De houding vanNehroe jegens de Chinezen Militaire gouverneur voor Roeanda M.N.A. eens met De Gaulle's Algerië-plan Israël en voortvluchtigen De reuzenpassagiersschepen van Detwiler Op 5 dec. eerste commerciële radio-uitzending Minister Couve de Murville naar Nederland ZON- en MAANSTANDEN HET WEER WEERBERICHT Fwmkering bij abonnement: Terneuzen.. VRIJDAG 13 NOVEMBER 1959 15e Jaargang Nr 4832 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma I*. -I. van de Sande, Terneuzen Na twaalf jaar zoeken VOORMALIG SS-ARTS HEYDE MELDT ZICH BIJ POLITIE DE GAULLE IN APRIL NAAR ENGELAND HAMMARSK.TOELD IN LAOS MEVROUW MAFEKENG [V UITZONDERINGS TOESTAND IN ROEANDA De plannen van de V. R. O. N. WESTDUITSE DEFENSIE-UITGAVEN WORDEN VERHOOGD HOOGWATER DE VRIJE TELEVISIEZENDER DON JUAN VERTROKKEN Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NS. 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementspriis: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 et. Losse nrs 9 et. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 15 et: minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Het Amerikaanse blad „New York Times" meldde donderdag dat de Indische minister-presi dent, Nehroe, van oordeel is dat misschien een gewapende actie nodig zal zijn om de Chinese com munisten te verdrijven uit stellin gen die zij thans innemen in een gebied dat door de regering te Nieuw-Delhi als Indisch wordt Iteschouwd. Het blad schrijft dit vernomen te hebben in diplomatieke krin gen te Washington. Volgens berichten uit het bui tenland heeft Nehroe een uiterst onverbiddelijk standpunt ingeno men, aldus heeft het blad in ge noemde kringen vernomen. Verder heeft men gezegd dat de Chinees-Indische grenskwes ties uitvoerig ter sprake zullen komen bij het bezoek van presi dent Eisenhower aan Nieuw- Dehli. In een geheime uiteenzetting aan Indische diplomaten in het buitenland heeft Nehroe gezegd, aldus de „New York Times", dat zijn regering voorbereidingen treft voor bezetting van de gebie den die volgens haar Indisch zijn. De weersomstandigheden en De voormalige S.S.-arts prof. Werner Heyde die verdacht wordt van medeplichtigheid aan •,azi-„euthanasie" op geesteszie ken in de tweede wereldoorlog, leeft zich donderdag bij de poli tie gemeld nadat hij 12 jaar lang werd gezocht. In 1947 was in Frankfurt een arrestatiebevel tegen hem uitge vaardigd nadat hij uit gevangen- hap ontsnapt was. Later werd r zaak naar Wuerzburg verwe zen waar in 1953 een nieuw ar- estatiebevel tegen hem werd uit gevaardigd. De politie in Flensburg bij de Deense grens verklaarde op 9 november dat prof. Heyde sedert 1952 onder de aangenomen naam van dr. Fritz Sawade in deze plaats had gewoond en dat hij op 5 november, kort nadat zijn identiteit bij de autoriteiten be kend was geworden, zijn huis ver- laten had. het terrein maken grote opera ties voor het voorjaar onmoge lijk. maar India is van plan dan maatregelen te nemen indien er geen verandering in het Chinese standpunt zal zijn gekomen of indien onderhandelingen met de Chinezen geen resultaat zullen hebben opgeleverd. De stad Leh in Ladach zou de basis moeten worden voor opera ties in het noordwesten. Te Washington werd vernomen dat samentrekking van Indische strijdkrachten in het noordweste lijke grensgebied moet leiden tot terugtrekking van troepen aan de Pakistaanse grens en uit Kasj mier. De vrees bestaat in India dat Pakistan hiervan wel eens ge bruik zou kunnen maken om tegen India op te rukken. Ver wacht wordt dat India wat Pa kistan betreft, de Verenigde Sta ten, Pakistans belangrijkste bond. genoot en wapenleverancier, om goede diensten zal verzoeken. Desgevraagd heeft een woord voerder van de Indische ambas sade te Washington gezegd niet te weten dat premier Nehroe de ambassade te Washington een memorandum over de Indisch- Chinese grenskwesties heeft ge zonden. Hem was om commen taar op het bericht uit