\Jo-ac de- ffs-ouw De vrouw in de sport -711 &MIA> Yai) ^ne wee|£ De boze, zwarte man Waarom weigert een lietsiamp soms VERSLOOT Sieraden geven cachet Zaterdag 14 november 1959 DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 r' HOENSON KO LEN-CON VECTOR GROOT UITHOUDINGSVERMOGEN, ONUITPUTTELIJK GEDULD Geen brute spierkracht Vulpe nnen Olympische medailles Het beste deel Genezende invloed Het zijn de calorieën, die het hem doen Benut ook de ruimte onder de ramen HOE VERDRIJF IK DIE LUCHTJES (Advertentie.) De verkeerspolitie ziet weer streng toe op de juiste i losdraaien en met een spijke verlichting van de fietsen; en terecht. Juist nu de winter- I bfank0maken°P 6 Jl"' 6 P tijd weer aanbreekt met vroeg invallende duisternis en vooral de verbinding van he modder is goede verlichting een dringende noodzaak, achterlichtje op het spatbor* Vooral moet in dit verband de aandacht gevestigd wor- geeft moeillJkhetlen, want eei den op het onderhoud. Het allervoornaamste deel van de verlichting is de dynamo. In de meeste gevallen is deze dyna mo aangebracht aan de voor vork. Zij ontleent haar werking aan de wenteling van het vctor- wiel, dat het anker binnen de dynamo in werking stelt. Draait het wiel net, dan is er ook geen stroom. Die stroom zorgt voor het gloeien van voor- en achter licht. De dynamo moet zo staan, dat de lijn, die u kunt denken door het midden van de dynamo, ook het midden van de vooras pas seert. Staat deze dynamo niet juist op het voorwiel afgesteld, dan heeft er een zijwaartse druk plaats en ontstaat wrijving in plaats van draaien. Het gevolg hiervan is kromtrekken van het asje en vroegtijdge beschadiging van de band. Het gekartelde randje van de dynamo mag niet slipen, daar om moet de dynamo zó afge steld zijn, dat hij precies over het geripte deel der buitenband loopt. Staat de dynamo niet goed, dan zal hij loswringen en geen lcht meer geven. DE ONTBREKENDE DRAAD. Zoals bij elke stroombron het geval is, zijn ook bij de dynamo twee polen aanwezig. Populair gezegd vloeit de stroom van de ene pool naar de andere en keert dan in de stroombron, de dynamo, terug. Er zijn dus twee geleiders voor nodig. Nu is het bij een rijwiel zo, dat op het oog één draad ontbreekt, doch hier voor in de plaats doet het me taal van de fiets dienst. De stroom loopt bij een rijwiel dus van de dynamo door de draad naar de lampjes, en keert terug via het metaal van de fiets. Het spreekt vanzelf, dat de draadjes lopende van de dyna mo naar koplamp en achter licht op de juiste wijze moeten zijn bevestigd. Er moet'voor HANDIGE HANDEN deel van dit spatbord moet wi gehouden worden. Nu neem menigeen af en toe een kwas witte lak en smeert er een beet je op, daardoor wordt het juist< einde wel wit, maar ook dring de witte lak tussen de verbir ding in. met gevolg dat d stroom zijn weg niet behoorlijl kan volgen. NEE3I EEN RESERVE LAMPJE MEE. Niet altijd ligt het niet-bran- den aan de verbindingen, dik- zijn, goed blank zijn. Vuil en wijls ook is dit een gevolg van modder enz. moeten terdege een defect lampje en nu komer worden verwijderd, maar ook we dikwijls voor het feit te eventuele roestdelen moeten staan, dat we jukt geen reserve worden behandeld. Roest belem- lampje bij ons hebben. Fietsen worden gezorgd, dat de delen van de draadjes die aan de dynamo en lampen verbonden mert een stroom. vrije doorgang van DE TWEEDE GELEIDER. Bovendien moeten beide lam pen op de juiste wijze aan de lamphouder (v.z.v. betreft de voorlamp) en het spatbord (v.z.v. betreft het achterlichtje) bevestigd zijn, maar ook hier weer geldt, dat de delen waar deze