Zwaar weer in Europa 'tDe auile zich 1 jood will VióM-X-ooU Geslaagde Brits-Franse besprekingen Persconferentie van Herter Bom van 1000 kg in Zierikzee gevonden AXEL Weeroverzicht IN SLEUTELPOSITIE De situatie in Roeanda nog gevaarlijk China wil Indische krijgs gevangenen terugzenden Wat is /e liefste wens handen Groot aantal schepen moeilijkheden in HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW ZATERDAG 14 NOVEMBER 1959 15e Jaargang Nr 4833 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pei advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Deze week heeft generaal De Gaulle een rede uitge sproken op een persconfe rentie en daar vragen beant woord op zulk een openhar tige wijze, dat hij heeft ge toond in staat te zijn tot een succesrijke diplomatie. Want natuurlijk sprak hij tot de gehele wereld, en niet alleen tot 700 journalisten. Hoe wel Frankrijk behoort tot de mogendheden van de tweede of derde rang, wat zijn inwonertal en finan ciële vermogen aangaat, neemt het in de Atlantische wereld geografisch een sleu telpositie in. Strategisch is het een onmisbare schakel tussen de anglo-Amerikaan se zeemachten en Duitsland en Italië. In Afrika speelt het bovendien nog een aan zienlijke rol. En zijn prestige is groot genoeg om West duitsers en Italianen ertoe te bewegen in De Gaulle hun pleitbezorger te zien bij Amerika en Engeland. Wat de Franse president nu heeft gedaan, is eigenlijk dreigen met een zelfstan dige buitenlandse politiek, indien Washington en Lon den niet een gelijkwaardige plaats inruimen aan Frank rijk. Op die wijze heeft De Gaulle al bereikt, dat een topconferentie met premier Chroesjtsjef wordt uitge steld. totdat ook hij (even- wis Eisenhower en MacMil' lan) apart heeft gesproken met de Sowjet-premier. Om dat De Gaulle na de ont moeting met Chroesjtsjef fop 15 maart in Parijs) eerst nog wil praten met de ove rige westelijke topfiguren, en er daarna pas een ge sprek kan plaats vinden van Eisenhower, MacMillan en De Gaulle met Chroesjtsjef, zal deze topconferentie niet eerder dan in de zomer ge houden kunnen worden. Zonder mij. zo schijnt de Franse president te zeggen, kunt u niets doen". WELKE MACHT? Welke macht vertegenwoordigt dan De Gaulle? Het is zijn ver mogen, om eventueel de NAVO te doen springen, als de anderen hem niet steunen in Algerije en hem niet toestaan, een eigen atoombom te doen ontploffen. De generaal heeft zijn wantrouwen te kennen gegeven aangaande de besprekingen tussen Eisenhower en Chroesjtsjef in zijn (De Gaul le's) afwezigheid. Die twee groot ste landen, zo zei hij op zijn pers conferentie, kunnen een verbond sluiten en ons in de kou laten staan. Zij kunnen trachten de wereld onder elkaar te verdelen. Of, als zij oorlog voeren, kunnen zij uit angst voor elkaar nalaten, eikaars grondgebied te bombar deren, en de strijd voeren in Europa, dat aldus een slagveld zal worden en zal worden ver nietigd, terwijl Amerika en de Sowjet-Unie nauwelijks zullen worden getroffen. Het is krasse taal. die van ach terdocht genoeg getuigde. De Gaulle riep dus de Europese lan den op, met hem een .derde macht" te vormen. Voorlopig al leen de Westeuropese staten. Maar het is duidelijk, dat hij voor de toekomst kansen voor zag, om Oost-Europa losser te maken van Moskou en een Euro pese eenheid zonder Amerikanen en Russen te bewerkstelligen. Hij ging nog verder, door de mogelijkheid te veronderstellen, dat Rusland zich bij Europa zou aansluitenuit vrees voor de Chinezen, die onweerstaanbaar kunnen opdringen in Azië, en dan de hlanken opeen kunnen drijven. In dat gpval zouden de Duitsers kunnen hopen op her eniging, mits zij de huidige Pool- f Advertentie) BINNENVERINGBED muu se westgrens erkennen. De droom van een hersteld Europa zweefde hem kennelijk voor ogen! NUT EN GEVAAR Die zienswijze van de Franse president heeft het nut, dat zij kan leiden tot ontspanning in Europa, en wel zo dat de Euro peanen zelf een eerste rol daarbij spelen. Een onderonsje van Ame rikanen en Russen, als dit een kans zou krijgen, zou worden doorkruist door een Europese „derde macht", die zou meespre