de „New York Times" verzocht. De stafchef van het Indiase leger, generaal K. S. Thimayja, heeft donderdag verklaard dat er geen gevaar aan de noordelijke grens bestaat. „Ons leger is sterk genoeg om het berggebied te ver dedigen en wij zullen bloed ver gieten om dit te beschermen." Thimayja die op een bijeen komst van oud-strijders sprak, zei in antwoord op een adres van militairen uit het gebied van Sangroer dat nationale discipline van het hoogste belang is. In Anand in oe staat Bombay heeft de Indiase vice-president, dr. Radhakrisjnan, op een stu dentenbijeenkomst verklaard er zeker van te zijn, dat de rege ring bij haar vastbesloten en verzoenende politiek de grens vraagstukken zal oplossen en de territoriale onschendbaarheid van India zal beschermen. „De wereldgeschiedenis van Attila tot Hitier toont dat de lan den die hun vertrouwen stellen in macht en niet in het recht, er niet wel bij varen. Er bestaat verband tussen de voorspoed van landen en de zedelijke beginse len. Wij wensen met China in vrede te leven en wij hopen daarom dat het land het pad van goede wil en verzoening zal vol gen bij het regelen van de grens kwesties. In deze zaken pogen wij eerder tot het uiterste recht vaardig en vriendschappelijk te zijn dan nationaal geweldig". De algemeen secretaris van de regerende congrespartij, A. R. Rajoe, heeft verklaard dat er geen kwestie van terugtrekking der Indiase troepenn tot 20 km aan de orde is. Hij voegde hieraan toe dat de Chinese suggestie „uit defensie oogpunt gevaarlijk en onprak tisch is". Als de communistische partij of een andere partij in India een „gevaarlijk element" voor de landsverdediging blijkt te zijn", kan geen regering toestaan dat zij haar onvaderlandslievende sabotagedaden voortzet". „Nor maal wenst de regering geen en kele partij te verbieden maar bij verdedigingskwesties kan en mag zij niet aarzelen de juiste maat regelen tegen dergelijke acties te nemen". President De Gaulle zal van 5 tot 8 april a.s. een officieel be zoek aan Engeland brengen. Dit is donderdag in diplomatieke kringen te Parijs meegedeeld. Secretarisgeneraal Ham- marskjoeld van de Verenigde Naties is donderdag in Vien tiane, de hoofdstad van Laos, aangekomen. Bij zijn aankomst zei hij„In mijn positie van vertegenwoor diger der Verenigde Naties die de plicht hebben deze vraag stukken op te lossen, ben ik hier gekomen om de onderhavi ge problemen voor mijzelf te bestuderen", aldus Hammars- kjoeld. Zoals bekend had Rus land kritiek op zijn reis naar Laos geoefend.) De Amerikaan L. Edgar Det wiler, die in maart 1958 in de belangstelling kwam te staan, toen hij in zijn functie van pre sident van de „American Euro pean Travel Project Corp." het plan voor de bouw van vier reu zenpassagiersschepen voor de dienst EuropaNew York en te rug, lanceerde, verklaarde gis- Trmiddag tegenover journalis ten, dat er nu overeenstemming "ver de financiering was bereikt met een van de belangrijkste groepen financiers van New York. Wie deel uitmaken van deze groep kon hij evenwel niet zeg gen. In maart 1958 verklaarde deze Amerikaan, dat de financiering van de twee eerste schepen bijna geheel verzekerd was, maar ook toen kon hij niet meedelen wie erbjj betrokken waren. Vertelde hij ook in maart 1958 dat de eindpunten van deze ■cheepvaartliin in Portugal en Engeland zouden liggen, evenals onlangs op een in 's-Gravenhage s°houden persconferentie sprak hi; nu van Amsterdam. In feite zou dit echter IJmuiden beteke nen. Over de plaats van het de finitieve eindpunt is nog geen besluit gevallen, doch er zouden volgens hem moeilijkheden zijn ten aanzien van de overdracht en bestemming van terreinen, die hij voor eindpunt in zijn gedach ten heeft. Er zou evenwel over zestig dagen een beslissing geno men moeten zijn, aldus de heer Detwiler, die liet doorschemeren, dat h>i overal terecht kon, hoe wel hi] graag op Nederland wil gaan varen. Hij streeft