fittingen bevestigd zijn, goed schoon moeten zijn. Een lampehaak is vernikkeld en het achterspatbord is gelakt. Beide laten slecht stroom door, dus moeten zij bij de bevestigings punten wat blank gemaakt wor den. ZWARTE EN HITTE LAK. Ook de dynamo moet „vat" kunnen krijgen op het frame van de fiets en dat kan niet door het lakwerk heen, dus heeft de fabrikant hiervoor een klein puntig schroefje zodanig aan de dynamohouder bevestigd, dat dit schroefje met een schroevendraaier door het lak werk heen in het metaal van de voorvork kan worden gedraaid. Als gevolg van de regen kan op de duur roest ontstaan, waar door de stroom weer wordt be lemmerd zijn weg te gaan. Dus af en toe het puntige schroefje Nu het buiten alweer echt guur e koud kan zijn wordt het tijd icht te schenken aan het l: l van de losse melk. 's Win- wordt er n.l. meer geklaagd o r 't spoedig aanbranden van v.clk dan 's zomers en men weet sstal niet wat hiervan de meest voorkomende oorzaak is, n.l: het grote temperatuurver schil dat optreedt wanneer de ijskoude melk plotseling op een groot vuur aan de kook wordt gebracht. Het snel koken van melk is zeer zeker aan te bevelen, maar in het koude jaargetijde zal men er toch beter aan doen de melk eerst langzaam op kamertempe ratuur en daarna pas snel aan de kook te brengen. Wanneer dan tijdens het verhitten nog af en toe met een garde of lepel door de melk wordt geroerd, zal daarmee het merendeel van de klachten uit de weg zijn ge ruimd! ZONDAG: Sneetje delicaat; runderrïb, spruitjes, aardap pelen; gernbervla. MAANDAG: Kerrierijst, sla, ap pelschoteltje. DINSDAG: Stamppot rauwe an dijvie met spek; karnemelk- vla met rozijnen. WOENSDAG: Haché, rode kool, aardappelen; drie-in-de-pan. DONDERDAGKaasomelet, witlof sla, aardappelpurée; watergruwel. 1 DAG: Gestoofde vis, wor telen, aardappelen, peterselie saus, of: hutspot met klap stuk; yoghurt met beschuit en appelmoes. Erwten in de week zetten.) ZATERDAGErwtensoep, gries of custard, 60 gr suiker en 75 gr rozijnen. RECEPTEN: SNEETJE DELICAAT. Op een sneetje geroosterd brood plakjes bacon en daar op schijfjes tomaat leggen. De sneetjes bestrooien met ge raspte kaas en in de oven lichtbruin laten worden. KARNEMELKVLA. 3/4 l karnemelk, 40 gr maizena of custard, 60 gr suker en 75 gr rozijnen. De maizena of custard met de helft van de karnemelk tot een glad papje aanmengen en dit onder voortdurend roeren op een zacht vuur binden. Van het vuur af de suiker en de gewassen rozijnen en ge leidelijk de rest koude karne melk toevoegen. De vla desgewenst met bis cuits garneren. we in de bewoonde kom, dan is dat niet zo erg, er is gauw een reparateur te vinden, als de zaak tenminste niet gesloten is. Neemt u een reserve-lampje mee in uw jaszak of zadeltasje, het is zo weinig moeite. Kijkt ook altijd als u opstapt even na of uw verlichting goed in orde is. Tijdige controle bespaart u mis schien onaangenaamheden als een proces-verbaal of een aan rijding ofbeide. (Nadruk verboden.) Waarom zult U méér betalen dan nodig is? Iedere Huisvrouw is werkelijk enthousiast over de het grote succes van de Jaarbeurs 1959 In vormgeving zijn tijd ver vooruit technisch werkelijk niet te verbeteren De zuinigste In brandstofverbruik... U stookt Immers de veel goedkopere anthracietnootjes k en 51 De grootste In warmtecapaclteit namelijk ca. 18.000 Kcal. per uur bruto zowel het grootste als het kleinste ver trek tot In de verste hoeken heerlijk verwarmd 1 De beste In kwaliteit... gepatenteerde vuurkorf van speciale constructie, vervaardigd uit chroom gelegeerd materiaal In plaats van het veel goedkopere gietijzer, waar door een lange levensduur gegarandeerd wordtl De laagste in prijs namelijk f395.