Chroesjtsjef op 15 maart naar Frankrijk Plan voor Roeanda-Oeroendi ABDIJSIROOP Nederland spreekt zich niet uit over apartheidspolitiek WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WOENSDAG 11 NOVEMBER 1959 15e Jaargang Nr 4830 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen PERSCONFERENTIE VAN DE GAULLE HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK ...CC />ntct e?i SPECIALE NAVO-BIJEENKOMST Poging tot verzoening tussen Maria Gallas en Meneghini Blijf hoest de baas Leiders van Algerijnse bevrijdings front in Frankrijk gearresteerd Nog geen antwoord van India Poolse vrouwelijke arts staat terecht NEDERLANDS MEISJE TOT „MISS WERELD" GEKOZEN. Nog witter*... stralend wit... HET WEER KENIA JAGO shawls rTankering Dij abonnement: Terntuzen. Directeur-Hoofdredacteur i. van de Sande Redactie-adres: Noordstraai 55—57 Administratieadres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per naand 2,per week 48 ct Losse nrs 9 ct Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handela- advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Actrea Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. President generaal Charles de Caulle heeft dinsdag op 'n pers- onferentie medegedeeld dat de Sowjetrussische premier Nikita Chroesjtsjef Frankrijk vijftien maart a.s. zal bezoeken. Chroesjtsjef zal tot eind maart in Frankrijk blijven. ..Er bestaan aanwijzingen van een vermindering der internatio nale spanning, dank zij het jong- te optreden der Sowjet-Unie. Ik spreek hier niet slechts over door Sowjetrussische leiders af gelegde verklaringen, doch ook ,ver de Sowjetrusissche houding li bepaalde moeilijke gevallen in het Nabije Oosten, India, Afrika en Midden-Amerika. De Sowjet-Unie weerhoudt er ,.ich op het ogenblik van olie op het vuur te werpen. Zelfs de druk, die in verband met het Berlijnse vraagstuk werd uitge oefend, is thans opgeschort. Bn in de algemene vergadering Ier Verenigde Naties hebben ie Sowjetrussische vertegenwoordi gers zich tot op zekere hoogte af zijdig gehouden van de boosaar dige aanvallen, die bepaalde lan den aldaar op Frankrijk uitvoer den", aldus president De Gaulle. De Gaulle noemde verschei dene punten om zijn mening in zake een veranderde houding der Sowjetrussische regering te schragen. ..Het schijnt dat, nu de Sowjet- l'nie 'n reusachtige macht heeft verkregen, terwijl zij weet dat het Westen over deze zelfde macht beschikt, het Kremlin tot de mening overhelt dat een oor log, ongeacht door wiens toe doen deze zou uitbreken, tot een algehele vernietiging zou leiden. En wanneer men geen oorlog kan voeren blijft er niets anders over dan rondom de conferentie tafel plaats te gaan nemen en te beraadslagen over het het maken van vrede. Een ander punt is ongetwijfeld dat het thans 42 jaar aan de macht zijnde Russische commu nisme iets van zijn heftigheid begint te verliezen onder de druk van het volk dat. natuurlijker wijs, een beter leven en vrijheid wenst, aldus De Gaulle. Als derde oorzaak voor de ver anderde Sowjetrussische houding noemde De Gaulle het .feit dat de Sowjet-Unie ongetwijfeld weet dat, ook al oefent zij het gezag uit over Polen, Tsjechoslowakije, Hongarije, Roemenië, Bulgarije, Albanië, Zuid-Slavië, Pruisen en Saksen, de volken dezer landen het Sowjetrussische bewind met overweldigende meerderheid zou den verwerpen, indien zij hun mening vrij zouden kunnen uiten". Met betrekking tot de Chinese volksrepubliek verklaarde De Gaulle: ,,De Sowjet-Unie heeft zich ongetwijfeld voor ogen ge steld dat. ook al heeft zij het communisme in China in het zadel geholpen, niets