De toestand in Roeanda NEDO-NEr Rede van Herter VERSLOOT Suggesties voor financiering woningbouw Verklaring van Nehroe Cyprische Unie opgericht Tibet Rapport van aandeelhouders C.B.Y. „Renate Leonhardt" HET WEER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER de échte eierbeschuit HOENSON MET GERICHTE WARMTE Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE .VRIJE ZEEUW DINSDAG 17 NOVEMBER 1959 15e Jaargang Nr 4835 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma F. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Volgens gewoonlijk goedinge- lichte bronnen zouden twee lei ders van de .nationale unie van Roeanda", namelijk de voorzit ter Roebeka en de algemene secretaris Michel Rwagasana, op weg zijn naar de Ver. Naties om stappen te ondernemen bij de beheersraad, onder wiens toezicht België het mandaatge bied van Roeanda-Oeroendi be stuurt. De „nationale unie van Roeanda" is een politieke orga nisatie van voornamelijk Wa- toetsi. Genoemde leiders zouden in het afgelopen weekeinde in Brussel zijn geweest. Roebeka zou reeds naar New York ver trokken zijn. Volgens aangehaalde bronnen zou de „nationale unie van Rcanda" een duizendtal „do- ders", voor het merendeel Pyg meeën, gehuurd hebben om de politieke leiders van de Bahoetoe uit de weg te ruimen. Reeds een drietal Bahoetoe-leiders en hun gezinnen zouden omgebracht zijft. Het B^ische ministerie voor Belgisch Kongo en Roeanda- Oeroendi heeft verklaard dat twee onderstamhoofden van de Watoetsi zijn gearresteerd, die verdacht worden van medeplich tigheid aan de moord op een lei der van Bahoetoe en zijn ge zin in Roeanda. Voorts werd bekendgemaakt dat de veiligheidstroepen nog steeds arrestaties verrichten. TOt de aangehoudenen behoort het opperhoofd van de Batwa- Pygmeeën, Harerink. Maandag was het rustig in Roeanda, maar de spanning blijft. Zondag hoefde de openbare macht voor het eerst sedert het begin van de moeilijkheden, geen gebruik van wapens te maken. Volgens Afrikaanse bronnen in Brussel staan de belangrijk ste leiders van de Bahoetoe en hun gezinnen onder militaire bewaking of zij verbergen zich voor de Pygmeeën die gezworen hebben hen te zullen doden. De secretaris-generaal van de nationale unie van Roeanda, Rwagasana, heeft maandag ver klaard dat hij van plan is de Ver. Naties te verzoeken een commissie van onderzoek naar Roeanda te zenden. „Ik wil verder de Ver. Naties op de hoogte stellen van de toe stand in mijn land en mij ervan vergewissen of alle telegram men, die wij uit Roeanda naar de Ver. Naties hebben gezonden, daar zijn aangekomen". Hij zei dat de unie geen ant woord had ontvangen op de drie telegrammen die in de afgelopen tien dagen naar de Ver. Naties waren gezonden en dat hij zich afvroeg of de telegrammen mis- chien onderschept waren. Volgens Rwagasana zijn 450 a 500 mensen omgekomen sedert het begin van de gevechten in Roeanda. Daarvan waren er slechts een twintigtal Watoetsi. Hij zei dat de Belgische autori teiten niet snel genoeg tussen beide waren gekomen om aan het bloedvergieten een einde te maken. Rwagasana verklaarde met nadruk dat het in Roeanda meer een politieke burgeroorlog dan een stammenstrijd is en hij verwierp de beschuldigingen dat de Watoetsi „.feodaal" zijn. Maandag zijn drie Belgische vliegtuigen met 100 militairen en militaire uitrusting uit Brussel naar Kongo vertrokken. Deze militairen zullen de parachutis ten vervangen die vorige week van de basis Kamina naar Roeanda werden gezonden. (Adv.) Minister Cals opende nieuw F.O.M.