NEDERLAND-NOORWEGEN 7-1 ken Binnenlands nieuws DIO EN LE VISIE Rehabilitatie voor nederlaag te Keulen menselijke barometer Toeslagen voedergranen oogst 1959 SNEL.PIX VOLLEYBAL. Grote sortering in alle prijsklassen Donderdag 5 novemfcer 1959 DE VRIJE ZEEUW lag 5 november 1959 Pagina 7 olitierechter middelburg ee jeugdige Axelaars p. Chr. S., die in de zaak voor de economische chter hadden getuigd van werden verdaehi ;e verklaringen te heb- legd. werden beiden con- e eis tot drie maanden aardelijke gevangenis- 'oordeeld. as indertijd voor een affaire aangehouden, nkelijk hadden de Axe- 'klaard, dat P. wel dege- gesmokkeld. Later had deze verklaringen voor nomische politierechter ;etrokken. oktober zeiden ze, dat geworden waren en door hun omgeving raders te worden uitge- De smokkelaar P. had raagd alleen maar te at ze niets meer wisten liets meer herinnerden. nameprijs bacon- kens nogmaals verlaagd. de te voorkomen dat de en daarmede de ex- bacon naar Engeland te ievoerd zou worden een daling van de n voor de Nederlandse de Engelse markt ver- 3u moeten worden bestuur van het Pro- voor Vee en Vlees be- prijs voor baconvarkens 9 november a.s. met 3 kg te verlagen, gevolge zal met ingang genoemde datum voor tens in de kwaliteits- t m 4 een prijs gelden 2,26, 2,22, f 2.18 en kg koud geslacht ge- AG 6 november. .SUM I: 7.00 Nieuws; 7.30 Een woord voor .40 Gewijde muz.; 8.00 SIS Radiokrant; 8.35 '0 Voor de zieken; 9.30 35 Waterstanden; 9.40 'rouw: 10.15. 10.30 nst; 11.00 Gram.; 1 f715 ere luisteraars: 12.00 piano; 12.30 Land- en ïeded.; 12.33 Gr.; 12.53 act.; 13.00 Nws; 13.15 iz; 13.35 Gram.; 13.40 0 Radiophilharm. ork.: rzang; 15.20 Voordr.; zang; 16.00 Wenken v. .15 Fluit en clavecjni- Gram.; 17.00 Voordr.: eskoor; 17.40 Beursbo- .45 Gram.; 17.55 Koor- 0 De hangmat; 18.5(1 itz.; 19.00 Nws; 19.10 5 Gram.: 19.50 Avond- ipel; 20.20 Beiers om- 51.20 Kunstrubr.; 21.40 s.; 22.00 Kunstoverz.: 1.; 22.30 Nieuws; 22.40 45 Avondoverdenking omroeporkest; 23.45 Nieuws. iUM II: 7.00 Nieuws; 7.20 Gram.; 8.00 Nws, 9.00 Gym. voor de Gram.; 9.40 Schools Caus.; 10.05 Morgen- 1.20 Voor de vrouw: de kleuters; 11.15 Alt .35 Gram.; 12.00 Lich- 2.20 Regeringsuiizen- Land- en tuinbouw-' 53 Sport en prognose; spel; 13.00 Nws;" 13.15 gram.; 13.20 Prome- 13.55 Beursberichten; ■nkoor; 14.20 Voordr.; 14.50 Gevar. progr.j caus.; 16.30 Voor de 1 Voor de jeugd; 17.55 Nws; 18.15 Pol. caus.; muz.; 18.50 Caus.; e kinderen: 19.10 Gr.; 19.45 VPRO-nieuwx; 0.05 Boekbespr.; 20.11 Volksliederen; 20.35 Idem; 21.00 Quiz: akte aarde, documen- Buitenl. weekoverz. s; 22.40 7.org om de ek; 23.00 Sor. nws in 53.10 Muz. caus.; 23.55 (VI.): 12.00 Gevar. Weerber.; 12.34 Ge- 12.55 Koersen: 13.00 Irgelsp.14.00 School- Gevar. muz.; 16.00 32 Kamermuz.; 16.30 17.00 Nieuws; 17.10 iedjes; 17.45 Duits» aamsp liederen; 18.10 .20 Pianospel; 18.30 daten; 19.00 Nieuws; 19.40 Lichte muziek; 20.00 Orkestconcert Kunstkaleidosciop) muz.; 22.00 Nieuws; van liefde en zot van David van de 2.55 Nieuws. ieprogramma'n. 20.00 Weekjournaal; ier; 20.40 Reportage; progr.; 21.45 Film- Eurovisie Wenen: concours hippique. 5ELG. TV: 19.00 TV» Reizen zonder pas- Nws; 20.00 Feuille- ilmkron.; 21.45 Nws DODELIJK ONGELUK IN ROTTERDAM Op de Schaardijk te Rotterdam zijn twee auto's op elkaar inge reden, namelijk een lesauto en cPn andere personenwagen, wel ke laatste bestuurd werd door de 7p-jarige weduwe M. G.-B. uit Krimpen aan de Lek. Bij dit on geluk kwam mevr. G. om het leven. De chauffeuse van de lesauto, mevr E z.