irlinde kkleeding niet ïjnHS) Indische versterkingen naar het gebied van Ladach? Communistisch bewind voor Cuba? Pearson over econo mische samenwerking N.V.Y .■'•secretaris over de nieuwe loonpolitiek Verbetering op de boter markt slechts tijdelijk Nog geen V.N.-oplossing voor Nieuw-Guinea Mitterrand aanklagen voor laster zal Pesquet lil Sneibreiwol boog Uw erstand! irtraan, anostol >i Halitran /(ral Compleet GEMANSE TTEN De betrekkingen tussen India en China salons j*obert" Luchtaanvalop Havanna N 0 V I T A HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN 24 oktober 1959 w kinderen: iet Sinaasappel- ïaak) olwassenen eheel nieuwe agee bevat tien sen en niet min- m 12 mineralen. nde om alle n aan noodzake- louwstoffen voor haam te bestrij- >duct van de PHI- fabrieken (Phar- ische afd.), dus n 6» UO .D800IST£M-*SiOCUIir* ;estraat 3 en 91 Terneuzen ivediepstraat 15 ch het adres voor STERKE in blauw, grijs, wit en alle soor- ianchesterkleeding, r Lange Jongens broeken. aankoop it BH ren) voor K Frankering Dij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie adres: Smidswai Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,- pei kwartaal; per •naand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 26 OKTOBER 1959 15e Jaargang Nr 4816 erschIJiit dagelijks Uitgeefster N. V. h Firma F. -I. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adrea Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot' 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nor. Van bevoegde zijde is zaterdag te New Delhi vernomen dat er Indische legereenheden een divisie volgens sommige berich ten -'naar Ladah zijn gezonden waar zich vorige week woensdag een gevecht tussen Chinese sol daten en Indische politiemannen heeft afgespeeld, waarbij 17 In diërs werden gedood. In het vrijdagavond over het ERNSTIG ONGELUK IN CANADA. Bij Parkland in de Canadese p vincie Alberta zijn zaterdag twaalf mensen om het leven ge komen en zeker veertien gewond toen een tankauto met propaan- ga i op een overweg in botsing huacn met een trein. De tankauto reed tegen de tweede wagon van de trein aan en ontplofte. De auto en de wa gon werden als het ware door lammen overspoeld, met het ge volg dat de drie inzittenden van de auto (twee mannen en een vrouw i en negen mensen in de trein levend verbrandden. De 14 gewonden zijn er ernstig aan toe. De Algerijnse nationalisten in Frankrijk. De Parijse politie heeft de af gelopen week bij een reeks over vallen 23 vooraanstaande leden van de Algerijnse verzetsbewe ging F.L.N. aangehouden. Onder hen bevinden zich leden van de „commissie van justitie" der na tionalistische organisatie. Bij de razzia's werden stukken in beslag genomen betreffende verdere plannen van de F.L.N., terwijl voorts een bedrag van 43 miljoen frank (ongeveer 325.000 gulden), 28 bommen, 24 automa tische pistolen en een geweer werden buitgemaakt. Het aantal moordaanslagen op Algerijnen in Frankrijk is dit jaar sterk gedaald. In de eerste S maanden van dit jaar vielen er 268 slachtoffers, tegen 902 in de zelfde periode van het vorige jaar. Aardbeving in Turkije. Te Hinis in het oosten van Tur kije heeft zich zondag een aard- keving voorgedaan, die aan zeker acht mensen het leven heeft ge kost. 36 mensen werden gewond. Driehonderd huizen zijn vernield. Het huwelijk van de Sjah van Perzië. Volgens doorgaans betrouwba re kringen te Teheran zal de sjah van Perzië, die vandaag 40 jaar wordt, omstreeks de week van Kerstmis in zijn paleis in de Per