-centrum De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft maan dagmiddag op het voormalige landgoed Rijnhuizen bij Jutphaas het instituut voor plasmafysica van de stichting voor fundamen teel onderzoek der materie (F.O.M.) officieel geopend en de eerste paal geslagen voor een laboratorium dat op het terrein van het landgoed zal worden ge bouwd. Postsluitingen marine De luchtpostsluitingen voor opvarenden van navolgende ma rinevaartuigen zijn vastgesteld op: Hr Ms Walrus: 17 t/m 24 november dagelijks te 13.00 uur. Hr Ms Snellius: 21 november te 8.00 uur, 1 december te 8.00 uur, 19 december te 16.00 uur. Squa dron mijnenvegers 127 en 128 bestaande uit: Hr Ms Gieten. Axel. Venlo. Aalsmeer, Meppel, Drachten, Roermond, Gemert, Giethoorn en Sittard: 18 novem ber te 16.30 uur, 20 november te 13.00 uur, 23 november te 13.00 uur, 25 november te 16.00 uur. De brieven dienen in alle ge vallen geadresseerd te zijn p/a Amsterdam-C.S.-Marine. De Nationale Woningraad te Amsterdam, het Katholiek Insti tuut voor Volkshuisvesting en het Verbond van Christelijke Wo ningbouwverenigingen, beide te Utrecht, hebben gezamenlijk in een adres aan de leden van de Tweede Kamer enkele suggesties gedaan inzake de voorgenomen maatregelen van de minister met betrekking tot de subsidiëring van de woningbouw. De drie organisaties conclude ren, dat huns inziens dit beleid van de minister, uiteengezet in diens brief van 26 oktober j.l., niet of in onvoldoende mate zal leiden tot de noodzakelijke wo ningvoorziening en dat het om die reden moet wolden ontraden. Dit beleid zal volgens adressan ten tot gevolg hebben, dat de ac tiviteit van de woningbouwcorpo raties in kwantitatieve zin zal worden beperkt. Het behoort tot de taak dezer corporaties niet uitsluitend te voorzien in de wo ningbehoefte van de sociaal en financieel zwakkeren, doch om in Ongeluk in Duitsland Op de autobaan Dusseldorp Keulen is in de nacht van zon dag op maandag een ongeluk gebeurd, waarbij een Nederland se vrachtwagen betrokken was. Een oplegger uit Arnhem, op weg naar Frankfort met 515 kar tons Nederlandse eieren, haalde een andere vrachtwagen in. Toen de Nederlandse wagen ver volgens weer op de rechterbaan zwenkte botste de oplegger op een niet verlichte bestelwagen, die vóór hem reed. De Nederlandse oplegger ging over de kop, verloor zijn vooras en kwam in de berm terecht. De trekker van de oplegger werd totaal verwoest. De chauffeur, de heer Krasenberg uit Arnhem, werd daarbij ernstig gewond. Hij verkeert in levensgevaar. Zijn vrouw bezocht hem maan dagmiddag in het St. Jozef-zie kenhuis in Hilden bij Dussel dorp. De Duitse chauffeur van de bestelwagen, die ernstige schade opliep, werd licht gewond. Van de 190.000 eieren, die de wagen vervoerde en die een waarde van 26.676,- vertegenwoordigde, werden er ongeveer 120.000 ge broken. De totale schade be draagt ongeveer 50.000. Zwitserland en de E.E.G. De Zwitserse regering heeft besloten officiële betrekkingen aan te knopen met de E.E.G. en Euratom, zo is maandag in Zürich meegedeeld. Zij zal daartoe een permanent bureau in Brussel vestigen, dat tevens contact moet onderhouden met de E.G.K.S. c'oncurrentie met andere initia tiefnemers aan de voorziening in de woningbehoefte deel te ne men, zij het binnen het geheel van haar doelstelling. Deze con currentie zal volgens de adres santen alleen tot stand kunnen komen, indien woningbouwcorpo raties en particuliere onderne mers op voet van gelijkheid