-... dus 100 gulden goedkoper dan U voor een kolen-convector van goede kwaliteit gewend bent te beulen! En het model! Verrassend mooi enOh zo gezellig, zowel In een oud als modern interieur! Laat nu reeds een Hoenson bij de officiële Hoenson dealer In Uw woonplaats voor U reserveren, want de vraag Is enorm. <- Verstandige mensen gaan bij aanschaf van een kolen-convector op hun eigen gezonde oordeel af. Vraag daarom uitdrukkelijk om de Hoenson kolen-convector, de beste in kwaliteit ende laagste in prijs. Zo'n zestig jaar geleden werd het nog zeer onwelvoege- ijk gevonden, wanneer vrouwen deelnamen aan zoiets ils sportbeoefening. Toen met die opvattingen werd gebroken, bleek al poedig dat vrouwen en meisjes in verschillende takken v-an sport uitstekende prestaties kunnen leveren. Is een vrouw nu gelijkwaardig aan de man Op het gebied van de sport is iet hetzelfde als op andere evensgebiedenman en vrouw ;ijn niet gelijk. Vrouwen zijn wel tot heel wat in staat als het om sportbeoefe; ung gaat, soms zelis tot de ;rootste inspanning. Maar een vrouw is nu een- naai een heel ander wezen dan .en man en met dit verschil lient wel degelijk rekening te /orden gehouden. Kracht, bijvoorbeeld, zal zich bij de vrouw vooral voordoen in de vorm van een groot uithou dingsvermogen of in de vorm /an een onmetelijk geduld, maar liet in de vorm van brute spier kracht. Verder vertonen vrouwen hij de sportbeoefening een veel min de sterke neiging tot agressie OFFICIAL HOENSON DEALER dan haar mannelijke collega's Heel hard trappen tegen een DE OLIESPECIALIST bal ligt een vrouw niet goed en daarom past een snort als voet ballen niet bij de vrouwelijke psyche. Wat haar echter wèl af gaat, is bijvoorbeeld het soepele Dfkstr. 7-9, Tel. 2056, Terneuzen werven dat bij het handbalspel nodig is en ook het daarbij be horende terugontvangen van de bal. MOOIE SIERADEN geven cachet, dat is een ding dat zeker is; maar hoeveel vrouwen zijn in staat om zich op de juiste wijze met sieraden te tooien Helaas zijn het er weinig. Er is een groep ,die zonder smaak zich omhangt met allerlei „versierselen" en dan heeft de draagster wel iets weg van een op getuigde kerstboom. Dat is de bedoeling van het sie raad niet. Het sieraad is er niet om zichzelf, maar om cachet te verlenen en ueeft dus een dienende taak. Sieraden mogen nóóit hoofdzaak worden. Zij moeten bovendien met smaak en zorg gekozen worden en wanneer u niet zeker van uw zaak bent, kunt u beter géén sieraden dragen dan wel. Hebt u een bepaalde japon aan, dan kunt u zich afvragen of een broche corsage of halsketting hierop zou staan. De eisen die dan gesteld moeten worden, zijn vele. Ten eerste moet de japon een rustig karakteT hebben. Is dit niet het geval, dan zullen in de meeste gevallen sieraden nodig zijn, omdat de japon voldoende eigen karakter heeft. Komt U tot de conclusie, dat een extra accent noodzakelijk is, dan komt vraag twee waar moet het sieraad aangebracht worden Staat hier een collier, een armband, een broche of iets anders beter In veel gevallen zal het een collier kunnen zijn. Dan komt vraag drie. Welk karakter moet het sieraad hebben Moet het modern zijn of klassiek Groot of klein en bescheiden Kortom, het dragen van sieraden moet steeds met smaak en overleg geschieden, aangezien u anders meer bedeTft dan goed maakt. Vooral een groot en opvallend collier, zoals ons model op de illustratie draagt, eist een japon vol eenvoud, maar chique van lijn. De eenvoud is noodzakelijk om het collier de kans te geven tot