Westelijk topoverleg in Parijs midden december ti hand De ontwapeningskwestie in de V.N. Richtlijnen voor Algerië Interpellatie-Biesheuvel over de gevolgen van de droogte Geen verbod van Commu nistische partij in Marokko Weero verzicht Schepen in moeilijkheden op de Noordzee Snelbreiwol lullen *et groeien Sande VRIJDAG 30 OKTOBER 1959 15e Jaargang Nr 4820 DE REIS VAN PRINS BERNHARD De Sowjet-Unie en het Indisch-Chinese grensgeschli Tass over de Russische ontwapeningsvoorstellen DE AMERIKAANSE STAALSTAKING Dibelius in Oost-Berlijn uitgerangeerd MEER DAN TWEE HONDERD DODEN EN TWEEDUIZEND GEWONDEN BIJ RAMP IN MEXICO 75.000 mensen van de bewoonde wereld afgesneden ULBRICHT NODIGT ADENAUER UIT Terechtwijzing voor Juin GRIEKS VLIEGTUIG NEERGESTORT DE O. E. E. S. EN DE ECONOMISCHE SAMENWERKING Arrestaties op Cuba NOVITA Terneuzen HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT moet Uw dochtertje zijn ng? Hier vindt U enkele cijfers 96.5 cm 15 kg 104 cm 17 kg 110 cm 19 kg Ta n de Week voor nt bij aankoop uyter-artikelen. jen zijn geldig van 3 nov. '59 5910231 t-> i i Teameazen. Directeur-Hoofdredacteur I, van de Sande Redactie-adree: Noordstraat 55—57 Administratieadres: Smldswal Telefoon 2073 en 2510 N4 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJ Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum paf advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel»» advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adree Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Het Westelijk vooroverleg op topniveau voor de Oost-West topconferentie zal omstreeks 15 december in Parijs worden ge houden, aldus een onthulling van de Franse minister van Buiten landse Zaken, Couve de Mur- ville, donderdag in de commissie voor buitenlandse aangelegen heden van de nationale vergade ring. Prins Bernhard, die een be zoek brengt aan Zuid-Amerika, is dinsdag uit Rio de Janeiro naar Lima in Peru vertrokken na een niet-officieel bezoek van een week aan Brazilië, waar hij in het zuiden Nederlandse landbouwkolonies heeft be zocht. De dag voor zijn vertrek heeft hij de lunch gebruikt bij president Kubitschek. De „Prawda" en de „Izwestia" publiceerden donderdagochtend de beide versies Indische en Chinese van het incident van 21 oktober aan de grens van In dia en China. De bladen geven geen commentaar, de officiële Indische en Chinese mededelin gen over het incident verschij nen op de laatste pagina onder de kop „grensincident tussen volks-China en India". „Tass" heeft donderdag in een commentaar gezegd dat uit de aanvaarding van de Russische ontwapeningsvoorstellen door de politieke commissie van de alge mene vergadering van de Ver. Naties blijkt, dat het Westen een realistische houding heeft aan genomen. Kortgeleden zou zoiets volko men ondenkbaar zijn geweest. De nieuwe Westelijke houding is mogelijk geworden door premier Chroesjtsjefs bezoek aan de Ver. Staten, aldus „Tass". Het Amerikaanse hooggerechts hof heeft het verzoek van de pro cureur-generaal om de vakbond der stakende staalarbeiders te verplichten zijn eventuele beroep tegen het gerechtelijk bevel tot werkhervatting nog voor dit weekeinde aan te tekenen, afge wezen. Het hof heeft de termijn van zes dagen gehandhaafd. De vakbond kan dus tot maandag a.s. met het aantekenen van be roep wachten, al schijnt ver wacht te kunnen worden dat dit in feite toch vandaag zal gebeu ren. Bisschop Otto Dibelius, de Evangelische bisschop ven Ber lijn, heeft van waarnemend bur gemeester Schmidt van Oost- Berlijn te horen gekregen dat hij zichzelf „de