r Optiek 'E SANDE Rede van Prins Bernhard te Los Angeles VERSLOOT TEN EUZEN DER BEVOLKING De toestand in Belgisch Kongo Briefwisseling over Formosa Beroep van Opperste Sowjet op alle parlementen WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN taalzaak Telefoon 2215 :en verdiensten Staatssecretaris van sociale zaken antwoordt het N. V. V. de échte eierbeschuit WIE WORDEN DE 5000 GE LUKKIGE BEZITTERS VAN EEN GERICHTE WARMTE Weero verzicht isleverancier ?urstokerij en wijn- gevoerd in Zeeuws- ke Niet nodig dat ge- nche werkzaam zijn, rsooniijke connecties hebben, eau van dit blad. ran Gent, Poeldijk >15. 28 oline Annette, d. van Dirk en Adriana W. de Hullu, ïrijkestr. 22. 29 okt. Mari- leleine Hector, d. van Ro- E. Coone en Maria M, C. oo, won. te Philippine, Ja- reinstr. 2. ijksaangiften. 26 okt Pier- COis Lauret, 19 j., j.Vn., en Iartha Willemina de Fouw, 27 okt. Willem Antonius len, 49 j., j.m., en Margue- gèle Herrel, 41 j„ j.d. 28 tonie Jan Kolijn, 2d j.. j.m., ne Maria Christina Soors, won. te Tessenderlo tB.). Marinus van Langevelde, n., won. te Axel, en Elisa- Blaeij. 21 j„ j.d. üjksvoltrekkingen. 29 okt. Andries Pieter de Jonge, n., won. te Etten en Leur, Margarele Gort, 16 j.. j.d.; Kaijser, 21 j„ j.m., won. en Janncke Kaijser. 22 j„ den. 23 okt. Geruldus Pop- echtg. van J. de Ridder, Sas van Gent. 25 okt- Jansen, 73 j., échtg. van telink, won. te Hoek. 26 Dlidorus Fermont, echtg. M. Kaas, won. te Sas van TERNEUZEN. week van 23 okt. tot 23 iben zich in deze gemeente d: ■leman, Walravenstr. 8 ,van Michielsen, Donze-Visser- van Hoek; M. Dïacakis, an 39, van Ismaelia (E.); 2. V. d. Bulck-Claus. O 7. rignelles (Fr.); G. C. Lok- Üsterplein 19, van Vlissin- IJkelenstam, Iepenlaan 48, eeswiik; B. P M. Wisse- Axelsestr. Il6, van Phi- P. D, Oudshoorn-Ema- onze-Visserstr. 61, van Den H. Smulders, Djjkstr. 25, 'en; E. A. de Graaf-Reeb, eiaan 60. van Roermond," Vesterwee], Axelsestr. 151, rdrecht. ken. Spijkerman, Nw Kerkstr. Heerlen; ,T. Bansberg, Ze- niteitsstr. 21. naar 's-Her- sch; C. A. M. Brand-Stan- Burg. Geiilstr. 21. naar >rnA. E. E. Cocquijt. Fa- r. 7. naar Zelzate iB.); M. roost, Nw Kerkstr. 12, naar t Gent; J Huijssen, W. de laan 38, naar Klaaswaal; Polling-Vest, Acaciastr. 13, heden: C. J. Kolün, Irene- naar Rosmalen; E. I. Bleü- Benedenweg 4, naar West- A. Willems, Nieuwstr. 41, ulst en E M. J. Beeldens, triniteitsstr. 7, naar Haar- Frankering bij abonnement: Ternt-uzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswai Telefoon 2073 en 2510 Né 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs; ƒ6,— pet kwartaal; per maand ƒ2,— per week 48 ct. Losse nrs 9 ct DINSDAG 3 NOVEMBER 1959 15e Jaargang Nr 4823 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. h Firma F. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handete- advertenties)5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Prins Bernhard heeft maan- ■fg in een rede te Los Angeles over de „rol van Nederland als bondgenoot van de Verenigde Staten" gezegd, dat de vrijheid van handel en van vervoer ter zee en in de lucht van het hoog ste belang is voor Nederland. .Wij geloven dat de zo vrij mo gelijke beweging van goederen, personen, diensten en kapitaal de beste waarborg is voor ver dere ontwikkeling van het wel zijn van de wereld en in het bijzonder van de westelijke we reld", aldus de Prins na afloop van een diner dat hem werd aangeboden door het bestuur van de „Bank of America" te Los Angeles. ,,Wij mceten ons dit doel, grotere vrijheid van handel en van vervoer, voortdurend voor ogen houden", zei de Prins. Een klein land, dat voor zijn bestaan afhangt van handel over de gehele wereld, neemt juist een positie in om