Provinciaal nieuws Sp Het landbouwbeleid Jacht tussen klip en rots TERNEUZEN AXEL Gemeente Terneuzen BIERVLIET. AGENDA HOEK. HOOFDPLAAT OVERSLAG. SAS VAN GENT. SLUISKIL. VOGELWAARDE. KERKNIEUWS Franse parlement aanvaardt belasting voorstellen ALGERIE. Agenda gemeenteraad. In de op a.s. donderdag des namiddags 7 uur te houden raadsvergadering komen o.m. de volgende punten voor: Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming: a. van een onderwijzeres aan de openbare lagere school A; Op de voordracht staat als enige sollicitante K. Blon, onderwijzeres te W est-Terschelling, b. van een onderwijzer aan de openbare lagere Zuidland- school Op de voordracht staat als enige sollicitant R. Th. Peters te Leeuwar den; c. van een vertegenwoordiger der Gemeente in de Stich ting Beschuttende Werk plaatsen „Midden Zeeuws- Vlaanderen" Zitting heeft mr. P. H. W. F. Tellegen cl. van een vertegenwoordiger der Gemeente in de Stich ting „Zeeuws-Vlaams Borg stellingsfonds" Zitting heeft mr. P. H. W. F. Teilegen Voorstel vaststelling van een uitkering- en pensioenverorde- ning wethouders; Voorstel tot het nemen van een besluit ingevolge artikel 25, 6e lid, van de Nijverheidsonder- wijswet, inzake een cursus voor brood- en banketbakken aan de Technische School; Voorstel tot wijziging van de instructie voor de keuringsvee- arts en de hulp-keurmeester; Voorstel tot vaststelling van een verordening op het gebruik en het beheer van de begraaf plaatsen Voorstel tot vaststelling van een verordening op le heffing van rechten voor het gebruik van de begraafplaatsen; Aanwijzing van een commis sie tot het nazien van de ge meenterekening e.a. 1957; Aanbieding ting 1960. gemeente-begro- Aanrijding Zaterdagavond had de chauf feur C. D. van D. zijn vrachtauto met aanhangwagen even gepar keerd vóór zijn woning aan de Oudelandseweg in de richting Terneuzen. Toen kort daarop de heer A. F. M. Brouwer uit Bergen op Zoom, die met zijn auto rijdende in de richting Terneuzen, de ge markeerde vrachtauto wilde voor bijrijden, moest deze voor een tegenligger plotseling afremmen. Door de gladheid van het wegdek gleed' zijn auto echter door en kwam tegen de achterzijde van de aanhangwagen terecht Hier door werd de auto van de heer B. aan de voorzijde zwaar bescha digd, terwijl de aanhangwagen geen noemenswaardige schade ■opliep. - Verdronken. Door de duisternis misleid is zaterdagavond te kwart over zeven de 46-jarige ongehuwde fabrieksarbeider W. P., wonende te Axel-Sassing, in het kanaal aldaar terecht gekomen en ver dronken. Een echtpaar uit Sluiskil, dat zich nabij de plaats van het onge luk op de weg bevond, werd door het hulpgeroep van het slacht offer op het gebeurde attent ge maakt, waarop direct meerdere hulp werd ingeroepen en pogin gen ia het werk gesteld om de drenkeling te redden. Toen men er na 10 minuten in slaagde de drenkeling op het droge te brengen, kon de inmid dels verwittigde geneesheer dok- Ier Kats slechts de dood consta teren. Het slachtoffer woonde samen met zijn eveneens ongehuwde broer. OPENBARE RAADS VERG ADERIN G De burgemeester van Terneu zen brengt ter algemene kennis, dat een openbare raadsvergade ring is belegd tegen donderdag 5 november 1959 te 19.00 uur. Terneuzen, 31 oktober 1959 De burgemeester van Terneuzen, P. TELLEGEN Aquariuinvereniging .,Aqua Fauna". De actieve aquariumvereniging heeft haar winterseizoen ge opend met een bindingsavond voor haar leden, waarvoor als spreker was uitgenodigd de heer A. van Nieuwenhuizen, die een boeiende en leerzame causerie hield over de vissen, voorkomen de in de wateren van Zuid-Ame- rika en de Notobranchius-soor- ten, voorkomende in de Kongo, welke causerie werd toegelicht door het vertonen van prachtige kleurendia's. Spreker behandelde enkele ge dragstudie, o.a. van de springen de en boven water afzettende „spatzalmen". Na de pauze vertelde spreker over het levensrithme der vis sen. De