Provinciaal nieuws HEINZ& De Gemeentebegroting 1960 van Terneuzen TOMATO KETCHUP Jacht ti s »en klip en rots KERKNIEUWS Zeeuws-Vlaanderen heeft toerisme en industrie nodig TWEEDE KAMER r~ Radio Tazelaar Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 12 november 1959 Donderdag 12 nor (Advertentie.) IjOEWEL de begroting I960 sluit met een nadelig saldo van ƒ240.017, en de financiële toestand dus zorgelijk kan genoemd worden, bruist het in Terneuzen van opwekkend leven, waardoor de stad zich op grootse wijze blijft uitbreiden, hetgeen voor het gemeentebestuur onvermijdelijke zware lasten medebrengt, wil men de groei der gemeente in de hand houden. In de eerstvolgende vergadering van de gemeenteraad zal de gemeentebegroting voor het jaar 1960 in behandeling komen. De algemeen inleiding op deze begroting van het college van B. en W. laten wij hieronder volgen. Daar de ontwerpwet regelende de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten nog in de Tweede Kamer der Staten- Generaal in behandeling moet komen, hebben wij een begroting opgezet naar de bestaande ver houding. De financiële toestand van de gemeente zal, wanneer in het ontwerp geen wijzigingen meer zouden worden aangebracht, niet noemenswaard worden beïn vloed. De toestand van de financiën blijft ook dan zorgelijk. Terneuzen industriekern. De gemeente is thans evenwel aangewezen als industriekern, waardoor én de infra-structuur èn de leefbaarheid in de gemeen te kan worden verbeterd. Wij mogen dan ook met meer vrijmoedigheid voor noodzake' lijke kapitaalswerken bij de cen trale overheid aankloppen. Nu een zelfstandig financieel gemeentebeleid uitgesloten is, zullen wij in de toekomst moeten voortgaan om de lijnen door de overheid centraal gesteld, aan te passen op onze eigen gemeente belangen. Op het kleine arbeids veld, waarop wij nog een zekere vrijheid hebben, willen wij de gelden, die ons worden toege wezen, zo nuttig en zo efficiënt mogelijk besteden. Grote industriële en commer ciële mogelijkheden. Met deze mogelijkheid voor ogen zullen wij moeten trachten een gemeentebeleid te voeren dat de hoopvolle toekomst van onze stad enerzijds helpt voorbe reiden, anderszijds de reeds groeiende uitbreiding helpt ver werkelijken. Immers we zijn ons in de laatste 10 jaren ongetwij feld bewust geworden een ex pansieve gemeente te zijn, ge legen in de kanaalzone, met grote industriële en commerciële mo gelijkheden en we hebben de taak deze indicaties te onderken nen. De belangstelling van de pro vincie voor deze streek wordt in de kanaalzone-commissie geac centueerd. Eerlang hoopt deze commissie met practische voorstellen te komen voor de westelijke afval waterleiding. Het zwembad. De aanleg van het nieuwe zwembad is thans dringend no dig, daar het oude instructie badje mogelijk in 1960 moet ver dwijnen. Het is toch onvoorstel baar dat onze gemeente weer verstoken blijft van elke zwem gelegenheid in besloten water. Wij hopen dan ook dat het zwem bad in 1960 kan worden ge bouwd. De meeste werken in deze ge meente, als oud-vestingstadje, komen in verhouding duurder dan in andere gemeenten, door de in vroeger eeuwen aangeleg de vestingwerken. Het bad blijkt hierop geen uitzondering. De uitvoering van de toegangs weg van 't industrieterrein naar de kom van de gemeente, om geving Stationsweg, werd reeds voorbereid. De bestekstekening invalsweg Axelsestraat is gereed, evenals de reconstructie Axelsestraat. We mogen deze werken noe men in de verwachting, dat aan de verwezenlijking in 1960 daad werkelijk zal kunnen worden be gonnen, waarbij nochtans aan het zwembad voorrang moet worden gegeven. Machtige werken in voorbe reiding. Met de bouw van de sluis ten hehoeve van de omlegging van de oostelijke waterleiding is dit jaar