steeds weer vooraan te gaan bij het aantonen van de voordelen van de vrijheid ter zee en in de lucht. Het is voor Nederland, dat de grootste bevolkingsdichtheid ter wereld heeft, noodzakelijk wil het zijn levensstandaard ver beteren, zijn industriële activi teit voor het merendeel ver werkende industrie die afhangt van de invoer van grondstoffen voor zo laag mogelijke prijzen te vergroten en zijn dienst verrichting in de vorm van overzeese handel en vervoer te handhaven en uit te breiden. „En om de dollars te verdienen, die ons in staat zullen stellen onze open-deurpolitiek te hand haven, moeten wij vasthouden aan een maximaal gebruik van ae werktuigen die ons ten dienste staan", aldus de Prins. De K.L.M.. een zuiver com merciële maatschappij, is, zei de Prins, één van de belangrijkste werktuigen van Nederland. Deze maatschappij is van groot belang voor de nationale econo mie en de nationale kracht van Nederland. „Zij is de grootste civiele buitenlandse koper van Amerikaanse vliegtuigen en de totale uitgaven van de K.L.M. in Amerikaanse valuta zijn aanzienlijk hoger dan de in komsten uit Amerikaanse bron nen". De nationale kracht van Ne derland en daardoor zijn waar de als bondgenoot hangt thans meer dan ooit af van de vrij heid van handel en vervoer. De Prins wees er in zijn rede op dat reeds één van de pioniers van het volkenrecht, de Neder lander Hugo de Groot, zich in het bijzonder heeft bezig gehou den met het probleem van de vrijheid van vervoer. Zijn be langrijkste werken gaan over de „Mare Liberum", de vrije zee.. Verder zei de Prins in zijn rede: „Wij zijn ons er ten volle van bewust dat Europa niet kan standhouden zonder uw hulp, zonder de huidige aanwezigheid van Amerikaanse strijdkrach ten, die het symbool zijn van uw vaste wil verdere uitbrei ding van het communisme te voorkomen, maar wij weten óók, dat de krachten van de vrijheid in de gehele wereld zonder Europa een vernietigende slag zouden lijden. „Dit is één van de aspecten van het bondge nootschap tussen de Verenigde Staten en Nederland, namelijk ,.ce geleidelijke integratie van onze belangen in een kleiner wordende wereld". „Ik hoop dat u niet denkt dat ik een andere buitenlandse be- Koelnische Rundschau prijst De Gaulle Ee „Kölnische Rundschau", Westduits regeringsgezind blad heeft maandag president De Gaulle Europa's woordvoer der in de wereldpolitiek ge noemd. „De Britten moeten nu eindelijk begrijpen, dat hun wil zowel in Amerika als in Europa met langer wet is", aldus het blad. Volgens het hoofdartikel heeft „het reddende halt" van De Gaulle tegen Londens over haasting inzake een topconfe rentie niet alleen president Eisenhower in staat gesteld tot zijn veilig uitgangspunt terug te keren, maar ook beantwoord aan de wensen van Bonn, Rome en Madrid. „Zolang de huidige machtsverhoudingen bestaan, kan men slechts nadelen ver wachten van een overhaaste beha.ndeling van de kwestie- Berlijn", aldus de „Kölnische Rundschau". zoeker imiteer, als ik nu ga zeg gen dat wij in ons land een spreekwoord hebben. In het spreekwoord dat ik op het cog heb. wordt gezegd dat een goede buur beter is dan een verre vriend. Ik acht mij gerech tigd te zeggen dat de Nederlan ders beide wensen te zijn. Suri name en de Nederlanse Antil len, autonome delen van het Koninkrijk der Nederladen hier op het westelijk halfrond, heb ben hun rol gespeeld in het bondgenootschap tussen onze landen", aldus de Prins. In de tweede wereldoorlog is, naar de Prins zei aan te nemen, Suri naamse bauxiet gebruikt voor het bouwen van Amerikaanse vliegtuigen en heeft benzine van de olieraffinaderijen op de Nederlandse Antillen geholpen die vliegtuigen in de lucht te houden. Behalve algemene