voorzitter der Axelse ver eniging, de heer M. Wondergem, dankte aan het eind van de avond de heer Van Nieuwenhuizen, die geen onbekende is voor Axel. „Wij zijn", aldus de voorzitter, „aquariumhouders omdat dit onze hobby is, een altijd boeien de vrijetijdsbesteding, maar wil men er ten volle van kunnen ge nieten, dan dient men van de be volking van een aquarium veel te weten." Filmavond Staatsbosbeheer. In de zaal van de heer G. Bracke belegde de Vrouwenbond N. V. V. afd. Biervliet een bijeen komst, waar het Staatsbosbeheer een film vertoonde. Mevr. M. S. Dijk-Langstraat opende deze bijeenkomst, die door de slechte weersomstandig heden niet druk bezocht was. Op interessante wijze vertelde de heer Goossens, hoofdopzichter van het Staatsbosbeheer, over de bebossing van ons land, die he laas erg dun is. Voorts gaf hij een uiteenzetting over de bebos sing nabij het recreatiegebied in de Braakmanpolder, en vertelde iets over de houtbouw in het al gemeen. Deze inleiding werd gevolgd door een prachtige Franse na tuurfilm. Tenslotte werd een kleine ver loting gehouden. MAANDAG 10 NOV. •TERNEUZEN: Luxor-Theater, B uur: „De geheimzinnige pas sagier". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Overval op de Pacific". DINSDAG 3 NOV. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Vader worden is zo moeilijk". Lokaal Bethel, 7.30 uur: Evangelisatiesamenkomst. AXEL: Hotel F. Verstraeten, 2 uur: Publieke verkoping van een huis met aanbehoren en erf en tuin aan de Koestraat 4 Contactavond rijks- en reserve- politie Vorige week vond in de ge meentelijke gehoorzaal alhier een contactavond plaats van de rijks politie en de reserve-politie te Hoek en corps Sas van Gent. Deze avond was belegd in ver band met het uitreiken van medailles wegens langdurig dienstverband en diploma's als geoefend reservist en stond onder leiding van opperwacht meester W. P. de Visser uit Hoek. Onder de aanwezigen merkten wij op burgemeester Hanssens uit Hoek en burgemeester Den Boer uit Sas van Gent, de luite nant der rijkspolitie Van Ooyen, de districtscommissaris Dreg- mans, enige raadsleden en het gemeentepersoneel, waarvan velen vergezeld door hun dames. Burgemeester Hanssens ver welkomde de aanwezigen en bracht dank aan de opperwacht meester De Vries als initia tiefnemer van deze contactavon den, die nu reeds zes jaar gehou den worden. Hij prees de pret tige teamgeest tussen het corps der rijkspolitie en het corps der reservisten, en verzocht luitenant Van Ooyen de medailles en diploma's te willen uitreiken. Vóórdat lt. Van Ooyen hiertoe overging, memoreerde hij 't feit, dat 10 jaar geleden de Overheid het nodig oordeelde om naast het corps Rijkspolitie nog een reserve-corps in het leven te roepen, een corps vrijwilligers, bereid om in tijden van onrust het corps der Rijkspolitie te ko men versterken. Lt. Van Ooyen roemde de am bitie van de vrijwilligers, want de opleiding vindt uit de aard der zaak plaats nadat men eerst zijn dagelijkse arbeid heeft verricht. Met een toepasselijk woord en persoonlijke gelukwens, speldde hij de medaille wegens 10-jarig dienstverband op de borst van de reservisten J. de Kraker, G. O. Slok, A. P. van Hotegem, J. E. Boogaert en P. Maas, waarna de diploma's werden uitgereikt voor het predikaat Buitengewoon ge oefend reservist, welk diploma werd toegekend aan de reservist P. Maas, F. G. A. Hemelaar, P. J. Piersens en E. Boogaert. Na afloop van dit officieel ge deelte werd de avond verder doorgebracht in een gezellig sa menzijn, welke werd ingeleid met het door de heer Gort vertonen van een drietal filmpjes over Ca nada, de Grote meren en van het beroemde corps der Canadese politie, gevolgd door het verto nen van enige dia's over het vogelleven aan kreken en plas sen. toegelicht door de boswach ter. Na het houden van een kleine verloting, volgde nog het amu sante gezelschapsspel „Trek aan de bel'' en tenslotte waren de anecdoten