er naar do schepen, of althans de eerste, in 1964 in de vaart te h"bben, wanneer in New York naar hij wist te ver tellen een wereldtentoonstelling wordt gehouden. De „City of New York", zo deelde hij ook nog mee, heeft veertig miljoen dollar uitgetrokken voor het in richten van de kaden in de he ven van deze stad voor de sche pen. Ook donderdagmiddag bracht hij de hotelaccommodatie aan deze zijde van de oceaan ter spra ke en hij sprak van plannen om in ,,de buitenveldert" te Amster dam hotel flats voor een totale bezetting van 60.000 gasten in te richten. De „Algerijnse Nationale Be weging", de M. N. A., de mede dingster van het „Nationale Be vrijdingsfront", (F. L. N.), uit welks leiders de in Cairo zetelen de „Algerijnse voorlopige rege ring" is samengesteld, heeft ver klaard bereid te zijn „verant woordelijkheden te aanvaarden" onder De Gaulle's plan, dat erin voorziet de Algerijnen het x-echt tot zelfbeschikking te verlenen. „De verklaringen, welke de Franse president op zijn dinsdag j.l. gehouden persconferentie heeft afgelegd, bevatten elemen ten, die zouden kunnen leiden tot een staken van het vuren en een vreedzame, rechtvaardige en de mocratische regeling van het Algerijnse vraagstuk", aldus heeft de M. N. A. in een commu niqué verklaard. Hierin worden ook de verzeke ringen van De Gaulle verwel komd, waarin hij zegt dat de Algerijnen zich in volledige vrij heid over hun toekomst zullen kunnen uitspreken en dat alle Algerijnen, ongeacht hun poli tieke overtuiging, aan de stem ming en de voorbereidingen daartoe zullen kunnen deel nemen. „Samenvattend kan worden gezegd dat het plan van presi dent De Gaulle voor Algerije het Algerijnse volk volledig het recht tot zelfbeschikking toekent. Aan vaarding ervan zou een einde maken aan alle pogingen tot dic tatoriale handelingen in Algerië en het zou tevens een halt toe roepen aan het streven der aan beide zijden bestaande extremis ten". aldus de door de „Algerijn se Nationale Beweging" uitge geven mededeling. De M. N. A. heeft het eerst de Algerijnse onafhankelijkheid ge propageerd. In de eerste stadia van de opstand heeft zij echter veel aanhangers aan de F. L. N. verloren. De wedijver tussen de twee organisaties heeft velen in Algerië en Frankrijk het leven gekost. De leider van de M. N. A., Mes- sali Hadj, woont thans te Chan- tilly, nabij Parijs. Hij werd in januari j.l. ontslagen uit de hem op een eiland ter hoogte van de Franse Atlantische kust opgeleg de internering. De Afrikaanse vakbondrieid- ster mevrouw Elizabeth Mafe- keng, die was verdwenen nadat men haar woning te Paarl in de Kaapprovince (Z.-Afrika) had ontzegd, is naar het Britse pro tectoraat Basoetoland uitgewe ken, volgens te Pretoria ontvan gen berichten. De 42-jarige mevrouw Mafe- keng, moeder van elf kinderen, had bevel gekregen naar Vrij burg in de Kaapprovincie te gaan, omdat haar verblijf te Paarl gevaarlijk zou zijn voor de orde en rust. Maandag en dinsdag z"n bij ongeregeldheden in de omgeving van mevrouw Mafekengs wo ning te Paarl 51 mensen gear resteerd. De politie van Pretoria en het bureau van de Britse hoge com missaris in Zuid-Afrika hebben het bericht over mevrouw Mate kengs aankomst in Basoetoland niet willen bevestigen of tegen speken. In Paarl is woensdagavond officieel meegedeeld dat een be vel tot arrestatie van mevrouw Mafekeng is uitgegeven. Woensdagavond is te Paarl alles rustig geweest. In het jongste verleden is in Israël de kwestie aan de orde gekomen van mensen die, om rechtsvervolging in eigen land te ontgaan, Israël waren bin nengekomen onder gebruikma king van de in Israël geldende „wet op de terugkeer". Deze wet kent elke Jood het recht toe zich in Israël te vestigen. Zij is gebaseerd op het in de Is raëlische onafhankelijkheids verklaring opgenomen beginsel dat elke Jood eigenlijk thuis hoort in Israël waaruit zijn voorouders waren verdreven. Het was echter niet