Aantal zelfstandige ondernemers neemt af POLITIERECHTER MIDDELBURG Beursoverzicht ZOON VAN HET OERWOUD Vrijdag 23 okober 1959 DE VRIJE ZEEUW ONTWIKKELINGSLIJNEN IN DETAILHANDEL EN AMBACHT Leden van Russische militaire missie in Duitsland aangehouden Franse regering neemt maatregelen tegen prijsstijging DE TOESTAND OP CYPRUS CHINESE REACTIE OP DEBAT OVER TIBET AANSLAG OP MITTERRAND GEFINGEERD DE TWEEDE LOENIK Proeven voor ruimtereizen NEHROE OVER CHINA MIKOJAN IN FINLAND Unilevers en Philips in reactie Beursindices Nabeurskoersen HET VERKEER IN EUROPA PODOLA NIET IN BEROEP BIJ HOGERHUIS MONTGOMERY OVER ZIJN BEZOEK AAN MOSKOU De kosten van levensonderhoud in september AGENDA Pagina T ITet economisch instituut voor de middenstand heeft over een periode van vijf jaar (1Ö531958) een aantal gegevens bijeenge bracht en deze thans onder de titel enkele ontwikkelingslijnen in detailhandel en ambacht" gepubliceerd, waaruit o.m. blijkt dat tussen 1953 en 1957 ongeveer dertien procent van de zelfstandige ondernemers in ambacht en detailhandel het bedrijf heeft opge heven; dat in dezelfde periode ongeveer vijf procent nieuwe vesti gingen konden worden geregistreerd en dat het inkomen in dezelfde periode gemiddeld met ruim tachtig procent is gestegen. De opgeheven bedrijven be hoorden grotendeels tot de klei nere, Het gemiddeld inkomen in 1952* van de ondernemers die hun bedrijf hadden opgeheven lag niet onaanzienlijk beneden liet algemeen gemiddelde in 1952. Vierendertig proeent van de on dernemers die hun vestigingen hebben opgeheven bezat in 19o3 een bedrijfspand in eigendom. Dertig procent van de onder nemers die hun bedrijf hebben opgeheven had in 1953 de leeftijd van vijfenzestig jaar bereikt of overschreden. In vele gevallen bleken ouderdom, ziekte en/of ovprlijden de directe oorzaak van de opheffing der bedrijven te zijn geweest. Het inkomen van de sinds 1953 opgerichte bedrijven ligt welis waar bpneden het voor 1957 gel dende gemiddelde, maar in veis gevallen staan deze bedrijven nog aan het begin van hun groei. Zevenentwintig procent van de eigenaren van nieuwe bedrijven bezit het bedrijfspand in eigen dom. In 1958 had tweeënvijftig procent van alle ondernemers in de middenstand een bedrijfspand In eigendom. Wat de inkomensverdeling in detailhandel en ambacht in 1952 en in 1957 betreft wordt onder meer opgemerkt dat in 1952 vier procent van het totale aantal on dernemers een kleiner inkomen bad dan duizend gulden per jaar (in 1957 eveneens vier procent). In 1952 had dertien procent een inkomen van duizend tot twee duizend gulden per jaar (in 1957 vier procent). In 1952 had zes entwintig procent een inkomen tussen de tweeduizend en drie duizend gulden (in 1957 zeven procent). In 1952 had drieëntwin tig procent een inkomen tussen de drieduizend en vierduizend gulden (in i957 tien procent) In 1952 veertien procent 'n inkomen tussen de vierduizend en vijfdui zend gulden (in 1957 twaalf pro cent). In 1952 twaalf procent tussen de vijfduizend en zeven eneenhalf duizend gulden (in ln-7 zesentwintig procent). In 30ri2 drie procent tussen de zeveneneenhalf duizend en tien duizend gulden (in 1957 vijftien procent Nul procent van alle onder nemers in detailhandel en am bacht had in 1952 een inkomen tussen Eenduizend gulden en vijftienduizend gulden (in 1957 r'cEion procent). Vijf procent had in 1952 e-n inkomen tussen vijf tienduizend en twintigduizend .rul len (in 1957 vier procent). Nul nrocent had in 1952 tussen de twintigduizend en vijfentwin tigduizend gulden tegen twee procent in 1957 en nul procent had in 195J een inkomen van Twee l»den van een Russi sch" militaire missie zijn vol gers "en woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Bonn