aan de beurt, die menig lachsalvo tot gevolg had den. Als slot van de avond volgde nog een -geanimeerde schietwed strijd. De uitslag hiervan was als volgt: Pistool (dames): 1. Mevr. De Visser; 2. Mevr. Slok; 3. Mevr. Dieleman en 4. Mevr. De Pooter. Karabijn politie: 1. J. de Kra ker; 2. Abrahamse; 3. J. Boo gaert en 4. R. Visser. Karabijn (heren): 1. J. de Put ter; 2. J. de Visser; 3. J. van der Peijl en 4. Burgemeester Den Boer. Buks: 1. C. Dieleman; 2. E. Boogaert; 3. J. E. Boogaert en 4. J. F. Stoffels. Na afloop van deze wedstrij den waaraan met grote animo werd deelgenomen, betuigde op perwachtmeester De Visser zijn dank voor de betoonde belang stelling in deze avond en aan allen die tot het welslagen hier van hun medewerking hadden verleend. Gemeenteraad De raad der gemeente Hoofd plaats vergaderde vrijdagavond onder voorzitterschap van bur gemeester A. F. C. Temmerman. Afwezig waren de heren Steij- aert en De Ruijsscher. De raad voteerde een bedrag groot 3600 voor het verwijde ren van particuliere stoepen in de Dorpsstraat, Kersenlaan etc. Vergunning werd gegeven voor het aanleggen van een dam langs de West Langeweg ten behoeve van de noordelijke uitweg van hgt Zuid-West-Uitbreidingsplan. De heer D. J. Herreboul werd benoemd tot secretaris van de gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg. Voor ouden van dagen en be- hoeftigen werd een nieuwe rege - ling ontworpen voor kolenbijslag gedurende de wintermaanden. Van de heer G. A. Nelissen werd een perceel grond groot 2050 m2 aangekocht, voor het uitbreidingsplan, voor een be drag van 7750, waarbij nog een bedrag van circa 500 komt voor het afrasteren van de nieuwe scheidslijn. De heren J. de Kraker, Ch. Hamelijnck, Ch. Rijckaert, L. F. Roets en Joh. van Ameele wer den benoemd tot lid van de woonruimtecommissie. Het R.K. schoolbestuur vroeg en verkreeg gelden voor de aanleg van een tank van ruim 2000 liter voor de oliestookkachels. Hiermede is een bedrag van 528. gemoeid. Voor MieJ voorlopige prijs van 6,10 per m2 werd aan de R.K. Woningbouwvereniging een per ceel bouwgrond groot 650 m2 verkocht. De gemeentebegroting 1960 werd behandeld. De kapitaal- dienst heeft een nadelig saldo van ƒ182.664,28. Naar aanleiding van de begro ting vroeg de heer P. Dekker naar de oorzaak van de grotere posten voor het bijzonder onder wijs. Uit de toelichting bleek, dat d'e verbouwingen welke aan de scholen moeten gebeuren, de verhoogde posten voor hun re kening nemen. Bij de uitgaven voor de volks gezondheid was een groter be drag dan voorheen uitgetrokken. Hierin ïs verwerkt de bijdrage voor het 100 %-plan van de Waterleiding Maatschappij. Voorts merkte de heer Dekker op, dat van de R.K. instelling voor maatschappelijk werk en gezinszorg geen jaarverslag meer wordt ontvangen. Hij vond het geraamde bedrag groot 1180 wel wat erg aan de hoge kant. Uit dé toelichting bleek, dat steeds meer een beroep gedaan wordt op de gezinsverzorgsters, waardoor de gemeentelijke bij drage, die per verzorgingsdag gegeven wordt, ook steeds stijgt. De raad besloot voorts nog een Rekening courantovereen komst bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten aan te- gaan groot ƒ320.500. Aan het Sint Nicolaascomi'té werd een bedrag van 0;60 per sc-hcrolgaand kind toegekend. Brand. Zaterdag j.l. werd alhier alarm geslagen voor een brand op de wijk „De Bonte Koe'" ïn het bedrijf bij de pluimveehandelaar de heer Van Dijk. Een op zijn erf staande grote schuur is ingericht voor nacht verblijf van het pluimvee, terwijl voor de opfok van kuikens een verwarming voor de gewenste temperatuur zorgt. Waarschijn lijk heeft enig stro of turf vlam gevat met het gevolg dat de ge- hein schuur in vlammen opging. De brandweer van Koewacht en Zuiddorpe werden hier ter as sistentie gevraagd voor bescher ming van het woonhuis en hel café. In de brand kwamen verschei dene dieren om het leven daar deze niet meer tijdig uit de schuur konden worden verwij derd. Lezing met lichtbeelden over Griekenland. De samenwerkende personeels verenigingen en de plaatselijke Z.V.U.