de bedoe ling dat deze wet gebruikt zou worden als afweermiddel tegen de justitie. Maar kortgeleden hebben zich gevallen voorge- f~ Dit nummer l>estaat uit 10 pagina's. J daan waarbij Joodse personen uit andere landen van de wet gebruik maakten om te ontko men aan de justitie van hun land van herkomst waar zij in financiële onregelmatigheden betrokken waren geraakt. In dergelijke gevallen rezen er moeilijkheden wanneer de per soon in kwestie kwam uit een land waarmee Israël nog geen uitleveringsverdrag heeft. Ook in die gevallen echter gaf de Israëlische minister van Bin nenlandse Zaken een uitwij zingsbevel uit. Israël heeft reeds uitleve ringsverdragen met Nederland, Beigië en Italië. Met Frankrijk, Luxemburg, Zwitserland en Zuid-Afrika zijn verdragen ge sloten die nog bekrachtigd moeten worden en mpt een aantal andere landen zijn on derhandelingen aangevangen. Als algemeen beginsel geldt dat Israël, zolang in dit land geen doodstraf bestaat, geen personen uitlevert naar hun land van herkomst wanneer zij daar terechtgesteld zouden worden. De Belgische minister voor Kongo en RoeandaOerocndi, Auguste de Schrijver, heeft don derdag in de Senaat meegedeeld dat. majoor Logiste tot militair gouverneur van Roeanda is be noemd. Logiste heeft speciale volmachten gekregen, waardoor hij arrestaties en huiszoekingen kan gelasten, openbare bijeen komsten verbieden en speciale rechtbanken installeren. De uitwerking van bepaalde, door majoor Logiste genomen maatregelen, heeft zich reeds doen gevoelen, aldus minister De Schrijver. De benoeming van Logiste ge schiedde overeenkomstig bepalin gen van een wet uit 1908 betref lende de Belgische overzeese ge bieden. De minister vervolgde met de mededeling dat de toestand in Roeanda, dat sinds het afgelopen weekeinde werd geteisterd door een onderlinge strijd tussen twee negerstammen, thans verbeterd •is. Er vinden echter in verschei dene delen van Roeanda nog nu en dan gevechten plaats. Donder dag hebben zich enkele botsingen voorgedaan tussen ordeverstoor ders en politie. De Schrijver verklaarde verder nog dat de gewelddaden in Roe anda het gevolg waren van inci denten, veroorzaakt door de tegenstelling tussen de Bahoetoe, de grote meerderheid der inwo ners, en de Watoetsi, een minder heid! die eeuwen lang over de Bahoetoe heeft geheerst en wel ker leden bekend zijn om hun lichaamslengte (1.802 meter). De Bahoetoe zijn bevreesd dat de Watoetsi zullen pogen hen weer te onderwerpen, wanneer Roean da onafhankelijk zal zijn gewor den. De koning van Roeanda, Kigeri V, behoort tot de Watoetsi, Hij heeft het afgelopen weekeind een uitnodiging van koning Boude- wijn om Brussel te bezoeken en daar het Senaatsdebat over Roe anda en Oeroendi bij te wonen, afgeslagen in verband met de woelingen in zijn land. Minister De Schrijver deelde voorts mede zo juist vernomen te hebben dat een gewapende ben de, die uit Watoetsi zou hebben bestaan, twee dagen geleden de grens tussen Roeanda en het noorden van het aangrenzende koninkrijk Oeroendi heeft over gestoken en op het gebied van Oeroendi een Bahoetoe-leider en diens gezin heeft gedood. In Oeroendi is het gedurende de wanordelijkheden in Roeanda rustig gebleven. Koning Kigeri V van Roeanda had er, naar De Schrijver verder mededeelde, over gesproken zelf de taak van herstel van de orde op zich te nemen. Hij wilde dit laten doen door speciale groepen met lansen bewapende krijgslie den. Gouverneur Harroy had het de koning daarop duidelijk gemaakt dat de verantwoordelijk heid voor de handhaving van de orde uitsluitend bij België be rustte. De gouverneur en de ko ning waren daarop overeen ge komen dat de vorst een beroep op zijn volk zou doen om zijn kalmte te bewaren. Gouverneur Harroy van Roe anda heeft woensdagavond j.l, via de radio een beroep op de bevolking gedaan om kalm te blij ven. „Niemand behoeft iets te vre zen van de militairen, die hier slechts