RADIO d. BUCK Provinciaal nieuws De Twentsche Bank Eric de Noorman - Het recht der lange lansen De begroting 1960 van de provincie Zeeland aan Prov. Staten aangeboden Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 14 november 1959 AGENDA TERNEUZEN verantwoord en veilig verkregen door een Persoonlijke Lening COUPON" AXEL BIERVLIET. GROEDE. OOSTBURG. IJZENDIJKE- CORRESPONDENTIE Radio of TeSevisie? Voor service en noaiiteit NOORDSTRAAT 84-86 TELEFOON 2373 TERNEUZEN Uit de begroting 1960 van de provincie Zeeland, die thans door Gedeputeerde Staten aan Pro vinciale Staten is aangeboden, blijkt dat men het tekort van de veerdiensten over de Wester- schelde heeft geraamd op 4.290.100 voor 1959 was een_ te kort geraamd van 3.845.075. Onderverdeeld over de drie veerdiensten over de Wester- schelde raamt men voor het veer VlissingenBreskens een tekort van ƒ2.751.000 t 1.978.500 in 1959). Het tekort op deze lijn in 1958 bedroeg 1.5v8.728,22. Het grote verschil op de lijn VlissingenBreskens wordt in hoofdzaak veroorzaakt doordat het thans in aanbouw zijnde zus terschip van de „Prinses Bea trix", dat de naam van „Prinses Irene" zal dragen, in 1960 in de vaart komt. Voor het veer Terneuzen Hoedekenskerke is een tekort ge raamd van 268.000 hetgeen vrijwel gelijk is aan dat van het vorige jaar. Het veer Kruiningen—Perkpol- der vertoont voor 1960 een ge raamd tekort van 1.271.100, dat belangrijk lager is dan de ra ming voor 1959. Deze tekorten moeten door het rijk worden ge dragen. De tekorten van de veerdien sten over de Oosterschelde, die ten laste komen van de provin cie, zijn voor 1960 geraamd op 536.550,—. Ten aanzien van de veerverbin- ding ZierikzeeKatseveer mer ken Gedeputeerde Staten op, dat getracht zal worden gedurende de zomermaanden in 1960 naast de dienstboot een zusterschip in de vaart te brengen. In hun begeleidend schrijven wijzen Gedeputeerde Staten nog maals op de toenemende belang stelling voor het Sloeplan. Doch zin voor realiteit gebiedt te er kennen dat het tempo van de ac quisitie wordt beïnvloed door het prille stadium waarin het plan verkeert. Gedeputeerde Staten keren zich echter tegen de gedachte, dat het slechts over vage utopi sche plannen zou gaan. Een be zoek aan het waterloopkundig laboratorium in de Noord-Oost- polder heeft uitgewezen, dat er voortgang wordt gemaakt. De wens van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen tot spoedige verwe zenlijking van haar project in het Zuidsloe kan niet in twijfel wor den getrokken. Daarbij komt dat bovendien een brochure over het Sloeplan het licht zal zien. Deze brochure is opgesteld door Gede puteerde Staten van Zeeland in samenwerking met de adviseur voor industrie-aangelegenheden, dr ir F. Q. den Hollander. In het begeleidend schrijven wordt opgemerkt, dat gebleken is, dat de belastingopbrengsten ten grondslag liggende aan de berekeningen van de voorlopige uitkering over 1958 te hoog zijn geraamd. Ten laste van het jaar 1960 zal er derhalve een terugbetaling van vermoedelijk rond 300.000 moeten plaats vinden. Vanzelf sprekend hebben deze terugbeta lingen invloed uitgeoefend op de begroting. Gedeputeerde Staten wijzen er voorts op. dat na de behandeling van de vorige begroting nog geen spectaculaire voortgang is ge maakt met het verwerkelijken van de velerlei projecten die toenmaals in beschouwing kwa men. Vooraf was echter bekend, dat daarmee tijd gemoeid zou zijn. Er is daarom allerminst reden uit dien hoofde het geloof en ver trouwen in de toekomstmogelijk heden van Zeeland te doen wan kelen, al kan de telkens weer op duikende gedachte van tempori satie onrust verwekken. De ontwikkeling van het Wes- terscheldebekken heeft in dit jaar méér dan tevoren overal aandacht getrokken. l)e