k Zuidwesterstorm raasde over ons land en de Noordzee TOPPERS! De „zeven" willen onderhandelen de ,,zes! met De Chinese penetratie op Indisch gebied Cubaanse bevolking krijgt wapens Russisch economisch plan voor 1960 Weeroverzicht Profiteert De Amerikaanse staalstaking HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT en fijn gtssmm. den Eeckhout g Talrijke sckepen in moeilijkheden DISCO-BAR Nog witter... stralend wit... ;ht, 0£6Ca«a«£(b«K8»S»K80800i WOENSDAG EES B 2,50 per 500 gram N 1,90 per 500 gram 1,90 per 500 gram v 1,40 per 500 gram ƒ1,25 per kg 8 Telefoan 2431 OOWC.OvCy5<8»»aceC8MCaC8Q Ike ten ng de nd eer en Frankering Dij abonnement: Terneuzen. DIiecteur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratieadres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NS 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,Per Kwartaal; per maand ƒ2, per week 48 ct Losse nrs 9 ct DE VRUE ZEEUW WOENSDAG 28 OKTOBER 1959 15e Jaargang Nr 4818 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. "li Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs pei mm 15 ct; minimum p«f advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handeik- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel mees 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adrea Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 mor. GROTE STORMSCHADE IN AMSTERDAM ■et zware weer was oorzaak <5at in de afgelopen 24 uur ver scheidene schepen op de Noord zee en elders in nood kwamen tc verkeren en om hulp moesten sein en. De eerste noodseinen werden maandagavond opgevangen en waren afkomstig van het Noor se vissersscheepje Süloy dat met 30 opvarenden op de Oceaan tus sen Ierland en IJsland op drift was geraakt en om opsporing doer vliegtuigen verzocht. Drie schepen en een vliegtuig probe ren de Süloy te bereiken. De „Süloy" is later door een ,>hacideton"-vliegtuig ontdekt op SOO mijl ten Zuiden van IJs land, doch kort nadat dit bekend werd meldde het schip dat de machines weer op gang zijn ge komen. Een ander Noors schip, de 5833 ton metende vrachtvaarder „Granville", vreesde op de Zuid-Engelse kust te worden geworpen, maar siaagde erin het gevaar te keren. Hen 'Duitse koopvaarder van 941 ton, de „Heinrich Sieghold", seinde op de rotsen van het West-Schotse eiland Rhum lek geslagen te zijn. Het bovendek stak nog boven water uit maar de machinekamer was reeds vol gestroomd. De bemanning stond machte loos daar het schip half op de rotsen ligt en seinde tegen de ochtend te zullen proberen aan land te gaan. De zee was ech ter bijzonder ruw en later werd een bericht opgevangen dat men gedwongen was aan boord te olijven. Een reddingsboot van de Schot se kustwacht nam in de ochtend 10 bemanningsleden van de „Sieghold" aan boord. Vier man bleven achter. Noordoostelijk van Ierland liep het Nederlandse schip „Friedi" vast en bij de klippen van Dover verkeerde de „Sally" korte tijd DE TOESTAND IN KONGO Voorzitter Loemoemba van de Kongolese nationale beweging, een vooraanstaande politieke negerorganisatie, heeft maan dagavond op een vergadering van zijn beweging in Stanley- stad gezegd, dat als de Belgische regering tegen de wens van de organisatie in toch Kongolese verkiezingen uitschrijft „I960 een jaar van ellende cn strijd" zal worden. De vergadering besloot dat de deelneming van de K. N. B. aan de decemberverkiezingen afhan kelijk zal zijn van de uitslag der met de Belgische regering ge voerde onderhandelingen. Volgens Loemoemba zou de hele Kongolese bevolking, als er thans een volksstemming zou worden gehouden, voor onmid dellijke onafhankelijkheid stom men Dit betekende geen ver werping van samenwerking met België, maar slechts de wens om