door de rijkswaterstaat een aanvang gemaakt. De medewer king, die van de gemeente hier voor werd geëist, kon, dank zij de ruggesteun van het rijk hier voor, worden gegeven. Na het gereedkomen van de sluis kan dan met de dijkverhoging ten be hoeve van de veiligheid van deze gehele streek een aanvang wor den gemaakt. Na de bouw van voornoemde sluis is de demping van de lei ding aan de orde. Deze zou kun nen samenvallen met de kanaal verbreding. Met het oog op de grondpolitiek is ons oog mede hierop gevestigd. De exploitatie van de Serlip- penspolder heeft een aanvang genomen. Zowel de woningwetbouw als particuliere bouw in onze ge meente moet, om de woningnood het hoofd te kunnen bieden, ge staag doorgang vinden. Voor de premiebouw werd dit jaar ook het stopsignaal in wer king gesteld. Wij hopen dat de nieuwe regeling het sein veilig geeft, opdat de bouw weer volop kan beginnen. Behalve het nodige volume voor de toename van de bevol king is er voor 1960 een extra aantal woningen nodig, ter ver vanging van de percelen die in de kanaalverbreding vallen. Op 28 oktober 1953 besliste u tot deelname in de N.V. Haven Terneuzen. 1 oktober 1959 werd akkoord gegaan met de statuten N.V. Haven Terneuzen. Hier zij nog aangetekend, dat de provin cie van zijn belangstelling ge tuigde door financiële en morele steun ten behoeve van de N.V. Haven Terneuzen in oprichting. Wij willen de verwachting uit spreken dat deze problemen thans in 1960 een definitieve op lossing zullen verkrijgen. Op 13 september 1956 werd in principe besloten tot overname van de rijkshaven. Sa.nering.s- en uitbreidings plan Sluiskil. De stedebouwkundige kan thans de volle aandacht besteden aan een sanerings-uitbreidings- plan Sluiskil. De hiervoor nodige gegevens werden onder voorbe houd, door de rijkswaterstaat vrij gegeven. Het is onze bedoeling het ontwerp nog dit jaar met uw raad en de belanghebbende be volking te bespreken. De structuurschets van de ka naalzone zal spoedig voor het oostelijk gedeelte van het ka naal. ten behoeve van de verkrij ging van meerdere industrie- gronden, door een uitbreidings plan moeten worden gevolgd. De totstandkoming van een brandweergarage te Sluiskil, die door de remmende factoren rond de kanaalverbreding opnieuw werd vertraagd, wacht nu nog enkel op de rijksgoedkeuring. Aanleg nieuwe begraafplaats. De vaststelling van de veror dening op de begraafplaats ,,'t Zwaantje'' door uw college, getuigt van het naderend ogen blik, dat de begraafplaats aan de Van Steenbergenlaan kan wor den gesloten. Aan de begraaf plaats ,,'t Zwaantje" moet nog een aula worden geplaatst. Moge deze bouw niet vertraagd wor den. Medewerking aan de bouw van een cultureel centrum mag in de naaste toekomst worden ver wacht. De kanaalwerken zullen wel in het voorjaar 1960 aanvangen. Scholenbouw. In de scholenbouw begint teke ning te komen. De schetstekening voor de open bare Lagere school aan de Van Steenbergenlaan, tot de bouw waarvan uw raad besloot, is aan de bouwkundig inspecteur ge zonden. Is deze school gebouwd, dan kan aan de openbare Ulo school worden gewerkt. Geme moreerd zij uw besluit om als noodoplossing het gymnastiek lokaal aan de Havenstraat voor de openbare ulo-school als klasse lokalen in te richten. Het gym nastiekonderwijs is hierdoor wel sterk beknot. Om nieuwbouw wordt geroepen. De verwezen lijking van de sporthal vraagt mede met het oog hierop uw aandacht. De Schippersschool en het in ternaat konden worden openge steld. De Hervormde school zal dezer dagen worden aanbesteed. Aan de oplossing van de problemen der school aan de Jozinastraat/ Grenulaan en Schoollaan kan thans aandacht worden geschon ken. De U.T.S. aan de Industrieweg werd in oktober geopend. Het huisvestingsprobleem der L.T.S. is nog niet