belangen, bestaan er ook zeer specifieke economische banden tussen de Verenigde Staten en Nederland. Meer dan honderd Amerikaanse ondernemingen hebben sedert de tweede wereldoorlog doch terondernemingen in Neder land gevestigd met een totale investering van 250 miljoen dol lar. Alleen al door te wijzen op de onlangs gehouden Henry- Hudson-herdenkingen, komt men tot de conclusie dat de Nederlanders en de Amerika nen al eeuwenlang nauw sa mengaan. „Ik kan u verzeke ren", aldus de Prins, „dat mijn oudste dochter, Beatrix, die de herdenkingen heeft bijgewoond, zich bewust is van de oude ban den tussen ons en zeer dank baar voor en enthousiast over de warme ontvangst was die haar in de Verenigde Staten deelachtig is gewerden". Verder zei d Prins dat Ne derland nooitae Amerixaanse bijdrage tot de bevrijding in 1945 zal vergeten. Na de oorlog heeft de Amerikaanse regering Nederland in staat gesteld tot de wederopbouw. Het plan- Marshall is de grootste bijdrage geweest tot het ontstaan van een blijvende basis voor de At lantische solidariteit. De mate van het succes van de wederop bouw van Nederland blijkt uit de mededeling van de presi dent-directeur van de wereld bank, Black, van enige weken geleden, volgens welke Neder land, dat in 1949 de op één na grootste som van de bank heeft geleend, thans, tien jaar vóór het daartoe verplicht was, alle schulden, heeft betaald. Aan het begin van zijn rede herinnerde de Prins eraan dat hij niet de eerste Nederlander is die tot een Amerikaans ge hoor over Nederlands-Ameri kaanse vriendschap sprak. De eerste diplomatieke vertegen woordiger van Nederland in de Verenigde Staten, Pieter Johan van Berckl, heeft in 1783 over hetzelfde onderwerp in het con gres gesproken en hij deed dat in het Nederlands. (Advertentie.) REACTIES OP REDE VAN CHROESJTSJEF In regeringskringen in Bonn heeft men in commentaar op de rede van Chroesjtsjef in de Opperste Sowjet gewezen op de gematigde toon daarvan. Voorts merkte men op dat de Russi sche premier uiting gaf aan zijn bereidheid om op het stuk van ontwapening tct een verge lijk te komen. Het feit dat hij dit deed ten overstaan van de Opperste Sowjet, zou kunnen worden beschouwd als een soort van belofte zijnertijcls. Op desbetreffende vragen werd voorts geantwoord dat de Westduitse regering wel weet dat de kwestie van een Duits vredesverdrag en de kwestie- Berlijn op een topconferentie ter sprake moeten komen. In diplomatieke kringen in Londen achtte men de rede ge matigd van toon en inhoud. Chroesjtsjef schijnt vastbe sloten de verbetering in de at mosfeer tussen Oost en West re handhaven. Men merkte op dat de Rus sische leider niet nader inging op cle Duitse en Berlijnse kwes ties. Waarnemers in Moskou meen den dat de rede „waarschijnlijk de meest vriendschappelijke was die hij ooit gehouden heeft". Lesvliegtuig maakte noodlanding Een tweepersoons lesviieg- tuigje, bestuurd door de 27-jari- ge vlieger J. W. Deggens uit Eindhoven, moest maandagmid dag een noodlanding maken doordat de motor afsloeg. Deze slaagde perfect in de Spaanse- polder bij de Vlaard'ingweg. Een uurtje later is men weer opge stegen. Het toestel kwam van vliegveld Zestienhoven, en is eigendom van de vliegclub ..Flash Band Flight" te Rotter dam. 