*apothee] SLOOT Ernstige onlusten in Belgisch Kongo De bestemmingen van het nationale geschenk De Westelijke topconferentie begint 19 december a.s. Nederlands geschenk WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De barometer staat op mooi weer aldus Chroesjtsjef IOENSON EN-CONVECTOR Leger grijpt krachtdadig in Weeroverzicht s&lorts sobert" voor gastvrijheid in La Courtine Het speciale fonds van de Ver. Naties dag 31 oktober 1959 fa drie maal suikeren en <jti I en worden de dragees I raaiende ketels geglansd. dat voldoet aan alle eiseg ie geneesmiddelenfabrik^.i ■m. omdat plastic van natu-l gasdicht is. i meer, steeds goedkope 1 eken met prof. Tausk en J ieden nog even over de pil I in zakken, dank zij de autoc, I zodat de apothekersreken;. I 'der lager dan hoger zul;.". I meent prof. Anderstsl :ren aan, dat de artsen in tegen de veelheid verpak. I esmiddelen binnen handbereik I ondeskundig publiek. „Mas:| len zij? Geen nieuwe genees I n? Geen verpakking? z;![ lar de rijkdom var. thans die met de armoede vaal en een dokter alleen de dl-1 longontsteking kon stellen ea I indeling moest overlaten aan I verpleegster!" roept de hoogleraar-directeur I ontken, dat de farmaceu l ndustrie zich schuldig maakt I rmen van propaganda, die I >liek geneesmiddelen in de I 'V('n om ze naar goeddunken ruiken!" lien", zo zegt jhr. Kraayen-I jn er nog twee remmen. Del u.a. (uitsluitend apothekersll controle op het advertentie-1 En terwille van een aantal! indigen kun je de lijdenden| en lijden". rijd, tijd, tijd tenslotte de onafhankelijke^ ressorterend onder een ai- ijk directielid, passeren, valt in, dat het bacteriologisch] ek, de chemische controle, ocologische inspectie van el! ndeling en van elke chargej jen. Onnoemelijk veel tijd. t is de moeilijkheid hier", >f. Andersen Röed, „dat we de commerciële belangen snelle aflevering toch ge- zijn aan een vrijgeefbrie! kwantum". En de directeur derlands grootste apotheek over het bouwterrein, waar en nieuwe uitbreiding ge- „Maar die onafhankelijke is onze grote troef. Daar afnemer op wachten. In rn belang en in ons belan- (Advertentie.) ilt U méér betalen dan nodig is? l svrouw is werkelijk enthousiast cm van de Jaarbeurs 1959 g zijn tijd ver vooruit rkelijk niet te verbeteren n brandstofverbruikU stookt Immer» ipera anthracletnootjes 4 en 5! warmtacapaciteit namelijk ca. 18.000 Kcal. zowel het grootate als het kleinsta var* rerste hoeken heerlijk verwarmdI kwaliteit... gepatenteerde vuurkorf van ■uctle, vervaardigd uit chroom gelegeerd uu van het veel goedkopere gietijzer, wa»r- levensduur gegarandeerd wordtl prijs namelijk f395.-... dus 100 gulden 1 U voor een kolen-convector van goeds nd bent ta betalen I I Varrassend mooi enOh zo gazalllf* id als modern Interieurl sen Hoenson bij de officiële Hoenson dealer aats voor U reserveren, want de vraag I» »e mensen gaan bij aanschaf van convector op hun eigen gezonde F. Vraag daarom uitdrukkelijk enson kolen-convector, de beste it ende laagste in prijs. HOENSON DEALER 1 LIE SPECIALIST ■9, Tel. 2056, Terneuzen ■VERGIFTIGING >lge van gasvergifti- inderdagmiddag de 48- ivrouw H. V. om het omen. Zij had gebruik van een gasgeyser, het waakvlammetje edoofd, waardoor zij os geraakte. Zij werd cht naar het Juliana- 5, waar zij kort na is overleden. Frankering bjj abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratieadres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Né 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 et MAANDAG 2 NOVEMBER 1959 15e Jaargang Nr 4822 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pet advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Door Belgische officieren geleide inlandse troepen hebben vrijdagavond op een menigte oproermakers in Stanieystad in Belgisch Kongo geschoten, waar door zeventig personen werden gedood en meer dan tweehonderd gewond, aldus is van Belgische zijde meegedeeld. De leider van de Nationalistische partij in Kongo, Patrice Loemoemba, is zondag aangehouden. Ook een Europeaan (een niet-Belg) en een Europese vrouw zijn gearresteerd. De onlusten begonnen na een bijeenkomst van de Kongolese nationale beweging. De stedelijke autoriteiten hadden die bijeen komst verboden. De onlusten duurden de gehele nacht voort. Ook zaterdagoch tend werd van nieuwe ongere geldheden melding gemaakt maar die werden terstond onder drukt. Volgens de mededelingen van Belgische zijde waren de autoriteiten de toestand meester. De troepen werden vrijdag avond te hulp geroepen toen de politie de situatie niet meer meester kon blijven. Loemoemba had tijdens de bij eenkomst eerst zijn gehoor opge zweept en toen gepoogd het te kalmeren, maar dat lukte hem niet. Daarom werd een arrestatie bevel wegens „opruiing tot ge welddaden" tegen hem uitge vaardigd. Zoals gemeld deelde Loemoem ba woendag j.l. mede dat de Kon golese nationale beweging beslo ten had niet aan de in december te houden verkiezingen voor plaatselijke raden deel te nemen. Dit besluit volgde op het ver werpen door de Belgische minis ter van Kongo, De Schrijver, van de eis van de Kongolese nationa le beweging tot uitstel van de verkiezingen om onderhandelin gen tussen de beweging en het Belgische bestuur over de plan nen voor het verlenen van onaf- ZACHTE LUCHT IN AANTOCHT. Zaterdag trok het restant van een kleine depressie langs onze oostgrens naar het zuiden, het geen veel bewolking en enige regenval veroorzaakte. Daarna breidde een zeer zwakke hoge- drukgebied van de Noordzee zich tot over ons land uit, hetwelk tot flinke opklaringen aanleiding gaf. Tijdens deze vormde zich in de nacht van zaterdag op zondag op vele plaatsen mist en daalde het kwik tevens op grote schaal tot nabij of even beneden het vriespunt. Na de opklaringen van zondag ochtend trok de lucht weer snel dicht op het naderbijkomen van een oud front, dat in de middag in zuidoostelijke richting over Nederland trok, vergezeld van veel bewolking en wat regen of motregen. Boven Zuid-Europa ontwikkelt zich nu een krachtig hogedruk- gebied, terwijl een diepe storm- depressie op 1000 km ten westen van Ierland over de Oceaan naar het noordoosten koerst. Vandaag kan de zuidwestelijke stroming die deze depressie boven de Britse eilanden veroor zaakt, zich tot over ons land uit breiden. Hiermee zal dan zachte en vochtige Oceaanlucht worden aangevoerd. Het binnendringen hiervan kan net wat lichte regen of mot regen gepaard gaan. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot maandag avond. Iets zachter Aanvankelijk op vele plaatsen mist; later overwegend zwaar bewolkt met hier en daar wat motregen. Zwakke tot matige, maar langs de waddenkust later krachtige zuidwestelijke wind. Middagtemperaturen van 11 tot 15 graden. DINSDAG 3 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 2.58 3.18 Terneuzen 3.33 3.53 Hanswert 4.13 4.33 Walsoorden 4.23 4.43 hankelijkheid aan het gebied mo gelijk te maken. De onlusten deden zich voor in het bij Stanieystad gelegen in- heemsendorp Mangobo. De orde troepen die zich daar naar toe begaven stootten op een menigte met stenen, lansen en pijlen ge wapende inheemsen. Daar het onmogelijk bleek de menigte, onder wie zich vele dronken personen bevonden, uit een te drijven en nadat verschei dene soldaten en politiemannen door stenen of pijlen getroffen waren, moesten de soldaten van traangasbommen gebruik ma ken en vervolgens het vuur ope nen om de gewonden, onder wie een officier, die een lanssteek in de borst had gekregen, te ont zetten. In de inlandse wijken werden vrijdagavond van talrijke winkels ruiten ingegooid. Een troep op roerkraaiers richtte vernielingen aan in een dertigtal onbewoonde huizen die het eigendom zijn van een brouwerij. Anderen wierpen wegversperringen op en overal werd met stenen naar auto's ge gooid. In het sociaal tehuis van Mangobo werd brand gesticht maar het personeel had het ge bouw reeds vrijdagochtend ver laten. Samenscholingen van meer dan vijf personen zijn hans verbo den. Er is een uitgaansverbod voor de avond en nacht ingesteld. Verscheidene