roomboter LEXINGTON 4 iSport STOFFELS-RISSEEUW Beursoverzicht Eric de Noorman - Het recht der lange lansen De staking in de Amerikaanse staalindustrie Dit beschuitje smaakt als een «taartje» en dat komt doorde roomboter. Geen iveer kan U deren met Zelfs huisvrouwen weten het niet. VOETBAL WIELRENNEN Vrijdag 6 november 1959 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 De pogingen om voor de reeds ruim 15 weken durende staalsta- king een oplossing te vinden, worden krachtig voortgezet. Het is echter opmerkelijk, dat aan de nieuwe richtlijnen, waarop reeds tot overeenstemming werd geko men tussen de arbeiders en twee staalproducenten betrekkelijk weinig aandacht is geschonken en dat niettegenstaande het feit, dat deze de weg kunnen effenen ^oor nieuwe betrekkingen tussen werkgevers en werknemers. Tot op zekere hoogte is dit be grijpelijk: de openbare belang stelling gaat vooral uit naar de procedure waaronder de staalsta- king nu voor het Amerikaanse Opperste Gerechtshof is ge bracht. Volgens de Taft-Hartley Wet op de Arbeidsverhoudingen moet thans door de opperste rechters worden uitgemaakt of het land door de staking in een ..nationale noodtoestand" is ge komen en pas als het antwoord bevestigd is kan de regering met succes gelasten dat het werk ge durende een „afkoelingsperiode" van 80 dagen wordt hervat. Dit zal nu dezer dagen plaats vinden. Het ziet er dus naar uit dat de hoogovens binnenkort weer in bedrijf zullen worden gesteld en men hoopt dat dan misschien een meer ontspan nen sfeer de nieuwe onderhande lingen zal beheersen. Bovendien heeft ach het ver schijnsel voorgedaan dat de be sprekingen tussen werkgevers en werknemers plaatselijk reeds succes hebben opgeleverd. Verle den week heeft de Kaiser Steel Corporation in Californië, een onderneming behorende tot een door Henry J. Kaiser in de laat ste twee decennia opgebouwd in dustrieel complex, een afzonder lijke overeenkomst met de vak bond gesloten. Haar voorbeeld werd spoedig gevolgd door een staalfabriek in Detroit, doch daarbij is het voorlopig gebleven. Nu ligt de betekenis van deze overeenkomsten niet zozeer in de omvang van de er bij betrokken industrie of in de bres die er door is geschoten in het front van de verenigde staalfabrikan ten. Evenmin zou het juist zijn te zeggen dat de door Kaiser ge volgde methode de enig mogelij ke oplossing in de huidige situa tie is. President Eisenhower heeft in zijn laatste persconfe rentie terecht gezegd dat de overeenkomst een vingerwijzing behoort te zijn voor beide par tijen hoe zij de weg naar het her stel van de produktie kunnen terugvinden. Hij zeide in dit ver band dat noodzakelijkerwijze een meer verzoenende houding moest worden aangenomen. Kaiser verkeert in een enigs zins andere positie dan de gemid delde fabrikant omdat zijn staal industrie in Californië Fonta- na nog betrekkelijk jong is. In staalkringen is men van mening dat de nieuwe overeenkomst van Kaiser met de vakbonden zijn ar beidskosten in het eerste jaar met ongeveer 10 dollarcent per man-uur zal verhogen, maar dat de kostenverhoging voor andere bedrijven 17 dollarcent zou be dragen. Ofschoon deze overeenkomst dus niet geschikt zou zijn voor de gehele industrie, moet er wel re kening mee worden gehouden dat ze haar invloed zal doen gelden hij de nog komende onderhande lingen. Zelfs al maakt de pro duktie van Kaiser niet meer dan 2 procent uit van het totaal, toch is deze fabriek de op acht na grootste van de in totaal 260 staalfabrieken. Bovendien komen in het nieuwe contract een twee tal opmerkelijke bepalingen voor, waarvan de waarde nu in de praktijk kan worden getoets, een punt dat van het allergrootste be lang is voor de gehele Ameri kaanse economie, namelijk wat moet worden gedaan om te voor komen dat loonsverhogingen een inflatie in de hand werken en hoe het arbeidsproces moet worden aangepast aan de eisen van de