Binnenlands nieuws Beursoverzicht Radio en Televisie Kantongerecht Terneuzen HET SPAREN IN DE MAAND OKTOBER MARKTBERICHT® NEDERLAND-NOORWEGEN te Rotterdam JUNKER RUH sdag 4 november 1959 Woensdag 4 november 1959 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 VACTlE'lóöa rANDEM 206.000 IWACTIE i i i t i i i 23 30 oct. oia. id van 7.011.245 bereikt. OOM VALT OP ONDVAARTBOOT. karakteristieken uit ■nsterdamse stadsbeeld dinsdagochtend op de acht nabij de Brou- cht consternatie ge- Een grote vermolmde ings de waterkant viel bovenop een passeren- dvaartboot en boorde et zijn een decimeter akken door het plastie- heen. Geen van de on- 25 passagiers werd ge- Zij zochten een veilig nen naar het voorge- ;an het schip dat niet igd werd. Later werden hun isolement verlost ;r te stappen op een an- id vaartboot. ivaarste gedeelte van de en halve meter dikke m kwam terecht op een le wal gemeerde dek- Deze steun heeft de rtboot waarschijnlijk ■nieling gespaard. Alleen nbouw werd ingedeukt, .ngs de walkant gepar- auto'.s werden door de ;lde boom licht bescha- nenden verklaarden mg bevreesd te zijn ge- at de sterk overhellende nnen afzienbare tijd zou »n. Korte tijd geleden s gemeente een andere 'om langs dit gedé'elte Herengracht verwijderd. De zaak-Boost isseldorf is dinsdag het begonnen tegen de 31- echnicus Werner Boost, uldigd wordt van moord mensen, van wie twee paartjes, en een aan tallen. heeft slechts twee ge- ran veediefstal toege- ontkent de moorden te gepleegd. i staat terecht de 28- nonteur Franz Lorbach, wordt beschuldigd dat van de moorden, die i laste zijn gelegd, met 'amen gepleegd heeft, heeft bekend en tevens zijn medeplichtige ge- ffelijke overschotten van beide paartjes werd in r 1955 gevonden in een in een onder water ge- ■engroeve lag. De ver- lijken van het tweede werden op 7 februari in een wei bij Dtissel- werd in juni 1956 gear- nadat een jachtopziener een geparkeerde auto minnend paartje had ffen. Boost had toen een bij zich. TAPIJTEN Veluwe opereren reeds rl enkele inbrekers, die 'ben gespecialiseerd in i van Perzische tapijten, angstelling gaat vooral villa's in Hattem en bewoners van soms vrij staande huizen heerst ongerustheid. In de vergadering van de ge- lad van Hattem heeft slid bij het gemeentebe- ngedrongen op kraehti- "egelen om een einde te an deze reeks van uiter- itale diefstallen, ■ven hebben zich echter geen schrik laten aan- ant drie dagen later. nl. •ht van vrijdag op zater- loegen zij opnieuw hun 'or het indrukken van tje verschaften zij zich tot de villa van een g overleden inwoner van wiens stoffelijk over- ond opgebaard. De in- ■olden in de aangrenzen- vaar de rouwdienst zou gehouden, acht Perzi- ij ten op en verdwenei» zware en kostbare las# sternis. Ofschoon de in- manden bloemen en moesten verplaatsen ipijten te kunnen opne- 'en de bewoners van het s gehoord. Enkele jaren verden uit dewLfde jten gestolen. Zitting van 3 november. De kantonrechter, mr. Van den Belt, daed aan het begin van deze zitting schriftelijk uitspraak in de zaak tegen de Axelse aan nemer J. K. L., tegen wie in de vorige zitting door de officier van Justitie, mr. Th. Lebret, 200 boetë was geëist in verband met een overtreding van de Arbeids wet. Uitspraak doende vonniste de kantonrechter 100 of 20 dagen hechtenis. Eveneens werd schriftelijk uit spraak gedaan in de zaak tegen de hotelhouder F. J. de K. te Sas van Gent inzake overtreding van dp Drankwet. De eis van de officier van Justitie was ƒ25 boete met verbeurdverklaring van de 80 flessen alcoholhouden de drank. Uitspraak 2 x 100 voorwaardelijk met een proeftijd van 1 Jaar met teruggave van de destijds inbeslag genomen drank. Alsnu kwam in behandeling de ten laste legging tegen J. J. de K. te Terneuzen, omdat bij con- trfle van zijn