nationale en internationale betekenis van tie kanaalzone van Oost Zeeuws-Vlaaiuleren, waarin zeer belangrijke industrieën zijn gevestigd en door tal van gunsti ge factoren ongetwijfeld nieuwe zullen worden aangetrokken, is een feit ten aanzien waarvan al leen verwondering zou kunnen worden uitgesproken dat er soms nog onbekendheid wordt gecon stateerd, waar men belangstel ling mocht verwachten. Aan overheid en particulieren is daarom de taak door voorlich ting en propaganda dit euvel te doen verdwijnen. Ten aanzien van het Kreek- rakplan is de studie, tezamen met Noord-Brabant, over de wa terstaatkundige en andere pro blemen voortgezet. Zij zal eer lang tot het aangeven van een vastere vorm leiden. Omtrent de prioriteit van het Sloeplan, waar over in een vorige vergadering van de Staten beduchtheid tot uiting is gekomen, lijkt twijfel niet wel mogelijk. Zeeland zal pas in staat zijn een evenredig aandeel te leveren in een noodzakelijke verdere eco nomische ontwikkeling van het vaderland als dit project werke lijkheid begint te worden. Hier vóór is reeds betoogd, dat de be langstelling groeit. Zeeland zal zij voortduring moeten blijven ge tuigen van de noodzaak van de hier liggende mogelijkheden te benutten. Daarnevens, hoewel van gerin gere proporties, is van betekenis dat in het voorjaar van 1959 dooi de minister van Economische Za ken een viertal industriekernen is aangewezen. Met betrekking tot de daarbij betrokken gemeen ten zijn plannen aan de minister voorgelegd. Wat Ue gemeente Terneuzen aangaat is reeds het besluit ge vallen dat van rijkswege 85 wordt bijgedragen in het ten las te van de gemeente komende kosten van het omleggen enz. van de rijkswaterleiding ten oosten dier gemeente. Met waardering maken Gede puteerde Staten gewag van de samenwerking met de bij het Statenbesluit in het leven geroe pen commissie van bijstand met betrekking tot de ontwikkeling van Zeeland. Het aldus geschapen contact leidde tot belangrijke gedachten- wisseling in genouden vergade ringen terwijl door een excursie naar de Noord-Oostpolder van liet daar aan de gang zijnde on derzoek kon worden kennis ge nomen. Wat het verkeer en vervoer be treft zal de provincie pas de vruchten van haar ontwaking ten volle kunnen plukken als het Deltaplan, een vaste verbinding met Zeeuws-Vlaanderen is ver worven en midden-dammen in het ontstane Zeeuwse meer Schouwen en Duiveland en Tho- len een zo kort mogelijke weg naar overig Zeeland bieden. Met de minister van Verkeer en Waterstaat is door Gedepu teerde tjtaten een bespreking ge voerd over de tarieven voor de veren. Uiteraard hebben Gedepu teerde Staten zich daarbij gebon den geacht aan de door de Staten uitgedrukte wens naar terugkeer van de toestand vóór de invoe ring der huidige tarieven. In dit kader zal mede moeten worden afgewacht wat in de Sta- ten-Generaal bij de behandeling der rijksbegroting over dit onder werp zal worden te berde ge bracht. Met deze aangelegenheid dreigt ook nu weer een onderwerp ge mengd te worden dat in beginsel daarmede niet te maken heeft: de vraag in hoeverre de provin cie in slaat is deel te nemen in de stijgende tekorten van de veren over de Westerschelde. Ten aanzien van de tarieven gaat het over de vraag in hoever re de bereidheid bestaat Zeeuws- Vlaanderen een geïntegreerd deel te doen zijn van het vader land. Voor Nederland is de geo grafische ligging van Zeeuws- Vlaanderen een unicum. Overige delen van het vader land, die een landgrens hebben met het buitenland, maar door een rivier van het noorden of westen waren gescheiden, heb ben reeds lang meerdere gratis verbindingen verworven. Het tweede onderwerp, de bij drage der provincie in de tekor ten alsvoren bedoeld, dat met het eerstbedoelde opnieuw