Belgische parlement spreekt vertrouwen uit in Kongobeleid Amerikaanse plannen Begroting van Economische Zaken Weeroverzicht WEERBERICHT HOOGWATER RADIOdeBUCK JAGO shawls Uióóé/l-KooU ZON-en MAANSTANDEN voor onderwijs-T. V. vanuit vliegtuig Negenjarig Amerikaans televisiesterretje op weg naar het Witte Huis Jongen dodelijk gewond bij vechtpartij flonkering WJ abonnement: Termsuzen. Olrecteur-Hoofdredacteur I van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adresSmidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,- per kwartaal; per maand f2,—: per week 48 ct Losse nrs 9 et DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 6 NOVEMBER 1959 15e Jaargang Nr 4826 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. Wh Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties)': 5 regels ƒ1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adree Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nor. Met 116 tegen 78 stemmen en Cén onthouding heeft het Belgi- «che parlement donderdagavond riin vertrouwen uitgesproken in het regeringsbeleid ten aanzien V3n Kongo. De stemming over de door vertegenwoordigers van de heide regeringspartijen, de Chr. Volkspartij en de L.berale party, ingediende motie van vertrouwen werd gevoerd na een debat, dat drie dagen duurde. Belgische militairen naar Kongo Een detachement van 170 Bel gische militairen, allen vrijwilli gers, is woensdag per schip uit Antwerp- aar Kongo vertrok ken. Voor het eind van de maand vertrekt een tweede groep van 130 man. Studenten demonstreren tegen uitzending van dienstplichtigen naar Kongo Ongeveer 150 studenten van de vrije universiteit van Brus- Ffl hebben donderdag een pro- tcstmars door de binnenstad gemaakt tegen het eventueel renden van dienstplichtigen naar Kongo. Zij voerden enige 5pandoeken mee met het op schrift „Geen miliciens naar Kongo". Een groep tegenbetogers, even^ eens studenten, wist op een ge geven ogenblik een van de spandoeken buit te maken. Spoedig daarop loodste de po litie de betogers naar een zij straat. waar de stoet werd ont bonden. Amerikaans krediet voor Belgisch Kongo Het ministerie voor Belgisch Kongo en Roeandaz-Oeroendi heeft met een groep Ameri kaanse banken een overeen komst gesloten voor een krediet van 20 miljoen dollar ter voort zetting van de financiering van plannen voor economische ont wikkeling, aldus meldt de „Mor gan Guaranty Trust". Het kre diet zal worden gegarandeerd door de Belgische regering, die hiervoor de goedkeuring van het Belgische parlement zal vragen. PLAATSELIJK OCHTENDMIST Na het wegtrekken van een depressie draaie de wind naar noordoostelijke richtingen en werd polaire lucht aangevoerd waarin flinke opklaringen voor kwamen. Plaatselijk ontwikkel den zich evenwel ook enkele buien. Uit het noorden nadert een rug van hogeluchtdruk die zich uitstrekt van de Britse eilanden naar Scandinavië, die het weer heden zal beïnvloeden. In verband hiermee zal er wei nig wind zijn. Dit gaat gepaard met een koude nacht en och tend, waarbij zich mistbanken ormen, die zich hier en daar ok gedurende een groot deel an de ochtend zal weten te •landhaven. Na het oplossen van de mist zal de temperatuur tot ongeveer dezelfde waarden als donder dag oplopen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdagmor gen tot vrijdagavond. Weinig wind. In de ochtend plaatselijk mist, overigens wisselende bewolking '■n op de meeste plaatsen droog eer. Dezelfde middagtempera- 1 "ren als donderdag of iets lage- ie. Meest zwakke wind. ZATERDAG 7 NOVEMBER In zijn antwoord op de spre kers verklaarde de minister van Kongo, De Schrijver, dat het zijn bedoeling is, dat een aantal par lementsleden, vertegenwoordigers van de drie grote partijen in België (Katholieken, socialisten en liberalen) hem terzijde zullen staan tijdens het algemeen over leg, dat tussen 20 en 30 novem ber te Leopoldstad met Kongo lese leiders zal