NEDO-MEX S.E.R. adviseert loongrenzen over De algemene vergadering der V. N. besprak de uitwerking radio-actieve straling op het mensdom De verdediging van het Westen ik wil Bolletje Het overleg met Kongo De Brits-Duitse besprekingen HCT WEER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER De vissterfte in de Maas Canadese resolutie aanvaard i" de èchfe eierbeschuit Vocht cn tocht spannen samen Frankering bij abonnement: Temeueen. Directeur-Hoofdrpdaeteur I. van-de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5357 Adrninistratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: G,per kwartaal; per maand ƒ2,— per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks DONDERDAG 19 NOVEMBER 1959 15e Jaargang Nr 4837 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. .1. van de Sandp, Terneuren Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties! 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De algemenp vergadering der Verenigde Naties heeft dinsdag met algemene stemmen een door Canada ingediende en tien an- dpre landen ondersteunde reso lutie aangenomen, waarin een door Canada ingediende en tien andere landen ondersteunde reso lutie aangenomen, waarin een beroep op alle V.N.-leden wordt gedaan bij te dragen tot verho ging van tie kennis van het mens dom van de uitwerking van radio-actieve straling. De Canadese minister van Bui tenlandse Zaken had bij de in diening van de ontwerp-resolutie erklaard dat het ging om het verzamelen en analyseren van 'eine hoeveelheden aarde, wa- r, voedsel en lucht, die aan idlo-actieve straling hadden blootgestaan, hetgeen aan de hand van algemeen aanvaarde normen diende te geschieden. Ook moest een bestudering van de genetische en biologische uit werking van radio-actieve stra ling worden aangemoedigd. De Sowjet-Russische vertegen woordiger Sobolof zegde toe dat de Sowjet-delegatie in de poli tieke commissie het Sowjet-Rus sische standpunt bij het overleg in Genève over een eventuele staking der proefnemingen met kernwapens tot in bijzonderheden zal weergeven. Hij verklaarde verder dat de Russische afvaardiging voor de Canadese ontwerp-resolutie zou stemmen. Do Amerikaanse afgevaardigde Rétgelman zei, dat het zeer be- mgrijk was dat de weg gebaand "Ci'd voor internationale samen- 1 mg ter behandeling van alle uit het voorkomen van radio- ctievr straling voortspruitende ■aagstukken. Hij meende echter it, voordat realistische maat delen konden worden genomen, omvang van mogelijke geva- n met enige graad van zelcer- 1 diende te worden vastge- 5 ld. Dr. Schweitzer ontvangt een miljoen Franse francs Dr. Albert Schweitzer heeft wc -nsdag tijdens een plechtig heid te Brussel, die werd bijge woond door Prins Albert als v?vzitter van het Belgische Rode Kruis, de prijs van de f' ichting Joseph Lemaire ont vangen, een bedrag van een nijoen Franse francs. De Stichting Joseph Lemaire is ontstaan uit een initiatief van een socialistische coöperatieve verzekeringsmaatschappij. Dr. Schwetzer verloor zijn teksi. Dr. Albert Schweitzer die dins dag per auto uit Parijs in Brus sel is aangekomen, heeft de tekst van een rede die hij giste ren moest uitspreken, verloren. Waarschijnlijk op het tijdstip dat hb een lifter meenam. De Belgische radio zond dins dagavond een oproep uit van de oolitic. De Nobelprijswinnaar ad gemeld dat hij een pakje pa pieren, waaronder de tekst van ij n rede, verloren had. Hij ver moedt dat dit uit de auto is ge- allen toen hij tussen Laon en Peronnen in Noord-Frankrijk een i ter meenam. De