Provinciaal nieuws Eric de Noorman - Het recht der lansen Zeeuwse industrialisatienota BRIDGE AGENDA DE VRIJE ZEEUW Woensdag 4 november 1959 TERNEUZEN HULST. SLUISKIL. HERVORM t)CfKER It BdUWACTIEttÖtt& 9. ooo.ooo.— 7. ooo. ooo.. 6 ooo. ooo 5 ooo. ooo De zaak-Boost Pagina 2 ZEEUWSE HULPACTIE DROOG TESCHADE De hulpactie, die de geweste lijke raad van het Landbouw schap in Zeeland drie weken ge leden heelt opgezet voor de land bouwers in het oosten des lands, die door de langdurige droogte periode ernstig zijn gedupeerd, is door de Zeeuwse boeren bijzon der gunstig ontvangen. Tot heden is een geldbedrag van 111.000, ontvangen. In natura schonken de Zeeuwse landbouwers 1700 ton bietenkoppen, 600 ton stro, 50 ton hooi en 90 ton voederaardappe len. Het bestuur van het Land bouwschap heeft nu ook beslo ten om vee uit getroffen gebie den in te scharen. 175 stuks vee zal deze winter op de Zeeuwse boerderijen logeren. Half novem ber wordt de eerste zending van 100 dieren uit Drenthe verwacht. Het Landbouwschap zal in de eerste plaats hulp verlenen aan de ernstige gevallen in de eigen provincie. Dat zijn de gebieden rond de Braakman in Zeeuws- Vlaanderen en een klein gedeel te van Schouwen. De hulpactie is voorts gericht op Oost-Brabant en Limburg. Uit dankbaarheid voor hetgeen Friesland heeft gedaan voor de Zeeuwse boeren na de ramp, be sloot het Landbouwschap 60 ton hooi en stro te verzenden naai de Wadden-eilanden Ameland en Schiermonnikoog. Het geldbedrag zal tenslotte worden gebruikt voor de aankoop van kracht- en ruwvoer. Dit voedsel wordt ter beschikking gesteld van de boe ren en veehouders in Drenthe en Overijssel. GEZAMENLIJK PROVINCIEGESCHENK. Binnenkort zal de provincie Zeeland een nieuw Provinciehuis in gebruik nemen, ter vervan ging van het tijdens de oorlog verwoeste Griffiegebouw. De overige Provinciale Bestu ren van Nederland hebben het plan opgevat om evenals inder tijd bij het gereedkomen van het nieuwe Provinciehuis van Gel derland is geschied bij die ge legenheid een gemeenschappelijk geschenk aan te bieden, waartoe elk der provincies een som van 1000 beschikbaar zal stellen. STREMMING OP DE SCHELDE OPGEHEVEN De stremming van de scheep vaart op Antwerpen, die maan dagavond laat inzette, is dins dagmorgen omstreeks negen uur pas opgeheven, hoewel het En gelse schip „Shaftes Burrey", dat ter hoogte van boei 62 in de smalle vargeul van het Nauw van Bath aan de grond was ge lopen, dinsdagmorgen te 03.00 uur door sleepboten uit Antwer pen en Terneuzen was vlotge- trokken. De sleepboten uit Ter- neuzen zijn naar hun standplaats teruggekeerd en de sleepboten uit Antwerpen escorteerden de „Shaftes Burrey" naar Antwer pen voor een nader onderzoek. Het Belgisch loodswezen was van het vlottrekken van de „Shaftes Burrev'' niet op de hoogte gesteld. Op verzoek van het Belgisch loodswezen heeft een boot van de Rijkspolitie te water uit Hansweert gistermor gen in het Nauw van Bath een onderzoek ingesteld en deze heeft gemeld dat de vaart weer nor maal kon worden uitgevoerd. Om negen uur werd de stremming derhalve opgeheven. NOORD-BEVELAND VERWACHT TOERISME Noord-Beveland verwacht een zich uitbreidend toerisme, als een van de directe gevolgen van het Deltaplan, dat zoals bekend, voorziet in twee vaste verbindin gen van Noord-Beveland met Walcheren. In Kortgene is daar om aanbesteding gehouden voor de bouw van een hotel („Duin- lust") aan de voet van de duinen te Kamperland, vlak bij de dam tussen Veere en Kamperland. Het te bouwen hotel heeft om te beginnen een capaciteit van twintig