ken en niet doodgedrukt kan worden tussen de twee aller grootste landen. >Iaar het gevaar is, dat aldus de saamhorigheid in de NAVO wordt verzwakt, terwijl er nog geen sprake is van echte ont spanning, en terwfjl de Sowjet- Unie en China nog een vervaar lijke alliantie vormen. Men hoopt in het westen, dat De Gaulle al leen nog bedoelde te zeggen, dat hij in staat zou zijn een andere politiek tp voeren, indien Ame rika en Engeland onvoldoende rekening zouden houden met de Franse belangen. Hij is dan evenals in de oorlog lastig voor hondgenoten, maarhij blijft een bondgenoot. dr. A. C. (Nadruk verboden). Overwogen wordt de topconfe rentie tussen Oost en West in april of mei te houden, zo beeft de Franse mïnisier Van Buiten landse Zaken, Couve de Murville, na het bezoek van ziin Britse ambtgenoot, Selwyn I.loyd, ver klaard. Hij zei dat Frankrijk en Engeland over deze kwestie dich ter hij elkaar waren gekomen. Op een kabinetsvergadering onder voorzitterschap van presi dent De Gaulle, heeft Couve de Murville verslag uitgebracht over de „zeer vriendschappelijke" Brits-Franse besprekingen. De minister van Voorlichting, Frey, verklaarde hierover dat Couve de Murville de nadruk had gelegd op de wederzijdse wens van beide landen om hun betrekkingen te verbeteren. Het onderhouden van economische betrekkingen in Europa zou door politieke overeenstemming ge makkelijker worden gemaakt. Voorts had hij gesproken over de liberale oriëntering van de zes landen van de gemeenschappe lijke markt. Hii noemde het be zoek van Lloyd „zeer nuttig". Het had bij bepaalde vraagstukken verhelderend gewerkt en had de wil tot samenwerking aange toond. (Adv.) ruw of jchroal ^HAMFA.GF.LEI|Tube95cll Herter, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft op zijn wekelijkse perscon ferentie gezegd te hopen, dat een topconferentie tussen Oost en West tussen 1 maart en midden- april zal kunnen worden gehou- len. Herter is er echter niet zeker van dat het zo geregeld kan wor den. Voor het bepalen van een datum voor een topconferentie moest rekening gehouden wor den met de agenda's van alle be trokken staatshoofden. Zo had president Eisenhower verplich tingen en een factor was ook of president De Gaulle van Frank rijk Washington voor of na zijn staatsbezoek in april aan Enge land zal bezoeken. Vóór het begin van de Weste lijke topconferentie op 19 decem ber zou mogelijk geen datum vastgesteld kunnen worden. Volgens Herter willen de Ver. Staten een topconferentie op een zo vroeg mogelijk tijdstip vast gesteld hebben. Op de vraag of hij juni of juli te laat zou vinden voor een topbijeenkomst zei Her ter: „Dat hoeft niet". Voorzover hij wist zou bonds- SCHUIMRUBBERBED JAPAN EN DE KERNWAPENS Premier Kisji van Japan heeft in het parlement verklaard dat zijn regering de strijdkrachten nooit met kernwapens zal uitrus ten, hoe ook de omstandigheden zullen zijn. KRACHTIGE STORM BRACHT HAGEL EN SNEEUW in W.-EUROPA Verscheidene schepen hebben vrijdag tengevolge van het zware weer op zee met moeilijkheden te kampen gehad. Een krachtige storm bracht hagel en sneeuw In vele delen van West-Europa en ook dp de Middellandse Zee en op 't Italiaanse vasteland spook te het. kanselier Adenauer aanwezig zijn bij het gehele Westelijke topover- leg in Parijs en niet alleen wan neer Duitsland ter sprake zou komen. Herter zei vervolgens, dat de Ver. Staten op het ogenblik niet voornemens zijn hun defensie verplichtingen overzee te wijzi gen. De mogelijkheid dat zij som mige bondgenoten zullen vragen meer uitgaven voor de defensie te doen was nu zelfs nog niet ter sprake gebracht, maar wel over wogen, met het oog op de gewij zigde financiële positie van de Europese landen. Herter verklaarde voorstander te zijn van verlenging van het verbod op Amerikaanse kern proeven tot na 31 december als het slechts een kwestie van we ken zou zijn dat er met de Rus sen te Genève wordt onderhan deld over het staken van kern proeven. Hij had ernstige beden kingen tegen een langdurige ver lenging van het verbod tot dat men zou weten wat het resul taat van de onderhandelingen met de Sowjet-Unie