bromfiets bleek dat de rem op het voorwiel van Zijn brommer niet voor 100 in orde was. Eis 10 of 2dgn. Uitspraak ƒ5 of 1 dag. Ook werd verder behandeld de tcnlaste legging tegen A. K. te Domburg wegens het overschrij den der maximum snelheid op de Tivoliweg te Hulst. Op de vorige zitting van het kantongerecht had K. ontkend dat hij met zijn auto te snel had gereden. Niet minder dan 3 getuigen der rijkspolitie werden gehoord. Deze gaven toelichting hoe de controle op de weg gebeurd, waaruit bleek, dat de snelheid 60 km was geweest. Eis 15 of 3 dagen. De verbaliseerde betwistte de ten laste legging omdat hij ver meent dat er best een seconde vprloop kan liggen in het hand opsteken der politiemannen. Uitspraak 10 of 2 dagen. Voor een zelfde overtreding stond terecht F. J. P. te St. Jan steen. Ook deze werd een te grote snelheid ten laste gelegd n.l. 70 km op de Tivoliweg te Hulst. Daar dit tijdens de vorige zitting door P. ook ontkend was werden ook nu 3 getuigen ge hoord om het verbaal toe te lichten. Deze toelichting droeg er toe bij om de tenlastelegging te bewijzen. Eis ƒ25 of 5 dagen. Uitspraak 20 of 4 dagen. H. L. van A., fabrieksarbeider te Westdorpe, was op 22 augus tus in een café te Sluiskil en had iets te veel gedronken. Dit was blijkbaar voor hem een reden («n.wst lastig te zijn tegen ande re bezoekers en de caféhouder. Daarover werd hij onderhou den door de aldaar dienstdoende agent. Tijdens dit onderhoud bleek dat Van A. dronken was. Dit kostte hem 30 of 6 dagen. Een proces voor wederspan- nigheid moet nog behandeld wor den. R. de B. te Hulst was naar de kermis geweest. Hij had te veel gedronken en was in machte loosheid 's nachts op het trottoir aangetroffen. Eis en uitspraak 20 of 4 dgn. Fr. de P. te Zaamslag heeft op 16 augustus met zijn bromfiets te Terneuzen over het rijwielpad gereden. Bij het inhalen van een wielriidster zou hij vanwege tegenliggers deze wielrijders z.g. gesneden hebben. In deze zaak werden niet min der dan 3 getuigen gehoord. De tenlastelegging werd bewezen verklaard en de officier eiste daarom 2 x 20 of 2 x 4 dagen. Uitspraak 1 boete van ƒ20 en 1 van ƒ10 of 4 en 2 dagen. De 18-jarige C. C. M. te Vogel waarde reed op 26 augustus over de Bossestraat met ziin rijwiel tegen een aldaar geparkeerd staande bestelauto. Eis en uitspraak 15 of 3 dgn. A. Op ten B. te Goes heeft op 0 maart te St. Jansteen in de 'ulianastraat tegen een gepar keerde vrachtauto gereden. Eis ƒ20 of 4 dgn. Uitspraak 15 of 3 dagen. O. de B.. vrachtrijder te St. Willebroek. stond op 7 augustus met zijn vrachtauto op de veer boot KruiningenPerkpolder. Hij is met zijn wagen achteruit gereden en heeft daarbij schade veroorzaakt aan een eveneens op de boot staande Volkswagen. Eis en uitspraak 15 of 3 dgn A. A. van H., monenaar te Huist, kwam op 31 juli met paard en wagen in de Haven straat gereden en heeft niet ge stopt vóór het stopbord, vóórdat hij op de Hulsterweg kwam. Hierdoor had hij het over die weg komende autoverkeer niet vrijgelaten. Het verweer van Van H. maak te het nodig om de behandeling van deze zaak aan te houden tot 1 december a.s. A. de W., chauffeur te Axel, reed op 7 augustus met een autobus over de Oostdam te Sas van Gent. Na het passeren van een bromfietster is hij te vlug naar rechts gezwenkt, waardoor de bromfietster In moeilijkheden is geraakt. Om de bromfietster te horen werd deze zaak aangehouden tot de zitting van 1 december a.s. J. C. S.. landbouwer te Cling0 heeft op 17 juli met zijn auto in de Gentsestraat te Hulst gereden en hierbij zijn snelheid niet zo danig geregeld dat hij tijdig kon stoppen waardoor hij tegen een auto terecht kwam. Eis en uitspraak 10 of 2 dgn. E. d' H.. vlasser te Hulst, heeft op 10 juli met een auto in de Stationsweg een caravan ver voerd, zonder dat