rillen LEVISIE Belgisch beroep op Verenigde Naties i.v.m. wanordelijkheden in Roeanda? Vorming van duurzaam persoonlijk bezit China stelt India terugtrekking van troepen voor Ka Vee Wee 22« De toestand in Belgisch Kongo N. S. reizigersverkeer wordt principiëel gewijzigd HET WEER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN ATER VERSLOOT Tnrneuzen 5N ONTVANGEN KORTINGEN EERSTE BLAD De verkiezingen in Tunesië de echte eierbeschuit MET GERICHTE WARMTE 14.00 Gr.: 14.40 School- .00 Voor de vrouw; 15.30 erstrlo; 16.00 Lezing; m.; 16.30 Voor de jeugd; ateursprogr.; 18.00 Nws' lospel; 18.30 Lichte mu- 00 Voor de kinderen; is vous parle; 19.10 Gr.; Jrnaal; 19.55 Hang het ;rote klok, propaganda- 10 Nieuws; 20.05 Gevar. .00 Zang en piano; 22.25 2-30 Nws en beursber. te rk; 22.-10 Gram.; 23.00 ld; 23.10 Jazzmuziek; uws. EL (VI.): 12.00 Gram.; nospel; 12.30 Weerber.; nospel; 12.55 Koersen; uws; 13.11 Festival van m: Kamermuz.; 14.00 lio; 15.45 Operettemuz.; :rsen; 16.02 Duitse les; amse mui; 17.00 Nws; nkbeeld; 17.45 Boekbe- 18.00 Voor de jeugd; irtkron.; 18.40 Voor de 19.00 Nws; 19.30 Folkl. 10 Walsmuz.; 19.50 Pol. DO Voordr.; 20.30 Zang; estconc.; 22.00 Nieuws; oermuziek; 22.55 Nws. ivisieprogramma's. V 20.0020.20 Journ rerz.; 20.20 Kookpraatje; 20.50 Progr. over Ca- 1023.00 Speelfilm 'LG. TV: 19.00 Voor de 19.05 Filmprogr.; 19.30 '0 TV-feuill.; 20.25 Do- e; 21.10 Film; 22.i0 journaal. I Inclusief Rente Verzekering en I Administratie- I kosten rang J" Frankerlng bij abonnement: I'ernt-uzen. Flrecteur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraai 5557 Administratie-adres: Smldswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— pei kwartaal; per -oaand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct DINSDAG 10 NOVEMBER 1959 15e Jaargang Nr 4829 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. h Firma P. J. vai, de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pet advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel»- advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. In Belgische politieke kringen houdt men ernstig rekening met de mogelijkheid van een Belgisch hercep op de Verenigde Naties voor het zenden van een interna tionale politiemacht naar Roean da, ten Oosten van Belgisch Kongo, waar thans ernstige wan ordelijkheden voorvallen door onderlinge strijd tussen neger stammen. Habib Bourguiba is maandag uitgeroepen tot de eerste door het volk gekozen president van Tunesië. Alle negentig zetels in de nieuwe wetgevende vergade ring zullen bezet worden door kandidaten van zijn nieuwe- erondwetspartij (neo destour). De uitslagen van de zondag gehouden verkiezingen waarbor gen voortzetting van Tunesië's pro-westerse politiek. 91 procent van de 1.099.577 kiezers heeft voor Bourguiba, die de enige kandidaat voor het presidentschap was, gestemd. In 1957 werd Bourguiba door de constituerende vergadering, die zich eenparig voor beëindiging van het bewind van de 29ste bey van Tunis en voor de stichting van een republiek had uitgesproken, met algemene stemmen tot president gekozen. Een reusachtige menigte met Tunesische vlaepen verzamelde zich maandag voor de woning van Bourguiba toen de officiële verkiezingscommissie Bourguiba officieel van zijn herverkiezing op de hoogte stelde. Slechts in twee kiesdistricten waren (communistische) tegen kandidaten gesteld. Zij leden echter een zeer grote nederlaag. In Gafsa kregen de communis ten slechts 242 van de 64.659 stemmen en in het eerste dis trict van Tunis 3.229 van de 93.206 stemmen. Volgens kringen, die in nauwe verbinding staan met de Belgi sche autoriteiten in Oesoemboera in Roeanda, zijn