zische hoofdstad met de 21-jari- ge Farah Dika, studente in de architectuur, in het huwelijk tre den. Volgens familieleden van Fa rah Diba ontmoetten de sjah en het meisje elkaar op een feestje ten huize van prinses Sjahnaz, dochter van de sjah. incident gepubliceerde Indische communiqué wordt gezegd, dat India in het gebied van Ladach geen soldaten heeft liggen. De grensbewaking wordt daar uitge oefend door de politie. De Indische luchtmacht is in staat van alarm gebracht, zo werd verder van betrouwbare ijde vernomen. In welingelichte kringen te New Delhi zei men zaterdagoch tend desgevraagd, dat na het jongste incident verbreking van de diplomatieke betrekkingen tussen India en China mogelijk is, al achtte men een dergelijke maatregel in de nabije toekomst niet waarschijnlijk. De Indische communistische partij heeft zaterdag een resolu tie gepubliceerd waarin commu- nistisch-China wordt veroordeeld wegens zijn optreden in het grensincident van woensdag j.l. In Indische legerk ringen is za terdag vernomen, dat er sneeuw in Ladach ligt cn dat het zo goed als onmogelijk is versterkingen naar dat gebied te zenden. Het weer is ook zó slecht, dat niet ge vlogen kan worden en zelfs al is het mooi weer, dan kan het vlieg veld dat het dichtst bij de grens ligt, nog maar twee of drie uur per dag worden gebruikt. Verklaring van Nehroe. De Indische minister-president, Nehroe, heeft te Miroet nabij New Delhi gezegd dat India's grensgeschil met China onge rustheid heeft gewekt. Hij dacht echter niet dat het tot oorlog met China zou komen. „Wij moeten met zelfbeheer sing en verantwoordelijkheidsge voel te werk gaan en ons niet laten meeslepen door gevoelens", aldus Nehroe. Hij waarschuwde voor de men sen die „dappere taal" spreken en op een aanval op China aan dringen. Nehroe zei dit in antwoord op vragen op een bijeenkomst van zijn partij, de Congrespartij, over het incident van woensdag, waar bij 17 man van dc Indische politie het leven verloren. De Chinese penetratie in La dach zou meer dan 60 km diep zijn, aldus A.F.P. Volgens in Srinagar, dé hoofd stad van Kasjmier, ontvangen, maar niet bevestigde berichten, zouden de Chinezen het plateau van Goensa, in het oosten van het land, en ook de streek van het meer van Sale Amtogar bezet hebben. Vlagdiscriminatie De internationale Kamer voor scheepvaart heeft donderdag avond medegedeeld, dat de aan dacht van haar bestuur is ge vestigd op een geval van „flag rante" vlagdiscriminatie door Guatemala. De regering van Guatemala heeft een extra heffing van 100 procent boven de invoerrechten op gcederen afkomstig van bijna dertig landen ingesteld. Aan exporteurs werd echter medegedeeld, dat als voor Gua temala bestemde goederen zou den vzorden verscheept met Guatemalteekse schepen, geëx ploiteerd door de pas opgerich te „Flota Gran Centro Ameri cana Line", geen extra toeslag zou worden geheven. (Advertentie.) kappf mf bdaportococM norb tö bwvwnjjfroat 9 r. Itjiwuaen individuele haarverzorging nieuwste methodes met produc ten, die precies voor uw haar geschikt zijn. electr. verwijderen van overtol lig haar. De komende Franse atoombomproef. Volgens „Paris-Jour" zal de eerste Franse atoombom in de eerste week van februari 1960 in de Sahara tot ontploffing wor den gebracht. Volgens het blad kan. binnenkort een regerings verklaring hierover worden ver wacht. „Het is niet mogelijk een vas te datum voor de proefnemingNiets JV Pedro Diaz Lanz, voormalig bevelhebber van de Cubaanse revolutionaire luchtmacht, die