Prins Bernhard in Nederland teruggekeerd De gebeurtenissen in Belgisch Kongo De reis van Eisenhower Na de verkiezingen in Israël IK WIL (BOLLETJE de échte eierbeschuit Prins Bernhard waarschuwt Nederlands bedrijfsleven HOOGWATER Het debat over Belgisch Kongo ZON- en MAANSTANDEN Weero verzicht WEERBERICHT jfrankelng WJ abonnement: Terneuaen. Dtrecteur-Hoofdredaeteur I van de Slande Redaetle-adresNoordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N4 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,- per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct. DE VRIJE DONDERDAG 5 NOVEMBER 1959 15e Jaargang Nr 4825 Versohltnt daeeltjka Uitgeefster N. V. v 'h Firma P. 3. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 et; minimum! par advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handele advertenties)5 regels 1,—. Iedere regel maar 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: A&m Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. (Advertentie.) Met de DC-7C van de K.L.M., tie „Zwarte Zee" is Prins Bern hard woensdagmiddag van zijn reis naar Brazilië en Peru, die op 19 oktober was begonnen, en een kort aansluitend bezoek aan IyOS Angcles, op Schiphol terug gekeerd. Even voor twee uur was Koningin Juliana, vergezeld van de beide Prinsessen Irene en Mari.ike op de Amsterdamse luchthaven per auto uit Soestdijk gearriveerd. De Prins stapte als eerste uit het toestel en na de hartelijke begroeting geraakte de Prins al dra in een levendig gesprek met Prinses Irene, die hij geluk wen ste met het tentamen Spaans, waarvoor zij dezer dagen is ge slaagd. De Koningin, de Prins en beide Prinsessen, alsmede het gevolg van de Prins op deze reis. BRAZILIË. „In het voorjaar miste ik", aldus de Prins, „bij mijn bezoek aan Brazilië door een korte ziek te juist de meeste Nederlandse emigranten-kolonies. Ik heb toen, gezien de grote teleurstel ling, direct beloofd later in het jaar opnieuw te komen. Dat was de aanleiding tot deze reis, die hijzonder belangwekkend, maar wel vermoeiend was. Ik heb in het vliegtuig op de thuisreis uit gerekend dat we sinds het ver trek van Schiphol 16 nachten van huis zijn geweest, die we in 12 verschillende plaatsen plus driemaal in een vliegtuig heb ben doorgebracht. Maar het bezoek aan de kolo nies in Brazilië heeft alle ver moeienissen meer dan goed ge maakt. De ontvangst is overal of het nu een grote of een kleine groep betrof even hartelijk geweest. Mijn totale indruk van deze nederzettingen is. dat zij over het algemeen redelijk wei- varend zijn. Dat deze indruk juist is, blijkt ook wel uit het feit dat de grotere althans allen naar uitbreiding streven. Die uitbreiding is ook nodig omdat: 1. De zoons van de kolonistep straks zo mogelijk eigen bedriji- ven moeten hebben; 2. Omdat men moet oppassen niet achter te raken bij het steeds hoger wordende peil van de landbouw in Nederland. Nieu we kolonisten krengen nieuwe kennis mee. In dit verband is het van het grootste belang dat de aanwezigheid van een Neder landse lrndbouwconsulent, die voortreffehik werk doet, blijft gehandhaafd; 3. In de derde plaats is de komst van nieuwe kolonisten nodig om vers bloed te krijgen in bet bijna gesloten geheel, dat rleze kolonies nu eenmaal vor men. De grotere kolonies zijn allen met uitbreidingsplannen bezig", aldus ging de Prins voort. „De Gereformeerde kolonies Caslro- landa en Carambei hebben hon derd km ten noorden van de be staande vestigingen 6000 ha ge kocht. De Rooms Katholieke kolonie Holambra. die ik in het voorjaar wel kon bezoeken, heeft een optie op 50.000 ha nieuw terrein. De kolonie in Monte Alegre alle kolonisten hier in lidmaat der Gereformeer de kerken houdende artikel 31 willen eigen grond kopen voor uitbreiding. Ze zitten nu op ge pachte grond van de firma Kla- hin, een enorme papierfabriek, die deze kolonie op niet genoeg te waarderen manier heeft ge holpen en nog helpt. De kleine en in losser verband erkende kolonisten in Tronco Nao Me Toque proberen ook enkele gezinnen naar Brazilië