Onlusten in Afrika nemen toe De Gaulle Brussel en de Navo ongerust Reeds 200 doden in in Roeanda Perscommentaar op De Gaulles persconferentie Tegen de apartheid De verklaring van Dibelius De speciale politieke commissie der Ver. Naties HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN de échte eierbeschuit Kleine oorzaken, grote gevolgen rtranSMHinsr Wj abemwmeott Temauasa. I. van de S*»d« Redactieadres: Noordstraat 55—57 Administratieadres: Smidswai Telefoon 2073 en 2510 N4 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DONDERDAG 12 NOVEMBER 1959 15e Jaargang Nr 4831 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v h Firma P. 3. van de Sande, Terneazen Advertentieprijs per mm 15 et; mlnhmut ver advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleihe Advertenties (géén handel»* advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adree Bureau van dit Blad, 20 oent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nor. In Brussel is men in toenemen de mate ongerust geworden over do moeilijkheden in de Afrikaan se gebieden onder Belgisch be- stnur. Niet alleen Kongo, dat een kolonie is, behoort daartoe, maar nok Roeanda-Oeroendi. Dit is vóór de eerste wereldoorlog een Duits gebied geweest, dat na de nederlaag van 1918 onder Belgi sche voogdij is gekomen als „mandaatgebied". Na de tweede wereldoorlog werd het tot een „beheersgebied", onder controle van de Ver. Naties, zodat België teen verantwoording moest af leggen aan de Ver. Naties. Het moet eens onafhankelijk worden, en men hoopte in Brussel dat het verbonden zou blijven met Kongo, terwijl beide landen dan nauw vereend zouden zijn met België. Nu is er niet alleen onrust ont staan in Kongo, doch niet min der in Roeanda. De aanvankelij ke lezing luidde, dat daar de be volking niet geestdriftig was voor de onafhankelijkheid. Zij wordt namelijk overheerst door een stam van veroveraars, de V/atoetsi's, omstreeks 200.000 in getal, die de Rahoetoe's, de eigen lijke bevolking van 2'2 miljoen zielen in Roeanda, min of meer als horige beschouwen. En deze laatsten, zo verluidde, zouden niet gaarne de Belgische be scherming missen. Zonder Bel gië zouden de Watoetsi's onbe perkt kunnen gaan heersen over de meerderheid. OPSTANDEN. Nu heelt het nationalisme ech ter tot gevolg gehad, dat het overal in Kongo en dus ook in Roeanda eon sterk „stambe- vustzijn" heeit gekweekt. Daar de idee van een Kongolees vader land nog zeer zwak is en door de Belgen nooit is bevorderd, is de drang tot onafhankelijkheid der stammen groter geworden. In Roeanda zijn de onderdrukte Bahoetoe's in opstand gekomen tegen hun overheersers, en dit zijn., de lange en sterke negers van de Watoetsi-stam. Nu zijn die door Duitsers en Eelgen steeds gespaard en in hun posities bevestigd. Moeten de Belgen optreden, dan verke ren zij in een moeilijke positie. Zij kunnen hun steun onttrekken aan de vorstelijke familie, en die tegen ziel- krijgen, of de onder worpen stam in de steek laten, met als resultaat dat deze laat ste anti-Belgisch wordt. Er ko men in Afrika twee revoluties tegelijk: één tegen de adel en het feodalisme, zoals in Frank rijk in 1789. E 1 één om te komen tot afscheiding van de koloniale mogendheid. Als de Belgen de tijd hadden gehad, zouden zij misschien ook Roeanda hebben gedemocratiseerd. Nu kan hun hele opzet in gevaar komen. BEDREIGD BELEID. De opzet der Belgen was, eerst sociale en economische hervor mingen door te voeren, om het levenspeil te verbeteren, vol doende onderwijs te brengen cn zo binnenlandse stabiliteit