dreigt vermengd te worden, is van ge heel andere aard. Dit betreft im mers uitsluitend de met de taak verdeling tussen het rijk en de provincie nauw verband houden de financiële verhouding tussen rijk en provincie. Zal het rijk be reid zijn op basis dier verhouding de provincie Zeeland van voldoen de middelen te voorzien, het vraagstuk zal meteen de wereld uit zijn. Dit merken Gedeputeerde Sta ten van Zeeland op in hun toe lichting op de begroting voor de provinciale inkomsten en uitga ven voor 1960. ZATERDAG 14 NOVEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Al Capone". Concertgebouw, 8 uur: „Do dende liefde"; 3 en 4 u.: Kleu renfilm: „Het bezoek van H.K.H. Prinses Beatrix aan de Ver. Staten en het staatsiebe- zoek van Z.M. Koning Bou- dewijn aan Nederland". Collecte Oorlogsgraven- comité. Café „Kolkzicht", 7.30 uur: Prijskaarting. SPUI: Terrein v.v. Spui, 15.15 uur: Spui IHoek I. ZONDAG 15 NOVEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Dodende liefde"; 4.30 en 8 uur: „Al Capone". Concertgebouw, 8 u.: „Do dende liefde"; 3 en 4 uur: Kleurenfilm van het bezoek van H.K.H. Prinses Beatrix aan de Ver. Staten en het Staatsiebezoek van Z.M. Ko ning Boudewijn aan Neder land. AXEL: Het Centrum, 3.45 u.: „De Familie Trapp in Ameri ka"; 8 uur; „De trots en de hartstocht". Smits Warenhuis Unie geopend. Gisternamiddag werden de ge nodigden in de gelegenheid ge steld kennis te maken met Smits Warenhuis Unie. Gedurende een korte tijd was de zaak wegens verbouwing ge deeltelijk gesloten en wat de eer ste bezoekers na de heropening te zien kregen, was alleszins de moeite waard. Van het vroegere interieur is niet veel meer over gebleven. In de eerste plaats is er een zeer grote verscheidenheid van artikelen bijgekomen. Men vindt er textiel, te kust en te keur (ook de kleinvakartikelen), parfumerieën, huishoudelijke en schoolartikelen, pantoffels en klein elektrisch materiaal. Alle maal zeer overzichtelijk opge steld en semi-zelfbediening. De klant kan kiezen wat hij wil, des kundige verkoopsters staan ge reed om er de nodige inlichtingen bij te verschaffen. Op verschil lende plaatsen treft men een kas sa aan, zodat het mogelijk is een klant snel te helpen. Een ander gedeelte is dat der levensmidde- Zelfs bij een goed vast inkomen is het nog lang niet altijd gemakkelijk om voldoende geld opzij te leggen voor de onverwachte of onverwacht hoge uitgaven die in ieder huisgezin toch kunnen voorkomen. De Twentsche Bank biedt U de mogelijkheid om door een „Persoonlijke Lening" over contant geld te beschikken op het moment dat U het nodig hebt, in bedragen van f 500,- tot f 4.000,-. Daarbij geldt de unieke regeling dat bij over lijden nog niet afgeloste be dragen worden kwijtgescholden. Bij al onze kantoren zal men U gaarne in strikt vertrouwelijke sfeer alle inlichtingen verstrek ken over Persoonlijke Leningen. U kunt ook met onderstaande coupon gratis toezending van de P.L.-folder aanvragen. Aan: De Twentsche Bank, afd. CT Spuistr. 138-150, Amsterdam Zendt m ij gratis Uw P.L. folder Naam Adres Plaats 160 kantoren in Nederland len. In deze afdeling is het vol ledige zelfbediening. In grote rekken vindt men er velerlei con serven en allerlei andere artike len, terwijl er bovendien ook nog een afdeling is waar men vlees waren kan kopen. Bij een rondwandeling door de zaak van de heer Smits, die nu ten nauwste samenwerkt met de Belgische Maatschappij „Priba", die in Nederland steeds meer vas te voet krijgt, zullen de bezoe kers uit Terneuzen en omstreken aanvankelijk een beetje vreemd hier tegenover staan, maar de opstelling en de inrichting is van dien aard dat men zich er spoe dig thuis zal voelen. £>e samenwerking met Priba is gebaseerd op een vrijwillige aan sluiting