NIEUW Minister De Schrijver over Kongo Algerijnse vluchtelingen in Marokko in nood DE VLUCHTELINGEN W eeroverzicht }eliger aarf benzine :iim S 49 ct 47 ct R 45 ct 49 ct 44 ct 53 ct oor 79 ct Nieuwe Engelse liberalisatiemaatregelen verwacht Gegevens over jeugdcriminaliteit De premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering DISCO-BAR HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN (Ysnkertng bij abonnement; Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de San de Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2.—: per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. .WOENSDAG 4 NOVEMBER 1959 15e Jaargang Nr 4824 Versehflnt daerelüfcs Uitgeefster N. V. v 'h Firma P. 3. van de Sande, Terneazen Advertentieprijs per mm 15 ct; mtatorara pw advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handeia- advertenties)': 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: A&wa Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nor. Callex Centrale •nieurs aan de en ruimtevaart, ster... symbool k van de brand- ig. Elke druppel ien, dus: u hebt lig. Het nieuwe ïogelijk u deze uigerwandcn en intsteking uitge- e benzine neemt Elke automotor nieuwe Caltex r kilometers op IOEST? KEELPIJN? termann's Bronchi cum :ir helpt, lost taai slijm neemt de prikkel weg. :on 2,- bij elke drogist IMAGER zonder moeite GRACIAL. 50 dragees )8. Bij apt'n. en drogist. traat 85 n coniani beiaafd men [ram O E K J E - RIE ÏGE 59 ct 79 ct 43 ct 37 ct 59 ct 45 ct 55 ct 500 gr. 90 ct kg /LEES F EK ST 50 gr. 80 ct 59 ct 59 ct 51 ct 39 ct 39 ct 57 ct 39 ct 65 ct „Wij hebben de zware ver plichting op ons genomen, het Kongolese volk te helpen om In een sfeer van rust zijn onafhan kelijkheid te verwerven. Het spijt ons dan ook oprecht, dat wij nu maatregelen moeten tref fen om de orde en de rust daar te herstellen", aldus verklaarde de minister van Kongo en Roean- da-Oeroendi, De Schrijver, dins dagmiddag in het Belgische par lement. dat voor het aanhoren van een verklaring over Kongo vervroegd bijeengekomen was. De minister zei, dat de ophit sende taal van de thans aan- eehouden leider van cle Kongo lese nationale beweging, Loe- moemba, de aanleiding is ge weest tot de bloedige onlusten, welke eind vorige week in Stan- leystad voorvielen. Hij bracht hulde aan de blanken en de zwarten, die met gevaar voor hun leven er toe hebben bijge dragen de orde in het gebied te herstellen. De publieke tribune was tij dens deze eerste zitting van de volksvertegenwoordiging na het zomerreces tot de laatste plaats bezet. In de koninklijke loge had Lefebure, kabinetschef van de koning, plaats genomen. Minister De Schrijver herin nerde ook aan de andere inci denten, welke de laatste weken in Kongo slachtoffers hebben geëist. Sommige van deze inci denten werden' door sociale on tevredenheid veroorzaakt. An dere werden door agitatoren uitgelokt, nog andere ontston den door naijver tussen stam men, zo zei hij. Hij verklaarde het te betreu ren, dat sommige persbureaus overdreven cijfers hebben ge publiceerd over slachtoffers van de jongste onlusten te Stanleystad. Volgens te Brussel verstrekte cijfers werden vie rentwintig personen gedood. Minister De Schrijver verklaar de, dat 104 personen gewond werden, van wie 80 in het zie kenhuis zijn opgenomtn. Hier van zijn er 75 buiten levensge vaar. Minister De Schrijver kondig- dlgde aan, dat hij nog deze maand een bezoek aan Kongo zal brengen. Hij zal het alge meen colloquium bijwonen, dat tussen 20 en 30 november te Leopoldstad wordt