De wrijvingen verminderen Radio .Televisie ïrrliflitiBf fEadio de Koek J VAK EN BEROEP VERSLOOT Algerijnse tegenvoorstellen onaanvaardbaar WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN HET WËER ZATERDAG 21 NOVEMBER 1959 16e Jaargang Nr 4839 Versch;:nt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Ternmizen Communistische ommezwaai In aantocht RADIO INRUIL ACTIE Radio ds Buck HOOGWATER HOENSON MET GERICHTE WARMTE êjoodwHB Voor de zondag Frankertng bij abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de San<t<* Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6.— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2.25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Na het bezoek van de Britse minister Selwyn Lloyd aan Parijs is een communiqué bekend gemaakt, waarin we kunnen lezen dat allerlei misverstanden uit de weg zijn geruimd. Toch kunnen wij niet bepaald zeggen, dat de Engelsen veel hebben gewonnen. Zij werden genoodzaakt: te pogen De Gaulle wat milder te stemmen, omdat deze in staat bleek, dc bedoelingen van Eisenhower en MacMillan te doorkruisen. Na de gesprekken van deze twee staats lieden met Chroesjstjef hebben zij te kennen gegeven, dat zij een topconferentie met de Sowjetpremier spoedig wilden doen plaats vinden. Inzake Berlijn was een compromis mogelijk, en dat kon alleen met Chroesjtsjef worden gesloten. Nu was het duidelijk, dat dit compromis op de conferentie in Genève was het al beklonken zou inhouden dat Oost-Duitsland min of meer als staat zou wor den erkend. Het zou de controle krijgen over het verkeer met West- Berlijn door zijn G^stduits gebied heen. Daarover was Adenauer verstoord en de kanselier wilde liever, dat een top-ontmoeting zou zijn gewijd aan de ontwapening, terwijl men in Berlijn de zaak maar zo moest laten als zij was, met de Russen en de Westelijke Grote Drie als bezetters. Het scheen dat in dezen De Gaulle Adenauer steunde. De Franse president wenste uitstel van de ,.top" en als deze plaats vond: een gesprek over alle problemen ter werelden natuuilijk over Al gerije, waar de anderen hem moesten steunen. DE GAULLEEEN SFINX? Intussen kwam daarop het be richt, dat De Gaulle apart een ontmoeting zou hebben met Chroesjstjef, en dat pas daarna de „top" kon komen. Het effect was verrassend. De Sowjet-pre- mier begon vriendelijk te praten over De Gaulle's aanbiedingen aan de Algerijnse rebellen. En de Franse president sprak op zijn persconferentie van verleden week vrij duister over de moge lijkheid, dat de Sowjet-Unie nog wel eens een bondgenoot kon worden van West-Europa, uit vrees voor China en uit onzeker heid over de houding van de Oost-Europese vazalstaten. Snel kwam dan Selwyn Lloyd naar Parijs. Hij wou dc situatie peilen, maar hij zal niet veel wijzer zijn geworden. Hij moest instemmen met een verdaging van de „top", omdat nu blijkoaar ook Chroesjtsjef daarin heil zag. Ook deze immers wilde wel weten wat er in Parijs eigenlijk gaande was. en of hij De Gaulle losser kon weken van de NAVO en van Amerika en Engeland. Lloyd had de voldoening te horen, dat De Gaulle het: aan MacMillan niet kwalijk had ge nomen, dat deze naar Mos-kou was getrokken. Wel had de 1 >a isc pers het altijd zo voorge leid, alsof men in Parijs zeer ontstemd was over deze ontmoe- ling lussen MacMillan en Chroesjtsjef buiten de Fransen om. Nu ook De Gaulle zo n ge sprek organiseert en op Fran se bodem! kon hij evenwel noeilijk weer iets verwijten aan MacMillan. Een feit is het intussen dat de situatie niet meer wordt beheerst door Eisenhower en MacMillan, doch