-B. uit Rotterdam, trachtte op een gegeven moment een vrachtauto te passeren, waarna de botsing volgde. Zij liep een gebroken neusbeen op. De naast haar zittende instruc teur kreeg lichte verwondingen. De zoon van mevr. G., die bij haar in de wagen zat, kreeg een hersenschudding. Hij is in een ziekenhuis opgenomen. grote buit op binnenschip. Tijdens afwezigheid van de bewoners is dinsdagmiddag in gebroken in een Nederlands motorbinnenschip, dat in de Coenhaven gemeerd lag. De buit van deze diefstal bestond uit een bedrag van 5300. 17.000 Belgische francs en een drietal spaarbankboekjes. Woensdagmorgen vroeg is in gebroken in een juwelierszaak aan de Ceintuurbaan. De buit bestond hier uit een aantal gou den ringen en armbanden met een totale waarde van 1500. De dader had het metalen scherm voor een zijruit vernield en had vervolgens de spiegel ruit ingeslagen. Daardoor ging de alarminstallatie werken. Voordat hij op de vlucht sloeg deed de onbekende een greep in de étalage. MOEDER EN 4 KINDEREN OMGEKOMEN DOOK GASVERSTIKKING. In de nacht van dinsdag op woensdag zijn in Sliedrecht uit eén gezin een moeder met vier kleine kinderen door gasver- stikking om het leven gekomen. Het betreft hier het gezin van de 33-jarige beroepsmilitair S. B., wonende aan de Vermeer straat. Toen een inwonehde kennis, een oude heer, dinsdagnacht een gaslucht rook, begaf deze zich onmiddellijk naar de slaap kamer aan de voorzijde van het huis, waar de vader met het jongste kind van één jaar sliep. Het bleek dat de gaskraan in de keuken openstond. Men trof er de vrouw, de 31-jarige p. C. B.—D. aan. Ze was reeds over leden, zo stelde een inmiddels gewaarschuwde arts vast. Vier kinderen, die boven de keuken ih. een slaapkamer aan de achterzijde van het huis slie pen, dre; jongens van zeven, zes en vier jaar en een meisje van twee en een half jaar, ble ken eveneens door gasverstik- king om het leven te zijn geko men. De politie stelt naar de toe dracht van de gebeurtenis een onderzoek in. hevige brand in chemische wasserij. Woensdagmiddag heeft brand gewoed in de grote Alkmaarse chemische wasserij van de firma S. Krom, gelegen aan de Scher- merweg in de gemeente Oudorp. De brand begon met een grote steekvlam in Ue chemische was- afdeling, waar vier grote was machines via filtreerapparaten stonden aangesloten op grote tanks die enkele duizenden liters zeer brandbare terpentol bevat ten. Daarin vond het vuur gretig voedsel. Zeven tanks, die binnen bet gebouw stonden, brandden geheel leeg. Een vijftal tanks buiten het gebouw kon gespaard blijven. De wasserij-afdeling brandde geheel it. De hitte was zo hevig dat de stalen dakcon structie in eikaor schrompelde. Het voorste gedeelte van de was- -frij, waar de in- en uitgaande kleding lag opgeslagen, liep zeer veel waterschade op. Daar er gevaar bestond dat het vuur zou overslaan op de naast liggende veevoederfabriek van dc firma Timmerman hield de brandweer van Alkmaar, geassi steerd door de brandweren van Bergen, Heilo en Oudorp, een aan de oostzijde van de wasserij gelegen muur met een nevelspuit nat, waardoor uitbreiding werd voorkomen. Mot vijftien stralen gingen de gezamenlijke brand weren het vuur te lijf. Na ruim een uur was men de brand mees ter. De schade, die op 9 ton 1 miljoen wordt geschat, wordt door verzekering gedekt. Het zelfde bedrijf werd in 1932 eveneens door brand verwoest. motorist viel over plank. Te Ane (gemeente Gramsber- gen) is dinsdag de bijna 18-ja- rige étaleur J. H. uit Coevor- den, toen hij in volle vaart met een motor over een op de weg liggende plank reed, gevallen, waarbij hij zó ernstig werd ge wond, dat hij kort na aankomst in het ziekenhuis te Coevorden overleed. H. had geen rijbewijs. DE WANDELSTOK Het K.L.M.