basis voor verdere activiteit in Oost-Berlijn heeft ontzegd", zo kon men donderdag morgen in het Oostberlijnse blad Berliner Zeitung" lezen. Reden hiervoor was volgens het blad Dibelius' recente uitlating dat bevelen van totalitaire regimes onr het christelijk geweten geen bindende kracht hebben. Couve voegde eraan toe dat Chroesjtsjefs bezoek aan Parijs in het eerste kwartaal van 1960 zal vallen. De Russische premier zal dan „verscheidene dagen" in Parijs en elders in het land ver toeven. Vóór het einde van 1959 zal Frankrijk dezelfde soort contac ten met Italië leggen als op de aanstaande bezoeken van Ade nauer en Selwyn Lloyd aan Pa rijs zal gebeuren, aldus de mi nister. In Londen is Couve de Mur- villes bekendmaking omtrent de tijd van een Westelijke topcon ferentie gunstig ontvangen. Opgemerkt wordt dat tezelf dertijd in de Franse hoofdstad een NAVO-raad op ministersni veau plaats zal hebben, hetgeen het mogelijk maakt dat enkele van de aan het topoverleg deel nemende regeringshoofden ook aan het NAVO-overleg deel zul len nemen. Ook in december '57 geschiedde het NAVO-overleg in Parijs op topniveau. Couve de Murville verklaarde voorts dat de Franse regering hoopt dat de Franse communis tische partij het bezoek ven pre mier Chroesjtsjef aan Frankrijk niet voor haar eigen doeleinden zal gebruiken. Een lid van de commissie voor buitenlandse aangelegenheden merkte op: „De heer K. moet niet naar Frankrijk komen om zijn strijders in Frankrijk te in specteren." Minister Couve de Murville voorspelde een „moeilijk debat" in de algemene vergadering van de Ver. Naties over het plan om de eerste Franse atoombom in de Sahara te beproeven. Leiders van de parlementaire meerderheid die een lunchbe- spreking met premier Debré had den, zeiden dat hij had gespro ken over een Westelijke topcon ferentie omstreeks 20 december. Zij deelden mede dat het Wes telijk overleg zeer nuttig zou zijn voor het opstellen van een ge meenschappelijk standpunt over sleutelvraagstukken, in het bij zonder de kwestie-Berlijn, en dat de Westduitse bondskanselier een deel van het overleg zou bij wonen. De perssecretaris van het Wit te Huis, Hagcrty, heeft donder dag verklaard dat de datum voor het Westelijk overleg nog niet definitief was bepaald. Hij zei dat via diplomatieke kanalen nog verder overlegd zal worden. In gezaghebbende kringen in Washington stemde men echter in met de verklaring van de Franse minister van Buitenland se Zaken dat de Westelijke top conferentie omstreeks 15 decem ber in Parijs zal worden gehou den. De aarzeling van Hagerty om een directe bevestiging te geven zou berusten op de wens van het Witte Huis om eerst het overleg via de diplomatieke ka nalen af te sluiten. Hagerty zei te menen dat de kwestie spoedig in bijzonderheden zal zijn geregeld. Uit Guadalajara, de hoofdstad van de Mexicaanse staat Jalisco, wordt gemeld dat er na de zware storm die de westkust van .Me xico dinsdag heeft geteisterd, 203 lijken zijn gevonden. In de staten Jalisco en Colima zouden 2.000 gewonden zijn. Deze cijfers zijn echter niet officieel. Voorts werd gemeld dat meer clan 75.000 mensen van de be woonde wereld zijn afgesneden en dat cle schade wordt ge schat op 80 miljoen dollar. De havenstad Manzanillo zou het ergste getroffen zijn. In deze stad zouden 180 mensen om het leven zijn gekomen. Alle verbindingen met het ge troffen gebied zijn verbroken. Verkenningsvliegtuigen die boven de getroffen streken vluchten maken, hebben iets ontdekt dat leek op een onder water staande passagierstrein. Bij het reddingswerk zijn mili