-afdeling organiseerden donderdagavond in het sociaal gebouw van de N. V. Stijfsel- Glucosefabriek „Sas van Gent" een lezing over Griekenland, ge geven door de heer W. Enzinck uit Oostburg. Het was echter geen boeken wijsheid, doch een relaas van wat spreker zelf gezien en beleefd heeft en verteld op een manier voor iedereen begrijpelijk en voor iedereen leerzaam. Men zag niet alleen het machtige mooie landschap en wat overge bleven is van de imposante bouwwerken uit de Griekse oud heid, maar men ontmoette ook de hedendaagse Griekse vaas. Dit alles werd tevens geïllus treerd door middel van prachtige dia's. Koninklijke onderscheiding Zijne Majesteit Koning Boude- wijn van België heeft de gouden medaille der Kroonorde ver leend aan de heer O. S. M. De- hulsters, welke onderscheiding op het Belgische consulaat werd uitgereikt door de consul, ir I. F. M. Wats, In augustus 1957 maakte de heer Dehulster met enige vrien den een reis door Duitsland en wist de aldaar gestationeerde Belgische militair Fernand Van- derhaegen van de verdrinkings dood te redden, door met een verbazingwekkende sprong over een afrastering van de Fühlin- ger See te springen en te duiken tot op een diepte van 4 meter. Na drie vergeefse pogingen ge lukte het onze plaatsgenoot de Belgische korporaal boven water te brengen. De heer Dehulster, die nog nimmer een redding had meegemaakt, kreeg de schrik van zijn leven, toen hij het blauw verkleurde lichaam van de dren keling zag. Hoewel hij onbekend was met het toepassen van kunstmatige ademhaling en voor zichzelf het gevoel had; dat de dood reeds moest zijn ingetre den, bleef hij toch pogingen aan wenden om de levensgeesten van de drenkeling weder op te wekken, hetgeen na eert half uur inderdaad gelukte. Veel van zijn persoonlijs: bezit, waaronder zijn grenspapieren, had waterschade geleden, doch de Belgische commandant te Keulen zorgde ervoor, dat het onze plaatsgenoot aan niets ontbrak. Kaartwedsfcrijd. De leden van de plaatselijke A.B'.C.-afdeling hebben- zaterdag avond in zaal Beaart een kaart avond belegd. Voor deze wedstrijd bestond goede belangstelling. De uitslag luidde 1. H. Overbeke; 2: A. Breepoel; 3. J. de Jong; 4. C. Pladdet; 5. J. Adriaansen; 6. A. Traas en T. A. de Blaaij. Gemeenteraad Raad varr Vogelwaarde be noemde gemeente-ontvanger. Tot gemeente-ontvanger van Vogelwaarde is benoemd de heer G. E. de Theije te Stoppeldijk. De heer De Theije is sinds 1 februari 1953 werkzaam als ambtenaar ter secretarie van Vogelwaarde en sinds april 1959 was hij tevens waarnemend-ont vanger. De heer De Theije werd direct na zijn benoeming beëdigd, waarna burgemeester Hendrikse er zijn grote voldoening over uit sprak, dat deze benoeming met algemene stemmen was geschied. Burgemeester Hendrikse zag dan ook op het gebied van de financiële administratie de toe komst met vertrouwen tegemoet. De heer De Theije dankte voor het in hom gestelde vertrouwen en hij betrok in deze dank ook zijn collega's, die hem bij het in lopen van de achterstand hebben geholpen. Hij gaf de raad de ver zekering, dat ook in de toekomst zijn ambt stipt vervuld zal wor den. De raad besteedde verder heel wat tijd aan een verzoek van di verse café-houders uit de ge meente om het sluitingsuur te wijziging in die zin, dat het klok je van gehoorzaamheid pas zou slaan des avonds om twaalf uur. De voorzitter kon het nut daarvan niet inzien, temeer om dat bij bijzondere gelegenheden toch ontheffing van het slui tingsuur wordt gegeven. Verschillende raadsleden we zen er op, dat dit verzoek spe ciaal moest worden gezien in verband met de dansavonden. Dit verzoek werd zeker nodig ge acht. omdat anders tegen de con currentie in de omliggende ge meenten niet kan worden opge roeid. Er zaten aan deze kwestie heel wat haken en ogen en het eind van het liedje was dat het slui tingsuur gehandhaafd bleef op elf uur terwijl de burgemeester toezegging gaf dat bij dansge legenheid of andere bijzondere vermakelijkheden ontheffing zal worden verleend van het slui tingsuur tot twaalf uur. Van het R.K. schoolbestuur te Boschkapelle was een verzoek ingekomen om medewerking te willen verlenen ingevolge art. 72 der L.O.