'Advertentie.) I-,ijm zonder klemmen met a van Ceta-Bever De staatssecretaris van So ciale Zaken en Volksgezond heid, de heer B. Roolvink, heeft het N.V.V. schriftelijk geant woord op zijn brief van 19 ok tober jl., waarin het verbond zijn van de meerderheid in de Stichting van de Arbeid afwij kend standpunt terzake van de nadere verduidelijking van de spelregels voor het gedifferen- tiëerde loonbeleid bekend maakt. De staatssecretaris verwijst de adressant voor eerst naar de behandeling van deze materie, met name zijn antwoord, in de Tweede Kamer op 22 oktober j.l. Vervolgens herhaalt hij (wat hij reeds in een'brief aan de Stichting van de Arbeid heeft gesteld) „dat de thans geldende richtlijnen beleidvol dienen te worden toegepast". Het antwoord vervolgt„Tot het bevorderen van een wijzi ging van deze richtlijnen zelve geeft ook uw brief mij geen aanleiding omdat de regering' deze richtlijnen in overeenstem ming acht met de aan het slot van de brief aan de Stichting vermelde uitgangspunten". In zijn brief constateert de heer Roolvink voorts, dat het N.V.V. „het niet in overeen stemming met zijn verantwoor delijkheid acht een door de re gering ingenomen standpunt te volgeneen standpunt dat door de meerderheid van de Tweede Kamer is aanvaard". In een kort communiqué dat het dagelijks bestuur van het N.V.V. met een afschrift van de eerdergenoemde brief heeft verstrekt „vestigt dit er de aan dacht op, dat het N.V.V. zijn brief van 19 oktober aan de staatssecretaris heeft doen toe komen als deel van de Stich ting van de Arbeid. Het is het dagelijks verbondsbestuur niet bekend dat volgens de Neder landse rechtsorde geen advie zen zouden kunnen worden uitgebracht, die afwijken van standpunten van de regering of van de meerderheid van de volksvertegenwoordiging" en besluit „Voor het overige heeft het dagelijks verbondsbestuur er geen behoefte aan verder com mentaar op deze brief te leve ren". „Chroesjtsjefs misdaden" De commissie voor on-Ameri- kaanse activiteit van het Huis van Afgevaardigden der V.S. heeft zendag het vierde en laat ste deel van de rapportenreeks „Chroesjtsjefs misdaden" laten verschijnen. Hierin beschul digden twee vroegere Baltische ambtenaren, een Litouwse mi nister en een Letse academi cus, Chroesjtsjef van voortzet ting van Stalins onderdrukking der politieke vrijheid en onaf hankelijkheid in de Baltische landen. Prinses Irene doet Spaans tentamen Het bureau van curatoren dei- Rijksuniversiteit te Utrecht deelde mede, dat H.K.H. Prinses Irene maandagmiddag een zeer goed Spaans tentamen heeft af gelegd. GRENSDOCUMENTEN Nederlanders die een paspoort bezitten dat nog geen vijf jaar verlopen is, kunnen voortaan op dit paspoort in Italië en Mo naco, België, Frankrijk, Lu xemburg, Zwitserland en de bondsrepubliek Duitsland (met uitzondering van West-Berlijn) toegelaten worden. Italianen kunnen in Nederland toegelaten worden op vertoon van een geldige officiële iden titeitskaart en Monagasken op een nationaal paspoort, waar van de geldigheidsduur ten hoogste sedert vijf jaren is verstreken, of een geldige offi ciële identiteitskaart. Dit blijkt uit een beschikking van de minister van Justitie, zoals deze gisteren in d'e Staatscou rant is gepubliceerd. Overeenstemming tussen Egypte en Soedan Egypte en Soedan hebben volledige overeenstemming" bereikt over de kwestie van de verdeling van het Nijlwater en andere vraagstukken, die in Cairo zijn besproken, aldus heeft generaal-majoor Moham med Talaat Farid, het hoofd van de Soedanese delegatie, zondag voor Radio-Omdoerman verklaard. Dr. Abdel El Kaissoeny, de minister van Economische Za ken van de Verenigde Arabi sche Republiek, heeft tegenover verslaggevers te Cairo gezegd, dat een overeenkomst over het Nijlwater en financiële en com merciële kwesties waarschijn lijk vandaag getekend zal wor den. Zweedse autonozems wilden Oslo veroveren Met de bedoeling Oslo op stelten te zetten verzamelden zich za terdag tegen de avond 250 Zweedse „raggare" (nozems) met hun „brudar" (bruiden) in een vijftigtal auto's bij de Noors-Zweedse grens aan dé Svinesund. Vandaar zou het langs de Oslofjord nog een