door De Gaulle en Chroesjt- sjef. Deze laatste is nu ook weer uitgenodigd, Scandinavië te be zoeken. ADENAUER IN LONDEN. De Westduitse kanselier Ade nauer is in Londen aangekomen, om daar te praten over kwes ties, die verband houden met de topconferentie en over de econo mische samenwerking. Wat die laatste kwestie betreft, zal men wel niet veel verder komen: de Engelsen willen nu eenmaal niet toetreden tot de gemeenschap van het vasteland. En ook over een Berlijnse regeling lopen de meningen uiteen. Maar Ade nauer kan zich niet meer verzet ten tegen pogingen tot een ge sprek met Chroesjtsjef en het is mogelijk, dat de Brits-Duitse wrij vingen wat verminderen. OMMEZWAAI DER 1 RANSE C.P. Een der merkwaardigste zwen kingen is dezer dagen wel ge maakt door de Franse commu nistische partij. Nu CJiroesjt- sjef naar Parijs zal komën en er zaken mogelijk schijnen met De Gaulle, heeft de partij van Tho- rez en Duolos haar houding her zien. Zij heeft ontdekt nadat Thorez uit Moskou is terugge komen dat het laatste aanbod van De Gaulle aan de Algerijnse rebellen eigenlijk een concessie isaan de Franse communis ten. gedaan „onder druk der massa." Dat wist nog geen communis tische leider kort na 16 septem ber, toen De Gaulle zijn aanbod deed: een keuze tussen verfran sing, afscheiding of associatie met Frankrijk. Toen zei Duelos, dat het allemaal boerenbedrog was, om in de V. N. een gunstige stemming te wekken voor Frank rijk, als daar de Algerijnse kwes tie aan de orde kwam. En hij meende dat er niets was veran derd, want dat De Gauile alleen overgave eiste van de rebellen, om dan aan het leger de zorg te lalen „voor gelijkschakeling". Nu echter heeft de hoogste lei der, Thorez, zijn vriend Duclos en het centrale comité van de partij flink op hun nummer ge zet. Zij hadden moeien begrij pen, dat het aanbod tot „zelfbe schikking" ernstig is gemeend, want dat het aan De Gaulle was afgedwongen door de „massa". In elk geval wordt aan de Franse president verzekerd, dal de communistische partij heel wat goeds ziet in zijn plannen. Zij wil ook graag tegenwoordig zijn op alle recepties ter ere van Chroesjtsjef, en heeft ai ver oordeeld. dat de Parijse partijge noten de ontvangst van Eisenho wer op het stadhuis indertijd hebben geboycot. Zo heeft De Gauile zelfs de communisten in verwarring gebracht en hun het zwijgen opgelegd .MOSKOU EN TEHERAN. Het is een vreemde situatie, nu allerlei standpunten twijfelachtig zijn geworden. Vandaar dat het nauwelijks nog verbaast, dat de Russen aan Perz.ië hebben aan geboden, het ruime financiële hulp te geven bij de opbouw en ontwikkeling en samen met de Perzische oliemaatschappij de olievelden in het noorden willen ontginnen, met maar liefst 85 van de winst voor Perzië. De Perzen moeten aannemen, dat de Sowjet-Unie dan alle installaties levert en de olie koopt. Inder daad kan de petroleum van N.- Perzië uit moeilijk worden ge transporteerd naar de Perzische Golf in het zuiden, en gemakke lijk naar de aangrenzende Rus sische Kaukasus. Nog in het voorjaar was de spanning tussen Russen en Perzen hevig, omdat Pevrië een militair verdrag zou willen sluiten met de Amerika nen. Op het ogenblik zijn er ech ter onderhandelingen gaande tus- sen Moskou en Teheran, naar het schijnt met de zegen van Washington. Het is fc mooi, te geloven aan onmiddellijk succes van dit over leg, maar de gevolgen van de „dooi" in de vrieskou van weleer zijn op diplomatiek terrein ten minste al opmerkelijk. Dr. A. C. (Nadruk verboden.! (Adv.) (Adv.) t NOORDVRAAT 102 TEL. 3128 - TERNEUZEN DR. SCHWEITZER IN ONS I/AND. In een korte radiotoespraak, die dr. Albert Schweitzer gister avond voor de V.P.R.O.