zelf een eigen weg te kunnen kiezen. „Wij moeten de Euro peaan niet haten omdat hij Euro peaan is. We weten dat velen aan onze kant staan". Voor de rede van Loenoemba had de vergadering een telegram aan minister De Schrijver voor Kongolese zaken gestuurd, waar in men hem vroeg de december verkiezingen voor gemeente- en districtsraden uit te stellen om onmiddellijke onderhandelingen met de beweging te voeren. Verklaring van Anzus-landen De V. S., Australië en Nieuw- Zeeland hebben maandag ver klaard, dat het „destructieve ge weld" van communistisch China in Azië en de dreiging van een „bevrijdingsoorlog" tegen For mosa een ernstige bedreiging van de wereldvrede blijven betekenen. De drie landen verklaarden dit in een communiqué dat maandag te Washington werd uitgegeven na afloop van de jaarlijkse bij eenkomst van de ministerraad van de Anzus, het bondgenoot schap van de drie landen in het gebied van de Stille Oceaan. Australië en de V. S. waren vertegenwoordigd door de minis ters van Buitenlandse Zaken Casey en Herter, terwijl van Nieuw-Zeeland premier Nash naar Washington was gekomen. in kritieke toestand. Volgens latere berichten is de kustvaarder „Friedi", die aan de Noordkust van Ierland, in de Red Bay nabij Rathlin, gevaar loopt aan de grond te komen, een kustvaarder afkomstig uit Delfzijl en meet 197 ton. Later is gemeld, dat de „Frie di" niet in nood is geweest. Het schip is in de Red Bay voor an ker gegaan om voor het zware weer te schuilen. Een tweede Nederlandse kust vaarder, de 353 ton metende „Holwierde" uit Delfzijl, is maandagnacht te Kirkwall in Schotland losgeslagen en op het strand terecht gekomen. Het met hout geladen schip werd verscheidene malen tegen de zee wering gedreven voor het tot rust kwam. Uit Liverpool wordt gemeld dat de 1877 ton metende Poolse „Olsztyn" hulp nodig heeft. De Pool was voor de kust voor an ker gegaan, doch de ankers werk ten zich los waardoor het schip afdreef. Bij de kust van Anglesey (N. Wales) was een Grieks schip „Es- sarone" in moeilijkheden. Er drong water in de machine kamer, doch het lek werd voor lopig gestopt en de kapitein hoopte zijn schip in de Moelfre- baai voor anker te brengen. Een later bericht meldt, dat de positie van de „Essarone" min der ernstig geworden. De red dingboot van Moelfre is in de buurt van dit schip. Het vlaggeschip van de Hol- land-Amerikalijn, de „Rotter dam", en het Amerikaanse pas sagiersschip „United States" raakten door het ruwe weer in het Kanaal over tijd. De „Rot terdam" die dinsdagmorgen op de thuisreis van New York Southampton had moeten aan doen bleef op zee. Men ver wacht dat men later op de dag op de rede Van Southampton de passagiers voor Engeland in veerbootjes zal overzetten. De „United States" bleef in Le Havre. Bij Peterhead (Schotland) wordt een klein scheepje met 4 man aan boord vermist. Op het vliegveld van Shannon is dinsdag bij de landing een motor van een Duits verkeers vliegtuig in brand gevlogen. De vlammen werden aangewakkerd door de zware storm, doch het vliegveldpersoneel was snel ter plaatse, waardoor de brand ge blust kon worden voor er ern stige moeilijkheden ontstonden. Geen van de 58 inzittenden liep verwondingen op. In Amsterdam De hevige storm van gister ochtend heeft in Amsterdam overal in de stad flinke schade aangericht. De wind, die met een snelheid van gemiddeld 34 knopen (windkracht 8) door de straten joeg en af en toe wind stoten van nog veel meer kracht voortbracht, verbrijzelde hon derden ruiten en dakpannen en deed het ergste vrezen voor de komende uren. De hardste stcot in de ochtenduren was volgens de registratie van de meteoro logen op Schiphol 53 knopen (bijna windkracht 11). Enkele tientallen bomen, waarbij