politie verzocht de vinder dc papieren op het dichtstbijzijn de station te bezorgen. De Nederlandse gedelegeerde, mr. J. Polderman, verklaarde dat de noodzaak bestaat de uitbrei ding van de taak van de weten schappelijke commissie voor de gevolgen van atoomstralingenigs- zins te beperken. Het Nederlandse delegatielid zei dat ons land een door elf lan den ingediende resolutie zal steu nen, waarin de commissie wordt verzocht maatregelen te onder zoeken om de gevolgen van atoomstraling voor de gezondheid van het mensdom te bestrijden en de landen van de Ver. Naties wordt gevraagd gegevens over hun onderzoek uit te wisselen. Hij legde er daarbij de nadruk op, dat Nederland aanvankelijk enigszins aarzelend heeft gestaan tegenover deze resolutie, omdat zij ongetwijfeld uitbreiding van de werksfeer van de commissie met zich brengt met de daaraan verbonden risico's. „Overtuigd van de noodzaak, dat het werk van de commissie wordt voortgezet binnen het raam van op elkaar afgestemde werk zaamheden op het gebied van de atoomstraling, zal mijn delegatie echter de resolutie steunen", al dus mr. J. Polderman. OM DE 11de ZETEL VAN VEILIGHEIDSRAAD. De algemene vergadering van de Ver. Naties heeft t insdag an dermaal vergeefs getracht een opvolger te vinden voer Japan als lid van de Veiligheidsraad. Japan treedt aan het einde van dit jaar uit dc raad. Bij dc eerste stemming van dinsdag, de 38e in totaal, kreeg Polen 42 stemmen cn Turkije 38. Eén lid onthield zich en een an der was afwezig. Bij de volgende stemming kreeg Polen weer 42 stemmen en Turkije 39. De uit slag van de derde stemming was: Polen 39, Turkije 39, Luxemburg twee en Ierland één. Daarna kreeg Polen, Turkije 36 en Ier land, IJsland, Ghana, Luxemburg en de Oekraine ieder één stem. Vervolgens was de verhouding aldus: Polen 40, Turkije 39 en Griekenland 1. Bij de daarop volgende stem ming kreeg Polen 42 en Turkije 39 stemmen en er was één ont houding. De voorzitter besloot toen 1 december verder te laten stem men, waarschijnlijk voor een laatste poging. Admiraal Jerauld Wright, op perbevelhebber van de N.A.V.O.- strijdkrachten in het gebied van de Atlantische Oceaan, heeft er woensdag in een rede voor de conferentie van N.A.V.O.-parle- mentariërs te Washington de na druk op gelegd d alle landen van de NA.V.O. meer moeten bij dragen aan de verdediging van de vitale verbinding over zee tussen Europa en Noord-Ame- rika. De verdediging van de Atlan tische Oceaan is een aangelegen heid die alle N.A.V.O.-landen aangaat, aldus admiraal Wright. Hij voegde hieraan toe dat de „strijdkrachten op en onder de zee in de toekomst een steeds belangrijker rol in de N.A.V.O. zullen spelen voor de aanvulling en voorziening van de sterke landstrijdkrachten, en wel in het bijzonder van de rakettroepen". De Russen bouwen raketduik boten en zullen binnen een jaar met hun maritieme middelen een belangrijke bedreiging voor de N.A.V.O. kunnen vormen. In 1963 zal deze bedreiging een ern stig karakter kunnen aannemen. Moskou kritiseert Adenauer Het Russsiche persbureau Tass heeft woensdag in commentaar op Audenauers recente inter views voor twee Britse kranten (Sunday Times en The Guardian) hem verweten dat hij de kern van de Berlijnse kwestie ver keerd uitlegt en het hele pro bleem in verkeerd licht stelt. Tass beschuldigt de Westduitse bondskanselier ervan de betrek kingen tussen enkele landen, die juist weer wat nader tot elkaar kwamen, te vertroebelen om de beëindiging van de koude oorlog tegen te gaan. Wij hebben hier afdoende bewij zen voor. Dit verklaarde admi raal Wright op de conferentie van N.A.V.O.