kamers, maar is zo ont worpen dat uitbreiding zonder veel moeite kan geschieden. Daardoor wordt het hotel het eerste als zodanig op het eiland. De inschrijvingen lagen tussen ƒ131.702 (hoogste) en ƒ109.500 (laagste). ZEEHENGELCONCOURSEN IN WEST- EN OOST ZEEUWS-VLAANDEREN 1960. Op een vergadering te IJzen- dijke, waarbij aanwezig waren de zeehengelcomité's van IJzen- dijke, Biervliet, Hoofdplaat en Kloosterzande, werd besloten om een rooster vast te stellen van data voor de in 1960 te hou den concoursen. Van de vereniging te Groede was bericht van verhindering ontvangen, terwijl de verenigin gen uit Breskens en Terneuzen eveneens afwezig waren. De voorlopige regeling werd als volgt samengesteld: IJzen- dijke 24 april; Kloosterzande 8 mei; Biervliet 26 mei en Hoofd plaat 3 juli. Op 14 november a.s. wordt in Philippine weer bijeengekomen, waarbij de ontbrekende vereni gingen uit Zeeuws-Vlaanderen eveneens zullen worden uitgeno digd om gezamenlijk met onze Belgische hengelsportvrienden uit Heijst, Blankenberghe, Zee- brugge, Nieuwpoort en Ostende te komen tot een definitieve re geling van data van te houden concoursen. Als dit plan doorgang vindt zal het niet meer voorkomen dat verschillende concoursen op een zelfde datum plaats vinden. De bedoeling is ook om op deze vergadering een vast wedstrijd programma op te stellen en om verschillende gegevens aan el kaar uit te wisselen. Jaarvergadering Woningbouw vereniging „Werkmansbelang." Dinsdagavond hield de Woning bouwvereniging „Werkmansbe lang" haar jaarvergadering in de bovenzaal van café „Du Commer ce" alhier. Nadat de voorzitter, de heer J. Meeusen, de aanwezigen had ver welkomd, werden de notulen der vorige vergadering vastgesteld. De secretaris-penningmeester, de heer J. Hamelink, werd dé charge verleend over het door hem gevoerde financieel beheer over het boekjaar 1957/'58. Het jaarverslag over dit jaar werd ten behoeve van de aan wezige leden in haar geheel voor gelezen. zodat men enige indruk kon krijgen van de werkzaam heden, welke verricht waren. De vergadering verleende het bestuur machtiging om ook ge durende het komende jaar alle noodzakelijk geachte werkzaam heden tot uitvoering te brengen. Ook werd machtiging verleend, om. zodra de noodzaak daartoe aanwezig zal zijn, de dagelijkse leiding op te dragen aan een door het bestuur te benoemen admini stratieve kracht. Mededeling werd gedaan, dat overeenkomstig het bouwplan '59 een begin is gemaakt met de bouw van 76 woningen. Van de omvraag werd gebruik gemaakt, door er op te wijzen, dat men de noodzaak aanwezig achtte om diverse centrale voor zieningen te treffen. Zo werd gewezen op een centrale anten ne-systeem, het centraal doen vegen van de schoorstenen, het gezamenlijk verzekeren tegen glasschade en het centraal doen schoonhouden van de portieken en trappenhallen van de étage woningen. Verder werd nogmaals gewezen op de noodzakelijkheid om de closets in de oudere wo ningen te doen vervangen door closets met waterspoeling. De voorzitter zegde toe, dat, voor zover deze punten nog niet door het bestuur waren bespro ken, deze de volle aandacht zul len verkrijgen. Met een woord van dank voor de gehouden geanimeerdp bespre kingen, sloot de voorzitter de vergadering. Opening „De Gastronoom." Gisternamiddag en -avond ont ving de heer P. H. Dieleman zijn Dinsdag heeft de werkgroep industrialisatie, die is ingesteld door de gewestelijke raad voor het Landbouwschap in Zeeland, een nota gepubliceerd, getiteld „De landbouw en de industrialisatie in Zee land". Deze nota geeft