steeds verder doordringende autonomie. Wat dit laatste punt betreft is in de overeenkomst van de Kai- serfabrieken de bepaling opgeno men dat een uit werkgevers en werknemers samengestelde com missie zal worden ingesteld, die gemachtigd is in de fabriek be slissingen te nemen een con cessie van de zijde van de vak bond die tot dusver geweigerd had over een nieuwe arbeidsinde- ling te onderhandelen, terwijl de werkgever, evenals elders, er naar streefde veranderingen daarin aan te brengen zonder overleg met de vakbonden. De belangrijkste nieuwigheid van het allergrootste belang voor de toekomst is een in het contact opgenomen bepaling „voor de billijke verdeling van de economische vooruitgang", e.e.a. ter beoordeling van een commis sie van deskundigen drie aan gewezen door de werkgevers, drie door de werknemers en aan gevuld met drie (iets heel nieuws) uit verbruikerskringen. Hun taak bestaat uit een plan ning op lange termijn en opstel ling van een billijke formule voor de winstdeling zonder gevaar voor inflatoire gevolgen. Met een dergelijke formule zou de vast stelling van een geldigheidsduur der overeenkomsten overbodig worden en dus de telkens terug kerende onderhandelingen voor nieuwe contracten tot het verle den gaan behoren. Daarmee wil natuurlijk niet ge zegd worden dat nu ook de sta kingen tot het verleden zullen behoren, maar het mag zeker niet over het hoofd worden ge zien dat een volkomen nieuwe oplossing voor een oude kwestie is gevonden, die niet zal nalaten ook op andere terrein invloed uit te oefenen. EEN MEEUW VAN DE KLOK Mensen die des morgens om elf uur de Delfgauwseweg te Delft passeren, kunnen daar een kopmeeuw aantreffen die één of twee makrelen in ontvangst neemt. Dit gebeurt bij de vishan delaar J. de Bruin aldaar, die 3 jaar geleden er een gewoonte van heeft gemaakt om dagelijks om elf uur een kopmeeuw te verrassen met één of een paar makrelen. De meeuw laat sinds dien geen dag verstek gaan. Hij weet de tijd zó goed. dat men het horloge er gerust op gelijk kan zetten. Zonder zich iets aan te trekken van het vrij drukke ver keer strijkt hij om 11 uur op de weg neer om toe te happen als hem de lekkernij wordt toege worpen. Cubaanse majoor Lanz in de Ver. Staten gearresteerd Majoor Pedro Diaz Lanz, voormalig hoofd van de Cu baanse luchtmacht tijdens het bewind van premier Castro, is woensdag in Miami gearre steerd. Cuba had zijn uitlevering ge vraagd. Premier Castro be schuldigde hem onlangs van, dat hij vluchten boven Ha vanna had georganiseerd waar bij pamfletten en bommen wa ren uitgegooid. Verscheidene mensen zouden zijn gedood of gewond. De Cubaanse regering heeft twee weken om bewijsstukken tegen Lanz in te dienen. Duits schip door Fransen opgebracht De Franse marine heeft woensdag het Westduitse vrachtschip „Bilbao" aangehou den en naar Cherbourg opge bracht. Men vermoedde dat het schip oorlogsmateriaal voor de Algerijnse opstandelingen aan boord had. Het was op weg naar Noord-Afrika. (Advertentie! éi? é&Zèsz. Kil NEDERLANDS JUlYELBUREAll RIJSWIJK (LH.) De kolenmijn „Quatre Jean" te Queue du Bois bij Luik zal, over- Advertentie from America's Best Tobaccos Belgische kolenmijn wordt gesloten eenkomstig de wens van de Europese gemeenschap voor ko len en staal, op 31 december van dit jaar worden gesloten. De aan deelhouders hebben op een bij zondere vergadering, welke eer gisteren te Luik werd gehouden, het besluit daartoe genomen. Tijdens deze vergadering hield de bevolking van het plaatsje 'n betoging, waaraan door school kinderen en verscheidene plaat selijke verenigingen werd deelge nomen en waarop tegen de slui ting van de mijn werd geprotes teerd. CYPRUS Vijf Grieks-Cyprische leden van de gemeenteraad van Ni cosia hebben ontslag' genomen uit protest tegen een door de burgemeester van de stad, Der^ vis, en de burgemeesters van vijf andere steden ondertekend memorandum aan