deze van een kentekenbewijs was voorzien. De caravan was bovendien niet goetl bevestigd waardoor deze los raakte en tegen een gevel is gereden. Voor het ontbreken van een kentekenbewijs kreeg hij 10 boete en voor de slechte bevesti ging van de caravan 30 of 2 en dagen. De eis was 15 en 50. Joh. M., brandstoffenhandelaar te Philippine, reed op 25 augus tus met zijn vrachtauto te Sas van Gent. Bij het afslaan naar de St. Anthoniuskade is een aanrij ding ontstaan omdat hij niet tijdig de wijziging van de rich ting heeft aangegeven en boven dien niet op de juiste wijze heeft voorgesorteerd. Eis 50 of 10 dgn. Uitspraak 40 of 8 dagen. H. V. L. St. te St. Niklaas (B.), heeft op 18 juli, rijdende op zijn scooter in de Gensestraat te Hulst, niet tijdig kunnen stoppen toen een vóór hem rijdende auto plotseling tot stilstand kwam. Bij het remmen heeft hij een remkabel afgetrokken. Eis en uitspraak 20 of 4 dgn. R. A. B. te St. Elois (B), heeft met auto op de Tivoliweg te Hulst met een grotere snelheid dan 50 km gereden. Eis en uitspraak 35 of 7 dgn. P. A. L.. kolenhandelaar te Hontenisse. heeft op 13 oktober als eigenaar zijn zoon met een tractor met aanhangwagen laten rijden zonder dat deze tractor voorzien was van deugdelijke remmen en veren. Eis 15 of 3 dgn. Uitspraak 12 of 2 dagen. Tenslotte stond H. L. te Hon tenisse terecht voor dezelfde fei ten als de voorgaande, behou dens dat S. bovendien geen rijbe wijs had. Eis en uitspraak 12 of 3 dgn. De „betaalde waarschuwing" werkt gunstig Het de „betaalde waarschtr wing" zijn zowel wat betreft de ervaringen van de politie als met de reacties van het publiek gunstige ervaringen opgedaan. In mei, juni, juli en augustus 1959 werden 19.500 van derge lijke transacties afgesloten, dat is éénderde van de gevallen, waarin overtredingen werden geconstateerd. De getaalde waarschuwingen zijn ingevoerd in de steden Breda, Rotterdam, Zwolle, Kampen en Sneek, in de rijkspolitiegemeenten der kantons Zevenbergen, Zwolle, Steenwijk en Sneek en in het gebied der verkeersgroepen van de rijkspolitie der arrondisse menten Breda, Rotterdam, Zwolle en Leeuwarden. Op grond van deze ervaringen is de minister van Justitie be reid verdere invoering van de „transactie" geleidelijk te be vorderen, aldus de Memorie van Antwoord op de rijksbegroting 1960 van Justitie. De voetbalpools De minister van Justitie zal verzoeken tot verlenging van vergunningen tot het houden van voetbalpools in welwillende overweging nemen. De bestaan de vergunningen van de KNVB en „Caritas" lopen 1 januari 1960 af. In zijn Memorie van Ant woord op de begroting 1960 deelt de minister mede, dat een wetsontwerp tot wijziging van de loterijwet, waarmee enige tijd gemoeid was, thans de mi nisterraad is gepasseerd. Motie van labour verworpen In het Britse Lagerhuis is een labourmotie van wantrouwen over de regeringspolitiek in Njassaland en Noord-Rhodesië met 344 tegen 251 stemmen ver worpen. De nieuwe Britse minis ter van Koloniën, Iain MacLeod, maakte tijdens het debat bekend dat hij in december een bezoek aan Kenya zal brengen om zich ter plaatse van enkele vraag stukken op de hoogte te stellen. Voorts zal hij andere Oostafri- kaanse gebieden bezoeken. Hij zei verder dat hij de gouverneurs van NJasaland en Noord-Rhode- sië had uitgenodigd om voor overleg naar Londen te komen. Japanse vissers in opstand 130 Japanse vissers en politie mannen zijn in Minamata op het eiland Kioesjioe gewond geraakt bij ongeregeldheden na het op treden van een geheimzinnige ziekte die in het hele gebied pa niek veroorzaakte. De oproerlingen beschuldigen de directie van een kunstmest- fabriek ervan dat zij verantwoor delijk is voor de dood van 32 vis sers die veroorzaakt zou zijn door het storten van fabrieksaf- val in zee. De artsen hebben de juiste doodsoorzaak nog niet kunnen vaststellen. 