te krijgen. ..Het grote probleem" zo merkte Prins Bernhard op, bij al deze uitbreidingsplannen zijn de kos ten. In de eerste plaats moet een noerengezin dat zich bij een der kolonies wil aansluiten zelf in vee. werktuigen of baar geld een behoorlijk bedrag meebren gen. Castrolanda en Carambei stellen dit op 20.000, de kolonie in Monte Alegre op f40.000 en Holambra op 12.000 maar daar naast zullen er om de uitbrei- dmsplannen te verwezenlijken grote bedragen in de vorm van leningen nodig zijn. Hiervoor zijn nu onder andere met het De velopment Loan Fund in Was hington. besprekingen gaande. Van de individuele emigratie naar Brazilië verwacht ik", zo meende de Prins te moeten op merken, „niet zo heel veel. Voor liet pionierstype, dat een zeer goede vakkennis heeft en dat de mentaliteit heeft om gebruik te maken van de mogelijkheden, 'ie een jong groeiend land biedt, 'iggen er zeker kansen. Maar voor de meesten zullen de zo neel andere levensomstandig heden en de taal een groot be zwaar blijven. En als zij moei lijkheden krijgen, is er geen kolonie van landgenoten om hen op te vangen". Over de tropische cultures in Brazilië vertelde Prins Bernhard het volgende: „Voorlopig zie ik de enige kans om op dit gebied iets te bereiken hierin dat Nederlandse cultuurmaatschappijen in Brazi lië zouden starten volgens het systeem waarmede zij in Indone sië werkten. Voor de individuele ex-planter zie ik weinig moge lijkheden. De manier waarop in Brazilië de tropische cultures worden beoefend verschilt essen tieel van die waarop in Indonesië werd gewerkt. In Brazilië denkt men nogal eens dat de nla iters in Indonesië kleine landbouwers waren die dus nu zelf kleine be drijven zouden kunnen stichten. Dat is een misverstand en daar om liggen er voor hen in begin sel alleen kansen via Nederland se cultuurmaatschappijen. In de zuidelijke staat Rio Grande Do Sul heeft de gouverneur mij op de kaart en vanuit de lucht hoogst interessante en grootse plannen getoond voor droogleg ging en kolonisatie van heel grote gebieden. Het klimaat daar is bijna ideaal te noemen, zowel voor groente- als voor veeteelt. Als deze plannen in de loop der jaren verwerkelijkt zouden kun nen worden dan zou daar met in achtneming van de financiële voorwaarden naar de mening van de gouverneur plaats zijn voor meer dan duizend boeren gezinnen. Voor het ogenblik zou ik met nadruk willen zeggen dat dit grootse project waard is spoedig en grondig te worden bestudeerd". PERU „Datzelfde geldt ook voor Peru dat ik", zo ging de Prins voort, „na Brazilië heb bezocht en waar men mij'den groot gebied heeft getoond dat de regering van dat land graag in cultuur zou zien gebracht. Vele tropi sche cultures zijn er mogelijk met kans op heel hoge winsten. Ook dit is zonder enige twijfel een zeer interessant object cn een nadere bestudering verdient congres. alle aanbeveling. Maar ook hier zal naar mijn mening een even tuele toekomstige emigratie in kolonie-verband moeten gebeu ren al liggen er ook hier voor de echte pionier die een zeker kapi taal kan meebrengen, kansen, die hij in Nederland nooit zal hebben". Aan het slot van zijn uiteen zetting merkte Prins Bernhard nog op, dat de ontvangst in alle Nederlandse kolonies allerharte lijkst is geweest en vaak ontroe rend. „Natuurlijk zullen de Neder landers zich in Brazilië en Peru moeten aanpassen, hetgeen zon der twijfel in die landen minder eenvoudig gaat dan bijvoorbeeld in Canada. Men denke alleen maar aan de taalmoeilijkheden. Maar ik heb geconstateerd dat de Nederlander in goede vriend schap met hun Braziliaanse buren leven en bovendien ge schiedt aanpassing in het ver band van een kolonie gemakke lijker dan in individuele geval len. Als bewijs van het aanpas singsvermogen moge dienen dat ik kennis heb gemaakt met Ne derlandse groepen die folkloris tische dansen hebben ingestu deerd en deze met groot succes demonstreren, zelfs in de grote steden. Wat de financiële hulp betreft, ook de regering van het ontvangende land zal moeten helpen, immers