te verzekeren. Dan pas zou de po litieke ontvoogding komen. Deze laatste moest wel onder de druk van het felle nationalisme over ijld worden toegezegd, doch des ondanks hoopten de Belgen tijd te hebben, de economische toe stand zo te verbeteren, dat de negers het nut zouden inzien van nauw samengaan met België. Daarom houdt België vast aan het verschaffen van ruime finan ciële hulp, zozeer dat daarvoor de bewapening moet worden be perkt. Wat vooral nodig is, dat is rui me belegging van particulier ka pitaal uit België en het buiten land; en prive-beleggers kunnen alleen maar worden afgeschrikt door de voortdurende en in om vang toenemende onlusten Het zal steeds moeilijker worden om op redelijke en geleidelijke wijze de onafhankelijkheid te verwer kelijken, en het instellen van een militair regiem zou schatten kos ten en toch geen bevredigende oplossing brengen. SPECULATIES OVER DE GAULLE. Ten aanzien van de Afrikaanse politiek van de Franse president De Gaulle kunnen wij zeggen, dat diens politiek ten aanzien van zwart Afrika wel zal leiden tot onafhankelijkheid, nadat Guinea die al heeft verkregen. De repu blieken Senegal en Soedan, die samen de Malifederatie vormen, zullen misschien volgend jaar reeds de onafhankelijkheid ver kiezen, en een lederatie met Frankrijk. Dan volgen er wel meer op die weg. Het voorbeeld van Guinea heeft aanstekelijk gewerkt. Zijn presi dent Sékoe Toeré is nu in Ame rika op bezoek geweest en daar geestdriftig ontvangen door de negers, en met veel eerbetoon door de blanken. In de V. S. en Canada zijn ondernemingen en banken geïnteresseerd bij beleg; gingen in een land, waarvan zij hopen dat het tol rust is geko men, zodat de nieuwe leiders hunverplichtingen kunnen na komen. Het zwarte onafhanke lijke regime treedt hard op tegen ordeverstoorders en misdadigers, met zware straffen, die vele malen ernstiger zijn dan onder de Fransen, zoals doodstraf of diefstal. Als Sékoe Toeré succes heeft, is dat een aanmoediging voor de andere nationalisten in het vroe gere Frans Afrika, om zich ook onafhankelijk tc maken. De Gaulle heeft al doen weten, dat hij hen daarin niet zal dwars bomen, in de hoop dat zij goede relaties met Frankrijk zullen blijven onderhouden. Natuurlijk staat deze politiek in contrast tot die inzake Algerije, maar dat wordt volledig als Frans gebied beschouwd. En zelfs daar heeft De Gaulle het recht op afschei ding, en van deling van Algerije, in uitzicht gesteld, als een vol doend aantal moslims zich van Frankrijk zou willen losmaken. FRANSE GROOTHEI». De Gaulle, die in Afrika zeker niet optreedt als een ouderwetse „kolonist", is eehter vervuld van de noodzaak, zijn land weer groot te maken. En nu is uitgelekt, dat hij in een rede voor officieren van (le krijgsschool heeft gezegd, dat Frankrijk een positie moest innemen zoals Noord-Amerika. Ons land, zo zei hij, kan van alle hoeken der wereld worden aan gevallen, en moet dus ook alle plaatsen op aarde kunnen berei ken met zijn wapens. Het zal een atoombom tot ontploffing brengen in de Sahara, en dan moet Frankrijk ook raketten cn zware vliegtuigen hebben, om die bommen eventueel uit te werpen. Het is alles nog al onwezenlijk, want wie zou Frankrijk aanval len en waarom, behalve wan neer het tot een wereldoorlog komt, in welk geval de hele Atlantische wereld hij het con- flikt is betrokken? Nu maakt men zich ongerust over verschijn selen van ontbinding in de N.A.V.O., omdat De Gaulle ook nadrukkelijk heeft gezegd, dat hij niets voelt voor „integratie" van Franse strijdkrachten in één N.A.V.O.