gehouden. Aan dit algemeen overleg tus sen bestuur en Kongolese lei ders zeide de minister groot be lang te hechten. Hij deed een beroep op die genen in Kongo, die tot nu toe een afwachtende en gereser veerde houding hebben aange nomen, deel te nemen aan dit overleg. De minister somde voorts de politieke hervormingen op, waarvan hij mededeling deed in zijn boodschap aan Kongo van twee weken geleden. De verkiezingen voor gemeentera den en gewestelijke raden, wel ke volgende maand worden ge houden, zullen de eerste étappe op de weg naar onafhankelijk heid besluiten, zo zeide hij. De minister vervolgde„Ook in dien het waar is dat de kern van het Kongolese vraagstuk vooral van politieke aard is, mogen de financiële en econo mische aspecten niet worden verwaarloosd. Qm levensvatbaar en wel varend te zijn. moet de nieuwe staat, die thans in het leven wordt geroepen, sterke finan ciëie en economische grondves ten hebben", aldus de minister. A dverfenfie Uit goed-ingelichte bron ie Londen wordt vernomen, dat de Engelse regering vandaag een nieuwe reeks maatregelen tot vrijmaking van de invoer bekend zal maken, die een nieuwe stap zullen betekenen in de richting van volledige convertibiliteit van het pond sterling. Zoals bekend is dit het eerste doel, dat de En gelse regering op economisch ge bied wil verwezenlijken. De nieuwe liberalisatiemaatre gelen worden mogelijk gemaakt door de voortdurende vooruit gang van de economische situa tie in Engeland. De meeste kwan titatieve beperkingen, die nog van kracht zijn, zullen worden afgeschaft. Alleen de invoer van bepaalde produkten, waarvoor speciale contracted' mei het Ge menebest lopen, zal gecontingen- teerd blijven. Ook zullen de kwantitatieve beperkingen wor den gehandhaafd voor importen, met name van textieigoederen, die de Engelse industrie bedrei gen. Gezien de grote voorspoed, waarin de Engelse auto-industrie .zich thans verheugt, verwacht Incidenten in Roeanda-Oeroendi Ook in het aan Kongo gren zende Belgische mandaatsge- bied Roeanda-Oeroendi zijn de laatste dagen incidenten voor gevallen, welke werden veroor zaakt door geschillen tussen leden van de politieke partijen. Blijkens een mededeling "van de voorlichtingsdienst van het mandaatsgebied zijn in ver schillende plaatsen van Roe anda-Oeroendi intimidatiedaden gepleegd. De mededeling maakt gewag van de vernieling van een bananenplantage, de be schadiging van auto's, van ver minking van vee, van vechtpar tijen waarbij enige personen werden gewond. Politiemaat regelen zijn genomen, aldus de verklaring. De Schrijver kondigt ronde-tafelconferentie aan "e Belgische minister voor 'aken betreffende Kongo en loeanda-Oeroendi, De Schrijver, lieeft dinsdag in de Kamer van v olksvertegenvvoordigers bekend- °maakt, dat politieke leiders uit ongo zullen worden uitgeno digd om tussen 20 en 30 novem ber in Kongo een ronde-tafelcon- terentie bjj te wonen, die onder zijn leiding zal staan. Georg Krausert pleegde zelfmoord Het bureau van de openbare aanklager van Frankfort, in West-Duitsland, heeft medege deeld bevonden te hebben dat de 64-jarige schoenmaker Georg Krausert, die dood in zijn woning werd aangetroffen, waar hij met een stang van zeventig centi meter lengte aan een muur was vastgenageld, door ophanging zelfmoord heeft gepleegd. Ver volgens heeft één van Krauserts vertrouwde volgelingen hem, overeenkomstig een tevoren ver strekte opdracht, de dode losge sneden, het touw om zijn hals verwijderd en hem „gekruisigd". Gezegd wordt dat Krausert, die leider was van een kleine