-micro- Toon heeft gehouden, heeft hij Nederland dank gebracht voor de hulp, die Nederland en die Ne derlanders bij het werk in Lam- barene bieden. Dr. Schweitzer zeide. dat de helft van zijn verpleegsters uit Nederland en uit Zwitserland af komstig is. Dr. Schweitzer, die een bezoek van drie dagen aan ons land brengt, had donderdag een lang durig onderhoud met Prinses Wilhelmina op het paleis „Het Loo". Gistermiddag heeft Kanin- gin Juliana hem bij zijn Rotter damse gastvrouw bezocht D<» voorlopige Algerijnse rege ring heeft vrijdag vijf opstande lingenleiders, die in Franse ge vangenschap bevinden, aangewe zen om onderhandelingen met de Franse regering le openen over „de voorwaarden en garanties betreffende de toepassing van het recht van zelfbeschikking". In een ie Tunis uitgegeven communiqué werd gezegd, dat er geen staking van het vuren kan zijn zonder akkoord over een „gezonde toepassing" van het zelfbeschikkingsrecht. De vijf leiders zijn Ben Bella, die bij de vorming van de voor lopige Algerijnse regering tot viee-premier werd benoemd, de drie ministers van Staat Mo hammed Khider, Ait Ahmed Hocine en Mohammed Boediaf en Moestafa Lacheraf Bitat, een arts die zich indertijd bij de leiders van het Algerijnse nationale bevrijdingsfront (F.L.N.) te Caïro had gevoegd. De groep werd op 22 oktober 1956 door de Fransen aange houden, nadat het, vliegtuig waarmee zij van Rabat op weg waren naar Tunis gedwongen was op het vliegveld van Al giers te landen. Na in Parijs te zijn opgesloten geweest in de Sante-gevangenis, werden de vijf leiders in maart van dit jaar op instigatie van De Gauile naar het eiland overgebracht. De verklaring van de voorlo pige Algerijnse regering maakt het duidelijk, dat de voornaam ste hinderpaal voor een bestand wordt, gevormd door onzeker heid over de wijze, waarop het aanbod van De Gauile voor uit eindelijke zelfbeschikking zal worden gerealiseerd. In het te Tunis uitgegeven communiqué wordt hierover het volgende ge zegd: „De verklaringen van verantwoordelijkheid dragende Fransen, met name de eerste minister, de minister voor de strijdkrachten en de algemeen gemachtigde van de Franse re gering in Algerië verklarin gen die door niets verzwakt zijn ontnemen elke zin aan de zelfbeschikking en maken meer dan ooit waarborgen be treffende een vrije volksraad pleging noodzakelijk". GROTE De kleine vrijhandelszone een feit. Onder het felle licht van tele- visiesohijmverpers hebben minis ters van Engeland, Oostenrijk, Zweden, Noorwegen, Denemar ken, Zwitserland en Portugal vrijdagmiddag in de salon van het Zweedse ministerie van Bui tenlandse Zaken te Stockholm 't verdrag voor de kleine vrijhan delszone geparafeerd, waarmee deze vrijhandelszone een feit is geworden. Het nieuwe handelsgebied om vat circa 90 miljoen mensen. Op de conferentie van minis ters werd voorts een resolutie aangenomen, waarin de minis ters zeggen vastbesloten te zijn al het mogelijke te doen om een splijting van Europa te voorko men. Wij beschouw en de kleine vrij handelszone als een stap naar een overeenkomst tussen alle le den van de O.E.E.S. De regerin gen van de zeven staan klaar om onderhandelingen te begin nen mot de zes van de E.E.G. Intussen moet men langs di plomatieke weg of van andere kanalen tot een meningsuitwis seling komen, op basis waarvan met vrucht onderhandelingen kunnen worden begonnen, aldus c'.e resolutie. De Finse regering heeft de mi nisters laten weten, dat het de middelen wil bespreken die kun ïen leiden tot/Finlknds deelne ming aan de regelingen van de kleine vrijhandelzöne. V.N.