zijn om u te beschermen. Maar u moet ook weten dat leger en politie opdracht hebben gekregen gewapende benden te verspreiden en misdadigers te ar resteren, die zij overal zullen ver volgen en voor het gerecht bren gen", aldus gouverneur Harroy. Kolonel Gheysen, de bevelheb ber der uit Belgische vrijwilligers bestaande eenheden in Kongo, is naar Oesoemboera, in Roeanda, vertrokken. Generaal Janssens, de opper bevelhebber van de gehele Bel gische strijdmacht in Afrika, be vindt zich reeds in Roeanda, waar, als gemeld, dinsdag j.l. de eerste eenheid Belgische val schermtroepen is aangekomen. In Roeanda is donderdag de uitzonderingstoestand afgekon digd om beter het hoofd te kun nen bieden aan de moeilijkheden, zo deelde de Belgische minister voor Kongo en Roeanda-Oeroen- di, De Schrijver, in de Senaat mee. Hij voegde eraan toe dat er echter over het geheel een ver betering was ingetreden. De directeuren van de V.E.O.N. (Vrije Radio Omroep Nederland) streven er naar op 5 december a.s. hun eerste commerciële radio programma vanaf een buiten de territoriale wateren verankerd schip de lucht in te zenden. De juridische en financiële ex perts van de N.V. in oprichting hebben nog verschillende facetten in onderzoek en de heren L. Slootmans en H Oswald, resp. financieel en tectinisch directeur, realiseren zich dat er bepaalde risico's aan de onderneming zijn verbonden. „Maar", zo zeiden zij op een gistermiddag in Amster dam gehouden persconferentie, „elke nieuwe zaak brengt nu een maal risico's met zich mee". E>e V.R.O.N. heeft het Duitse lichtschip „Borkumrif" voor 65.000 gekocht. Het schip wordt op het ogenblik op een werf in Emden voor zijn bestemming ge reed gemaakt. Het zal 8 mijl uit de kust ter hoogte van Katwijk voor anker gaan en vandaar re clameprogramma's uitzenden die, naar de directie van de V.R.O.N. aan haar adverteerders garan deert, door 5 te miljoen Nederlan ders beluisterd kunnen worden. Er wordt een storingvrije ont vangst gegarandeerd in het ge bied dat wordt begrensd door de De Westduitse regering heeft de begroting van de defensie uitgaven voor het fiscale jaar 1960 met een miljard mark (ruim 900 miljoen guldentot tien mil jard mark verhoogd. De Westduitse minister van Fi nanciën, Frans Etzal, zei dat zijn jongste begroting van 41,9 mil jard mark een tekort zeer dicht naderde. Op uitnodiging van de Neder landse regering zal de Franse minister van Buitenlandse Zaken op vrijdag 4 en zaterdag 5 de cember a.s. een officieel bezoek aan Nederland brengen. De mi nister heeft deze uitnodiging met groot plezier aanvaard. Mevrouw Couve de Murville zal de minis ter vergezellen. In welingelichte kringen te Den Haag is donderdagavond ver nomen dat minister Luns minis ter Couve de Murville die Neder land niet eerder heeft bezocht, deze zomer heeft uitgenodigd. De Franse minister nam de uit nodiging gaarne aan. Reeds be staande verplichtingen hebben het minister Couve de Murville onmogelijk gemaakt eerder ge volg te geven aan minister Luns' uitnodiging. Het bezoek dat een officieel karakter draagt, moet, zo werd in de welingelichte Haagse krin gen vernomen, worden gezien in het licht van de hartelijke ver houding tussen de twee landen. Het is de bedoeling dat door het bezoek de hartelijkheid in de be trekkingen tassen de twee hond genoten nog wordt vergroot. De ministers van Buitenlandse Zaken zullen spreken over alle internationale politieke proble men, waarbij beide landen be trokken zijn. Er is geen agenda opgesteld en er is geen voorover leg geweest over de onderwerpen van gesprek. Verder werd in genoemde krin gen gezegd dat het bezoek de Franse minister van Buitenland se Zaken de gelegenheid zal ge ven kennis te maken met Neder landse ministers en andere voor aanstaande personen. ZATERDAG 14 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 1.10 1.21 Terneuzen 1.45 1.56 Hans weert 2.25 2.36 Wa Noorden 2.35 2.46 