is. Bij zijn terugkeer in Londen noemde Selwyn Lloyd het ko mende bezoek van Chroesjtsjef aan Frankrijk een belangrijke nieuwe factor in het proces ven persoonlijke contacten die be gonnen met het bezoek van pre mier MacMillan en Lloyd aan Moskou. „Het gaat erom de ont spanning die sedertdien ontstaan is, te handhaven. Wij willen alles vermijden dat de verbeterde at mosfeer te niet zou doen. Ik ge loof dat het bezoek van Chroes jtsjef aan Parijs zal bijdragen tot verdere verbetering van de sfeer", aldus Selwyn Lloyd die meedeelde dat Chroesjtsjef ge vraagd was tussen 20 februari en eind maart naar Parijs te komen. De Russische premier wilde het liefst op 15 maart naar Frank rijk reizen. „Er bestaat overeen stemming met de Franse regering om de topconferentie zo spoedig mogelijk daarna te houden", al dus Lloyd verder. De minister verklaarde onder de indruk te zijn van de warme vriendschap tijdens de bespre kingen die hij gevoerd had. Hij was niet naar Parijs gegaan om over bepaalde kwesties tot over eenstemming te komen maar om algemene besprekingen te voe ren en er zeker van te zijn dat de doelstellingen ven beide lan den gelijk zijn. „Dit bleek het geval." Óok ging hij niet naar Parijs om over een gemeen schappelijke markt te spreken. „Maar de Franse regering had zeer duidelijk haar verlangen naar een liberale economische politiek kenbaar gemaakt. Dat zal een oplossing van economi sche moeilijkheden vergemakke lijken". Over de militaire kanten van het bezoek verklaarde hij te menen dat de Fransen evenals de Britten geloven dat in Euro pa een machtsevenwicht moet worden bewaard en dat geen overeenkomsten moeten worden aangegaan die het militaire even wicht ten nadele van het Wes ten zouden wijzigen. Tenslotte zei hij van mening te zijn dat zijn bezoek aan Parijs de betrekkingen met de Fransen had verbeterd en dat de gevoer de besprekingen inderdaad nood zakelijk waren. In het koninkrijk Roeanda, waar donderdag de noodtoestand werd afgekondigd, blijft de situa tie ernstig door het optreden van benden plunderaars die soms brand stichten en oude mannen en vrouwen beletien de branden de hutten te verlaten. De veilig heidstroepen achtervolgen de plunderaar:? in ht t woeste berg achtige gebied. In militaire kringen wordt er op gewezen dat in de gebieden waar de Kongolese troepen optra den, de rust kon worden hersteld. Bij het herstel van de rust en orde worden zo veel mogelijk ge matigdheid en diplomatie be tracht omdat een hardhandig op treden een slechte uitwerking zou kunnen hebben op de primi tieve stamleden die de Belgen altijd vriendschappelijk gezind zijn geweest. De troepen gebrui ken slechts in uiterste noodzaak hun wapens. Bij één incident moesten zij het vuur openen op een bende van vijfhonderd brand stichters waarbii drie van hen werden gedoou. m Het detachement Belgische pa rachutisten dat dinsdag van de militaire basis in Kamina per vliegtuig naar Oesoemboera werd overgebracht, bevindt zich nu in Kigali. Er wordt echter niet verwacht dat het onmiddel lijk tussenbeide zal komen. Gemeld wordt dat de autoritei ten zich zorgen maken over de mogelijkheid van een hongers nood in Roeanda. Vele boeren in dit arme land dat weinig landbouwgrond heeft, vluchten om aan de gevechten te ontkomen. Het voedsel wordt reeds schaars. Een ander vraag stuk waarvoor de autoriteiten zich gesteld zien, is de toevloed van vluchtelingen in missie- en Europese centra. De militaire autoriteiten pogen de oorsprong te achterhalen van de bevelen aan de strijdende stamleden. Mogelijk zijn deze hevelen afkomstig van politieke leiders. In Het Kanaal kampte de Griekse vrachtboot Evros (7224 Ion) met een gebroken roer nabij Beach Head met de zware storm die haar naar de kust dreef. De reddingsboot van Eastborne heeft inmiddels de poging om 't Griek se schip Evros te bereiken opge geven. De boot tracht op het ogenblik naar Eastborne terug te keren. In de Iierse Zee vroeg vrijdag middag het Nederlandse m.s. Ador (288 ton) om sleepboot hulp toen het zich op vijf mijl uit de Engelse kust nabij Sharp Nose bevond. De Engelse sleep boot Marinia