De verkiezingen in Kongo chten et spoken rdeliger paart 90 ct ci I Adenauer in Engeland „Redt de vrije wereld voor de derde maal" De Amerikaanse defensie Moordproces in Frankrijk De kwestie-Roeanda-Oeroendi in het Belgische parlement JORLINDEN" (intern) in de Sande ;ht kollektie 1 en SCHOTELS iwste décors 2.05 149 ct 59 ct 37 ct 39 ct 49 ct samen gram 61 ct CEN NEN 'tGERIE DANT BEESTJES ƒ0.49 ƒ0.25 0,57 ƒ0,57 ƒ0,47 ƒ0.59 ƒ0.49 50 gr.) 85 cl PEK 250 gr. OKVLEES \M r HAM ƒ0,79 ƒ0,49 ƒ0.56 0,59 0.57 ƒ0.67 ORST van 94 ^VTEN 20 ct voor 49 ct [WOENSDAG 18 NOVEMBER 1959 15e Jaargang Nr 4836 junker+ruh Spaak tot de Ver. Staten: MACMILLAN AAN HET WOORD De Franse atoombom (€sso) Rotterdams schip in de Theems aan de grond Israëlisch-Arabische botsing in speciale politieke commissie Resolutie van beheerschaps- commissie der Ver. Naties De Gaulle naar Canada? Herter over topconferentie Churchill ongesteld WIL DE DALAI LAMA MET EISENHOWER PRATEN ALGERIE AUTO TE WATER. Vier broers verdronken. Herter uit bezorgdheid over toestand in Panama Gaat Truman met Eisenhower mee op reis? De toegang tot de Golf van Akaba HET WEER WEERBERICHT ZO?!- :n MAANSTANDEN HOOGWATER jaf tussen Kerstmis het jaarloon. osten wegens bezoek T T "Voorlinden''» DEK [EGT UIT. ordsiraai 85 el en coniani betaald KOEKJE: IlPOLI ƒ0,64 hij ijbonnement: Terneuzen. DJreeteun-Hoofdredaetettr I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschünt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentiepriis per *m 15 et: minim wm per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. (Adv.) GASFORNUIZEN De minister van Kongo en Roe- *nda-Oeroendi, de heer De Schrij ver. zal vrijdag naar Leopold- tad vertrekken, zo is maandag in de Belgische hoofdstad verno men. De minister zal het overleg hijwonen tussen het bestuur en Kongolese politieke leiders aan de vooravond van de algemene verkiezingen in de Belgische kolonie, die in het begin der vol gende maand zullen worden ge houden. De minister zal worden verge zeld door enige leden van het parlement. In ieder geval zullen vertegenwoordigers van de beide ogeringspartijen, de Katholie ken en de liberalen, het overleg m Kongo, dat door sommige po litici te Brussel een ronde-tafel conferentie is genoemd, bijwo nen. Maandag heeft minister De Schrijver een laatste poging on dernomen om ook de socialisti sche partij, die de oppositie vormt ertoe te bewegen aan dit over leg deel te nemen. De leden van de socialistische frnctie in het parlement hebben onlangs tegen een motie van ver trouwen in het Kongobeleid van de regering gestemd. Het bestuur i de socialistische partij zal i i voorstel van de minister van Kongo betreffende een waarlijk nat.onale parlementsafvaardiging naar Leopoldstad in behande ling nemen. Het voorstel werd inmiddels reeds besproken tijdens de zit ting van de ministerraad van maandag en met de voorzitters van de beide regeringspartijen, de heer Lefèvre van de C.V P. en de heer Metz van de liberale partij. Intussen hebben 25 Kongolese partijen, die te Coquilhatstad in Kongo vergaderd hebben, beslo ten aan de verkiezingen deel te nemen met een gezamenlijke lijst, die der nationale partij van de vooruitgang. Woordvoerders op het congres hebben verklaard, dat de 25 thans samengesmolten partijen ongeveer 4 tot 5 miljoen kiezers vertegenwoordigen. De secretaris van de politieke commissie van het congres, de heer Loembala, stelde tegenover de uitspraak van sommige Kon golese leiders, dat zij de verkie zingen afwijzen en dat zij „liever zouden sterven dan te stem men", de volgende belofte: „Wij zweren dat wij