-kantoor te Londen ontving lange tijd geleden uit de Verenigde Staten als vrachtgoed een wandelstok. Het was een ge makkelijke stok waarop men kon steunen en er hing een label aan. Daarop stond het verzoek ge schreven deze stok in denk te willen teruggeven „aan de be ambte van het vliegveld, die be grepen had dat hij een oude dame, die niet zo goed ter been meer was, een onschatbare dienst kon bewijzen door haar zijn stok tot steun mee te geven". Geen nadere aanduiding, geen naam van de afzendster. De leiding van de K.L.M. is tijden aan het zoeken geweest naar de humane beambte, maar niemand herkende de stok als zijn eigendom. Totdat eindelijk iemand zich wist te herinneren, dat die stok al jaren in een kast achter de deur had gehangen. Daar hangt ie thans weer, mèt label, al twee jaar. Zonder adres heeft hij dan toch zijn bestem ming bereikt. ONGELUK OP SPOORBAAN C. M. uit Apeldoorn is tussen Assel en Apeldoorn onder een motorpostrijtuig gekomen waar bij zijn rechtervoet werd afge reden. De jongen liep midden op de spoorbaan, toen het postrij- tuig met grote snelheid uit de richting Amersfoort naderde. Hij kwam te vallen, waardoor de trein, die niet tijdig tot stilstand kon worden gebracht hem over reed. Hij is in de trein gedragen en in Apeldoorn naar een zie kenhuis gebracht. De jongen ver klaarde tegenover de politie dat hij met zijn voet ergens achter was blijven haken en daardoor was gevallen. Verscheidene men sen hebben verklaard de jongen op de spoorbaan te hebben zien lopen, waarbij hij een grote steen zou hebben gedragen. OPNIEUW BOERDERIJ BRAND IN BOLSWARD Opnieuw is in Bolsward een boerderij afgebrand. In de avond uren werd namelijk het bedrijfs- gedeelte van de hoeve van de heer S. J. Hoekstra volledig in de as gelegd. De oorzaak van deze brand is onbekend. Met grote moeite heeft men het vee, dat reeds was gestald, in veilig heid kunnen brengen. Een van de koeien, die brandwonden had opgelopen, moest worden afge maakt. Het gezin dat zeven kin deren telt kon veilig ontkomen. Het bedrijfsgedeelte was met een brandmuur van het woonge deelte afgescheiden. Daardoor en ook doordat de windrichting gun stig was kon dit laatste door de brandweer van de gemeente Bolsward worden behouden. na val van driehoog overleden. De 81-jarige heer W. Wouters is woensdagmiddag in zijn wo ning in de Van ïlouwingenstraat van driehoog uit het venster ge vallen toen hij bezig was de ramen aan de buitenkant te lap pen. Arrestatie in moordzaak 's-Gravenhage De politie te 's Gravenhage heeft een arrestatie verricht met betrekking tot de in de nacht van j.l. vrijdag op zater dag gepleegde moord op de 32- jarige gescheiden vrouw S. A. J. N. die aan de Nieuwe Haven in Den Haag woonde. Het is de 31-jarige monteur G. V., die tot de intieme vriendenkring van de vermoorde vrouw behoorde. Tijdens het onderzoek werd ook hij gehoord, en op grond van het feit dat zijn aanvanke lijk afgelegde verklaringen op meerdere punten tegenstrijdig heden vetoonden, heeft de po litie hem na overleg met de of ficier van Justitie als- verdachte in verzekerde bewaring gesteld. Zoals gemeld werd de moord op de vrouw, die ook bekend stond als „donkere Molly", ont dekt, toen een vriend van haar zich maandagavond omstreeks half zeven aan haar woning vervoegde en geen teken van leven ontdekte. De toen ge waarschuwde politie vond, na via de achterzijde van het huis te zijn binnengedrongen, het