2.000 vissers plunderden de fabriek en eisten sluiting daarvan. De directie van de fabriek verklaarde dat het water tijdens de oorlog veront reinigd werd door de Japanse vloot. Oranjeptoeg met verrassingen Noren zien de strijd met angst tegemoet Het Nederlands elftal speelt hedenavond in het Feyenoord- stadion te Rotterdam een licht- wedstrijd tegen Noorwegen. Na de „incidenten" tegen België 91en tegen Duitsland 07 krijgt onze nationale ploeg van daag een elftal van amateurs tegenover zich, die. zoals de ge schiedenis trouwens geleerd heeft, allerminst onderschat mogen worden. De Noren beschikken over een schotvaardige voorhoede, waarin vooral de middenvoor zich als een speler van klasse heeft doen kennen. Ook de achterhoede is meer dan safe en velen zien met belangstelling uit naar de verrichtingen van Moulijn tegen de Noorse rechts back Arne Bakker, tegen wie de aalvlugge Rotterdammer verleden jaar in Oslo niet veel had in te brengen. Het wordt de tiende ontmoe ting tussen beide landen. Van de negen wedstrijden won Ne derland er twee, Noorwegen drie. Vier ontmoetingen eindig den in een gelijkspel. Van het team dat op 28 mei 1958 in Oslo met 00 tegen ons land gelijk speelde, zijn nog slechts twee man over: rechtsback Arne Bakker en spil Thorbjoern Svenssen. Svenssen is de enige, die in alle na-oorlogse inter lands tegen Nederland (dit wordt de zesde) werd opgesteld. Noorwegen staat aan het einde van een bijna catastro faal voetbalseizoen en ziet met angst de wedstrijd tegen Neder land tegemoet. Ondanks de 07 nederlaag van Nederland tegen Duitsland hebben de Noren geen illusies de wedstrijd te winnen, erger nog, zij zullen blij zijn de nederlaag zo klein mogelijk te houden. Na de wed strijd tegen Zweden, die met 26 verloren werd, schreven alle Noorse journalisten in mi neur over de slechte prestaties van hun ploeg. Een der bladen schreef zelfs een beetje wrang: „De Zweden vertrouwen op hun middenvoor Agne Simonsson, wij Noren geloven nog aan de Kerstman". Met weemoed herinneren de Noren zich de tijd, dat hun elf tal bij de Olympische Spelen van 1936, in Berlijn, de bronzen medaille veroverde, maar dat is ook al weer 23 jaar geleden. De bondscoach Elek Schwarz heeft bij de samenstelling van onze ploeg voor twee verrassin gen gezorgd. Wij bedoelen in de eerste plaats de verkiezing van Piet Kraak in het doel ter ver vanging van de gewonde Pie- ters Graafland. Niemand was méér verrast dan de voormalige Zierikzeese hotelhouder zelf, toen men hem deze eervolle verkiezing meedeelde. In Gro ningen heerst alom ontstem ming, omdat de bijna twee me ter lange Roffel van G.V.A.V. is gepasseerd, al geeft men daar uiterlijk toe, dat Kraak op zijn 39e jaar nog altijd een keeper van grote allure is. Wij hadden liever De Munck in het doel gezien, die ondanks zijn conflict met het Utrechtse DOS in elk geval in aanmer king zou moeten komen voor het nationale elftal. Men heeft jaren geleden Wilkes wel eens uit Italië laten komen, terwijl die op dat moment bij geen en kele Nederlandse club was aan gesloten. Een tweede niet minder grote verrassing vormt de verkiezing van de Philipsback Rendes, die evenmin als Kraak tot de ge selecteerden behoorde. Deze 21- jarige Eindhovenaar is overi gens in a.g. interlandwedstrij den geen debutant. Verscheide ne malen kwam hij uit in de B-ploeg en in het Nederlandse militaire elftal. Met de steun van zijn clubgenoot Wiersma en van spil Van der Hart kan ue jonge Renders een aanwinst voor ons verdedigingsblok zijn. Omdat alle „goede" dingen nu eenmaal uit drieën bestaan, heeft Schwarz ons nog een derde surprise bereid door Rof fel ook als reserve-doelman te passeren en hem te vervangen door Bekkering van P.S.V. Onze lezers zegt dit misschien