na zijn aftreden uit deze functie naar de Verenigde Staten is uit geweken, heeft donderdag tegen over journalisten verklaard dat Fidel Castro voornemens is een communistisch bewind in Cuba ,e grondvesten. „Ik heb Fidel Castro, toen ik hem en een aantal militaire revolutionaire leiders per vlieg tuig van Havana naar de pro vincie Camaguey bracht, horen zeggen: ,,Ik wil voor Cuba het regeringsstelsel der Sowjet-Unie invoeren. Ik zal doen, of ik de openbare mening volg, totdat wij ons voldoende hebben georgani seerd. Dan zal ik, zo nodig, ge weld gebruiken, ook al zou dit een veertigduizend mensen levens kosten. Wij moeten door gaan tot ons doel bereikt is. kan ons tegen houden, te noemen, daar deze mede door de weersomstandigheden zal worden bepaald. Deze zullen een gewichtige rol spelen, daar Frankrijk vastbesloten is: ook maar het geringste risico van het ontstaan van een gevaarlij ke, radio-actieve neerslag te vermijden", aldus „Paris-Jour". zelfs de Verenigde Staten niet". ,,AFP" meldt uit Havana dat de Cubaanse regering, volgens „Revolucion", het orgaan van Fidel Castro's revolutionaire be weging, bij de Amerikaanse auto riteiten heeft geprotesteerd' tegen het overvliegen van Cubaans ge bied door vier toestellen, van Aan het slot van een zaterdag op de hoofdbesturenvergade- ring van het N.V.V. uitgespro ken rede heeft de verbonds- secretaris, de heer W. F. van Til burg, gezegd, dat „wij het met enze bezwaren tegen de gedif ferentieerde loonpolitiek bij het rechte eind hadden". „Het risi co van de huidige gang van za ken is dat wij naar een situatie van vrije loonpolitiek zullen af glijden." Eerder in zijn rede had de heer Van Tilburg opgemerkt „dat de regering in haar haast cm de lijn van de oude loonpo litiek om te buigen zich onvol doende rekenschap heeft gege ven van de gevolgen. Zij zal hebben te kiezen en als het haar ernst is met de verzeke ring, dat er allereerst een wel vaartsverruiming voor de werk nemers moet komen, dan zal zij de invoering van de algemene maatregelen als huurverhoging en melkprijsverhoging zonder Hoewel de situatie op de boter markt thans gunstig is, ziet het er volgens de deskundigen van de voedsel- en landbouworgani satie der Verenigde Naties (F. A. O.) naar uit, dat de boter- producenten in de wereld nog een aantal jaren te kampen zul len hebben met overschotten en lage prijzen. Dit is de slotsom, waartoe de deskundigen komen in een stu die, die door de commissie voor produktenvraagstukken van de F. A. O. zal worden besproken in oen vijfdaagse bijeenkomst te Rome, die donderdag j.l. is be gonnen, In het overzicht wordt opge merkt, dat de prijzen van Deense en Nieuwzeelandse boter op de Londense markt in de laatste week van september 90 procent hoger waren dan tijdens de ,,bo- terdepressie" in 1958. Deze prijs stijging is veroorzaakt door een produktiedaling, welke evenwel in hoofdzaak is toe te schrijven aan de uitzonderlijk droge zomer in Europa en niet kan worden beschouwd' als een resultaat van strie van boterproduktie op kaas- produktie. Voorts speelt het feit een rol, dat de vraag naar boter niet on mogelijk daalde, toen de prijzen dit jaar gingen stijgen. De des kundigen hebben evenwel niet de indruk, dat de runderstapels zijn beperkt en daar de melkproduk- tie ieder jaar nog toeneemt, kan men verwachten, dat de boter produktie blijft stijgen. Verder is het waarschijnlijk, dat het huidi ge hoge niveau der boterprijzen ten gevolge zal hebben, dat er weer melk aan de kaasproduktie