€sso Quiz-wonder Van Doren geeft bedrog toe De situatie bij de rijkspolitie Jacht tussen klip en rots De toekomst op het platteland RECHTSZAKEN De duo-rijder met zijn blonde, blozend-blanke Rozamonde; De caravan, op weg naar zee, het bruidspaar in de slee-voor-twee: En pa en moe, met Jan en Leentjc gezellig uit in 't lelijk eendje, ze kwamen allen tot 't besluit: met Esso bent u beter uit! {Voensdag 4 november 1959 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 Op het congres van het Kon. Nederlands Landbouwcomité, dat te Emmeloord werd gehou den, heeft de heer H. D. Lou- wes, voorzitter van het Land bouwschap. een rede gewijd aan de toekomst van het platteland, waarbij hij speciaal de geeste lijke aspecten onder de loep nam. Hij legde de nadruk op de modernisering van het geeste lijk leven op het platteland, waar de boer met zijn gezin de in de natuur gegeven verbon denheid vooral aan de levens- rang van plant en dier moet weten te doorbreken, zodat hij kan deelnemen aan de ontwik keling van het moderne leven. Voorts wijdde spreker aan dacht aan de vermindering van het standsverschil op het plat teland, waar de grotere boer steeds medewerker wordt op zijn eigen bedrijf en waar de arbeider steeds meer medearbei der wordt van de boer. De heer Louwes zei, dat men zich dient te realiseren dat er ook in de toekomst een uittocht van de agrarische beroepsbe volking zal zijn. Dit neemt ech ter niet weg zo zei hij dat men niet moet aarzelen onder de besten hunner mensen te vinden die bereid zijn in de landbouw hun toekomst te bou wen. Hij somde enkele woorwaar- den op, waaraan zijns inziens voldaan zou moeten worden om de toekomst in de landbouw vei lig te stellen. Hij wilde er ech ter de nadruk op leggen, dat het werk van sociologen, plano logen en theologen hoe nut tig ook dit niet kan bereiken. De agrarische bevolking zal zich bewust moeten worden van de noodzaak naar een nieuwe vormgeving van het leven te zoeken. De heer Louwes zeide dat in het verleden de aandacht steeds gericht is geweest op het vol doen aan voorwaarden van techniek van het landbouwbe drijf en de landbouwpolitiek. Voor de geestelijke vorming acht de heer Louwes het werk van de volksuniversiteit van groot belang. Ook herinnerde hij aan de uitwisselingssyste men met plattelandsorganisa ties in het buitenland, waarin jongeren de kans krijgen ken nis te maken met de technieken elders, maar bovendien met een andere levensfeer. Ook voor de moderne boer acht de heer Louwes het een levensvoorwaarde, dat hij over vrije tijd beschikt, reden waar om de boer moet zien zijn ge bondenheid aan de natuur te doorbreken. De heer Louwes vestigde de aandacht op enkele reeds wer kende sociale coöperaties, waar men in geval van ziekte vervan gende hulp kan krijgen en waarbij tevens de vervanging van de bSer en zijn gezin b.v. gedurende weekends moge lijk kan worden gemaakt. Over de nivellering van het standsverschil zeide de heer Louwes, dat de organisaties van de plattelandsvrouwen in deze kwesties reeds blijk gegeven hebben te beschikken over ..een gezonde dosis toekomstgeloof en durf". De boeren- en land arbeiders-organisaties zullen zo zeide de heer Louwes wel bewust hun beleid op deze toe komst moeten instellen. De Amerikaanse staalstaking Amerikaanse regeringsbemid delaarrhebben maandag tot twee maal toe afzonderlijk met vertegenwoordigers van de di recties der Amerikaanse staal bedrijven en van de vakbond der stakende metaalarbeiders beraadslaagd. Het resultaat be stond echter slechts uit bittere woorden