opgelost. Wij willen hier wijzen op de noodzaak van goede samenwerking van ver enigingen Idle plannen tot wer kelijkheid moeten brengen) met de gemeentelijke overheid. De gronden voor een nieuw lyceum werden bereids aan het rijk verkocht. We verwachten dat met de bouw in 1960 kan worden begonnen. Het kleuteronderwijs heeft alom gebrek aan lokaliteiten. De regionale werkplaats voor vakontwikkeling en de rijks werkplaats kunnen eerlang hun deuren openen. Het is ons een vreugde dit laatste mede te kun nen vermelden. De centrale dienst heeft op dracht ontvangen de stelsel matige sanering van een 2-tal kleine wijken in de gemeente ter hand te nemen. Als de wettelijke regeling tot stand is gekomen, kunnen dan onze voorbereidin gen voltooid zijn. Eerste schets voor nieuw stadhuis. Met de stadhuiscommissie werd vergadering gehouden over de eerste schets voor de bedrijfs ruimten van het nieuwe stad huis. Het sportveldencomplex Zuid in I960 geheel in exploitatie. Het sportveldencomplex Zuid zal in 1960 wel geheel bespeel baar zijn. Het is dus nodig dat dan ook een sportgebouw en kleedlokaliteiten gereed zijn. De huisvesting van de open bare bibliotheek eist nog steeds onze aandacht. De dwingende behoefte aan de vorengenoemde kapitaalsuitga ven baart ons bij voortduring ernstige zorgen. Wij beperken de gewone uitgaven steeds tot het uiterste om met de toege meten middelen zoveel mogelijk te verwezenlijken. Zoals reeds gememoreerd moeten wij ook dit jaar weer op een ernstig nadelig saldo wijzen. Dit is na de be vrijding steeds het geval ge weest. Tegenover deze steeds tekort schietende middelen konden wij steeds weer het niet te stuiten opbruisende leven opmerken. Wij mogen ook wel aanstippen, dat niettegenstaande al deze fi nancieel remmende factoren, toch door de gemeente meerdere kapitaalswerken konden worden verwezenlijkt. In de begroting zijn geen ra mingen opgenomen, die een bij zondere vermelding behoeven. Het nadelig saldo bedraagt 240.017,—. Het tekort 1960 is ƒ68.791,— lager dan van het dienstjaar 1959, dat inclusief wijzigingen 308.808,bedroeg. De fles op tafel en een flinke portie op het bord. Wat een smaakgenot! Begroting van Economische Zaken aangenomen. Na re- en dupliek in de gister middag gehouden vergadering van de Tweede Kamer werden de algemene beraadslagingen ge sloten. De heer Neder horst (Arb.) gaf nog een nadere toelichting op de dinsdag door hem ingediende motie. De motie werd z.h.s. aan genomen. De begroting van Economische Zaken werd hierna aangenomen met aantekening, dat de C.P.N. geacht wil worden te hebben tegengestemd. Eisenhower naar Franco President Eisenhower heeft een uitnodiging van generaal Franco, Spanjes staatshoofd, voor een bezoek aan Spanje aanvaard, zo is woensdag te Madrid bekendgemaakt. Eisen hower zal maandagmiddag 21 december uit Parijs in Madrid aankomen en de volgende mor gen naar Rabat, de hoofdstad van Marokko, doorreizen. De bekendmaking is afkom stig van de Amerikaanse am bassadeur in Madrid, Lodge. Men verwacht dat Eisenhower een korte bespreking met het Spaanse staatshoofd zal voeren. Her zal het eerste bezoek van een Amerikaanse president aan Spanje zijn. De bekendmaking werd later door het Witte Huis bevestigd. Het Witte Huis maakte voorts bekend dat Eisenhower op 17 december aan boord van de Amerikaanse kruiser Des Moi nes voor de Tunesische kust een onderhoud met president Bour- guiba van Tunesië zal hebben. Minister Herter van Buiten landse Zaken zal op 18 decem ber naar Toulon reizen voor een ontmoeting met de Amerikaanse president en daarna per trein naar Parijs gaan. DE ONTEIGENINGEN TE SLUISKIL Het comité te Sluiskil ter be hartiging van de belangen bij de komende ontruimingen, die ver band houden met de verbreding van het kanaal