-parlementariërs. De Russen, aldus admiraal Wright, tonen steeds meer be langstelling voor de oostkust van Nocrd-Amerika, een zeer belang rijk industrieel gebied en dat niet alleen voor de Ver. Staten, maar voor alle N.A.V.O.-landen. Ook hiervoor hebben wij afdoen de bewijzen. De admiraal zei voorts dat de operaties van de Russische vis sersschepen in het noorden van de Atlantische Oceaan de Ver. Staten zeer verontrusten. Zo voor het oog zijn deze Russische trei- lers alleen geïnteresseerd bij de visserij, maar zeer waarschijn lijk doen zij ook nog andere din gen, zoals oceanografisch onder zoek voor militaire doeleinden, zo zei hij. f Adv.) Prins Bernhard in Wenen aangekomen Prins Bernhard is woensdag, vergezeld van Prinses Irene, in Wenen aangekomen. De Prins zal het congres van de „Euro pese stichting voor cultuur" lei den, dat van 19 tot 22 november in het Hofburgpaleis zal wor den gehouden. Bij zijn aan komst zei Prins Bernhard dat het hem verheugde in Wenen te zijn en de Erasmusprijs te kunnen uitreiken. Het prinselijk gezelschap kwam aan op het Weense vliegveld Schwechat. 's Avonds was de Prins de ere gast op de receptie in het Ween se industriegebouw, waartoe de Oostenrijkse vereniging van in dustriëlen hem had uitgenodigd. Leden van het corps diploma tique, Oostenrijkse politici, en vertegenwoordigers uit het in dustriële en culturele leven woon den de ontvangst hij. De Prins opent vrijdag het con gres van de Europese Stichting voor Cultuur en zal zaterdag middag de praemium Erasmia- num uitreiken. (Adv.) Transparante Ueurlak van Ceta-Bever Lloyd on Von Rrentano heb ben gisteren volgens een Britse woordvoerder in hoofdzaak over ontwapening gesproken. Zij zijn dieper ingegaan op het dinsdag ilnor Adenauer en MacMillan he lm ndiplde. Men heeft afgesproken bet woord „disengagement" niet le gebruiken. Ook is van gedachten gewis seld over de wenselijkheid van een gemeenschappelijk Westelijk ■-landpunt op een topconferentie met de Russen en de betrekkin gen tussen Engeland en de zes. Woensdag zou voorts gespro ken zijn over de Britse suggestie om de Westeuropese unie te ver sterken en een nieuwe politieke rol in Europa toe te kennen. Vol gens de Britten zou de W.E.U. de instantie voor toekomstig politiek overleg tussen Engeland en de zes landen van de gemeen- happelijke markt kunnen wor den. Groot-Brittannië, zo verklaren waarnemers, erkent de wens van de Euromarktlanden om hun groepering op te bouwen als kern voor een politieke eenwor ding van continentaal West- Europa. Het zou voor de gemeen schappelijke markt logisch zijn ook een gemeenschappelijk secre tariaat te vormen. De Franse minister van Buitenlandse Za ken, Couve de Murville, zinspeel de dinsdag in een rede in Parijs op deze mogelijkheid. Engeland dat zich niet verzet tegen een politiek apparaat voor overleg tussen de zes leden van de Euromarkt zou gezegd hebben dat het niet wenst dat de deur van Europa voor zijn neus wordt dichtgeslagen. Engeland zou dus, waar noodzakelijk, voor politiek overleg met de zes gebruik kun nen maken van de W.E.U. De Scandinavische partners van Engeland in de kleine vrij handelszone zouden daartegen geen bezwaar hebben daar het de Scandinavische landen niet gaat om politieke banden met de zes. Volgens kringen in de omge ving van de Belgische regering zal het Belgisch-Kongolese over leg dat eind november in Kongo zou worden gehouden, mogelijk worden afgelast. De minister voor Kongo en