ontzielde lichaam van de vrouw in onderkleding in de slaapka mer. Het stoffelijk overschot is thans door de politie vrij gegeven. Wilkes topscorer van het Nederlands elftal Piet Kraak's verrassende come back heeft de verkoopcijfers op het laatste moment stellig heel erg gunstig beïnvloed. Want op het moment dat arbiter Schwinte in het burgerleven inspecteur van belasting in Straatsburg het beginsignaal gaf waren zeker een kleine 60.000 toeschouwers er getuige van dat Tony van der Linden de bal aan het rollen bracht. Direct al werd het „gevaar Mouiijn" in de strijd gebracht. Wel zag de rappe Feijenoordspe- ler kans zijn directe tegenstan der, rechtsback Saksvik, te pas seren maar meer dan een hoek schop kwam er toch niet uit. Het waren de Noren, die vol komen bij verrassing de score opende. Even klopte het niet in het verdedigingsblok van de oran- jeploeg. Dankbaar greep rechts buiten Oedegaard de hem gebo den kans. Hij dreef de bal snel op en met een hard en diagonaal schot gaf hij, tot grote vreugde van alles wat Noors was zijn ploeg in de derde minuut de lei ding. In deze eerste fase van de strijd werd Kraak, de Elink- wijk-doelman, die in vele weken zijn tegenstanders geen treffer had behoeven toe te staan dus al geslagen. Maar Nederland liet zich niet ontmoedigen. Eerst maakte Kees Rijvers het doelman Weltz met een ver, doch bijzonder hard schot bijzonder lastig. Even later was het middenvoor Van der Linden, die Weltz in grote moei lijkheden bracht. In die eerste acht minuten moesten de Noren het Oranjeteam niet minder dan vier hoekschoppen toestaan. Kraak kreeg toch al heel snel kans zijn uitzonderlijk snelle re acties te tonen aan zijn geest driftige supporters. Plotseling kreeg linksbinnen Arnesen op enkele meters van het doel, in „Die Welt" over Adenauers politiek Het Westduitse blad ..Die Welt" wijdde woensdag een be schouwing aan de huidige ver houding tussen Bonn en Wa shington. Het blad meent dat Ade nauer, door star te blijven vast houden aan zijn oude stand punt, de in beweging zijnde Amerikaanse diplomatie tracht af te remmen. Voor de eerste keer heeft Adenauer zich openlijk tegen Washington gekeerd. Hij heeft n.l. duidelijk te kennen gegeven dat hij de kwestie-Berlijn en het Duitse vraagstuk niet op de agenda voor de topconfe rentie wil zien, aldus „Die Welt". tegen te gaan, heeft de bond' bont u. als vocht en tocht Uw vijanden vqn ripr Linden eetikt En kanselier het uit overweginaen Uw gevoelige spieren en gewrich- mpfpprl .piHp r]p ntrerhter het van nnnnrtimiteit met Yin tea waarschuwen U bu elke wisseling meteen velde de Utrecntei net \an opportuniteit met De jn temperatuur en weersgesteldheid, vonnis (21). uaulle op een akkoordje ge- Tijdelijke lichte pijnen laaien vaak in Verwned nnnerlen architect" gooid hevigheid op en bederven Uw le- vel™oeu poogaen „dicnneul Wet hiart cnhriift dot v,Pr vensvreugde. Wrijf Uw reumatiek en Hees Rijvers de basis te leggen nct uid.u scnrj.iit aai net wer- uw lendenpijn weg, maak Uw stijve van het Nederlandse kwartiertje kelljke meningsverschil tussen spieren weer soepel met de beroemde p„ 7pi-p,- har] Nedprland in die Washington en. Bnt;„ gelegen ^erhajsem 'Akker-BaBe^ waa, minutn voor de" ruTt het (Advertentie.) vrije positie nog wel, de bal te pakken. Meteen volgde er een hard schot. Maar sneller dan de bal was Kraak's hand. Via zijn vuist schampte de bal op de dek- lat af. Maar ook Weltz werd di rect aan het werk gezet. Scho ten van Mouiijn en Van der Lin den schenen doelpunten te gaan opleveren, maar steeds weer stond de