ondernemingen in de stad hebben als voorzorgs maatregel versperringen voor hun gebouwen aangebracht. Ongeveer tezelfdertijd begon nen inheemse gevangenen in de centrale gevangenis van Staniey stad met uit de muren gebroken stenen de afdeling te bekogelen waar achttien blanken gevangen zaten. De gevangenbewaarders riepen de hulp van de politie in en deze gebruikte traangas om de bekogeling te onderdrukken. Zeven Kongolezen werden hier gewond, van wie één ernstig. Zaterdagochtend werden ook onlusten gemeld op de linker oever der rivier tegenover de ge meente Stanley. Oversteken van de stroom is verboden maar tal rijke prauwen poogden over te varen. Zij werden onmiddellijk teruggezonden. De politie aan de overzijde van de rivier tracht zo veel mogelijk de gemoederen tot bedaren te brengen alvorens traangasbommen te gebruiken. Verscheidene winkels op de lin keroever werden geplunderd en een Europeaan werd zwaar ge wond. In de Europese wijken slaan de bewoners voorraden levensmid delen in. De inlichtingen die op het de partement van Belgisch Kongo en Roeanda-Oeroendi te Brussel over de gebeurtenissen te Stan ieystad werden ontvangen, wij zen er op dat de ongeregeldheden door aanhangers van de K.N.B. zowel tegen de overige Kongole se politieke partijen als tegen de Europeanen waren gericht, zo is uit bevoegde bron vernomen. (Advertentie) <j«kopp«r »«f Ixl aperts coeW nvb 16 brwwtnjdroot 9 tan*uzeo individuele haar verzorging nieuwste methodes met produc ten, die precies voor uw haar geschikt zijn. electr. verwijderen van overtol lig haar. 0 Een groep Duitse deskundi gen op het gebied van luchtzui vering heeft op een internatio nale bijeenkomst te Mainz ver klaard, dat de verontreiniging van de lucht door tweetaktmo- toren kan worden verminderd door aan de smeerolie een fors- forverbinding toe te voegen. Op die manier zou met minder olie kunnen worden volstaan. Gelijk bekend, is ter gelegen heid van haar vijftigste verjaar dag aan Hare Majesteit de Ko ningin als nationaal geschenk een bedrag van rond een miljoen gulden aangeboden, bijeenge bracht door inwoners van ons koninkrijk en buitenlands leven de Nederlanders. De Koningin had de wens te kennen gegeven dit bedrag naar eigen inzicht te mogen besteden voor goede doel einden. De Rijksvoorlichtingsdienst deelt mede, dat de Koningin met betrekking tot de verdeling van dit nationaal geschenk in de eer ste plaats bepaalde dat aan de Nederlandse Antillen en aan Su riname elk een bedrag van 80.000,ten goede zal komen. Ook voor Nederlands Nieuw-Gui- nea is een bedrag van 80.000 uitgetrokken. Vervolgens werden door de Koningin adviezen inge wonnen met betrekking tot de aanwijzing van de doeleinden waartoe deze bedragen zouden worden aangewend. Na ont- ZON MAAN Nov. op onder op onder 2 7.35 17.12 9.14 18.39 3 7.36 17.10 10.27 19.31 4 7.38 17.08 11.32 20.31 5 7.40 17.06 12.26 21.38 Telegram over leerkrachtentekort. De Nederlandse Ouderraad voor het Openbaar Lager Onder wijs (Noroio), die zaterdag de jaarvergadering in Enschedé hield, heeft een telegram ge stuurd aan de minister, waarin er ernstige ongerustheid over wordt uitgesproken, dat het on derwijs, zowel wat betreft het lager als het voortgezet en uit gebreid lager onderwijs, te kam pen heeft met een tekort aan leerkrachten. Het is de ledenraad opgeval len, aldus het telegram, dat in slechts een gering aantal geval len waarin vrijstelling van mili taire dienstplicht werd gevraagd, een gunstige beslissing is geno men. De raad dringt er daarom bij de minister zeer op aan, zo veel mogelijk leerkrachten vrij te willen stellen van de dienstver plichting en indien mogelijk die genen die onder de wapenen zijn, vervroegd van hun verplichtin gen te ontslaan. vangst van deze adviezen is thans door Hare Majesteit de Koningin nader bepaald, dat het bedrag bestemd voor Nieuw Gui nea zal worden aangewend voor het jeugdwerk in de stedelijke centra en dat het bedrag voor de Nederlandse Antillen zal worden bestemd voor het werk onder de opgroeiende