dat land profi teert van de Nederlandse kennis en ervaring. Ik heb al eens horen zeggen", aldus Prins Bernhard, „dat in Brazilië elke Nederland se landbouwer een school bete kent voor een groep Braziliaanse boeren. Daarmee wil men zeggen dat men de eigenschappen en de kunde van de Nederlanders zeer hoog aanslaat". Reacties op de redevoering die Prins Bernhard in Los Angeles heeft gehouden, heeft de Prins in de pers van Californië gele zen. De koppen van de artikelen luidden allen: Prins Bernhard pleit voor meer vrijheid in de lucht. In Los Angeles, waar de Prins heeft gesproken op een be sloten diner, op uitnodiging van de „Bank of Amerika", zouden de stedelijke autoriteiten zeer gaar ne zien dat de K.L.M. een ver binding met de westkust krijgt. Maar de Prins weet niet of dit standpunt ook gedeeld wordt door de Amerikanen in andere delen van het land en door het Aan het slot van de conferen ce op Schiphol merkte Prins Bernhard nog het volgende op: „In de laatste maanden heb ik veel gereisd. Ik ben in de Soedan geweest, in Turkije, in Tanga nyika. in Brazilië en Peru. Bijna overal Imi-, jk tot mijn enorme teleurstelling moeten vernomen, dat Nederlandse bedrijven of in stellingen hun inschrijvingen op bepaalde projecten intrekken, nadat deze reeds aan het Neder landse zakenleven waren ge gund. Bij de inschrijvingen bleek, dat de Nederlandse b--vy<-en zeker niet voor het laagste be drag hadden ingeschreven. Niet temin werd het project toch aan Nederland gegund, omdat men vertrouwen stelde ïn het vak manschap. Daarna is het menig maal gebeurd, dat de Nederland se bedrijven geen gevolg gaven aan rle hun verleende ondracht Men beweert in die landen, dat de reden hiervan is, dat hot winstpercentage niet hoog ge noeg zou zijn. Dan had men beter niet kunnen inschrijven", aldus Prins Bernhard. „Deze feiten doen het Nederlandse be drijfsleven vaak veel kwaad en zonder namen te noemen, heb ik kunnen constateren, dat een enkel voorval op dit gebied reeds een zeer pijnlijke indruk maakte op de autoriteiten in die landen". Advertentie De toestand in enkele distric ten in het gebied van Stanley- stad is ook woensdag nog gespan nen geweest, maar er is geen melding gemaakt van nieuwe grote incidenten. Van een aantal stakingen in het gebied van de provincie hoofdstad is woensdag er één ge ëindigd. Er zijn echter weer nieuwe stakingen gemeld en ge vreesd wordt dat alle plantages tussen Yatomela en Opala ten westen van Stanleystad er door zullen worden getroffen. Soldaten hebben dinsdagavond enkele Europeanen in veiligheid gebracht in het gebied van de rivier de Lobaye. De veerpont daar was vernield. Voor het eerst sedert vrijdag waren dinsdag de scholen in Stanleystad weer open. De Afrikaanse leider Albert Kalonji, die drie maanden gele den te Loeloeaburg werd gear resteerd op beschuldiging van het aanwakkeren van de span- BEZOEK AAN EUROPESE EN AZIATISCHE LANDEN. President Eisenhower heeft gis teren op zijn wekelijkse perscon ferentie meegedeeld, dat hij op 4 december uit Washnigton zal vertrekken voor bezoeken aan 9 landen. Op deze reis, die twee en een halve week zal duren, zullen achtereenvolgens Italië, Turkije, Pakistan, Afghanistan, India, Perzië, Griekenland, Frankrijk en Marokko worden bezocht. Tijdens zijn verblijf te Rome zal de president Paus Johannes bezoeken. Op 11 december zal hij te Nieuw Delhi zijn om de Ameri kaanse inzending op de wereld- landbouwtentoonstelling te ope nen. Op 19 december zal hij te Parijs zijn voor de Westelijke topconferentie. Op de terugweg naar Washington zal hij korte tijd te Rabat verblijven. Mevrouw Fisenhower zal de president niet vergezellen. Het DE INVOERING VAN DE ZWARE FRANK. De Franse regering heeft giste ren de datum van invoering van de zware frank bepaald op 1 januari 1960. Verkiezingen in de Verenigde Staten Bij de verkiezingen voor plaat selijke autoriteiten, die dinsdag in de Ver. Staten zijn gehouden, hebben de democraten een grote overwinning geboekt. Zo is de democraat Bert Combs tot gouverneur van