kleine twee uur rijden zijn naar de Noorse hoofdstad en dan zou een wild zaterdag avondfeest kunnen beginnen. Maar de Zweedse politie door zag de plannen van de branie schoppers en gaf hen geen tijd een gesloten kolonne te forme ren. Vastbesloten ving de Noorse politie een vooruitge schoven bruggehoofd van de gemotoriseerde raggare op en dwong hen rechtsomkeert te maken. Slechts een paar auto's gelukte het de barrière te pas seren en Oslo te bereiken maar toen was de grap er al af Maatregelen tegen Poolse boeren De Poolse minister van Fi nanciën heeft een aantal be sluiten genomen, op grond waarvan maatregelen tot het in beslag nemen van grond toe, genomen kunnen worden om de boeren te dwingen hun belas ting te betalen, aldus is zondag- officieel bekendgemaakt. De maatregelen voorzien ook in versterking van de dienst voor het innen van belastingen. Zondag is te Stanleystad een betrekkelijk rustige dag geweest. Na de aanhouding van Loe- moemba in de gemeente Mango- bo merkte men slechts weinig van reacties van de bevolking. In de loop van de dag werd door kinderen hier en daar met stenen geworpen. Tijdens de avond had den er de gewone incidenten plaats bij het sluiten van de bars. In de gemeente Mangobo trad de politie met traangasgranaten op om dreigende samenscholin gen te vermijden. In de gemeente Loeboenga moest een beambte zijn wapen gebruiken om zich uit handen van Afrikanen te redden. Terwijl de toestand te Stanley stad geleidelijk verbetert, schijnt het dat de opwinding van de ge moederen zich tot de omtrek gaat uitbreiden. Zo werd zondag middag een zekere opgewonden stemming waargenomen in de streken van Jakoessoe en Benga- missa, terwijl op de weg van Stanleystad naar Opala verschil lende incidenten voorkwamen, zoals pogingen tot plundering en verkeersstremming. (Advertentie.) Tevens wordt gemeld dat te Jatolema een staking dreigt. Bij gevolg hebben de autoriteiten besloten de staat van militaire operatie uit te breiden tot de sec toren van Toeroengoe en Jakam- ba, in het gewest Isangi, evenals tot de sectoren van Lobaye en Toholi, in het gewest Opala. Zon dagavond dreven patrouilles op de weg van Stanleystad naar Opala plunderaars op de vlucht. Op dezelfde weg bemerkte een waarnemingsvliegtuig een groep Europeanen die met behulp van een beddelaken op de grond een S.O.S. had aangebracht. De be trokkenen werden dadelijk door een patrouille bevrijd. Naar het schijnt, hebben de kolonisten van verschillende plantages zich verenigd. Maandagochtend is het leven in ae Europese wijk van Stanley stad, waar de Kongolezen uit de verschillende gemeenten vrij mo gen binnengaan om zich naar hun werk te begeven, op normale wijze hervat. Volgens de eerste schattingen schijnen er maar weinig arbeiders op het werk te ontbreken. De ondervraagde Kongolezen verklaarden dat zij gedurende de jongste nachten zeer bevreesd waren geweest en dat zij thuis waren gebleven, waar zij geen gevaar liepen. Maandagochtend toonden zij zich opgeruimd' en drukten hun werk gevers de hand. De meeste van de Kongolezen geven hun afkeuring te kennen over de Kongolese nationale be weging en Loemoemba en uiten bedreigingen aan het adres van deze laatste indien zij hem ont moeten. Wat dit laatste betreft, is het onmogelijk te vernemen waar Patrice Loemoemba op het ogenblik gedetineerd is. Men meent te weten dat de autoritei ten vrezen dat Kongolezen Loe moemba willen lynchen Naar men verklaart zijn de aangehouden Europeanen een Griekse hoteleigenaar en een Belgische vrouw, beheerster van een bar en een hotel. De beschul digingen zijn nog niet bekend, maar het betreft waarschijnlijk misdrijven tegen de wetten op het hotelbedrijf, misschien we gens