van beide partijen. David McDonald, de voorzit ter van de vakbond, verklaarde dat de directies „met ongeduld wachten op een gerechtelijke uitspraak overeenkomstig de wet, van Taft en Hartley, die hen in staat zal stellen hun sta king tegen het Amerikaanse volk voort te zetten". En Conrad Cooper, de voor naamste onderhandelaar der werkgevers, zei: „De vakbond de metaalarbeiders stelt klaar blijkelijk slechts belang in het voor onbepaalde tijd doen voort duren van de inflatie in Ameri ka en in bestendiging van werkwijzen in de staalindustrie, die op verspilling neerkomen". Het Amerikaanse ministerie van Arbeid heeft maandag medegedeeld dat 327.000 arbei ders, als gevolg van de Ameri kaanse staalstaking, sinds 21 oktober j.l. zonder werk zijn ge nomen, hetgeen een aanzienlij ke toeneming betekent van de 180.000 werklozen, die medio ok tober waren ingeschreven. Hierbij komen nog de 500.000 i hans stakende metaalarbei ders. Het ministerie verwacht in de loop van november een nieuwe en zeer sterke stijging" van het, aantal werklozen in de Verenigde Staten door het voortduren van de staalstaking. West-Europa heeft teveel aan steenkool. De twpede vice-president van de hoge autoriteit van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.), Albert Coppe, heeft maandag in Lon den gezegd dat Europa „zwemt in steenkool". Op een persconferentie deelde Coppe mede dat bij de mijnen in de E.G.K.S.-landen momen teel 36 miljoen ton aan onver kochte steenkool ligt, terwijl 19 miljoen ton kolen bij de in dustrie is opgeslagen. Er is ech ter overeenstemming bereikt over bepaalde plannen tot het beperken van de produktie en het sluiten van marginale mij nen. Het is hierbij de bedoeling dat België zijn produktie met 4 a 5 miljoen ton per jaar be perkt, wat overeenkomt met 20 procent van de totale Belgische produktie, terwijl West.-Duits- land zijn produktie met om streeks 15 miljoen ton of 10 procent zal beperken. Coppe voegde hieraan toe dat dit de .i het ogenblik vastgestelde \jfers zijn en dat niemand nu »eet of deze in de toekomst nog zullen moeten worden herzien. Singapore anti-communistisch Na langdurige gespeculeer over de mate van sympathie voor het communisme van Sin- gapores jonge linkse regering, is maandag uit een redevoering gebleken dat Singapore niet al leen niet-communistisch is ge zind, maar zelfs anti-commu nistisch: „Wij zijn niet van zins de welvaart van ons volk als geheel in gevaar te laten brengen terwille van een klei ne groep die o.i. op het verkeer de spoor s". Premier Lie Kwan Joe verklaarde wedijver binnen het democatisch stelsel te zul len toelaten maar anti-demo cratische krachten te zullen weerstreven. Daarna werd een wetsontwerp ingediend ter ver lenging voor vijf jaar van de noodmaatregel staatsgevaarlij ke personen zonder verhoor te kunnen vasthouden. Een maat-' regel die men nodig acht zo lang dit ook in de nabuurstaat Malakka nog het geval is. Bestrijding abortus Bang Zoals bekend is op 11 mei jl. het besluit van het bestuur van het Landbouwschap tot het ver lenen van slachtpremies bij de bestrijding van abortus Bang in werking getreden. Veehou ders, die een vrij beslag hebben kunnen aanspraak maken op een slachtpremie als in hun be slag een besmet rund wordt aangetroffen en als zij dit rund binnen 20 dagen laten slachten. Deze premie bedraagt ƒ250, per rund. Als een veehouder voor slacht premie in aanmerking wil ko men moet hij zijn besmette rund laten voorzien van een rood oormerk. Sinds het in werking treden van dit besluit zijn tot eind