jeugd. Wat betreft Suriname moet de bestemming nog worden vastgesteld. De voor Nederland resterende som werd door Hare Majesteit de Koningin gesplitst in een vier tal bedragen voor door haar aan gewezen gebieden van Maat schappelijk Werk en Volksge zondheid. De door de Koningin met be trekking tot de nadere verdeling hiervan ingewonnen adviezen zullen in de loop van november worden uitgebracht, zodat voor het einde van het jaar de toewij zing haar definitief beslag zal kunnen hebben. ADVIES VERHOGING ZIEKENFONDSPREMIE. De Ziekenfondsraad heeft aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid advies uitge bracht inzake het percentage van de premie voor de verplichte zie kenfondsverzekering in 1960. De Ziekenfondsraad heeft zich uitge sproken voor de opvatting, dat het percentage op vijf dient te worden gesteld. Voor het lopende jaar is het percentage 4.5. Daar mede kunnen echter de kosten niet volledig worden gedekt. De kostendekkende premie over 1959 zou 4,7 zijn geweest. Het tekort wordt aangevuld uit de reserve, welke daarmee echter eind 1959 zal zijn gedaald tot circa 32 mil joen gulden. Dit bedrag acht de Zieken fondsraad voor een verantwoord beheer te laag. Voor 1960 wordt op een verho ging van de premie-opbrengst wegens loonstijging gerekend, maar de uitgaven zullen sterker stijgen. Ten dele is dit een ge volg van de herziening der hono raria van de medewerkers. Hier mede is een bedrag van ruim 15 miljoen gulden per jaar gemoeid, wat overeenkomt met 0,15 pro cent premie. Belangrijk is voorts het feit, dat de kosten van ver pleging en behandeling in de zie kenhuizen steeds toenemen, niet in het minst door de voortgang van de medische mogelijkheden. Tenslotte meent de Ziekenfonds raad, dat enige verhoging van de reserves mogelijk is. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid zal zijn be slissing nemen na de S.E.R. over het door de Ziekenfondsraad uit gebrachte advies te hebben ge hoord. De Westelijke topconferentie begint in Parijs op 19 december, zo deelt de persdienst van de regering in Bonn mee. Deze conferentie zal dienen ter voor bereiding van de topconferentie met de Russische premier Chroesjtsjef. Aan de Westelijke conferentie zal worden deelgenomen door president Eisenhower van Amerika, president De Gaulle van Frankrijk, premier MacMillan van Engeland en kanselier Adenauer van West-Duitsland. Frankrijk zal aandringen op een topconferentie van Oost en West in april of mei, bij voor keur in mei, zo wordt in gewoon lijk welingelichte diplomatieke kring te Parijs vernomen. De datum 19 december voor de Westelijke conferentie is een voorstel van Frankrijk, dat dus nu door de andere Westelijke landen is aanvaard. Voor 15, 16 en 17 december staat er een vergadering van ministers van Buitenlandse Za ken van de Navo-landen op het programma. Het is niet uitgeslo ten dat deze vergadering wordt verlengd of uitgesteld tot na de Westelijke topconferentie, opdat de Navo-ministers op de hoogte kunnen worden gesteld van de gang van zaken op die conferen tie. Verwacht wordt, dat West- Duitsland op de Westelijke top conferentie de nadruk zal leggen op de ontwapening. Kanselier Adenauer heeft onlangs ver klaard, dat de ontwapening naar zijn mening het eerste en enige punt op de agenda van een con ferentie met Chroesjtsjef moet zijn. Volgens gewoonlijk welinge lichte kringen te Bonn is West- Duitsland tegen bespreking van het Duitse vraagstuk en de kwestie-Berlijn op een topcon ferentie, omdat men vreest dat dit of geen resultaat zal opleve ren of een resultaat ten koste van Duitsland. Het Witte Huis heeft meege deeld dat de Westelijke topconfe rentie in Parijs vermoedelijk drie of vier dagen zal duren. Tevens is verklaard dat de ministers conferentie va nde Navo volgens plan zal worden gehouden van 15 tot en met 17 december. Deze conferentie van de Navo volgens gelegenheid voor het raadplegen van alle Navo-bondgenoten, al dus de perschef van het Witte Huis. Diplomatieke waarnemers te Premier Chroesjtsjef heeft