aan de woningbouw kunnen deelne men. Daarom suggereren de woning bouwcorporaties de mogelijkhe den te onderzoeken van een financierings- annex subsidiere geling, die tegemoet zal komen aan een aantal bezwaren tegen de voorgenomen regeling van de mi nister en die vooral de mogelijk heid zou kunnen openen voor corporaties en particuliere onder nemers om op voet van gelijk heid de bouw van goedftopere wo ningen ter hand te nemen. De adressanten wijzen er in dit ver band nog op, dat de voorgeno men regeling eveneens wijst in de richting van een gelijkschake ling van de voor beide groepen initiatiefnemers geldende over heidssteun, met uitzondering evenwel van de financiering. Tenslotte geven de drie corpo raties aan op welke wijze zij zich deze financieringsregeling heb ben gedacht. (Adv.) Transparante kleurlak Nan Ceta-Bever Scherpe daling radio-activiteit In het begin van het jaar trad een geringe stijging van het ge halte aan radio-actieve stoffen in de atmosfeer, de bodem, in water en protiukten voor. Na mei trad een vrij scherpe daling in, die zich in de volgende maan den voortzette. Deze werd ver oorzaakt door het beëindigen van kernproeven in het najaar van 1958. Bovendien was door de voort durende droogte de neerslag van radio-actieve stoffen uit de at mosfeer zeer veel minder, dan in éen regenrijke periode het ge val zou zijn geweest. Dit ver meldt de memorie van antwoord op de landbouwbegroting 1960. Een korporaal keerde terug Een Italiaanse korporaal, die naar. werd aangenomen 19 jaar geleden in Abessinië was ge sneuveld, is „overdag bij zijn vrouw en drie zoons terugge keerd. Onorio Rasera vertrok in 1936 met het leger naar Abessinië. In 1940 werd hij opgegeven als „vermist, vermoedelijk gesneu veld". Hij sneuvelde echter niet, maar verloor door een bomont ploffing het geheugen. Hij bleef in Oost-Afrika, na als krijgsge vangene in Egypte en Kenia te hebben vertoefd. Onlangs kreeg hij zijn geheugen terug en zater dag kwam hij thuis. Zijn jong ste zoon van 23 had hij nog nooit gezien. De Indische premier Nehroe Sikkim zei Nehroe, dat dit ge- De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Herter, heeft maandag in een rede voor de Amerikaanse nationale raad voor de handel met het buiten land te New York gezegd dat Amerika bereid is met Rusland te concurreren en Chroesjtsjcf wil helpen zoeken naar vreed zame wegen hiertoe.' De concur rentie gaat niet tussen twee soorten uniformen maar tegen gestelde maatschappelijke stel sels. „Het gaat erom uit te zoe ken of de grote problemen van onze tijd beter in een vrije ver scheidenheid van samenwerken de krachten kunnen worden aan gepakt dan wel in de enkele mo nolithische kracht van het com munisme", aldus Herter. De minister betoogde dat de werkelijke betekenis van een reeks besprekingen op hoog niveau ligt in de mogelijkheid dat daardoor nieuwe wegen tot onderling contact ontstaan. Her ter geloofde met Chroesjtsjef in de noodzaak van een gemeen schappelijke „taal" omdat men gemeenschappelijke belangen heeft: de wil van vrije mensen en van communisten om te blijven leven. Maar de concurrentiestrijd zal moeilijk zijn en de politieke rijpheid van de Amerikanen op de proef stellen, aldus Herter. Deense melk voortaan in bruine flessen De Deense huisvrouwen krij gen met ingang van deze week hun melk voortaan afgeleverd in bruine flessen. Een onderzoek in Deense zuivellaboratoria wees uit dat de melk door invloed van het licht in de blanke flessen 79 procent van