het standpunt van de Zeeuwse georganiseer de landbouw ten aanzien van de industrialisatie in Zeeland weer. Vier wensen van de Zeeuwse agrariërs worden in deze nota con creet naar voren gebracht; 1. Het beperken van het verlies van cultuurgrond tot het nood zakelijke; 2. Zo weinig mogelijk aantasting van een economisch gebruik van cultuurgrond door ongunstige wegtraceringen; 3. Bijzondere aandacht voor verspreiding van schadelijke afval stoffen in water en lucht; 4. Industrialisatie kan mede gezondmaking van het platteland bevorderen. In het begin van de nota wordt opgemerkt, dat Zeeland meer dan in het verleden in de toekomst zijn eigen bevolking werk kan verschaffen. Van 1880 tot 1950 is de bevolking van Zeeland slechts toegenomen met rond 50 ter wijl het vertrekoverschot in die periode het hoogste was van alle provincies in Nederland. Zonder migratie zou de bevolking van Zeeland 480.000 in plaats van 280.000 zielen tellen. Het gevaar bestaat intussen, aldus de nota, dat door de nadruk te leggen op de industrialisatie bij uitbreiding van de werkgelegenheid de bete kenis van de agrarische bedrijfs tak in Zeeland onvoldoende tot zijn recht komt. De inkomens in de agrarische sector in Zeeland behoren tot de hoogste van Nederland. Per be lastingplichtige bedroeg in Zee land het gemiddelde inkomen in 1950 in de landbouw 4200 tegen een algemeen gemiddelde van 3200 in deze provincie. De voor uitzichten in verband met de Euromarkt lijken voor de Zeeuw se land- en tuinbouw gunstig. In de nota wordt de noodzaak van de industrialisatie erkend. Het aantal mannelijke agrarische ar beidskrachten is in het afgelopen decennia in Zeeland met 20 gedaald. Per jaar zullen onge veer 300 mannen uit het agra risch milieu werk moeten zoeken buiten de landbouw. Mogelijk kan ook de ontwikkeling van de tuin- houw en de afzet van tuinbouw- prc ikten gebaat zijn bij een dichlo bevolking op korte af- stanr' 70 wordt in de nota ge- suggero-rd. Dal de noodzaak van industria lisatie wordt ingezien, betekent echter niet. dat ongebreidelde industrievestiging door de agra rische bevolking wordt toege juicht. Zeeland moet vooral niet op de randstad Holland gaan lijken. De zware industrie zal wel tot enkele plaatsen beperkt blij ven. zoals in het Zuid-Slop. de '•"anaalzftne en het Kreekkrakge- 'ued. Overigens zal de vestiging van kleinere bedrijven worden bevorderd. Op deze wijze lijkt een juiste harmonie tussen land bouw en industrie bereikbaar, aldus de nota. De Zeeuwse landbouw meent met recht de eis te kunnen stel len dat met zijn belangen en wensen zoveel mogelijk reke ning wordt gehouden. Verder worden in de nota enkele verlangens naar voren gebracht, zoals in de eerste plaats beperkingen van het ver lies van cultuurgrond tot het noodzakelijke. Dit betekent bij voorbeeld dat de woningbouw, in het kader van het Kreekkrak- plan. op de Brabantse zandgrond moet gebeuren en niet op de uit stekende landbouwgronden in de gemeente Rilland-Bath. Het Zuidsloe-projecl wordt uit een agrarische gezichtshoek 't meest aantrekkelijk geacht, omdat daarbij van nieuw in te polderen land van slechte kwaliteit ge bruik wordt gemaakt. In de nota wordt aangedron gen op innoldering van het land van Saeftinge. Ook dient een economisch gebruik van cultuur grond niet te worden aangetast' door ongunstige wegtraceringen. Dp opstellers van de plannen zullen begrip moeten tonen voor de agrarische belangen, die hier bij op het spel staan. Aan de verspreiding van scha delijke afvalstoffen dient bijzon dere aandacht te worden besteed. Er