niet veel, maar in Groningen is men er heftig gebelgd over.... Wat nu de kansen van onze ploeg in deze wedstrijd tegen Noorwegen betreft, achten wij een Nederlandse overwinning alleszins aannemelijk. De Ne derlanders beschikken over twee knappe en vlugge vleugels, waartussen alleen Van der Lin den meermalen uit de toon valt. Ook de middenlinie verschijnt in haar beproefde formatie, ter wijl de verdediging ons zelfs sterker voorkomt, nu Kraak de wisselvallige Pieters Graafland vervangt. De 9—1 tegen België en het 07 drama van Keulen waren uitschieters naar beide kanten. Vanavond krijgen de bezoekers hopelijk een normaler wedstrijd te zien, waain, zoals we reeds zeiden, de Nederlanders on danks Keulen ongetwijfeld de betere papieren hebben. NoorwegenNederland in mei 1958 leverden een puntloos gelijkspel op, waarmee de oranjemannen toen bijzonder tevreden mochten zijn. Vooral onze voorhoede is nu stukken sterker. Vanavond weten wij meer. De opstelling der elftallen: NEDERLAND Adenauer en De Gaulle Adenauer heeft bij De Gaulle geprotesteerd tegen het voor- nemen van de Franse president om van de Westelijke topconfe rentie een soort zitting van de Westelijke grote drie, de V.S., Engeland en Frankrijk, te ma ken, zo weet de „General An- zeiger" te melden. Men kon dit bericht echter van officiële zijde niet beves tigd krijgen. Adenauer zou zich verzetten tegen elke poging om de West- duitse regering buiten de dis cussies te houden, die recht streeks verband houden met Duitsland. Aden'auer zou ver nomen hebben dat de Franse regering de kwesties, die bij het Westelijk topoverleg in tegenwoordigheid van de West- duitse afvaardiging besproken zullen worden, zeer nauwkeurig wil omlijnen. (Advertentie.) Die oude dame van zaal acht vraagt of ik voor haar naar 't postkantooi wil gaanom geld van d'r spaarbankboekje te halen IET POSTKANTOOR UW SPAARBANK .U tneee en bbtAfoe*... De ontwikkeling van de Neder landse economie is volgens de Rijkspostspaarbank niet gunstig voor de gezinsbesparingen. De prijzen voor een deel van de con sumptiegoederen, voornamelijk voedingsmiddelen, liggen tenge volge van de droogte op een rela tief hoog niveau. De inkomens zijn slechts voor enkele groepen toegenomen. Het valt dan ook niet te verwonderen, dat de be sparingen bij de spaarbanken een licht dalende tendentie ver tonen. Bij de Rijkspostspaarbank heeft dit in oktober nog niet tot een ontsparing geleid. Het be drag van inleggingen lag nog 3 miljoen gulden boven dat van de terugbetalingen, hetgeen iets lager is dan het voorgaande jaar. Bij de Rijkspostspaarbank werd in oktober 1959 ingelegd 62,4 miljoen en terugbetaald 59,5 miljoen, hetgeen een positief spaarverschil opleverde van 2,9 miljoen (vorige maand 10,1 miljoen en in oktober vorig jaar 6,8 miljoen). In 1959 is tot dusver bij de R.P.S. gespaard 143,7 miljoen tegen 107,5 mil joen in hetzelfde tijdvak van 1958. Reeds de vorige maand op 1 september bereikte het aan tal ingeschreven spaarders bij de Rijkspostspaarbank de vijf mil joen. De R.P.S. heeft niet vastge steld welke van de 600 tot 900 spaarders, die er elke dag bijko men, precies de vijf miljoenste was. Uit een overzicht, dat ter ge legenheid van deze mijlpaal ln „Spaarcommentaar", het voor lichtingsorgaan van de R.P.S., gepubliceerd werd, blijkt, dat het 22 jaar duurde voordat de R.P.S. het eerste miljoen haalde na de oprichting in 1881. Toen duurde het 23 jaar voordat het tweede miljoen ingeschreven was. 19 jaar later kwam de R.P.S. op drie miljoen spaarders en zeven jaar later in 1952 werd de vier miljoen gehaald. Deze cijfers, gerelateerd aan de bevolkingsgrootte tonen, dat per 100 Nederlanders er in 1903 19 een spaarbankboekje hadden. In 1926 was dit 27, in 1945 35, in 1952 39 en in 1955 44. Het ge middelde tegoed