aartsbis schop Makarios. In dit memo randum werd gezegd dat de verkiezingen voor een president en een vice-president van de Cyprische republiek uitgesteld behoorden te worden en dat een nieuwe groep van Griekse Cyprioten gevormd zou moeten worden om de overeenkomsten van Londen en Zurich te be studeren. De afgetreden raads leden zeiden dat dit memoran dum er toe strekte de bevolking op een kritiek ogenblik te ver delen. Het enig overgebleven raads lid van Nicosia, Araouzos, be vindt zich in Londen als lid van een werkgroep in het kader van de genoemde overeenkom sten. Ook hij heeft telegra fisch zijn trouw aan aarts bisschop Makarios betuigd. Mogelijk zal de gouverneur, sir Hugh Foot, in overleg met de aartsbisschop een nieuwe raad voor Nicosia aanwijzen. ELEKTRICITEITSBEDRIJF EXPLOSIE IN ONDERSTATION Gistermiddag omstreeks kwart over drie waren in het onderstation van het gemeente lijk elektriciteitsbedrijf aan de Jan Wapstraat twee technici bezig met de montage van een schakelveld. Het waren de 56- jarige J. W. L., chef-elektriciën bij het G.E.B. te Den Haag en de 31-jarige N. W. C„ technisch ambtenaar bij het G.E.B.uit Rijswijk. De heer L. werkte op de derde, en de heer C. op de vierde étage van het schakel veld. Door tot nu toe onbekende oorzaak schoot op zeker mo ment een steekvlam van de derde naar de vierde étage, ge volgd door een kleine ontplof fing. Beide mannen werden door de steekvlam getroffen en moesten met ernstige brand- en andere wonden naar het zieken huis aan de Zuidwal worden overgebracht. Beider toestand is ernstig. Het ongeluk in het ondersta tion van het G.E.B. te Den Haag ontstond tijdens werk zaamheden die verricht werden voor het ombouwen van de schakelinstallatie, nodig gewor den door de steeds toenemende vraag naar elektriciteit. Er trad een driefasige kort sluiting op, waardoor de voeden de kabel en de schakelinrich- ting uitvielen. De door deze in stallatie bediende stadsdelen Spoorwijk en Laakkwartier kwamen daardoor zonder stroom. Nadat de installatie was vrijgemaakt en weer in be drijfsklare toestand was ge bracht, kon omstreeks 19.00 uur de stroomlevering worden her vat. „Graslinnen, kloosterlinnen, fraaie uitdrukkingen, waardoor menige huisvrouw zich laat mis leiden, want zelfs die weten lang niet allemaal, dat graslinnen en kloosterlinnen niet anders is dan gewoon katoen, 100 procent katoen." Dat zei donderdagmiddag de directeur van een linnenfabriek te Eindhoven, de heer W. P. J. van Dissel, en hij werd daarbij gesecondeerd door de Belgische oud-minister van Buitenlands» Handel, André Dequae, voorzit ter van de internationale federa tie van vlas en hennep, die drie dagen in congres bijeen is in het Koninklijk Instituut voor de tro pen te Amsterdam. De Westeuropese vlasindustrie heeft talloze problemen op te lossen. In menig land moet deze industrie tegenwoordig zelfs ge subsidieerd worden. De voorzit ter sprak in dit verband over de ernstige Russische concurrentie, die in de afgelopen jaren in West-Europese landen vlas af zette tegen prijzen, die nog niet eens aan de Russische producent betaald werden. „Rusland heeft zich daarmee schuldig gemaakt aan dumping," ging hij voort „en heeft in West-Europa de vlaspro- duktie op de rand van de af grond gebracht." Voor een aantal vertegenwoor digers van de pers zette hij ver der uiteen, dat deze toestand niet alleen voor de vlasproducenten uitermate gevaarlijk is, maar evenzeer voor de spinnerijen en weverijen, die indien er geen kentering ten goede komt op den duur geheel afhankelijk zou den worden van de Russische be reidheid tot levering. Bovendien zou Rusland dan de prijs kunnen opdrijven. Op het congres wordt dus gepleit voor een basis-be voorrading, die geschieden moet door Westeuropese producenten. Hoe nuttig dit zou zijn is dit jaar gebleken, nu ook Rusland als ge volg van de droge zomer nauwe lijks in staat is vlas te