zijn recht te komen, de fraaie lijn van dit kledingstuk is nodig om een harmonisch geheel te vor men met het karakter van het collier. Wanneer U deze elementaire begin selen aanvoelt en toepast, dan kunt u met succes sieraden dragen, die een dienende taak zullen verrichten en cachet zullen geven, ter onderstreping van de persoonlijkheid van de draagster. (Nadruk verboden) N.V. Fa. P. J. v. d. BANDE DIJSTIG zitten de ouders beneden in de kamer te lezen. Hun vierjarige jon gen de kleine Klaasje, is een half uur geleden door moeder en vader samen naar bed gebracht, zoals dat alle avonden gebeurt. Het hele ritueel is afgewerkt- verhaaltje vertellen, liedje zingen en op vader1s schouders drie keer de kamer rond. Ze hebben hun jongetje toegedekt. Een zoentje op ieder wangetje, op de twee oogjes en het voorhoofd, dan de gordijnen half toe en het licht uit. Iedere avond valt Klaasje moegespeeld, onmid dellijk in slaap. De ouders horen hem niet meer, nadat ze de trap af zijn. Maar deze avond heft moeder luisterend het hoofd op: „Stil eens. Hoorde ik Klaasje niet huilen „Ik hoor niets," zegt vader. „Je zult het je verbeeld hebben." Maar na een ogenblik weet moeder het zeker, dat ze Klaasje hoort, al is het maar een heel zacht, klagelijk geluidje, dat tot haar doordringt. Dadelijk staat ze op, om naar boven te gaan. TEGELIJK met het openduwen van de slaapkamerdeur draait ze het licht aan. Klaasje ligt allerdroevigst te snik ken. Helemaal onder de dekens, tot aan zijn kruintje toe. Daardoor is het geluld, dat hij maakt, zo gedempt. „Maar manneke toch, wat is er dan Waar heb je verdriet om In moeders tedere armen komt het ventje spoedig tot bedaren. Wat gekalmeerd wijst hij met bevend vingertje naar de deur. „Er was eenmandaareen grote, zwarte man „Nee liefje, er is geen man. Kijk maar, er is helemaal niemand." „Hij is weg gegaan, toen het licht aanging. Maar hij was in het donker," hikt Klaasje zacht jes. Moeder begrijpt er niets van. Klaas je is nooit bang geweest in het donker. Wat heeft hij nu dan ineens Ze vindt het beter, niet op het onderwerp door te gaan. Ze blijft gewoon een beetje bij hem zitten, babbelt over vrolijke dingen uit zijn leventje, leidt hem af, tot ze ziet dat hij helemaal gekalmeerd is. Nu zal hij die „boze, zwarte man" wel vergeten zijn. Hij had waarschijnlijk angstig ge droomd. „En zal Kaasje nu weer zoet gaan slapen Dan gaat mammie nog wat beneden bij pappie zitten." Zijn lodderige oogjes glijden naar de deur. Hij schijnt niets verontrustends te zien en glimlacht moeder slaperig toe. Ze stopt haar jongetje nog eens lekker toe, strijkt de lok van zijn voorhoofd, draait het licht uit en verlaat de kamer. TE is nog niet halverwege de trap, of daar dringt Klaasjes angstige kreet weer tot haar door; „Mammie, mammie, hij is er weerde zwarte man Vlug loopt moeder terug, draait het licht aan. „Maar waar dan kereltje Kijk dan zelf. Er is toch niemand in de kamer." „Als het licht aan gaat, kruipt hij weg. Maar in het donker komt hij weer daar bij de deur „Nou stil maar Klaasje, dan zal mam mie het licht uit doen en dan zullen we samen kijken, of hij terug komt." Ze draait het licht uit. „Daardaar," gilt Kaasje. Moeder kijkt naar de deur. Opeens begrijpt ze alles. Zoeven bij het naar bed brengen heeft ze haar badjas, waaraan ze iets verstellen moest, aan Klaasjes deur ge hangen en vergeten het ding mee naar beneden te nemen. In het vage maan licht, dat naar binnenvalt, neemt die jas voor Klaasje beangstigende vormen aan. Hij ziet er een boze, zwarte man in. Haastig knipt moeder het licht weer aan. „Kijk Klaasje, het is geen