het feit kan veranderen dat Rusland een blanke, Europese natie is, een veroveraar van een deel van Azië. Sprekende over Chroesjtsjef zei de Franse president: .,En dan is daar tenslotte de persoonlijk heid van de huidige leider der ■Sowjet-Unie, die begrepen schijnt te hebben dht de diensten aan de mens bewezen, diens stoffelijke omstandigheden en het bewer ken en bewaren van de vrede de meest politieke vormen. En on getwijfeld speelt deze overweging oen beslissende rol bij het vast stellen van de nieuwe richting der Sowjetrussische politiek", aldus De Gaulle. De Gaulle noemde drie voor waarden, waaraan z.i. moest zijn voldaan voor er een topconferen tie kon worden gehouden, name lijk: 1. De ingetreden internationale ontspanning moet de komende maanden aanhouden, zodat de i egei ingsleiders in 'n atmosfeer van ontspanning en niet in een geest van crisis kunnen beraad slagen. 2. De westerse regeringsleiders die aan een conferentie tussen oost en west deel zullen nemen, moeten tevoren overeenstem ming bereiken over de te behan delen vraagstukken en over hun gemeenschappelijke standpunt ten aanzien van elk dezer pro blemen. 3. Het komende persoonlijke contact tussen premier Chroesjt sjef en mijzelf, eerste minister Debré en de Franse regering. Wij hechten zeer veel belang aan deze bijeenkomst en aan de uit eenzettingen die Frankrijk en de Sowjet-Unie elkander zullen kunnen geven over de internatio nale vraagstukken, waarmede zij beide te maken hebben. Ook is het goed dat de Sowjet russische regeringsleider zeif Frankrijk leert kennen, aldus De Gaulle. De Gaulle besloot zijn toe spraak met: „Zowel uit niet te schatten factoren als uit de wensen der internationale lei ders schijnt de conclusie te moeten worden getrokken dat de moderne wereld tegenover haar eigen beeld zal worden ge steld. Wij treden deze ontwikkeling met geloof en hoop, zij het niet zonder omzichtigheid en be scheidenheid, tegemoet." In antwoord op vragen, die hem na zijn verklaring werden gesteld, hernieuwde De Gaulle zijn aanbod aan de Algerijnse opstandelingen voor een staken van het vuren. Ik ben even naar 't postkan toor om te sparen g| Drie mannen hebben maan dagavond een overval gepleegd op een postkantoor nabij het in ternationale vliegveld van Ge- nève. De operatie mislukte ech ter omdat de politie tevoren de lucht ervan had gekregen. In een gevecht met de politie werd een gangster gedood, een gewond en een gevangen genomen. Ver der werd een postbeambte ge wond. Ce Belgische minister voor Kongo en Roeanda-Oeroendi heeft dinsdag in het Belgische parlement een politiek program uiteengezet dat tegemoet moet komen aan de onafhankelijk - heidswensen van de bevolking van het Oostafrikaanse mandaat gebied Roeanda-Oeroendi. Het program, in twee étappes, voorziet in instelling van .plaat selijke bestuursorganen, die on der algemeen Belgisch beheer .geleidelijk steeds meer onafhan kelijkheid zullen krijgen. Roean- da en Oeroendi zouden een ge meenschap moeten vormen, en de ondergeschiktheid van het land aan het gouvernement van Kongo zou moeten worden opge heven, met uitzondering voor monetaire en douanekwesties. Minister De Schrijver legde er de nadruk op, dat het Eelgische gezag over Roeanda-Oeroendi beperkt is door 't voogdij-akkoord van de Ver. Naties. Daardoor kunnen noch België, noch de Ver. Naties of de bevolking van Roe anda-Oeroendi eenzijdig de toe komst van het land regelen, meende hij. De twee onder Belgisch (V. N.)