godsdienstige sekte, tot zijn dood door opoffering" heeft be sloten als protest tegen het feit st de R.K. kerk hij was van nis uit Katholiek niet ,1de nnemen dat hij visioenen van nrlstus had gehad. Van moord verdachte Belg in Tiel gearresteerd. De rijkspolitie te water groep Nijmegen heeft gisterochtend vroeg gearresteerd de 20-jarige Henri van O., wonende te Turn hout. die ervan verdacht wordt op 27 oktober een jonge inwoon ster van het Belgische West- malle te hebben vermoord. Het was de Belgische justitie be kend, dat hij zich aan boord van een uit Antwernen vertrok ken schip bevond, dat via Duitsland naar een Nederland se haven zou varen. Op verzoek van Interpol keek de Neder landse waterpolitie naar dit schip, het sieepschin „Elisa" uit Antwerpen uit. Gisteroch tend nu werd op de Waal tus sen Nijmegen en Tiel de „Elisa", die in verband met de mist voor anker was gegaan aangetroffen. Van O., die op de „Elisa" als schippersknecht werkzaam was ging gewillig mee. De jongeman die geestelijk gestoord zou zijn en onlangs uit een Belgische rijkswerk plaats werd ontslagen, is voor lopig ingesloten op het politie bureau in Tiel. De Belgische po litie zal nu aan de Nederlandse regering om zijn uitlevering vragen. men, dat de kwantitatieve be sprekingen ten aanzien van de invoer van auto's, ook van Ame- kaanse auto's zullen worden opgegeven. De binnenlandse auto- industrie zal dan nog steeds be scherming genieten door de in voerrechten. Eisenhower zou ook naar India gaan President Eisenhower zal zich tegen 4 of 5 december naar Rome begeven voor een officieel be zoek. Na zijn verblijf in Italië zal hij naar India gaan en van daar naar Parijs reizen om op 19 december de Westelijke top conferentie bij te wonen, aldus zegt A.F.P. uit gewoonlijk welin gelichte bron te Washington ver nomen te hebben. Prins Bernhard in Amerika Prins Bernhard heeft maan dag verslaggevrs in Los Ange les verteld over het ruimte tekort in ons land. „Wij moe ten een uitwijkplaats vinden voor onze overbevolking en we moeten ervoor zorgen dat her vestiging elders voor de emi- gant economisch, maatschappe lijk en moreel voordeel be tekent. Hoewel we een bevol kingscrisis kennen, kunnen we onze eigen mensen niet vragen hun vaderland te verlaten. We willen ons ervan overtuigen dat de emigranten geen erger lot tegemoet gaan als zij Nederland verlaten". De Prins voegde eraan toe dat er in Nederland behoefte bestaat aan meer Amerikaanse kapitaalsinveste ring in de industrie. Prins Bernhard heeft op zijn vliegreis van Zuid-Amerika naar de Verenigde Staten bo ven het vliegveld van Mexico in een boodschap namens Ne derland zijn sympathie betuigd met de slachtoffers van de Mexicaanse overstromingen. Verrassing op Geneefse conferentie. De Sowjet-Unie heeft dinsdag onverwacht ingestemd met ge meenschappelijke besprekingen van deskundigen over de nieuwe gegevens over ondergrondse kernontploffingen. Dit, geschied de op de vergadering te Genève over het staken van kernwapen proeven. De Russische stap kwam als een volkomen verrassing voor het Westen, aldus is in conferen tiekringen gezegd. In een na afloop van de verga dering van dinsdag uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat de Russische afgevaardigde Tsa- rapkin heeft voorgesteld, dat een technische werkgroep van des kundigen middennovember bij eenkomt. Deze deskundigen zou den evenwel hun werkzaamhe den binnen drie weken moeten voltooien. Tot dusver het ben de Russen geweigerd een ijeuwe bijeen komst van deskundigen te laten houden. Zij voerden