Dit de Provincie Mr. Bot staatssecretaris van Binnenlandse Zaken Kwarteeuw mechanische tijdmelding Binnenlands nieuws AGENDA Tacht tussen klip en rots (Esso) Naar van officiële zijde wordt medegedeeld is binnenkort de be noeming te verwachten van rar Th. H. Bol tot Staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, belast met de behartiging van het be leid ten aanzien van Nederlands Nieuw-Guinea. De heer Bot is thans werkzaam als chef van de directie Navo en W. E. U. van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij zal nog in die functie minister Visser op diens reis naar Amerika verge zellen en in verband daarmee zal zijn benoeming waarschijnlijk in gaan op 23 november a.s. Mr Bot is in 1911 te Dordrecht geboren. Hij studeerde indologie en Indisch recht te Utrecht en trad in 1936 in Rijksdienst. Hij is in de oorlogstijd krijgsgevangene geweest in Birma en Siam, waar na hii in 1946 waarnemend hoofd werd van de afdeling voorberei ding staatsrechtelijke hervor ming van het ministerie van Overzeese Rijksdelen. Daarna ging hij over naar Buitenlandse Zaken om waarnemend hoofd te PARADE IN MOSKOU. De Russische leiders hebben zaterdagochtend op het Rode Plein een troepenparade afgeno men ter herdenking van de revo lutie van 1917. Maarschalk Malinofsky noem de de technische prestaties van de Sowjet Unie „een nieuw bewijs van de superioriteit van het so cialisme". Chroesjtsjefs bezoek aan Amerika, zei hij, heeft de ba sis gelegd voor een blijvende vre de en zijn ontwapeningsvoorstel heeft de vreedzame bedoelingen van de Russen onderstreept. Zolang het voorstel echter niet was aangenomen en het land nog was omringd door Amerikaanse bases, moest het leger in een staat van paraatheid worden ge houden. De militaire parade, die begon na de toespraak van de minister van Defensie, heeft 20 minuten geduurd. Aan het einde van de stoet liep een muziekkorps van duizend man. Er was ook een ci viele parade, waarin eén groot model van de maan werd meege voerd, met een satelliet daarom heen cirkelend. „Laat het atoom de dienaar van de mens zijn", luidde een opschrift. De Franse minister van Buitenlandse Zaken over een topconferentie. De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Couve de Mur- vQle, heeft in een toespraak tot de Brits-Amerikaanse persver- vereniging beschuldigingen van de hand gewezen volgens welke Frankrijk „lauw" staat tegenover de idee van het tot stand bren gen van ontspanning tussen Oost en West en een tegenstander is van een reeks topconferenties. Frankrijk is alleen tegen een overhaaste topconferentie en een agenda welke uitsluitend het pro bleem Berlijn zou omvatten, al- •dus de minister. Als mogelijke agendapunt voor een topconferentie noemde hij: 1. Berlijn en Duitsland. 2. Ontwapening. 3. De hulp aan economisch on derontwikkelde landen. 4. Algemene kwesties van vreed zame samenleving der staten zoals de betrekkingen tussen Oost en West. Hij was er niet zeker van dat de Berlijnse kwestie reeds rijp is voor een oplossing. Zolang de verdeling van Duitsland voort duurt, is handhaving van de sta tus quo in Berlijn de beste op lossing voor het Westen, ver klaarde hij. Frankrijk en de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika Bij monde van Alain Peyrefit- te heeft Frankrijk vrijdag in de speciale politieke commissie worden van de afdeling politieke zaken. In 1948 ging hij naar Djakarta om daar eerst algemeen secreta ris te worden en vervolgens po litiek adviseur van de hoge ver tegenwoordiger der Kroon. Later was hij nog aan Buiten landse Zaken chef der directie Westelijke samenwerking. De heer Bot behoort tot de R.K. bevolkingsgroep en vertoeft op