TerneuzenGent, heeft zich gistermorgen met een telegram gericht tot de minister van Verkeer en Waterstaat. In dit telegram wordt ver klaard, dat men de voorgenomen verbreding van het kanaal met het oog op een verdere economi sche ontplooiing van de streek van harte toejuicht. Echter dringt men aan op een spoedige opheffing van de onzekerheid ten aanzien van de onteigenings- lijn en de te verwachten onteige- ningsvergoeding, met daaraan verbonden, dat het individu een integrale onteigeningsvergoe- ding zal ontvangen, zodat in de toekomst zijn te besteden in komen en zijn vermogenspositie door dit werk tot het algemeen nut niet zal worden aangetast. Tenslotte is het comité van mening, dat bij het vaststellen van de vergoeding in de ruimst mogelijke zin rekening zal moe ten worden gehouden met de basis-vervangingswaarde, onge acht het feit, of het belang van de betrokkene is gevestigd op grond in eigendom, dan wel op erfpachtgrond, uitgegeven door Rijkswaterstaat. TERNEUZEN Voorlichtingsavond. Dinsdagavond hield de Vrou wenbond N.V.V. afd. Terneuzen een huishoudelijke voorlichtings avond in café Maandag, waar ook een aantal leden van de afd. Sluiskil aanwezig was. Voor de N.V. Zwanenberg, die deze avond verzorgde waren aan wezig mej. Lammens en de heer Vetzaan die het een en ander vertelden over de toepassings mogelijkheden van haar produk- ten. De dames mochten een en an der keuren en kregen gelegen heid hun bevindingen hierom trent op een enquête-formulier in te vullen. Na de pauze werd tot slot nog een film vertoond over de berei dingswijze van verschillende schotels. AXEL Schitterende avond van de Z. V. U. Al degenen, die dinsdagavond een '»»ezoek aan „Het Centrum" hebben gebracht, en dat waren er gelukkig velen, zullen daar geen spijt van hebben gehad. Zij heb ben er kunnen genieten van to neelspel van de bovenste plank. Het stuk „De gevaarlijke bocht" van John B. Priestley, ten tonele gebracht door „De Speel kamer" te Amsterdam, is een boeiend stuk, indien het tenmin ste goed gespeeld wordt. En dit nu is zonder twijfel gebeurd. Het doek was nog maar amper op, of de spanning was er al volop. Het werd een langdurig spel om de waarheid en telkens als men meende dat die benaderd werd. bleek men er weer verder dan ooit van verwijderd te zijn. (Advertentie.) EÉN DINGZEI VADER, toen besloten was Televisie aan te schallen Bij ons in huis alléén een toestel uit een zaak waar ik vertrouwen in stel: Noordstraat 21 Terneuzen Tel. 2361 DORNFORD ÏATES 69 (Nadruk verboden.) HOOFDSTUK X. Satan gaf geen antwoord. Mis schien was hij te zeer onder de indruk. Maar hij nam wraak op zijn versnellingsbak en Judas be gon nijdig te vloeken, omdat nij „zoveel lawaai maakte". Daarop reed de wagen weg van de open plek, het bos weer in, terwijl Judas in het felle maan licht bleef staan, om zijn onder geschikte na te kijken. De wagen reed een vijftig meter door; daar na werd de metor afgezet en werden de koplampen uitgescha keld. Met zijn hand aan zijn kin bleef Judas nog een ogenblik staan; toen keerde hij zich om en liep de landingssteiger op. Mansel fluisterde mij toe: „Ken je die man?" „Ja, dat i§ Judas", zei ik. „Die andere knaap is zijn aide-de- camp." Mansel knik'e. Zijn hand strek te zich uit. „Daar heb je de tender kijk! Hij stap aan boord. Laten we pro beren ook aan boord te komen, dan kunnen v/e eens poolshoog te nemen." Het was laag water en het dek van de tender iag veel lager dan de steiger; de schoorsteen en een gedeelte van het achterschip kon ik zien, maar van het vaartuig zelf was van onze plaats niets te bespeuren. Ik zou Judas dan ook uit het oog hebben verloren, wanneer hij geen gebruik had gemaakt van een zaklantaarn; stapels verweerde houten balken sloten de steiger aan beide kan