voer ter assisten tie uit. De Poolse treiler Sova kreeg op de visserijgronden op 60 mijl ten noordwesten van IJmuiden machineschade, waarvoor de sleepboten Titan en Holland ter assistentie uitvoeren. Ook het hospitaal-kerkschip De Hoop bood hulp aan. De Titan zou ten slotte de treiler naar IJmuiden proberen te slepen. Een ander Poolss schip, de Gliwice (1446 ton), onderweg van Engeland naar Polen, dreig de op Cornwalls rotsige kust te slaan en vroeg sleepboothulp. De storm was inmiddels bij de Britse kust tot snelheden van 150 km per uur aangewakkerd en zou naar verwachting nog ster ker worden. het Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft be kendgemaakt, dat China bereid is, dit weekeinde tien Indiërs te rug te zenden^die vorige maand bij een gewapend treffen aan de grens van Tibet en Ladach ge vangengenomen werden. China wil ook de lijken van negen Indiërs, die bij do botsing zijn gesneuveld, overdragen. Volgens de bekendmaking zul- Gistermiddag om ongeveer half vijf is nabij de Plaiteweg te Zierikzee een hom gevonden van 1,45 meter lengte en een omvang van 50 centimeter. Het projectiel weegt, naar schatting J00O kilo gram. De bom werd ontdekt door een draglinemachinist die er bij werkzaamheden welke hij ver richtte voor de herverkaveling welke in dit gebied aan de gang is, plotseling op stootte. Hij deed van zijn vondst aangifte bij de Rijkspolitie, die het terrein af zette, een permanente bewaking instelde en het ministerie van Binnenlandse Zaken op de hoog te stelde. Tweemaal is de ongeveer 600 kg zware bak van de dragline waarmee de dragline-machi nist A. Bron, aan het werk was op de bom neergekomen, zon der dat het projectiel ont plofte. De eerste maal raakte de bak de bom, die recht overeind in de bodem stond, boven op de staart. De tweede maal werd de bom in de flank geraakt. Bij die gelegen heid werd het ding tevoorschijn gewoeld en kreeg de heer Bron pas door wat het voor een „ob stakel" was. Het werk werd onmiddellijk gestaakt. Van het gehele terrein- tje dat in bewerking was, be hoefde nog slechts 10 vierkante meter bewerkt te worden, doch dat zal nu moeten wachten tot de bom opgeruimd is. De politie heeft het veldje afgezet. Het stadje is in het voorjaar van '45 gebombardeerd geweest. Er zijn in de loop der jaren reeds enkeie bommen gevonden en op geruimd. Toen men begon met de egalisatie van dit veldje, waarschuwde de heer J. ten Haaf, wiens huis aan dit terrein- tje grenst, dat het best mogelijk was, dat men op een projectiel zou stuiten. len ook de wapens en munitie van Indische troepen, die door Chinese grenswachten werden buitgemaakt, terugbezorgd wor den. Het tijdstip en de wijze van terugzending en overdracht zul len bepaald worden door ver tegenwoordigers van de Chinese en Indische grenswacht, aldus de mededeling. Indische en Chinese onder handelaars zijn vrijdag op 'n bij eenkomst in Oost-Ladach over eengekomen dat de door de Chi nezen krijgsgevangen gemaakte Indische grenswachten heden morgen naar India teruggebracht zullen worden. DE GAULLE IN MEI NAAR WASHINGTON Diplomatieke waarnemers te Washington hebben donderdag gezegd dat verwacht wordt dat president De Gaulle na zijn be zoek aan Londen naar Washing ton zal gaan. Aangenomen wordt dat dit be zoek aan Washington in mei zal plaats vinden. Dit zou betekenen dat de topconferentie van Oost en West wordt uitgesteld tot eind mei of juni. De vermiste Engelse straaljager Ondanks de storm ging zoeken naar de woensdag boven Het Kanaal verongelukte Engel se straaljager door. maar alle speuren bleef vergeefs. Later werd gemeld dat meer dan 1.000 mensen uit vier landen deelnemen aan de speurtocht naar de vermiste straaljager. Meer dan 20 Britse, Nederlandse en Deense vliegtuigen zijn bij het opsporingswerk ingeschakeld. Ook eenheden van de Westduitse marine zoeken het Noordzeege bied af waar de straaljager ver ongelukt kan zijn. In Zwitserland strandden vier oefenhelikopters bij Martigny in de bergen. De piloten moesten een toevlucht in een schuilhut zoeken voor de verblindende sneeuwstormen. In Oostenrijks Karinthië is door zware sneeuwval