hele grote, werden ont worteld, b.v. aan de Keizers gracht tegenover nr. 30, waar een reus bovenop een woonschip terecht kwam en dit licht be schadigde. Ook op het Thor- beckeplein kantelde met kra kend geweld plotseling een ho ge boom en verpletterde in zijn val niet minder dan vier aldaar geparkeerde auto's. In diverse grachten en in de havens wer den woonschepen losgeslagen en op de hoek van de Maurits- straat en de Zwammerdam- straat gaf een hoge lichtmast de geest. De storm eiste zijn eerste slachtoffers reeds gisternacht om half vier, toen een woonboot in de Lijnbaansgracht bij de Driekhoekstraat kantelde en volliep. Dankzij de 28-jarige be- tcnvlechter A. A. van Essen, die juist voorbijkwam toen de boot begon te zinken en prompt een ruit intrapte, konden de vier beweners worden gered. Van Essen liep echter een snijwond aan een been op en moest zich in het Binnengasthuis laten verbinden. Van de inventaris der bewoners, de 54-jarige schipper P. Brouwer, diens vrouw, dochter en een 23-jarige man, kon niets worden gered. Loopbrug in Delfzijl omgewaaid Gistermorgen omstreeks half tien is de kraan, die zich mid- denop de brug F. op het haven terrein van Delfzijl bevond en waarmee op dat moment geen werkzaamheden werden ver richt, met geblokkeerde wielen op de rails gaan schuiven, naar wordt aangenomen als gevolg van de bijzonder sterke wind. Dit heeft de directeur van het havenschap Delfzijl, de heer C. Brey, ever het ongeluk mede gedeeld. Aangezien de rails nat waren geworden van de regen, is de kraan doorgegleden naar het westelijk einde van de brug en daar tegen het stcotblok ge botst, waarna de brug zelf als gevolg van deze stoot in een der poten is doorgezakt. Brug en kraan zijn daarna op de daaronder liggende loods ge zakt, waarbij uiteindelijk de kraan is omgekanteld. Over de omvang der schade, die wel groot is. maar op het eerste gezicht niet op „total loss" duidt, is weinig te zeggen, alvorens een deskundig onder zoek heeft plaats gehad. De schade aan de loodsen E. en F. is betrekkelijk gering. Aange zien op het ogenblik van het on geval de kraanmachinist niet in de cabine was, maar buiten op de brug stond, is hij onge deerd gebleven. Onder de in el kaar gezakte brug noch in de getroffen loodsen bevonden zich op dat moment personen, zodat het ongeval beperkt bleef tot materiële schade, waartegen men verzekerd is. Zandstormen te Budel Tussen tien en elf uur gister morgen hebben bij Budel hevi ge stof- en zandstormen ge woed. Voor het verkeer veroor zaakte dit moeilijkheden op de provinciale weg van Maarheeze naar Budel en in en om de le gerplaats Budel. De auto's moesten nu en dan met groot licht rijden omdat het zicht ge heel verduisterd was. Omstreeks elf uur ging het regenen. Storm beschadigde flat gebouw te Nijmegen Gistermorgen heeft de storm het dak van een flatgebouw aan de Pijlstaarthof te Nijmegen een meter omhitog gerukt, waardoor het op sommige plaatsen ernstig werd beschadigd. De bewoners van de zesde en hoogste verdie ping hebben hun woningen ver laten en gedeeltelijk ontruimd. Het dak is nu met kabels om wonden, zodat men verwacht dat het niet verder beschadigd' zal worden. (Advertentie) The Three Bells The Browns Mijn Souvenir Catcrina Valente Morgen Billy Vaughn 'fDSTR.B4-Bb TEL. 2573 MONO STEREO C Een militaire rechtbank in Bagdad heeft een luitenant-ko lonel en twaalf particulieren ter dood veroordeeld wegens het doden van kolonel Jalal Ahmad Ihmai van het garni zoen van Bagdad en het slepen van diens lijk door de straten. De vonnissen tegen de luite nant-kolonel en zes van de par ticulieren werden later echter gewijzigd in levenslange ge vangenisstraf met aanbevelin gen voor dwangarbeid die