-wet voor het vernieu wen van een plafond in één der schoollokalen. De raad besloot de gevraagde medewerking te verlenen. Het bedrag per leerling voor het bij zonder onderwijs werd voor 1960 vastgesteld op 40. De rekening-courant-overeen komst ad. 100.000 met de coöp. boerenleenbank te Stoppeldijk werd voor een jaar verlengd. De leden van de Commissie van advies inzake de Woon- ruimtewet, de heren A. van Hove, P. Verbist, P. A. Mangnus, T. J. van der Veeken en J. J. de Ko- GEREFORMEERDE KERK. ZAAMSLAG. Bevestiging en intrede ds. M. den Boer De- dienst werd besloten met het uitspreken van de zegenbede. ning, werden voor het jaar 1960 herbenoemd. Een nieuwe bouwverordening werd vastgesteld en de pas op gerichte E.H.B.O.-afdelïng kreeg I een subsidie toegekend van 20 per les voor de binnenkort aan vangende cursus. Van de A.N.W.B. was bericht ingekomen, dat de door de ge-1 meente gevraagde wegwijzers wel zullen geplaatst worden, in dien althans de gemeente een subsidie verleent van 822. De raad vond dit vrij duur en deze kwestie werd daarom aan gehouden tot een volgende ver gadering. Ook alle overige subsidie-ver zoeken werden aangehouden tot de vaststelling van de begro ting. De rekeningen over de dienst jaren 1954, 19S5, 1956 en 1957 werden vastgesteld', nadat de betrokken commissies van on derzoek verslag hadden uitge bracht. Veel opmerkingen hierom trent werden niet gemaakt; de onderhoudskosten van de ambts woning werden vrij hoog ge vonden, maar de voorzitter wees er op, dat die woning wei tamelijk goecöcoop gekocht is, maar veel onderhoud vergt. Verder vond men de jaarlijkse kosten voor de vergaderingen van burgemeesters en secreta rissen te hoog. Men stond niet direct afwijzend tegenover die bijeenkomsten, maar wei werd het wenselijk geacht het aantal te beperken tot b.v. vier per jaar. De heer Peersman sneed tij dens de rondvraag de riolering aart en hij had daarbij vooral op, het oog de uitmonding van In de zondagmorgendienst werd ds. M. den Boer uit Voor schoten, door ds. Terlaan uit Arnhem als predikant van de Geref. Kerk alhier bevestigd. Na het votum en de groet werd door de gemeente gezongen Ps. 118 1, waarop enige mededelin gen werden gedaan, gevolgd door het voorlezen van de Tien Ge boden en een gedeelte uit het Evangelie van Mattheüs 22 be treffende de 2 geboden, welke Schriftlezing werd beantwoord door het zingen van £s. 25 3. Staande werd hierop aange hoord de genadeverkondiging en schuldvergeving, beantwoord door het zingen van Ps. 86 3a en 6b. Hierop ging ds. Terlaan voor in gebed. Na de offerande werd gezon gen Ps. 100. Als Schriftlezing volgde nu uit Mattheüs 11 2 10, terwijl de tekst van de predi king werd ontleend uit Mattheüs 11 16—19. Als samenzang zong de ge meente na de prediking Gez. 39 2, waarna ds Terlaan overging tot de bevestiging van ds. Den Boer, die na beantwoording der gestelde vragen, werd toegezon gen Gez. 8 3b en 4a. Hierop volgde de dankzegging en als slotzang: „Dankt, dankt nu allen God". Met het uitspreken van de zegenbede werd de kerkdienst besloten. Intrede ds. Den Boer. In de avonddienst deed ds. Den Boer zijn intrede als predikant van de Geref. Kerk te Zaamslag. In de kerk was geen plaatsje onbezet. Onder de aanwezigen bemerkten wij het dagelijks be stuur der burgerlijke gemeente, ds. Becht van de Herv. Kerk en ds. Zwier van de Chr. Geref. Kerk. ds. Van Mechelen, Geref. predikant te Oostburg en tal van afgevaardigden. Na het uitspreken van het vo tum en de groet werd door de