-eenheid. In het alge meen heeft het feit, dat de V. S. en de Sowjet-Unie kennelijk zo bang voor elkaar zijn, dat zij een oorlog uit de weg willen gaan, geleid tot verschijnselen van ver zwakking van de allianties, die zijn gebouwd op de mogelijkheid van zo'n oorlog. DE NEUTRALEN. Opmerkelijk is, dat de neu trale landen, zoals Egypte, Joe goslavië en India, nu grotere aantrekkingskracht krijgen. Op de Balkan blijkt het prestige van Tito gestegen, en de landen van het Sowjet-blok daar sehijne met hem weer na de vele ru zies tot een vergelijk te wil len komen. Chroesjtsjef wil dat India wordt ontzien, en hij heeft zeker druk uitgeoefend op rood China, dat weer eens een verzoenende nota aan Nehroe heeft doen toe komen, met het voorstel een stuk niemandsland in te stellen tussen beide landen aan weers zijden van de Himalaja. Wat Nasser betreft, deze heef zich kunnen veroorloven, te keer te gaan tegen de communisten van Moskou en Peking, omdat die in binnenlandse zaken zou den willen interveniëren, en toch bood Moskou aan, ook de volgen de etappen van de bouw van Assoean-dam in de Nijl te finan cieren. In de loop van dit jaar is er al veel veranderd'. Dr. A. C. (Nadruk verboden.) Scheepsbrand Dinsdagmiddag is er brand ontstaan aan boord van het 1284 ton metende motorrijn schip „Staatsmijn Wilhelmina", waardoor een woon- en twee slaapvertrekken verloren gin gen, die bewoond werden door de schipper, de 38-jarige J. E. Rauwerda. diens vrouw en de 20-jarige matroos L. W. Bol. Toen het schip, dat op weg was naar de Waalhaven, ter hoogte van de Willemsbrug voer. ont dekte men dat er rook uit het woonvertrek kwam. Met twee schuimblusapparaten trachtten de opvarenden tevergeefs de brand te blussen. De drie ver trekken brandden geheel uit. Vermoed wordt dat een over verhitte kachel debet aan de brand Is. Volgens Inlichtingen uit offi ciële kringen in Oesoemboera, tie hoofdstad van het Belgisch man daatgebied Roeanda-Oeroendi, bedraagt het aantal slachtoffers van de gevechten tussen stam leden in Roeanda zeker tweehon derd. Het is niet mogelijk het juiste cijfer te geven omdat mogelijk een aantal lijken verstopt is in het moerassige gebied en op dé bananenplantages van het woes te bergachtige vorstendom. Ook is het niet mogelijk het aantal gewonden te geven. Volgens Belga is gebleken dat de opstand van de Bahoetoe's was ontstaan door een incident in het gebied van Gitarama, een veertig kilometer ten zuidwesten van Kigali, toen een onderstam hoofd der Bahoetoe's door een groep Watoti's werd mishandeld. De daarop volgende gevechten breidden zich snel uit tot het na burige gebied. Volgens inlichtingen uit Oesoemboeroe verbetert de toe stand thans. In de belangrijkste De autoriteiten van Oost-Ber- lijn hebben de verspreiding ver boden van de brief van bisschop Dibelius, hoofd van de Duitse evangelische kerk. over het ge zag van het communistische regime in Oost-Duitsland. Dibe lius stelt in die brief dat een christen niet door zijn geweten verplicht is te gehoorzamen aan de wetten van een totalitair re gime. Het officiële Oostduitse blad ..Neues Deutschland" meldt dat een exemplaar van de brief voor onderzoek is toegezonden aan de Oostduitse openbare aan klager. AFP tekent hierbij nog aan, dat bisschop Dibelius na de pu- blikatie van zijn brief heeft ver klaard dat hij niet van plan is de Oostduitse protestanten op te roepen tot „verzet" tegen het ge zag van de staat. Waarschuwing van Oost- Duitse Protestantse leiders Oostduitse protestants-christe lijke leiders hebben de