zullen stemmen want wij willen leven". Een an dere spreker, de heer Essendja, voorzitter van de partii der Kon golese eenheid, verklaarde, dat „onafhankelijkheid niet betekent, dat de Kongolezen plotseling de vijanden zijn geworden van hen di egisteren nog hun vaders wa ren". Socialistisch voorstel voor ronde-tafei-conferentie over Kongo. Het bestuur van de Belgische socialistische partij heeft maan dagavond in een boodschap aan de minister van Kongo, De Schrij ver, het socialistische voorstel tot het houden van een mode tafel conferentie in België tus sen het parlement en vertegen woordigers van alle Kongolese politieke groeperingen nog vóór het einde van deze maand, her haald. Jai zelfde voorstel had zij ingediend tiidens het bebat over Kongo, dat vorige week in het parlement werd gehouden. De partij herhaalde haar voor stel in antwoord op een maan dag, door het partijbestuur be sproken voorstel van de minister waarin de socialistische partij werd uitgenodigd, evenals de Katholieke en liberale regerings partijen, om enige parlements leden aan te wijzen, die de mi nister zouden vergezellen op zijn reis naar Kongo aan het einde van deze week. De minister zal in Kongo het laatste overleg tussen bestuur en Kongolese politieke leiders bij wonen dat wordt gehouden voor de eerste algemene verkiezingen in de kolonie in begin december. reeds vanaf f 284.. De Britse minister-president MacMillan heeft maandagavond op 't jaarlijks banket van de bur gemeester van Londen verklaard, dat het naar zijn oordeel moge lijk moet zijn op een topconferen tie tot bepaalde overeenkomsten Ie komen die naar hun aard of hun aantal beperkt zijn. Boven alles moet het mogelijk zijn aan aan het einde van zo'n topconfe rentie een afspraak te maken voor een volgende. Zo kan, zei hij, de spanning in de wereld worden verminderd en de vraag stukken stap voor stap worden opgelost. De standpunten zijn te verschillend en meningsverschil len gaan te ver in de geschiede nis terug om een volledige over eenstemming te kunnen verwach ten. Een dergelijke conferentie moet, aldus Macmillan, grondig worden voorbereid en hieivoor is aan de zijde van de Westelijke .anden volledig vooroverleg nood zakelijk. ..Groot-Brittannië maakt deel uit van Europa, het heeft deel aan het Eurppese leven en de 'Europese traditie. Heel onze ge schiedenis bewijst dit", aldus de premier. „Ons doel is de zo ver mogelijk gaande en de zo vrucht haar mogelijke associatie van Europese landen". De secretaris-generaal der Noordatlantiscnc verdragsorga nisatie, de Belg Paul-Henri Spaak, heeft maandag op een plechtigheid te New York, waar op hem een onderscheiding werd uitgereikt voor zijn verdiensten voor de vrije wereld, een beroep op de Verenigde Staten gedaan om de vrije landen „voor de der de maal te redden". ..Wij kunnen met succes het hoofd bieden aan de economische dreiging van het communisme, mits de vrije volken samenwer ken. Het is betrekkelijk eenvou dig om de strijdkrachten der vrije wereld te mobiliseren om het hoofd te kunnen bieden aan een eventuele aanval. liet is echter veel moeilijker om de vrije sta ten ertoe te krijgen ook op eco nomisch gebied samen te gaan, want hier zoeken politiek natio nalisme. egoïsme en illusie hun laatste toevlucht", aldus Spaak. Hij vervolgde: „Ik vraag mij af. of dit voor Amerika niet het ogenblik is tot het nemen van een groot en opzienbarend initia tief. Twee maal hebben de Ver. Sta ten de vrije wereld na de tweede wereldoorlog gered. De eerste maal geschiedde dit met het plan- Marshall, dat de basis vormde voor de wederopbouw der vrije landen, de