- gezag staande koninkrijken Roe- anda en Oeroendi zullen eind 1960 eigen regeringen en parle menten krijgen, aldus minister De Schrijver. Begin 1960 worden in beide gebieden plaatselijke verkiezin gen gehouden. Voorts zal in elk koninkrijk 'n „landsraad" worden aangewezen en een regering ge vormd. De rmvami's de twee vorsten, zullen, tezamen met de landsra- den, de wetgevende macht vor men. De premiers en de ministers der twee regeringen zullen dooi de mwami's worden benoemd. Deze benoemingen moeten door ,de Belgische gouverneur worden bekrachtigd. De mwpmi's worden constitu tionele vorsten, die geen deel heben aan de regering en poli tiek onschendbaar zijn. Zij staan boven de politieke partijen, al dus de mededeling van minister De Schrijver. Hij voegde hieraan toe dat, in afwachting van de totstandko ming van de nieuwe staatkundi ge instellingen, het bestuur vol gens de geldende richtlijnen zal worden gevoerd. De Schrijver zei dat, ofschoon de Belgische regering in begin sel de mening was toegedaan dat door mannen en vrouwen zou moeten worden gestemd, de „ma teriële omstandigheden van die aard zijn, dat aan dë eerste ver kiezingen wellicht slechts man nen kunnen deelnemen. Hij verklaarde da^ de koning wetgevende macht zou uitoefe nen door het uitvaardigen van besluiten, die zouden worden af gekondigd na overleg met de wetgevende raad, die in de plaats komt van de huidige koloniale raad. „Dit betekent, dat koning Bou- dewijn de soeverein blijft van de Roeanda-Oeroendi gemeen schap, waardoor zijn persoon de overkoepeling wordt van de na tionale instellingen der twee ko ninkrijken", aldus minister De Schrijver. De verklaring van de Schrijver werd aangehoord door mwami Mwamboetsa, koning van Oeroendi, die zich in de kamer van afgevaardigden bevond. Hij was maandag j.l. op uitnodiging van koning Boudewijn, per vlieg tuig uit zijn land naar Brussel overgekomen. De koning van Roeanda, mwa mi Kigeri V, had ook willen ko men, doch de roerige toestand in zijn land, waar de negerstammen der Bahoeti en Watoetsi's thans een felle onderlinge strijd voe ren, belette hem aan dit voorne men gevolg te geven. Minister De Schrijver legde er de nadruk op dat dé aangekon digde hervormingen slechts zin en betekenis kunnen krijgen in een sfeer van openbare rust en indien de voor hun verwezenlij king onontbeerlijke materiële hulpmiddelen voorhanden zijn. Grote aandacht zal voorts wor den besteed aan de economische toestand in het mandaatgebied: „België, dat sedert zeven jaar de uitvoering van 't investeringspro gramma voor Roeanda-Oeroen di financiert door jaarlijkse bij dragen eerst van vierhonderd miljoen later van zeshonderd miljoen frank, zal in 1960 de eigen financiële problemen en die van Kongo ten spijt gelde lijke hulp blijven verlenen aan het voogdijgebied om het in staat te stellen zijn politieke hervor ming tot een goed einde te bren gen, de economie leven in te bla zen en het onderwijs verder uit te breiden". Minister De Schrijver besloot: „België heeft er zich sedert 1917 door zijn optreden toe verbonden over de hele linie de zedelijke, sociale en economische opgang van een afgelegen Midden-Afri kaans gewest te behartigen. Bel gië kan met een gerust gemoed toebereidselen treffen om in Roe anda en Oeroendi het pad te ef fenen dat langs zelfbestuur naar vrije zelfbeschikking leidt in keuze van een vorm van onaf hankelijkheid en eventueel van onderling samengaan, waarbij hun tevens de mogelijkheid van een bond met België geboden blijft. Dit min of meer nabije latere stadium zal worden bereikt na onderhandelingen met het bestu rende land en met de Ver. Na ties. Ondertussen behoort België de opgedragen voogdij tot de laatste dag van zijn aanwezig heid