Kentucky gekozen. Hij behaalde een ge makkelijke zege op zijn republi keinse tegenstander John Rision. Tot burgemeester van Phila delphia werd gekozen de demo craat Richardson Dilworth. Zijn tegenstander was Rarold Stas- sen. die republikeins kandidaat voor het presidentschap is ge weest. Bij de meeste plaatselijke ver kiezingen in Indiana en Connec ticut zijn de democraten als over winnaars uit de bus gekomen. Slechts in de staat New York hielden de republikeinen stand. In een tiental stedelijke agglo meraties in het noorden van New York werden republikeinen tot burgemeester gekozen. ning tussen de stam van de Loe- loea's en die van de Baloeba's, is dinsdagavond te Elizabethstad gekozen tot voorzitter van het nationale comité van de M.N.C., de nationale beweging van Kon go. Kalonji is één van de leiders van de gematigde vleugel van de M.N.C. Kalonji kreeg na zijn arresta tie zes weken huisarrest. Verrassing op Geneefse conferentie De Sowjet-Unie heeft dinsdag onverwacht ingestemd met ge meenschappelijke besprekingen van deskundigen over (le nieuwe gegevens over ondergrondse kernontpioffingen. Dit geschied de op de vergadering te Genève over liet staken van kernwapen proeven. De Russische stap kwam als een volkomen verrassing voor het Westen, aldus is in conferen tiekringen gezegd. In een na afloop van de ver gadering van dinsdag uitgegeven communiqué wordt gezegd dat 40 in de vorige volksvertegen- De (gematigde socialistische) Mapai-partij van David Ben Goe rion is als winnares naar voren getreden na de algemene ver kiezingen. De moeilijkheden bij het regeren zullen echter waar schijnlijk voortduren omdat de Mapai geen duidelijke meerder heid behaalde. Ongeveer negentig procent van de stemmen is nu geteld en daarvan behaalde Mapai 38.5 procent. Vermoedelijk zal zij 46 a 47 van de 120 zetels in de nieuwe Knesseth behalen tegen de Russische afgevaardigde Tsa- rapkin heeft voorgesteld, dat een technische werkgroep van deskundigen midden-november bijeenkomt. Deze deskundigen zouden evenwel hun werkzaam heden binnen drie weken moe ten voltooien. Tot dusver hebben de Russen geweigerd een nieuwe bijeen komst van deskundigen te laten houden. Zij voerden aan, dat een in augustus vorig jaar door des kundigen uitgegeven rapport nog steeds te gebruiken is. woordiging Drie Arabische lijsten die met de partij van Goerion samen werken, behaalden voldoende stemmen om elk een zetel te verwerven zodat Ben Goerion kan rekenen op steun van 50 zetels. De ultra-nationalistische He- roeth, voorheen de op één na grootste partij, kreeg ook meer stemmen. Het ziet er naar uit dat zij 17 zetels zal behalen (een winst van 2 zetels). 6 van de 7 andere partijen, die in de Knesseth vertegenwoordigd waren, verloren aanhang. In het ultra-religieus Torah-front tra den geen wijzigingen op. De communisten verloren meer dan een vierde van hun aanhang. Hun aantal zetels zal vermoede lijk dalen van 6 tot 3 of 4. De Mapai behaalde de meeste winst in Haifa, Jeruzalem en Tel Aviv. Op het platteland bleef haar aanhang gelijk. De toestand in Goa Volgens te New Delhi ontvan gen berichten uit het Portugese Goa aan de Vooripdisohe kust, duurt de onderdrukking van „de vrijheidsstrijd van het volk van Goa" onverminderd voort. Dit jaar zijn reeds zeventien voor aanstaande Goanese leiders ge arresteerd, zo wordt uit de Indi sche hoofdstad gemeld. VRIJDAG 6 NOVEMBER Breskens Teineuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 5.23 5.56 5.58 6.31 6.38 7.11 6.48 7.21 zal de eerste maal zijn dat een Amerikaans staatshoofd een be zoek brengt aan Aziatische lan den. De president noemde zijn komende bezoeken informeel. Over zijn reis naar India, Paki stan en Afghanistan zei Eisen hower te hopen, dat hij in dat gebied en elders een beter begrip en meer welwillendheid jegens de Ver. Staten zou kunnen kwe ken. De reis zal met een straal vliegtuig worden gemaakt. Eisenhower is als opperbevel hebber van de NAVO-strijd- krachten in Europa indertijd bij Paus Pius de Twaalfde op audiën tie