varieerden van tien tot vijftien jaar. 33 In diplomatieke kringen in Parijs is dinsdag verklaard, dat Denemarken en Zwitserland een beroep op de Europese Econo mische Gemeenschap willen doen om de besprekingen over een Europese vrijhandelszone te hervatten. Dit beroep zou worden gedaan als de zeven lan den van de voorgenomen kleine vrijhandelszone (Engeland, Noor wegen, Zweden, Denemarken, Portugal, Zwitserland en Oosten rijk) hun overeenkomst zouden hebben gesloten. Men verwacht dat de oproep zal vragen om heropening van de besprekingen over een zelfde soort Europese vrijhandelszone als waarover men het in 1958 niet eens kon worden. Volgens deze Parijse diplomatieke krin gen zouden de „zeven" er de nadruk op willen leggen dat zij bereid zijn regelingen met de Euromarkt te treffen, op de zelfde manier als waarop zij de onderlinge praktische moeilijk heden hebben overwonnen. Doch 'al de moeilijkheden van de „zeven" zijn nog niet opge lost. Op de ministerconferentie in Stockholm, de volgende maand, moet men nog een rege ling treffen voor een Noors ver zoek om visconserven gelijk te stellen met industrie-produk- ten. De markt van de „zeven" zou dan voor deze produkten gemakkelijker toegankelijk wor den. 53 Een andere nog niet opgeloste moeilijkheid van de zeven is de uitvoer van Zwitserse tex- tielgoederen, die in een verge vorderd stadium van het pro- duktieproces worden ingevoerd en waaraan in Zwitserland al leen de laatste hand wordt ge legd. Prof. Walter Hallstein, de voorzitter van de E.E.G.-com- missie, verklaarde dinsdag op een persconferentie in Bonn, dat de. moeilijkheid van een „brug" tussen de „zes" en „ze ven" is, dat niemand in staat schijnt te zijn om op „niet-fi- guurlijke wijze" te zeggen wat die „brug" is. Men heeft geop perd dat de „brug" de vorm zou moeten hebben van overeen komsten tussen de individuele regeringen, doch dat is geen af doend antwoord. „Wij zullen moeten wachten tot we weten hoe het verdrag van Stockholm (voor een kleine vrijhandels- zóne) er uit ziet," aldus prof. Hallstein. Een woordvoerder van de Deense regering heeft evenwel tegengesproken, dat Denemar ken het initiatief voor een be roep op de „zes" wil nemen, hetgeen overigens niet wilde zeggen dat Denemarken niet gaarne een regeling voor de „zes" en de „zeven" zou zien. Kaiser en vakvereniging zijn het eens. De Amerikaanse staalmaat- schappij Kaiser is met de vak vereniging tot overeenstemming gekomen over een nieuw ar beidscontract. Kaiser heeft circa 11.000 man in dienst en levert twee procent van de nationale produktie. De regeling geldt tot 30 juni 1961. De voorzitter van de staal- arbeidersunie, Macdonaid, prees Kaiser om zijn „verlicht leider schap". De voorzitter van de bond van stakende s'taalarbeiders Macdo- Een woordvo» rder van het In - dische ministerie van Buiten landse Zaken heeft dinsdag me degedeeld dat Chinese militairen zijn waargenomen in de omge ving van het vliegveld van Tsjoesjoel, het voornaamste vliegterrein in het zuid-oosten van Ladak. De onafhankelijke „Hindustan Times" had dinsdag eerder ge meld dat gemeend werd dat Chi nese militairen zich niet slechts in de omgeving van de pas van Ka Kong, waar d'e jongste bot sing met leden der Indische grenswacht plaats vond, hadden ingegraven, doch dat zij zich ook ophielden op gezichtsafstand van het 65 kilometer zuidelijker ge legen vliegveld van Tsjoesjoel. Het blad voegt hieraan toe dat de Chinezen reeds twee weken geleden in de omgeving van dit vliegveld, dat het van groot be lang noemt voor de verdediging van Zuid-Ladak, zijn waarge nomen. De woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken zei voorts dat India communis tisch China heeft verzocht plaats, datum