gelovigen gewaarschuwd, dat zi.j van de kerkelijke plechtigheden zullen worden uitgesloten, als zij deel nemen aan atheïstische cererno- neiën, die de communistische overheid heeft ingesteld. Deze communistische plechtigheden hebben betrekking op de naam geving, de jeugdinwijding, het huwelijk en de begrafenis. De opzet van de communisten is, hierdoor de gelovigen buiten de kerken te houden. Volgens kerkelijke functiona rissen hebben genoemde protes tantse leiders vorige maand op een conferentie hun standpunt bepaald ten aanzien van de com munistische ceremoniën, die zij niet als „neutraal" beschouwen zoals de organisatoren beweren. De zaak-Boost Hanna Boost, de vrouw van de „vampier van Düsseldorf". heeft woensdag in het proces tegen de vijfmoordige moorde naar Boost tegen haar man ge tuigd. Mevrouw Boots, die een echtscheidingsactie tegen haar echtgenoot is begonnen, ver haalde van de slechte behande- lig. die zij van haar man had ondervonden. Zij verzekerde dat deze. in tegenstelling tot hetgeen hij tijdens het proces heeft gezegd, zijn medeplichtige Lorbach reeds kende vóór de moord op de advocaat Serve. Zij deelde ook mede dat zij in de tuin een revolver had gevon den, die daar door Boost was verborgen. Verscheidene andere getuigen hebben bevestigd dat de revol ver, waarmede Serve is gedood, het eigendom was van Boost. centra van het land was het dinsdagnacht rustig. In het roerige gebied werd de Belgische regeringsverklaring over het te voeren beleid in Roeanda-Oeroendi met spanning tegemoet gezien daar men vrees de dat nieuwe strijd zou ontstaan als niet voldaan zou worden aan de verlangens van partijen. Het hoofdkwartier van de Kon golese troepen in Oesoemboeroe heeft in een communiqué bijzon derheden meegedeeld over de botsingen tussen de verschillen de stammen. Gezegd wordt dat bij een bot sing tussen militairen en brand stichters in het gebied van Gita rama vier Afrikanen werden ge dood en een militair werd ge wond. In Nyanza vielen Afrikanen een legerauto aan. De inzitten den moesten van hun wapens gebruik maken om de aanvallers te verdrijven. Een detachement militairen verdreef voorts een bende die het ziekenhuis van Nyanza aanviel. Uit verschilende gebieden wer den plunderingen en brandstich tingen gemeld. In Kigali verdre ven de veiligheidstroepen een bende plunderaars van wie een werd gedood. Uit Roehengeri in Noord-Roeanda werden „vele branden" gemeld. In totaal wer den zeventig brandstichters ge arresteerd. Belgisch Kongo De Abako en de Afrikaanse solidariteitspartij hebben een brief geschreven aan de minis ter voor Belgisch Kongo en Roeanda-Oeroendi. Hierin zeggen zij dat zij niet zullen deelnemen aan de ver kiezingen die in december in Belgisch Kongo gehouden zul len worden, omdat deze verkie zingen gebaseerd zijn op Belgi sche regeringsverklaringen, die beide partijen verwerpen omdat zij volgens hen niet in overeen stemming zijn met de wettige aspiraties van de Kongolese be volking. Kochs beroep verworpen Het Warschause oppergerechts- hof heeft dinsdag een beroep van do West-Duitse oorlogsmis dadiger Erich Koch -- eens gouwleider van Oost-Pruisen en Noordoost-Polen verworpen en de doodstraf, in maart uitge sproken door een lagere recht bank, gehandhaafd. Toen was Koeh schuldig bevonden aan de dood van 232.000 Pelen, onder wie 160.000 joden, terwijl oor logsmisdaden in de Oekraine, welk gebied ook onder Kochs verantwoordelijkheid viel, buiten beschouwing zijn gebleven. Koch kan thans nog clementie verzoeken aan de Poolse raad van staaf, het collectieve