worden gehou den. Voor het bijwonen van dit overleg zal de minister over on geveer twee weken naar Kongo vertrekken. De parlementsleden, die hem zouden vergezellen, zou den kunnen worden aangewezen door de voorzitters van de drie partijen. Namens de socialistische frac tie verklaarde de heer Collard, dat de socialistische partij de regering geen vertrouwen kan schenken. Naar haar mening eisen de omstandigheden dat op korte termijn, in België, een ronde-tafel-conferentie zal wor den gehouden, waaraan zowel de politieke leiders van Kongo als vertegenwoordigers van het Bel gische parlement deelnemen. Het voorstel van minister De Schrijver aan de drie grote natio nale partijen om parlements leden aan te wijzen die hem zou den vergezellen naar Leopold stad, kwam overeen met een suggestie, namens de liberale fractie gedaan door de heer Janssens, die het overleg dat in de Kongolese hoofdstad zal wor den gehoulen, een „ronde-tafel bijeenkomst" noemde. Hij meen- Advertevtip HOOPDSW.B'f-HÓ TfL 25/3 TERNF.UZFN de dat de deelneming van een aantal Belgische parlementsleden aan dit overleg „een gunstige psychologische schok kan ver wekken en de voortzetting van de dialoog met de inlandse lei ders kan vergemakkelijken". (Advertentie.) De complete collectie MODERNE vindt U bij AXEL Verklaring van Couve de Murville Minister Couvé de Murville heeft donderdag op een bijeen komst van de commissie van buitenlandse zaken van de Fran se Senaat verklaard dat Enge land volledig in kennis is gesteld van Frankrijks bezwaren tegen de kleine vrijhandelszone. Het speet hem dat de Europese organisaties geen eenheid vor men. Frankrijk is echter vastbe sloten om met zijn partners in de E.E.G. voort te gaan op de weg van de economische integratie van de zes, aldus Couvé de Mur ville. Hij wees erop, dat Italië en West-Duitsland, wat hun mening over de politieke samenwerking betreft, dicht bij Frankrijk staan, maar dat België, Luxemburg en Nederland op dit punt nu niet zo eensgezind achter Frankrijk staan. In verband met het komende bezoek van de Britse minister van Buitenlandse Zaken. Selwyn Lloyd, aan Parijs, zei Couvé de Murville dat Frankrijk zich er over verheugd, dat Engeland het eerste Westelijke land is dat con tact met Frankrijk zal opnemen over de «voorbereiding van de Westelijke topconferentie te Parijs. v.m. n.m. ireskens 6.19 6.59 fineuzen 6.54 7.34 lansweert 7.34 8.14 'al soorden 7.44 8.24 ZON MAAN op onder op onder j V 6 7.42 17.05 13.10 22.48 7 7.44 17.03 13.47 23.58 8 7.46 17.01 14.18 9 7.47 17.00 14.45 L08 10 7.49 16.58 15.10 2.17 In onderwijskringen in het midden-westen der Vererfigde Staten bestaan plannen om eind 1960 televisie-programma's ten behoeve van het onderwijs uit te zenden vanuit een vliegtuig. Dank zij financiële steun van de Ford stichting zal tot aan koop kunnen worden overge gaan van een passagiersvlieg tuig, een DC-7, dat tijdens de uitzending over een gebied van zes staten zal vliegen: de pro gramma's bereiken op deze wijze een gebied, met naar schatting 13.000 scholen en inrichtingen voor hoger onderwijs. Het vlieg tuig reayleert de programma's, bestrijding van de aanloopkosten een universiteit in Indiana. Volgens de voorlopige plannen zal begonnen worden met bet uitzenden van 24 lessen van een half uur per dag; de bedoeling is uiteindelijk te komen tot een totaal van 72 lessen per school dag. De meeste cursussen zullen opgenomen worden op video tape, die is opgenomen op bo- venbenoemde universiteit of in stellingen die hun medewerking hebben toegezegd. De plannen, aldus de U.S.I.S., zijn daarom van zo grote beteke nis omdat nu ook de gebieden, die tot dusver van onderwijs-t.v. verstoken bleven, daar zij door de bestaande zenders niet be streken worden, van dit soort uitzendingen kunnen profiteren en ook omdat over het algemeen de kwaliteit en de inhoud van de programma's belangrijk verbe terd kunnen worden. Met