sep tember in totaal 2.166 runderen voorzien van een rood oormerk. Voor 1.700 runderen is een slachtpremie uitgekeerd tot een totaal bedrag van 425.000. Moederloze veulens Zoals bekend heeft het Land bouwschap in het afgelopen jaar een nieuwe regeling getroffen, waardoor het mogelijk was moe derloze veulens en merriën, waarvan het veulen gestorven was, aan een centraal adres op te geven. Voorheen werden deze mede delingen steeds gedaan door de radio, doch met ingang .van 1959 was dit niet meer mogelijk. Het Landbouwschap heeft toen voor het gehele land de service-tele fooncentrale te Den Haag inge schakeld. Dit heeft geduurd van 15 maart tot 1 juli. Gedurende deze tijd zijn 154 meldingen genoteerd van merriën, waarvan het veulen was gestorven en van 36 moeder loze veulens. Van de moederloze veulens konden er 30 worden onderge bracht bij een andere merrie. Dit heeft in vrijwel allé gevallen een gunstig resultaat opgeleverd. Slechts 2 veulens zijn gestorven. In 6 gevallen stelden de eige naars er geen prijs op dat het veulen zou worden onderge bracht bij een andere merrie. De grensgeschillen tussen China en India In officiële kringen in Nieuw Delhi is verklaard dat het Indi sche leger de directe controle in het gebied van Ladakh zal over nemen. Militairen, uitgerust om weerstand te kunnen bieden aan vijandige troepen, zullen de taak van de grenspolitie overnemen. Er zal een keten van legerpos ten worden gevestigd, zo werd verklaard. De vice-president van India, Radhakrisjnan, heeft in Bikaner verklaard dat India verbijsterd is door het optreden van de Chi nezen. Als India op deze wijze behan deld wordt zal het geen verba zing wekken dat andere Aziati sche landen zelfs tegen hun wil geneigd zijn China ervan te verdenken dat zij hun onaf hankelijk bestaan en hun vrijheid bedreigen. „Vele mensen in India zijn gedesillusineerd maar zij zijn nog niet wanhopig". Hij zei dat de regering nog steeds hoopt dat de grensgeschil len spoedig zonder verdere bot singen zullen worden geregeld. Medisch onderzoek per telefoon Franse artsen hebben op het wereldcongres voor de medi sche aspecten van de lucht- en ruimtevaart te Rome aange toond dat. dokters binnenkort hun patiënten per telefoon kun nen onderzoeken. Een Italiaanse politieman die als patiënt dienst deed. zat in een kamer met electroden aan armen en benen terwijl in een andere kamer een elektroden- cardiogram werd gemaakt van zijn hartslag. De impulsen wer den door middel van een ge wone telefoonleiding overge- hracht. Een dergelijk apparaat kan worden gebruikt voor de medi sche controle van ruimtevaar ders tijdens hun reizen door het heelal en het kan eveneens betrekkelijk goedkoop voor huis gebruik dienen om een gang naar de dokter onnodig te ma ken. aldus de Franse deskun dige generaal Grandpierre. Sowjet-Unie zal vermoedelijk alle drie stadia van Assoean-dam uitvoeren De New York Times meldde maandag, dat de Sowjet-Unie verwacht alle drie de stadia van de Assoean-dam te zullen uitvoeren, in plaats van alleen de eerste fase. Uit Cairo vernam het blad, dat de Egyptische ingenieur, die de leiding heeft van het project, zou hebben verklaard, dat hoewel de Russische lening van 92 miljoen dollar alleen be stemd was voor de eerste fase van de dam, Moskou er naar streeft het gehele project uit te voeren. Aan dit bericht werd nog toe gevoegd, dat Westduitse en Ja panse belangen rekening hou den met de mogelijkheid van het sluiten van contracten voor de levering van uitrusting en technische adviezen bij de bouw van de