zaterdag in de Opperste Sowjet (parlement) een rede uitgespro ken waarin hij een overzicht gaf van de internationale toestand, de binnenlandse politiek van de Sowjet-Unie en inging op de bin nenlandse vraagstukken waarbij hij wees op de economische en wetenschappelijke ontwikkeling van zijn land. Hij merkte op dat het jongste verleden gekenmerkt wordt door een aanmerkelijke ver betering van de internationale toestand en een aanzienlijke vermindering van de spannin gen. De vooruitzichten voor een bevestiging van de wereldvrede waren daardoor gunstiger ge worden. Chroesjtsjef, die zich opnieuw uitvoerig uitsprak voor vreedzame samenleving der staten op een redelijke basis en oplossing der problemen door onderhandelingen in plaats van wapengeweld, constateerde dat men thans in het westen de toestand soberder begint te be oordelen en de conclusie trekt dat berekeningen op grond van mlitaire kracht „In het archief" moeten worden gestopt. De vredelievende politiek van de Sowjet-Unie en alle socialisti sche landen had de weg naar een sociale ontwikkeling zonder oorlogen, op basis van vreed zame samenleving der staten gebaand, aldus Chroesjtsjef. Over Algerië zei hij dat de jongste voorstellen van presi dent De Gaulle ter regeling van het Algerijnse vraagstuk op ba sis van zelfbeschikking en door middel van algemene verkiezin gen een belangrijke rol kunnen spelen bij de oplossing van het probleem, op voorwaarde dat zij geen woorden blijven maar ge volgd worden door concrete da den, die rekening houden met het recht op onafhankelijkheid van het Algerijnse volk en wel- DE Nederlandse militairen, die de hfgelopen maanden in La Courtine oefeningen hebben gehouden, hebben zaterdag als bewijs van hun erkentelijkheid voor de genoten gastvrijheid een vlaggestok overgedragen, die op het terrein vóór de officierskan tine in het kamp is opgericht. De gelden voor het geschenk waren door de officieren, onderofficieren en manschappen van de Neder landse eenheden bijeengebracht. De commandant van het 1ste legerkorps, luitenant-generaal P. Gips, verklaarde o.m.: „Wij wil len La Courtine niet verlaten zonder aan het Franse leger en aan Frankrijk een duurzaam ge schenk te geven, deze vlagge- rnast, waaraan nu de vlaggen van onze beide landen wapperen'.' De commandant van het vierde militaire gebied in Frankrijk, generaal Thomas de Labarthe, aanvaardde het geschenk als teken van de grote sympathie, die de twee volkeren verbindt. „Onze volkeren bezitten dezelfde kleuren, wij hebben dezelfde idea len, streven dezelfde doelen na en wij hebben dezelfde bescha ving", aldus de Franse generaal. Hij bracht vervolgens hulde aan de Nederlandse militairen voor hun uitstekend optreden en voor de hartelijkheid, die zij tegen over het Franse leger en de be volking hadden getoond. Na een défilé reikte luitenant- generaal Gips onderscheidingen uit aan een aantal Franse officie ren. Op een bijeenkomst in de offi cierskantine werden later heil dronken uitgebracht op Koningin Juliana en op president De Gaul le. ke de wederzijdse belangen van Frankrijk en Algerië verzeke ren. Een dergelijke regeling zou Frankrijks groei als grote mo gendheid bevorderen. Er be staan oude en hechte banden tussen Frankrijk en Algerië, verklaarde hij. De Sowjet-Unie had nooit haar sympathie voor de volkeren die tegen het kolo nialisme en voor hun onafhan kelijkheid vochten, onder stoe len of banken gestoken en zij blijft die sympathie koesteren. Een vreedzame oplossing, die voor beide partijen aanvaard baar is zou na een nutteloze oorlog beide landen tot voor deel zijn. De premier sprak zich opnieuw uit voor een „spoedige topconfe rentie". Overeenstemming op een dergelijke bijeenkomst zou be tekenen dat de wens om niet zijn toevlucht tot oorlog te nemen, versterkt zou worden. De agen da van een topconferentie zou de ontwapening, de kwestie van een vredesverdrag met Duitsland, de regeling van de kwestie W'est- Berlijn en andere belangrijke kwesties moeten omvatten. De Sowjet-Unie zou al het mogelijke