ten in en daar wij ons links van de steiger bevonden werkten de balken en hun schaduwen samen om ons de man uit het oog te doen verliezen. Nu kon ik even wel de lichtbundel van de lan taarn volgen, die op een gegeven moment langs de schoorsteen van het schip gleed, om vervol gens te verdwijnen. Mansel tikte mij op de arm. „Denk er aan," zei hij, „geen geweld. Wij willen een en ander zien en horen. Hoe groot de ver leiding mag zijn. wij zullen hom vanavond ongemoeid laten." „Begrijp ik," zei ik. ,.U kunt op mij rekenen. Eh.... denkt u, dat zij aan boord is?" „Ik geloof het eigenlijk niet", zei Mansel. „Kom, we gaan. Blijf drie passen achter mij en doe precies wat ik doe." Daarop sloop hij terug naar de bomen cn zodra wij u!t het maan licht waren stak hij het pad over. Hij begaf zich ogenblikkelijk naar de open plek in het voor bijgaan gaf hij George en Car son opdracht te blijven waar zij waren. „Als er moeilijkheden komen," zei hij, „zal Judas allereerst een poging doen b;j zijn wagen te komen. Aan jullie de taak hem dat te beletten. Mocht je niets van moeilijkheden merken, laat hem dan rustig weggaan. Wij slopen langs de rand van de open plek verder, er zorgvul dig op lettend, dat wij in de schaduw van de bomen bleven, en korte tijd later stonden wij aan de rivieroever. De landingssteiger bevond zich nu tussen ons en de maan on de schaduw die het steigerwerk wierp was geen meter van ons af. maar Mansel liet zich deson danks op zijn buik vallen en schoof vlak langs de grond over de verlichte plek Ik volgde zijn voorbeeld, zoals mij opgedragen was hoewei het mjj allemaal veel te lang duurde ik had haast aan boord te komen. De landingssteiger zelf was een slordig in elkaar getimmerd ge vaarte, dat zijn beste dagen ach ter de rug had. Wanneer het ding goed onderhouden was zou het vermoedelijk wel een stootje hebben kunnen verdragen, de palen waren als boomstammen zo dik en waren onderling ver bonden door een groot balkon, die zich over de hele lengte van de steiger uitstrekten. Drie rijen balken boven elkaar, vermoede lijk bedoeld om de schok op te vangen, wanneer er een slecht manoeuvrerend schip tegen de steiger botste. Wjj maakten er een heel ander gebruik van wij bewogen ons voort langs de ene balk terwijl wij steun von den aan de balk, die er boven liep. Op die wijze was hel ge vaar voor uitglijden al heel ge ring. En zo bereikten wij de ten der, die er uitzag als een boot van de wilde vaart in het klein. Alles aan boord leek donker, al leen de maan bescheen het dek. Ik zag Mansel om zich heen kijken.... Daarop sloeg hij zijn been over de verschansing en sloop verder tot in de schaduw van de kap boven de kajuitstrap. Ik zag hem de trap afgluren. Daarop keerde hij zijn hoofd om en gaf mij een wenk naar hem toe te komen. „Een pas achter mij blijven. Ik knikte, ten teken dat ik hem verstaan had. Beneden ons brandde een lamp en wij hoorden mannen praten. Ik kon hun stemmen onderschei den, hoewel zjj niet te verstaan waren en opeens hoorde ik iemand lachen. Mansel schoof de trap af, ik volgde hem op de hielen De kajuitstrap gaf rechtstreeks toegang tot een kleine salon; er brandde daar geen licht en toch konden wij onze omgeving dui delijk onderscheiden, ergens ach ter ons brandde namelijk wel een lamp. (Wordt vervolgd.) De acteurs brachten een adem benemende vaart in het stuk. De gehele zaal heeft geboeid gezeten tot het laatst en de pro blemen bleven onopgelost. Een dankbaar applaus en bloemen vormden de welverdiende dank aan de spelers, die het gehele stuk door alle momenten psycho logisch zo hadden uitgemikt, dat succes niet kon uitblijven. Het was al met al een mooie avond, waarmede de Z.V.U. alle eer heeft ingelegd. KLOOSTERZANDE. Geslaagd. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het kand. examen wis- en natuur kunde K, de heer W. Kuypers, alhier. SLUISKIL. Kamerfracties blijven komen. Hedenavond zal in de zaal van hotel Meert weder een oriënte rende bespreking plaats vinden over de kanaalplannen en al wat daarmede samenhangt, ditmaal met een afvaardiging der C. H.- Kameriractie. Het plaatselijk comité verwacht een grote opkomst van belang hebbenden niet alleen uit Sluis kil i. De bedoeling is de Kamer leden een zo duidelijk mogelijk inzicht te geven van wat er te gebeuren staal en van wat er onder de bevolking leeft. Daarom i,s iedereen op deze bijeenkomst, die te 8 uur aanvangt, welkom. Interessante Huisvrouwen- avond. In de zaal Krijger werd dins dagavond onder grote belangstel ling door een Roosendaalse agen- turenfirma een avond voor de huisvrouwen georganiseerd. Vele wonderen van de heden daagse techniek stonden niet al leen ter bezichtiging opgesteld, maar men kon ook de werking ervan aanschouwen. De heer Rijnberg uit Terneuaen gaf uitleg van de vele artikelen. Voor de aanwezige heren viel er eveneens te genieten. De dames hadden het erg voor zien op de wonderwasmaehine, de allernieuwste centrifuge; het denkende strijkijzer en 'n juweel van een electrische hetelucht cir culerende kamerhaard. In de pauze werd koffie geser veerd en werden gratis bonnen verstrekt, die in de toekomst de mogelijkheid geven een onbe zorgde vacantie door te brengen aan de Rivièra of in Duitsland. NED. HERV. KERK Ds. L. Spaans te Vrouwen- Parochie, heeft het beroep naar Breskens aangenomen CHR. GEREE. KERK. Bedankt voor Zaamslag: Ds. J. C. van Ravenswaay te Scheve- ningen. Lacour binnenkort in vrijheid Dr. Maurice Lacour, de arts die op beschuldiging van poging tot moord in de zaak-Lacaze acht maanden geleden in hechtenis werd genomen, zal vrijdag als voorlopig in vrijheid worden ge steld, zo is in justitiële kringen te Parijs vernomen. Dr. Lacour zou de voormalige verzetsman Rayon geld hebben gegeven om Jean-Pierre Guillau- me, de aangenomen zoon van de schatrijke mevrouw Walter, uit de weg te ruimen. Lacour is be vriend met mevrouw Walter. Het komplot zou ten doel heb ben gehad te voorkomen dat Guilaume een grote erfenis zou krijgen. Rayon heeft indertijd ge daan alsof hij de opdracht aan nam. maar Guillaume van het komplot in kennis gesteld. De staatssecretaris van Eeono- sehe Zaken, dr. G. M, J. Veld kamp, heeft gistermiddag in Breskens de tentoonstelling „Dit maakt Zeeuws-Vlaanderen" offi cieel geopend. Deze tentoonstel ling wil, ten behoeve van de ont wikkeling van Zeeuws-Vlaande ren, laten zien wat in de groten deels ambachtelijke bedrijven in Zeeuws-Vlaanderen wordt ver vaardigd. Door middel van het aantrekken van relaties moet dan liewerksfcelligd worden, dat bestaande l>edrijvpn zich gaan uitbreiden en zodoende de vicieu ze cirkel: veel orders en toch te weinig werkgelegenheid door broken kan worden. Staatssecreatris Dr. Veldkamp, die gisteren ook een werkbezoek aan Zeeuws-Vlaanderen bracht, zeide in zijn openingswoord, dat ook hier de problemen zich, evenals in andere delen van het land, concentreren om het kern probleem van de noodzaak van vergroting der werkgelegenheid. Er zijn twee wegen, aldus dr. Veldkamp, om de vraagstukken op te lossen; het middel van de industrialisatie en met name in Zeeuws-Vlaanderen, een intensi- sering van de voorhanden zijnde toeristische mogelijkheden. Een onderwerp waarover dr. Veldkamp reeds 's morgens met de Commissaris der Koningin in Zeeland en andere provinciale en streekautoriteiten van gedachten had gewisseld. Dr. Veldkamp noemde het zaak, dat die streken van ons land, die in staat zijn om aan de toeristische verlangens van een gedeelte van de bevolking tege moet te komen, tot de verwezen lijking daarvan ook