tijdelijk vastgehouden voor een verhoor nadat zij woensdag een gebied bij Heidel- berg in West-Duitsland, waar voor beperkingen gelden, waren binnengegaan. Een woordvoerder van de Du tse politie te Mosbach heeft woensdagavond medegedeeld, dal iwee mannen, vermoedelijk Russen, daar door de Ameri kaanse militaire politie bij een Amerikaanse militaire installa tie waren, gearresteerd. Russische militaire missies ziin geaccrediteerd bij de weste- hike geallieerde strijdkrachten Jti Duitsland. Fen Amerikaanse woordvoer der in Heidelberg heeft later ge zegd dat een Russische overste en zijn chauffeur, leden van de Ru -sische militaire missie bij de Amerikaanse strijdkrachten, woensdag door leden van het Arerikaanse leger zijn gearre- s'purd toen zij zich in de buurt, 1 m een in aanbouw zijnde ba sis voor Nike-raketten te Del- lau. bij Heidelberg, bevonden. De Frame regering heeft wo -nsdag haar plannen tot. be teugeling van de stijgende ten dentie der prijzen voltooid. Naar werd vernomen, zullen de nieuwe maatregelen bestaan uit, verlaging der prijzen voor de produkten van bepaalde ge nationaliseerde industrieën, vooral die van steenkolen, gas en elektriciteit, terwijl voorts de benzineprijzen en invoer rechten zullen worden verlaagd. De belangrijke schade als ge volg van de droogte heeft het sur-.es der regering met haar priisstabilisatie in de eerste zes maanden van dit jaar ernstig in gevaar gebracht; in de eer ste hsiit van dit jaar was de prijsstijging aanzienlijk lager dan was voorzien na de deva luatie van de frank in decem ber j.l. en de afschaffing van tal van subsidies. vijfentwintigduizend gulden en meer. tegen drie procent in 1957. Bij het onderzoek is onder meer gebleken dat het inkomen uit het middenstandsbedrijf voor veel ondernemers slechts een deel van het totale inkomen uitmaakt. Dit is met name het geval bij de dan is het bedrijf zelfs onderge schikt aan de nevenfunctie van kleinere ondernemingen. Nu en de ondernemer. Uit de enquête is gebleken dat het aantal onder nemers met neveninkomsten is toegenomen, hoofdzakelijk ten gevolge van de A. O. W. Laat men de neveninkomsten uit pen sioenen buiten beschouwing dan bedragen de percentages van de ondernemers die over nevenin komsten beschikken in 1953 en 1958 resp. vijfendertig en veer tig. Het zijn de neveninkomsten uit arbeid en vermogen welke vooral de toeneming hebben ver oorzaakt. De verwachting dat de gunstige ontwikkeling in 't mid denstandsbedrijfsleven eigenlijk een daling van de neveninkom sten uit arbeid tot gevolg zou hebben, is zeker niet verwezen lijkt. Het blijkt bovendien aldus bet rapport, dat ook in de sinds 1952 gevestigde bedrijven de neven inkomsten een niet onbelangrijke rol spelen, waarbij het accent vooral is gelegen op inkomen uit andere activiteiten. De leider van de Turkse Cy prioten, dr. Kutchuk, heeft don derdag aangeboden om samen met aartsbisschop Makarios een oproep te richten tot de Griek se en Turkse Cyprioten om hun wapens, zo zij die mochten heb ben, bij de regering van Cyprus in te leveren. Beide leiders hebben donder dag met hun adviseurs overleg gepleegd over de volgende stap om uit de huidige impasse te raken. Men verwacht dat Ma karios en Kutchuk spoedig con tact zullen opnemen met resp. de Griekse en Turkse regering over het geschil, dat is ontstaan in verband met het binnen smokkelen van wapens waaraan Turkse Cyprioten zich schuldig zouden hebben gemaakt. Zoals bekend heeft aartsbis schop Makarios woensdag de besprekingen over de grondwet voor Cyprus afgebroken. Tenge volge hiervan heerst er op Cy prus weer een gespannen sfeer. De communistisch-Chinese pers heeft donderdag door mid- oefend op het debat in de al gemene vergadering