in Roeanda-Oeroendi met welwillendheid en vastberaden heid uit te oefenen. De regering drukt de wens uit Roeanda- Oeroendi zijn aspiraties in kalm te en vrede voor algemeen wel zijn van de bevolking te zien ver wezenlijken", aldus de minister. De ministers van Buitenlandse Zaken van de landen die bij de Noordatlantische-verdragsorga- nisatie zijn aangesloten, houden op 22 december een speciale bij eenkomst voor het aanhoren van een verslag over de westelijke topconferentie die op 19 decem ber begint. Dit is dinsdag door een woord voerder van de NAVO te Parijs meegedeeld. De NAVO-ministers komen voor hun normale zitting in Parijs bijeen op 15, 16 en 17 de cember. Tot een extra-bijeen komst werd dinsdag besloten door de permanente NAVO-raad onder voorzitterschap van secre taris-generaal Spaak. De sopraan. Maria Callas heeft dinsdag te Parijs aan verslag gevers meegedeeld dat er een poging zal worden gedaan om ean verzoening tussen haar en haar echtgenoot, Giovanni Mene ghini, tot stand te brengen. Dit zal zaterdag in Milaan gebeuren. (Advertentie.) En voorgoed. Bij het eerste kuchje een lepel Abdijsiroop (Akker-Siroop). De 23 genezende bestanddelen voor komen een hoop narigheid. De speciale politieke commis sie van de algemene vergadering der V. N. heeft dinsdag voor het achtste jaar achtereen haar „be zorgdheid" tot uiting gebracht over de Zuid-Afrikaanse apart heidspolitiek. De uitslag van de stemming was 67 stemmen vóór, 3-tegen en 7 onthoudingen. Nederland heeft zich van stemming onthouden. Frank rijk, Engeland en Portugal heb ben tegengestemd. De andere zes landen die zich onthouden hebben zijnAustralië, België, Canada, de Dominicaanse repu bliek, Finland en Spanje. Zuid- Afrika was afwezig, evenals Bolivia, Luxemburg, Nicaragua en Paraguay. Bij de stemming over de on derdelen der resolutie stemde Nederland vóór de eerste, twee de en vierde paragraaf. Het onthield zich van stemming bij de derde paragraaf. De tekst van de paragrafen is als volgt: De algemene vergadering 1. Spreekt zich uit tegen voort zetting of handhaving van ras sendiscriminatie in welk deel van de wereld ook; 2. Doet een ernstig beroep op alle leden-staten om hun beleid in overeenstemming te brengen met hun verplichtingen krach tens het handvest en de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden na te komen; 3. Uit haar grote teleurstelling en bezorgdheid over het feit dat de regering van de Unie van Zuid-Atrika nog geen gevolg heeft gegeven aan de tot haar gerichte dringende verzoeken van de algemene vergadering, haar overheidsbeleid te herzien, dat het recht van alle raciale groepen om dezelfde rechten en fundamentele vrijheden te ge nieten in de weg staat. 4. Doet een beroep op alle le den-staten, hun uiterste best te doen om, op de daartoe meest passende wijze, de doelstellingen van deze resolutie te bereiken. Binnenkort zal deze resolutie in stemming worden gebracht in de plenaire zitting van de al gemene vergadering. Het ministerie van Buiten landse Zaken te Den Haag heeft dinsdagavond een com muniqué uitgegeven waarin wordt gezegd, dat de Neder landse regering van mening is, dat „de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika onverenigbaar is met het rechtsgevoel in alle drie landen die in het konink rijk zijn verenigd." Zij heeft zich echter van stem ming over de resolutie onthou den, omdat „zij twijfel koestert over de vraag of de Verenigde Naties het recht hebben zich met het interne beleid der rege ring van de Unie van Zuid- Afrika in te laten." Haar twij fel betreft met name de vraag van de toepasselijkheid van