doen -om een dergelijke conferen tie tot een succes te maken. Hij keerde zich tegen het standpunt dat een topconferentie pas moet worden gehouden na dat voorlopige overeenstemming over de voornaamste problemen is bereikt. Dat zou erop neerko men dat de topconferentie niet bijeen wordt geroepen om iets te beslissen of op te lossen maar al leen om de dag plezierig door te brengen, bijvoorbeeld met vissen of luiteren naar een concert of zoiets. En ik ben geen visser, al dus Chroesjtsjef. Men zou integendeel op een topconferentie de grote actuele problemen moeten aanpakken. Voorbereidende besprekingen hadden geen oplossing gebracht en in heel wat gevallen waren de vraagstukken juist ernstiger ge worden. De toestand in Europa achtte hij nog verontrustend. De Sow jet-Unie is bereid grote stappen vooruit te doen of redelijke ge deeltelijke maaregelen te nemen om een ontspanning in Europa teweeg te brengen. De spanning werd onder meer veroorzaakt door de aanleg van raket- en kernwapenbases in het Westen en het bestaan van militaire ver dragen. die een potentieel gevaar vormen. DE ONTWAPENING Chroesjtsjef bracht de ontwa peningsvoorstellen der Sowjet- Unie in herinnering. Deze zijn voor verandering vatbaar, zei hij. Indien de andere landen geen volledige ontwapening wensen, zou de Sowjet-Unie ontwapening in étappes overwegen. Ontwape ning is het belangrijkste pro bleem op dit ogenblik en van de ze kwestie hangt het at of er oorlog of vrede zal zijn, aldus de premier, die zich erover ver heugde dat president Eisenhower zich had uitgesproken voor het zoeken naar middelen om een universele ontwapening tot stand te brengen. In het algemeen zouden de Sowjet-Unie en de Westelijke landen elkaar halverwege kun nen ontmoeten ter oplossing van de vraagstukken, maar er zou geen compromis kunnen bestaan wat beginselen betreft. Door compromissen aangaande begin selen zou de Sowjet-Unie zich aan de zijde der kapitalisten scharen, ten koste van de belan gen van de arbeiders. Over de jongste incidenten aan de Indisch-Chinese grens zei de Sowjet-leider: „Wij betreuren de incidenten die twee met ons be vriende landen, India en demo cratisch China, tegenover elkaar hebben geplaatst, temeer daar er aan beide zijden mensenlevens verloren zijn gegaan. Wij zouden blij zijn als deze incidenten niet meer voorkomen en de bestaande geschillen op vreedzame wijze worden opgelost". Hij hechtte een „buitengewone waarde" aan de jongste bespre kingen met president Eisenho wer, welke een aanzienlijke bij drage tot de versterking van de wereldvrede hadden geleverd. Hij bracht ook hulde aan premier Macmillan die niet alleen had bij gedragen tot verbetering van de betrekkingen tussen Engeland en de Sowjet-Unie, maar ook van de internationale toestand. Hij zag geen ernstige belemmering voor de ontwikkeling van de goede betrekkingen met Frankrijk. Zijn aanstaande bezoek aan president De Gaulle zou deze betrekkingen die zich normaal ontwikkelen of schoon Frankrijks deelnemen aan pacten een ongunstige factor is, nog verbeteren. De wereld gaat thans het tijd perk der onderhandelingen in. Alle moeilijkheden op de weg naar overeenstemming zijn nog niet opgelost, maar de barometer gaat wijzen naar mooi weer, hoe wel langzamer dan de Sowjet- Unie zou wensen, aldus de pre mier, die verscheidene ovaties kreeg. Betoging in Johannesburg. Ongeveer 200 negers en neger innen hebben zaterdag te Johan nesburg verhinderd, dat de Zuidafrikaanse minister voor Onderwijs aan Bantoes, Maree, een school voor negerkinderen opende. Toen de minister bij de school in een negerwijk een rede voering wilde houden, riep de menigte: „Ga weg" en „Ga naar huis, baas Maree." Minister Maree verdween zon der zijn rede te hebben gehou den en de plechtigheid werd af gelast. Washington verwachten dat Eisenhower en MacMillan er bij Adenauer en De Gaulle op aan zullen dringen dat zo spoedig mogelijk een conferentie met de Russische premier Chroesjtsjef wordt belegd. Gezien de tegenstand van De Gaulle, meent men