omtrent de oorzaak van de brand zijn er aanwijzingen, da.t verzuimd werd de schakelaar van de krachtvoorziening uit te schakelen. De verzekering dekt gedeelte lijk de schade. bouw betreden. Daar werd het gezelschap op een treffende manier toegezon gen door een koortje, gevormd uit leerlingen, en begeleid door een uit de leerlingen samenge steld orkestj, zulks onder leiding van de heer Heijt, leraar A.V.O., verbonden aan de school. De ten gehore gebrachte liedjes waren een mixture van Franse-, Engelse- en Italiaanse liedjes, welke populair geworden waren op het „Songfestival". Maar bo ven dit alles uit deden „De vier Weverkes" het toch ook nog best. De genodigden dankten voor dit alles met een hartelijk ap plaus, waarna het mooie, mo derne gebouw bezichtigd werd. Ieder was over de indeling en afwerking in de wolken. Ondertussen werd koffie en 'n lekker hapje geserveerd door de leerlingen zelf was bereid. Een mooie dag voor de Z. L. M„ leerkrachten, de gemeente Axel. en allen, die hun medewerking aan de totstandkoming van de Axelse Landbouwhuishoudschool hebben verleend.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2