presi dentiële orgaan. De meeste Britse ochtendbla den schreven woensdag over de persconferentie van president De Gaulle waarop hij zei dat mi nister-president Chroesjtsjef in maart een bezoek aan Frankrijk zal brengen, dat een topconfe rentie van Oost en West wel niet voor de zomer van volgend jaar zal worden gehouden. Volgens de partijloze „Times" heeft president De Gaulle „een openhartige en doordachte ont leding" gegeven van de redenen waarom de Sowjet-Unie zou stre ven naar overeenstemming met het Wesien. Het blad wijst erop, dat de president nauwelijks iets gezegd 'reeft over het Berlijnse vraag stuk. Generaal De Gaulle schijnt oog altijd met de Russen tot vereenstemming op bredere basis te willen komen. De conservatieve „Daily Mail" -"gt uitstel van de Westelijke opconferentie en de topconfe rentie van Oost en West „uiterst ■leurstellend" te vinden, maar- at zoiets niet heel tragisch be hoeft te worden opgenomen. Al les hangt van Chroesjtsjef af. ndien hij bereid is met De Gaul- es politiek in te stemmen en de erzoeningsgezinde politiek te Mijven voeren, is het niet nodig dat veel schade wordt aangericht. Het partijloze rechtse blad „Daily Express" juicht het aan staande bezoek van Chroesjtsjef aan Frankrijk toe maar is van oordeel dat De Gaulles voorstel voor een tweede Westelijke top conferentie na Chroesjtsjef be zoek „heel slecht nieuws is". De meeste Westduitse bladen zijn het er over eens, dat het be zoek van Chroesjtsjef aan Frankrijk in maart zal beteke nen dat de topconferentie tussen Oost en West niet voor april zal kunnen worden gehouden. In verscheidene bladen ver scheen de persconferentie als het belangrijkste nieuws op de voorpagina. Het regeringsgezinde in Bonn verschijnende blad „General An- zeiger" schrijft in een hoofd artikel dat generaal De Gaulle „zijn reputatie als onmisbare maar ook als lastige bondgenoot" had bevestigd. Volgens het blad heeft hij deze reputatie niet slechts in Washington en Londen maar ook in Bonn bevestigd. Noch de zo vaak door hem ge noemde vriendschap met de Westduitse bondskanselier noch het nauwe politieke bondgenoot schap tussen Parijs en Bonn kon De Gaulle er toe brengen zijn pro-Poolse verklaring over de Oder-Neisse grens van 25 maart te verzachten. Ondanks de kal merende verklaringen van rege ringskringen in Bonn heeft De Gaulle nu duidelijk herhaald dat Frankrijk zich neerlegt bij de huidige Duitse oostgrens. De pro-soeialistische „Neue Rheinzeitung" schrijft o.a. dat „onze Franse vrienden een ont spanning niet bevorderen door hun verlangen naar het bezit van de atoombom of door de Algerijnse oorlog". Over de op merkingen inzake de bijeen komst van De Gaulle en Chroesjtsjef wordt gezegd, dat deze klinken als een hunkering naar prestige. „Materieel kan er niels nieuws voortvloeien uit deze bijeenkomst", aldus het blad. De Gaulle's denkbeeld inzake een tweede Westerse topconferentie De woordvoerder van het Witte Huis, James Hagerty, heeft woensdag verklaard dat de regeringsleiders der „Wes terse grote vier" op de bijeen komst, die zij 19 december a.s. te Parijs beginnen, moeten uit maken of zij een tweede wes terse topconferentie in het voorjaar van 1960 nodig achten als verdere voorbereiding van een bijeenkomst op het hoogste plan van de regeringsleiders van Oost en West. Hagerty zei dit in een com mentaar op De Gaulle s mede deling in de dinsdag j.l. door de Franse president gehouden persconferentie, waarin hij ver klaarde een tweede Westerse topconferentie noodzakelijk te achten. De minister van Staat van