zullen installaties moeten worden genlaatst, die schade aan mens en dier en land- en tuin- bouwgewassen moeten voor komen. Alle schade zal volledig vergoed moeten worden. Zeer belangrijk is, dat de in dustrialisatie mede de gezond making van bet platteland kan bevorderen. Daartoe kan aan de bestaande dorpen rond liet Slop en de Kanaalzone een bepaalde functie worden toebedeeld en zal in de nieuwe industrialisatiege- bieden een gezonde sociale struc tuur moeten worden opgebouwd, zodat de ex-agrariër er zich thuis kan voelen. De woningbouw dient hierop gericht, te zijn. Het is overigens ook voor het platte land van grote betekenis dat be langrijke cuiturelp centra bij het Sloe en de Kanaalzéne ontstaan. genodigden, waaronder de wet houder van openbare werken, de heer M. de i^os, in zijn nieuwe lunchroom-cafetaria aan de Axel- sestraat nr 12. dat verder bekend zal staan onder de naam „De Gastronoom". Van deze vroegere particuliere woning heeft de architect de heer J. Hennink uit Sas van Gent in samenwerking met de uitvoer ders er een fleurig en gezellig intérieur van weten te maken. De keurige moderne tafeltjes en stoeltjes, de mooie kleurencom binaties van muren en deuren en de uitstekende verlichting geven er de intieme sfeer aan, die de bezoekers, die er eenmaal een bezoek aan hebben gebracht, zeker zullen doen terugkeren. Een met moderne apparatuur ingerichte keuken zorgt er voor, dat men op ieder ogenblik be diend kan worden van fritures, uitsmijter, saladen. croquetten en warme worstjes, bitterballen of loempia, koffie met gebak, sor bets, ijs enz. Ook is er een apart loket, waardoor men in de ge legenheid is een ijsje of frites in het voorbijgaan te kopen, zonder dat men de zaak behoeft binnen te gaan. De recepties, des middags en 's avonds, waren gisteren zeer druk bezocht, terwijl het interi eur herschapen was in een bloe mentuin door de 60 mooie bloem stukken, evenveel bewijzen van vriendschap en belangstelling voor de heer Dieleman bij de ope ning van zijn nieuwe zaak in een straat, die zich steeds meer tot een winkelstraat ontwikkelt. Zo is de Terneuzense winkel stand weer met een fraai pand vermeerderd. Chr. gymnastiekvereniging „E.M.M." In het Jeugdgebouw aan de Kerkhoflaan kwam maandag avond de Chr. Gym. Vereniging „E.M.M." in vergadering bijeen. Na een aantal jaren in bijna „slapende" toestand te hebben verkeerd, is enkele maanden geleden een propaganda-actie begonnen, met het doel het ledenaantal op te voeren en meer activiteiten te ontplooien. Het aantal leden is thans uit gegroeid tot 92. Alle oefeningsbijeenkomsten worden gehouden in het gym nastieklokaal aan de School- laan. De technische leiding berust bij de heren J. Oppeneer en U. Berrevoets en mej. A. Kremer. Het bestuur is als volgt sa mengesteld D. Priester, voor zitter; G. v. d. Peijl, searetaris, mej. C. A. Herrebout, penning- meesteresse; mevr. H. M. Klok, alg. adj., en mevr. A. Leeuw. Ned. Christen Vrouwenbond. Vorige week vergaderden in „Pro Rege" onder leiding van haar presidente mevr. Terlouw- Vink, de afdeling Terneuzen van de Ned. Christen Vrouwen bond. Deze zeer goed bezochte ver gadering werd op gebruikelijke wijze door de presidente ge opend. Het huishoudelijk gedeelte werd vóór de pauze behandeld. Na de pauze was het mevr. W. VeldmanKeij van Colijns- plaats, die op gevoelvolle wijze een lezing hield over „Huwelijk en Gezin". Het aandachtig ge hoor der aanwezigen bewees wel hoe dit onderwerp bij allen insloeg. De spreekster werd aan het eind van haar lezing voor het gebodene door de presidente