het vliegtuig kunnen grote delen van de stalen Illinois, Indiana, Ken tucky. Michigan, Ohio en Wis consin worden ingeschakeld bij de onderwijs-t.v. Reeds eerder zijn proeven ge nomen met uitzendingen vanuit een vliegtuig. Van 1945 tot 1948 heeft de Westinghouse Electric Corporation programma's uitge zonden vanuit een vliegtuig dat over Pittsburgh en het omliggen de gebied in de staat Pennsylva- nië vloog. Door de Ford-Stichting is een bedrag beschikbaar gesteld ter bestrijding va nde aanloopkosten en de kostbare beginperiode. Later zal getracht worden de be nodigde gelden voor dit miljoe nenproject uit andere bron te verkrijgen, namelijk door bijdra gen van vennootschappen. WANNEER INTREKKING VAN GULDEN-BILJETTEN Enige Eerste Kamerleden heb ben in het verslag over het wets ontwerp tot wijziging van de begroting staatsmuntbedrijf 1958 gevraagd „wanneer nu eindelijk de intrekking van de zilverbons van één gulden is te verwach ten". Dit naar aanleiding van het feit dat in 1958 30 miljoen zilveren gulden zijn aangemaakt in plaats van 20 miljoen, zoals was voorzien. TWEEDE KAMER Nobelprijs voor de vrede In Oslo is bekendgemaakt, dat de Nobelprijs voor de vrede is toegekend aan Philip Noel- Baker, een lid van het Britse parlement voor de labour-partij. De prijs bedraagt dit jaar 220.678,14 Zweedse kroon (bijna 160.000 gulden). De toekenning ervan is aangekondigd door het Nobel-comité van het Noorse parlement. Noel-Baker, is een van de voornaamste woordvoerders van de Britse socialistische partij over ontwapening, een onder werp waarover hij een boek ge schreven heeft. Hij is minister voor de Betrekkingen met het Gemenebest geweest. Noel-Baker is de achtste En gelsman aan wie de vredesprijs is toegewezen. Het quiz-scbandaal Een officier van het Ameri kaanse leger, kapitein Michael O'Rourke, die meer dan 106.000 dollar gewonnen heeft in een Amerikaans televisiespel „Tic tac dough" heeft zijn ontslag ge vraagd en gekregen. O'Rourke verklaarle dat hij herhaaldelijk verzocht had gehoord te worden door de commissie van onder zoek naar het quiz-schandaal en dat hij liever als burger voor deze commissie zou verschijnen. EisenLo f, sr over quiz-schandaal President Eisenhower hr verklaard geschokt te zijn c het quiz-schandaal bij de na nale televisie. Niemand zal ge rust zijn voordat deze „vuile zaak" is opgeruimd. Zodra hij de feiten vernam, had hij het ministerie van Justitie verzocht een onderzoek in te stel len. De conclusies zouden tegen het eind van het jaar gereed zijn. Elke industrie die te maken heeft met het verschaffen van nieuws en ontspanning op grote schaal draagt verantwoordelijk heid jegens de bevolking. Hij was echter niet van mening dat dit geval bewijst dat de Amerikanen hun morele maatstaven hebben vergeten. (Advertentie) De Tweede Kamer heeft gis termiddag een aanvang gemaakt met de algemene beraadslaging over de begroting 1960 van het departement van Economische Zaken. De heer Nederhorst (Arb.) merkt op, dat bij het optreden van het nieuwe kabinet gespro ken is van een ombuiging van het beleid. Hij vraagt zich af of ook een ombuiging van het be leid valt waar te nemen bij het departement van Economische Zaken. Tot nu toe is z.i. niet veel verschil te constateren tussen de politiek van de heer Zijistra en die van de heer De Pous. Z.i. moet ernstig worden over wogen de maatregel inzake de investeringsaftrek in te trekken. Spreker betoogt, dat het econo misch beleid zich niet aanpast aan het conjunctuurbeloop. Wat de prijspolitiek aangaat meent spreker, dat de procedure van vooroverleg over prijsver hogingen ten onrechte is losge laten. Hij vraagt of de minister werkelijk denkt, dat de loons verhoging niet wordt doorbere kend in de prijzen. Ten aanzien van het prijsbeleid is hij bereid een afwachtende houding aan te nemen, doch hij zegt allerminst optimistisch te zijn over het resultaat. Hij spreekt zijn verbazing