Roeanda-Oeroendi, De Schrijver, zal wel volgens plan vrijdag naar Kongo reizen. Hij zou daar met de gouverneur-generaal, Corne lls, Kongolese politieke leiders uitnodigen om naar Brussel te komen teneinde met de regering en een uitgebreide Belgische par lementaire delegatie besprekin gen te voeren. De regering heeft de socialis ten twee keer uitgenodigd deel te nemen aan een conferentie in Kongo maar zij verwierpen deze uitnodiging. Het bestuur van de socialisti sche (oppositie) partij stelde maandag voor dat een speciale parlementaire commissie voor eind november in Brussel een conferentie met Kongolese lei ders belegt waarvoor vertegen woordigers van alle Kongolese politieke partijen zouden worden uitgenodigd. Voorgesteld werd dat het parlement volledig en niet slechts als waarnemer bij de besprekingen zal worden be trokken. Volgens waarnemers zou een informele bijeenkomst met Kon golese politici het gezicht van de regering kunnen redden terwijl voorbereidingen worden gemaakt voor meer formele onderhande lingen. Een uitnodiging aan de Kongo lese leiders om naar Brussel te komen zou tenminste gedeelte lijk tegemoet komen aan dc wen sen van socialisten en Kongo lezen. Dc leiders van drie Kongoleze politieke partijen hebben dins dag in telegrammen aan koning Boudewijn gevraagd een londe- tafelconferentie over de toekomst van Kongo te houden, liefst in Brussel. Deze conferentie zou moeten worden bijgewoond door Kongolese politieke partijen, de minister voor Kongo en verte genwoordigers van het Belgische parlement. De telegrammen waren af komstig van Kasavoeboe, de voorzitter van de Abako, één van de belangrijkste politieke orga nisaties, Kalonji, de voorzitter van de gematigde vleugel van de Kongolese nationale bewoging, en Gisenga, de leider Van de Afrikaanse solidariteitsparc j uie nauw samenwerkt met de Abako. Telegrammen van dezelfde in houd worden gezonden aan de Eelgische premier, de voorzitters van de Kamer van Volksver tegenwoordigers en de Senaat en aan de belangrijkste politieke partijen. De aanhangers van de gearres teerde leider Loemoemba, die voorzitter is van de militante vleugel der K.N.B., vroegen in een telegram aan minister De Schrijver om een onderzoek naar de maatregelen te Stanleystad. Volgens dit telegram waren deze maatregelen gericht tegen de K.N.B. en waren zij de oorzaak van het besluit om niet aan de verkiezingen van december deel te nemen. Ook werd herinnerd aan de beslissing om niet aan de ronde-tafelconferentie deel te ne men zolang Loemoemba niet is vrijgelaten. Volgens het Belgische persbu reau „Belga" werd maandag een Kongolese staker ernstig gewond en werden verschillende stakers licht gewond toen de politie handgranaten en traangasbom- men gebruikte om de rust in een textielfabriek te herstellen. De rust is thans weergekeerd en het werk is hervat. (AdvJ Verkiezingen in Marokko Marokko, det in 1816 onafhan kelijk werd, zal in mei a.s. voor het eerst in zijn geschiedenis plaatselijke verkiezingen hou den, aldus bleek woensdag uit de troonrede van koning Moham med. Mannen en vrouwen boven de 21 jaar zullen kunnen kiezen. Uit hot in zijn besloten verga- 'M-injr van vrijdag j.l. door do oo'aal-Economiseiie Raad vast- •resteSde, aan do staatssecretaris van Sooiale Zakon on Volksge zondheid uitgebrachte on thans voor puhlikatie vrijgegeven ad vies inzake do loongrenzen, blij' t e m. dat de S.E.R. unaniem van mening is dat de loongrens van de verplichte verzekeringen, ge regeld in de ziektewet, het zie- kenfondsenbesluit, de werkloos