tairen ingeschakeld. TWEEDE KAMER Een door alle 82 leden van de Verenigde Naties ondertekende resolutie waarin uiting wordt ge geven aan de hoop dat de aan staande besprekingen te Genève over ontwapening zullen leiden tot een algemene en volledige ontwapening met doeltreffend internationaal toezicht, is don derdag ingediend bij de politieke commissie van de algemene ver gadering van de Verenigde Na ties. Aanvaarding van deze reso lutie met algemene stemmen in de commissie en daarna in de al gemene vergadering staat dus vrijwel vast. Vier Nederlandse bergings- sleepboten zijn donderdag de ge hele dag op de Noordzee in stormweer in art ie geweest om assistentie te verlenen aan twee schepen, die donderdagmorgen in moeilijkheden waren geraakt. Waiter Ulbricht. de Oostduitse communistische leider, heeft don derdag bondskanselier Adenauer van West-Duitsland uitgenodigd voor een bezoek aan Oost-Duits- land. Op een congres van het Oost duitse verbond van vakverenigin gen zei Ulbricht, dat het bezoek van Adenauer gemakkelijker zou zijn dan dat van Chroesjtsjef aan de V. S. of van Eisenhower aan de Sowjet-Unie. Tijdens het bezoek van Ade nauer aan Oost-Duitsland zou de Oostduitse premier Grotewohl West-Duitsland kunnen bezoeken, aldus Ulbricht. Een regeringswoordvoerder te Bonn heeft naderhand gezegd, dat Adenauer hoegenaamd geen reden heeft om de invitatie van Ulbricht aan te nemen. Hij be stempelde haar als propaganda. Volgens gewoonlijk betrouw bare kringen in Algiers is in richtlijnen van de Franse rege ring aan de algemeen afgevaar digde in Algerië, Paul Delouvier, en de opperbevelhebber aldaar, generaal Maurice Challe, meege deeld dat de Algerijnen zich eerst moeten uitspreken voor of tegen afscheiding van Frankrijk. Bjj verwerping van een afschei ding moeten zij de toekomstige status van een Algerië dat met Frankrijk verbonden is, kiezen. De regering zou er de nadruk oo hebben gelegd dat dit tweede alternatief 'n afzonderlijk vraag- tuk is en dat het belangrijkste - alles in het werk te stéllen opdat de vrije keuze zich richt togen een afscheiding die Alge rië tot een prooi van ellende en chaos zou maken. Het zou in eerste instantie gaan om de idee van een nauw samen- ,aan met Frankrijk te doen zege vieren. Volgens de riohtUjoen zouden 'politieke onderhandelingen met de opstandelingen en het ver lenen van „goede diensten" zijn uitgesloten. Het is de wens van de rege ring dat de militaire leiders zich geheel en al buiten de po litieke discussies houden. Dit heeft de Franse minister voor de strijdkrachten, Pierre Guil- laumat, Alphonse Juin meege deeld toen hij de maarschalk donderdagochtend ontving. Op het bureau van de pre mier, vanwaar dit bericht stamt, verklaarde men dat Quillaumat met Juin had ge sproken naar aanleiding van een krantenartikel waarin de maarschalk het plan van de Gaulle voor zelfbeschikking voor Algerië kritiseerde, onder meer omdat het ,,de hoop in het opstandelingenkamp deed herleven". Het viertal is na honderden mijlen varen donderdagavond on verrichter zake in de thuis havens teruggekeerd* omdat één schip het zelf kon klaren en het andere de assistentie van een Engelse sleepboot aannam. Toen de Franse „Aristee" (2174 brt.) donderdagmorgen bij het Cromer lichtschip (voor c.e Engelse Oostkust) in moeilijk heden kwam door machinescha- de, voeren de „Gele Zee" uit Hoek van Holland, de „Titan" uit IJmuiden en de „Holland" van Terschelling uit. Op 't ogenblik dat de „Aristee" meldde dat men de reis op eigen kracht kon vervolgen daar de schade was hersteld, kwam de Nederlandse