gemeente gezongen Gez. 21 3, 5 en 6. Ds. Den Boer sprak hierop de Geloofsbelijdenis uit, die staande werd aangehoord en beantwoord met het zingen van het laatste vers van Ps. 79. Ds. Den Boer ging hierop voor in gebed en na de offerande werd gezongen Gez. 25 1, 2 en 3. Als Schriftlezing volgde nu uit de eerste brief van Johannes, hoofdstuk 2 1218, waarna de predikant zijn intrede hield' naar aanleiding van 1 Joh. 3 13, wijzende op het grote voorrecht kinderen Gods te mogen worden genoemd. Ds. Den Boer sprak aan het einde van zjjn prediking 't dank gebed uit, waarop de gemeent als- slotzang zong Ps. 84 4 en 6; de riolering in een poldersloot te Hengstdijk. Het schijnt daar niet te best in orde te zijn en er ontspon zich een langdurig debat over de vraag wie de zaak in het reine dient te brengen, de polder of de gemeente. Men werd het er tenslotte over eens aan de polder te vragen om cttt zaakje gezamenlijk te klaren. Door de ouderling J. van Her- mon werd ds. Den Boer op har telijke wijze verwelkomd in zijn nieuwe woonplaats, waarop de heer Van Hermon de gemeente verzocht de nieuwe predikant staande toe te zingen van Gez, 43 de verzen 1 en 6. Ds. Terlaan richtte zich vervol, gens tot ds. Den Boer, die hij in de morgendienst als leraar van de Geref. Kerk te Zaamslag had bevestigd. Tenslotte verwelkomde ds. Van Mechelen uit Oostburg namens de Classis ds. Den Boer, zijn vreugde er over uitsprekend, dat deze vacature weer vervuld is. De. Den Boer betuigde hierop zijn dank aan de sprekers, die hem hadden verwelkomdook dankte hij burgemeester Trimpe en het verdere dagelijks bestuur der burgerlijke gemeente, bene vens de beide predikanten ds. Becht en ds. Zwier voor hun be toonde belangstelling, terwijl te vens de koster der Geref. kerk in die dank werd betrokken. Als slotzang werd staande ge zongen Ps. 72 11. De Franse Nationale Verga dering heeft vrijdag uitgebreide voorstellen tot hervorming van het Franse belastingstelsel aan vaard. Voortaan zal een geld boete van maximaal 10 miljoen frank plus een gevangenisstraf van ten hoogste 5 jaar kunnen worden opgelegd voor het ver zwijgen van inkomsten uit ver kopen. Voor andere belasting- vergrijpen kan een maximum geldboete van 3 miljoen frank worden opgelegd. De Nationale Vergadering aan vaardde de voorstellen met 390 tegen 93 stemmen. Door de nieuwe maatregelen wordt het Franse belastingstelsel vereenvoudigd en wordt belas tingontduiking tegengegaan. De negen Afrikaanse lidstaten van de Verenigde Naties hebben zondag een verklaring uitgege ven waarin wordt gezegd, dat er „nieuwe hoop is voor een recht vaardige, vreedzame en democra tische oplossing van het Algerijn se vraagstuk." De larfden baseren hun hoop op het feit, dat zowel Frankrijk als de Algerijnse nationalisten „het beginsel van de zelfbeschikking als grondslag van een regeling" beschouwen. In de verklaring, die is uitge geven ter gelegenheid van de „Dag van Algerië" de vijfde verjaardag van de opstand' wordt er bij „alle vredelievende volkeren en regeringen op aan gedrongen hun invloed te gebrui ken om een einde te maken aan het bloedvergieten in Algerië. De landen zijn: Ethiopië, 'Ghana, Guinea, Libië, Liberia, Marokko, Soedan, Tunesië en de Verenig de Arabische republiek. Tijdens de middagbijeenkomst van het zaterdag in Utrecht ge houden partijconvent der Anti- Revolutionaire partij, heeft het Tweede Kamerlid de. heer A. W. Bieuwenga Wzn gesproken over het landbouwbeleid. Hij noemde de nog te geringe arbeidsproduktiviteit een zwakke plaats in ons agrarisch bedrijfs leven. In 't bijzonder in de perio de 1930—-1945 zijn er. volgens hem, te veel mensen in de land- DORNFORD YATES 60) Nadruk verboden. Het pad dat uit de weilanden naar boven liep was nog min of meer in donker gehuld, omdat het aan weerszijden door hoge bomen werd omzoomd, maar toch was er voldoende licht om ons bij de eerste aanblik duide lijk te maken, wie er op