bij de inkooporganisatie van deze onderneming. Evenwel blijft de heer Smits eigen heer en meester. Wel kan en zal hij pro fiteren van de grote ervaring van de inkoopspecialisten die nu tot zijn dienst staan. De gebruikelijke biiemenschat, aangeboden door zakenrelaties en bevriende families, verhoog den de feestelijke stemming op deze voor de familie Smits zo be langrijke dag. Feestavond Oran.jekwartier De voorzitter, de heer P. Muil wijk, kon gisteravond een groot aantal leden en verdere belang stellenden in het Concertgebouw welkom heten voor de feest avond die het bestuur van het Oranjekwartier zijn leden bood, met als speciale attractie een op voering van de klucht in 3 bedrij ven van Franz Arnold „De Con sul van Cocorico". De toneelvereniging van het Oranjekwartier heeft de bezoe kers een, onder regie van de heer W. Blok, vlotte en zeer amusan te voorstelling bezorgd. Met veel bravour en vaart wer den ai de komische situaties op de planken gezet, waarvan de zaal uitbundig heeft genoten. Di verse actrices en acteurs van de toneelvereniging kwamen be paald boven de middelmaat uit. Maar ook de overigen kweten zich uitstekend van hun taak door een goede rolkennis en ver antwoord samenspel. Een opvoe ring waarvoor het publiek zeer dankbaar was en waarop de toneelvereniging met genoegen, en zeker met gepaste trots, kan terugzien. Na afloop werden de leden van het „Oranjekwartier" in de ge legenheid gesteld nog een paar gezellige uurtjes door te brengen in hotel „Centraal", van welke gelegenheid een dankbaar ge bruik werd gemaakt. Feestavond Personeelsver. Tern. Scheepsbouw Mij. De voorzitter van de Perso neelsvereniging van de N.V. Ter- neuzense Scheepsbouw Mij, de heer Van Langevelde. kon tot zijn grote voldoening vrijdagavond een „uitverkocht" Jeugdgebouw welkom heten. Het was zeer naar het genoegen van de heer Van Langevelde te mogen constate ren dat de mensen van „de werf" elkaar niet alleen op het werk ontmoeten, maar ook op een avond als deze en dan nog wel in gezelschap van hun dames. Jammer vond de voorzitter het, dat eigen leden er nog niet toe waren gekomen, zelf een avond te organiseren en deze met eigen krachten op te vrolijken. Daarna was het woord aan het jeugdcabaret „De Hoepel", die de laatste tijd van zich doet spreken. In de revue „Hier zijn we weer" hebben deze jongeren in toneel, zang en muziek laten zien en horen wat ze kunnen en dat be looft heel wqt voor de toekomst. De aanwezigen hebben dan ook naar hartelust kunnen genieten niet alleen van de muziek, het gesproken en het gezongen woord, maar ook van de fraaie costumes en de zeer geslaagde décors. Toen voor de laatste maal het doek viel, kreg de uitvoerenden een langdurig applaus. Daarna bleef men nog geruime tijd gezellig bij elkaar. Muziek- en toneelavond „Concordia". Donderdagavond bracht de Harmonie „Concordia" in de volle grote zaal van „Het Cen trum" een verdienstelijk gespeeld marsconcert ten gehore. In aan sluiting hierop trad de drumband van „Concordia" op die, na af loop van haar optreden een dave rend applaus in ontvangst mocht nemen. Na de muzikale inleiding kwam, zoals gebruikelijk, het toneelgedeelte. „Concordia's" toneelgroep pre senteerde „Nieuw Leven", een toneelspel in drie bedrijven, van A. Boere. Dit, zo juist naar het leven ge tekende stuk, werd door de ama teur-spelers, onder leiding van regisseur A. den Beer, op zeer gewaardeerde wijze vertolkt. Een welverdiende bijval was dan ook na elk der drie bedrijven de be loning van het tevreden audito rium. Mei een tombola en enkele uurtjes bal werd de ook nu weer geslaagde „Concordia"-avond be sloten. Raadsvergadering. De raad van de gemeente Bier vliet komt donderdag 19 novem ber a.s. in openbare vergadering bijeen, in afwijking van het ge bruik begint de vergadering nu des middags om 2 uur. Tijdens deze vergadering zal het nieuw benoemde raadslid voor de P.v.d.A.