kustvaarder „Twen te" (262 brt.) op 30 mijl ten W. van IJmuiden met machinescha- de te drijven. De drie sleepboten zetten toen koers naar de „Twente" en uit IJmuiden ver trok nog een vierde sleepboot, de „Simson". De vier schepen boden alle hun diensten aan op basis van Lloyd's open form. Dit houdt in dat alleen indien de berging goed verloopt, ook be taling volgt, hetzij door vriend schappelijk overleg, hetzij door beoordeling van een arbiter. De kapitein en de rederij van de „Twente" weigerden de assisten tie volgens dit contract en accep teerden de Britse sleepboot „Su perman" uit Hull, die niet onder deze voorwaarden werkt. Deze was bereid de „Twente" voor een vast bedrag naar Goole te sle pen. Donderdagavond is echter ge bleken dat het contract L. o. f. voor kapitein en reder voordeli ger zou zijn geweest, want in de loop van de dag heeft de „Twen te" de schade hersteld en is op eigen kracht, begeleid door de „Superman" onderweg gegaan naar Goole. De huur van de En gelse sleepboot zal nu toch be taald moeten worden, terwijl het de rederij, wanneer men een van de Nederlandse slepers zou heb ben aangenomen, niets had ge kost. De Arabische staten hebben zich nog het langst afzijdig ge houden omdat zij geen document wilden ondertekenen waaronder een Israëlische handtekening stond. Toen vertegenwoordigers van andere landen erop hadden gewezen dat de Sowjet-Unie be reid was samen met nationalis tisch China een resolutie in te dienen, gaven de Arabische lan den hun verzet op. Ongeveer dertig vertegenwoor digers hebben de wens te ken nen gegeven over de kwestie het woord te voeren. De voorzitter van de politieke commissie, de Oostenrijker Matsch, zei te ver wachten dat niet voor maandag over de resolutie zal worden ge stemd. Volgens de resolutie dienen alle huidige ontwapeningsvoor stellen dus ook de Russische en de Britse worden verwezen naar de ontwapeningscommissie van tien landen, die te Genève bijeen zal komen. Een Dakota van de Griekse „Olympic Airways", die met 15 passagiers en een bemanning van drie leden van Athene op weg was naar Saloniki, is op veertig km ten noorden van de Griekse hoofdstad neergestort en uitge brand. Alle inzittenden kwamen om het leven. Volgens ooggetuigen kwam het toestel brandend naar be neden. Een vleugel kwam enige honderden meters van de romp terecht. In het gebied waar het ongeluk zich voordeed, was het slecht weer. De secretaris-generaal van de O. E. E. S„ René Sergent, heeft woensdag verklaard, dat voor de rijkere landen de tijd is gekomen om de „sprong te wagen" naar de liberalisatie van de invoer van industriële produkten uit landen met een lage loonstandaard, Sergent zei dit in een toe spraak tot de leden van het „Europahuis", een studiegroep voor internationale aangelegen heden. Hij meende verder dat de O.E.E.S. er bij haar leden op moet aandringen de Verenigde Staten te helpen bij het dragen van de financiële lasten van laatstgenoemd land tegenover de rest van de wereld. Over de vormen van economi sche samenwerking in Europa zei Sergent dat de O.E.E.S. niet kan instemmen met de vorming van de Europese Economische Ge meenschap wegens het exclu sieve karakter van deze gemeen schap. De O.E.E.S. juicht het tot stand komen van de voorgestelde kleine vrijhandelszone toe, om dat dit een liberaliserende invloed betekent, hoewel hiervan nog vijf tot de O.E.E.S. behorende landen zijn uitgesloten. Sergent pleitte er verder voor „zo mogelijk een deel van de schulden van de O.E.E.S.