dam. Tragisch geval van moord en zelfmoord in Japan Een 29-jarige Japanse kan tooremployé, die zich in Naga saki bevond, toen in 1945 een Amerikaanse atoombom op deze Japanse marinebasis werd uitge worpen, kreeg dezer dagen een dochtertje met een hazenlip. Ervan overtuigd, dat deze ge zichtsmisvorming het gevolg was van de radio-actieve stra ling, waaraan hij had blootge staan, nam hij een verschrikke lijk besluit. Hij nam zijn dochter tje van enkele dagen mee naar een park, waar hij het kind wurgde. Vervolgens nam hij zelf een sterke dosis slaapmiddelen in. Toen men hem op een bank aantrof, was de ongelukkige stervende. Naast hem lat» het lijkje van zijn kind. Op de bank vond men een briefje, met de woorden: „Ik wil niet dat mijn kind zo door het leven gaat!" DE „MOORDGRAP" VOORBURG IN De rechtbank te 's-Gravenhage heeft gistermorgen de vier man nen die op zondagavond 21 de cember van het vorige jaar op de helverlichte Koningin Wilhel- minalaan te Voorburg een moord hadden geënsceneerd, onslagen van rechtsvervolging. De officier van Justitie had de mannen ten- lastegelegd dat zij opzettelijk en bedriegelijk bij voorbijgangers de indruk hadden gewekt dat er een moord, doodslag of ander mis drijf werd gepleegd, waarbij ze hadden kunnen begrijpen dat van dit misdrijf aangifte zou worden gedaan. Hij had een gevangenis straf van vier maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk ge vorderd. De 30-jarige loodgieter A. J. A. T. uit 's-Gravenhage had als slachtoffer gefungeerd. Hij viel kreunend neer en sneed met een scheermesje tegelijkertijd een plastic zakje met duivenbloed open, toen de 34-jarige slager P. van H. uit Voorburg twee scho ten uit een alarmpistool op hem loste. De 48-jarige bronneerder W. G. en de 27-jarige los-arbeider M. P., beiden uit Den Haag, sprongen daarop uit de auto van de slager en sleurden het „lijk" in de auto. Daarop reden de man nen snel weg. De rechtbank had in zijn von nis overwogen dat de vier man nen ziph wel schuldig hadden ge maakt aan deze ..moordgrap", maar dat zij ontslagen moeten worden van rechtsvervolging om dat zij geen contact hadden ge had met de aangevers. De verde diger, mr F. H, Piket en mr P- de Prez hadden op deze grond ook ontslag van rechtsvervolging gevraagd. Geen gratie voor Podola De Britse minister van Bin nenlandse Zaken, Butler, heeft dinsdag laten bekendmaken dat hij geen grond heeft kunnen vinden voor het verlenen van gratie aan de 30-jarige Cana dese fotograaf van Duitse af komst, die wegens moord op een Londense rechercheur ter dood is veroordeeld. Op 5 no vember zal Podola worden op gehangen. Noordvietnamees verzoek aan Engeland en de Sowjet-Unie Noord-Vietnam heeft maan dag Engeland en de Sowjet-Unie, als voorzitters van de Geneefse conferentie van 1954, verzocht dringend maatregelen te nemen om de berechting van prins Soe- fannoe Vong en andere leiders van de linkse- Neo Lao Haksat- partij in Laos te verhinderen, aldus meldt het persbureau „Nieuw China'1 uit Hanoi. (Het proces, dat maandag in Vietiane zou beginnen, is uitge steld.) BON APPETIT Een inwoner uit Rijssel ontving onlangs een groot pakket met allerlei inge blikte vruchten en gerech ten van een dierbare oom uit Amerika. Blij besloot hij zijn buren voor een feestmaal uit te nodigen en begon de blikken te openen. Met één busje wist hii echter niet goed weg. Het bevatte een zwart poe der dat wat scherp op de tong was. „Een specerij", dacht de man en mengde het kwistig door enkele schotels. Het etentje werd een succes en 's mans kook kunst