jeugdige Noorse goalie op de juiste plaats. Wel dient ge zegd dat hij in die fase stellig geen pech heeft gehad. Het Ne derlandse overwicht van het eerste kwartier hield echter geen stand. Zonder enig ontzag voor de Nederlandse semiprofs trok ken de Noorse amateurs steeds weer goed combinerend naar vo ren. Jan Renders, de debuteren de linksback, kreeg het wel heel erg moeilijk, want de beste man was uitgerekend rechtsbuiten Oedegaard, vooral de grote snel heid van de Noorse vleugelspe ler maakten dat het meeste ge vaar van de rechterkant kwam. Maar de gelijkmaker kwam toch. In de 28e minuut. Voor treffelijk speelde Kees Rijvers op de rand van het strafschop gebied de bal vrij. Het effect volle schot dat volgde verraste doelman Weltz volkomen. Over de voor zijn doel staande goallie draaide de bal in het Noorse doei tl—1). Het bleef een strijd met wisse lende kansen, want nog geen drie minuten later moest Kraak de bal voor de voeten van de Noorse aanvalsleider wegpluk ken. Het legioen rekende al op een doelpunt, toen Faas Wilkes een tiental minuten voor de rust een vrije schietkans kreeg. Het harde schot werd echter, bijna op de doellijn, door het hoofd van linksback Spydevold ge keerd. Nadat Wilkes nog een lang niet moeilijke kans had gemist, kwam de tweede treffer dan toch. Het gebeurde na~36 minuten. Een voorzet van linksbuiten Coen Mouiijn werd door de naar binnen gekomen is in de opvatting over de be- „Geen goufl zo góe<L" langen van West-Duitsland. Resultaat van vakantiespreiding nog onbevredigend De stichting ..Recreatie", het contactcentrum voor openlucht recreatie, vakantiebesteding en natuurbehoud, dat ijvert voor de totstandkoming van een verant woorde vakantiespreiding in ons land, zal bij de minister van O. K. en W. blijven aandringen op een wettelijke spreiding bij het onderwijs. Het onderwijs n.l. vormt tezamen met de collectief slui tende bedrijven de grootste hinderpaal op de weg naar vakantiespreiding. De minister heeft voorshands nog bezwaren tegen een wettelijke regeling. Hij geeft voorkeur aan medewerking op vrijwillige basis. Over deze medewerking van de schoolbe Naar het ministerie van Land bouw mededeelt, zal de minister van Landbouw overeenkomstig zijn aankondiging hij <Ip beant woording van de interpellatie- Biesheuvel in (ie Tweede Kamer op donderdag 29 oktoltei- 1959, do toeslagen voor voedergranen van oogst 1959 binnenkort laten uit keren. Door het tijdstip van uitkering vroeger dan in vorige jaren, na melijk in december te stellen, wordt enigermate tegemoetgeko men aan de moeilijke financiële positie, waarin vele landbouwbe drijven tengevolge van de droog te zijn komen te verkeren. De uitkering betreft allereerst de volgens het garantiebeleid voor de landbouw in uitzicht ge stolde uniforme toeslag voor de telers van voedergranen (rogge, haver, gerst en gemengd gewas) op lichte gronden. Voor deze toe slag is op de begroting van het Landbouw-Egalisatiefonds 50 miljoen uitgetrokken. Daarnaast heeft de uitkering betrekking op de toeslag, die wordt verleend uit het bedrag van 25 miljoen, dat voor 3959 voor de teelt van alle voedergranen beschikbaar was gesteld. Voor de voedergranen geteeld op de lichte gronden zal de totale toeslag na aftrek van de admini stratiekosten ƒ210 netto bedra gen. Voor de voedergranen van de kleigronden zal een bedrag van 60,— netto per ha worden uitgekeerd. (Advertentie) "R.