-landen aan de Verenigde Staten ver sneld af te lossen. Uit Camagu-y wordt ge meld dat er in deze stad circa 400 mensen zijn gearresteerd. Zij zouden met de voormalige militaire gouverneur van de provincie Camaguey. Hubert Matos, hebben samengewerkt. Matos is zoals bekend gearres teerd wegens hoogverraad. Donderdagmiddag is in de Tweede Kamer aan de orde ge neest de interpellatie an de lieer Biesheuvel (A.K.), betreffende speciale maatregelen, die zouden kunnen worden genomen ten be hoeve van de agrarische bedrij ven, die zo zwaar zijn getroffen door de langdurige droogte. De interpellant vraagt de rege ring een uiteenzetting te geven van de schade. Bij een bezoek aan de droogiegebieden zegt spr. getroffen te zijn door de grote omvang der gevolgen van de droogte. De nasleep der droogte heeft geen regionaal of plaatselijk ka rakter, dit in tegenstelling tot de watersnoodramp. De droogte heeft zich overal voorgedaan. De heer Biesheuvel licht ach tereenvolgens een aantal vragen toe. De heer Biesheuvel betoogt bij de toelichting zijner vragen, dat de betrokken gebieden niet aan hun lot mogen worden overge laten. Op grond van het alge meen belang en de rechtvaardig heid zal de overheid z.i. de hel pende hand moeten bieden. Met erkentelijkheid maakt hij gewag van de medewerking der over heid bij de vrijwillige hulpaklies. Met klem dringt spr. erop aan, dat speciale voorzieningen op het gebied der kredietverlening zullen worden getroffen. De fi nanciering van speciale kredie ten zal z.i. mogelijk gemaakt moeten worden. Wellicht zouden kwijtgescholden kunnen worden de kredieten, die zijn verleend in verband met de gevolgen van de wateroverlast In het verleden. Bij de directe hulpverlening zou het z i. gaan over enkele tien tallen miljoenen guldens. Tenslotte merkt de heer Bies heuvel op: Rustig afwachten, in vertrouwen op regering en volks vertegenwoordiging. De minister van Landbouw en Visserij, de heer Marijnen, be tuigt het medeleven der regering met degenen, die door de droogte zo zeer zijn getroffen. Er is in vele gevallen sprake van ernstige schade. De ge gevens kunnen thans nog slechts een globaal karakter hebben. Aan de hand van een kaart doet de minister zien hoe geva rieerd de getroffen gebieden zijn. Er zijn zéér ernstig getroffen gebieden en ernstig getroffen ge bieden. Uit die kaart blijkt dat het moeilijk is tot een inventari satie te komen. Dat zal eerst later kunnen geschieden. In het algemeen kan men stel len, dat op een belangrijk ge deelte van de lichte gronden de schade vrij ernstig is; voor een aantal bedrijven zelfs zeer ern stig. Deze schade is niet zo zeer veroorzaakt door de droogte in het eerste deel van de zomer, hoewel toen ook op de hogere lichte gronden de graanopbreng sten en vooral de haveropbrengst reeds nadelig beïnvloed is, maar het ergste is men op vele lichte gronden gedupeerd, doordat deze droogte voortduurde tot half ok tober. Hierdoor zijn juist de op brengsten van vele hakvruchten spr. denkt in het bijzonder aan de stoppelknollen en voederbie ten op een belangrijk aantal bedrijven geheel of „voor een groot gedeelte mislukt. Nu daar naast ook het grasland op deze zandgronden in zomer en na zomer geen opbrengst meer heeft gegeven en zelfs vaak ge heel ot in aanzienlijke mate was verschroeid, zijn in deze gebie den de veeboeren in ernstige moeilijkheden gekomen, doordat men reeds in de zomermaanden het vee moest gaan bijvoeren, waardoor het beschikbare win- tervoer, dat toch al veel minder als normaal gewonnen was, al vrijwel geheel was gebruikt voor dat de stalperiode aanving. Op veel van deze bedrijven gaat de boer de winter in