er honderden doden gevallen in de strijd tus sen de Eahoetoe's en de Watoet- si's. Er kunnen echter nog geen nauwkeurige cijfers over de aan tallen slachtoffers worden ver strekt. Volgens te Brussel ontvangen berichten is het voor de onder Belgische officieren staande Kon golese troepen moeilijk de strij denden te scheiden, die op heu veltoppen en in ravijnen gevech ten leveren. Volgens deze berichten is het aantal troepen ontoereikend, ter wijl hun uiterst moderne wapens, in de dicht begroeide bergen waardeloos zijn. Alle beschikbare versterkingen zijn zondag j.l. naar Roeanda ge zonden. Het is niet waarschijn lijk dat er, met een nog niet ge stabiliseerde toestand in Belgisch Kongo, nog meer militairen kun nen worden gezonden. De Belgische regering heeft verleden week medegedeeld dat er geen dienstplichtigen naar de Belgische gebieden in Afrika zul len worden gezonden, zodat ook geen aanvoer door de lucht van militairen uit België kan worden verwacht. Er bestaat in België krachtig verzet tegen alles dat uit zou kunnen lopen op een „tweede Al gerijnse oorlog", ook al wordt er in dit geval een onderlinge strijd geleverd tussen twee Afrikaanse stammen. Daarom meent men in som mige Belgische politieke kringen dat het een sterke internationale politiemacht beter zou gelukken een einde te maken aan de moei lijkheden in Roeanda dan onder Belgisch bevel staande Kongo lese troepen of uit Belgische vrij willigers bestaande eenheden. Belgische militairen oefenen streng toezicht uit op de verbin dingen tussen Belgisch Kongo en Roeanda. Gemeld wordt dat blanke kolo nisten hun ondernemingen ver laten uit vrees dat deze gevechts terrein zullen worden voor tie Bahoetoo's en Watoetsi's. De aanhangers van Loemoem- ba (de leider van de Kongolese Nationale Beweging die na de ongeregeldheden in Stanleystad werd gearresteerd) hebben een telegram aan de Belgische rege ring gezonden. Daarin verklaren zij dat zij het plan om in novem ber een conferentie met Kongo lese leiders te hourt«^, toejuichen maar dat zij daaraan niet kunnen deelnemen zolang hun leiders zich in gevangenschap bevinden. De K. N. B. ontkent dat zij ver antwoordelijk is voor de onge regeldheden in Stanleystad en zegt dat de verantwoordelijkheid daarvoor berust bij de politie He Nederlandse Spoorwegen zullen met ingang van de zomer dienst 1960 een principiële wijzi ging voor de reizigerstreindienst invoeren. Aan de zogenaamde gecandan- seerde dienstregeling (waarbij de treinen elkaar met gelijke in tervallen naar een bepaald stan daardpatroon opvolgen), die sedert 25 jaar een bekend begrip is bij de treinreizigers in Neder land, kleeft, volgens de spoor wegen, ook een nadeel. In begin sel is er op ieder baanvak slechts één type treindienst en dat moet dan noodzakelijkerwijs een volledige stopdienst zijn. De N. S. kennen op betrekkelijk wei nig baanvakken twee treindien sten naast elkaar, namelijk een sneltreindienst voor de lange en een stoptreindienst voor de korte afstanden. Met ingang van de zomer 1960 zal dit beperkte systeem worden herzien. Men zal dan overgaan tot een grote variatie in trein diensttypen. Zo zuilen op (Ie drukke reis- uren o.m. sneldelen orden inge zet op de lijn Rotterdam—Vlissin- gen. Hierdoor krijgt, de zoge naamde „oude lijn" gedurende (leze drukke uren ieder half uur een verbinding naar Zeeland, Brabant /Limburg. V °orts zullen de overstaptijden verkort worden: in Rotterdam van Noord en Oost op de Bene- luxdtenst met 33 minuten en in Dordrecht van de Betuwe naar Zeeland met 21 minuten. Gebleken is, dat met name de reiziger over lange afstanden ten opzichte van een variatie in treindienst typen gemotiveerde