man; alleen maar mammie's badjas. Ik neem hem mee. Maar jij krijgt een spaarlampje en hoeft niet meer bang te zijn." MEDISCH CONSULT Er bestaan ook wei wat „har dere" sporten, bijv. hockey, die door bepaalde meisjes heel goed kunnen worden beoefend. Het is immers ook een kwestie van persoonlijke aanleg en voorkeur, die beslist welke sport iemand goed ligt. In zwemmen en atletiek kun nen door vrouwen bewonderens waardige prestaties worden ge- leved. Het is prettig voor onze nationale trots als zij olympi sche onderscheidingen in de wacht slepen. We zijn dan dankbaar voor alle moeite die de dames, haar trainers en haar oganisaties zich hebben getroost om zulke resul taten te bereiken. Dat neemt niet weg, dat vele andere meisjes en vrouwen, die sport uitsluitend opvatten als een ontspanning, als een nobel spel, het beste deel hebben ge kozen Straffe training brengt voor het vrouwelijk organisme geva ren mee. De wisselingen in het lichamelijk welbevinden bij de vrouw oefenen dikwijls een on gunstige invloed uit op de trai ningsresultaten. Matig bedreven sport doet eigenlijk nooit kwaad. Bij nor male mensen is het zelfs bevor derlijk voor een gezonde ontwik keling van lichaam en geest. Op sommige stoornissen kan sportbeoefening ook een gene zende invloed uitoefenen, bij voorbeeld bij een zwakke rug of slappe voeten. Sportbeoefening onder des kundige leiding kan bij jongens en meisjes een slechte lichaams houding en de vermoeidheids- verschijncelen, die daaruit voort vloeien, tot verdwijnen brengen. Bovendien kan een bepaalde vorm van lichamelijke oefening eveneens slechts onder zeer bedreven leiding verricht er toe bijdragen, dat aanstaande moeders met een perust hart de bevalling tegemoet kunnen zien, omdat die dan vlot en zonder al te veel pijn verloopt. Dr. H. W. SCALONGNE. (Nadruk verboden.) Voor velen is het woord „calo rieën" even geworden als „vita mines". Nu veel aandacht be steed wordt aan het lichaams gewicht, adviseert de dokter vaak minder calorieën te gebrui ken. Voor de meesten is calo rieën echter niet meer dan een klank en nogal geheimzinnig, net als „vitamines". Wat zijn caloriën Verschillende voedingsstoffen, zoals zetmeel- en suikerstoffen, vetten en eiwitten worden ge heel of gedeeltelijk in het lichaam verbrand. Zij leveren ons warmte en maken lichaams- arbeid mogelijk. De hoeveelheid warmte en arDeid drukt men uit in caiorieen. Vetten geven bij verbranding ongeveer tweemaal zoveel calo rieën als eenzelfde hoeveelheid zetmeel- en suikerstoffen of eiwitten; zo levert 1 gram vet ruim 9 calorieën, 1 gram suiker ruim 4 caiorieen. (Nadruk verboden.) MARCELLE. Het vereist een speciaal talent in onze moderne en betrekkelijk kleine kamers alle noodzakelijke voorwerpen een zodanige plaats te geven, dat zij de rust niet storen en voldoende bewegings ruimte overlaten. Vrijwel altijd wordt de ruimte onder de ramen ongebruikt gelaten, omdat er nu eenmaal weinig meubelen zijn, die daar zouden passen. Toch kan men met eenvoudige mid delen, zelf of met de hulp van een meuoelmaker, iets passends vervaardigen. In de keuken kan men b.v. ais het raam zich daar toe leent, een met te diep kastje voor poetsartikelen of pannen onder de vensterbank laten ma ken. Veelal is een eenvoudige plank al voldoende, afgeschermd aoor een afwasbaar gordijntje. Practisch is ook een klaptafel, die een goed verlicht werkopper- vlak levert, maar neergeklapt kan worden als men bij t raam moet zijn. Wie geen provisie kast rijk is, doet er goed aan onder het keukenraam een kast met scnuitdeuren zonder ach terwand te laten maken, die via een rooster met fijn