erover uit, dat de minister zegt frauduleuze uitvoer van schroot uitgesloten te achten. Naar zijn oordeel wordt de Kamer aan het lijntje gehouden. Hij dringt aan op herziening van deze houding. De heer Nederhorst betoogt, dat Nederland hopeloos achter is ten aanzien van de kernenergie. De organisatie is z.i. niet ge schikt om te komen tot een samenhangend atoombeleid. Naar zijn mening heeft de tegen stelling tussen departementen verlammende invloed. Hij merkt De reis van Eisenhower Men is in Washington druk bezig de goodwill-reis, die Eisen hower volgende maand gaat ma ken. tot in de bijzonderheden te regelen. Het schijnt dat de presi dent de negen landen die hij op zijn persconferentie genoemd heeft, in deze volgorde zal bezoe ken: Italië, Turkije, Pakistan, Af ghanistan, India, Perzië, Grieken land, Frankrijk en Marokko. Het wordt de langste reis die een Amerikaanse regeringshoofd ooit heeft ondernomen. Eisenho wer vertrekt begin december. Op 19 december moet hij in Parijs zijn voor de Westelijke topcon ferentie. Vóór Kerstmis wil hij weer in zijn land terug zijn. President Eisenhower zal vol gende maand bij zijn bezoeken aan negen landen in Europa, het Midden-Oosten en Zuid- Azië o.a. vergezeld worden door zijn zoon majoor John Eisenho wer, zijn lijfarts, generaal-ma- joor Snyder, en door brigade generaal Goodpaster, de staf- secretaris van het Witte Huis. De „derde man" van het „State Department", Robert Murphy, zal de gehele reis meemaken. Hij is onderminister voor poli tieke zaken. Minister Herter zal de presi dent vergezellen bij de bezoe ken, die na afloop van de bijeenkomst van de Navo-raad worden afgelegd. De Navo-raad komt op 15 december te Parijs bijeen. Ook Frankrijk verruimt de invoer Frankrijk heeft donderdag alle invoerbeperkingen op een groot aantal goederen uit het dollarge- bied en de lenden van de O.E.E.S. afgeschaft. De verruiming geldt o.a. voor textiel en kleding, elec- trisch en fotografisch materieel, landbouwmachines, trekkers, aar- dewerk, elektrisch^ scbeerappa- raten, huishoudelijke verwar mingsapparaten en knopen. Protest tegen benzineprijsverhoging in België Een woordvoerder van de Ko ninklijke Automobielclub in Bel gië heeft verklaard, dat de ver enigingen voor het gemotori seerde verkeer in België de auto mobilisten, motorrijders, weg- vervoersondernemingen en ben zinestations zal verzoeken mee te doen aan een staking op 14 november als protest tegen de plannen van de regering om de benzineprijs te verhogen. De be doeling is, dat door de staking het wegverkeer op de Belgische wegen tot een minimum beperkt wordt. De Koninklijke Automobielclub heeft haar leden biljetten toege zonden die op de ruiten van de auto's geplakt moeten worden. De tekst luidt: „Nee, nee, nee wij protesteren!'1 Evelyn Rudie. een negen jarig Amerikaans televisie sterretje, kreeg van haar ouders vijf dollar voor elk televisie-optreden. Zodoende beschikte zij op een gegeven ogenblik over een welge vulde spaarpot, ook al was de inhoud geen fractie van de zestigduizend dollar, dip zij met haar optreden had verdiend. En op zkere dag was het dan zover dat Evelyn vond dat zij nu zelf maar eens 'n bestemming aan dit geld moest geven. Zij stak 110 dollar bij zich en belde het kantoor te Hollywood van 'n Amerikaanse luchtvaart maatschappij op, met het verzoek tot reservering van een plaats in het eerstvol gende toestel naar Washing ton. Zij bestelde de plaats op naam van haar moeder, wier stem zij nabootste. Zij zei ook ais ..mevrouw Rudie" dat zij „Evelyn'1 zou stu ren om het plaatsbewijs te halen. Vervolgens reed Evelyn intelligentie-quotient 140 naar het kantoor der lucht- vaartmaatschapp, betaalde haar kaartje en begaf zich naar met vliegveld, waar zij zonder moeilijkheden plaats nam in het vliegtuig naar Washington, waarmede zij tot Baltimore kwam. Hier stak de door de ongeruste ouders gealarmeerde politie een stokje