korte afstand voor ons uit op de bodem lag. Conrad was dwars over het pad voorover gevallen. Toen ik de huisknecht op zijn rug legde sloeg hij de ogen op en begon te schreeuwen. „Mijn been, meneer. Ik heb mijn been gebroken. Ik ben uit gegleden. Ik was op weg om het dorp te alarmeren. De schoften zijn binnen, meneer." „Lieve hemel!" schreeuwde ik. „En Joseph dan?" „Ik denk dat hij dood is, me neer. Hij ligt onder het raam. Ik ben niet bij hem blijven staan." In mijn hoofd kwam een soort golf op. Mijn zintuigen waren als verdoofd, het was, alsof mijn hart met kloppen had opgehou den. Toch zag ik nog kans mijn vol gende vraag, twee woorden lang, te stellen. „Juffrouw Katharine?" „Ik weet het niet, meneer. Ife- weet wel dat ze bij haar waren ik hoorde de Jager praten. Daardoor merkt ik juist dat zij binnen waren." De golf sloeg hoog op en krulde om. Ik stond geloof ik mijn hoofd te schudden, alsof ik van diep water naar boven was gekomen en het water uit mijn ogen en oren trachtte te verwijderen. „Maar hoe zijn ze dan binnen gekomen? Door het raam?" „Dat geloof ikwel, meneer. Het moet haast wei. Ik denk dat ze uw seintje hebben gegeven Toen ik weg wilde rennen greep George Laking' mij bij de orm. „Kalm aan, Raasdonder", zei hij. „Ais je nu nadr binnen loopt krijg je dei volle laag ze zul len op je wiachtén.j „Maar. „Luister perst naar wat hij te zeggen heeft", zei George. „Ik zal uitkijken, terwijl hij jou inlicht." Daarop greep hu zijn pistool en liep door naar een bocht in het pad, op korte afstand," „Wanneer is dit alles gebeurd?" vroeg ik. „Vlak na twaalven, meneer. Joseph was in de provisiekamer en ik was naar het binnenplein geweest om de poort te contro leren. Ik liep over het terras terug, vlak langs het raam van sir Valentine's werkkamer. En toen hoorde ik hem praten.„Ik wil die huisknecht spreken", zei hij. „Zou hij komen als ik bel?" „Hij is niet aanwezig", zei juf frouw Katharine. „Hij is beslist wel aanwezig", zei de Jager. „De heren Colon en Laking, die zijn uitgegaan we hebben hen zien vertrekken. En we hebben hen ook terug zien komen van Ousse om de huisknecht om inlichtin-, gen te vragen, eer zij verder gin gen." Ik begreep dat ik machte loos was, meneer, omdat ze mij stellig zouden vinden; ik meende dat ik beter naar het dorp kon lopen om hulp te halen; ik dacht dat Joseph zich ergens had ver stopt, tot ik buiten het kasteel kwam. Ik struikelde over hem, waar hij in het gras lag. Ze moesten wel door het raam naar binnen zijn gekomen, hoewel er aan de tralies niets meer te zien was. Maar nauwelijks had lk het pad zelf bereikt of ik gleed in de natte modder uit en kwam op een blootliggende boomwortel terecht. Het was een tegenslag. Ik ben tot hier verder gekropen. Ik had natuurlijk moeten blijven. Dat zie ik nu wel in. Ik ben niet weggelopen omdat ik bang was, meneer. Ik meende dat wij, als ik het dorp alarmeerde..." „Ja, laat maar", zei ik, „je zult hier voorlopig moeten blijven." Daarop voegde ik mij bij i George. I Terwijl ik mijn pistool uit mijn zak haalde zei ik: „Ze zijn wel degelijk door het raam binnen gekomen. Ze hebben ons seintje gegeven en toen konden ze hun gang gaan. Het is vlak na twaal ven gebeurd. Ik klim naar boven om te zien of de tralie dicht zit." „In dat geval „Kunnen wij niet eens binnen- koben", zei ik, en ik hoorde me zelf lachen. „Kalm blijven, Raasdonder", zei George „Waarom heb ik haar ook al leen gelaten", zei ik. „Begrijp jij het? Ik voelde instinctief, dat ik niet mocht weggaan dat heb ik al dagen gevoeld." „Als we door het raam naar binnen kunnen...." zei George, met zijn Jtand op mijn arm. „Dan klim ik naar binnen", zei ik. „Ji> blijft buiten staan om mij zo goed mogelijk te dekken." Het duurde een paar minuten eer ik het grasveldje in zicht kreeg aan de voet van de kas- teelmuuf, die zich hoog boven ons verhief. Daarop zag ik ook Joseph met uitgespreide armen en benen op het