wordt onttrokken ten behoeve van de boterproduktie. Gedurende de tijd, dat er dit jaar een tekort aan boter be staat, zijn de botervoorrad'en in belangrijke mate geslonken en het is daarom te verwachten, dat de aanvulling van deze voorraden nog enige tijd de prijzen op een goed peil zal houden. De commissie voor produktie- vraagstukken van de F. A. O. zal vandaag haar aandacht aan de boterstudie der deskundigen wij den. Zij zal besluiten, of de zui- een herziening van de nationale vclcommissie in stand moet wor- botcrpolitiek in de voornamste produktielanden. Anderzijds is het huidige relatieve tekort, dat gepaard gaat met hoge prijzen op de botermarkt, ook in zekere mate toe te schrijven aan een overschakeling in dë zuivelindu- den gehouden, die tijdens de recente botercrisis werd opge richt en die tot taak heeft na te gaan, wat er kan worden gedaan om verlichting te brengen in de moeilijkheden dér boterprodu- centen. meer naar een later tijdstip moeten, verschuiven." Voorts heeft de verbonds- secretaris „kijkend naar de prak tijk" geconstateerd „dat het de regering is die met haar zoge naamde „nadere verduidelij king" (van de spelregels voor de gedifferentieerde loonpoli tiek) onrust en sociale span ningen oproept". Spreker deed daar onmiddellijk op volgen: „De regering behoeft zich ech ter voorlopig nog niet bevreesd te maken dat deze sociale span ningen zich in stakingen ot wat dies meer zij zullen ontladen." In zijn rede heeft spreker nog opgemerkt dat het N.V.V. „over wegend bezwaar heeft tegen het feit, dat voor het bedrijfsleven nu andere maatstaven zouden moeten gelden dan die, welke vcor de metaalindustrie en het grafisch bedrijf konden worden gehanteerd. Dit is in strijd met elke rechtvaardigheid. Hij was er zeker van, dat indien de Iconvoorstellen in deze beide takken aan de zogenaamde „nadere verduidelijking" zou den zijn getoetst, zij nimmer de goedkeuring hadden kunnen verkrijgen." In zijn rede heeft de heer Van Tilburg voorts verklaard dat het Verbond vasthoudt aan zijn oor spronkelijke uitgangsdatum voor dc produktiviteitsberekening) nl. 1 juli 1958. „Een standpunt dat aanvan kelijk. vóórdat het metaalad'vies was uitgebracht, door de grootst mogelijke meerderheid van het bestuur der Stichting van de Ar beid werd ingenomen". De leider van de Canadese oppositie de liberaal Pearson, heeft vrijdagavond in een lezing aan de Brownuniversiteit van Providence in de Verenigde Staten gezegd dat de ontwikke ling van de Europese Economi sche Gemeenschap en de kleine vrijhandelszone in Europa niet mag leiden tot nieuwe moeilijk heden voor de Noordamerikaan- se handel met West-Europa. Indien dit wel gebeurt, zal er een scheuring in de Atlantische gemeenschap ontstaan. Die scheuring is een van de doelen van de Russische buitenlandse politiek. De Canadese oud-minister van Buitenlandse Zaken en winnaar van de nobelprijs voor de vrede zei dat zes Europese landen overeenstemming heb ben bereikt over een gemeen schappelijke markt. Zeven an dere landen werken aan een eigen vorm van samenwerking in de hoop dat de zes en de ze ven tenslotte samen zullen gaan in een Europees vrijhandelsge- bied. „Dit is een ontwikkeling vol hoop en belofte voor Euro pa," aldus Pearson. „Wij in Ncord-Amerika moeten ons daarover verheugen en de ont wikkeling steunen." Dat kan echter niet indien de handel van Noord-Amerika met West- Europa nieuwe belemmeringen in de weg worden gelegd. De verantwoordelijkheid voor het voorkomen van een scheu ring in