geweest. Hij zal de tweede Amerikaanse president zijn die het Vo.ticaan bezoekt. In 1919 werd Woodrow Wilson door Paus Benedictus de Vijftiende ontvan gen. Volgens een communiué van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Rome komt het Ameri kaanse staaatshoofd in de vroege middag van 4 december te Rome aan. I-Iij zal daar tot de zesde blijven. KERNPROEVEN. President Eisenhower heeft verklaard, dat de Ver. Staten niet eenzijdig de proeven met kern wapens zullen hervatten. Hij was van oordeel dat de bereid heid van de Russische vertegen woordiger op de drielanden-con- ferentie te Genève om de Wes telijke gegevens over onder grondse ontploffingen te bestu deren, niet noodzakelijkerwijze een vooruitgang behoeft te be tekenen. Er bleek echter wel een bereidheid uit om de kwestie van het staken der proeven op verstandiger wijze te bespreken dan tot dusver. PANAMA. Gevraagd naar commentaar op de anti-Amerikaanse relletjes die zich dinsdag in Panama hebben voorgedaan, heelt president Eisenhower gezegd, dat hij al 14 jaar voorstander is van de aan leg van een tweede kanaal door d" landengte van midden-Ame- rika. Hij verwachtte evenwel niet, dat hij ooit een dergelijke aanbeveling zou doen, omdat men de kwestie van alle mogelijke kanten moest bekijken. De president zei ook dat hij nooit ove- een internationalise ring van het Panamakanaal zou denken. Het gebeurde van dins dag was z.i. niet meer dan een incident, dat geen belemmering zou zijn voor de goede betrek kingen met Panama. Dc Ver. Staten hadden de voorzieningen van het kanaalverdrag steeds zeer nauwgezet in acht genomen en daardoor was de verhouding tot Panama vijftig jaar voor beeldig geweest. DE TOPCONFERENTIE. President Eisenhower heeft gisteren herhaald, dat een top conferentie van Oost en West terdege moet worden voorbereid. Hij zei dit in antwoord op een vraag, wat hij dacht van „de geest van Camp David". Eisenhower zei niet precies te weten, wat men daaronder ver stond. Zelf had h'i deze uitdruk king r.ooit gebruikt. Mogelijk wilde men zeggen, dat het moge lijk is met elkaar te praten zon der elkaar te beledigen. Ook was het niet uitgesloten dat men met deze uitdrukking er op doelde, dat Chroes.jtsjef en hij bij hun gedachtenwisseling in Camp Da vid over een groter aantal alge mene zaken in beginsel tot een akkoord waren gekomen dan ge bruikelijk is op ene conferentie van ministers die in bijzonder heden treden. Als voorbereiding van een OostWestconferentie was een Westelijke topconferentie onmis baar voor het vaststellen van een datum en de agenda. Opnieuw ongeregeldheden in Kanpoer De politie te Kanpoer heeft gisteren weer het vuur geopend op een woedende menigte. 12 mensen werden gewond. Dins dag werden II mensen gedood en ten minste 150, onder wie 90 politiemannen, gewond, toen de politie vuurde op betogers, die een hoofdagent wilden lynchen, die een jong meisje aangerand zou hebben. Toen het dinsdagavond afge kondigde uitgaansverbod gister morgen was afgelopen, verza melden zich opnieuw een menig te voor het politiebureau. Er werden straatversperringen op geworpen en surveillerende agenten werden met stenen be kogeld. De politie gebruikte (Advertentie) eerst traangasbommen en knup pels om de menigte te versprei den maar moest later de vuur wapens ter hand nemen. Er is onmiddellijk een uitgaansverbod uitgevaardigd, dat tot woensdag avond zou duren. Van officiële zijde is dinsdag gezegd, dat de hoofdagent ge schorst en in hechtenis is geno men onmiddellijk nadat het be richt was ontvangen, dat een vrouw die voor een verhoor naar het politiebureau gebracht was, aangerand was. De gewelddadig heden begonnen toen de politie weigerde de hoofdagent aan de menigte uit te leveren. De me nigte bestormde toen het politie bureau, stak een bus in brand, stichtte brand in het postkan toor en vernielde telefoon- en elektrische stroomdraden. leystad hebben voorgedaan, mi litaire vrachtauto's met ma chinegeweren er bovenop in de buitenwijken van de stad had zien rijden. De wagens