het verlenen van onderdak aan Afrikaanse leiders. De gouverneur-generaal van Belgisch Kongo, Cornelis, heeft maandag voor de radio ver- President Eisenhower schijnt na zijn besprekingen met pre mier Chroesjtsjef op Camp Da vid, die o.m. de kwestie-China betroffen, het debat met d'e Rus sische premier in een briefwis seling te hebben voortgezet. Gewoonlijk welingelichte krin gen in Washington gaven al thans zondag bijzonderheden over deze schriftelijke gedach- tenwisseling, waarin Eisenhower Chroesjtsjef eens te meer duide lijk zou hebben gemaakt dat vrede ondeelbaar is en geen feit kan worden zolang communis tisch China in het Verre Oosten een oorlogszuchtige houding aanneemt. In deze brief, die Chroesjtsjef omstreeks 30 sep tember moet hebben ontvangen, vroeg Eisenhower Chroesjtsjef zijn invloed aan te wenden dat de Chinezen voor politieke doel einden in het Verre Oosten geen geweld gebruiken. Chroesjtsjef zou geantwoord hebben dat dé aanwezigheid van Amerikaanse troepen op Formo sa de spanning veroorzaakt. Communistisch China zou gene gen zijn over een vreedzame op lossing te spreken maar be schouwt het probleem als een binnenlandse aangelegenheid. Het was niet van zins af te zien van geweld om het bolwerk van de nationalisten over te nemen. Chroesjtsjef was van mening dat er verschil bestaat tussen het Duitse en Chinese vraagstuk. Rusland erkende de beide Duits- ianden omdat deze verdeling een gevolg is van de wereldoorlog, maar China had een burgeroor log ondergaan en Peking wil slechts de soevereiniteit over een gebied waar het recht op heeft, (Advertentie) de enige oliehaard mee De Opperste Sowjet heeft in stemming betuigd met een be- rcep op alle parlementen ter wereld. Daarin wordt gezegd dat er een weg is om het uit breken van een nieuwe oorlog te voorkomen, n.l. algehele en algemene ontwapening. De vraagstukken die daaraan ver tonden zijn, berusten bij de volken zelf. Bij algemene en totale ont wapening verkeren alle staten in dezelfde positie. De internationale spanning is thans bepaald verminderd. „Bij zondere verantwoordelijkheid rust thans op de parlementen, regeringen en staatslieden en het zijn juist de parlementen die aanhoudend moeten zoeken naar wegen tot het oplossen van internationale vraagstuk ken en voor alles van de kwes tie van ontwapening. Algemene en totale ontwape ning betekenen een nieuwe bladzijde in de ontwikkeling van achtergebleven landen en openen een weg voor verbete ring van hun economie en cul tuur „De oplossing van het vraag stuk van algemene en algehele ontwapening ligt in de handen der volken. De Opperste Sow jet spreekt het vertrouwen uit dat dit doel thans volledig be reikbaar is", aldus het beroep. De Opperste Sowjet verklaar de zich voorts na een debat ak koord met de buitenlandse po litiek van de Russische re gering. Speciaal ontworpen voor het verwarmen van ruim ten van 40 i 50 m'. Voor iets grotere ruimten J60 4 70 m') komt het model 1009 in aanmerking, 'rijs f 245.- De ideale oliehaard voor inwonenden, alleenwonen- den, studerenden, verpleegsters, keukens, bad kamers, slaap- en studeerkamers. i Uitgevoerd,met de enorm zuinige Rocket branderpot. Door de 10 belangrijke schriftelijke garanties, eindelijk een oliehaard waarbij gegarandeerd géén koude voeten, géén sterke roetvorming en géén hoge brandstofkosten (géén ander merk geeft dit!) Neem dus géén genoegen met een mindere kwali teit. Hoenson, Nederlands oudste leverancier van oliehaarden heeft Immers de meeste ervaring! Gezellig model met zichtbaar haardvuur, opklap baar bovendeksel en kookplaat. Zuinige blauwbrandende spaarvlam (minimum olie- verbruik ca. 2i cc per uur!) Zowel In de winter als in voor- en najaar en op kille zomeravonden Uw vertrek behaaglijk verwarmd. Heerlijke strallngswarmte en volop vloerwarmte, net zoals U dit van Uw kolenhaard zo gewend was. Géén aansteekproblcmen één draai »n de knop en één lucifer dat js alles! Bestel reeds nu, want de vraag Is enorm! OFFICIAL HOENSON DEALER DE OLIESPECIALIST Dtykstr. 