het vitamine C-ge- halte verliest. In de nieuwe licht gewicht flessen van bruine tint verliest men slechts 1,3 procent. Op Cyprus is een nieuwe poli-rampzalig. Verbreking daarvan tieke groepering, de democrati- zou volgens hem echter niet te tche Cyprische Unie opgericht.l overziene gevolgen hebben. Der- Dit geschiedde op een bijeen- halve kan men slechts pogen de komst waarop een duizendtal uitwerking van de overeenkom- mensen aanwezig waren die hetsten te beperken. Hij deed de niet eens zijn met de politiek suggestie een kandidaat aan te van het voorlopig bewind vanwijzen voor het presidentschap aartsbisschop Makarios. I der republiek. „iemand die De Cyprische advocaat John' plechtig zou verklaren niet als Clarides en de burgemeester vanl dictator op te treden en die zou Nicosia, Themistocles, zijn aan-) beloven nog geen pond sterling heeft maandag' in het parlement het Chinese denkbeeld, dat stap pen worden gedaan om grens incidenten te voorkomen, verwel komd, maar hq zei de voorstel len van premier Tsjoe En Lai „onuitvoerbaar" te achten. Nehroe deelde mee, dat hij andere voorstellen had gedaan. De Indische premier stemde in met het voorstel van Tsjoe om besprekingen te voeren, maar er zou voorbereidend werk verricht moeien worden om de grondsla gen te leggen voor het welslagen van deze besprekingen. Nehroe vond' het „zeer betreu renswaardig", dat de Chinezen de gevangengenomen Indiërs in Ladach verhoord en hen verkla ringen hadden laten afleggen. In een brief aan Nehroe, die op 8 november is overhandigd', heeft premier Tsjoe En Lai voor gesteld, dat India en China hun troepen twintig kilometer terug trekken waardoor een gedemili tariseerde zone aan weerszijden van de Chinees-Indische grens zou ontstaan. Tsjoe opperde te vens het denkbeeld van vroeg tijdige besprekingen met Nehroe over grenskwesties en andere aangelegenheden die de betrek kingen tussen de twee landen ra ken.) Nehroe heeft medegedeeld, zijn tegenvoorstellen gedaan te heb ben in een brief aan Tsjoe, die maandag aan de Chinese ambas sadeur te Nieuw Delhi is over handigd. De Indische premier herhaalde dat agressie tegen de Himalaya- staat Bhoetan als agressie tegen India, dat de buitenlandse be trekkingen van het land behar tigt, zal worden beschouwd. India is niet van plan troepen naar Bhoetan te zenden, daar een beslissing hieromtrent door de regering van Bhoetan moet worden genomen. Met betrekking tot het onder Indische bescherming staande Amerikaans protest in Warschau De Amerikaanse ambassadeur in Warschau, Jacob D. Beam, heeft bij de Poolse regering ge protesteerd tegen de uitwijzing van de correspondent van de New York Times A. M. Rosen thal. Hij zei dat de uitwijzing een daad is die „zeer schadelijk zal zijn voor de betrekkingen tussen beide landen". Rosenthal moest donderdag j.l. uit Polen vertrekken omdat hij te diep was ingegaan op de binnenlandse aangelegenheden en de zaken van de Poolse com munistische partij. Volgens Amerikaanse functio narissen had Beam de Poolse be zwaren zwak genoemd en had hij voorbeelden laten zien van be richten die Poolse corresponden ten uit de Ver. Staten hadden verzonden die, aldus Beam, zeer diep ingingen op de binnenland se aangelegenheden van de Ame rikaanse regering. Het protest van Beam had volgens de func tionarissen „geen indruk" ge maakt en de Poolse autoriteiten hadden verklaard dat er geen kans was dat hun besluit zou worden herzien. bied „definitief" onder de ver antwoordelijkheid van India valt. Na