Saoedi-Arahië S.joekairi heeft woensdag in de speciale politieke commissie der Verenigde Naties verklaard, dat een miljoen Ara bische vluchtelingen mogelijk „gewapenderhand in verzet zul len komen tegen de dwingelandij, indien de Verenigde Naties niet snel handelen om hun lot te verzachten". „Indien de V. N. niet in deze zitting handelen, zal er een ern stige toestand ontstaan. De Pa lestijnse vluchtelingen zullen met recht wanhopig worden en het is mogelijk dat zij dan, als laat ste middel, gewapenderhand in verzet zullen komen. De volkerenorganisatie is er nu al twaalf jaar niet in geslaagd de vluchtelingen naar Palestina terug te doen keren", aldus de vertegenwoordiger ,van Saoedi- Arabië Sjoekairi. De Arabische staten gaan er van uit dat het huidige Israël De 28-jarige Patrick van Rensburg, voormalige vice- consul van de Zuid-Afrikaanse regering in de Belgische Kongo, bevindt zich in ons land en hij zal in de komende acht dagen op uitnodiging van de Neder landse studentenvereniging voor wereld rechtsorde spreekbeur ten vervullen in Amsterdam, Leiden, Utrecht, Delft, Gronin gen, Tilburg en misschien nog enkele andere plaatsen. Het onderwerp zal de apartheidspo litiek van de nationalistische Zuid-Afrkaanse regering zijn. Patrick van Rensburg heeft er veel kritiek op en nam in 1957 als vice-consul zijn ontslag om dat hij zich niet langer met die politiek kon verenigen. Hij maakte in Zuid-Afrika thans deel uit van het hoofd bestuur van de jonge liberale partij, die zich ten doel stelt het gekleurde deel der bevolking (en dat is bijna vier maal zo groot als het blanke deel) gelij ke rechten te geven en de ras sendiscriminatie in Zuid-Afrika af te schaffen. Op een persconferentie ver klaarde hij gistermiddag dat hij een privé reis door Europa maakt. Zijn vertrek uit Zuid- Afrika is door de autoriteiten De noodwachtplicht De ervaring, welke tot dusver is opgedaan bij de verplichte deelneming aan de B.B., is, biij- kens ambtelijke mededelingen uit de hierbij betrokken ge meenten en kringen gunstig. De stemming onder de noodwac'nt- plichtigen is in het algemeen alleszins bevredigend, wanklan ken worden vrijwel niet verno men. Slechts in enkele gevallen moest een tucht- of strafrech telijke correctie worden toege past. De invoering van de nood wachtplicht mag dan ook ge slaagd worden genoemd. Dit gunstige resultaat meent de regering met name te mogen toeschrijven aan de omstandig heid. dat de aldus de memorie van antwoord aan de Eerste Ka mer n.a.v. de wet op de nood- wachten, met name dat de noodwachtplichtigen betrokken zijn uit de groep van personen, die uit hoofde van hun militaire vorming gewend zijn aan wer ken in groepsverband en het aanvaarden van leiding. niet opgemerkt. De heer Van Rensburg, die zelf tot het blan ke ras behoort en in Zuid-Afri ka geboren en getogen is, acht te het niet uitgesloten dat men hem zijn paspoort zou hebben afgenomen, indien men van te voren had geweten dat hij van plan was Europa te bezoeken. (Advertentie) Een klein wondje kan de poort zijn waardoor ziektekiemen binnendringen. Dan ontstaat er infectie en een min of meer ernstige ontsteking is het gevolg. Gebruik daarom bij elke verwonding de reeds door drie geslachten geprezen Kloosterbalsem (Akker-Balsem;, de zui verende en ontsmettende wondbalsem bij uitnemendheid. Ook U zult zeggen: Kloosterbalsem, geen goud zo goed.'' 20.000ste schip te Rotterdam Het Russische motorschip „Moskowski Festival", dat gis ternacht onder commando van kapitein Iwan Bebel de haven van Rotterdam binnenkwam, is