-tnf finrrf-n met van Ceta-Bever sturen nu is de stichting „Recrea tie" zeer teleurgesteld. Dit alles is meegedeeld tijdens een in Amsterdam gehouden persconferentie van de stichting, waar onder meer de voorzitter van de sectiecommissie vakan tiespreiding der stichting, mr. A. H. Hoed, mededelingen heeft ge daan over de activiteiten ten be hoeve van spreiding van de vakantie voor het jaar 1960. Ook al is het resultaat van ac tiviteiten in de afgelopen elf jaar nog verre van bevredigend, toch kan van enig resultaat worden gesproken. Mr. Hoed wees erop dat de bedrijfsraad voor het bouwbedrijf de z.g. bouwvak vakanties voor I960 heeft vastge steld van 9 tot 18 juli in sector 1 (ten noorden van de grote rivieren) en van 30 juli tot 8 augustus voor sector 2 (het ove rige deel van het land). Op de andere collectief sluitende bedrij ven wordt een beroep gedaan de vakanties vast te stellen buiten bovengenoemde weken. Daartoe heeft de stichting zelfs een be paald schema opgesteld. Boven dien is aan 13.000 besturen van scholen en gemeenten een circu laire met een brief van de minis ter gezonden, waarin de besturen wordt verzocht zich bij het vast stellen der zomervakanties in 1960 te conformeren aan de bouwvakken. De stichting zal zich daai'naast tijdens landelijke en plaatselijke acties (voornamelijk in Amster dam, Rotterdam en Den- Haag) wenden tot alle vakantiegangers, zulks in samenwerking met de leden van de Nederlandse Spaar- bankbond en met de stichting Spaarpropaganda, en tot de han del, de industrie en de midden stand met het verzoek vakantie te nemen c.q. vast te stellen vóór 15 juli of na 15 augustus. Het scheppen van vakantiespreiding is het scheppen van meer vakan tieruimte, zo is de mening der deskundigen. beste van het spel, maar doel punten bleven uit. Mede door dat Faas Wilkes wel wat erg kwistig met de kansen om sprong. Geraffineerd samenspel tussen Van der Kuil en Mouiijn was de inleiding van het derde Neder landse doelpunt, waarmee Faas Wilkes naast Abe Lenstra aan het hoofd van de lijst der top scorers kwam. Het gebeurde in de vierde minuut. Nadat Mouiijn de bal van Van der Kuil had overgenomen lanceerde de rappe Feyenoordspeler een voorzet-op- maat. Meteen schoot Wilkes in en via een Noors been vloog de bal in het doel (31). Mouiijn bleef doorgaan met zijn flitsen de acties. Steeds weer werd rechtsback Saksvik, zijn directe tegenstander, het slachtoffer van de razendsnelle sprints van de Nederlandse linksbuiten. Am per zes minuten later was het opnieuw raak. Een van de vele, via de linkervleugel opgezette aanvallen, werd gevolgd door een hard schot van aanvalsleider Van der Linden. In eerste in stantie keerde de lat het schot. Piet van der Kuil reageerde echter razendsnel toen de bal van de lat terugsprong. Zonder pardon, joeg hij het leder langs doelman Welzt (41), en op eens gelukte alles. Het vijfde Ne derlandse doelpunt scheen zeker toen Mouiijn, na 17 minuten vrij voor de keeper kwam, de bal langs de Noorse doelman tikte en in een snelle sprint ook zelf Weltz voorbij wilde gaan. De jonge Noor begreep dat het dan gebeurd zou zijn. Met zijn lichaam stopte hij de favoriet van het Rotterdamse publiek. De overigens voortreffelijk lei dende Franse arbiter weigerde echter dit school-voorbeeld van obstructie te bestraffen. Toch bleef het gevaar dreigen. Van der Linden zag een „zeker doelpunt" nog juist door de paal gekeerd. Schoten van Van der Kuil en Wilkes bleken juist enkele decimeters verkeerd te zijn gericht. Al was het dan een wat eenzijdig duel, toch kreeg ook do Nederlandse defensie moeilijke momenten te door staan. De hijzonder snelle en be weeglijke Noorse aanvallen zorg- den er voor dat de Nederlandse verdedigers