het ogenblik in Frankrijk. Perscommentaar op rapport over Laos Argwaan en verdenkingen zijn voor meer dan de helft dè oor zaak geweest van de moeilijk heden in Laos. Dit schrijft de „Times" in ver band met het rapport van de subcommissie van de Veiligheids raad over Laos. De subcommis sie heeft toegegeven dat zij geen duidelijk bewijs heeft kunnen vinden voor de stelling van de regering van Laos, dat gewapen de eenheden uit Noord-Vietnam Laos zijn binnengedrongen. Niet temin heeft het rapport dë Vol kerenorganisatie herinnerd aan de gevaren in deze slecht beken de uithoek van Zuid-Oost-Azië, aldus het blad. De „New York Times" noemt het rapport „halfslachtig", maar de subcommissie is dan ook ge start met een blok aan het been. Ze kon zelfs geen aanbeveling doen, omdat hierop onverbidde lijk een Russische veto gevolg zou zijn. Ze heeft kennelijk geen „feiten'' kunnen verzamelen, het geen van het begin af de bedoe ling van de communisten is ge weest. Wat deze berg van dis cussie en inspanning gebaard heeft is een muis, die zelfs de gevoeligste communist niet bang kan maken, aldus het blad. De 20-jarige Amerikaanse Barbara Ann Malpass is er in geslaagd zich vier maanden lang voor te doen en te gedra gen als een jongen. Zij werd in augustus gearresteerd op ver denking van inbraak, maar la ter weer op vrije voeten gesteld. Men wilde een jongen bij mij in de cel stoppen, maar ik begon meteen met hem te vechten, waarna men hem weghaalde, al dus Barbara. Zij vertelde dat zij zich als jongen vermomd had, omdat het als jongen gemakke lijker was een baantje te krij gen. Barbara wil nu echter weer een echte vrouw zijn. (Advertentie.) voor oliehaarden petroleum DE HAARDOUE mei hel hoogste rendement zuinig - geen roet - meer warmte Ons depot ie Terneuzen, Nieuwe Kanaal P 38, iel. 2171, zal U desgewensi gaarne hei adres van een Esso haardoliehandelaar geven. Nederlandse-, Belgische- en Duitse socialisten te Aken bijeen. Sociaal-democraten uit België, Nederland en de Duitse Bonds republiek hebben dit weekeind het woord gevoerd op de Europe se bijeenkomst van jonge sociaal democraten te Aken. De heer W. Wierde, lid van de Tweede Kamer voor de P. v. d. A. heeft gezegd, dat atoombewape ning de enige mogelijkheid is, in dien men zich ervan bewust is dat de traditionele wapens niet voldoende zijn om een aanval tegen te houden. De Belg Demis drong aan op een snellere verwerkelijking van de Europese economische ge meenschap. De Belg Dejardin zei, dat, indien er een eerste poging moet wor den gedaan tot ontwapening onder toezicht, dit in Duitsland dient te geschieden. Klacht van een 100-jarige. De 100-jarige mevr. Abigail Cox uit Hitchin, ten noorden van Londen, trekt altijd haar beste jurk aan en kamt zorgvuldig haar grijze haar vóórdat zij naar de televisiie gaat kijken. Zij heeft nooit geloof gehecht aan de praatjes dat de mensen op het televisiescherm niet de kamer kunnen binnenkijken. Het vrouwtje heeft echter één zorg: dat de T.V.-mensen er ge noeg van moeten hebben „mij altijd in dezelfde jurk te zien". Vandaag is het 25 jaar geleden dat bij de toen gemeentelijke tele foondienst in Den Haag het eer ste tijdmeldingsapparaat bij de oudere P.T.T.-ers beter bekend als „Tante Cor" officieel in gebruik werd genomen. Dit ap paraat, een cylinder met geluid strookjes die foto-elektrisch wor den afgetast, is een vinding van de toen 28-jarige technicus F. H. Leeuwrik, thans wonende in Zaandam, waarvoor in kringen1 van de telefoondienst terstond grote belangstelling bestond. 