MAAN op onder ZON op onder Nov 13 7.51 11 7.56 16.53 16.52 16.22 16.50 5.31 6.38 MEER WIND Ons land bevond zich ook donderdag in tamelijk koude lucht, waarin de temperaturen nergens boven de 7 graden uit kwamen. Langs de kust vooral kwamen nog buien voor, terwijl een over Duitsland naar het noorden trekkend regengebied ook in de oostelijke helft van ons land twee tot zes mm regen bracht. In de rest van het land viel geen regen van bete kenis. Intussen bewoog een de pressie met flinke snelheid over de Oceaan in de richting van Ierland. Deze zal vrijdag in het Noordzeegebied het weer gaan beheersen. De wind zal daar door in ons land gaan toenemen tot krachtig uit richtingen tus sen zuid en oost, en de in de nacht en ochtend aanwezige mist zal later verdwijnen. In de temperaturen komt niet veel verandering. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot vrijdagavond. Meer wind Overwegend zwaar bewolkt met aanvankelijk plaatselijk mist. Op de meeste plaatsen droog weer. Weinig verandering :u temperatuur. Tot krachtig toe nemende wind tussen zuid en oost. Alkmaar -Rotter- denkbeeldige lijn AmersfoortDen Bosch- dam. „Van vele bedrijven zijn al op drachten voor een totaal van een half miljoen gulden binnengeko men. De statuten verbieden het uitzenden van politieke propa ganda", aldus de directie. Met nadruk werd verzekerd dat de plannen van de heer Le- win, een van de promotors van de V.R.O.N., om nu ook een re clame T.V.-zender op te richten, geheel buiten de V.R.O.N om gaan. De heer Lewin is adjunct- directeur van de V.R.O.N., maar de directie verklaarde gistermid dag dat er nu voldoende aanlei ding is om hem van zijn functie te ontheffen „omdat zijn plannen voor een commerciële T.V. teveel van zijn aandacht zullen vergen en zijn werkzaamheden voor de V.R.O.N. niet ten goede zullen komen". Als programmaleider van de nieuwe commerciële radio-om roep is aangesteld de heer Max Appelboom t zesjarige ervaring bij Amerikaanse commerciële ra dio en T.V.) en mevr. Ellen van Eek oud-omroepster van de commerciële radio-omroep op Cu- ragao). Er zal worden uitgezon den op de 3031 meter kortegolf en de FM. De N.V. „Vrije Televisiezen der", die plannen heeft om van uit een Duits vliegtuig commer ciële televisie-uitzendingen voor Nederland te gaan verzorgen, be raadt zich nog over de juridische aspecten van dit plan. Intussen blijkt ons, bij informatie bij de be voegde instanties, dat er inge volge de Nederlandse luchtvaart wet luchtvaarttechnisch geen moeilijkheden kunnen rijzen, vooropgesteld, dat het zendende vliegtuig blijft buiten de lucht wegen, die zijn aangewezen voor het verkeer naar en van de Ne derlandse luchthaven en voor het passerend verkeer. Ook van de zijde van het ministerie van Buitenlandse Zaken verwacht men geen moeilijkheden. Wat de oefengebieden van de Nederland se luchtmacht betreft: een tele visie-vliegtuig zal eigener bewe ging wel buiten deze gebieden blijven, zo luidde het commen taar van de luchtmacht, die daar aan toevoegde dat er buiten deze gebieden nog wel ruimte was. Don Juan, de Spaanse troon pretendent, is donderdagmorgen om 11.30 uur met een Viscount van de K.L.M. naar Genève ver trokken. Hij zal enkele dagen bij zijn moeder, ex-koningin Victoria Eugenia, die in Lausanne woont, verblijven. Daarna reist don Juan door naar Lissabon. Op uitnodiging van Prins Bern- hard heeft don Juan deelgeno- jmen aan twee bijzonder prettig erlopen jachtpartijen op de Ve- uwe, bij het Loo en op de Ruige loek, in de omgeving van Apel- "oorn. Voorts is don Juan in de elegenheid geweest enkele in- ustriecomplexen van ons land tb bezoeken. Bij het vertrek op Schiphol werd de Spaanse troonpreten dent uitgeleide gedaan door de luitenant ter zee der le klasse W. W. Kuyck, adjudant van "(•ins Bernhard en door de I Spaanse ambassadeur in Neder- land, de hertog van Baena.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1