het incident te Longdjoe in augustus is de gehele Indische grens onder de hoede van het leger gesteld. Nehroe zei, dat verdere maatregelen in deze geest zijn getroffen. Na de verklaring van Nehroe bepaalde d'e voorzitter van het parlement dat een uitgebreid debat over de grensgeschillen op 25 november zal worden gehou den. De voorzitter wees voorts een motie af waarvan de strekking was, dat de communistische par tij van India verboden moet wor den. Nadere bestemming van de gift van Koningin Juliana aan Ned. Nieuw-Guinea Zoals enige tijd geleden werd gemeld, heeft H. M. de Koningin van het haar bij haar vijftigste verjaardag door het Nederlandse volk aangeboden bedrag 80.000 bestemd voor sociaal werk onder de jeugd in Ned. Nieuw-Guinea. Het geld was speciaal bestemd voor het werk ten behoeve van de jeugd boven 7 jaar in de ste delijke centra in de buitenschool se uren. De plannen voor de besteding worden thans te Hollandia nader uitgewerkt. Het ligt, aldus werd vernomen, in de bedoeling, uit het van het bedrag te stichten fonds permanente voorzieningen te treffen, zoals de bouw van verenigingslokalen met sportge- legenheid. De gedachten gaan er naar uit, zulk een gebouw te stichten te Hollandia; twee, met een speelweide, te Manokwari en een te Merauke. In deze clubgebouwen zal de jeugd, onder toezicht van een daarvoor opgeleide inheemse leerkracht, handenarbeid, sport en spel kunnen beoefenen. Huisvrouwen het slacht offer van slagerszwendel Duizenden New Yorkse huis vrouwen zijn in het afgelopen jaar voor een paar miljoen dol lars opgelicht door een slagers- zwendel, waarbij te weinig ge wicht werd gegeven en verkeer de prijzen werden berekend. Na een onderzoek van zeven weken doer speciale groepen rechercheurs kon de zwendel werden vastgesteld. De oneerlijke verkopers stapel den koopwaar op vóór de voor kant van de weegschaal of druk ten de schaal omlaag tijdens het wegen en hielden er nog an dere praktijken op na. Er zijn reeds enkele arresta ties verricht. 70 JAAR GETROUWD Vandaag zullen de heer H. Kruisveld en mevrouw A. Kruis- veldZipp te Schoorl hun 70- jarig huwelijksfeest vieren. Het echtpaar, dat sinds vijf jaar in het bejaardentehuis „Wester- kimme" te Schoorl verblijft, is afkomstig van Callantsoog, waar de heer Kruisveld gedurende 30 iaar lid was van de gemeente raad. Bruid en bruidegom zijn beiden 94 jaar. Amerikaans passagiers vliegtuig vermist Een woordvoerder van de „National Airlines" heeft maan dag bekendgemaakt, dat één van de toestellen van de maatschap pij, een viermotorige DC-7b, met 35 passagiers en een bemanning van 5 koppen, vermist wordt en vermoedelijk neergestort is. Het toestel was op weg van Tampa (Florida) naar Texas. De kustwacht van New Or leans meldde dat er wrakstuk ken, een olievlek en een red dingsvlot op 90 km zuidelijk van Dauvhin-eiland voor Alabama zijn waargenomen, zij het zon der tekenen van overlevenden. De piloot van een helikopter meldde dat er op de bewuste plek verscheiden lijken rond drijven. (Adv.) De zuinigste oliehaard van Nederland (proefondervindelijk bewezen) per week» OLIEHAARD: 800 d« luxo-bruto cap.: ca. 10.500 Kcal ,'u. f395- - 400 da luxa-bruto cap.: ca. 16.000 Kcal.'u. f430.