1 Tot dat moment n.l. hadden de dames van de sector „Inlichtin gen" druk werk met het geven van de juiste tijd aan abonné's, die daarvoor een bepaald num mer draaiden. Circa 1200 maal per dag noemden de dames in Den Haag de juiste tijd. „Tante Cor" vervult sedert 1934 in Den Haag en later ook in Rotterdam, Amsterdam en ande re plaatsen deze taak met haar op vele filmbanden vastgelegde stem. „Tante Cor" is mej. Cor Hoogendam, wier stem nog altijd weerklinkt voor de Nederlanders die graag bij de (juiste) tijd wil len blijven. Want de heer Leeu wrik, die de talrijke in gebruik zijnde apparaten voor de P.T.T. vinder zijn eerste schets nog eens ter hand, toen hem een of ferte werd gevraagd voor leve ring van deze apparaten voor de Unie van Zuid-Afrika. '- z.1.|f appaiaitu V uc j- A J. van de algemene vergader g[leeft vervaardigd heeft constant der V. N. de leden van de v -gebruj^ gemaakt van deze stem kerenorganisatie gewaarschuwd van zyn schoonzuster. tegen sprekers, die bij het debat jle( ogenblik bellen per over de rassenpolitiek van j maand gemiddeld 5 miljoen Ne- Zuid-Afrika, de blanken m dis-derlanders Tante Cor op, horen crediet trachten te brengen dan het rijdsein en behoeven niet omdat zij menen dat zijzei eens „Dank u wel" te zeggen. De door de blanken vernederd zijn. j opbrengst daarvan voor de P.T.T. Sommige sprekers, aldus Pey- bedraagt thans circa 2,5 mil- refitte, hebben de neiging ver toond om niet alleen Zuid-Afri ka maar het blanke ras als zo danig aan te vallen. De Franse afgevaardigde keer de zich in het bijzonder tegen de argumenten over het „kolo nialisme" die tijdens het debat te berde zijn gebracht. Het feit dat „men" gekoloniseerd is, is nog geen reden voor gevoelens van minder- of meerwaardig heid. Kolonisatie heeft vaker wéldaden dan schande gebracht en vele landen zijn, juist door het feit dat zij koloniën zijn ge weest, in staat geweest om dui zenden jaren beschaving in te halen, aldus Peyrefitte. De Spaanse afgevaardigde Alfredo Sanchez waarschuwde voor een ander gevaar in dit verband, n.l. het „buitensporige idealisme". Dit idealisme kan leiden tot een te grote haast bij de pogingen om vraagstukken ais de van de apartheid tot op lossing te brengen. Spanje ver goelijkt de rassendiscriminatie niet, maar heeft geleerd dat het integratieproces een langdurige geschiedenis is, waarbij een overdreven haast alleen maar schadelijke gevolgen kan heb ben, aldus Sanchez. joen gulden per jaar. De heer Leeuwrik is nog steeds trots op zijn vinding, waar uit een „miljoenenzaak" is ge groeid. Dezer dagen nam de uit- Vrij baden in zee te Knokke Badgasten van de Belgische badplaats Knokke zullen volgend jaar in zee kunnen gaan zonder daarvoor betaling aan de ge meente verschuldigd te zijn. Tot nu toe moest iedereen, die een zeebad wilde nemen, een kleine heffing betalen, welke de ge meentekas ten goede kwam. Dit gebruik bestaat in vrijwel alle Belgische badplaatsen. De ge meenteraad van Knokke nu heeft vrijdagavond besloten om met ingang van het volgend seizoen van de zee als bron van inkom sten af te zien. De heffing op de zeebaden bracht netto ongeveer Bfr. 100.000 (ƒ7500) en dat acht te men een te verwaarlozen be drag op een begroting van 45 miljoen. Het toezicht op de bad gasten door de reddingsdienst zal te Knokke voortaan worden beschouwd als een dienstver lening door een instelling van openbaar nut. MAANDAG 9 NOVEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur. „De zwarte orchidee". Lokaal „Bethel", 7.30 uur: Evangeliesatie-samenkomst. i AXEL: Het Centrum, 8 uur: I „Klopjacht'. DINSDAG 10 NOVEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „St. Louis Blues". Lokaal „Bethel", 7.30 uur: Evangeliesatie-samenkomst. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Z.V.U.: Toneelspel „De ge vaarlijke bocht". Vragen aan de minister BESTRIJDING VAN FRAUDE Kan de minister mededelen of het beraad, genoemd in het ant woord van zijn ambtsdrager op vragen van de heer Peschar, be treffende het niet onder toezicht staan van de spaarbank te Am- merstol heeft plaatsgevonden en tot welk resultaat dit heeft ge leid. zo vraagt de vaste commis sie uit de Tweede Kamer in haar voorlopig verslag over de. rijks begroting van financiën voor 1960. En de volgende vragen luiden: Acht de minister het, gezien de in het afgelopen jaar ontdekte fraude bij een effectenkantoor en bij een wisselmakelaar, niet noodzakelijk waarborgen te scheppen dat de kans op fraude minimaal wordt? Acht de minister het mogelijk instellingen als zoëven genoemd onder de werking van de wet toezicht kredietwezen te bren gen? Zo niet, acht de minister het dan niet noodzakelijk door instel ling van 'n onafhankelijk lichaam naar analogie van de verzeke ringskamer toezicht uit te oefe- DE MIST De periode van de najaarsmist is vorige week begonnen en ook gisteren is de mist overdag prac- tiisch niet opgetrokken. In de na middag werd het plotseling zó dicht, dat de veerdiensten over de Schelde de verbindingen, zowel de trajecten VlissingenBres- kens, TerneuzenHoedekens- kerke als Kruiningen— Perkpol- der, moesten stopzetten. Na aankomst van de boot te Terneuzen des middags om 3.10 uur is de veerboot „Prins Wil lem I" niet meer uit de haven van Terneuzen vertrokken, waar door dus de vaarten te 5.20, 7.20 en 9.20 vice versa niet meer kon den worden uitgevoerd. Op de veerdienst Kruiningen Perkpolder was de laatste verbin ding uit Perkpolder des namid dags om 4.20 uur, waarna de „Dordrecht", die des zondags al leen de verbinding onderhoudt, na aankomst te Kruiningen-ha ven ook de dienst voor deze dag moest beëindigen. TERNEUZEN Kolendampvergiftiging Zondagavond, terwijl mej. v. d W., wonende in de Axelsestraat nr 33, in haar huiskamer in ge sprek was met een bij haar op bezoek zijnd familielid, werd zij plotseling onwel en geraakte bui ten bewustzijn. Hoewel ook het familielid, de heer De Br., wonende te Othene, enigszins bevangen werd door de kolendamp, gelukte het hem toch mej. v. d. W. uit de kamer te ver wijderen en door het openzetten van ramen verse lucht naar bin nen te doen treden. Dokter Hoving constateerde bij de bewoonster een licht geval van kolendampvergiftiging. Door de brandweer werd de brandende haard gedoofd en uit de woning verwijderd. Gemeentelijke badinrichting De gemeentelijke badinrichting werd in de maand oktober 1959 door totaal 2626 personen be zocht. In de maand daarvoor bedroeg dit aantal 2146. De 15 belangrijkste Belgi sche autoclubs en toeristische organisaties hebben besloten hun leden uit te nodigen om op zaterdag 21 november een ver- keersstaking te houden uit pro test tegen de plannen van de Belgische regering om de auto belasting en de benzineprijs te verhogen. DORNFORÜ YATES 66) (Nadruk verboden.) „Het is prachtig voor elkaar", zei hij. „Ik heb al een bad geno men en ontbeten en nu bij jij aan de beurt. Wij hebben een dag vakantie, man, en Captain Jo nathan Mansel is er voor ons op uit." „Maar „Ik heb 'm volledig op de hoog te gebracht", zei George. „Hij kent de hele historie van het be gin tot het eind. Wij hebben gis teravond nog een paar uur zitten praten en hij is vanmorgen om vijf uur al de deur uitgegaan. Vanavond om negen uur komt hij terug. Ën dan zal hij ons vertel len wat hij aan de weet is geko men en wat hij óns adviseert te doen." „En nu moet je eens goed naar mo luisteren, Raasdonder. De za ken staan er momenteel heel wat gunstiger voor. Om te beginnen is Mansel niet alleen een man van ervaring