-assemblee verzoekt Frankrijk geen kernproef te houden De algemene vergadering van Verenigde Naties beeft vrij dag Frankrijk verzocht niet zijn plannen om in de Sahara een atoombom tot ontploffing te brengen, uit te voeren. Mei 51 tegen 16 stemmen bij 15 onthoudingen steunde zij de aanbeveling van de politieke commissie hierover. President De Gauile heeft steeds betoogd dat het overleg met de Algerijnen over een sta ken van het vuren zou moeten gaan. Op zijn persconferent van 10 november zei het staats hoofd, dat leiders van de op standelingen in het openbaar of in het geheim zouden kunnen komen praten over „eervolle" bestandsvoorwaarden. Na het herstel van de vrede in Algerië zou de bevolking kunnen kiezen uit drie mogelijkheden: (1) on afhankelijkheid na afscheiding van Frankrijk, (2) samensmel ting met Frankrijk en (3) asso ciatie met Frankrijk, waarbij Algerië waarschijnlijk een zc kere autonomie zou krijgen. In Franse politieke kringen te Parijs was de eerste reactie op het communiqué van de voorlopige Algerijnse regering uiterst, gereserveerd. Over het algemeen was men teleurge steld. Als enige positieve punt zag men het feit, dat de opstande lingen voor het eerst bereid zijn tot onderhandelingen met de Fransen. President De Gaulie heeft in tussen via een woordvoerder laten weten, dat hij niet op de jongste ontwikkeling zal reage ren, voordat hij van zijn rond reis door Oost-Frankrijk zal zijn teruggekeerd. Te Parijs verklaarden functio narissen van het bureau van pre mier Debré dat de Algerijnse voorstellen onaanvaardbaar zijn voor de Franse regering. Volgens genoemde functiona rissen was het aanbod van De Gauile voor onderhandelingen over een bestand gericht tot de strijdenden en hen die de strij denden van buiten af zeggen te leiden. Mohammed Ben Belia en de zijnen zouden, als gevan genen van Frankrijk, tot geen van de twee categorieën beho ren. Voorts werd er aan herinnerd dat de Franse regering steeds geweigerd heeft met de opstan delingenleiders over politieke aangelegenheden te spreken. Zij zou dit slechts willen doen met, „de daartoe bevoegde auto riteiten". Idv.) ow Mrremi m eik seizoen Bil kriebelhocit cn opkomende verkoud heid vlug een paar Pottertjes in de mond. Dit voorkomt veel narigheid! Geven een frisse adem na eeadgarecofeen borreltje. I K l> S Tl* NCiKCl Verscherpte controle. Spreiding hoger onderwijs. Dienstplicht en vakbekwaamheid. „Vrije televisiezender". Ambtenaar en bakker. Weet u al. wie de ..witte valken" zijn In de omgeving van de rijksweg Amersfoort—Zwolle zal iedereen het u kunnen vertellen. De rijkspolitie is al enige tijd bezig met het nemen van een interes sante proef op de z.g. Zuiderzeestraatweg, met name op het ge deelte Nijkerk—Oldebroek. De bedoeling is. na te gaan. hoe het gemotoriseerde verkeer reageert op een versnelde en verscherpte controle met politiewagens, die in een opvallende kleur zijn ge spoten- zijkanten wit, midden zwart. In handig* platte doosjes a SS cent HtlTERtKM medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van zaterdag ochtend tot zaterdagavond. Zacht. Veranderlijke bewolking en overwegend droog weer. Onge veer dezelfde middagtemperatu- ren als vrijdag en een meest ma tige wind tussen zuid en zuid oost. ZON MAAN op onder op onder Nov. 21 8.08 16.42 22.11 12.25 22 8.10 16.41 23.16 12.56 23 8.12 16.40 13.24 24 8.13 16.39 0.24 13.50 25 8.15 16.38 1.34 14.17 ZONDAG 22 NOVEMBER Breskens T erneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.34 6.09 6.49 6.59 n.m. 6.05 6.40 7.20 7.30 MAANDAG 23 HOWUBER Breskens i erneuzen i lansweert Walsoorden v.m. 6.25 7.00 7.40 7.50 n.m. 7.03 7.38 8.18 8.28' Tot nu toe weren slechts drie van deze surveit'ancwagens op de wee, maar ciQze tobben het al gepresteerd in één inaand tiids dr'"end bekeuringen te maken. Het experiment vindt plaats in het kader van de noodzaak het verkeerswezen te morear'zeren in Nederland. De riiksool'tie wil daarbij hef tot nogtoe oevolgde syr teem van de betrekkelijke passiviteit laten varen en „als valken" tot de aanval overgaan. Als het systeem wordt door gevoerd, za! het personeel van de surveillancediensten van 600 tot 1000 man worden uitgebreid. te-vriU ner 1 januari 1960 ruim zestig technische patrouillewa gen de Nederlandse wegen veilig zullen gaan maken. HET HOGER ONDERWIJS. De „Commissie soreiding ho ger onderwijs" en de „Commis sie spreiding technisch hoger onderwijs" hebben een geza menlijk rapport aangeboden aan minister Cals. Dc commis sies bepleiten oprichting van een nieuwe universiteit in het oosten van het land. te onenen in 1962 met een technische fa culteit voor de studie in de werktuigkunde, de elektrotech niek en de scheikundige tech nologie, faculteiten voor de rechtswetenschappen en de eco nomische wetenschappen en studiemogelijkheid voor soci ologie en prekandidatenoplei- dingen voor wiskunde, natuur kunde en scheikunde, met een mogelijkheid van uitgroei tot volledige opleidingen. Verder wordt geadviseerd tot oprichting van een derde tech nische hogeschool, te openen in 1964 in de omgeving van het Noordzeekanaal, met studie richtingen voor werktuigbouw kunde, elektrotechniek en schei kundige technologie. Over de plaats van vestiging der nieuwe universiteit is men het nog niet eens. De meerder heid der commisieleden stelt voor Deventer, een minderheid denkt aan het landgoed Drie- nerloo, gelegen tussen Enschedé en Hengelo. De totale investe ringskosten worden geschat op 412 miljoen gulden. Op grond van het rapport Dalmulder wordt verwacht, dat het aantal studenten tegen 1975 ruim 60.000 zal bedragen; dat i het dubbele van het aantal hi 1957. Verwacht wordt, dat in 1980 het verschil tussen vraag en aanbod van afgestudeerden niet groot zal zijn. hoewel de verschillen per studierichting nog vrij aanzienlijk zullen kun nen zijn. VADERLAND EN VAK. In de legerplaats 't Harde (bij ^"rlebroek) van de Kon'n' ïdmacht en op de vliegt): 's 'ndhoven wordt druk geJx- 'rimenteerd met vakopleidin- en voor dienstplichtige mili tairen. Majoor H. v. d. Broek, hoofd van de sectie ontwikke ling van het departement van defensie, gaf de volgende toe lichting „De burgervakoplei dingen voor de dienstplichtigen zijn in de eerste plaats natuur lijk van belang voor de betrok ken jongemannen zelf, maar daarna toch zeker ook voor de ouders, het bedrijfsleven en niet te vergeten het militaire apparaat. De soldaat ziet de achterstand op zijn leeftijdge noten, die niet werden opgeroe pen. binnen redelijke grenzen blijven, zodat hij zich over zijn plaats later in de burgermaat schappij minder zorgen hoeft te maken. Voor de ouders der militairen liggen de zaken niet veel anders, daar zij weten, dat hun kind zijn tijd nu nuttig kan besteden. Wat het leger be treft; een soldaat, die niet pie kert, is natuurlijk beter ge schikt voor zijn taak als rndi- tair. En tenslottehet bedrijfs leven krijgt na afloop van de eerste oefening mensen terug, die op het punt van hun vak opleiding niet zijn blijven stil staan. In 't Harde mag twee uur per