eisen stelt. Het lange afstands verkeer van reizigers vertoont door de verdeling van de bevol king in Nederland en door de struktuur van het economische en sociale leven typische aspek- ten. De eentra van de randstad Holland hebben reizigersstromen van en naar de overige centra van het land. Het lange afstands verkeer varieert met de uren van de dag, doch deze uren liggen verschillend op werkdagen, za terdagen en zondagen. Bovendien is er op alle lange afstandsver bindingen een sterke behoefte aan aansluiting voor de reizigers die in een zijrichting wensen te reizen. Voor de zomer van 1960 is o.m. een herziening voorbereid van de lijnen: Amsterdam Rotterdam Zeeland/Brussel; Amsterdam- EindhovenVenlo; Amsterdam —UtrechtEindhovenMaas tricht; Arnhem—'s Hertogen- bosch Roosendaal, alsook een aantal aanpassingen op aanslui tende trajekten. Door de te nemen maatregelen wordt bereikt, dat de Benelux- dienst een half uur wordt ver schoven, waardoor de overstap- tijd van de treinen uit het Noor den en Oosten met 33 minuten wordt bekort. Tevens loopt de Beneluxtrein daardoor op de drukke uren tussen Rotterdam en Roosendaal gecombineerd met het juist op die uren rijdende sneldeel naar en van Vlissingen. De overbezetting door binnen lands verkeer wordt daarmee op gevangen. Tijdens de spitsuren zal op de zogenaamde „oude lijn" ieder half uur een trein met zowel be stemming Zeeland als Brabant/ Limburg rijden. Teneinde in 's-Hertogenbosch aansluiting te behouden tussen de richtingen Maastricht Am sterdam v.v. en Arnhem Nijme genRoosendaal v.v. is deze laatste dienst een half uur ver schoven. Dit was noodzakelijk terwile van de aansluitingen te Roosendaal naar/van Zeeland en Antwerpen. Enkele van de belangrijkste reistijdwinsten zijn: van Gronin gen/Leeuwarden- Enschedé naar Antwerpen/Brussel 30 minuten; van Leerdam -Gorinchem etc. naar RoosendaalZeeland 40 mi nuten; van Den HaagRotterdam naar Breda Tilburg 16 minuten. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden „die op de bevolking begon ie schieten". Een uitgave van het orgaan van dë Loemoembavleugel der K. N. B., „Onafhankelijkheid" is in beslag genomen. Het blad had een verslag gepubliceerd van de onlusten in Stanleystad „waar in de autoriteiten die de bevol king hadden uitgedaagd, verant woordelijk werden gesteld". Belga meldt dat uit getuigen verklaringen is gebleken dat de plunderingen en de onrust in dë afgelopen week in de oostelijke provincie van Belgisch Kongo geen politieke oorzaak hadden. De Afrikanen hadden via de tam tam de gebeurtenissen in Stanleystad vernomen en maak ten van dë gelegenheid gebruik om te plunderen. Inmiddels heeft de gouverneur van de oostelijke provincie, Le- roy, een bijeenkomst belegd om te spreken over de middelen ter bestrijding van een golf van valse geruchten die onder de Afrikaanse bevolking circuleren. In het dorpje Aketi brak pa niek uit toen het gerucht de ronde deed dat alle negerbabies op een plaatselijke missiepost zouden worden gedood. In Stanleystad verspreidde zich het gerucht dat de K. N. B.- leider Loemoemba bij de onlus ten van 30 en 31 oktober twee keer in de borst was geschoten maar niet gewond raakte. ENKELE OPKLARINGEN Maandag werd het weer in gro te delen van het Noordzeegebied beheerst door een stormdepres- sie, die ten oosten van IJsland was gelegen. Zuidelijke winden, die in de loop van maandag tot krachtig en langs de kust tot hard of stormachtig toenamen, voerden bij ons tamelijk koude lucht uit Frankrijk aan. Over de Britse eilanden naderde intussen minder koude maritieme lucht. Het begrenzende front bereikte maandagavond onze kust van het westen uit. Vandaag zal ons land zich in de maritieme lucht bevin den. Hierin komen enkele opkla ringen, maar ook hier en daar een bui voor. De wind zal matig tot krachtig zijn uit richtingen tussen zuidwest en west. De middagtemperaturen zullen dezelfde zijn als maandag of iets hoger. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Enkele opklaringen. Enkele opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Matige, af en toe krachtige wind tussen zuidwest en west. Dezelfde mid dagtemperaturen of iets hogere. ZON MAAN Nov. op onder op onder NOVEMBER 10 7.49 16.58 15.10 2.17 v.m. n.m. 11 7.51 16.56 15.33 3.24 11.20 11.25 12 7.53 16.55 15.57 4.30 11.55 13 7.54 16.53 16.22 5.34 0.35 12.40 14 7.56 16.52 16.50 6.38 0.45 12.50 15 7.58 16.50 17.21 7.39 De NederlandsDuitse onderhandelingen. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft maandag in antwoord op vragen gezegd, dat twee moeilijke problemen in de onderhandelingen tussen Ne derland en de Duitse bondsrepu bliek nog geregeld dienen te wor den. Deze problemen zijn, aldus de woordvoerder, het totale gelds bedrag dat aan Nederland be taald zal worden, en verscheidene punten in de kwestie van de grenscorrecties. Verder zei de woordvoerder dat de Bondsregering nog altijd hoopt dat de onderhandelingen voor Kerstmis kunnen worden afgesloten. Advertentie De regering heeft aan de Tweede Kamer een nota gezon den over de hoofdlijnen van het in de eerstkomende jaren te voeren beleid ter bevordering van de vorming van duurzaam persoonlijk bezit in brede kring. De nota is ondertekend door de minister-president, minister van Algemene Zaken, de staats secretaris van Algemene Zaken en de staatssecretaris van Finan ciën. Zij geeft eerst een samenvat ting van de betekenis van de wijde verbreiding van duurzaam persoonlijk bezit waarbij onder meer de nadruk wordt gelegd op de wenselijkheid van dë vorming van duurzaam produktief bezit, in de eerste plaats uit sociaal oogpunt en bovendien Uit econo mische overwegingen. Vervolgens wordt aandacht be steed aan de ontwikkeling van het looninkomen, dë consumptie en de besparingen in de laatste 10 jaren.Uit de in dit verband vermelde cijfers worden o.m. de volgende conclusies getrokken; Met het oog op de groei van dë sociale voorzieningen en de stij ging van het inkomenspeil is het zaak, dat tijdig aan de orde komt de vraag hoe een groter deel van de bevolking geleidelijk aan enig duurzaam bezit zal kun nen vormen. Wat de vermogensvorming in de verschillende sectoren van de volkshuishouding aangaat, kan in het algemeen van een belang rijke groei worden gesproken. Zo stegen de nationale besparin gen van 1.714.000 in 1949 tot ƒ6.490.000.000 in 1958, rsp. van 11,1 procent tot 19,7 procent van het nationale inkomen. De ont wikkeling van de vermogensvor ming in de sector naamloze ven nootschappen hield met dit alge mene stijging gelijke tred, de China heeft India voorgesteld dat de troepen van beide landen zich elk 20 kilometer van de Mac- mahon-Iinie terugtrekken, aldus „Niemv-China". In een brief van de Chinese premier, Tsjou En-Lai, aan pre mier Nehroe u'erd gezegd, dat beide landen zich ook in het westen 20 kilometer moeten terugtrekken van 't gebied waar beide zijden thans werkelijke controle uitoefenen en dat zij moeten beloven geen gewapende strijdkrachten naar de geëva cueerde zones te zenden. Voorts stelde Tsjou voor bin nenkort besprekingen met Neh roe over het grensgebied te hou den. Hangende een regeling zou „de status quo moeten worden gehandhaafd en geen van beide partijen zou moeten pogen de status quo op enigerlei wijze te wijzigen". Beide zijden moeten in het gebied na de voorgestelde