haalden de lijken, van Afrikanen weg. De monteur zei dat de militai ren, voor zover hem bekend, 56 lijken hadden geborgen. Volgens hem was de toestand in Stanleystad nog steeds ge spannen. Legerafdelingen zouden dins dag naar Basoko, een dorp bij Stanleystad, gezonden zijn, waar nieuwe onlusten zouden zijn uitgebroken. Een andere ooggetuige, een vakbondsleider, zei dat de Europeanen de negerwijken van Stanleystad niet mogen bezoe ken. De Europeanen, die er wer ken, hebben opdracht gekregen pas donderdag weer aan het werk te gaan, zo zei hij. Deze ooggetuige verklaarde dat er minstens 56 mensen om het leven zijn gekomen bij de ongeregeldheden in Stanley stad. Het officiële dodencijfer is twintig. LOEMOEMBA Patrice Loemoemba, leider van de Nationale Kongolese Bewe ging. blijkt op 31 oktober, vóór zijn arrestatie door de Belgische autoriteiten, een verklaring te hebben uitgegeven. Hierin kant hij zich tegen de inhoud van een communiqué van de Belgische overheid. In dit communiqué werd gezegd dat de incidenten zijn uitgebroken na een vergade ring van de Nationale Kongolese Beweging. Loemoemba merkt in de verklaring voorts op dat hij, in tegenstelling tot hetgeen van officiële zijde is beweerd, nooit voortvluchtig is geweest. Ooggetuigen over toestand in Belgisch Kongo In Brussel zijn woensdag en kele reizigers uit Belgisch Kon-1 go aangekomen. Een monteur verklaarde tegenover verslaggevers, dat hij I na de relletjes die zich in het afgelopen weekeinde in Stan- De Belgische eerste minister, de heer Eyskens, heeft woens dagmiddag bij de voortzetting van het debat over de regerings- politiek jegens Kongo, met na druk verklaard dat de regering sedert haar verklaring van 13 januari, die de .goedkeuring van de oppositie had, niet is afge weken van de politieke gedrags lijn, welke daarin was uitgestip peld. Er bestond dus na het aftreden van de heer Vanhemelrijk als minister van Kongo in septem ber, geen aanleiding om de Kamer bijeen te roepen, zoals door de socialistische partij was gevraagd. De heer Eyskens haal de gevallen aan van ministers die hun ontslag indienden tijdens het parlementaire reces zonder dat bij iemand de gedachte op was gekomen om de Kamers bij een te roepen. „Het in Kongo te verrichten werk is een nationale arbeid", zei de heer Eyskens. Hij deed een beroep op de Kamer om haar algehele steun daaraan te ver lenen. Nadat nog enige andere spre kers van de regeringspartijen het woord hadden gevoerd, deed de voorzitter aan het einde van de zitting mededeling van een motie van vertrouwen, die was inge diend door de heren Du Bus de Warnaffe, van de Christelijke Volkspartij, en Janssens van libe rale fractie. Deze motie kwam woensdag niet meer in behandeling, maar het debat zal vandaag worden voortgezet. Terwijl in het parlement de discussies over Kongo voort duurden, werd uit Stanleystad gemeld dat de spanning in ver scheidene gebieden van de kolo nie weer toeneemt. ZON op onder Nov. 5 7.40 17.06 6 7.42 17.05 7 7.44 17.03 8 7.46 17.01 MAAN op 12.26 13.10 13.47 14.18 onder 21.38 22.48 23.58 VEEL BEWOLKING. Het K.N.M.I. deelt mede: Een regenzone, die woensdag ochtend over ons land trok, werd gevolgd door flinke opklaringen. In de middag nam de bewolking evenwel weer toe en kwamen en kele buien tot ontwikkeling. Het belangrijkste luchtdruk systeem. dat de algemene circu latie bepaalt, is een omvangrijk hogedrukgebied, waarvan het centrum tussen Ierland en de Azoren ligt. Om dit hogedrukge bied bewegen zich depressies van Groenland naar IJsland en ver volgens naar de Noordzee. Een hiervan naderde woens dagavond ons land en zal de wind bij ons doen toenemen. Een begeleidend front zal opnieuw regen brengen. In de tempera- tuursverloop komt weinig ver andering. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Enkele buien. Veranderlijke bewolking met enkele buien. Matige tot krachti ge, aan de kust lijdelijk harde wind tussen west en noord. On geveer dezelfde temperaturen als gisteren.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1