in zo groot mogelijke mate zullen bijdragen. En dit geldt zijns inziens voor Zeeuws-Vlaanderen, een streek waarin men al spoedig wordt ge grepen door dp vpIp aspecten, die dit land attractief maken voor recreatiedoeleinden. Uitbreiding van toerisme alleen zal echter niet toereikend zijn om de welvaart en werkgelegen heid in deze streek op te voeren. Daarom zal er ook naar de me ning van dr. Veldkamp een ver dere industriële ontwikkeling nodig zijn op plaatsen en in de richting waar deze mogelijkheden biedt. Daarbij dient het er aller eerst om te gaan, bestaande in dustrieën zo krachtig mogeliik tc maken. Daarom achtte dr. Veldkamp de opzet van de ten toonstelling „Dit maakt Zeeuws- Vlaanderen", immers een voort bouwen op het bestaande, van bijzondere betekenis voor een gezonde ontwikkeling van het industriële leven in de streek. De bijeenkomst in het Casino werd bijgewoond door vele bur gemeesters uit Zeeuws-Vlaande ren, vergezeld van hun wethou ders. de Commissaris dér Konin gin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. leden van Gedeputeerde Staten ir. G. P. Dikötter en de heer M. J. van Poelje; drs. A. W. H. J. Quaedvlieg, hoofd van de afde ling middenstandspolitiek en toerisme van Economische Za ken: dr. W. P. G. L. de Boer, adjunct-directeur van de econo mische voorlichtingsdienst; be sturen van Kamers van Koophan del, van technische scholen cn van arbeidsbureaux. Voorts wa ren ook aanwezig de Zeeuws- Vlaamse leden van Provincialp Staten, alsmede de Zeeuwse leden van de Tweede en Eerste Kamer der Staten-Generaal. In zijn openingswoord, waarin de heer J. M. A. C. van Dongen, burgemeester van Aardenburg, al deze hoogwaardigheidsbekle ders begroette, merkte hij onder meer op, dat er een zeer groot onderscheid ligt tussen een streek als de kanaalzöne en' het Land van Hulst en Westeiyk Zeeuws-Vlaanderen. Voor Oos telijk Zeeuws-Vlaanderen, waar van Terneuzen werd aangewezen als industriekern, zijn thans alle voorwaarden voor een gezonde ontwikkeling aanwezig. Voor het overwegend agrarisch gebied als Westelijk Zeeuws-Vlaanderen ligt dit geheel anders. Het zeer snel moderniseren van de land bouw brengt voor deze streek aparte moeilijkheden met zich mede. Immers door deze steeds toenemende mechanisatie, aldus Aardenburgs burgemeester, wor den steeds meer mensen, die ge wend waren in de landbouw te werken werkloos. Het werkloos heidscijfer in Westelijk Zeeuws- Vlaanderen is dan ook tot op een grote hoogte, een beangstigende hoogte zei de heer Van Dongen, gestegen. De primaire opzet van deze tentoonstelling is dan ook de werkgelegenheid van Zeeuws- Vlaanderen te bevorderen. In de eerste plaats niet door het aan trekken van nieuwe bedrijven, hoewel dit spectaculair is, doch door de uitbreiding van de be staande bedrijven. Hierna sprak staatssecretaris Veldkamp. De Commissaris van de Konin gin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die hierna het woord voerde, zeide dat tot voor kort het onmogelijk was dat de beide Vlaanderens. het Oostelijk en het Westelijk deel, zo nauw zouden samenwer ken. Er was bij Isabellasluis altijd een zwaar ijzeren gordijn, dat Oostelijk en Westelijk Zeeuws-Vlaanderen gescheiden hield. Het ijzeren gordijn is nu naar de sloper gebracht Ik hoop dat het opruimen hiervan Zeeuws-Vlaanderen veel zal op brengen. De samenwerking wel ke thans in Zeeuws-Vlaanderen wordt bedreven, heeft vele zeer goede kanten en maakt het ook voor de overheid gemakkelijker om hulp en steun te verlenen. Dat de staatssecretaris heeft be loofd dat de overheid Zeeuws- Vlaanderen in haar streven de bestaande bedrijven uit te brei den. zal bijstaan, noemde de Commissaris zeer verheugend. Met deze drie woorden van de staatssecretaris, aldus de Com missaris, is zijn komst