leveren, wil de consumptie in Rusland zelf niet in het gedrang komen. De heer Van Dissel deelde mede, dat sinds 1 oktober in Nederland een propaganda-actie voor echt linnen wordt gevoerd. Reeds zijn vele winkels met echte linnen theedoeken en tafel lakens bevoorraad. Het publiek kan dit zelf controleren aan het nieuw ingevoerde kwaliteitsmerk, waarop vermeld staat: half lin nen, dan wel: heel linnen. „Tegen de misleiding van de namen gras linnen en kloosterlinnen kunnen ■wij niets doen", zo zei hij desge vraagd. „Het is katoen, maar de woorden zijn blijkbaar zo inge burgerd, dat het gebruik ervan niet meer strafbaar wordt geacht of als oneerlijke concurrentie wordt beschouwd." (Advertentie) HUSQVARNA NECCHI ELNA FRIDOR enz. gratis leasen TERNEUEEN ZAAMSLAG vrijblijvend demonstratie aan huis eigen rep.-inriehting in mil van Uw oude machine Noordstraat 74, t«L 2591 TeL 331 Activiteit van Algerijnen in Parijs Een afdeling van vijftien leden van de Algerijnse organisatie F.L.N. gewapend met machine pistolen en revolvers, heeft woensdagavond in de Parijse voorstad Colombes een aanval gedaan op een hotel dat wordt bewoond door leden van de ge matigde Algerijnse organisatie M.N.A. Bij de schietpartij die bij het hotel ontstond, werd een Franse jongeman gedood. De M.N.A.-leden die ook ge wapend waren met machine pistolen en revolvers, dreven de aanvallers na een belegering van vijftien minuten op de vlucht. Toen de politie verscheen, wa ren alle deelnemers aan de strijd verdwenen. DE AMERIKAANSE STAALSTAKING Vertegenwoordigers van de werkgevers en de werknemers in de door staking getroffen Amerikaanse staalindustrie heb ben woensdag beraadslaagd, zon der dat enige vooruitgang werd geboekt. De voornaamste regeringsbe middelaar, Joseph Finnegan, op wiens initiatief het overleg plaats vond, verklaarde later tegenover verslaggevers: „Beide partijen zien uit naar de uit spraak van het hooggerechts hof" (over de vraag, of de wet van Taft en Hartley in dit sta dium van de staking kan wor den toegepast). Er is geen datum voor een nieuwe bijeenkomst bepaald. OLIES LAGER IN OVERIGENS VASTE MARKT De handel van gistermiddag nam hier en daar voor de inter nationale waarden flinke af metingen aan. De arbitrage deed van zich spreken en daarnaast was er veel speculatieve vraag, waartegenover niet voldoende aanbod aanwezig was. Wall Street had met de gunstige ten dentie op het Damrak niets te maken, doordat het mede door de aanhoudende staalstaking, voor de zoveelste achtereenvol gende maal over vrijwel de ge hele linie lusteloos sloot. De vaste stemming voor aandelen Philips kwam hier van Duitse zijde. Van die kant worden bin nenkort zeer gunstige derde kwartaalcijfers van het Philips- concern verwacht en Amsterdam denkt er net zo over. Hoofdzake lijk hierdoor bestond er voor de aandelen een grote belangstel ling en werden op 674 circa 8 punten aan de winst van 11 pun ten van woensdag toegevoegd. Unilever zal op 11 november laat in de namiddag het interimdivi dend 1959 bekendmaken. Dit wil op zichzelf niets zeggen maar ter beurze gaan er geruchten, dat naast deze bekendmaking tevens door de maatschappij een i mededeling zal worden verstrekt over een hoger jaardividend i 1959. Gezien het huidige zeer lage jrendement behoort een dividend- verhoging zeker tot de mogelijk heden, aldus de beurs. Op een fen ander werd gistermiddag vooruitgelopen waardoor de mar garinepapieren op een hoogte- pcord van 701 pet werden ge- racht, na een opening op 698. slotkoers van woensdag be droeg 69414. De hoogste koers kon niet behouden blijven en tegen het slot werd weer 698 ge noteerd. AKU's deden het giste ren wat kalmer aan en boekten een punt winst. Kon. Olies tegen de draad in ruim 2 gulden lager. De aandelen kwamen dollar lager uit New York. De handel in dit fonds was gering. De scheepvaarten prijshoudend zonder meer, terwijl op de beleg- gingsmarkt