op een gebied waar wij leken zijn, maar je staat er versteld van hoe scherp zijn brein werkt. Om je 'n voorbeeld te noemen...." „Ik vroeg hem gisteravond: „Hoe kwam 't toch, dot je dwars door onze vermomming heen keek?" Hij zei: „Dat had met de vermomming zelf niets te ma ken. Toen ik jullie voor het eerst zag, nam ik aan met een paar monteurs te doen te hebben. Maar ik heb me min of meer geoefend in liplezen en toen jul lie iets tegen elkaar zeiden kon ik het verstaan. Ik schrok er eer lijk gezegd nogal van. Franse stokers fluisteren onder elkaar doorgaans geen beschaafd En gels." „Prima", zei ik. „Het is geloof ik precies de man die wij nodig hebben." „Daar komt nog bij", zei Geor ge, „dat hij er al jaren op uit is de Jager op te sporen. Hij heeft hem nog nooit ergens kunnen ontdekken dat gelukt blijk baar niemand. Hij kent „De Nat te Vlag" hij is ei wel eens ge weest ook, maar de laatste jaren komt hij er niet meer. „Mij tc ge vaarlijk", zegt hij. „Ik zou er be slist niet levend vandaan ko men." „Waarom wordt zo'n tent niet gesloten?" vroeg ik. „De po litie zal toch ook wel een en an der weten." „Natuurlijk weten ze heel wat", zei hij. „Eet is zo'n geval van leven en laten leven. Wespen zullen er altijd blijven, hoeft het veel zin ze uit hun nest te verjagen?" „En ten derde?" vroeg ik. „Dat is het allerbelangrijkste", zei hij. „Herinner je je nog, dat hij gisteravond zei iemand te willen opsporen?" Ik knikte. „Ja, een Duitser, een zekere Rudy. Hij heeft niet gezegd wat de man op zijn geweten heeft." 106.JARIGE IN TER APEE Mevr. H. Smit Metering in Ter Apel is zaterdag 106 jaar ge worden. Deze vitale vrouw, die veel leest en haakt, is de dag j met grote opgewektheid begon nen. Haar eerste werk was zater dagmorgen de stapels post uit al-j ie delen van het land door te ne men. Daaronder was weer de tra- ditionele rol met rijmen van de Alphen aan de Rijn-school te Utrecht. De heer H. VVaalkens, burgemeester van Vlagtwedde, werd buitengewoon hartelijk be groet. Hij verraste opoe Smit1 met een plakboek en een doos chocolade. Een omroepvereniging bood een leren omslag aan met een gratis abonnement voor een jaar op haar programmablad. SCHUUR IN BRAND Op het erf van de landbouwer Strybis te Oud-Milligen bij Apel doorn is in de nacht van zater dag op zondag door tot nu toe on bekende oorzaak brand uitgebro ken in een schuur, waarin circa 40.000 kg hooi was opgeslagen. Hoewel de Apeldoornse brand weer het vuur van verschillende kanten bestreed kon niet worden voorkomen dat de schuur en de inhoud ervan geheel verloren gin gen. De brandweer is tot in de ochtend bezig geweest met het blussingswerk. De landbouwer is tegen trand verzekerd. DIAMANTEN BRUIDSPAAR Zondag was het precies 60 jaar geleden, dat Gerrit van Eijken in het huwelijk trad met Grietje Mulder. Het diamanten echtpaar, dat een goede gezondheid geniet, woont reeds jaren in het Her vormd rusthuis te Barneveld. Uit het Jiuwelijk werden twee doch ters geboren. Er zijn nu twee kleinkinderen en twee achter kleinkinderen. Mevr. Eijken is thans 84 jaar en de heer Eijken is 87. Hij be voer als zeeman alle wereldzeeën in dienst van Duitse, Engelse, Deense en Nederlandse maat schappijen en maakte de ontwik keling van zeil- tot stoomschip mee. AUTOMOBILIST VERDRONKEN. Zondagmorgen is uit 't Noord hollands kanaal bij Koedijk het lijk opgehaald van de 43-jarige J. S. uit Bergen (N.