in deze doelpunten- rijke tweede helft stellig niet „werkeloos" zijn geweest. Het middenveld bleef echter stevig in Nederlands bezit. En elke af geslagen Noorse aanval werd meteen het begin van een Ne derlandse attacque. Tot doelpunten kwamen de ijverige Noorse voorwaartsen echter niet meer. Die bleken al leen voor het Oranjeteam te zijn gereserveerd. Tonny van der Linden was het, die in de 32e minuut de score op 51 bracht. Behendig ver schafte hij zich de ruimte die no dig was om tot het schot te ko men en toen hij daar eenmaal in geslaagd was, was in feite de be slissing al gevallen (51). Amper was in het Noorse team middenvoor Backe vervangen door Gundersen, of opnieuw was het Van der Linden die voor een treffer zorgde. Nu was het Wil kes die het voorbereidend werk deed. Op het harde schot dat volgde had Weltz niet het minste verweer (61). En toen kregen wij de „pe- riode-Wilkes". De zwerver van het Nederlandse voetbal kreeg de volle steun van zijn teamge noten om zijn 34e doelpunt in zijn lange interlandcarrière te gaan scoren. En daardoor Len stra te onttronen als topscorer van het Nederlandse elftal. Het zag er naar uit, dat hij het zoet van deze triomf niet zou sma ken, maar toen kwam die laat ste minuut. Enkele meters voor het doel kreeg Wilkes de bal te pakken. Drie, vier tegenstanders poogden de rush van Wilkes te stoppen, maar 't was tevergeefs, In de allerlaatste seconde kreeg Wilkes dus nog juist zijn record. Van dichtbij joeg hij de bal langs de moedeloze Weltz <71). Hierdoor is het klassieke re cord, dat meer dan twintig ja ren in het bezit van Bep Bak- huys is geweest, en amper een jaar geleden door Abe Lenstra werd overgenomen, opnieuw van eigenaar verwisseld. En het zal wel heel vreemd moeten lopen als de naam van Wilkes binnen afzienbare tijd van die recordlijst wordt geschrapt. SCHOTLANI>—WALES 1—1 De interland voetbalwedstrijd tussen Schotland en Wales, die woensdag te Glasgow werd ge speeld, is geëindigd in een gelijk spel: 11. Bij de rust was de stand 01 voor Wales. OM DE EUROPESE VOETBALBEKER. De eerste wedstrijd tussen A.C. Milan en Barcelona gespeeld voor de achtste finales van de Euro pese voetbalbeker voor clubs, is geëindigd in een 20 overwin ning voor de Spanjaarden. Deze stand v/as reeds bij de rust be reikt. VOLLEYBALCOMPETITIE. EERSTE KLASSE. Kon. MarechausseeP.T.T. 30 (15—12; 15—5; 15—5) Oud. Mil. 1—Oud Mil. 2 3—0 (156; 15—7; 15—8) TWEEDE KLASSE. SpadellaH.A.B. 2 3—0 (17—5; 15—12; 15—11) boerderijbrand. Bij Murmerwoude in Friesland is woensdagavond de boerderij van de veehouder T. v. d. Meu. len door nog onbekende oorzaak gedeeltelijk afgebrand. De brand werd omstreeks half regen door omwonenden ontdekt. Men slaag, de er in het vee, dat op stal stond, in veiligheid te brengen op een kalf na, dat in de vlam men omkwam. In de schuur lagen 2000 pakken geperst stro, die verloren gingen. De brandweer van Murmerwou de slaagde er in het woonhuis te behouden. De veehouder is tegen brandschade verzekerd. De ecnomische ontwikkeling van Algerije Frankrijk zal het komende jaar minstens 320 miljard frank dertig procent meer dan dit jaar besteden aan de economische en sociale ontwikkeling van Al- gerië, zo blijkt uit plannen die woensdag bekend zijn gemaakt. Het programma is goedgekeurd door de speciale commissie, die verantwoordelijk is voor de financiering van de Gaulles plan ven Constantine. Nog geen beslissing aangaande Veiligheidsraad zetel De strijd om de vakante zetel in de veiligheidsraad der V.N. is nóg niet beslist. Polen nóch Turkije kreeg de