tweede keer met de oprichting van de N.A.V.O., die ons in staat stelde onze verdedi ging in te richten voor het af slaan van een militaire aanval. Ik denk dat het noodzakelijk is dat de Verenigde Staten voor (ie derde maal handelen en dat dit snel dient te gebeuren. Het oorlogsgevaar neemt af, doch de communistische dreiging neemt toe", aldus Spaak. Hij voegde hieraan toe: „Ik deel echter niet de overtuiging van de heer Chroesjtsjef, dat d" uiteindelijke overwinning van he communisme onvermijdelijk is ook al moeten wij de kracht van onze tegenstander niet onder schatten". Spaak ontving zijn onderschei ding, een bronzen gedenkplaat, uit handen van de gouverneur van de staat New York, Nelson Rockefeller. De onderscheiding wordt elk jaar toegekend door „Freedom House", een Amerikaanse parti culiere organisatie, die is toeg- wijd aan de idealen van een vriic gemeenschap en gekant is tege elke vorm van een dictatoriaal bewind. De hoge commissaris van het Franse atoomenergiebureau, Perrin, heeft dinsdag te Parijs gezegd dat Frankrijks eerste atoomexplosie in de lucht teweeg zal worden gebracht, niet onder de grond. Dit onthulde Perrin op een diner met de Amerikaans- Engelse pers in de Franse hoofd stad. In antwoord op een vraag zei Perrin dat het willekeurig zou zijn om te zeggen dat deze test voor de vooruitgang nodig is. Daarvoor waren er al genoeg explosies geweest. Alleen voor ontploffingen ondergronds zou dit niet gegolden hebben en daar van had men mogelijk iets kun nen opsteken. (Adv.) voer oliehaarden petroleum DE HAARDOLIE met het hoogste rendement zuinig - geen roet - meer warmte Bondskanselier Adenauer en premier MacMillan zijn dinsdag in Londen besprekingen begon nen over belangrijke internatio nale kwesties. De 85-jarige Adenauer kwam dinsdag in En gland aan, waar hij 2% dag zal blijven. Zoals bekend zijn de besprekin gen gericht op het herstel van de vriendschap tussen West- Duitsland en Engeland. Voor het overleg is geen agenda opgesteld. Diplomatieke waarnemers menen dat beide staatslieden voorname lijk zullen praten over de drie volgende punten: 1. De topconferentie. Nu het tonoverleg met de Russen waar schijnlijk niet vóór april of mei van het volgend jaar gehouden zal worden, verwacht men dat Adenauer en MacMillan zich zul len beperken tot een uitwisseling van meningen op dit punt en daarbij zullen trachten tot een gemeenschappelijk standpunt te komen. Zoals bekend zijn Enge land en West-Duitsland het niet eens over de onderwerpen die op de topconferentie ter sprake ge bracht moeten worden. Engeland meent dat een overeenkomst over Berlijn de beste kansen biedt op een zij het beperkt akkoord met de Russen en wil daarom de kwestie-Berlijn op de agenda van de topconferentie hebben. West-Duitsland meent dat de ontwapening in de eerste plaats een onderwerp van discus sie tussen Oost en West is en voelt er niet veel voor om de kwestie-Berlijn op de topconfe rentie aan te snijden. 2. De economische integratie van Europa. Zowel de Britten als Ons depót te Terneuzen, Nieuwe Kanaal P 38, tel. 2171, zal U desgewenst gaarne het adres van een Esso haardoltehandelaar geven. Bij Gravesend in de rivier de Theems is dinsdag de Rotter damse vrachtboot Piet Schipper (121 ton) van de N. V. Euroinari- tiem aan de grond gelopen. Het schip was onderweg van Duin kerken naar Londen. De vertegenwoordigers van Israël en Libanon hebben maandag in de speciale politie ke commissie der Verenigde Naties een felle woordenwisse line: gehad, waarin beide par tijen elkander de schuld tracht- 'en te geven voor het lot van het miljoen Arabische