per inlegger be draagt thans ongeveer f 45Q,—. i. WIERSMA NOTERMANS v. d. KUIL WILKES BERG ARNESEN BERGENSEN SAKSVIK KRAAK RENDERS VAN DER HART KLAASSENS v. d. LINDEN RIJVERS MOULIJN BACKE OEDEGAARD KRISTOFFERSEN SVENSSEN NATLAND BAKKER WELTZ NOORWEGEN Indiase kritiek op Nebroe Het onafhankelijke blad „In dian Express" heeft dinsdag naar aanleiding van Nehroes jongste rede over het Indiaas- Chinese grensgeschil verklaard, dat het laf is om „een grote mond op te zetten en niets te doen". „Het land is ziek van die stortvloeden van woorden en flinkdoenerijen, die steeds door in het oog vallend gebrek aan activiteit worden gevolgd", al dus het blad. VROUW IN DEN HAAG GEWURGD Maandagavond is in een per ceel aan de Nieuwe Uitleg het lijk aangetroffen van de 32-jari- ge gescheiden vrouw S. A. J. N. Toen zich maandagavond onge veer half zeven een vriend van de vermoorde aan het perceel vervoegde vond hij de altijd open deur gesloten en de rolluiken neergelaten. De man vond dit zo zonderling, dat hij naar 'n an dere vriend van de vrouw ging en hem zijn bevindingen vertelde. Daarop zijn zij tezamen naar de woning gegaan, ondertussen de politie waarschuwend. Weldra was een jeep voorgereden en via de achter deur drongen de agen ten het huis binnen. In de slaap kamer troffen zij de vrouw aan in onderkleding. Zij bleek te zijn overleden. Aan het strottenhoofd werden een paar kleine wondjes geconstateerd. In de kamer heerste een volmaakte orde en de politie trof veel baar geld aan. In eerste instantie werd dan ook niet aan een roofmoord ge dacht. In de nacht van maandag op dinsdag hééft dr. Zeldenrust sectie op het lijk verricht, waar bij is komen vast te staan, dat de vrouw door wurging om het leven is gebracht. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. HONDERDJARIGE IN DORDRECHT Dinsdagochtend is in het her vormde rusthuis voor bejaarden Huize Rozenhof" te Dordrecht de oudste inwoner van de Mer- westad, de heer T. Ouwerkerk. gefeliciteerd omdat hij honderd iaar geworden is. De heer Ouwerkerk, die nog een redelijke gezondheid geniet, kreeg tiidens een feestelijke bijeenkomst in de salon van het huis tal van felici taties en geschenken te incasse ren. De burgemeester van Dor drecht. de heer J. A. H. J. van der Dussen, kwam de honderd jarige namens het gcmeentebe stuur een prachtige slagroom taart aanbieden. De jarige be kende dat hij van het burge meesters bezoek had gedroomd. Ook van de gemeentelijke dienst van sociale zaken kreeg hij een indrukwekkende taart. De heer Ouwerkerk. die in Bergambacht geboren is, heeft vijftig jaar het beroep van slager uitgeoefend. Hij is niet getrouwd geweest. BOERDERIJBRAND Dinsdagmorgen omstreeks 4 uur is door onbekende oorzaak brand ontstaan in een grote boerderij te Exmorra nabij Bols- ward. 39 koeien en een aantal duiven kwamen in de vlammen om. De gehele boerderij ging ver loren: een klein deel van het woonhuis bleef behouden. De brandweren uit Bolsward en Witmarsum waren spoedig ter plaatse. JEUGDIGE BOOSDOENERS PLEEGDEN DIEFSTALLEN TER WAARDE VAN 10.000 De Haagse politie heeft de 18- jarige werkman P. A. J. en de 22-jarige werkman A. H. H. aan gehouden, die vanaf maart min stens 17 inbraken hebben ge pleegd in diverse wijken van de stad. Zi.i namen daarbij goederen weg, welke zij aan derden door verkochten. De totale waarden van het gestolene wordt op 10.000 geschat. INTERNATIONALS VERDEELD, STUDEBAKER VAST De internationale waarden wa ren gistermiddag bij de opening verdeeld. AKU's en Philips iets hoger, Unilevers en Kon. Olies een kleinigheid lager: De handel had een kalm verloop, mede doordat New York gisteren ge sloten blijft wegens „Election Day". Ook de overige Europese beurzen waren kleurloos en dus gebeurde er op het Damrak niets bijzonders. Van Wall