over de kwestie-Tibet. Het voornaamste partij-or gaan, het „Volksdagblad", pu bliceerde een prent met een zie kenhuisbed met een kaart „koude oorlog", waarop een sterk aflopende curve is. Een arts, die op de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Herter lijkt, roept „een stimu lerend middel, vlug". Een an dere dokter komt aansnellen met een injectiespuit met het opschrift „bespreking van de kwestie-Tibet". In een communistisch jeugd- orgaan staat een man, die de V.S. moet vertegenwoordigen, wenend bij de baar van ,.het Ti betaanse slavenstelsel". Uit zijn zak steken een revolver en boeien met het opschrift „kolo nialisme". De Franse rechtse afgevaar digde Jean Marie ie Pen heeft verklaard, dat de aanslag van de vorige week op senator Fran cois Mitterrand een gefingeerde aanslag was. Le Pen, die dit in de wandel gangen van de nationale verga dering tegenover journalisten verklaarde, zei dat de aanslag was opgezet door een vroegere 'Poujadistisehe afgevaardigde. Om te bewijzen dat het een ge fingeerde aanval was, had deze tevoren in aangetekende brie ven aan een posterestante adres de operatie beschreven en uit eengezet dat er geen echte moordaanslag zou worden ge pleegd. Het Franse ministerie van Bin nenlandse Zaken verklaarde, dat het van deze verklaring van Le Pen op de hoogte is. Verdere commentaar kon het ministerie niet geven. De zaak is in handen van de minister van Justitie, Michelet. De Sowjet-geleerden Stanjoe- kowit.sj en Dloezjnewskaja heb ben in het jeugdblad „Komso- moiskaja Frawda" geschreven dat er tussen de grote maan- kraters een kratertje is ont staan toen de tweede Russische maanraket op de maan terecht kwam. In beginsel is dit kra tertje waar te nemen door mid del van sterke kijkers. De maanraket moet met zó'n enorme snelheid op de maan zijn neergekomen, dat er zeker een kratertje is gevormd. Zelfs al was de raket op het punt waarop de aantrekkingskracht van de aarde en de maan even sterk zijn, tot stilstand geko men, zou de maanraket als zij naar de maan was gevallen, met een snelheid van 2,4 km per seconde het oppervlak heb ben geraakt. Uit de gegevens die enkele waarnemers hebben verstrekt, kan worden afgeleid dat de stof- en gaswolk die bij de slag ontstond, een hoogte van 900 km heeft bereikt, aldus Stanjoe- kowitsj en Dloezjnewskaja. In het Russische blad „Kom- somolskaia Frawda" worden en kele proefnemingen beschreven, die genomen zijn met het oog op toekomstige reizen in de ruimte. Uit een proefcabine wordt de lucht geleidelijk ver wijderd. Op een gegeven mo ment beeint het water, dat zich in een glas in de cabine bevindt te koken, het verdampt in zeer korte tijd. Men heeft dezelfde proef ge nomen met een hond, die niet voorzien was van een bescher mend ruimtepak. Het dier be gint op te zwellen als een bal lon en tenslotte begint zijn bloed te koken. Als er weer lucht tot de cabine wordt toe gelaten en de deur geopend wordt, springt het dier opge wekt, naar buiten, aldus het blad. Het blijkt geen nadelige gevolgen van de proef te onder vinden als deze tenminste niet te lang duurt. De premier van India, Nehroe, heeft woensdag op een persconferentie te Calcutta ver klaard van mening te zijn dat de Chinese overschrijdingen van de grens met India ten doel hadden Let binnenkomen van Tibetaanse vluchtelingen in India te verijdelen. Hij ge loofde niet dat de Chinezen iets groots in de zin hadden. Het was alles een gevolg van de gebeurtenissen in Tibet. Overigens meende hij dat China niet „hetzelfde verlan gen naar vrede" heeft als pre mier Chroesjtsjef van de Sow- jet-Unie. Hij weet dit aan het feit dat China het eerste revolutionaire stadium nog niet te boven is ge komen, terwijl de Sowjet-Unie na een