vluchte lingen, dat in 1948 gedurende de strijd tussen de jonge staat Israël en zijn Arabische buur- siaten, die poogden de nieuwe Joodse staat te overweldigen, uit Palestina is gevlucht. De Israëlische afgevaardigde voerde aan dat de vluchtelin- sen vrijwillig waren uitgewe ken. nadat de Arabische leiders bij hen op aan hadden ge- ongen uit Palestina weg te ken, „terwijl de Arabieren cl van de kaart vegen". .1 de Libanees zei dat Israël Palestijnse Arabieren „als vee" uit het land had verdre ven. Do behecrschapscommissie der Ver. Naties heeft met 59 tegen nul stemmen, bij twaalf onthou dingen, een resolutie aangeno men, waarin secretaris-generaal Hammarskjoeld verzocht wordt met de autoriteiten van de onder beheer der volkeren-organisatie staande gebieden van Tangani- jika, Roeanda en Oeroendi in Afrika cn Australisch Nieuw- Guinea besprekingen aan te van gen, om in 1960 tot de oprichting aldaar van voorlichtingscentra der Ver. Naties te komen, waar van het personeel bij voorkeui zou moeten worden betrokken uit de bevolking ter plaatse. Hammarskjoeld wordt in de re solutie verzocht de algemene vergadering in 1960 rapport uit te brengen over de tenuitvoerleg ging van de resolutie. Nederland behoorde tot de lan den. die zich van stemming ont hielden. De ontwerpresolutie was inge diend door de vertegenwoordi gers van Birma, Bulgarije, Cey lon, Ethiopië, Ghana, Grieken land, Guatamala, Guinea, India,. Indonesië, Perzië, Marokko, Ne pal, de Egyptisch-Syrische repu bliek, Uruguay en Venezuela. Verscheidene afgevaardigden hebben in de loop van het debat opgemerkt dat bepaalde landen het oprichten van voorlichtings centra der Ver. Naties in onder beheer gestelde gebieden als een middel beschouwen om er de on afhankelijkheidsbeweging te ver sterken. De Amerikaanse minister van Defensie, McElrov, heeft maan dag te Augusta in Georgia ge zegd dat de Ver. Staten eens, al is het nu niet dadelijk, zullen moeten beslissen of een aantal van hun troepen overzee naar hun vaderland moet terugkeren. Hij zei dit na besorekingen met president Eisenhower en an dere hoge functionarissen over de militaire begroting voor het fi nanciële jaar 19601961. De be doeling ervan was de begroting binnen de perken te houden. McElroy zei dat maandag be sloten is tot enkele besnoeiingen en enkele verhogingen. Hij gaf geen bijzonderheden. De militaire begroting die de regering aan het congres zal voorleggen, zal een bedrag van ongeveer 41 miljard dollar belo pen. Dit is meer dan de helft van de totale Amerikaanse begroting cn evenveel als de huidige mili taire begroting. McElroy is maandag met negen andere hoge functionarissen naar Augusta gevlogen waar president Eisenhower een paar dagen va kantie neemt. De luchtmacht wenst meer geld voor B70 bommenwerpers, de marine voor' „Polaris"-raket- ten voor duikboten en het leger voor modernisering van zijn be wapening en in het bijzonder voor ..Nike-Zcus" raketten. De uitvoering van ai deze projecten ondervindt vertraging doordat er niet genoeg geld voor beschik baar is. De Canadese premier, Diefen- baker, heeft, dinsdag in Ottawa aan verslaggevers verteld te ver wachten dat president De Gaulle van Frankrijk het volgend jaar Canada zal bezoeken. De Gaulle kent Canada uit de tweede wereldoorlog toen hij naar Otta wa kwam als leider van de vrije Fransen. Volgens een bericht uit Parijs zou De Gaulle na zijn be zoek aan de Verenigde Staten in het voorjaar Canada willen aan doen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, heeft dinsdag de hoop uitgespro ken dat de datum voor de top conferentie tussen Oost