terugtrekking hun burgerlijk be st uurspersoneel en onbewapende politie handhaven. Tsjoe En-Lai verklaarde nog dat het voorstel is gedaan han gende een definitieve afbakening van de Indisch--Chinese grens, „zodat onze beide landen zich nimmer meer ongerust zullen behoeven te maken over grens incidenten, of daardoor slaags kunnen raken." Tsjou zei dat dit voorstel ten dele neerkomt op een uitbreiding van het voorstel der Indiase re gering in haar nota van 10 sept. dat geen van beide partijen mili tairen naar Longjoe zal zenden. „Als het noodzakelijk is de af stand van 40 kilometer waarbin nen zich geen militairen zouden mogen bevinden, te vergroten, dan is de Chinese regering be reid dit in overweging te nemen". Tsjou besloot: „De volken van beide landen willen dat wij snel optreden. Ik ben van mening dat wij aan hun wens tegemoet moe ten komen dat wij degenen die elke gelegenheid zoeken om aan de grote vriendschap tussen Chi na en India een einde te maken, niet hun snode doel moeten laten bereiken". „Ik wacht een spoedig ant woord van uwe excellentie", al dus de Chinese premier. In Indische politieke kringen acht men het onwaarschijnlijk dat Nehroe het voorstel van Tsjou E-Lai zal aanvaarden. Dit zou namelijk inhouden dat in La- (lach 15.000 vierkante kilbmeter grond, die door India als Indisch gebied worden beschouwd, onder gezag van communistisch China zouden komen te staan. India en Tsjous voorstel Het Indische kabinet is maan dag bijeengekomen en in welin gelichte kringen te Nieuw Delhi was men van oordeel dat het tot een beslissing over de nota van de Chinese minister-presi dent, Tsjou en Lai, over terug trekking van Chinese en Indi sche troepen langs de grens zal komen voordat de Indische pre- miei, Nehroe, dinsdag' vertrekt voor een kort bezoek aan Mid- den-India. Volgens de „Press Trust of India' hebben „bevoegde waar nemers" Tsjous brief „teleurstel lend" genoemd. In politieke kringen te Nieuw- Delhi achtte men het echter wel mogelijk dat Nehroe zal in stemmen met neutralisering van de noordoostelijke grens. Maar men vond het in politieke kringen vrijwel onmogelijk voor Nehroe terugtrekking van In dische toepen in Ladach in het noordwesten te aanvaarden. Van gewoonlijk welingelichte zijde is vernomen dat premier Nehroe maandagavond op een bijeenkomst van een werkeom- missie van de Congrespartij heeft gezegd dat Tsjou's voor stel tot terugtrekking van de troepen misschien voor China niet onvoordelig zou zijn maar voor India is het dat wel. Bij de uitvoering zouden zich admini stratieve moeilijkheden kunnen voordoen. De oorzaak hiervan is verschil van mening over het verloop van de grens. Nehroe zou hebben gezegd, dat de geest van Tsjou's brief niet slecht is. De bezwaren zijn van praktische aard. Van genoemde zijde werd ver der vernomen dat Nehroe zich niet heeft uitgelaten over Tsjous voorstel tot een ontmoeting met hem. Naar verluidt, heeft de Indi sche premier speciaal melding ge maakt van de behulpzame hou ding van de Sowjet-Unie. Advertentie.) VICTORY |vanct een lichte sigaar 1 voor i vermogensvorming door de over heid bleef hierbij duidelijk ten achter. De vermogensvorming in de sector gezinnen (inclusief be drijven in niet-N.V.