gaas met de buitenlucht in verbinding staat. Ook in de huiskamer kunnen een paar planken met een gor dijn er voor in de kleur van de overgordijnen een aantrekkelijk effect geven. Dingen, die men bij de hand dient te hebben, maar niet open en bloot in de kamer wil laten liggen, krijgen daarop een plaats1: kranten en tijdschriften b.v., tafellakens en servetten, naaigerei en ander gereedschap. Wie voor dergelij ke dingen eiders plaats in over vloed heeft, kan de ruimte on der de ramen mogelijk benutten voor boekenplanken. Als de ven sterbank met ai te laag zit, kan men er zelfs een eenvoudig senrijfbureau laten timmeren, dat dan niet te breed mag zijn. Het ilcht is hier in elk geval het meest overvloedig. Ook in de slaapvertrekken zal een kastje onder de vensterbank goede diensten bewijzen. Als men het precies op de hoogte van de vensterbank maakt, wordt deze daardoor heel wat breder van oppervlak, zodat men gemakkelijker dekens of een matras in het raam kan luchten. Bovendien kan men hierin alles wegbergen wat in de klerenkast hinderlijk is, schoenen b.v. en de mand met verstelgoed. Te veel calorieën - een gevaar De moderne volwassene eet gemakkelijk te veel calorieën. Hij verricht minder lichamelijk zware arbeid dan vroeger en hij eet niet minder. Vaak zelfs meer, omdat hij meer geld te be steden heeft dan vroeger en het voedsel in een smakelijker vorm wordt aangeboden. Zijn lichaamsgewicht wordt dan te hoog, met alle nadelige gevolgen van dien, zoals grotere vatbaarheid voor bepaalde ziek ten en grotere sterftekans op jongere leeftijd. Vooral uit vet neemt men te veel calorieën op. Zelden of nooit krijgt de moder ne mens te veel calorieën uit eiwitten. Te veel vetten en sui ker is het zwakke punt in de moderne voeding. Er zijn veel soorten vermage- geringsdiëten, vaak met mystiek omgeven. Dit is verklaarbaar, want ook de moderne mens is geneigd in de mystiek te vluch ten. Wanneer deze diëten niet tevens arm aan calorieën zijn, zijn ze echter nonsens en van generlei waarde. Het zijn de calorieën die het hem doen Men kan alleen op een goed gewicht blijven of weer op een goed gewicht komen door rege ling van de hoeveelheid calo rieën in het voedsel. Vooral voor degenen, die te zwaar zijn of gemakkelijk te zwaar worden, geldt dat zij calo rierijk voedsel wantrouwend moeten bekijken. Is en blijft het lichaamsgewicht normaal, dan behoeft men er zich geen zorgen over te maken of het voedsel te veel, te weinig of juist genoeg calorieën levert. 0 Door het plaatsen van een brandende kaars in uw kamer waarin gerookt wordt, ver dwijnt de rook spoedig.' 0 Plastic gordijnen in de keu ken houden minder geurtjes vast. 0 Om de onaangename geur uit uw keuken te verwijderen, kunt u een flinke handvol zout in een braadpan flink heet laten worden. O Eveneens kan een emmer wa ter, geparfumeerd met denne- naaldenessence, wel uitkomst brengen in dit vertrek. 0 Indien u kool kookt, komt de kooklucht pas na ongeveer uur koken vrij, kook dus zo kort mogelijk. 0 Citroen- of azijndruppels, ge voegd bij het kookwater van vis, zal de kooklucht waarop geen mens gesteld is, uit uw keuken houden. 0 Indien vaatwerk naar vis ruikt, kunt u dit afwassen met water waarin koffiedik is gemengd. 0 Vindt u spirituslucht onaan genaam bij het schoonmaken van ruiten of spiegels enz., voeg bij de te gebruiken spiri tus dan wat soda en de sterke geur is zo goed als verdwe nen. 0 In de handel zijn tegenwoor dig bovendien middelen te koop voor luchtverdrijving met verschillende aantrekke lijke geuren. (Nadruk verboden).

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 9