week voor de vakopleiding ge bruikt worden „in de tijd van de baas", mits de dienstplicht ii- ge minstens twee uur van zijn vrije tijd eveneens in het leslo kaal doorbrengt. Zo kan zelfs in diensttijd een diploma wor den verkregen of eventueel een getuigschrift. VAN AMBTENAREN EN BROEDENDE KIPPEN. Bii de behandeling van de begroting van binnenlandse za ken werd door diverse afgevaar digden aandacht van de minis ter gevraagd voor het lage sa laris van onze burgemeesters. „Het komt dikwijls voor. dat de slager bij hen drie of vier maal de rekening moet aanbieden, alvorens betaling te ontvan gen". Aldus de lieer Geertsema. Maar de heer Bakker van de C.P.N, was van mening, dat de slagersrekening van de burge meesters wel hoger zal zijn dan die van de lagere ambtenaren. Ook de heer Blom van de P. v. d. A. verklaarde, dat het hem niet moeilijk zou vallen, gezins begrotingen van ambtenaren over te "leggen, waar uit blijkt, hoe moeilijk het is, van een ambtenarensalaris rond te ko men. Maar het overleg over de ambtenarensalarissen is gaande en daarom meenden de heren Beernink (C.H.U.) en Smallen- broek (A.R.). dat men een broe dende kip niet moet storen, hoewel zij anderzijds betoogden, dat vooral aandacht moet wor den besteed aan de positie van de laagst bezoldigden. Minister Toxopeus deelde mee, dat hij streeft naar een beter, levendiger overleg met de ambtenarenorganisaties. Met het oog daarop heeft hij op 3 september in hf t georganiseerd overleg positieve voorstellen ge daan, maar tot op heden geen antwoord ontvangen. Daarom had de minister binnenpret ge voeld tijdens de ernstige en be wogen rede van de heer Weij- ters over het uitblijven van een beter overleg. De heer Weijters wist immers als voorzitter van de Katholieke Bond van Over heidspersoneel precies, dat er nog geen antwoord was ge geven. DE BAKKER. MISS WORLD EN SINT NICOLAAS. De voorgestelde nachtarbeid voor de bakkers in een drie- ploegensysteem houdt nog steeds de gemoederen bezig. In Utrecht waren enkele honder den bakkers bijeen in een „de monstratieve voorlichtingsbij eenkomst" en de voorzitters van diverse bakkersbonden rie pen in koor: „Wij willen niet de nacht in Dat was dan een adagium zo klaar als de dag! En het Nederlandse meisje Corinne Rottschaefer werd in Londen uitgeroepen tot Miss (Art'-.i Verrassend, zo weinig ruimte als deze haard slechts inneemt World. Zij moest getuigen; „Ik heb nog nooit zoveel afgunst en jaloezie onder de deelneemsters aangetroffen als nu in Londen". Niet alleen Corinne kwam terug in Amsterdam. Ook Sint Nicolaas zette weer voet op Ne derlandse bodem en is zijn jaar lijkse zegetocht door de lage landen bij de zee voor de zoveel honderdste maal begonnen. De Stichting Openbaar Kunst bezit verheugt zich in een nog steeds toenemende belangstel ling. De verwachting bestaat, dat per januari 1960 weer een aantal van 90.000 abonnees zal zijn bereikt. En verder heeft de Stichting contact gezocht met de N.T.S., om zo mogelijk in de toekomst ook tot televisie-uit zendingen te komen. De Maatschappij tot Nut. van 't Algemeen heeft haar 175-ja- rig bestaan gevierd en H.M. de Koningin heeft er mee inge stemd, beschermvrouwe van ds maatschappij te worden. (Nadruk verboden.) (Adv.) Advertentie) BI N N E NVERINGBED OLIEHAARD: 100S - bruto c»p.: c». 11.300 Keil 'u. (355 - 1007 bruto cap.: ca. 16.000 Kcal. u. 395.