-H.), die zater dagavond' laat door tot dusver onbekende oorzaak met zijn auto in het kanaal was gereden. Dit was opgemerkt door een inwo- De Amerikaanse televisie. Een vrouwelijke rechtsgeleerde, mej. Ethel Davidson, heeft een eis tot schadevergoeding tot een bedrag van 1.200.000 dollar inge steld jegens de „National Broad casting Company" (N.B.C.) „en anderen", omdat zij „op bedrieg lijke wijze is uitgeschakeld in een vraag-en-antwoorden-pro- gramma van de N.B.C. Dit geschiedde in oktober 1956. Winnaar werd een zekere Her- bert Stempel. Mej. mr. Davidson kreeg een troostprijs van honderd dollar. Mej. Davidson voert aan dat zij verloren heeft omdat de ant- j woorden tevoren aan Stempel zouden zijn medegedeeld. Zij stelt dat zij door het ge schetste erloop van genoemde vi aag-en-antwoorden-program- ma van de N.B.C. een „onge rechtvaardigde ongunstige publi citeit" heeft gekregen, belache lijk is gemaakt en tot een „mik punt van de spot van het pu- biiek" is geworden. „Hierdoor is mijn persoonlijke en beroepsreputatie op onher stelbare wijze geschaad. Dit heeft er weer toe geleid dat mijn in komsten, die in sterke mate af hankelijk zijn van mijn naam als juriste, sterk gedaald zijn", aldus mej mr. Ethel Davidson. George schoof naar mij toe, zijn ogen fonkelden. „Die Rudy is een van de kop stukken van de handel in blan ke slavinnen, Raasdonder. Jc be grijpt, dat Mansol tot in bijzon derheden weet, hoe deze handel wordt gedreven. Hij heeft de laatste drie weken niets anders gedaan dan inlichtingen op dit terrein verzamelen. Hier te Rou en natuurlijk. En hoewel hij Ru dy zelf nog niet heeft opgespoord weet hij verbijsterend veel bij zonderheden over wat hij zelf noemt „de meest zwijgzame stad, waar ik ooit in de modder heb gegraven." Ik zuchtte diep. Dankbaarheid was een veel te zwak begrip voor de c-motie, die zich van mij meester maakte. Mijn wanhoop had plaats ge maakt voor verwachting bijna voor vertrouwen. De afschuwe lijke last die ik meegetorst had was mij opeens van de schouders genomen. Ik was natuurlijk niet zo naief te denken dat het ge vaar achter de rug was, maar ik had de overtuiging dat de kan sen nu weer gelijk stonden, in- plaats van zo ontstellend gering te zijn, dot zij vrijwel verwaar loosd konden worden. Ik kon nauwelijks meer in bed blijven liggen. Het duurde even eer ik mijn stem weer voldoende in bedwang had om te kunnen vragen: „Wat voert Mansel op het ogenblik uit?" „Hij probeert 'n bepaalde schip op te sporen", zei George. „Hij weet dat blanke slavinnen met een tender naar Havre worden gebracht en daar aan boord gaan ner van Koedijk, die onmiddellijk de politie waarschuwde. Door dë duisternis vond men echter pas zondagmorgen om half vier de auto, die leeg bleek te zijn. Zes uur later werd het stoffelijk overschot van de heer S„ die niet kon zwemmen, een eind verderop aangetroffen. MOTORRIJDER VERONGELUKT. De 46-jarige motorrijder H. M. uit IJrnuiden is in de nacht van zaterdag op zondag op de Hage- lingerweg te Velsen verongelukt. Uit het onderzoek heeft de politie geconcludeerd, dat de motorrij der op het linker weggedeelte tegen een boom moet zijn gere den. De man moet na de botsing vrijwel terstond zijn overleden. VECHTPARTIJ IN EEN AUTO. De politie van Hengelo werd zaterdagavond gealarmeerd om dat er een vechtpartij was in de Tuindorpstraat. Toen de agenten arriveerden was alleen de 36-ja rige D. K. nog maar aanwezig. Hij stond temidden van enkele bloedvlekken op straat. K„ zo bleek het, was met vier andere bewoners van het woonwagen kamp buiten de stad, aan de zwier geweest per auto. Op de terugweg ontstond in de rijden de wagen onenigheid tussen dë broers H. J. en J. J. Het conflict liep uit op handtastelijkheden van zó hevige omvang, dat men de auto langs de kant van de weg moest parkeren, omdat het rij dend niet langer ging. Op straat werd de strijd voort gezet. De twee broers brachten elkaar voldoende letsel toe