het 20.000ste schip, dat dit jaar de haven van de Maasstad aan doet. Het kwam veertien dagen eerder binnen dan het 20.00Öste schip van vorig jaar. het Joegoslavische schip „Pohorje" van de rederij „Splosna Plovba" uit Piran. Het 8229 brt. metende Russi sche schip kwam met een la ding olie van Tuapse en nam ligplaats in het Botlekgebied bij De Nederlandse Dok Mij. N.V. Voor de eerste maal kwam het 20.000ste schip te Rotterdam aan op 24 december 1955. Het was toen het Zweedse schip „La Plata" van de „Johnson Line". Ter gelegenheid van de aan komst van het 20.000ste schip in 1959 deelt de stichting „Ha- venbelangen" te Rotterdam mee, dat het goederenverkeer daar, met uitzondering van het bunkermateriaal. in de jaren 1956, 1957 en 1958 in totaal respectievelijk 70,4 72,5 en 72,2 miljoen ton bedroeg. Voor 1959 wordt dit cijfer geschat (op ba sis van de maanden januari/ augustus) op 69,5 miljoen ton. Verder raamt de stichting dat er dit jaar wel eens 23,000 sche pen te Rotterdam zouden kun nen aankomen, hetgeen dan voor het eerst zou zijn. rechtens het gebied is, waarheen Palestijnse vluchtelingen moe ten kunnen terugkeren. Zij eisen dat: zij in Palestinna zullen wor den toegelaten en dat zij hun vroegere bezittingen aldaar zul len terugkrijgen. Zou Israël hier niet aan willen medewerken, dan zou htt schadeloosstelling moeten betalen. Het hulpprogramma van de Verenigde Naties voor de Pales tijnse Arabische vluchtelingen loopt dertig juni 1960 af. De al gemene vergadering moet thans uitmaken of zij dit programma zal verlengen of andere maat regelen zal nemen. De zilverbons Plet ligt niet in het voorne men om de muntbiljetten in te trekken door hieraan het ka rakter van wettig betaalmiddel te ontnemen. Wel worden de weinige thans nog in omloop zijnde muntbiljetten van 1 zoveel mogelijk aan de circula tie onttrokken. Deze gedrags lijn, welke ook in de periode tus sen de twee wereldoorlogen ten aanzien van de zilverbons werd gevolgd, biedt de mogelijkheid om, indien zulks nodig mocht blijken te zijn, gebruik te maken van de nog aanwezige voorra den muntbiljetten. Een en ander deelt minister Zijlstra mee in een nota aan de Eerste Kamer n.a.v. een wij ziging van de begroting 1958 van het staatsmuntbedriji. ZUIDOOSTELIJKE WIND Ons land bevond zich in lucht van polaire oorsprong, die vooral in de hogere niveaux koud was. De bij zwakke tot matige zuid westelijke tot zuidelijke winden aangevoerde lucht was daardoor onstabiel van opbouw, waardoor vooral in de kustprovincies buien tot ontwikkeling kwamen, op tal van plaatsen werden enige milli meters neerslag afgetapt. De temperaturen bleven overdag la ger dan dinsdag het geval ge weest was. Intussen deed een oceaandepx-essie de luchtdruk in het Pyieneën-gebied dalen, ter wijl anderzijds in Noord-Scandi- navië de luchtdruk steeg. Door deze ontwikkeling komt de wind bij ons in de zuidoosthoek te recht. Overigens verandert er niet veel aan net heersende weer. Ook vandaag zullen plaatselijk buien voorkomen, maar ook ver spreide opklaringen. medegedeeld door het K. N. M. X., geldig tot hedenavond. Vrij koud. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige buien. Zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. Aanhoudend vrij koud. VRIJDAG 13 NOVEMBER Bi'eskens Terneuzen Hans weert Walsoorden v.m. 0.33 1.08 1.48 1.58 n.m. 12.47 1.22 2.02 2.12 ZON MAAN op onder op onder Nov 12 7.53 16.55 15.57 4.30 13 7.54 16.53 16.22 5.34 14 7.56 16.52 16.50 6.38 15 7.5S 1650 17.21 730

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1