voor haar verdere reisplannen. Zij zal nu, op ouderlijk verzoek. naar bloedverwanten in Washing ton worden begeleid. Voordat zij van het vlieg veld van Baltimore vertrok verklaarde Evelyn Rudie tegenover verslaggevers „De laatste maal, dat ik met mevrouw Eisenhower sprak, vertelde zij mij dat zij en de president mij zo giaag zagen optreden. Ik dacht zo, ik kan best eens met mevrouw Eisen hower gaan praten en zien of ze mij geregeld in een eigen programma voor de televisie kan laten optreden, want dat vind ik leuker dan telkens zo één keer te ver schijnen op, dat Nederland het enige land is, dat geen atoomwet heeft. Vervolgens betoogt spreker, dat ten aanzien van de kern energiecentrales de aansluiting weder is gemist. De heer De Groot (CPN) be toogt. dat de bestedingsbeper king nu nog haar schadelijke in vloed doet gelden. Gezegd wordt, dat er weer overbesteding dreigt, maar daarmede is spreker het niet eens. Het is z.i. niet aan vaardbaar dat als de prijzen stij gen, als de winsten, stijgen, de ionen achter zouden blijven. Ten aanzien van de prijzen is naar zijn oordeel alles vrijheid blij heid. De heer A. Vermeer (Arb.) zegt zich af te vragen hoe de voortgaande concentratie in de randstad-Holland economisch gewaardeerd moet worden. Vrijheid van vestiging acht spreker van grote betekenis, maar z.i. zal de mogelijkheid toch moeten worden geopend in bepaalde gebieden vestiging van bepaalde bedrijven te beperken. Wat Zeeland aangaat zal men niiet kunnen volstaan met het aanwijzen van enkele kernen. Men zal enkele projecten moeten aangeven. Ten aanzien van toerisme en recreatie heeft z.i. het rijk een primaire taak. De heer Hazenbosch (AR) zegt, dat zijn fractie de nieuwe minister van Economische Za ken met sympathie en vertrou wen tegemoet treedt. Hij ver wacht van hem een beleid, waar in zijn fractie over het algemeen zich goed zal kunnen vinden. De opgaande conjunctuur be groet hij als een vriend en niet als een vijand, maar deze con junctuur kan tot een vijand wor den. Het prijsstabilisatiebeleid zegt spreker te kunnen waarderen, maar over het resultaat kan hij enig sceptiecisme niet onder drukken. Hij pleit voor een scherp karteibeleid. De heer Van Leeuwen (VVD) merkt o.a. op, dat als voorwaar de voor loonsverhoging is ge steld, dat de prijzen niet zouden mogen stijgen. In de praktijk zal dat niet zijn vol te houden. Spreker meent, dat bepaalde prijsstijgingen niet zijn tegen te houden, maar ten dele zullen die worden opgevangen door prijs dalingen. Hij merkt voorts op, dat de produktiviteit niet de eni ge maatstaf bij de prijzen is, maar ook de rentabiliteit. Tenslotte bespreekt de heer Van Leeuwen het karteibeleid. De vergadering wordt ge schorst. Te acht uur wordt de verga dering voortgezet. Mevrouw Stoffelsvan Haaften presi deert. De heer Van Leeuwen, zijn des middags afgebroken rede voort zettend, vraagt of het wel lo gisch is subsidie te geven aan bepaalde gebieden om de indu strialisatie te bevorderen, ter wijl op korte afstand gebrek aan arbeidskrachten bestaat. De heer Van Ejjsden (AR) zegt o.a. de maatregel van de staatssecretaris inzake diepge vroren poelierswaren een,stap in de goede richting te achten. De heer Kikkert (CH) betuigt zijn instemming met het indu strialisatiebeleid. De minister heeft gezorgd voor een gewenste stroomversnelling. Van decentra lisatie verwacht hij niet veel; het wordt z.i. een verschuiving van verantwoordelijkheid en een ver legging van moeilijkheden. De heer Kikkert merkt op, dat bij het aanwijzen van kernen en subkernen bepaalde streken zijn uitgezonderd. Het pendelen van West Bra bant naar Rotterdam en Dor drecht maakt dit gebied uiterst kwetsbaar. Hij pleit ervoor dit gebied als kern aan te wijzen. De heer Lankhorst (PSP) be toogt o.m, dat het prijsbeleid even belangrijk is als het loon- beleid. Boven loonsverhoging in één enkele bedrijfstak verdient prijsverlaging