en tijd op te geven voor het overdragen van de tien gevangen genomen leden der Indische grenswacht en de stof felijke overschotten der negen gesneuvelde Indiërs, die verleden week in het treffen in Oost- Ladak met een Chinese over macht zijn gevallen. Hij voegde hieraan toe dat d'e overdracht waarschijnlijk in de omgeving van het gevechtster rein zal plaats vinden. De woordvoerder bevestigde het bericht van de „Hindustan Times". Tsjoesjoel ligt enkele kilo meters van de Indisch-Chinese grens, zoals die hier min of meer is vastgesteld. Staten in verband me Raoel Castro, minister van de Cubaanse strijdkrachten en broer van premier Fidel, heeft maan dag op een massabijeenkomst in Havanna verklaard dat de Cu baanse regering het volk zal be wapenen. De bijeenkomst werd bijgewoond door duizenden ar beiders, die van het vakverbond verlof hadden gekregen, speciaal met het oog op deze manifestatie. De secretaris-generaal van het vakverbond, Salvador, verklaar de dat d'e arbeiders bereid waren een dag loon aan de regering af te staan voor de aankoop van vliegtuigen en luchtdoelgeschut. Fidel Castro, die zelf ook op dë bijeenkomst sprak, deelde mee dat er een bomaanslag was ge pleegd op het gebouw van het blad „Revolucion", het officiële orgaan van de revolutionaire be weging „van 26 juli". Castro zei dat er gewonden bij de aanslag waren gevallen. Men weet echter nog niet hoeveel. Castro had, voor hij dit be kendmaakte, een soort van dia loog gevoerd met de menigte, waarbij hij de vraag had gesteld of men de vijanden, die Cuba trachten te overweldigen, al dan niet moet doodschieten. De me nigte brulde „aan de galg met de verraders". De premier verklaarde hierop dat de ministerraad spoedig bij een zal komen om de militaire rechtbanken weer in te stellen. Deze rechtbanken zullen dan weer doodvonnissen kunnen vel len. Premier Castro deed voorts een heftige aanval op de Verenigde et de „lucht aanval" onder leiding van Diaz Lanz. Waarom laten de Ameri kaanse autoriteiten toe dat er vliegtuigen van Amerikaans grondgebied opstijgen om Cuba te bombarderen, zo riep Castro uit. Waarom vallen de vliegtuigen die vanuit de Verenigde Staten opstijgen, niet de dictators Tru- jillo van de Dominicaanse repu bliek en Somoza van Nicaragua aan? De Verenigde Staten drei gen ons economisch te worgen nu zij onze suiker niet meer wil len kopen, aldus Castro. Hij verklaarde dat men de Cu baanse regering van communis me beschuldigt omdat zij revolu tionaire wetten had gemaakt en uitvaardigd. Een groep van de Indische grenspolitie is te Hot Springs, in Oost-Ladak, aangekomen, om de tien door de Chinezen gevan gen genomen Indiërs en de ne gen lijken van de gesneuvelde leden der Indische grenswacht over te nemen. De reeds begraven stoffelijke overschotten zullen kort voor de overhandiging worden opgegra ven. Zij zullen worden overge bracht naar de op een dagmars van Hot Springs gelegen Indi sche voorpost te Tsogetsaloe, in het dal van Tsjang Tsjen Mo, nald, heeft dinsdag in Pittsburg verklaard dat een collectieve ar beidsovereenkomst is gesloten met de „Detroit Steel Co." Deze maatschappij is, in orde van grootte, de zestiende in de Amerikaanse staalindustrie. (Advertentie.) waar ze met militaire eer zullen worden verbrand. President Prasad heeft dinsdag op een conferentie van gouver neurs van staten in Nieuw-Delhi gezegd dat de regering stellig gehoor zal geven aan de open bare mening over de Chinees- Indische moeilijkheden aan de grens. Bij een actie dient voor zichtigheid in acht te worden ge- nomen en rekening te worden gehouden met het nationale zelf -1 respect en de nationale veilig heid. aldus president Prasad. Minister-president Nehroe zal de conferentie