zou nog lang in de buurt geroemd ziin als die begeleidende brief niet en kele dagen later nog geko- men was. Daarin onthulde de Amerikaanse oom: ..Het busje bevat wat van de as van tante, die zoals zij wenste gecremeerd werd. Bewaar het als een herinnering". (Advertentie) Ut' Charles van Doren, die zich de bewondering van miljoenen tele visiekijkers verwierf door zijn feilloze antwoorden op vragen tijdens de inmiddels gestaakte quiz „Twenty One", heeft voor een subcommissie van het. Ame rikaanse congres toegegeven dat hij op grootscheepse wijze had meegewerkt aan bedrog. De subcommissie van het Huis van Afgevaardigden stelt een onderzoek in naar beschuldi gingen dat deelnemers aan vraag- en antwoordspelen de vra gen en antwoorden vooraf had den ontvangen. De 33-jarige leraar Van Doren, die 129.000 dollar won en van de National Broadcasting Company N.B.C. een contract van 50.000 „Slotania" voorlopig belast In overleg met de gemeente lijke instanties en in afwachting van een beslissing over haar al of niet „beslotenheid" zal de speelclub „Slotania" in Amster dam-West voorlopig vermakelijk heidsbelasting afdragen. (Elk lid betaald voor elke keer dat het speelt veertig cent boven zijn maandelijkse contributie). Zodra juridisch is uitgemaakt of het beoefenen van „het 24- spel" strijdig is met de wet dan wel dat het straffeloos kan wor den gespeeld zal de beslotenheid worden getoetst aan de normen die de bestaande jurisprudentie te dier zake bevat. DORNFORD YATES 62) (Nadruk verboden.) Ons doel was natuurlijk uit te zoeken waar Katharine zich be vond en wij hoopten dit te be reiken door een van de bende leden op te sporen en hem te vol gen. In de omgeving van „De Natte Vlag" durfden wij ons niet te vertonen, de omliggende stra ten zouden stellig scherp worden gecontroleerd en hoewel ik er bijna zeker van was, dat de heren ons in het drukke verkeer niet zouden opmerken, leek het toch niet verstandig het gevaar opzettelijk te zoeken. Hoe gering onze kansen op succes waren beseften wij maar al te goed. En toch hadden wij geen andere keus. Ik was een voudig naar Rouen gedirigeerd als een stuk vee naar het abat toir. Cardinal was niet de ge schikte plaats het is nu een maal niet verstandig vee af te slachten in het park van een landgoed; maar Rouen. met d" vele sloppen en de rivier, leende zich uitstekend voor dit doel. Daar kon je iemand spoorloos laten verdwijnen de ri ier zweeg. En omdat Ik, teneinde e„s voor Katharine te kunnen u: u, ven, moest ik mij tot het uiter ste inspannen de vijand in het vizier te krijgen eer ik zelf werd ontdekt. Dat wij de Jager of Judas zou den ontmoeten leek ons zeer on waarschijnlijk, daar zij vermoe delijk de plaatsen, die wij be zochten, niet frequenteerden. Maar Satan kenden wij beiden en Georg wist zich „die knaap, die hem tot aan Cruise was ge volgd" nog uitstekend te herin neren. Via de achterbuurten zochten wij de havenwijk op en zodra het donker begon te worden gingen wij een derderangs café binnen. Het was het eerste van een lan ge reeks. Vier uren aaneen zwierven wij van het ene café naar het an dere. Soms gingen we buiten zit ten, juist buiten de lichtkring van een lamp, zodat we zowel de voorbijgangers als de gasten, die het café binnengingen of verlie ten, in het oog konden houden. Soms ook zochten we binnen een plaats met onze rug tegen een muur en hielden de uitgang zorg vuldig onder controle, terwijl wij onopvm-nd luisterden naar de g: i - die men aan d~re zelf in leven moest zien te blij- zellkant van de samenleving