de voorkeur. De wijze, waarop de regering de industrialisatie tracht te be vorderen, acht spreker niet juist. Door de aanwijzing van kernen is de onrust in het land niet weg genomen. Spreker ontwikkelt bezwaren tegen reclame in de televisie. Miniter De Pous zal dinsdag a.s. antwoorden. Te 21.20 uur wordt de verga dering gesloten. Tijdens een vechtpartij woensdagavond omstreeks half elf tussen de 21-jarige Venlo- naar A. Kok enerzijds en de 19-jarige J. Roeks uit Venlo, de 18-jarige H. S. uit Venlo en de 18-jarige J. Jansen uit Tegelen anderzijds, alle vier fabrieks arbeiders, is de 18-jarige J. Jan sen door een steek met een dolkmes getroffen. Aan de ge volgen hiervan is hij anderhalf Haai krijgt zwemles Twee oppassers van de dieren tuin van Sydney zullen vijf uur per dag een vorige week gevan gen haai van 3 meter zwemles geven. Het 226 kilo wegende dier is in een net gevangen en ver keert nog steeds in een staat van verdoving. De oppassers die speciale kle ding dragen ter bescherming tegen de ruwe huid van de haai, slaan bij de zwemlessen hun armen om het dier, lopen er in een grote vijver enkele passen mee en duwen het dier vervol gens vooruit. Hierdoor wordt de haai gedwongen te zwemmen en normaal te ademen. De oppassers hopen, dat het dier zich zal herstellen en zich weer normaal gaat gedragen. Het zal dan bij de andere haaien in de dierentuin gevoegd worden. De Oostduitse vlag in West-Duitsland De Westduitse bondsregering en de autoriteiten van de „Lan der" hebben er van afgezien een algemeen verbod uit te vaardi- gen voor het voeren van de nieu we Oostduitse vlag. In een overeenkomst tussen de federale regering en de rege ringen van de „Lander" wordt gezegd, dat de autoriteiten van de Lander zich tegen het hijsen van de Oostduitse vlag zullen verzetten in gevallen dat zij dit nodig achten. De overeenkomst iaat een zekere armslag aan de autoritei ten van de Lander, in het bijzon der in het geval van sportbij een komsten. Verder kunnen Oost duitse schepen de nieuwe vlag voeren als zij op Westduitse wateren varen. uur later in het St. Josephzie- kenhuis te Venlo overleden. Tussen A. K. en J. R. die om gingen met twee meisjes uit éénzelfde gezin, bestond reeds geruime tijd onenigheid. Samen met H. S. en J. Jansen heeft R. woensdagavond de 21-jarige A. K. nabij de Broekestraat op gewacht. Toen hij aankwam trokken ze hem van de fiets en ontstond er een vechtpartij. Toen K. geen kans zag aan zijn aanvallers te ontkomen, trok hij een dolkmes, waarmee hij in het wildeweg om zich heen stak. Daarbij werd de 18- jarige Jansen zó ernstig getrof fen, dat hij in elkaar zakte. R. en S. liepen daarop naar de po litie en K. ging een woning in de buurt binnen. De gewonde jongen werd even later door een passerende chauffeur met een bestelauto naar het ziekenhuis gebracht. R. en S. van wie S. inmid dels weer op vrije voeten is ge steld, werden door de politie gearresteerd, evenals de 21-ja- rige K. De voorgenomen Franse kernproeven Marokko en negentien andere landen van het Afrikaans-Azia tische blok hebben donderdag bij de politieke commissie van de algemene vergadering der Ver. Naties een ontwerp-resolutie in gediend, waarin uitdrukking wordt gegeven aan „de ernstige bezorgdheid" van de algemene vergadering over het voornemen der Franse regering om kern proeven in de Sahara te houden en waarin Frankrijk met klem wordt uitgenodigd, zich van der gelijke proeven te onthouden. NEDERLANDSE DESKUNDIGE NAAR SURINAME. Zaterdag a.s. zal Ir S. H. Ring- ma, hoofd van het bouwbedrijf „Havenmond IJmuiden" te Haar lem, voor ongeveer 2 weken naar Suriname vertrekken voor advie zen aan de Surinaamse regering in het kader van de technisch# bijstand van Nederland aan Suri- name. De heer Ringma zal adviseren in vraagstukken over de hydro logie voor de landbouw in de Su rinaamse noordkuststrook.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1