echter dat een dergelijke bijeenkomst op zijn vroegst eind maart a.s. zal kunnen worden gehouden en zelfs deze datum zal eerst vast komen te staan wanneer de Amerikaanse president en de En gelse premier erin slagen het Franse staatshoofd, dat de top conferentie in april of in mei '60 gehouden wil zien. te bewegen wat water in zijn wijn te doen. Het vaststellen van de aan vangsdatum voor een topconfe rentie wordt ook bemoeilijkt door het feit dat nog niet bekend is wanneer Chroesjtsjef Parijs zal bezoeken voor het voeren van besprekingen met De Gaulle. Een overlevende van neergestorte Dakota. Zondag hebben reddingsploe gen het wrak bereikt van een neergestorte Dakota, die vrijdag uit Washington naar Charlottes ville was vertrokken. Slechts een van de 27 inzittenden van het vliegtuig, 24 passagiers en drie bemanningsleden, is levend aan getroffen. Het is de 33-jarige za kenman Phil Bradley die nog in zijn stoel zat vastgeriemd. De stoel bevond zich een eind van het wrak af. In het ziekenhuis te Charlottesville zei Bradley dat vlak voor het neerstorten het hoofdlicht was uitgegaan. De passagiers kregen opdracht de riemen vast te maken en niet meer te roken. Toen stortte het toestel plotseling neer. ..Ik zat rechts achter in het vliegtuig. Ik geloof dat ik naar voren werd geslingerd. Ik schreeuwde om te horen of er overlevenden waren, maar ik kreeg geen antwoord". Gebleken is dat Bradley's heup ontwricht is. •sJ Zuidslavisch echtpaar verloor beide kinderen tijdens vlucht 'i Een 2.uidslavisch echtpaar heeft bij zijn vlucht naar Oostenrijk beide kinderen verloren. De 34-jarige Stefan Bieic en zijn 33-jarige vrouw Slata waren met hun twee zoontjes op weg naar de Loibl-pas aan de O03- tenrijks-Zuidslavische grens toen zij door een zware sneeuwstorm werden overvallen. De vrouw die haar baby van vijftien maanden op de arm droeg, verloor haar man en haar achtjarige zoon Jo sef uit het oog. Tenslotte kwam zij aan in het Oostenrijkse dorp Loibltal waar zij hulp vroeg. Maar de baby was reeds dood. Een Oostenrijkse reddings ploeg trof acht uur later de man met zijn zoon geheel uitgeput aan in een berghut. Het zoontje stierf op weg naar Klagenfurt. Het echtpaar is volkomen uit geput naar het ziekenhuis in Klagenfurt gebracht. De Oostenrijkse politie heeft 2 Zuid-Slaven, een 19-jarige gids en een Kroatische vluchteling, aangehouden, die verantwoorde lijk zouden zijn voor de dood van twee kinderen van een Zuid-Sla visch echtpaar, die de vlucht over de besneeuwde Karawanken, en kele dagen geleden, niet hebben overleefd. De kinderen waren resp. 8 jaar en 15 maanden oud. De ouders hebben verklaard, dat zij aan de Zuid-Slavische kant van de grens een bedrag van 80.000 dinar hadden betaald om over de grens te worden gebracht. De gids en de Kroatische vluch teling, die zich bij hen had ge voegd, hadden het echtpaar en de twee kinderen echter halver wege in de steek gelaten, omdat hun de tocht te langzaam ging. India en Pakistan zijn de lan den, die volgens de zondag be kend gemaakte aanbevelingen voor het speciale fonds van de Verenigde Naties voor minder ontwikkelde landen de grootste bijdragen zullen krijgen, name lijk respectievelijk 3.012.800 en 2.283.100 dollar. De aanbevelinen zijn van de directeur van het fonds, de Amerikaan Paul Hoff man. Het bestuur van het fonds zal op zijn zitting van 8 tot 10 december over de aanbevelingen beslissen. Er waren verzoeken binnen ge komen voor in totaal 126.531.000 dollar voor 120 projecten. Hoff man beveelt aan 29.671.710 dol lar toe te wijzen voor 44 projec ten. Vele verzoeken zijn afgewe zen omdat de projecten te klein waren, aldus Hoffman. Het doel van het fonds is financiering van grote projecten. Volgens de aanbevelingen dient geld ter beschikking te worden gesteld van drie plannen in India en twee in Pakistan. De Latijns--Amerikaanse lan den dienen 8.826.260 dollar te ont vangen en Azië het Verre Oos ten 8.448.150 dollar, aldus Hoff- mans aanbevelingen.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1