aan. dat een in augustus vorig jaar door des kundigen uitgegeven rapport nog steeds te gebruiken was. Globale gegevens over jeugd criminaliteit verstrekt dé minis ter van Justitie in zijn memorie van antwoord op de begroting 1960. Het betreft hier aangege ven misdrijven van strafrechte lijk minderjarige verdachten. Het aantal misdrijven van jon gens liep sedert 1954 op van 11706 tot 18742 in 1958 en 9249 in de eerste helft van 1959. De aan tallen meisjes waren respectie velijk 1449, 1589 en 748. De minister meent, dat deze gegevens kritisch dienen te wor den geïnterpreteerd. Er zijn nog al wat dubbeltellingen bij als ge volg van een toenemend aantal misdrijven, dat bij herhaling in groepsverband wordt gepleegd. Het aantal strafrechtelijk min derjarigen is in de eerste tien jaar na de oorlog absoluut con stant gebleven en relatief ge daald. De stijging in de laatste jaren is voornamelijk 1erug te voeren tot grotere aantallen ge vallen van diefstal en joyriding. Sedert 1956 liep het aantal diefstallen op van ruim 11.000 tot ruim 14.000 en de joyriding van 835 tot ruim 3200. Het aan tal andere jeugdmisdrijven steeg niet noemenswaard. De minister ziet voorshands geen reden om inzake ordever storingen. waarop in uitvoerige j perspublikaties gewezen is, te I spreken van toenemende onvei ligheid op straat. Dit neemt niet De ziekenfondsraad heeft aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid advies uit gebracht nzake het percentage van de premie voor de verplich te ziekenfondsverzekering in 1960. De raad heeft zich uitgespro ken voor de opvatting, dat het percentage op 5 dient te wor den gesteld. Voor het lopende jaar is het percentage 4.5. Daarmede kunnen echter de kosten niet volledig worden ge dekt. De kosten-dëkkende pre mie over 1959 zou 4,7 zijn ge weest. Het tekort wordt aange vuld uit de reserve, welke daar mee echter eind 1959 zal zijn gedaald tot circa 32 miljoen gul den Dit bedrag acht de zieken fondsraad voor een verant-j woord beheer te laag. Voor 1960 wordt op een ver hoging van de premie-opbrengst, wegens loonstijging gerekend,! maar de uitgaven zullen ster ker stijgen. Ten dele is dat een gevolg van de herziening der honoraria van de medewerkers. Frirmede is een bedrag van ruim 15 miljoen gulden per jaar gemoeid, wat overeenkomt met n.15 0 6 premie. Belangrijk is voorts het feit, dat de kosten van verpleging en behandeling fn ziekenhuizen steeds toe nemen. niet het minst door de voortgang van de medische mo gelijkheden. Tenslotte meent de ziekenfondsraad dat enige ver hoging van de reserves wense lijk is. De minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid zal zijn beslissing nemen na de S.E.R. over het door de ziekenfonds raad uitgebrachte advies te hebben gehoord, aldus een com muniqué van het ministerie van Sociale Zaken en Volksge zondheid. weg. aldus de minister, dat ook op dit gebied steeds doeltreffend optreden tot handhaving van de openbare orde en ter voorkoming en bestraffing van delicten nodig is. De vraag hoe dit op de meest effectieve wijze kan geschieden moet primair ter plaatse beoor deeld worden. De ontwapeningskwestie De politieke commissie der Verenigde Naties heeft eenstem mig een ontwerp-resolutie aan vaard om alle ingediende ont wapeningsvoorstellen voor te leggen aan cle ontwapenings commissie van tien landen die in 1960 in Genève haar werkzaam heden zal beginnen. De ontwerp-resolutie vroeg voorts om maalregelen om „in de korst mogelijke tijd" te ko men tot algemene en algehele ontwapening. In de preambule