-vorm) ont wikkelde zich daarentegen vrij snel. Er is echter aanleiding te veronderstellen dat bij de lagere inkomens afgezien van aan spraken op sociale voorzieningen, pensioen e.d. nauwelijks spra ke is geweest van enige vermo gensvorming. Vervolgens wordt opgemerkt dat een beleid, gericht op de be vordering van duurzaam bezit beoogt mede bij te dragen tot het bereiken van een meer evenwich tige ontwikkeling in de vermo gensverhoudingen. Gestreefd wordt naar een wij dere verbreiding van het vermo gen, dat in dë toekomst binnen de volkshuishouding nieuw wordt gevormd. De bevordering van de bezits vorming is primair een taak voor de burgers persoonlijk en van het maatschappelijk leven zelf. Dit neemt niet weg dat ook dë regering daarbij een eigen verantwoordelijkheid heeft, naar zij betoogt. Zij wil daartoe een algemeen sociaal-economisch be leid vormen, dat de voorwaarden en het klimaat schept, waardoor bezitsvorming in brede kring mogelijk wordt. Met name wil dë regering streven naar zo hoog mogelijke inkomens bij brede lagen van het volk, waardevast heid van het geld en de ontwik keling van de persoonlijke ver antwoordelijkheid ook in het sociaal-economisch leven. Ook vindt dë regering speci fieke, op bezitsvorming gerichte, maatregelen gewenst. Zij acht namelijk een gunstig algemeen sociaal-economisch klimaat niet voldoende. Naast de bestaande consumptieprikkels zijn spaar- prikkels nodig, die de aandacht vestigen op het belang van duur zaam persoonlijk bezit, zegt zij. In het recente verleden is met een drietal specifieke maatrege len een begin gemaakt, te weten de jeugdspaarwet, de in voorbe reiding zijnde premiespaarrege ling rijksambtenaren en het te wijzigen wetsontwerp tot vrij stelling van sociale en fiscale lasten van werkgeversbijdragen in bouwspaarfondsen. In brede kring wordt beseft dat op den duur niet met deze drie maatregelen kan worden volstaan. De regering acht het gewenst enige nieuwe maatregelen uit te werken, waarbij zij tot uitgangs punt neemt dat het gaat om brede lagen van ons volk (dus werknemers en zeifsand'igen) en om produktief bezit. Deze nieu we maatregelen zijn: Verdere verruiming van vrijstelling van lasten. De regering is voornemens de tegemoetkomingen, bedoeld in bovengenoemd wetsontwerp, niet alleen uit te breiden tot werkge versbijdragen aan spaarfondsen gericht op andere vormen van duurzaam bezit dan woningen, maar nog tot een verdere uit breiding te komen. Deze nieuwe verruiming heeft ten doel in het kader van een vrijere loonvor ming in het bedrijfsleven, de totstandkoming te bevorderen van stelsels van winstdeling ten behoeve van werknemers. Ver wacht mag worden dat de tot standkoming van de voorgestelde maatregelen zal leiden tot stij ging van het aantal bedrijfs- spaarregelingen. Daarmee zal het aantal werknemers dat in de gelegenheid is aan een bedrijfs- spaarregeling deel te nemen aan zienlijk toenemen. Toch zullen hierdoor niet alle werknemers worden bereikt. Dat geldt met name voor de kleinere bedrijven met minder dan 20 werknemers. Bovendien zouden - - indien met deze en de reeds eer ge noemde maatregelen wordt vol staan naar het oordeel der regering de niet-werknemers in onvoldoende mate in het bezits- vormingsbeleid worden betrok ken. Algemene premiëring van besparingen en fiscale vrij stellingen van inkomsten uit bezit. Met het oog op het boven staande heeft dë regering in be ginsel besloten 'n algemene pre miëring van besparingen in te voeren en daarenboven te over wogen. op welke wijze langs fis cale weg het klimaat voor het sparen kan worden begunstigd. De regering denkt aan een be lastingvrije premie van 20 pet voor besparingen van meerder jarigen, met dien verstande dat van gehuwden slechts een der echtgenoten daarvoor in aan merking kan komen. De premie zou dienen te wor- drag van ten hoogste 400 per persoon per jaar, over spaarbe- dragen die gedurende vijf jaren zouden moeten uitstaan op een bijzondere spaarrekening, aan de belegging, gedurende 5 jaren, in effecten en eventueel aan de aankoop of schuldaflossing van een eigen huis. Nagegaan zal worden in