twee artikelen van het hand vest, waarvan het ene, artikel 2 lid 7, de Verenigde Naties ver biedt zich te mengen in de in terne aangelegenheden van een lid-staat, terwijl het ande re zekere verplichtingen aan de leden oplegt op het gebied van de rechten van de mens. Volgens het communiqué wij zen de tekst en de plaats in het handvest van het eerstgenoem de artikel en de geschiedenis van de totstandkoming van bei de artikelen er op, dat ook het artikel over de verplichtingen op het gebied van de rechten van de mens valt onder het ver bod van inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden. De Nederlandse regering' er kent, aldus het communiqué, dat er behalve een in het handvest vermelde uitzondering op het verbod van inmenging, nog twee uitzonderingen bestaan, te weten de gevallen waarin de twistvraag beheerst wordt door verdrag en of andere regels van het internationaal recht en de gevallen waarin de schending van het artikel over de mensen rechten van zodanige aard en omvang is dat humanitaire in terventie geboden is-. Het communiqué eindigt al dus „De Nederlandse regering is er niet van overtuigd, dat onder de huidige omstandigheden zulk een interventie in het Zuidafri- kaanse binnenlandse beleid toelaatbaar is." Drie topleiders van de in Frankrijk opererende onder grondse van het Algerijnse be vrijdingsfront zijn kortgeleden gearresteerd, zo heeft de Franse politie maandag bekendgemaakt. Zij zijn beschuldigd van pogingen om de veiligheid van de staat ie ondermijnen. Eén van hen, de 30-jarige TMhar Arkoeb, die zaterdag op een station in Parijs werd gear resteerd, zou de leiding hebben gehad van de in Parijs werkend? groep. De namen van de andere twee zijn niet door de politie genoemd. Eén van deze twee zou aan het hoofd hebben gestaan van de in de voorsteden van Parijs opere rende verzetsgroep. Hij werd on geveer vijf weken geleden gear resteerd. Premier Nehroe van India heeft vóór zijn kort bezoek aan Agra waar hij een vergadering over coooperaties zal toespreken, ver klaard dat de regering bezig is een antwoord op de Chinese voorstellen tot militaire ontrui ming van het grensgebied op te stellen. Het antwoord zal na zijn terugkeer in Nieuw Delhi wor den voltooid. Gevraagd naar coommentaar op de voorstellen zei hij: „Wij zullen heel wat te zeggen hebben over deze zaken. Het is natuur lijk een belangrijke kwestie". Op de vraag of deze voorstel len een „handige zet" van de Chinezen zijn met het oog op het aanstaand bezoek van president Eisenhower en de komende ope ning van het Indiase parlement, zei hij dat dit wel het geval zou kunnen zijn. Als de zaak publiek is willen zij geen uitstel. Op de bijeenkomst in Agra zei Nehroe dat India de Chinese aanspraak op grote stukken van zijn gebied niet aanvaardt. „Wij kunnen niet toestaan dat China een voet op onze borst houdt". Nehroe verwees niet speciaal naar de brief die hij van de Chi nese premier heeft ontvangen. Hij zei voorts te hopen dat het grensgeschil op vreedzame wijze zou worden geregeld. De derde man, die vorige week donderdag werd aangehouden, zou de leiding hebben gehad van de afdeling van het bevrijdings front, die in Zuid-, Zuidwest- en midden-Frankrijk opereert. De politie heeft documenten en grote sommen gelds in beslag genomen. Uit de documenten zou gebleken zijn dat de opstandelin gen met steeds meer moeilijk heden te kampen hebbeh bij het innen van geld van de Algerijnse arbeiders in Frankrijk. Een 34-jarige Poolse vrouwe lijke dokter, Amelia Kostowska- Szybowska, staat te Bialstok in het noordoosten van Polen te recht op beschuldiging