- Dit model met kookgelegenheid - groot in capaciteit maar klein van omvang, werd door vele Huisvrouwen uitver koren. vanwege rijn eenvoudige, doch sierlijke vormgeving. Door da 10 belangrijke schriftelijke garanties, gegarandeerd géén last van koude voeten, géén aterke roetvormlng en g44n hoge brandstofkosten. (Géén ander merk geeft dit!) Uitgevoerd met de veel besproken, lulnlge Rocket brsnder- pot en Rocket automatische trekregelaar. (Belangrijk!) -j Neem dus géén genoegen met een mindere kwaliteit Laat nu reeds een Hoenson bij de officiële Hoenson dca,er In Uw woonplaats reserveren, want de vraag Is enorm. Verstandige mensen gaan bij aanschaf Van een haard, op hun eigen gezonde oor deel af. Zij weten, dat ondanks de enormo reclame-campagne voor ouderwets kolen Stoken, do Hoenson oliehaard met Ge richte Warmte de ideale verwarmings- bron is voor iedere woning of flat. Dit jj heeft de practijk bewezen!ij OFFICIAL HOENSON DF.ALER DE OLIESPECIALIST Dljkstr. 7-9, Tel. 2056. Terneuzen wezig om de beleidslijnen vast, te stellen. Clerides noemde de overeen-; komsten van Zürich en Londen De transporten veevoeder naar noodgebieden De legertransporten veevoeder en bietenloof naar de zgn. nood- gebieden hebben vorige week nog ruim duizend ton aange voerd. Ook deze week worden de transporten nog voortgezet. Van de aanvang van de campagne tot heden zijn nu, aldus deelt men van legerzijde mede, 9000 tot 10.000 ton vervoerd door 3000 voertuigen. Zesduizend man verlenen aan deze transporten medewerking. Sinds vorige week verzorgt men ook transporten in Zeeuws- Vlaanderen, waar zich de merk waardige situatie voordoet dat West Zeeuws-Vlaandëren vee voeder kan leveren voor Oost Zeeuws-Vlaanderen, dat daaraan tekort heeft. Slachtoffers van lawine in Italië Zeven Italiaanse arbeiders zijn om het leven gekomen en een achtste gewond door een lawine, die zondagavond een hut op meer dan 2000 meter hoogte bij Livogno, aan de Zwitserse grens, bedolf. De arbeiders waren bezig aan een tunnel voor een hydro-elek- trisch station. Alle weg- en telefoonverbin dingen met het gebied zijn door zware sneeuwval verbroken. te bestemmen voor het hand- j haven van een Cyrisch leger". Een van de leiders van de Cyprische overgangsregering, aartsbisschop Makarios, heeft maandag in een commentaar op de oprichting van de demo cratische unie op Cyprus gezegd alle voorstellingen van zaken, volgens welke hij de toestand op Cyprus aanpakt als een dicta tor, van de hand te wijzen. In een schriftelijke verklaring voor de pers zegt de aartsbis schop dat hij wenst dat de Cyprioten verenigd blijven in de eerste verkiezingen voor hun vrije regering. De Grieks-Cypriotische leider Clerides had de aartsbischop zondag beschuldigd van benoe ming van ministers in het over- gangskabinet zonder daartoe be voegd te zijn. Bij gevechten tegen de Chine zen in Tibet zijn tussen 1955 en 1959 65.000 Tibetanen gedood. Voorts zijn duizenden Tibetanen naar China gedeporteerd en velen moeten in Tibet dwangar beid verrichten. Dit heelt de Dalai Lama zaterdag in Mussoo- rie verklaard tegenover een com missie van onderzoek van het internationale comité van juris ten. Mijn land is in slavernij ge bracht door een vreemde mo gendheid die bekend staat om haar niets-ontziende en expan sionistische politiek, zo verklaar de hij. De vele slachtoffers in Tibet zijn het gevolg van bom- Er is geen enkele aanwijzing voor te vinden, dat de in 1917 dooi de Engelsen tot zinken ge brachte „Renate Leonhardt" ooit een lading goud zou hebben vervoerd. Dit is de conclusie waartoe een „contactcommissie van drie", te weten de heren G. H. Hassink te Lochem, J. Kuyl te Gorinchem en C. Lof te Bar neveld, is gekomen na een om standig onderzoek, dat zij schri^ telijk en voorts persoonlijk door de