voerde. Tranen, lachen, dobbelen, steel se mededelingen en plotselinge vechtpartijen, onbeheerste uitbar stingen van woede en sentimen tele goedhartigheid, liefde uit be rekening, chantage en nu en dan een zweem van grove hartelijk heid van dit alles weren wij die naargeestige avond getuige. Wij zagen een dief een tweetal horloges te gelde maken, die hij die dag gestolen had; twee vrou wen rolden de zakken van een man, die tussen hen in hing en die zwaar in de olie was. Ik wil niets ten nadele van Rouen zeggen. De zelfkant van grote steden vertoont overal ter wereld dit beeld. Vermoedelijk hebben wij evenveel goeds als kwaads gezien; ik herinner mij evenwel alleen het kwaad, wij waren die avond nu eenmaal op zoek naar misdadigers. Ik deed mij als Duits-Zwitser voor en sprak met niemand dan met George; George daarentegen onderhield zich met ieder, die hem maar een kans gaf tot een gesprek. Meestal verstond ik geen woord van wat hij zei, maar vijf van de zes keren wist hij de an dere partij aan het lachen te krijgen, waaruit geloof ik vol doende blijkt, dat hij zijn rol met verve speelde. In feite was hij de ziel van onze avondlijke ex cursie door Rouens achterbuur ten. Hij trad op, ik trok het ge zicht dat bij de situatie paste, mompelde nu en dan een opmer king en liet de leiding aan hem over. Hij spuwde op de grond, peuterde in zijn kiezen en rolde zelf zijn sigaretten; toen ik een pakje wilde kopen, omdat ik de kunst niet machtig kon worden, verbood hij het mij en stak mij een stukje kauwgum toe. Het was half twee de volgende ochtend toen wij onze tocht staakten; en omdat wij er niet toe konden besluiten onze intrek te nemen in een logement waar men ons uiterlijk niet aan kriti sche blikken zou onderwerpen, verlieten wij de stad en kropen onder een haag, waar wij tot half zeven bleven liggen. Of George geslapen heeft, weet ik niet; ik rustte weliswaar uit, maar deed geen oog dicht. Ik volgde de loop van de sterren en de trage beweging van een hel dere maan langs een fluweel achtige hemel; ik zag de horizon lichter worden, toen de dag op komst was en nam de eeuwen oude gloed waar die aan het op gaan van de zon vooraf gaat. Voor mij was dit groots natuur gebeuren op dat ogenblik even wel slechts een veel te langzaam lopende klok, die het uur' zou aangeven, waarop Kouen zou ont waken, cn waarop de straten weer voldoende druk zouden zijn om ons zonder gevaar op te ne men. (Wordt vervolgd.) dollar kreeg, verklaarde dat hij de antwoorden vooraf had ont vangen en zelfs een tekst die hij uit zijn hoofd moest leren. Meer dan 600 toeschouwers en 150 verslaggevers woonden de lang verbeide getuigenis van Van Doren bij. Drie maanden geleden ontkende hij nog voor een grote jury in New York, dat hij bij de vragen hulp had gekregen. Thans zei hij dat hij „vrijwel al les wat ik heb" zou geven om de loop van zijn leven in de afgelo pen drie jaar te veranderen. „Ik heb in die drie jaar veel ge leerd, vooral in de afgelopen drie weken. Ik heb veel over het leven, over goed en kwaad, ge leerd. Van Doren, lid van een voor aanstaande literaire familie, zag er verwilderd en gespannen uit toen hij zijn bekentenissen deed. De spanning in de zaal was groot. Het quiz-wonder deelde mee, dat de producent van „21", Al- bert Freedman, hem had geleerd hoe hij zijn antwoorden op de meest onderhoudende manier kon geven. „Hij vertelde me te aarzelen en spanning op te bou wen enz.". Van Doren had de producent gevraagd hem zonder hulp in het programma te laten verschijnen, maar Freedman had hem