druipnatte gras liggen. Wij slopen verder.... Toén zag ik, dat het raam openstond, dat de losse tralie naar beneden hing. Georgê heeft mij niet gedekt; hij had er eenvoudig de tijd niet toe. Ik was naar boven geklom men en stond ai in de gang eer hij tot zichzelf was gekomen. Mijn enige gedachte was de kamer van sir Valentine te berei ken. (Wordt vervolgd.) bouw blijven hangen, hetgeen mede heeft geleid tot verkleining der bedrijven in de na-Qoriogse jaren. Van 1947 tot 1956 vermin derde het aantal landarbeiders met 35 procent, het aantal boe renzoons met 20 procent en het aantal bedrijfshoofden. met 5 procent. Een snelle stijging vart de totale Nederlandse landbouwproduktie verwacht de heer Bieuwenga niet. Ontginning en landaanwin ning zullen, zelfs als straks de Lauwerzee wordt ingepolderd, niet veel uitkomst kunnen bie den, daar deze landaanwinst maar ternauwernood opweegt tegen het land ver lies door de uit breiding van steden en de aan leg van wegen. De gewenste stijging van de arbeidsproduktiviteit zal daarom, volgens hem, alleen maar kun nen worden bereikt door vermin dering van het aantal werkers in de landbouw. Uitvoerig besprak de heer Bieu wenga vervolgens het garantie beleid, zoals dit door de sociaa. economische raad is geformu leerd en waarin, naar zijn oor deel, een zeker dualisme open baar wordt. Het beleid van de minister van Landbouw wijkt, volgens de heer Bieuwenga. op belangrijke punten niet af van dat door zijn ambtsvoorgangers gevoerd. Het is, zo zei hij, op verschillende punten iets bete' gefundeerd, maar doet in schriel heid niet onder aan dat van zijn voorgangers. Bij de uitvoering van zijn beleid, maakt de minis ter, volgens de heer Bieuwenga- evenwel heel gekke bokkespron- gen, die, naar zijn mening, waar schijnlijk verband houden met de door de minister van de S. E K overgenomen formulering van de doelstelling van het garantiebe- leid. De heer Bieuwenga acht het van grote betekenis, dat regering, landbouwschap en parlement met betrekking tot het garantie- beleid tot overeenstemming ko men, temeer waar de agrarische bedrijfstak, volgens hem, een de peilers blijft van de national economie. uitslagen 31 ok betaald v' ere-div ADOVolendam wijkRapid JC VVV 5—2; NAC-— PSVEnschedé 5— t ar dia 30; Will 4 1Feijenoord- eerste KFC HVC Excelsior BVV 1—3; na 21't Helmond—v Stormvogels DIA 0—0 2—0; A Rigteri Gooi- Veendar 2—0. EERSTE DF Helmondia Eind! 3—i ZFC DVSA SHS 6- VSV— Graafschap Ahead DHC maar 33; Hermes Heracles TWEEDE Dl HaarlemDe V: helminaONA UVS 2 2; Xerxe Longa—EDO 1- TWEEDE Dl Velox—Hilversur Boys—Be Quick 4 Velocitas 01 Zwartemeer 11; ren veen 10; Zeis A.AIATE ZUID TWEEDE KI HulstInternos RAC 2—4; Vlissin RoosendaalDOS1 WitTerneuzen Middelburg 01. DERDE KL ZeelandiaMET - Steenbergen RCS 1—1; Corn Sport 02. VIERDE KI Eewed. Boys- ke 62; Biervliet K oewachtSteen BES. TWEEDE Hulst 2Hontei Axel 2Goes 2 4 3—Alliance 2 4- - Zeeland Sport 2 ZATERDAGYOE1 4e 'KLASSE NieuwdorpSS oordVVN afg. ners 8—2; Good 4O; Zwal. B. SprangArnemui ©NDERAFDELI? EERSTE I KapelleTern. HoekWemeldinj - Serooskerke 5— dijkVeere en Ml djjke afg. TAVEEDE K DriewegenZa< Rillandia 2—AZW - SAID 1—2; K 3—1; 's H. Hend ge 2 afg. DERDE Ki Tern. Boys 2- ZO IS DE EKE-DIVISIE PSV 10 6 Ajax 9 6 NAC 10 6 Feijenoord 10 3 Elinkwijk 10 4 Willem II 10 4 DOS 10 5 Volendam 10 5 VVV 10 3 Blauw Wit 9 4 ADO 10 4 Sparta 9 4 Enschedé 10 4 Rapid JC 10 2 Fortuna '54 9 2 Sittardia 10 2 DWS/A 10 2 MATV 10 2 zuid i tweede KLASS TSC 7 Hulst 7 Middelburg 7 4 DOSKO 7 l Terneuzen 7 Vlissingen 6 Internos 7 Roosendaal 6 RAC 6 Rood Wit 7 Goes 7 BSC 6 DERDE KLASS1 Steenbergen 7 Axel 6 Zeelandia 8 Zierikzee 6 Zeeland Sp. 7 Hontenisse 6 METO 7 ODIO 6 RJCS 7 RKFC 6 Corn Boys 7 Halsteren VIERDE KLASS Lewed. Boys 6 Steen 7 Clinge 7 Yerseke 5 Biervliet 7 Breskens 6 Oostburg 5 Koewacht 7 Luctor 5 RIA 5 H. Arendsk. 6

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2