wordt op de regeringen een beroep gedaan om alles in het werk te stellen om tot een constructieve oplos sing van het vraagstuk te komen. Voorts wordt de hoop uitge sproken dat in de korst moge lijke tijd overeenstemming zal kunnen worden bereikt over maatregelen die leiden naar het doel van algemene en totale ont wapening onder doelmatige in ternationale controle. Amerikanen te week? Senator John Kennedy, die een kans maakt om door de de mocraten als kandidaat voor het presidentschap naar voren geschoven te worden, heeft maandagavond op een partij bijeenkomst in Beverly Hills verklaard, dat de Amerikanen zijns inziens „fysiek en men taal week zijn geworden". Vóór ons liggen kritieke tij den en een zware economische strijd met de Sowjet-Unie, aldus Kennedy. De Amerikaanse soldaat heeft vergeleken met zijn wapenbroe der uit andere landen, nu niet zulke beste papieren overgehou den uit de Koreaanse oorlog, zo zei de senator. Hij citeerde in dit verband een legerrapport over de collaboratie van Ameri kaanse militairen tijdens de Koreaanse oorlog en merkte op dat geen enkele Amerikaanse militair, die door de Noord- Koreanen gevangen was geno men, uit de gevangenkampen is ontsnapt. Ontstellende cijfers over de nood van ongeveer 100.000 Alge rijnse vluchtelingen, die vlak over de grens in Marokko zijn neergestreken in afwachting van rustiger tijden in hun eigen land, zijn bekend gemaakt door het Marokkaanse Rode Kruis en toegelicht door enige ooggetui gen- De vluchtelingen houden ver blijf in een grensstrook van 400 km lengte, die in breedte varieert van 1 tot 7 km. Eenmaal per maand wordt hun op veertien distributieplaatsen in dit gebied een rantsoen levensmiddelen, wat kleren, dekens, medische artikelen e.d. verstrekt. Onge veer de helft van de 100.000 vluchtelingen bestaat uit babies en kinderen beneden 16 jaar. Er zijn geen kampen, geen huizen, geen barakken, wel wat tenten, maar de meesten leven en sla pen op de barre grond en wor den er dekens gedistribueerd, dan gebruikt men die als dak voor een geïmproviseerde tent in plaats van er onder te slapen. Per vluchteling was tot nu toe gemiddeld per maand 7,20 voor voedsel beschikbaar. Zij moeten dus leven van circa 1,62 per week. Andere bronnen staan hun niet ter beschikking. Zij leven in een streek, die onbewoond was en onherbergzaam is. En de enige hoop die zij koesteren is dat zij spoedig naar eigen land kunnen terugkeren. Die kans is' echter uiterst gering. En indien in de komende maanden, waar in zelfs sneeuw wordt verwacht, niet meer hulp verleend wordt, zullen velen van hen als gevolg van de ontberingen sterven. De hoge commissaris voor de vluchtelingen, dr. August Lindt, heeft reeds in mei jl. tot een groot aantal hulporganisaties een dringend beroep gericht de vluchtelingen in Marokko niet te vergeten. De Verenigde Na ties hebben de periode van juni 1959 tot juni 1960 tot „wereld- vluchtelingenjaar" gemaakt en de naar aanleiding daarvan op gerichte Nederlandse stichting „Comité vluchtelingenjaar 1959- 1960", geïnstalleerd door H. M. de Koningin, doet in ons land alles wat zij kan om gelden bij een te brengen. Terugtocht uit La Courtine De laatste van de Nederlandse gevechtsgroepen, die in La Cour tine in Frankrijk hebben ge oefend, is nu op de terugtocht naar Nederland. In de periode van 1 juli tot 1 november met een onderbreking van 15 augus tus tot 15 september hebben nu 30.000 Nederlandse soldaten in Frankrijk geoefend. Zij behoorden tot vier gevechts groepen van de eerste en vierde divisie. Op 8 en 9 november ver trekken als laatsten de Neder landse kwartiermakers uit La Courtine. In kringen van de Nederlandse legerleiding hoopt men, dat het volgend jaar weer van de oefen mogelijkheden ln La Courtine gebruik zal kunnen worden ge maakt. De hoge V.N.