en West zal zijn vastgesteld tegen het tijdstip dat de Westelijke rege- ingshoofden op 19 december in Parijs bijeenkomen. Op de vraag welke gedragslijn zal worden gevolgd bij moeilijk- leden die voortvloeien uit de eco- lomische integratie van Europa, antwoordde de minister: „Welke stappen er ook op het gebied van economische groeperingen en van politieke besprekingen binnen dergelijke groeperingen zouden worden genomen, het politieke overleg binnen de Navo zal niet verminderen." PRINS BERNHARD NAAR WENEN. Prins Bernhard vertrekt van daag naar Wenen om het Con gres van de „Europese stichting voor cultuur" bij te wonen. De Prins is voorzitter van deze stichting. Hij zal het congres vrijdag openen en zaterdag de Erasmusprijzen uitreiken. De Prins maakt de reis in de regeringsdakota en wordt tussen vier en viif uur hedenmiddag op het vliegveld van Wenen ver wacht. de Duitsers hebben verschillende malen te kennen gegeven dat er een „brug" gebouwd moet wor den tussen de E.E.G. en de kleine vrijhandelszone om te voorkomen dat er handelsbarrières in Euro pa ontstaan. Men verwacht dat Adenauer er in Londen de nadruk op zal leg gen dat de gemeenschappelijke markt naar zijn mening de kern voor de politieke eenwording van Europa is en dat West-Duitsland daarom geen verbintenissen wil aangaan met Europese landen, die deze ontwikkeling in de rich ting van de eenwording in de weg staan. 3. De betrekkingen tussen En geland en West-Duitsland. On danks de kritiek over en weer verwacht men dat beide staats lieden de nadruk zullen leggen op de banden tussen beide lan den. speciaal met het oog op hun positie in het Westelijke kamp. Sir Wiston Churchill is „onge steld" en was niet in staat dë bijeenkomst met de Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, bij ie wonen, zo is dinsdagavond te Londen bekendgemaakt. Van welingelichte zijde 1e Nieuw Delhi is vernomen dat de Dalai Lama Amerikaanse krin gen in de Indische hoofdstad heeft gepolst of hij tijdens het bezoek aan president Eisen hower aan India in december de Amerikaanse president zal kun nen ontmoeten. Het wordt te Nieuw Delhi wei nig waarschijnlijk geacht dat een dergelijk verzoek van de Dalai Lama zal worden ingewilligd omdat de positie van de Indische regering tegenover communis tisch China er nog moeilijker door zou worden. Ferhat Abbas, Krim Belkacem en de andere leiders van het Al gerijnse nationale bevrijdings front schijnen er nu definitief van overtuigd te zijn dat zij in Parijs met De Gaulle over Alge- rië zullen moeten onderhandelen, zo verluidt in Tunis uit kringen die nauwe betrekkingen met de voorlopige Algerijnse regering onderhouden. Men schijnt het er alleen niet over eens te zijn of het de voorkeur verdient thans naar Parijs te gaan of om het Algerijnse debat in de assemblee der Ver. Naties af te wachten, dat binnen tien dagen begint. Belkacem zou carte blanche gekregen hebben om naar zijn beste weten te handelen. Volgens bepaalde geruchten zouden enkele woordvoerders van het F.L.N. binnen Iwee dagen in het geheim naar Parijs vertrek ken. Dinsdagavond is een auto met vijf inwoners van Kafwijk aan de Rijn, de gebroeders Van Rijn, in de Eeidsche l aai t gereden. Vier van de broers zijn verdronken, de vijfde wist zich te redden. De vijf gebroeders waren van Haarlem op weg naar hun woon plaats Katwijk aan de Rijn en reden langs de Leidsche Vaart. Bij de Centenbrug is de auto door nog niet opgehelderde oor zaak in het water gereden. Eén van de broers wist zich te bevrij den en aan de wal te komen. Hij sloeg daar direct alarm. De broers waren op de terug weg naar