van on juiste diagnoses van kanker met als gevolg dat enkele van haar vrouwelijke patiënten steriel zijn geworden, aldus heeft het Pool se persbureau. PAP, maandag gemeld. De arts, die hoofd is geweest van een staatskankerkliniek, wordt er -verder van beschuldigd in een aantal gevallen teveel ra- diumstraling te hebben toege diend, de gezondheid van patiën ten opzettelijk te hebben bena deeld en patiënten geld afhandig te hebben gemaakt. Aan het begin van het proces heeft zij bekend schuldig te zijn aan het laatste. Tevens gaf zij toe ziektegeschiedenissen van vrouwelijke patiënten te h?bben vervalst. Dit had echter niet ge leid tot nadelige gevolgen voor de gezondheid van deze patiën ten. Zij werd in het voorjaar van dit jaar gearresteerd. Het 21-jarige Nederlandse meis je Corine Rottschaefer is dins dagavond in Londen tot „Miss Wereld" gekozen. Corine heeft blauwe ogen en asblond haar. Zij kreeg behalve een trofee een bedrag van circa 5000 gulden en een auto. Tweede werd Maria Rossel, een 17-jarig meisje uit Peru en der de „Miss Israël", de 18-jarige Ziva Sjomrat, die in het Israëli sche leger dient. Vierde werd „Miss Engeland" en vijfde „Miss Denemarken". De strijd om de titel werd door de televisie uitgezonden. De jury telde negen leden. De ouders van Courine wonen in Den Haag, zij is van beroep mannequin, en is reeds eerder gekozen tot „Miss Holland" en daarna tot „Miss Europa." „Miss Peru", die tweede werd, scheen het meest in de smaak van het publiek te vallen. Zij ver telde, dat zij graag buitenlandse reizen maken. Corine wilde vóór de strijd niet vertellen wat zij het liefste deed. Nadat zij tot „Miss Wereld" was gekozen, zeide zij van mening te zijn, dat de Engelse mannen ele ganter zijn dan de Nederlandse. Corine spreekt behalve haar moedertaal. Engels, Frans en Duits. Zij was een van de lang ste meisjes, die aan de strijd deel namen en zeide veel belangstel ling te hebben voor muziek, rei zen en lezen. (Advertentie.) WISSELEND BEWOLKT Tussen een depressiegebied ten noorden van Schotland en een hogedrukgebied nabij de Azoren voerden westelijke vrin den lucht van polaire oorsprong naar ons land. Deze lucht was in de hogere luchtlagen tamelijk koud, en daardoor onstabiel. Vooral in het westen en noorden van het land kwam het dinsdag dan ook tot vorming van flinke buien, waarvan sommigen vergezeld gingen van hagel of onweer. Zo meldde IJmuiden na buien een aftapping van 17 mm regen. De aanvoer van onstabiele lucht zal ook heden voortduren. Bij overwegend matige winden tussen zuid en west zullen op nieuw plaatselijk buien voorko men, maar er zullen ook opkla ringen zijn. De middagtempera- turen zullen over het algemeen iets lager blijven dan dinsdag het geval geweest is. De noodtoestand, die zeven jaar geleden met het oog op de Mau-Mau-terreur in Kenia werd afgekondigd, zal in het begin van het niquwe jaar eindigen. Dit maakte gouverneur sir Pat rick Renison dinsdag bij de ope ning van het nieuwe zittingsjaar van de wetgevende raad in Nai robi bekend. (Advertentie. De complete collectie MODERNE vindt U bij A X E l medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Wisselend bewolkt. Wisselend bewolkt met plaatse lijk enige buien. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Over het algemeen iets lagere middag- temperaturen. DONDERDAG 12 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 11.51 12.07 Terneuzen 0.26 12.42 Hansweert 1.06 1.22 Walsoorden 1.16 1.32 ZON MAAN op onder op onder Nov. 11 7.51 16.56 15.33 3.24 12 7.53 16.55 15.57 4.30

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1