met weinig of geen voeder voor zijn rundvee stapel. Ook de akkerbouwbedrijven op deze zandgronden en ook op bepaalde zwaardere gronden zijn getroffen door kleine opbreng sten vooral van aardappelen en suikerbieten. Daar tegenover staat dat op de betere gronden in vele gevallen de opbrengsten uitstekend zijn geweest hij noemt de uitzon derlijk hoge tarwe-opbrengst terwijl de prijzen van vele akker- bouwprodukten, zoals b.v. -stro en aardappelen, als gevolg van de droogte bijzonder gunstig mo gen worden genoemd. Deze ver betering van de prijzen en de goede produktie ook de melk- produktie ligt nog steeds hoger dan het vorige jaar maakt dat de economische resultaten van de landbouw in zijn geheel zeker niet bijzonder ongunstig zijn. De bedrijven op de lichte gronden hebben hiervan echter niet kun nen profiteren. Zij hadden im mers minder te verkopen en moesten tegen hogere prijzen aankopen. In het algemeen mag mei wel stellen dat de schade op de ern stig getroffen bedrijven zeker op enkele honderden guldens per hectare mag worden geraamd. Deze zeer ernstig getroffen ge bieden zijn vooral te vinden in Drente, Overijssel, Gelderland, Oost-Brabant en Noord-Limburg. Daarnaast treft men in vrijwel alle andere provincies eveneens gebieden aan. die getroffen zijn. De regering heeft in grote mate suikerbieten vrijgemaakt voor veevoederdoeleinden. Voor lopig wordt 120 miljoen kg ter beschikking gesteld. Deze bieten, die onttrokken moesten worden Een rechtbank in Casablanca heeft donderdag een regerings- verzoek om ontbinding van de Marokkaanse communistische partij te gelasten, verworpen. De regering is veroordeeld tot beta ling van de kosten van het ge ding. De rechtbank meent dat de statuten van de partij bepalen dat de partij de tradities van het land en de nationale instellingen onder de constitutionele monar chie eerbiedigen en dat zij voor standster is van algemeen kies recht en uitoefening der demo cratische vrijheden. Volgens de rechter zouden de bevoegde instanties moeten vast stellen dat de partij haar verkla ring dat zij de tradities en instel lingen eerbiedigt, als dekmantel gebruikt voor het verkrijgen van een wettige status. Nu dit bewijs ontbreekt moet de recht bank het verzoek als ongegrond van de hand. wijzen. Het regeringsverzoek was ge baseerd op het betoog dat het be staan van de communistische partij onverenigbaar is met de Islamietische godsdienst en de constitutionele monarchie. De rechtbank verklaarde zich niet bevoegd te beslissen over het godsdienstig aspect van de zaak maar de rechter zei dat er geen enkele wet een politieke partij verplicht een geloof te be lijden. (Advertentie) IDEALE FRANSE vindt U bij aan de suikerfabrieken zijn voor prijzen van 35 a 37,50 per 1000 kg af leverplaats teler of suiker fabriek ter beschikking gesteld van de veehouderijbedrijven. In clusief de vracht tot deze bedrij ven kosten deze bieten de vee houder 40 a 50 per 1000 kg. Deze verstrekking kan tot onge veer begin december plaats vin den, dit omdat er enige twijfel bestaat aan de houdbaarheid. De minister zegt een goede en vlotte kredietvoorziening van groot belang te achten. In de eerste plaats ligt hier een taak voor de bankinstellingen zelve. In dit verband zegt hij grote waardering te hebben voor de vlotte reactie van een van de Centrale Boerenleenbanken, die reeds vergroting van krediet mogelijkheden en een verlaging van de rente voor kredieten heeft doorgevoerd. Ook het Borgstellingsfonds voor de landbouw zal door het verstrekken van garanties velen kunnen helpen. De minister herinnert