om in zoverre een ontnuchtering te be werkstelligen, dat men besloot gezamenlijk naar het ziekenhuis te gaan. In de drukte vergat men D. K. mee te nemen. De politie haalde bij het zieken huis de niet gewonde participan ten op om hen op het bureau ge legenheid te geven geheel te ont nuchteren. H. J. werd aan de zor gen van een arts gelaten. WIELRIJDER AANGEREDEN De 58-jarige A. J. G. gaf een dezer dagen te Nijmegen geen voorrang aan de trolleybus. Hij werd aangereden en kreeg zware hoofdwonden. Zaterdag is de wielrijder in het Canisiuszieken- huis aan de gevolgen van de aan rijding bezweken. DODELIJK BEDRIJFSONGEVAL In de nacht van vrijdag op za terdag is omstreeks een uur de 49 jarigearbeider C. Kool uit Hittham (gem. Rosmalen) in de fabriek van de N.V. Koudijs, de veevoederfabrieken te 's-Herto- genbosch, dopr een drijfriem ge grepen. Hij wérkte alleen op de derde étage van deze fabriek. Toen zijn collega's door het warmlopen van een machine be merkten dat er iets niet in orde was en gingen kijken wat er gaande was, vonden zij 't slacht offer van dit bedrijfsongeval. De heer Kool bleek toen reeds te zijn overleden. van een schip met bestemming Zuid-Amerika. Die tender wil hij opsporen. Hij beweert dut het schip heel moeilijk te vatten is. Het vaart voortdurend heen en weer doorgaans met volkomen normale lading. Dit in verband met de reeds ondernomen pogin gen een eind aan de wezenlijke handel te maken." „E'en soort komedie dus", zei ik. „Precies. Niemand is ervan op de hoogte dat er een paar geca- pitoneerde cellen aan boord zijn. Mansel overigens wel; hij weet bovendien hoe het schip heet en van welk type het is. Volgens hem komt het allemaal prachtig voor elkaar. „Als we dat schip maar hebben", beweert hij, „zijn we praktisch klaar vooropge steld dat de Jager zijn dreige ment ten uitvoer brengt en daar twijfel ik niet aan. Misdadigers durven tegenwoordig niet al te best meer een meisje laten ver dwijnen, maar is dit geval moet hij haar wel laten verdwijnen, want anders zal ze stellig gaan praten." „Praktisch klaar?" zei ik, over mijn ogen strijkend. „Heb ik hem ook gevraagd", zei George. „Hij lachte mij in mijn gezicht uit. „Die tender", zei hij, „dat is de sluis, waar de jongedame in elk geval moet pas seren. Wel, wij stellen ons bij die sluis op. Als de Jager haar zelf wegbrengt kan ik dadelijk ken nis met de man maken. Doet hij dat niet, dan nemen we haar al leen mee, en stel ik die kennis making uit tot later, als zij mij voldoende inlichtingen heeft ver schaft." (Wordt vervolgd.) NIEUWE GEVELS VOOR 92 WONINGEN. De buitenmuren van 92 wonin gen in de gemeente Rijswijk (Z»-H.) moeten met een zgn. half- steensmuur worden bekleed, om dat de waterdoorslag bij deze muren dermate ernstig is gewor den, dat geen andere oplossing meer baat kan geven. De ge meenteraad van Rijswijk heeft in een gehouden raadsvergadering besloten ƒ219.000,uit te trek ken voor het aanbrengen van deze halfsteensmuren en voor het vervangen van de naar bin nen draaiende houten ramen door stalen vensters. De muren van deze ongeveer negen jaar oude flatwoningen zijn bedekt met betonnen platen. P.eeds eerder had men getracht een oplossing voor de regendoor slag te vinden in het bespuiten van de buitenmuren met een waterdichte verflaag, doch toen naderhand de platen losser kwa men te zitten, zodat naden en kieren ontstonden, kwamen weer klachten over waterdoorslag bij de gemeente. De meest doeltreffende maat regel bleek het oprekken van een halfsteensmuur langs de buiten zijde te zijn. De woningen zijn indertijd door de gemeente in systeembouw ge bouwd, en later door een plaatse lijke woningbouwvereniging in exploitatie