heer Kuyl heeft laten instel len in Bremen, Hamburg, mid- den-Duitsland en Mecklenburg in Oost-Duitsland. Contact werd opgenomen met de voormalige eigenaars, reders, assuradeurs en allen, die maar iets van de „Renate Leonhardt" en haar lading konden hebben geweten. Er is geen enkele aanwijzing gevonden, die hoe dan ook maar iets zou kunnen staven van de beweringen indertijd gedaan door de heer P. Visser. Deze con clusie heeft de commissie thans in een omstandig rapport ter kennis gebracht van 500 aandeel houders van de coöperatieve bergingsvereniging „Renate Leonhardt" U.A., gevestigd te Wijdewormer. barderen en willekeurige te rechtstelling van grote aantallen burgers met het doel de bevol king door terreur tot onderwer ping te brengen. Voorts zei de Dalai Lama vernomen te hebben dat de Chinezen Tibetaanse man nen en vrouwen hadden gesteri liseerd om het Tibetaanse ras uit te roeien. In de commissie van onderzoek hebben vooraanstaande juristen uit India, Philippijnen, Ghana, Ceylon, Birma. Malakka en Thailand zitting. Moskouse nozems voor de rechtbank Een groep Rusische nozems, „stiliaguis", is voor een Mos kouse rechtbank geleid op be schuldiging van ongeoorloofde handel in deviezen en verval sing van buitenlandse bankbil jetten. Volgens de „Litteraire Gazet" vroegen zij buitenlanders om bankbiljetten waarvoor zij schoenen, dassen enz. kochten, die zij met winst verkochten. Voorts waren zij gespecialiseerd in het vervalsen van bankbil jetten. vooral van die van één dollar. De waarde van de dollar biljetten werd echter door toe voeging van drie nullen tot dui zend verhoogd. Volgens het blad waren de nozems tot deze daden gekomen door hun „bewonde ring voor alles wat vreemd is", „de burgerlijke geld-cultus" en de onverschilligheid van de men sen die hen omringen". De rechtbank heeft nog geen vonnis gewezen. KOUDE LUCHT STAGNEERT BOVEN DUITSI^AND. Nederland bevond zich het af gelopen etmaal aan de rand van een opvullende lagedrukgebied boven de Britse eilanden. Tegelij kertijd trok een ander klein lage drukgebied over de Alpen in noordwestelijke richting naar de Duitse Bocht, vergezeld van een uitgestrekt neerslaggebied, dat nog juist tot over het oosten van de provincie Groningen reikte. In Noord-Duitsland ging de regen in de middag over in natte sneeuw, waarbij het kwik daalde tot even boven het vriespunt. De koude lucht aldaar werd aange voerd met een oostelijke stro ming. De winter heeft zich namelijk vanuit Rusland uitgebreid tot over Finland, Polen en Noord- Duitsland, maar is daar juist tot staan gekomen. Dit hangt samen met de ontwikkeling van een zwak hogedrukgebied in de om geving van de Alpen. De komende dag blijft de grens van de koudere lucht ver moedelijk boven Noordwest- Duitsland liggen en zal het weer beeld in ons land weinig verschil len met dat van maandag. Enige vooruitzichten ten aan zien van de verdere ontwikkeling zijn nog moeilijk te geven. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van dinsdag morgen tot dinsdagavond. Plaatselijk mist. Plaatselijk mist met lage mid- dagtemperaturen, maar elders ook opklaringen en maxima van 6 tot 8 graden. Zwakke tot ma tige wind tussen zuid en zuidoost. ZON MAAN op onder op onder Nov. 17 8.02 16.48 18.36 9.34 18 8.03 16.46 19.22 10.24 19 8.05 16.45 20.14 11.10 20 8.07 16.44 21.10 11.50 WOENSDAG 18 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.19 3.54 4.34 4.44 n.m. 3.28 4.03 4.43 4.53

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1