hartelijk dank betuigd. Na het zingen van Gez. 226 werd de bijeenkomst door mevr. Veldman met dankgebed ge sloten. Vergadering agenda gemeente raad. Op de agenda van de a.s. vrijdagavond te houden verga dering van de gemeenteraad, komen o.m. de volgende punten voor; Voorstel i.v.m. toekenning van subsidie in de kosten van restauratie van het pand Grote Markt 2. Voorste] tot wijziging der ge meentelijke kindertoelageveror dening. Voorstel tot goedkeuring van een plan tot het stichten van een hertenkamp. Voorstel tot benoeming van een plaatsvervangend secreta ris-penningmeester der gemeen telijke Instelling voor Maat schappelijk Werk. Voorstel tot vaststelling van een nieuw reglement voor de gem. Instelling voor Maatschap pelijk Werk. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe bouwverordening. Voorstel tot het aangaan van een rekening-courantovereen komst met de N.V. Bank van Ned. Gemeenten te 's-Graven- hage. Voorstel tot verkoop van gras. Voorstel tot goedkeuring van 2 wijzigingen van het exploita tieplan „noord". Voorstel i.v.m. een ingekomen verzoek tot wijziging van de be bouwingsvoorschriften. beho rende bij het uitbreidingsplan „West". Voorstel tot verlening van een garantiesubsidie aan de vogelvereniging „Vogelvreugd".' Voorstel tot vaststelling van diverse begrotingswijzigingen. C.H.U.-Kamorleden brengen een oriëntatiebezoek aan de Kanaalzone. Nadat reeds een drietal Tweede Kamerfracties, t.w. K. V. P., A. R. en Partij van de Arbeid 'n oriën tatiebezoek hebben gebracht aan de Kanaalzone i.v.m. de op gang komende kanaalwerkzaamheden, komt op 12 november een depu tatie van de C.H.U.-Kamerleden naar Sluiskil. De afgevaardigden zijn: C. A. v. d. Peijl, te Goes; mr. K. H. J. Beernik, te Rijswijk, H. Kikkert, te Zeist, J. de Ruijter, te Alphen a/d Rijn en J. F. Mellema. Verder zal daarbij aanwezig zijn het lid der Eerste Kamer, ir. M. A. Geuze, te Poortvliet, voor zitter van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij. De Statenkring Hulst der C. H. U. zal als gastheer optre den en zal dit college, onder voorzitterschap van de heer J. A. de Feijter. lid van de gemeente raad te Terneuzen, door een voorbespreking in contact wor den gebracht met het Sluiskilse comité tot behartiging van de Kananlbelangen, waarna een hearing plaats vindt in hotel Meert te Sluiskil om kpnnis te nemen van de verschillende be zwaren en wensen, vooral van de bewoners, die huizen en zaken- panden hebben op gronden van de Rijkswaterstaat en vrezen zon der hiervoor enige vergoeding te krijgen, deze gronden te moeten ontruimen, evenals van de land- houwers wier landerijen liggen in het gebied van de kanaalver breding. Het bezoek van de C. H. U.- fractie kan beschouwd worden als de laatste van een serie oriëntatie-bezoeken. Uitbreidingsplannen C. N. A. De directie der C. N. A. te Sluiskil heeft voor de allernaas te toekomst (1960-1961) zeer om vangrijke werken op het pro gramma staan. Met de uitvoering hiervan werd reeds een begin ge maakt. De nieuwe kraakinstallatie voor zware stookolie is een ge heel op zichzelf staande water- stoffabriek, die een produktie- capaciteit zal hebben van 340.000 n/m3 geconverteerd gas per dag met een waterstofgehal te van ongeveer 63 Daarmee zal ongeveer 100 ton ammoniak per dag kunnen worden geprodu ceerd. Rond 80 ton zware stook olie zal hiervoor per dag moeten worden gekraakt. De nieuwe elektrische centrale met ketelhuis zal bestaan uit een waterstofgekoelde turbo-genera tor met een vermogen van 40.000 kw„ terwijl de stoomketel die door de Nederlandse