Street, dat merendeels nauwelijks prijshou dend was gesloten, ging geen enkele stimulans uit. AKU's wa ren op 380 circa 2 punten boven de slotkoers van maandag. Kon. Olies op 159 circa 2 dubbeltjes lager. Unilevers eerder aangebo den en een kleinigheid beneden de vorige slotprijs. De Engelse tak van het margarinefonds zal in de komende drie jaren ruim 3 miljoen pond sterling in indu striële projekten in Ghana inves teren. Philips opende op 653 onver anderd. Vraag voor New Yorkse rekening deed de koers snel stij gen tot 656. De arbitrage nam de stukken uit de markt, terwijl daarnaast de beroepshandel een kansje waagde. Aandelen KLM noteerden in Wall Street dol lar hoger. Deze hoogtevlucht werd in Amsterdam gehonoreerd met een koerswinst van een paar gulden. De vooruitzichten voor de KLM werden ter beurze gun stiger beoordeeld. Scheepvaarten kalm maar voor hun doen aan de vaste kant met koerswinsten van één tot twee punten. Cultures verlaten met geringe veranderingen. In de staatsfondsen ging niet veel om en de veranderingen verschilden niet veel, vergeleken bij de vori ge slotkoersen. De ondertoon was eerder iets gemakkelijker. In de Amerikaanse afdeling werd weer ruim gehandeld in certificaten Studebaker, die drie dollar hoger in Wall Street slo ten. Een kwartier na de opening werd de affaire een stuk rusti ger. Gedaan werd an 28% dollar tot circa 28% dollar, tegen maan dag 25%25%. Ook in Inland Natural Gas ging veel om. Deze hoek bleef echter gesloten en er werd met één notering volstaan. De adviesprijs was 7% dollar, te gen gisteren 7% dollar. De om zet van maandag bedroeg 2690 certificaten van 10 shares. In de locale sector werden aan delen Du Croo en Brauns gead viseerd op 168 ex 7 pet dividend, tegen maandag 155 cum dividend. Zoals bekend streeft de maat schappij naar een fusie. Aande len Koudijs, die maandag aan vankelijk lager werden geadvi seerd en uiteindelijk 6% punt ho ger. Gedaan werd van 28% dollar dinsdag een paar punten hoger geadviseerd. Walvisvaarten, die maandag op twee na de grootste omzet had, kregen opnieuw een hogere adviesprijs. BEURSINDICES 30/10 2/11 3/11 Int. concerns 448.47 452.06 452.24 Industrie 237.73 238.77 239.28 Scheepvaart 155.42 154.99 155.64 Banken 174.78 175.59 175.27 Ind. fondsen 135.20 135.20 135.53 Algemeen 311.83 313.79 314.07 Wegens „Election Day" in de Verenigde Staten is er geen tele fonisch effectenverkeer geweest. (Advertentie) GASFORNUIZEN reeds vanaf t een piekfijne keuken met'n De vlaggen in Duitsland Na de incidenten, die zich kort geleden in West-Berlijn naar aanleiding van het wapperen al daar van de Oostduitse vlag heb ben voorgedaan, heeft de semi- officiale Öostberlijnse „Berliner Zeitung" een nieuw chapiter aan gesneden. Het blad brengt name lijk een foto van een openbaar gebouw in West-Berlijn waarop de zwart-rood-gouden Westduit- se vlag met adelaar waat en schrijft daarbij dat de Westduitse regering niet het recht heeft haar vlag in West-Berlijn te ont plooien. Zelfs de Westelijke mogendheden moesten op de con ferentie van Genève toegeven dat West-Berlijn geen deel uit maakt van de Westelijke zóne, aldus het blad. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; 7.30 Voor de jeugd; 7.40 Gram.; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.15 Gr.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.35 Wa- terst.; 9.40 Schoolradio; 10.00 Gr.