de Atlantische gemeen schap ligt aan beide zijden van de oceaan. „Deze scheuring (Advertentie) IDEALE FRANSE vindt U bij Terneuzen Dr. Soebandrio, de Indonesische minister van Buitenlandse Za ken, heeft zaterdag tijdens de viering van de Dag der Verenig de Naties in Djakarta er zijn te leurstelling over uitgesproken, dat de Verenigde Naties er nog niet in geslaagd zijn de kwestie Nederlands Nieuw-Guinet op te lossen. In tegenwoordigheid van o.a. de vertegenwoordiger van de V. N. in Indonesië, dr. Osorio Tafall en buitenlandse vertegen woordigers zei dr. Soebandrio, dat het vinden van een oplossing voor koloniale problemen nog nog steeds de grootste hindernis sen ontmoet. „Zelfs een zo kleine koloniale kwestie als Ned. Nieuw-Guinea" kan volgens de Indonesische mi nister niet worden afgedaan. Dr. Soebandrio zei dat de V. N. kan dienen als een „centrum voor het harmoniseren van dë hande lingen der naties teneinde een nieuwe en verenigde wereld ie bereiken". Zwitser in rubberbootje op Noordzee omgekomen? De Zwitserse elektriciën Bucher, die op 14 oktober in een rubber bootje uit Cuxhaven is vertrok ken voor een reis om dë wereld, is waarschijnlijk op de Noordzee omgekomen. Aan de westkust van Jutland zijn resten gevonden van 'n rub berbootje met papieren met de naam van de elektriciën, aldus is zaterdag uit Kopenhagen gemeld. van de Atlantische gemeen schap kan ontstaan, indien onze politiek niet wijs en voor uitziend is," aldus Pearson. De Europese landen, zo zei hij verder, dienen alle discri minatie jegens hun vrienden overzee te beëindigen. De voor zitter van de Europese commis sie van de E.E.GHallstein, heeft de Verenigde Staten en Canada uitgenodigd te beloven onderhandelingen te voeren over mogelijke verlaging van tarieven in verband met de vor deringen in de E.E.G. Het zou zeer kortzichtig zijn, 'deze voor stellen te negeren, aldus Pear son. Sowjet-geschenk voor de Verenigde Naties. De Sowjet-Unie zal aan de Ver. Naties een model van de eerste „Spoetnik" en een beeldhouw werk getiteld „Laat ons de zwaar den smeden tot ploegen", als symbool van de ontwapening, schenken, zo is in New York be kendgemaakt. waaruit pamfletten werden uit geworpen, omdat de vliegtuigen afkomstig waren van een Ameri kaanse basis. Volgens het blad hadden dit incident en de tezelfdertijd in Havana gepleegde bomaanslagen ten doel een ongunstige indruk te maken op de leden van de Amerikaanse vereniging voor het toerisme, die thans te Hava na een congres houdt. Bij de operatie die woensdag tegen het bewind van Fidel Catsro tverd uitgevoerd, zijn twee mensen gedood en meer dan 35 gewend. Vier onbekende vliegtuigen „bombardeerden" Havana met pamfletten die tegen Castro gericht waren. De pamfletten waren onder tekend door de oud-chef-staf van de Cubaanse luchtmacht, majoor Pedro Luis Diaz Lanz. die in juli vorig jaar naar de V.S. vluchtte na beschuldigd te zijn van verraad. Donderdag is een oproep uit gevaardigd om een uur te sta ken uit sympathie met het re- giem-Castro. De commissaris van politie, Gfigenio Almeijeras, heeft ge zegd dat Havana niet door de vliegtuigen was beschoten. De doden en gewonden waren het gevolg van" een beschieting tus sen aanhangers van Castro en „contra-revolutionairen". De commissaris liet doorsche meren dat de vlietuigen die pamfletten uitwierpen, hun ba sis in de V.S. hebben. Majoor Pédro Diaz Lanz, de naar Amerika uitgeweken vroe gere bevelhebber van de Cubaan se revolutionaire luchtmacht, heeft zaterdag de verklaring