gezegd dat dat onmogelijk was, omdat het bijstaan van de deelnemers een onderdeel vorm de van de gehele voorstelling. Freedman gaf hem toen de vra gen waarvan hij vele kon beant woorden. Freedman was ontevre den met de antwoorden omdat zij onvoldoende „onderhoudend" wa ren. Van Doren had Freedman in de veertien weken waarin hij in de herfst van 1956 voor de televisie verscheen, verscheidene malen verzocht hem niet meer te laten optreden daar hij met de gehele regeling zeer verlegen en veront rust was. Tenslotte was de zaak hem geheel uit de hand gelopen en „ik werd een nationale be roemdheid". Hij ontving duizen den brieven en uitnodigingen om lezingen te houden. „Dit steeg mij enigszins naar het hoöïd. Ik kon mijzelf in zekere mate ervan overtuigen dat het allemaal niets gaf". Hij was van mening dat zijn succes het onderwijs ten goede kwam. Hij had getracht artike len te schrijven waarin hij be toogde dat onderwijs meer is dan louter feitenkennis, maar de mensen hadden geen belangstel ling daarvoor, alleen voor de „quiz-tovenaar". Freedman deelde hem tenslot te mee, dat hij „op dramatische wijze" zou worden verslagen. „Ik dankte God". De raadsman van de commis sie prees Van Doren wegens de „geestkracht" welke hij door het afleggen van zijn verklaring toonde. De voorzitter, Harris, zei, dat Van Doren uit een familie van grote geesten op het gebied van literatuur en onderwijs stamt. „Ik geloof dat iemand die hier de gehele waarheid komt vertellen in een zaak die zó belangrijk is voor het Amerikaanse volk, ver dient te worden gecomplimen teerd. God zegene u". De Columbia-universiteit heeft maandag het ontslag van Char les van Doren die lector In de En gelse taal aaï» deze universiteit is, aanvaard. Het curatorium van de univer siteit had tevoren het getuigenis van Van Doren bestudeerd. Het tekort bij het korps rijks politie bedraagt rond 600 man. De personeelsvoorziening is in verband met de onregelmatige leeftijdsopbouw een nijpend probleem. Dit stelt de minister van Justitie vast in zijn Me morie van Antwoord op de be groting 1960. De minder gunstige resulta ten nemen ieder jaar ernstiger vormen aan. Niet alleen moe ten tekoten worden aangevuld, maar ook moet een zekere re serve worden gekweekt waar door in de over 15 jaar in aan tal groeiende vacatures zullen kunnen worden opgevuld. In de laatste drie jaar zijn 393 nieuwe manschappen in dienst getreden. Het personeels verloop zal in de komende 20 jaar ongeveer als volgt zijn; 140 man in 1960, stijgende tot 230 man in 1970 en dan oplo pend tot 680 man in 1978 en 460 man in 1980. Enkel met verlaging van de voor benoeming geldende leef tijdsgrens en het eventueel vrij stellen van militaire dienst zal het tekort naar mening ven de minister niet kunnen worden opgevangen. Terzake wordt overleg gepleegd met de minis ter van Defensie. Ernstig be raad is gaande op welke wijze het dienst nemen kan worden bevorderd. Bij de op korte ter mijn te nemen maatregelen be horen salariëring en verbete ring van promotiekansen waar over met terzake bevoegde ambtgenoten overleg wordt ge pleegd. De minister wil de hoe ten van werving bepaald niet verminderen. Met het werven van 65 man voor de technfeche verkeersdienst gaan de gafcen naar wens. BOERDERUBBAM9 De boerderij van de hee»,F. van Meijl te Maarheeze is njaÉrw dagmorgen tot de grond gebrand. Er kwamen vióf in de vlammen om en via* moee ten worden afgemaakt Van de inboedel kon worden gered. Er zijn soonliike ongelukken.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 7