genomen. HOOFDAGENT GEDOOD DOOR ONGELUK MET BUKS. Om zes uur vrijdagavond hebben buurtbewoners in een steegje aan het Lage der A te Groningen het stoffelijk over schot gevonden van de 40-jarige hoofdagent van politie, J. P. De agent is door een ongeluk met de vuurbuks, waarmede hij een dienstopdracht vervulde, om het leven gekomen. De heer J. P. was naast een graanpakhuis bezig met het af schieten van wilde duiven, die in deze omgeving leven van ge morste granen en zeer veel overlast bezorgen. Op gezette tijden worden deze dieren neer geschoten, een taak die de po litiedienst „bijzondere wetten" waarbij de hoofdagent diende, op zich pleegt te nemen. De ontsteltenis bij de politie is zeer groot. De hoofdagent wan gehuwd en had drie kinde ren. Hij stond bekend als een der scherpschutters, zeer be kwaam in de wapenhandel. Een vuurbuks is het kleinste kaliber vuurwapen. Het wordt speciaal gebruikt voor de jacht op vogels en klein wild. De hoofdagent is om het leven gekomen teen het wapen plotse ling afging, nadat hij het weer in de tas geborgen had. De kogel die bij dit soort wapens zeer klein is is via de neus het hoofd binnengedrongen. Hij moet op slag dood geweest zijn. Dit deelde zaterdagmorgen de officier van Justitie te Groningen, jhr mr A. H. S. van Wijck, mee. „VOOR DE LEUT" EEN URINOIR DE LUCHT IN. Rhenens binnenstad werd vrij dagavond opgeschrikt door een daverende explosie, gepaard gaande met hevige luchtdruk en veel rook. De rijkspolitie te Rhenen, die de zaak in onderzoek nam, kwam er tenslotte achter, dat de explosie plaats had gevonden in een van de drie urinoirs die Rhe hen rijk is. Het betonnen gebouwtje, dat in het dicht bebouwde centrum staat, bleek zeer zwaar bescha digd en volkomen ontzet. Stuk ken verwrongen ijzer werden in de omgeving aangetroffen. Door de scherfwerking waren voorts stukken hout weggeslagen uit de kozijnen van de ramen van na burige gebouwen. Er vielen geen slachtoffers. De speurtocht van de rijkspoli tie had voorts de ontdekking tol resultaat van de dader. De 16- jarige scholier B. C. S. te Rhe nen. De jongeman werd aange houden. Hij bekende een bom te hebben gefabriceerd, bestaande uit een stalen omhulsel, waarin de ex plosieve lading werd gestopt en een lange lont. Met behulp van enkele kornui ten installeerde hij de bom in het uitgezochte bouwwerkje, in het idyllisch gelegen Plantsoenstraat je tussen Molenstraat en Konin gin Elisabeth plantsoen. De kor nuiten vatten post aan de hoeken van het straatje en toen deze meldden, dat er niemand in de buurt was, werd de lont aange stoken. De 16-jarige knaap gaf als motief voor deze daad op, dat hij wel eens had gehoord van zelf gemaakte bommen en dat hij „voor de leut'' ook wel eens met zoiets wilde experimenteren. Hij liet blijken zich in het geheel niet bewust te zijn van mogelijke fa tale gevolgen van zo'n experi ment. Er werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt. HALVE TON VERDUISTERD De 53-jarige correspondent G W. A. R. van 'n bedrijf te Epe (de Nederlandsche Handelmaat schappij) die enige maanden geleden werd aangehouden onv dat hij er van verdacht werd ten nadele van zijn werkgever fraude te hebben gepleegd heeft, zo is uit een onderzoek ge bleken, een bedrag van min stens 51.000 gulden verduis terd. Hoewel het onderzoek nog niet rond is, is gebleken dat de man al enige jaren geleden toen hij nog op het kantoor te Apeldoorn werkte met zijn praktijken begonnen. Hij zocht steeds persoonlijke relaties uit om van het geld van deze men sen een goed leven te kunnen leiden. Al spoedig moest hij het ene gat met het andere stoppen.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2