-commissaris voor de vluchtelingen, de Zwit ser dr. Lindt, heeft maandag in de sociale, humanitaire en cul turele commissie van de assem blee de regeringen verzocht de vluchtelingen, zeker in het hui dige wereldvluchtelingenjaar bij de immigratieprogramma's in te schakelen. Hij verklaarde dat er van de 2100 nog in Oosten rijkse kampen wonende Hon gaarse vluchtelingen 1500 men sen wilden emigreren, (van wie veertien met voorkeur voor Ne- deland). Totnogtoe zijn 17.600 Honga ren op hun eigen wens gerepa- triëerd. In Oostenrijk wonen «thans in totaal 10.000 Hongaar se vluchtelingen. Binnen het Europese werkge bied van zijn bureau zei dr. Lindt thans 110.000 vluchtelin gen geregistreerd te hebbenin Marokko en Algerië vertoeven 180.000 vluchtelingen. De Nederlandse afgevaardig de, prof. dr. L. J. C. Beaufort, wees met nadruk op de toe stand van de vluchtelingen bui ten de kampen. „Verkeren vele vluchtelingen die niet in kam pen wonen, hoe betreurens waardig en gevaarlijk een lang durig verblijf daar ook is, vaak nog niet in veel ellendiger om standigheden?" De spreker zei geen kritiek op de hoge com missaris voor diens nadruk op de opheffing van de kampellen de te willen leveren. Maar wel was hij van mening, dat eenzij digheid vermeden moet worden en men de vluchtelingen buiten de kampen niet moet vergeten. Sowjet-Unie zal eerste deel van Assoean-dam project uitvoeren De Egyptische minister van Openbare Werken. Moussa Ara- fa, heeft medegedeeld dat Egyp te met de Sowjet-Unie een con tract heeft gesloten voor de bouw van het eerste stadium van de Assoean-dam. Arafa voegde hieraan dat tot dusver nog niets is besproken over de bouw van het tweede deel, waaraan elk land zal kun nen deelnemen. Volgens de „New York Times" zou de Egyptische ingenieur die de leiding heeft bij de uitvoering van het project, Ahmed, hebben verklaard dat de Sowjet-Unie zich met de bouw van de gehele dam zou willen belasten. Geen onderzoek inzake echtpaar Meulenbelt De minister van Justitie deelt in zijn Memorie van Ant woord op de begroting 1960 mede, dat hij geen termen aan wezig acht een gerechtelijk on derzoek in de kwestie-Meulen- belt in te laten stellen. Op de vragen van mr. K. van Rijckevorsel in de Tweede Ka mer is geantwoord, dat de Krankzinnigenwet in het geval van de inbewaringstelling van het echtpaar Meulenbelt naar 's ministers oordeel juist is toe gepast. Ook thans is hij nog deze mening toegedaan. Voor een gerechtelijk onder zoek is pas aanleiding, indien een redelijk vermoeden bestaat, dat een strafbaar feit gepleegd is, aldus de minister. De reden van Chroesjtsjefs bezoek aan Roemenië In Wenen heeft men dinsdag een radio-uitzending in 't Roe meens opgevangen, waarin ge zegd werd dat het bezoek, dat Chroesjtsjef kortgeleden aan Roemenië heeft gebracht, ver band hield met het bijeenroe pen van een conferentie van de Balkanlanden. Het plan voor de conferentie is afkomstig van premier Stoica van Roe menië, aldus het radiostation. Stoica heeft voorgesteld dat de Balkanlanden een verdrag voor wederzijdse bijstand en veilig heid sluiten. Turkije heeft het voorstel afgewezen, maar Zuid- Slavië en Griekenland staan er gunstig tegenover. Het radiostation verklaarde dat Chroesjtsjef bij zijn bezoek aan Roemenië Stoica heeft op gedragen met