-fraktie beëdigd worden. Voorgesteld wordt voorts een perceeltje grond van de Z.V.T.M., ter grootte van 21 m2, tegen 1,de massa aan te ko pen, gelegen vóór de woning van de heer E. de Boevere in de Beu- kelsstraat. Bovendieneen voor stel tot verkoop van een perceel grond groot 330 m) aan de pro vincie Zeeland voor 1,de massa, welk perceel afkomstig is van de voormalige Gentsestraat. Na behandeling van de agenda in openbare zitting volgt er een huishoudelijke vergaderng, al waar de begroting zal worden besproken en zo nodig toegelicht. 's Avonds om 8 uur is er nog een huishoudelijke vergadering, tijdens welke ir. G. P. M. Diköt- ter het 100 °/o plan van de Wa terleiding Mij. zal toelichten. Benoeming. Bij K. B. is benoemd in de pro vincie Zeeland met ingang van 1 november 1959 tot lid van het be stuur der Waterkering van de Calamiteuze Adornispolder, de heer J. I. Schrjve, alhier. Vergadering Nationale Vrouwenraad. Donderdagmiddag vergaderde in .hotel De Eenhoorn o.l.v. mevr. E. van de Broecke—de Man uit Aardenburg de Nationale Vrou wenraad in Zeeland Vanwege de dichte mist was er voor deze bijeenkomst weinig belangstelling. Dit verhinderde niet. dat de spreker voor deze middag, dr. Dorsman uit Middel burg, hoofd van de dienst Gees telijke Volksgezondheid in Zee land, toch aanwezig was. Mevr. Van de Broecke meende, dat het niet nodig is, dat zoveel mensen geestelijk ziek zijn. Veel al zijn zij de produkten. die het samenleven voortbrengt. Men veroorzaakt vaak onnodige span ningen, waar anderen de dupe van zijn. De kardinale vraag bij dit alles is, aldus mevr. Van de Broecke, wat kunnen we er aan doen en hebben wij als vrouwen een gezamenlijke verantwoorde lijkheid in deze te dragen Na aldifs te zijn ingeleid, be gon dr. Dorsman zijn uiteenzet ting. Hij merkte op, dat de men sen hét heel eewoon vinden om mei lichamelijke kwalen naar de dokter te gaan. Hoe vervelend het ook kan zijn, problemen als kanker- en t.b.c.-bestri.jding zijn gemeengoed geworden. Iedereen weet er wel iets van. Maar is men geestelijk ziek, dan wendt men zich niet zo gauw tot de arts. In ZEEUWSE SCHOOL KINDEREN GEVEN RAAD AAN ST. NICOLAAS. Dat de traditionele intocht van St. Nicolaas in de hoofd stad de belangstelling van vrijwel alle schoolgaande kin deren in het land heeft blijkt elk jaar opnieuw en ook dit maal zijn er in Amsterdam uit alle windstreken alweer reacties op het komende feest binnengekomen. De brieven worden gewoonlijk gericht aan de burgemeester met het verzoek deze zo spoedig mo- f gelijk aan de Sint te overhan digen. Één van deze reacties is een dikke enveloppe met tekenin gen van de 68 leerlingen tel lende openbare lagere school te Ossenisse. Één van de kin deren geeft in zijn brief aan de Sint de raad als hij naar Ossenisse komt over Antwer- 1 pen te reizen, omdat de veer dienst naar Zeeuws-Vlaande ren „duur en ongeregeld" is. „De tunnel in Antwerpen is veel voordeliger" zo prijst het kind de omweg door het land van onze zuiderburen aan. In gesloten in de brief sturen de kinderen van Ossenisse een kaartje voor het veer, ingeval Sint Nicolaas toch mocht be sluiten over de Westerschelde naar Zeeuws-Vlaanderen te 20. „Kom mee", fluisterde Eric, zonder verder tijd te verliezen; het geluid van naderende voet stappen is niet mis te verstaan. Dicht bi) elkaar stappen ze in de beek en terwijl Wolf een waak zame achterhoede vormt, gaan ze er van steen op steen springend, vandoor. Eric hoopt vurig, dat het geluid dat ze maken niet hoorbaar zal zijn boven het gemurmel van de beek. Inmiddels zoeken zijn ogen een geschikte plaats om weg te duiken