eraan, dat hij onlangs aan het Land bouwschap heeft voorgesteld om het bedrag van 25 miljoen dat beschikbaar is voor steun aan voedergranen een klein deel niet uit te keren en die gelden van het bedrijfsleven beschikbaar te stellen voor taken, die het be drijfsleven en de overheid wach ten in de rampgebieden. Spr. doet mededeling van een brief van het Landbouwschap waarin o.a. wordt aangekondigd, dat het Landbouwschap en de standsorganisaties op vrijwillige basis een noodfonds oprichten. Over deze mededeling zegt spr. zich zeer te verheugen. Te half drie werd de vergade ring geschorst tot drie uur. Voortzetting interpellatie. De heer Biesheuvel tA.R.) ver klaart door 's ministers antwoord op verschilende punten te zijn bevredigd. Hij vraagt onder meer de belangen der suikerfa brieken in het oog te willen hou den. Deze mogen niet in moei lijkheden worden gebracht door de hulpverlening aan de boeren. De paniekstemming is door wat de minister heeft gezegd, nog niet verdwenen, meent' spr. Er zal nog meer moeten gebeu ren. De heer Zegering lladders (VVD) meent, dat er niet slechts een taak maar een plicht van de overheid bestaat met betrekking tot de gevolgen van de droogte. Z.i. is het geen wonder, dat er on rust onder de boeren bestaat. Het verheugt hem, dat de over heid de particuliere hulpacties ondersteunt. Spr. vraagt of de minister be reid is om de drastisch verlaagde post voor aanvullende werken op zijn begroting weer op een hoger peil te brengen als de werkloosheid tengevolge van de droogte groter vormen zou aan nemen. De heer Borst (CPN) betoogt, dat er in vele boerengezinnen armoede wordt geleden. Z.i. had in september al hulp moeten worden geboden. De heer Borst dringt aan op de invoering van een prijsstop voor alle soorten veevoeder en op het verstrekken van renteloze voorschotten. Voorts vraagt hij de aandacht voor de werkloosheid tengevolge van de droogte. Minister Marijnen zegt dat de suikerbieten worden gekocht van de fabrikanten. Dezen krij gen een vergoeding van de vaste lasten wegens minder verwer king en een tegemoetkoming voor de winst. De voorzitter dankt de minis ter voor de verstrekte inlichtin gen. Hij sluit tegen 6 uur de vergadering. Het K.N.M.I. deelt mede: De koude lucht, die over onze streken naar het zuiden stroom de, veroorzaakte in de Golf van Genua een actieve depressie. Het front, dat de koude en warme luchtsoorten scheidt, bleef door deze ontwikkeling bij na stationnair liggen in de om geving van Noord-Italië en ver der naar het noorden over de Oostzee. ZATERDAG 31 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 0.56 1.08 Terneuzen 1.31 1.43 Hansweert 2.11 2.23 Walsoorden 2.21 2.33 ZON op onder Okt. 30 7.29 17.18 31 7.31 17.16 MAAN op onder 5.15 6.35 16.46 17.18 Vooral in het gebied van de Alpen viel als gevolg hiervan veel regen. Het is waarschijn lijk, dat dit regengebied, dat een groot gedeelte van Duitsland be dekt het weer bij ons niet zal be ïnvloeden. Boven de Britse eilanden ligt een warmtefront, dat langzaam Oostwaarts beweegt, maar nog niet veel activiteit vertoont. Het is verder te verwachten dat de wind geleidelijk iets gaat af nemen en daarbij meer westelijk zal worden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot vrijdagavond. Weinig verandering Wisselende bewolking met plaatselijk een bui. Aanvankelijk matige tot krachtige en langs de kust af en toe nog harde noorde lijke wind, later afnemend tot overwegend matige wind tussen west en noord. Weinig verande ring in temperatuur.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1