van premier Fidel Castro tegenge sproken volgens welke door Lanz uitgezonden vliegtuigen behalve pamfletten, ook bommen op Ha vanna hadden geworpen. De mensen die in de Cubaanse hoofdstad tijdens het afwerpen van de pamfletten zijn gedood of gewond zijn het slachtoffer ge worden van het wilde schieten van de Cubaanse luchtafweer. Het geschut en de mitrailleurs die op de daken van gebouwen staan opgesteld', mikten zó laag, dat de kogels door de straten i floten, aldus Lanz. Voorts zijn er volgens hem mensen het slacht offer geworden van anti-Castro- clementen, die tijdens de actie door de straten van Havanna hebben gereden. De Cubaanse politie maakte zaterdag bekend, dat in Havanna en omgeving veertig mensen zijn gearresteerd wegens anti-revo lutionaire activiteit. Onder hen bevinden zich militairen. De Franse senator Mitterrand heeft in de vroege ochtenduren van vrijdag tot verslaggevers gezegd dat hij een vroegere volksvertegenwoordiger zal aan klagen wegens laster, omdat deze had gezegd een schijnaan- slag op de senator te hebben ge- üaan op diens eigen verzoek. Mitterrand zei dit na een ver hoor van dertien uur over de aanslag die vorige week op de auto van senator werd gepleegd en over de verklaring van de vroegere volksvertegenwoordi ger Pesquet waarin deze sprak over een schijnaanslag. Verder zei de oud-minister van Justitie en van Binnenlandse Zaken dat hij verzocht heeft civiele partij bij het onderzoek te mogen zijn. Dit geeft hem recht op volledige inlichtingen over het onderzoek. Mitterrand heeft verder tot verslaggevers gezegd dat hij na de aanslag reeds verwacht had, dat er ook in andere vorm aan vallen op hem zouden worden gedaan. Pesquet zei na het onderzoek dat de aangetekende brief die voor de schijnaanslag als poste restante aan zich zelf had ver zonden, is geopend. Alle feiten staan erin vermeld, zei hij. De Franse politie heeft be kendgemaakt dat zij Pesquets zaakwaarnemer, Dahuron, in de vroege ochtenduren van vrijdag heeft gearresteerd, Pesquet had tevoren gezegd dat Dahuron bij hem was, toen Mitterrants auto werd beschoten. Tegenklacht van Pesquet. De voormalige Poujadistische afgevaardigde Robert Pesquet, die beweert dat hij op diens ver zoek een schijnaanval op de radi- caalgezinde senator Mitterrand had gepleegd, heeft een tegen- klacht ingediend' in antwoord op Mitterrands aanklacht tegen hem. Mitterrand deelde mee dat hij Pesquet wegens laster zou aan klagen omdat deze ten onrechte had gezegd een aanslag op hem te hebben gepleegd op zijn eigen verzoek. Pesquet beschuldigde Mitter rand op zijn beurt van laster. Er zal om opheffing van Mitter rands parlementaire onschend baarheid worden verzocht. De rechtse afgevaardigde Jean- Marie le Pen heeft de minister van Justitie ter beantwoording in het parlement de vraag gesteld welke maatregelen hij wil nemen tegen een parlementslid dat „de politiek en de justitie van zijn land belachelijk maakt". Gemeenschappelijke arbeidsmarkt voor Benelux. De secretaris-generaal van de Nederlands-Beifiisch-Luxem- burgse douane-unie, dr. C. D. A. baron Van Lynden, heeft te Brus sel medegedeeld, dat met ingang van deze maand de gemeenschap pelijke arbeidsmarkt voor Bene lux in werking is getreden. Ne derlandse werknemers, die tot nu toe alleen gerèchtigd waren om in de Belgische grensprovincies werk te zoeken, zijn thans vrij om in geheel België een betrek king te aanvaarden. Omgekeerd geldt hetzelfde recht ook voor Belgen. De arbeidsbureaux in de drie Beneluxlanden verlenen