heidswet en Invaliditeitswet, met ugang van 1 januari 11)69 ge bracht zou moeten worden van f «1)00 op 7450. De S.E.R., die dit op verzoek van de r taatssecretaris uitge brachte advies samenstelde aan de hand van een ontwerp-ad- vies der commissie onder voor zitterschap van prof. P. de Wolff, acht het wenselijk dat ten aanzien van de ioongrens ingevolge de ziektewet (het zie- kenfondsenbesluit) en de inva liditeitswet een soortgelijke re geling wordt getroffen als geldt voor de premie-inkomensgrens krachtens de algemene ouder domswet en de algemene wedu wen- en wezenwet, zonder dat evenwel uitsluitend het index cijfer van de regelingslonen ten deze beslissend zal zijn. Indien, gelijk de S.E.R. meent te mogen afleiden uit hetgeen de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid on langs aan de sociale verzeke ringsraad heeft medegedeeld, het niet in de bedoeling van de staatssecretaris zou liggen het door de S.E.R. cp 13 februari 1.1. uitgebrachte advies tot af schaffing van de loongrens der werkloosheidswet te volgen; dan is de S.E.R. van oordeel dat deze loongrens gelijk dient te zijn aan die der ziektewet en de invaliditeitswet en dat daarop ook de bovenvermelde regeling van toepassing dient te zijn. De S.E.R. acht het aan te be velen de ontwikkeling van de lonen en de ontwikkeling van de prijzen beide van invloed te doen zijn op de hoogte van de loongrens en wel door de hoog te van de loongrens te laten variëren in overeenstemming met het ongewogen rekenkun dig gemiddelde van de adequate indexcijfers die genoemde ont wikkelingen tot uitdrukking brengen. De S.E.R. is van mening dat een wijziging van de loongrens zou moeten geschieden nadat tenminste één der bedoelde in dices der indexcijfers drie pro cent of meer is gestegen of ge daald. De raad adviseert om daarbij uit te gaan van het in dexcijfer der regelingslonen op 31 juli en van het gemiddelde prijsindexcijfer van het gezins- verbruik over een perideïe van twaalf maanden, eindigende met het cijfer van midden augustus, opdat omstreeks half oktober een nieuwe loongrens bekend kan zijn. Met inachtneming van deze systematiek acht de S.E.R. een loongrens van 7450,— per 1 ja nuari 1960 alleszins verant woord. Voorzover wijzigingen van de loongrens noodzakelijk zijn dienen deze op 1 januari haar beslag te krijgen. Naar de S.E.R. meent ver dient het aanbeveling te onder zoeken of verscheidene loon grenzen in de sociale verzeke ringswetten niet tot complica ties leiden, mede gelet op het feit dat deze grenzen ook voor andere doeleinden worden ge bruikt. De sociaal-economische raad is verder van mening dat voor zover tengevolge van, of in sa menhang met, een collectieve loonmaatregel (hetzij algemeen, hetzij per bedrijfstak of onder neming of groep van onderne mingen) het loon van een werk nemer wordt verhoogd waar door dit boven het bedrag van de loongrens uitkomt, de be trokkene in de zin van de wet arbeider zal blijven, echter be perkt tot het jaar waarin de bedoelde loonwijziging optreedt. Op 1 januari van het volgende jaar wordt aan de hand van de dan geldende loongrens bepaald of de werknemer onder de be treffende sociale verzekerings wetten blijft vallen. De raad geeft de staatssecre taris in overweging de dagloon grens met ingang van 1 janu ari 1960 te stellen van negentien gulden op twintig gulden. Als gevolg van enkele loons verhogingen in de tweede iieifr, van 1959 hebben sommige werk nemers de loongrens overschre den, of zullen anderen deze grens nog in genoemde periode overschrijden. De