acuut ge vaar voor lawines ontstaan. De bergwegen van Italië naar Zuid-Slavië waren onbegaanbaar. Vele schepen op weg door de Middellandse Zee naar Marseille raakten ver over hun tijdschema en de veerdiensten tussen Italië en Sicilië moesten worden onder broken. In Venetië en Rome kwam het door stortregens tot overstromingen Langs de Nederlandse kust woedt een hevige storm. Het KNMI verwacht echter dat de wind iets zal ruimen en in kracht zal afnemen. Intussen nadert een nieuwe de pressietrog, waardoor de stor men boven de Noordzee en Het Kanaal weer zullen toenemen. Het is nog niet te zeggen hoe en wanneer deze nieuwe depressie het weer in ons land zal beïn vloeden. Buiten Europa Ook buiten Europa woedden de elementen. Hevige stormen en wervelwinden veroorzaakten overstromingen en schade in Australië en Japan. De tyfoon Emma teisterde Okinawa en be zorgde de Japanse kustwacht veel last. Een andere zware storm was vrijdagavond onder weg naar de Philippijnen. In noordoostelijk Australië is de vloedwaarsehuwingsdienst in staat van alarm gebracht. Vele weg- en treinverbindingen zijn daar verbroken. Schip met 350 man aan boord in nood op Stille Oceaan Het 14.000 ton metende trans portschip van de Amerikaanse marine „Skagit" drijft hulpeloos rond in het noorden van de Stille Oceaan. De ketel van het schip is ontploft. Het hoofdkwartier van de Amerikaause marine is Seattle heeft bekendgemaakt dat het schip niet in gevaar is en dat er geen doden of gewonden aan boord zijn. Drie reddingsboten zijn op weg naar het schip dat zich op circa 100 mijl van de noordelijke punt van het eiland Vancouver bevindt. De „Skagit" heeft 350 man aan boord. (Advert entte) (Adv.) HET STAALCONFLICT IN DE VER. STATEN De commissie voor de lonen van de „United Steelworkers Union", die het voornaamste or gaan voor het vaststellen van de politiek van het vakverbond is, heeft eenstemmig besloten de staking in de staalindustrie tc hervatten indien er in de huidige „afkoelingsperiode" geen rege ling tot stand komt, De arbeiders zijn zoals bekend ingevolge een gerechtelijke uit spraak op grond van de wet van Taft en Hartley tot 26 januari aan het werk gegaan. f Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. J Annette droomde cn in haar droom verscheen een fee, die vroeg: „Wat is je liefste wens „Er even leuk uit te zien als U", fluisterde Annette bedeesd. „Ga dan naar VISSERKOOLE mijn lieve kind. Daar vind je een schitterende sortering leuke Japonnen, Mantels, 'N jassen, Suède Jasjes, Rokken en Blouses, Mohair Vesten, Truitjes, enz. Terzake kundige dames geven je graag advies. En heus, jc zult zien, dat je zelfs voor een lage prijs cr betoverend uit kunt zien". GA DAAROM ALTIJD EERST NAAR ONBESTL-, DmG Een oceaan-depressie, die zich in de afgelopen nacht boven Ier land tot een stormdepressie ont wikkelde, bewoog vrijdag in ver traagd tempo naar Wales. Het bijbehorende front bereikte in de middag met regen ons land. Langs de kust was de zuidooster toen tot storm aangewakkerd. Op de meeste plaatsen werd 1 tot 6 millimeter regen afge tapt. De temperaturen liepen op tot 4 a 7 graden. Ook heden blijft de ZONDAG 15 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 1.44 1.55 Terneuzen 2.19 2.30 Hansweert 2.59 3,10 Walsoorden 3.09 3.20 MAANDAG 16 NOVEMBER v.m. n.m. 2.17 2.27 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 2.52 3.32 3.42 3.02 3.42 3.52 wind aanvankelijk krachtig tot stormachtig uit richtingen tus sen zuid en zuidwest, maar ne men later wat af. Er worden plaatselijk enige buien verwacht, maar ook ver spreide opklaringen. De middag- temperaturen zullen dezelfde zijn als vrijdag of iets hogere. medegedeeld door het K. N. M-1. te De Bilt, geldig van hedenoeh- txd tot hedenavond. Onbestendig Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige buien. Matige tot krachtige, langs de kust aan vankelijk nog stormachtige wind tussen zuidoost en zuidwest. Iets minder koud. ZON MAAN op onder op onder Nov. 14 7.56 16.52 16.50 6.38 15 7.58 16.50 17.21 739 16 8.00 1649 17-56 8.38

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1