industrie wordt geconstrueerd, een pro- duktie-capaciteit heeft van 150 ton/uur. Als brandstof kan zo wel poederkool als stookolie of beiden tezamen worden aange wend. De kraakinstallatie zal in de tweede helft van 1960 bedrijfs klaar zijn, terwijl de elektrische centrale hopelijk in de loop van 1961 zal kunnen draaien. De dagcapaciteit van de ureumfabruik zal allengs tot 70 ton/dag worden opgevoerd. Deze uitbreidingen vergen enorme investeringen. Deze zijn echter voor de handhaving van d° onderneming en voor de vei ligstelling van de toekomst der werknemers onontbeerlijk. Aanhangwagen met hooi gekanteld. Aan de oostzijdp van het ka- wal nabij de Minister Lelybrug antelde een aanhangwagen, ge laden met hooi, waarvan de enige narigheid was, dat de 8.000.000..L- 4.ooo:ooo, 3.000.000 2.000.000..— 1.C00.0C0- ÖVERZICHT5W EEKSTANDEN BIJDRAGEN OP GIRO 206.000 HERVORMDE KERKBOUWACTIE 28 sept 2 okt okt. 16 OKT. 23 OKT. 30 OKT. J.l. vrijdag had bovenstaande actie de stand van 7.011.245 bereikt AFD. ZEEUWS-VLAANDEREN. Nederlandse Bridgebond. Uitslag Paronwedstrijd en stand na drie ronden. Hoofdklasse: M.p. Tot. St 1 Ranschaert/ Remery 48,5 135,5 2 2 Catsman/ van Veen 47 126,5 3 3 Al/Cattoir 45,5 142 1 4 De Jong/ de Meurlchy 41,5 123,5 5 5 Vergouwe/ IJsebaert 40 101 8 6 Heer en mevr. Voorhans 39 124,5 4 7 Smet/v. Male 32 117 4 8 v. d. Goes/ Wage 30,5 104 7 Eerste klasse: 1 Heer en mevr. Mulder 71,5 185 1 2 Mej. Jurry/ hr. Galen 63.5 181.5 2 3 Mw. De Meri- chy/hr.Boel 62 173 3 4 De Vries/ v. d. Dries 59 153.5 6 5 v. d. Linden/ IJsebaert 53 138 9 6 Andriessen/ IJsebaert 51 161 5 7 Mw. Bakker/ hr. v. ri. Hooft 47 168.5 4 8 Gebr. van Langevelde 46 142,5 8 9 van Kerkvoort/ Willemstein 45.5 121,5 10 10 Gerrits/Sleven 41,5 150 7 Tweede klasse: 1 Mw en hr. Hemelsoet 45 122,5 4 2 Mw de Jong/ hr. van Poppet 44 115,5 6 3 Mw. en hr. Robijn 43 118 5 4 Mw. Remery/ hr. Gunter 41,5 130,5 2 5 Ouweneel/ Dieleman 40,5 110 7 6 Mw. en hr. Drok 37,5 142 1 7 van Antwerpen/ v. d. Meer 36.5 128.5 3 8 Oosterbaan Quagebuer 36 118 8 WOENSDAG 4 NOV. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Vader worden is zo moeilijk". vracht weer geladen en hertast moest worden. De tractor en de tweede aan hangwagen bleven tijdens deze valpartij met alle wielen op de grond staan. Een plaatselijke hakker is ech ter aan een groot gevaar ont snapt, want hij was juist de hooi wagens gepasseerd toen hij door een blik in de autospiegel de aan hanger zag tuimelen en dit hem de schrik van de dag bezorgde. 11. „Ik vraag me af, wat we eigenlijk doen" gromt Svein, als ze in stilte de bosweg volgen. „Wat schieten we op met dit domme ge draaf, zogezegd." Niemand geeft antwoord en in zijn hart vraagt ook Eric zich af: „Wat nu?" Zelfs al zouden ze aan het eind van deze weg de burcht van de Pictenvorst vinden, wat dan? „Waarom gebeurt er niks", hoort de Noorman Svein mompelen, „een vechtpartij of zoiets... maar dan een goeie... Wat een leven, zoge zegd, en nu wordt het nog donker ook. Inderdaad begint het te scheme ren, zodat Eric begint rond te zien naar een plaats, waar zonder gevaar voor ontdekking, de nacht kan worden doorgebracht. „Ik heb genoeg van dat droge visjes eten," bromt de lange Sak- ser, die het kennelijk niet naar zijn zin heeft. „Morgen pak ik een boog en ga een lekkere verse hap vlees schieten. Een beer of zoiets" Aan z;jn alleenspraak komt een ruw einde, als de Noorman hem een por in de zijde geeft. „Naar de bosrand", fluistert Eric. „Welf heeft iets geho-d. r-1 "i zii ook :we m de s m; ~~i dcor. „Aha", (jnst