Zuid-Slavië te onderhandelen over deze kwes tie en, zo mogelijk, een ontmoe ting tussen Chroesjtsjef en maarschalk Tito voor te berei den. Vice-premier Joja van Roe menië is op het ogenblik in Griekenland om over het plan van Stoica te spreken, aldus het radiostation. Men heeft niet kunnen vast stellen waar dit radiostation gevestigd is. 18-JARIGE SOLDAAT BEKENT DRIEVOUDIGE MOORD De 18-,jarige soldaat Th. ,T. die maandagavond te Bornem werd aangehouden, verdacht van het plegen van een drievoudige moord te Antwerpen, heeft thans een volledige bekentenis afge legd. Hij verklaarde de 81-jarige mevrouw Goubloeme, haar 45- jarige zoon, een priester die bij haar op bezoek was, en haar 48- jarige dochter met een slagers mes te hebben vermoord. De Jeugdige moordenaar is de zoon van de huisbewaarders van het huis van mevrouw Goubloeme. Hij had zijn niets vermoedende slachtoffers overvallen nadat zijn ouders het huis verlaten hadden voor een uitstapje. Hij verklaar de eerst de dochter te hebben gedood en vervolgens pater Gou bloeme, die zijn zuster te hulp was gesneld. De oude mevrouw Goubloeme werd neergestoken toen zij naar de telefoon liep om de politie te waarschuwen. Na de drievoudige moord te hebben gepleegd had hij een grote som gelds uit de open staande brandkast genomen. De Nederlandse landingsrechten in Amerika Ingevolge het gestelde in arti kel 12 van de luchtvaartovereen komst van 1957 zijn de Neder landse regering en de regering der Verenigde Staten overeenge komen consultaties te houden, die op 8 december a.s. in Wash ington zullen beginnen. Onder werp der consultaties zal zijn de wens der Nederlandse regering om commerciële landingsrechten in Los Angeles te verkrijgen, zo deelt het ministerie van Buiten landse Zaken mee. (Advertentie) Rocco Granata Beluister ook zijn JtlARINA bijj MONO STERBO OPKLARINGEN. De mist welke in de nacht van maandag op dinsdag op uitge* breide schaal aanwezig was, verdween overdag vrijwel geheel, samenhangend met enige toene ming van de zuidelijke wind. Ons land bevond zich de afge lopen 24 uur tussen twee hoge- drukgebieden, waarvan het oud ste over Oost-Europa wegtrekt, en een jonger, in betekenis toe nemend, zich van de Oceaan komend tot over de Britse eilan den uitbreidde. Het overgangsgebied tussen beide hogedrukgebieden wordt gevormd door een frontale vore, waarin veel bewolking voorkomt, waaruit het dinsdag in Engeland vrij langdurig heeft geregend. Het bewuste Iront passeerde in de nacht van dinsdag op woens dag ons land. In de avond nam de regen-in tensiteit echter plotseling af. Na de frontpassage ruimde de DONDERDAG 5 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 4.34 5.01 Terneuzen 5.09 5.36 Hansweert 5.49 6.16 Walsoorden 5.59 6.26 wind naat* wxadelhka en werd lucht van de Noordzee aangevoerd, waarin naast stapel wolken ook flinke opklaringen voorkomen. In het oosten van.ons lancLaal aanvankelijk echter, de frontale bewolking nog aanwezig zijn. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond Noordelijke wind. Opklaringen, met aan de kust hier en daar een bui. In de oos telijke helft van het land aan vankelijk nog veel bewolking en enige regen, welke langzaam naar het zuidoosten wegtrekt. Matige, aan de kust tijdelijk nog krachtige noordelijke wind. On geveer dezelfde middagtempera- turen als gisteren. ZON MAAN op onder op onder Nov. 4 7.38 17.08 11.32 20.31 5 7.40 17.06 12126 21.38 6 7.42 17.05 13.10 22.48 7 7.44 17.03 13.47 23.58 8 7.46 17.01 14.18

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1