aan werknemers uit Nederland, Bel gië en Luxemburg dezelfde faci liteiten. Vrijdagavond hebben weer niet- geïdërïtifeceerde vliegtuigen boven Havanna en Guanabacao pamfletten uitgeworpen. In de pamfletten, die ondertekend wa ren door de „Christelijk demo cratische unie", werden de Cuba nen opgeroepen met dë Verenig de Staten tegen het communis me tf> ageren. Voorts eisten de pamfletten een „rechtvaardiger en minder radicale'' landbouw hervorming en verbod van de communistische partij. Ook wer den verkiezingen binnen 18 maanden geëist. (De regering heeft onlangs bekend gemaakt dat er de eerste vier jaar geen verkiezingen gehouden kunnen worden.) Volgens berichten uit de pro vincie Las Villas hebban de niet- geïdentificeerde vliegtuigen een vrachtauto op dë weg van Baiba- riën naar Yaguajay beschoten. Er vielen geen slachtoffers. In Washington heeft de Ame rikaanse regering zaterdag be kend gemaakt, dat zij bereid is inlichtingen over de vliegtuigen die pamfletten boven Havanna uitwierpen, te verstrekken aan een speciale commissie van de organisatie van Amerikaanse staten. De commissie zal vandaag bijeenkomen om dit aanbod te bespreken. Een woordvoerder van het Amerikaanse federale bureau vcor nasporing, de F.B.I.. heeft vrijdag, in antwoord op vragen van verslaggevers, meegedeeld dat majoor Pedro Diaz Lanz, voormalig hoofd van de Cubaan se revolutionaire luchtmacht, die enige tijd geleden naar de Verenigde Staten is uitgeweken, heeft toegegeven dat hij de or ganisator is geweest van de vlucht, die vier onbekende vlieg tuigen drie dagen j.l. boven Havana hebben gemaakt, waar bij tegen de regering Fidel Cas tro gerichte pamfletten werden uitgeworpen. Majoor Lanz had verklaard dat hijzelf de vier vliegtuigen, in één der toestellen gezeten, had geleid. De journalisten hadden de woordvoerder gevraagd of de F.B.I. een onderzoek had inge steld ingevolge de klacht van de Cubaanse regering, dat de vier toestellen van Amerikaans gebied waren opgestegen. De F.B.I.-woordvoerder ver klaarde nog dat het onderzoek was ingesteld om na te gaan of bij dit voorval Amerikaanse federale wetten waren geschon den. Hij gaf niet te kennen of er gerechtelijke stappen tegen majoor Lanz zullen worden on dernomen. ENKELE BUIEN Nadat in de vroege zondagoch tend een koufront vergezeld van regen ons land passeerde, stroomde via de Britse eilanden polaire lucht Nederland binnen. Dit gebeurde met een krachtige, langs de kust tijdelijk harde tot stormachtige westelijke wind. Het aantal buien, dat zich in de ze lucht kon vormen was gering en er kwamen flinke opklaringen voor. De westelijke stroming zal zich ook vandaag kunnen handhaven. Er komen echter storingen in voor, die de buienactiviteit kun nen doen toenemen en de wind iets doen aanwakkeren. Het weer houdt dus een enigszins onbe stendig karakter, waarbij de tem- peraturen ongeveer hetzelfde of ten weinig lager worden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot maandag avond. Enigszins onbestendig Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Matige tot krachtige, langs de kust af en toe harde westelijke wind. De zelfde temperaturen als zondag of iets lagere. DINSDAG 27 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 9.44 10.28 Terneuzen 10.19 11.03 Hansweert 10.59 11.43 Walsoorden 11.09 11.53 ZON MAAN op onder op onder Okt. 26 7.22 17.25 0.25 14.54 27 7.24 17.23 1.32 15.22 28 7.26 17.21 2.44 15.50 29 7.27 17.19 3.58 16.17

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1