Svein, „daar zijn zogezegd mensen m"t een kamp vuurtje bezig... Vices roos'e,-Pn of zoiets Zo'n lekker maaltje heb ik wel lust in. Er op af, Noor man BOOM VALT OP RONDVAARTBOOT. Twee karakteristieken Uit het Amsterdamse stadsbeeld hebben dinsdagochtend op de Herengracht nabij de Brou wersgracht consternatie ge bracht. Een grote vermolmde boom langs de waterkant viel krakend bovenop een passeren de rondvaartboot en boorde zich met zijn een decimeter dikke takken door het plastie ken dak heen. Geen van de on geveer 25 passagiers werd ge wond. Zij zochten een veilig heenkomen naar het voorge deelte van het schip dat, niet beschadigd werd. Later werden zij uit hun isolement verlost door over te stappen op een an dere rondvaartboot. Het zwaarste gedeelte van de ruim een halve meter dikke boomstam kwam terecht op een langs de wal gemeerde dek schuit. Deze steun heeft de rondvaartboot waarschijnlijk voor vernieling gespaard. Alleen de bovenbouw werd ingedeukt. Twee langs de walkant gepar keerde auto'.s werden door de ontwortelde boom licht bescha digd. Omwonenden verklaarden reeds lang bevreesd te zijn ge weest dat de sterk overhellende boom binnen afzienbare tijd zou bezwijken. Korte tijd geleden heeft de gemeente een andere oude boom langs dit gedé'elfe van de Herengracht verwijderd. In Düsseldorf is dinsdag het proces begonnen tegen de 31- jarige technicus Werner Boost, die beschuldigd wordt van rftoord op vijf mensen, van wie twee minnende paartjes, en een aan tal diefstallen. Boost heeft slechts twee ge vallen van veediefstal toege geven en ontkent de moorden te hebben gepleegd. Met hem staat terecht de 28- jarige monteur Franz Lorbach, die ervan wordt beschuldigd dal hij één van de moorden, die Boost ten laste zijn gelegd, met Boost samen gepleegd heeft. Lorbach heeft bekend en tevens Boost als zijn medeplichtige ge noemd. De stoffelijke overschotten van één van beide paartjes werd in november 1955 gevonden in een auto, die in een onder water ge lopen steengroeve lag. De ver koolde lijken van het tweede paartje werden op 7 februari ontdekt in een wei bij Düssel dorf. Boost werd in juni 1956 gear resteerd nadat een jachtopziener hem bij een geparkeerde auto van een minnend paartje had aangetroffen. Boost had toen een revolver bij zich. TAPIJTEN Op de Veluwe opereren reeds enige tijd enkele inbrekers, die zich hebben gespecialiseerd in het stelen van Perzische tapijten. Hun belangstelling gaat vooral uit naar villa's in Hattem en onder de bewoners van soms vrij eenzaam staande huizen heerst dan ook ongerustheid. In de jongste vergadering van de ge meenteraad van Hattem heeft een raadslid bij het gemeentebe stuur aangedrongen op krachti ge maatregelen om een einde te maken aan deze reeks van uiter mate brutale diefstallen. De dieven hebben zich echter hierdoor geen schrik laten aan jagen. want drie dagen later, nl. in de nacht van vrijdag op zater dag jl. sloegen zij opnieuw hun slag. Door het indrukken van een ruitje verschaften zij zich toegang .tot de villa van een woensdag' overleden inwoner van Hattem wiens stoffelijk over schot stond opgebaard. De in brekers rolden in de aangrenzen de hal, waar de rouwdienst zou worden gehouden, acht Perzi sche tapijten op en verdwenen met hun zware en kostbare las# in de duisternis. Ofschoon de in brekers manden bloemen en kransen moesten verplaatsen om de tapijten te kunnen opne men hebben de bewoners van het hr'- -T'nts <?ehoord. Enkele jaren g-'- werden uit dezelfde ning tapijten gestolen.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2