vereiste twee derde meerderheid toen de al gemene vergadering de stem mingen over de opvolging van Japan in de raad voortzette. Zes maal werd gestemd, het geen het totaal der stemmin gen op 37 bracht. Over veertien dagen zal men weer verder gaan. Het quiz-onderzoek in de Verenigde Staten De bekende Latijns-Ameri kaanse bandleider Xavier Cugat heeft een subcommissie van het Amerikaanse congres meege deeld, dat hij vooraf de antwooi'- den van een televisiequiz had ge kregen. Hij zei dat hij geen wet ten had overtreden. In zijn vak moest hij voortdurend van de schijn gebruik maken als een der middelen voor een goede show. De subcommissie stelt een onder zoek in naar de gang van zaken bij de bekende vraag-en-ant- woordspelen. Hij had 16.000 dollar gewonnen waarvan hij tien procent had ge geven aan een publiciteitsagent die zijn optreden in het televisie programma had geregeld. Boven dien had hij onder meer Spaanse en Italiaanse weeshuizen geld geschonken. „Het grootste deel van het overgeblevene ging naar de belasting". Cugat zei dat hij niemand kwaad of nadeel had berokkend. Niemand had hem overigens vooraf gezegd dat hij een bepaal de som geld zou ontvangen of zou winnen. Hij wist niets van de bij de quiz gevolgde methoden. „Ik had belang bij publiciteit, maar wilde niet voor gek staan". Enkele dagen voor de eerste televisie-quiz was iemand van de show bij hem gekomen en had een aantal vragen gesteld op het gebied van populaire muziek. Hij kon enkele vragen beantwoor den, de andere niet. „Hij gaf mij de antwoorden". Tijdens de show bleek men dezelfde vragen te stellen, aldus Cugat. Hetzelfde herhaalde zich de volgende ke ren dat hij aan de quiz deelnam. Cugat zei zich te realiseren dat de manier waarop de quiz in zijn werk ging neerkwam op be drog. Als hij alles van te voren had geweten zou hij beslist ner gens op in zijn gegaan. Hij ge loofde overigens dat het de orga nisatoren van de quiz ook voor namelijk erom te doen was een goede show te maken. De National Broadcasting Company N.B.C. deelde mee dat zij het contract van 50.000 dollar per jaar met het quizwonder Van Doren had beëindigd als gevolg van diens getuigenis op maan dag voor de subcommissie. Luchtgevecht boven Negef woestijn Boven de Negef woestijn heeft woensdag een treffen plaats yf - Iiad tussen vier Egyptische Mig- straaljagers en Israëlische jacht vliegtuigen, zo heeft een woord voerder van liet Israëlische leger te Tel Aviv bekendgemaakt. Volgens hem waren de Egyp tische toestellen, die tot 30 km op Israëlisch grondgebied waren doorgedrongen, door de Israëli sche jagers teruggedreven naar het gebied van Sinai, vanwaar zij gekomen waren. Een woordvoerder te Cairo be tichtte de Israëliërs van schen ding van het luchtruim van de V.A.R. Bij een luchtgevecht was een Israëlisch toestel getroffen, dat op Israëlisich gebied bran dend zou zijn neergestort. De Ver. Naties zijn van het in cident in kennis gesteld. Ontmoeting ChroesjtsjefTito? Volgens het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek" hebben Oosteuropese diplomaten in Boekarest verklaard dat de Russische premier die dezer dagen Roemenië bezocht, aan de Roemeens-Zuidslavische grens in het geheim maar- scnalk Tito ontmoette. Chroesjt sjef en Tito zouden gesproken nebben over de betrekkingen tussen Moskou en Belgrado, de /vooruitzichten voor een zóne zonder kernwapens in de Bal kan en de internationale be trekkingen in het algemeen. Voor Vulpe DE sande Op Uw versoek graveren u>$ Uw naam in de pen

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 3