huis. Ze hadden ge werkt bij het bietenrooien in Noord-Holland. Waarschijnlijk door onbekendheid ter plaatse van de bestuurder is de auto te water geraakt. De politie ver moedt, dat de uitloper van de Manpadsbrug niet door de be stuurder opgemerkt is. Hij zou bij het passeren van deze uitlo per, die als een bult in de rijweg ligt, de macht over het stuur hebben verloren. Eén van de broers, de 22-jarige Hendrik van Rijn, slaagde erin de wal te bereiken. De andere vier konden niet zwemmen. Hoe wel zij er allen in slaagden zich uit de wagen te bevrijden, ver dronken zij. Drie van hen zijn reeds geborgen. Het zijn de 36- jarige Dirk van Rijn, gehuwd: de 29-jarige bestuurder IJsbrand van Rijn, eveneens gehuwd, en de ongeveer twintigjarige onge huwde Piet van Rijn. De jongste van de broers, de 15-jarige Bas van Rijn is nog niet gevonden. Te Perigueux, in Wcst-Frank- rijk, is dinsdag en proces begon nen tegen de 56-jarige boer Robert Pons en zijn 26-jarige minnares Yvette Reysett, die worden beschuldigd van moord op Pons' 78-jarige moeder. De openbare aanklager stelt dat Pons en zijn vriendin de oude In dp Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers is dins dag het debat begonnen over de regeringsverklaring, waarin de te volgen politiek voor Rocanda- Oeroendi is vastgelegd. De minister voor Belgisch Kongo en Roeanda-Oeroendi, De Schrijver, verklaarde bij het be gin van het debat dat er zich op het ogenblik in Roeanda geen onlusten meer voordoen. Door het optreden van onze troepen is er een einde gekomen aan de brandstichtingen en bloedbaden, aldus De Schrijver, die echter niet verheelde dat cr nog steeds spanningen in het Belgische mandaatgebied zijn. Hij verklaar de dat achter de strijd tussen de Bahoetoe en Watoetsi geen wer kelijke politieke tegenstellingen staan, maar oude stamveten. De regeringsverklaring over Roeanda-Oeroendi die op het ogenblik door het parlement be sproken wordt, voorziet in de in stelling van twee constitutionele monarchieën met eigen regerin gen en parlementen. Tegen het einde van het jaar moet een en ander zijn beslag gekregen heb ben. In de verklaring wordt geen tijdslimiet gesteld voor de onaf hankelijkheid van het gebied, daar deze slechts kan worden ge geven door de beheerschapsraad van de Ver. Naties. De Belgen treden op als beheerders voor dé Ver. Naties van do voormalige Duitse kolonies P.öeanda en Oeroendi. De socialisten zullen tegen de regeringspolitiek voor Roeanda- Oeroendi stommen. Dit is gebleken uit de verkla ring die de socialist Albert Heu- sieaux in de Kamer aflegde. De Belgische regering heeft de Rooms-Katholiek Raymond Soheyven tot tweede minis ter voor Kongo en Roeanda- Oeroendi benoemd, zo is van re geringszijde meegedeeld. Hij zal speciaal worden belast met de behandeling van economische en financiële vraagstukken. Schey- ven is lid van de Kamer van Volksvertegenwoordigers. Later werd bekendgemaakt dat Scheyven benoemd is tot minis ter zonder Portefeuille, belast met de behandeling van econo mische en financiële aangelegen heden van Kongo en Roeanda- Oeroendi. De heer Scheyven is 42 jaar. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Herter, heeft tegenover de ambassadeur van Panama, Ricardo Arias, die hij maandagavond ontving, zijn be zorgdheid geuit over de toestand in Panama'naar aanleiding van berichten van dc Amerikaanse ambassade die duidde op mogelij ke nieuwe gewelddaden jegens in Panama woonachtige Ameri kaanse burgers. Hërter verzocht om voorzorgs maatregelen ter voorkoming vari de anti-Amerikaanse betogingen in de stad Panama op 3 en 4 no vember j.l. De minister stelde verder be sprekingen voor over de hangen de vraagstukken. moeder hebben vermoord omdat zij de boerderij bestuurde, een overheersende invloed op het leven van haar zoon uitoefende en weigerde medewerking te ver lenen tot een huwelijk tussen hem en Yvette. Pons gaf dinsdag de volgende lezing van het gebeurde: „Tijdens het avondeten zei mijn moeder tegen me dat zij geen bemoeienis meer wilde hebben met de kin deren van Yvette en mij. Er ont stond een scherpe woordenwisse ling. Ik sloeg mijn moeder twee maal met de vuist, waarop zij viel. Yvette en ik tilden haar in een stoel, om haar te verzorgen. Zij vie] hier echter uit en kwam op de grond naast de haard te liggen. Yvette heeft haar toen, terwijl zij bewusteloos was, in het vuur geduwd". Bij deze beschuldiging door haar minnaar barstte Yvette in tranen uit. Snikkend zei zij: „Robert heeft alles gedaan cn nou gooit hij alle schuld op mij". Volgens de openbare aankla ger hebben Robert Pons cn Yvette Reysett bekend d" oude vrouw van haar bed te hebben gelicht en boven het vuur te heb ben gehouden, totdat zij dood was. Eén van de twee had, ter wijl dit gebeurde, het vuur aan gestookt met droge takken. President Eisenhower over weegt oud-president Truman uit te nodigen hem op zijn reis door elf landen te vergezellen, aldus heeft een woordvoerder van het Witte Huis tc Washington dins dag meegedeeld. Koning Saoed van Saoedi-Ar? - bië wil dat de Ver. Naties hun politietroepen uit het gebied van Sjarm el Sjeik, dat de toegang tot de Golf van Aqaba beheerst, terugtrekken, aldus heeft een woordvoerder van de koning, die maandagavond door radio Mekka is aangehaald, bekendgemaakt. Koning Saoed wil volgens zijn woordvoerder voorts, dat de Ara bische landen Israëlische schepen de toegang tot de Golf van Aqa ba, waaraan de Israëlische ha ven Eilath ligt, weer ontzeggen. Een klein garnizoen van Zwe den, Denen en Noren heeft sinds eind 1956 te Sjarm el Sjeik de vrije vaart van schepen door de nauwe straat tussen de Golf van Aqaba en de Rode Zee verzekerd, TIJDELIJK REGEN. De koude lucht die zich vanuit Rusland via Polen en Noord-, Duitsland uitbreidde tot aan Groningen, is tot stilstand ge komen. Werden in ons land nog maxi ma bereikt van 8 a 9 graden, vlak over de grens werd het in 't noorden nauwelijks 2 graden, terwijl verder naar het oosten maxima van 0 graden werden bereikt. Inmiddels heeft een depressie zich via Spanje en de Golf van Biscaye naar het noordoosten verplaats en dringt op in de richting van ons land. Het gevolg hiervan is een tot krachtig of harde aanwakkeren van de oostelijke wind. In de hogere luchtlagen dringt vanuit het zuiden een regengebied op, dat de komende 12 uur tijdelijk regen zal brengen in ons land, in de noordelijke provincies moge lijk met wat natte sneeuw. De krachtige wind, bewolking en het regengebied zullen tot ge volg hebben dat de middagtem- peraturen bij lagere waarden blijven steken dan dinsdag. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bil., geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. Veel wind. Veel bewolking met tijdelijk regen. Krachtige tot harde, langs de Wadden tijdelijk harde tot wormachtige oostelijke wind, later afnemend. Kouder dan gis teren. ZON MAAN op onder op onder Nov. 18 8.03 16.46 19.22 10.24 19 8.05 16.45 20.14 11.10 20 8.07 16.44 21.10 11.50 21 8.08 16.42 22.11 12.25 22 8.10 16.41 23.16 12.56 DONDERDAG 19 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 350 4.00 Terneuzen 4.25 4.35 Hansweert 5.05 5.15 Walsoorden 5.15 5.25

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1