raad staat op het standpunt dat, voor zover deze personen vóór 1 november 1959 voorzieningen in de vrij willige rfeer hebben getroffen, deze situatie moet worden aan vaard en dat geen maatregelen moeten worden genomen op grond waarvan hun geëindigde verplichte verzekering zou kun nen worden gecontinueerd. Met betrekking tot degenen die in de periode van 1 novem ber 1559 tot 1 januari 1960 de 'oongrens overschrijden bepleit de raad een overgangsregeling, zoals laatstelijk in 1955 is ge troffen. Indien de loongrens per 1 ja nuari 1960 wordt gewijzigd van f 6900.in 7450,dan si elt der raad voor te bepalen dat deze wijziging' ten aanzien an personen die op 31 oktooer 1959 reeds arbeider in de zin van de ziektewet waren, geacht worden met ingang van 1 november 1959 in werking te zijn getreden. S.E.R. adviseert ziekenfondspremie van 4,9 procent Blijkens het thans voor puhli katie vrijgegeven en aan de mi nister van Soeiale Zaken en Volksgezondheid uitgebrachte advies, dat de Sociaal-Economi sche Raad in z|jn besloten ver gadering van vrijdag 13 dezer heeft vastgesteld, is de S.E.R. van mening dat het aanbeveling verdient de premie van de ver- ■plichte ziekenfondsverzekering voor 1960 te bepalen op 4,9 pro cent. Een deel van de S.E.R. (een minderheid van enige omvang) heeft in het advies als zijn me ning uitgesproken dat volstaan kan worden met een premiever hoging van 4,8 procent. De Ziekenfondsraad had de minister geadviseerd tot een pre mieverhoging van vijf procent. Het is voor het eerst dat de Sociaal-Economische Raad in zijn geheel zich heeft bezig ge houden met het uitbrengen van een advies over de hoogte dei- premie voor de verplichte zieken fondsverzekering. De commissie van de S.E.R. die de adviezen uitbracht was door de raad ge machtigd zelfstandig aan de mi nister te adviseren indien haar conclusie eenstemmig was. De commissie is dit jaar niet een stemmig in haar conclusie; zij heeft niet eenstemmig willen zijn. teneinde het mogelijk te maken dat de S.E.R. zelve ken nis nam van de problemen waar voor de commissie zich zag ge steld. Ook „Disk-jokeys" namen steekpenningen aan Na het quiz-schandaal, dat nog al wat opzien heeft gebaard in de Verenigde Staten, schijnt men in Amerika de vinger te hebben ge legd op een nieuwe affaire, waarbij omkoperij aan de orde van de dag zou zijn geweest. Het betreft dit keer de zoge naamde „Disk-jockeys", die be last zijn met het samenstellen van muziekprogramma's die voor de radio worden uitgezon den. Het tijdschrift „Life" heeft vraaggesprekken gepubliceerd met twee „Disk-jockeys". Beiden verklaarden dat de grammofoon- platenfabrieken steekpenningen gevep aan de „Disk-jockeys" als deze een nieuwe plaat verschil lende keren en kort na eikaar in hun programs draaien. Het gaat dan natuurlijk om een plaat die door de betrokken fabriek in de handel is gebracht. Is zo'n plaat eenmaal „gebracht'', dan stijgt de verkoop enorm. Volgens „Life" kan een „Disk jockey" wel 100 200 dollar per week krijgt van de fabriek, waar van hij platen draait. nm U het leven ondraeeluk te maken. Maar als U Kloosterbalsem (Akker- Balsem) in huis hebt behoeft U ze niet te vrezen. Wrijf bit spierpiin of reuma tiek met de heerlijk verwarmende en diep doordringende Kloosterbalsem, het ideale middel waarvan al drie geslach ten zeggen: ..Geen goud zo goed." Ook als wondbalsem bij snij- en brandwon den: zuiverend en ontsmettend. De Belgisch-Nederlandse landbouwvraagstukken De Belgische minister van Landbouw, De Vleeschauwer, heeft woensdag op een