hoe verre het mogelijk is verschui vingen van besparingen van ge wone spaarregelingen naar de gepremieerde sector tegen te gaan. In dit verband wordt onder meer gedacht aan het stellen van een inkomens- of vermogens grens. Ten aanzien van de fiscale faciliteiten heeft de regering aandacht geschonken aan de mo gelijkheid binnen bepaalde gren zen vrijstelling te verlenen van inkomsten voor inkomen uit be zit. Dit heeft nog niet tot een con clusie geleid voor wat de vorm geving betreft. Bevordering van effecten bezit De regering beoogt ter ver gemakkelijking van risicosprei ding voor de belegging door de kleinere spaarders een alge hele -vrijstelling van vennoot schapsbelasting aan speciale, nog op te richten, beleggingsmaat schappijen, die zich in het bij zonder ten doel stellen het spa ren ingevolge de algemene spaarregeling of via bedrijfs- spaarregeling te bevorderen. Voorts beoogt de regering het scheppen van een wettelijke vrij stelling van registratierecht voor het plaatsen en volstorten van aandelen in deze bijzondere be leggingsmaatschappijen en van het eventueel verschuldigde zegelrecht. Tenslotte heeft de regering het voornemen een wet telijke voorziening voor te stel len tot vrijstelling van zegel recht voor binnenlandse obliga ties, met een nominale waarde van ƒ100 of minder. (Dit zegel recht, verschuldigd bij de uitgif te van binnenlandse obligaties, bedraagt pet van de nominale waarde.) Budgetaire gevolgen. Wanneer de nieuwe maatrege len tot stand zullen zijn gekomen zullen zij na enige tijd invloed hebben op de rijksbegroting. Irc verband daarmede is in de nota een globale schatting opgenomen van de budgetaire lasten. Verwacht wordt dat na verloop van enige jaren zullen deel nemen: aan de jeugdspaarwet 400.000, aan de ambtenaren- spaarregeling 200.000 aan rege lingen ingevolge eergenoemd wetsontwerp 300.000 en aan de algemene spaarregeling 500.000 a 1.000.000 personen. Op grond hiervan worden voor deze maat- regeling de jaarlijkse budgetaire lasten geschat op totaal onge veer 45 a 65 miljoen. Overigens heeft dit budgetaire offer in zo verre een bijzonder karakter, dat het gezien moet worden in sa menhang met de te verwachten toeneming van de besparingen in de particuliere sector. De regering vertrouwt dat met deze maatregelen kan worden be reikt dat bij een groeiend natio naal inkomen het nieuw gevorm de een zo ruim mogelijk verbrei ding onder bevolking vindt. Po zuinigste oliehzard van Nederland (proefondervindcli;^ bewezen) OUEHAAKD: 300 dt luxe-brutt» cap.: ca. 10 500 Kcal 'u. f - AGO de luxe-bruto cap.: ca. 16 000 Kcal ti. (430- Dit model - met kookgelegenheid - groot in capaciteit maar klein van on-.vang, werd door vele Huisvrouwen uitver» koren, vanwege zijn eenvoudige, doch sierlijke vormgeving. Door de 10 belangrijke schriftelijke garanties, gegarandeerd géén last van koude voeten, géén sterke rcetvormirg en géén hoge brandstofkosten. (Gcén ander merk geeft dit') Uitgevoerd met de veel besproken, zuinige Rocl.ct brander- pot en Rocket a.tomatuche trekrejclaar. (Belangrijk'J Neem dus géén genoegen met een mindere kwaliteit Laat nu reeds een Hoenscn bij de ofkiele Hoenson dealer In Uw woonplaats reserveren, want de vraag is ff r Verstandige mensen gaan bij aanschaf van een haard, op hun eigen gezonde oor deel af. Zij weten, dat ondanks de crcrme reclame-campagne voor ouderwets kelen stoken, de Hocnson oliehaard rr.et Cr- richte Warmte dc ideale verv. rmirigs- bron is voor iedere wening of fiat. Dit heeft de practijk bewezen! OFFICIAL HOENSON DEALT" DE OLIESPECIALIST Dykstr. 7-9, Tel. 2056, Terneuzen

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1