de langlopende staatsfondsen vast en de kort lopende obligaties eerder iets ge makkelijker in de markt lagen bij geringe omzetten. De drukte voor de Amerikaan- tjes was gisteren een stuk min der. De slotkoers van Stude- baker-Packard in Wall Street was voor het Damrak een grote tegenvaller omdat men woens dag 2 dollar boven pariteit no teerde. Deze tegenvaller moest gisteren verwerkt worden ten koste van de belangstelling. Hierdoor vond een koersreactie plaats en gedaan werd van 281» tot 28 9/16 dollar, tegen woens dag als slot prijs 29% dollar. In land Naturalgas werd op 6%-% dollar geadviseerd tegen 7 5/16 dollar de vorige dag. De introductie van certificaten Madison Fund, inc. trok grote belangstelling. De prijs per cer tificaat van 10 gewone aandelen werd vastgesteld op 20% dollar ofwel circa ƒ770. Xn de lokale sector Du Croo en Brauns een paar punten in reactie. Prolongatie 3 procent. NABEUBSKOERSEN. Kon. Olie155.80156.50 (156.75) Philips: 670%—673 (671%) Unilever: 696—698 (695%) BEURSINDICES 3/11 4/11 5/11 Int. concerns 452.24 456.19 454.93 Industrie 2v9.28 241.14,242.75 Scheepvaart 155.64 155.64 155.42 Banken 175.27 174.45 174.12 Ind. fondsen 135.53 136.10 136.10 Algemeen 314.07 316.38 316.13 13. „Waarom achten, als we er geen zin in he'ooen", bromt Svein. „Laten we in twee groepjes verder gaan: de ene linke, de andere helft rechts. Verdwalen kunnen we niet, want bij deze splitsing kun nen we elkaar altijd weer vinden". Het idee lokt de anderen wel aan, maar Eric schudt het hoofd. „Bij elkaar blijven, dat moeten we. Kom, hier in de bossen, ter zijde van het pad, kunnen we de nacht doorbrengen en bovendien een oogje in het zeil houden". Als schimmen zo stil glippen Eric en zijn metgezellen weg lus sen de stammen op de helling. Ze volgen een wildpaadje en Eric knikt tevreden, als hij merkt, dat de grond, voorbij de eerste heuvel rug weer een weinig daalt. Zo zul len ze in ieder geval van het pad niet te zien zijn, al maken de dicht opeenstaande stammen ontdekking toch niet al te waarschijnlijk. Op een kleine open plek naast een klaterend watervalletje beslui ten ze te blijven en Svein wrijft vergenoegd in de handen. „Hier vinden ze ons nooit im mers", grijnst hij, „Bos, bos, bos, overal bos, héhé en het krioelt hier gewoon van de herten... Komaan laat me een avondmaal bii elkaar si bieten". hij vindt zelfs goed, dat er een klein rookloos vuurtje gemaakt .wordt. Zacht pratend zitten zij bijeen, wachtend op de terugkeer van de lange Sakser, als Wolf eensklaps begint te grommen. „Qpof hel vuur", fluistert Eric Glimlachend stemt Eric toe en scherp... „Er is iets niet in orde..." OM DE EUROPESE VOETBALBEKER. Sparta verloor vai IFK-Göteborg. Sparta is er donderdagmiddag m het Ullevi-stadion van Göte- borg niet in geslaagd zich direct te plaatsen in de kwart-finales van het tornooi om de Europese voetbalbeker. De tweede ontmoeting tussen Sparta en IKF Göteborg eindig de in een 31 zege voor de Zweedse kampioenen. Aangezien Sparta zondag 25 oktober in Rot terdam de eerste wedstrijd tegen IFK met dezelfde cijfers heeft gewonnen, is een beslissingswed strijd noodzakelijk om uit te ma ken welke ploeg overgaat naar de kwart finales. De ruststand was 10 in het voordeel van de Zweden. TOUR OE FRANCE TWEE DAGEN KORTER De organisatoren van de Tour de France, de Franse sportbla den .,1'Equipe" en „Parisien Li- beré" hebben bekend gemaakt, dat zij, om tegemoet te komen aan de algemene wens de étappe wedstrijden te bekorten, de Tour de France 1960 met twee dagen hebben ingekort. Als data zijn vastgesteld voo» de start zondag 26 juni en voor de laatste étappe zondag 17 juli De start, anders altijd op don derdag, is dus drie dagen opge schoven en de laatste étappe, die sedert enkele jaren op zaterdag werd gereden, vindt nu evenals vroeger weer op zondag plaats.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5