heden toespreken. Alexis Kossigin. voorzitter van de staatsplancommissie in de Sowjet-Unie (het „Gosplan"), heeft in het rapport, dat hij dinsdag bij de twee kamers van het Russi.che parlement heeft ingediend, het economische ont wikkelingsplan van de Sowjet- Unie voor 1960 ontvouwd, aldus meldt het Russische persbureau Tass. De globale industriële produk tie zou 8,1 procent meer dan in 1959 moeten bedragen. De streefcijfers voor staal, ijzer erts, olie en elektrische energie zijn respectievelijk 65 miljoen ton, 105 miljoen ton, 144 mil joen ton en 291 miljard Kwu. Volgens het rapport zal de Sowjet-Unie in 1960 148.800.000 ton graan, 10.600.000 ton vlees en 72.000.000 ton melk produce ren. Het plan voorziet verder in uitbreiding, tijdens de eerste twee jaren van het zevenjaren plan (19591960) van de bui tenlandse handel met 25 pro cent. De binnenlandse handel zou met 50 procent moeten stij gen en wel tot 765 miljard roe bel. Volgens het economische ont wikkelingsplan zal in 1960 de zevenurige werkdag ingevoerd worden in alle takken van de nationale economie. Hiermee gepaard gaat een verhoging der salarissen. Wat de technische hulp van de Sowjet-Unie aan het buiten- NA BOTSING OVERLEDEN Op de Doetinchemse weg te Varsseveld is gisterochtend een verkeersongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 19-jarige G. P. uit Dcetinchem. De motorrijder De K. uit Doe- tinchem haalde enkele fietsers in* en kwam met een van hen, P., in aanraking. Deze viel en werd in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis in Doetin- chem vervoerd, waar hij in de loop van de dag is overleden. land aangaat, heeft Kcssigin verklaard, dat de Sowjet-Unie in 1960 383 industriële bedrijven in 22 landen zal stichten (288 in socialistische landen en 95 in niet-sociaJistische landen). India zal kredieten krijgen voor de bouw van elektrische centrales en olieraffinaderijen In 1960 zal ook begonnen wor den met de bouw van de dam van Assoean. Naar de voorzitter van het Gosplan tenslotte meedeelde, zullen in 1960 de technische hogescholen in de Sowjet- Unie 119.000 ingenieurs afleve ren. d.w.z. driemaal zoveel als de Verenigde Staten in 1958 hebben afgeleverd. VRIJ GUUR WEER In de nacht van maandag op dinsdag trok een actieve depres sie over de Atlantische Oceaan ten zuiden van IJsland in de richting van het noordelijke ge deelte van de Noordzee. Toen de storing in de loop van dinsdag daar was aangekomen, was de luchtdruk in het centrum inmid dels gedaald tot een waarde van ongeveer 950 mb. Zoals bij vele DONDERDAG 29 OKTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.31 0.06 0.46 0.56 n.m. 11.51 12.26 1.06 1.16 ZON MAAN op onder op onder Okt. 28 7.26 17.21 2.44 15.50 29 7.27 17.19 3.58 16.17 30 7.29 17.18 5.15 16.46 31 7.31 17.16 6.35 17.18 diepe depressies het geval is werd de treksnelheid nu gering, zodat de kern zich nu nog boven de Noordzee bevindt. Het gevolg van een en ander was, dat er in het gebied rond de Noordzee een flink stormveld tot ontwikkeling kwam. Dit was vooral het geval over Schotland waar bij temperaturen van on geveer 6 graden het flink regen de en er tijdelijk noordelijke win den van orkaankracht stonden. De depressie vult nu op waar door heden de wind geleidelijk zwakker gaat worden. Daarbij wordt met westnoordwestelijke winden vrij koude lucht aange voerd waarin buien tot ontwik keling kunnen komen. medegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot hedenavond. Enkele buien. Aanvankelijk krachtige tol storm achtige wind uit richtingen tussen west en noordwest, in de loop van de dag iets afnemend. Guur weer met wisselende bewol king en nu en dan buien.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1