7-9, Tel. 2056, Terneuzen klaard dat de doden in Stan leystad slachtoffers zijn „van de agitatie van onverantwoor delijke eerzuchtigen, die in hun krankzinnige wedloop naar de macht zich door niets willen la ten tegenhouden". Deze mensen willen volgens Cornelis de verkiezingen ver hinderen en de macht in han den nemen zonder raadpleging van het volk. België voert geen politiek van onderdrukking, aldus de gou verneur-generaal, maar het is verantwoordelijk voor de orde en die zal worden gehandhaafd. Inbeslagnemingen op Cuba Ambtenaren van de Cubaanse commissie voor ontwikkeling van het land hebben zonder waarschuwing documenten van minstens zeven aardoliemaat schappijen in beslag genomen, aldus is zaterdag jl. te Havan na vernomen. De inbeslagneming is ge schied krachtens een afgekon digde wet volgens welke alle houders van olieconcessies ver plicht zijn alle technische en economische gegevens te ver strekken. De Cubaanse minister-presi dent, Castro, heeft enkele da gen eerder meegedeeld dat zijn regering binnenkort een ingrij pende aardoliewet zal afkondi gen. Ontploffing in proto-type van „Triton" Een woordvoerder van de Amerikaanse commissie voor de kernenergie heeft medegedeeld dat zich een ontploffing heeft voorgedaan in het proto-type van de „Triton", een door kern energie voort te drijven onder zeeër. Na de ontploffing brak brand uit. Vier marinemannen liepen ernstige brandwonden op. Er is echter geen radio-actieve stra ling veroorzaakt. De ontplof fing had geen nadelige gevolgen voor de kernreactor, die juist werd beproefd. De ontploffing vond plaats in net laboratorium voor kern energie te West-Milton, nabij Ballston Spa, in de Amerikaan se staat New York. VRIJ ZACHT. De mist, welke zich in de nacht van zondag op maandag vormde, bleef vooral in de zuidelijke pro vincies op vele plaatsen de gehe le dag hangen, met het gevolg dat de temperatuur daar maar tot 8 a b graden opliet-. Lutrs steeg het kwik echter tot 12 a 13 graden. Vergezeld van een zwaar stormveld, waarin winden van orkaankracht woeden, trok een depressie ten westen van Schot land langs naar het noordoosten. Zij veroorzaakte gedurende enige uren ook op het noordelijke deel van de Noordzee nog stormweer. Een bij de depressie behorend warmtefront kwam in de namid dag vanuit het zuidwesten nader bij en passeerde in de nacht van maandag op dinsdag ons land. Vandaag bevinden wij ons in zachtere lucht. Over de Britse eilanden komt echter in een langzaam tempo alweer het kou front van de depressie naderbij, dat ons in de middag kan berei ken. Het overtrekken kan dan tot wat regen of motregen aanlei ding geven. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van dinsdag ochtend tot dinsdagavond. Weinig verandering'. Aanvankelijk nog op vele plaatsen mist. Overigens half tot zwaar bewolkt met in de middag plaatselijk wat regen of mot regen. Zwakke tot matige, langs de kust tijdelijk vrij krachtige wind tussen Z. en Z.W., in de middag ruimend naar West. In de zuidelijke provincies iets ho gere, elders dezelfde middaglem- peraturen als gisteren. WOENSDAG 4 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 3.45 4.06 Terneuzen 4.20 4.41 Hansweert 5.00 5.21 Walsoorden 5.10 5.31 ZON MAAN op onder op onder Nov. 3 7.36 17.10 10.27 19.31 4 7.38 17.08 11.32 20.31 5 7.40 17.06 12.26 21.38

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1