voor hun achtervolgers. Een nauwe donkere spleet tussen en kele overhellende rotsblokken lijkt hem een gunstige plek en achter elkaar kruipen ze naar binnen. „Nou als je 't mij vraagt begint Svein met zijn gromstem, maar Eric snoert hem gauw de mond Voorzichtig gluurt hü langs de rand van de rots en geschrokken trekt hü zich meteen terug In het midden van de beek, hon derd meter terug, staat de roer loze gestalte van een krüger een Piet. Waar hü zo ineens van daan is gekomen, is Eric een raad sel, maar hü voelt zich weinig op zün gemak, want de Piet kükt recht hun kant uit Even later voegen zich nog vier Pieten bü de eersteals ze nu hun schuilplaats zouden ontdek ken, zün ze ten dode opgeschre ven sommige gevallen, weet men zelf niet dat men ziek is, doch ook de omgeving, het gezin, waarin de geestelijk gestoorde leeft, komt er niet zo snel toe de dokter te waarschuwen. Vaak wordt de arts door buren, maatschappe lijk werksters etc. attent ge maakt op het apart gedrag van de geestelijk zieke. De geestelijke volksgezondheid is dus niet zo erg populair, doch wel hard nodig in de samen leving. De diensten geestelijke volks gezondheid zijn gegroeid uit de nazorg, welke de inrichtingen vroeger onderhielden met hun ontslagen patiënten. De praktijk leerde, dat deze mensen moeilijk weer werden opgenomen in' de maatschappij. Doordat de inrichtingen deze nazorg niet meer konden verrich ten, door de zeer hoge kosten welke er steeds aan verbonden zijn, werden de diensten- geeste lijke volksgezondheid ingesteld. Deze bemoeien zich niet alleen met de nazorg, doch ook met de voorzorg. Vervolgens stond dr. Dorsman uitvoerig stil bij de vraag of psychiatrie wel geneeskunde is, een vraag die hij bevestigend be antwoordde, omdat ook lichame lijke toestanden, de geestelijke gestoordheid in de hand kunnen werken. Het B.L.O.-onderwijs, waarvan er in Oost en West Zeeuws- Vlaanderen een inrichting is. noemde dr. Dorsman een zegen voor het verstandelijk minder ontwikkelde kind, dat hierdoor kansen krijgt, die het op de ge wone school nooit krijgen kan. Ook de nazorg voor B.L.O.-kin- deren, welke door een aparte dienst wordt verricht, is van groot belang. Een medisch op voedkundig bureau, noemde dr. Dorsman ook in Zeeland een on- misbaer instituut. Na de pauze werd een groot aantal vragen gesteld, waardoor dr. Dorsman de kans kreeg, aan de hand van praktische gebeur tenissen zijn inleiding, die met grote aandacht was aangehoord, nog duidelijker te maken. Mevr. Van de Broecke deed nog verschillende mededelingen, waarna de bijeenkomst gesloten werd. Jaarvergadering Winkeliers vereniging „Ons Belang." In hotel „De Vier Emmers'' hield de plaatselijke winkeliers vereniging „Ons Belang" haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer A. de Rijcke, prees in zijn welkomst woord de grote opkomst der leden en kon de verheugende mededeling doen, dat de laatste winkelweek de stoutste verwach tingen heeft overtroffen. Hierna richtte hij zich met een hartelijk woord tot de 4 nieuwe leden, die de gelederen kwamen versterken. Met het in acht nemen van één minuut stilte werd het lid wijlen de heer J. Martijn her dacht. De altredende bestuursleden de heren J. Bevin en C. Marteijn werden herkozen. Besloten werd om dit jaar een grote Sint Nicolaas-actie op touw te zetten met voor het publiek vele aantrekkelijke prijzen. Van de rondvraag werd door enkele leden gebruik gemaakt, welke vragen door de voorzitter tot volle tevredenheid werden be antwoord. Vakdiploma. Voor het Kruideniersdiploma slaagde te Goes onze plaatsge noot de heer G. B. Nijssen. Wegens overvloed van copin moeten enige artikelen worden verschoven naar het volgend nummer. Ked.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2