bijeen komst van de commissie van Buitenlandse Zaken van het Belgische parlement een uiteen zetting gegeven over de teksten van het verdrag van de econo mische Benelux-Unie en het overgangsakkoord, speciaal met betrekking tot landbouwvraag stukken. Hij sprak als zijn me ning uit, dat beide documenten moeten worden bekrachtigd en loyaal moeten worden toege past. De minister verklaarde voorts dat men van Belgische zijde de landbouwpolitiek van Nederland en België zou willen harmoni seren en daarna het ruilverkeer zou willen vrijmaken, terwijl men van Nederlandse zijde eerst het ruilverkeer wil vrijma ken en daarna wil harmoni seren. De harmonisering en de vrijmaking zouden volgens de ministers gelijktijdig dienen te geschieden. De bijeenkomst van de Ka mercommissie werd o.m. bijge woond door de minister van Buitenlandse Zaken, Pierre Wigny, VRIJ ZACHT Onder invloed van depressies op dé Atlantische Oceaan, die zich voornamelijk ophouden in het zeegebied tussen de Britse eilanden en de Azoren, is m°t zuidelijke winden gedurenrl" woensdag vrij zachte lucht naar Nederland gestroomd. Het ver dwijnen van de koudere lucht ging met enige regen gepaard, maar de neerslaghoeveelheden bleven zo goed als overal bene den de tien milimeter. De depres sie-activiteit op de Oceaan houdt echter nog steeds aan en zal ook in de komende dagen zijn invloed op het weer bij ons doen gelden. Derhalve wordt verwacht, dat het vrij zachte weer zal voort duren. Het is waarschijnlijk, dat daarbij weer enige regen zal val len, terwijl de wind tijdelijk in kracht kan toenemen in hoofd zaak uit zuidelijke richtingen. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Veranderlijke bewolking. Vrij zacht weer met verander lijke bewolking en op enkele plaatsen enige regen. Matige 1ot krachtige, aan de kust tijdelijke harde, wind tussen zuid en zuid west. ZON MAAN op onder op onder Nov. 19 8.05 16.45 20.14 11.10 20 8.07 16.44 21.10 11.50 21 8.08 16.42 22.11 12.25 22 8.10 16.41 23.16 12.56 VRIJDAG 20 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.21 4.56 5.36 5.46 n.m. 4.37 5.12 5.52 6.02 De massale sterfte van vis in de Maas moet het gevolg zijn van de langdurige droogte van dit jaar. Als gevolg hiervan stroom de er te weinig water door de Maas om de afvalstoffen, die het stikstofbindingsbedrijf van de staatsmijnen te Geleen in de Maas loost, zodanig te verdun nen, dat het water onschadelijk voor de visstand bleef. Dit zeggen minister Korthals en minister Van Rooy, in hun ant woord op schriftelijke vragen van de heer Peters, Tweede Ka merlid K. V. P. De sterfte deed zich in het bij zonder voor onder de gemeenten Urmond, Obbicht en Papenhoven en Grevenbicht. Tijdens de droge periode zijn monsters genomen van het ver ontreinigde Maaswater. Aan de hand hiervan wordt nagegaan of maatregelen kunnen of moeten worden genomen om aan deze zeer zelden voorkomende moei lijkheden hei hoofd te bieden, aldus de ministers. Voormalig Boliviaans minister gedood. Vicente Alvarez Plat'5, voor malig minister van Bolivia en een leider der boeren, is, naar thans wordt gemeld, maandag door machinegeweervuur gedood toen hij van een bijeenkomst van boeren naar huis terugkeerde, In sommige kringen meent men dat een splintergroep van de rege ringspartij voor de aanslag ver antwoordelijk is. Er is oen on derzoek aan de gang. In de Kamer van Afgevaardig den beweerde een lid dat de aan slag de eerste is in een complot om leiders van de regeringspartij te doden.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1