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gewijde muz.; 12.00 Middagklok; 12.03 Gram.; '12.25 Wij van het land; 12.35 Land- en tuinbouwmeded.; 12.38 Gram.; 12.50 Act.; 13.00 Nws; 13.15 Zon newijzer; 13.20 Pianospel; 13.35 Lichte muziek; 14.00 Promenade orkest; 14.45 Pianorecital; 15.15 Gram.; 16.00 Verkenningen in de Bijbel; 16.20 Sopr. en clavecim- bel; 16.50 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Beurs berichten; 17.45 Gr.. 18.00 Lichte muz.; 18.15 Sportiubriek; 18.30 Muziekcorps; 18.50 Caus.; 19.00 Nieuws; 19.10 Caus.; 19.15 Vocaal ens.; 1.9.30 Radiokrant; 19.50 Po litieke caus.; 20.00 Gevar. progr.; 21.45 Gram.; 22.00 Periodieken- DONDERDAG 5 NOVEMBER. parade: 22.10 Gram.; 22.30 Nws; 22.40 Zaalsportuitslagen; 22.45 Avondoverdenking: 23.00 Orgel- conc.; 23.30 Kamermuziek; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II- 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.50 Dag opening; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Gym.; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram.; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleu ters; 11.00 Kookpraatje; 11.15 Gram.; 11.45 Caus.; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinbouw meded.; 12.33 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Med. en gram.; 13.25 Lichte muz.; 13.55 Beursber.; 14.00 Fluit en piano; 14.30 Caus.; 14.50 Gr.; 15.00 Paul Vlaanderen en het Conrad-mysterie, hoorspel; 15.45 Pianorecital; 16.15 Voordr.; 16.30 Metropole orkest; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Jazzmuz.; 13.00 Nws; 18.15 Lichte muz.; 18.30 Voor de jeugd; 18.45 Sportpraatje; 18.55 Gesproken brief; 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Gevar. progr.; 20.00 Nws; 20.05 Pianoduo; 20.35 Van elf tot twaalf, hoorsp.; 21.50 Kamermuz.; 22.30 Nws en beurs berichten te New York; 22.40 Journaal; 22.55 Sportact.; 23.05 Caus.; 23.55 Nieuws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Araus. muz.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gr.; 12.55 Koersen; 13.00 Nws; 13.15 Klass. gram.; 14.00 Schoolradio; 16.00 Koersen: 16.02 Franse les; 16.17 Kamermuz.; 17.00 Nieuws; 17.15 Voor de kinderen: 18.15 Gram.: 18.30 Voor de soldaten: 19.00 Nws: 19.30 Reportatge; 19.40 Gram.; 19.50 Pol. caus.; 20.00 en 20.30 Gram.; 21.30 Jazzmuz.; 22.00 Nieuws; 22.15 Intern, radio universiteit; 22.55 Nieuws. Televisieprogramma's. NED. TV: 14.00—16.00 Repor tage Güteborg, voetbalwedstrijd GöteborgSparta; 20.20 Journ. en weeroverz.; 20.20 Filmrepor tage; 21.00 TV-spel. VLAAMS BELG. TV: 19.00 TV- album; 19.05 Voor de jeugd; 19.30 Nws; 20.00 Sprookjesfilm; 20.10 Speelfilm; 21.25 Danscursus; 21.55 Nieuws en journaal. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal aangevoerd 3288 stuks vee zijnde: 375 vette koeien en ossen, 1188 gebruiksvee, 344 vette kalveren, 420 graskalveren, 437 nuchtere kalveren, 70 lopers, 66 biggen. 52 paarden. 11 veu lens, 295 schapen of lammeren, 30 bokken of geiten. De prijzen waren als volgt: Vette koeien ƒ2,60ƒ3,20; Vette kalveren ƒ2,20—ƒ3.10; Siacht- paarden 1,702. Alles per kg. Graskalveren ƒ250ƒ400; Nuchtere kalveren ƒ45ƒ65; Lopers 75100; Biggen 40 60; Schapen ƒ55ƒ92; Lam meren 6097Kalf- en melk koeien 9001275; Vare koeien ƒ675—ƒ875; Vaarzen f 625— ƒ925; Pinken ƒ400—ƒ580. Alles per stuk. Overzicht: Vette koeien: aan voer iets minder, handel zeer kalm, vooral niet hoger in prijs; Vette kalverenaanvoer korter, handel vlug, ruim prijshoudend, prima's boven notering; Gras kalveren: aanvoer even minder, handel redelijk, niet lager in prijs; Nuchtere kalveren: iets kleiner aanvoer, vlotte handel, iets stijver in prijs; Lopers: aan voer ruimer, kalme handel, prij zen ongewijzigd; Biggen: aan voer ruimer, kalme handel, prij zen ongewijzigd; Slachtpaarden: aanvoer als vorige week, trage handel, prijzen vooral niet hoger; Schapen en lammeren: aanvoer even minder, handel levendiger, ruim prijshoudend; Kalf- en melkkoeienaanvoer gewoon, matige handel, prijshoudend: Vare koeien: aanvoer tamelijk, slepende handel, prijzen ongewij zigd; Vaarzen en pinken: aan voer korter, handel lui, prijzen stabiel.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 3