- D model - met kookgelegenheid groot in capaciteit maar klem van omvang, werd door vele Huisvrouwen uitver koren, vanwege njn eenvoudige, doch sierlijke vormgeving. Door de 10 belangrijke schriftelijke garanties, gegarandeerd geen last van koude voeten, geen sterke roetvorming en geen hoge brandstofkosten. (Geen ander merk geeft dit!) Neem dut géén genoegen met mindere kwaliteit j Uitgevoerd met dc veel besproken. luimgc Rocket brander- poe en Rocket automatische trekregelaar. (Belangrijk!) j Laat nu reeds een Hoenson bij de officiële Hoenson dealer i in Uw woonplaats reserveren, want de vraag is enorm. Verstandige mensen gaan bij aanschaf van een haard, op hun eigen gezonde oor deel af. Zij weten, dat ondanks de enorme reclame-campagne voor ouderwets kolen stoken, de Hoenson oliehaard met Ge- j richte Warmte de ideale verwarmings-i j bron is voor iedere woning of flat. Dit heeft de practijk bewezen! OFi ICS AL IIOLNöON DEALER DE OLIESPECIALIST Dijkstr. 7-9, Tel. 2056, Temeuzen. HAZE1 FABRlEKFN ZEVENBFRGtN SCHUIMRUBBERBED EEN SATAN MET INGESLAGEN SCHEDEL. Dit zal u de kop vermorzelen. Genesis 3 15. Dit wordt tegen de Satan ge zegd, die de mens in zijn gruwe lijke greep heeft. „Er zal een maal uit deze mens een mens ge boren worden, die u de kop zal vermorzelen." Dat is gebeurd! Ik zag eens een plaat die diepe indruk op mii maakte: de wereldbol omslingerd door een reusachtige python. Maardwars door de kop van het monster stak een staak in de vorm van een kruis. Het dodelijk getroffen ondier kron kelde zich in zijn laatste stuip trekkingen, alles bezwadderend met zijn venijn en gif. Maar... de kop was kapot. Dat is ongetwijfeld de juiste weergave van de eigenlijke we reldsituatie. Daar is de wereld met de Satan aan toe. Tenslotte is de machthebber dezer wereld op Golgotha in zijn kracht ge broken. We hebben: een Satan met ingeslagen schedel. Dan kunnen we dus verruimd ademhalen. Ongetwijfeld, er is ontzaglijk veel in deze wereld, dat ons be angst en benauwt. En de ergste benauwenis is het demonische, dat steeds openlijker van achter de dingen te voorschijn treedt. Het moet gewaardeerd worden, dat de moderne, existentialisti sche mens dit eerlijk ziet en on verbloemd zegt. Maar dan moeten we ook dat „andere" zien. Dat er óók. en even rauw en plastisch, in onze wereld is. We moeten de staak zien! We moeten het Kruis zien! We moeten weten waar we met Christus en Zijn bloed aan toe zijn. We moeten de wereld en de mens in het dode hart zien. Maar we mogen ook Godin Zijn dode hart zien. In dat hart. dat op het hout voor ons stierf. Door dat sterven is de slang de kop vermorzeld. Daar blijft het bij: we hebben een Satan met in geslagen srhedel! (Uit: „De Stem achter U.") AANHOUDEND ZACHT. Over West-Europa wordt nog steeds een zuidelijke luchtstro ming in rtand gehouden. De temperaturen liepen bij ons weer iets hoger op dan don derdag en bereikten vrijwel overal de 1315 graden. In Frankrijk kwam het veelal tot waarden van ongeveer 17 :raden. Daar de depressies op de Oceaan, die voornamelijk de oorzaak zijn van de zuidelijke V nd, geleidelijk in activiteit zijn afgenomen, is de wind- acht bij ons ook kleiner ge werden. Over Engeland en West- Frankrijk ligt nog een weinig aciief koufront, dat heel lang zaam verder oostwaarts komt. Het i~ echter zeer de vraag of herland n"~ enige neerslag .'•ervan zal krijgen. Het aan houden van het zachte herfst weer is dan ook voor heden te verwachten, waarbij het alleen in de ochtend door de nachte- lijka afkoeling aanvankelijk iets minder zacht zal zijn. De Amerikaanse luchtmacht heeft vrijdag een nieuwe aard- satelliet de achtste van de ..ontdekker"-reeks van de basis Vandenberg in Californië afge schoten.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1