alleen voor Zeeuws-Vlaanderen goud waard. De heer K. Maas bood tenslot te namens de standhouders de staatssecretaris een boekwerk „Zeeuwsch-Vlaanderen door de eeuwen heen" aan. De tentoon stelling zpH wordt gehouden in een gebouw aan het Molenwater, waarnaar het gezelschap zich be gaf. Daar stond de muziekvereni ging van Breskens opgesteld, die het Zeeuws-Vlaamse volkslied ten gehore bracht. Op het tentoonstellingsterrein tonen 31 Zeeuws-Vlaamse bedrij ven de produkten, welke zij ma ken. Soekarno: STRIJDLUST Vj tijger IN STR WEST-IRIA Oproep tot het van Indones President Soekarno nncdë heeft zijn volk te strijden voor Neder, Guinea „met de strf pen tijger''. Een menigte van n ting een half miljoen het volledige diplomat in Indonesië hoorden c zamen met de gedeleg de elfde conferentie ve lomboplan in Djogja redevoering van ong uur aan, waarin de pn 1 ndonesische volk op zeten te worden van me" teneinde de „o revolutie" af te sluitei sië moet „een vlamme vastberadenheid en f werkstelligen om „W te verkrijgen en een O] hloeiende samenleving socialistische staat in te scheppen. Een Nederlandse pro Soekarno, heeft eens dat de geest van het lm volk die van een tijger dat 350 jaar kolonial geest heeft gedood. „Laten we de gees tijger doen herleven, een grotere geestkn plooien, laten wij geer ten zijn", riep Soekam In deze toespraak hoogtepunt vormde va der helden", de herdei de gevallenen in de In< onaihankeltikheidsstrij: jaar geleden verk Indonesische president donesië streeft naar d( van een eenheidsstaat van Sumatra tot de van Nederlands Nieuw Voordat de presid woorden uitsprak en had dat de Indonesiscl iandse politiek door f standigheid veranderd den, richtte de minister tenlandse Zaken Subar tot het volk over N Nieuw-Guinea. Indonesië zal niet s; ken met de Nederland dat „West-Irian" is geven, zei hij, de Ned hebben 350 jaar getracl donesische volk te ben: ondernemen nog steeds om dit voort te zetten. „Onze betrekkingen kunnen niet normaal dat zü West-Irian bevi Indonesië vermijdt hij het communistisch! kapitalistische blok, en onafhankelijke koers, opportunistisch beginse Hij zei daf het land ze tegen iedereen die hem logie wil opdringen. De revolutie zal n: voleindigd zijn. zei hij, neer betere sociale standigheden voor het bereikt en het kolonial Indonesische bodem zal dwenen. De minister van Buu Zaken Soebandrio ve dat ofschoon Indonesië Iandse hulp krijgt, haai niet wordt gedicteer vreemdelingen. De minister van Dei chef van de legerstaf, raai Nasution zei in voering, dat het volk moeten werken om de sche vraagstukken problemen waarvoor zich op het ogenblik ziet op te lossen. Hij buitenlandse handel mingen en de opstandel Celebes en van de Dar als krachten, die de ontv van de Indonesische bemoeilijken. Amerikaanse scl onder Europese Een aantal Amerika dér's die gebruik mal schepen onder de vlaggen van Panama, en Liberia, heeft ma een memorandun. ti gegeven dat zij gedwc len zijn hun schepen te doen registreren de Amerikaanse bo: zeelieden zou gelukken tenlandse bemanningen schepen te organiseren Het memorandum is door het „Amerikaans voor vlaggen van nc waarbij 19 Amerikaans! vaartmaatschappijen striële of olieondern zijn aangesloten. In randum, dat is aangi de regering, wordt het vrijwel onmogelijk zonder subsidie tank schepen in de vaart die met, Amerikaanse zijn bemand, dit wei scherpe internationale rentie. De lonen van kaanse zeelieden zijn het comité sedert 1946 procent gestegen en h een niveau bereikt dan driemaal zo hoog inkomen van Europe: den. In midden- en Noi land is gisternacht ve' gevallen. Bij Mancheste ver cheidene vrachtautc sneeuw vast. In het van Engeland en in '■ag de sneeuw gisi verscheidene centimel

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2