lange revolutionaire pe riode de wereldproblemen nor maler beziet. Taxi-chauffeur bedreigde zijn passagiers. De Vlissingse taxi-chauffeur J. B., die temasie was gelegd, dat hu zün Belgische passagiers op 21 sep tember met mishandeling had be dreigd, stond gisteren voor de Mid delburgse politierechter mr. a. W. liione terecht. Bij zün aanhouding was boven dien geoieken, aat hu zijn rijbewijs had vervalst en dat hü „onder in vloed" reed. Op 21 september had verdachte in zijn taxi enkele Belgen ver voerd. In hun gezelschap had hij heel wat glazen bier gedromten; later ontstonden er moeilijkheden over de betaling van de rit. B. wond zich daarover erg op en ge lastte de passagiers uit de taxi te stappen. Toen dit gebeurd was, kwam B. in zijn taxi op de Belgen alstormen. Hu reed daarbij met iwee wielen over liet trottoir. De Belgen brachten zich in veiligheid door zich tegen de muur te druk ken. Eén hunner probeerde zelfs over de mum- te klimmen om aan een aanrijding te ontkomen. Toen verdachte later op de avond op de boulevard Bankert werd aan gehouden bleek hü onder invloed te verkeren. Bij zijn aanhouding kwam bovendien aan het licht, dat verdachte zu'n rijbewus had ver valst. Hjj wilde net doen voorko men alle categorieën van voertui gen te mogen besturen door de ponsgaten op zijn rijbewijs te be dekken met een ander rijbewijs. De officier van justitie, mr Fh. M. Sclienkenberg van Mierop, achtte de bedreiging bewezen. Hij noemde hei een zeer ernstig feit. De vervalsing van het rijDewijs noemde hij een „minder geslaagde grap," waarmede verdachte bij an deren indruk wilde maken. Van de zelf gecreëerde rijbevoegdheden zou verdachte overigens geen ge bruik hebben gemaaxt. Rijden on der invloed noemde de officier voor een taxi-chaufleur zeer ern stig en gevaarlijk. Hü vond dat „niemand aan een dronken chauf- leur overgelaten mag worden" en eiste een gevangenisstraf van 6 maanden, waarvan 2 voorwaarde lijk, met een proeftijd van 3 jaar en ontzegging van de rijbevoegd heid voor de tijd van 1 jaar. De raadsman van verdachte, mr P. C. Adriaanse, merkte op, dat de zaak niet al te erg voorgesteld moet worden. De Belgen waren in hun gedragingen ook niet brand schoon. De vervalsing van het rij bewijs noemde hij „een stunt" van verdachte. Hjj merkte op, dat de chauffeur door tegenslagen in zjjn leven in moeilijkheden was geko men en wees er op, dat het cle eerste maal was dat verdachte met de strafrechter in aanraking komt. B. heeft altjjd in kringen verkeerd, die een verkeerde in vloed ap hem hebben uitgeoefend, hetgeen verdachte noodlottig is ge worden. De politierechter wilde ook reke ning houden met het feit, dat ver dachte nooit eerder voor de straf rechter is moeten verschijnen. Hij vonniste met een gevangenisstraf van 4 maanden met aftrek, waar van 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en de ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 1 jaar. Bovendien zal de chauffeur onder toezicht van het consultatiebureau voor alco holisme worden gesteld. De officier van justitie overweegt tegen het vonnis hoger beroep aan te tekenen. Vechtpartij. Een hooglopend meningsverschil tussen de fruittelersknecht L. de V. te Kapelle en zijn collega F. draaide op een vechtpartij uit. F. had vanaf zijn wagen iets ge roepen waarover De V. zich op wond. F. kwam van zijn wagen af en begon een gevecht met ver dachte. Deze had F. weldra over meesterd en sloeg hem, terwijl hü op hem zat, voortdurend hard tegen het hoofd, zodat F. een hersen schudding opliep. Ter zitting zei verdachte, dat F. de eerste klap had gegeven, „Als dat waar zou zjjn, is er in het. verloop van het gevecht toch beslist geen sprake meer van zelf verdediging," merkte de officier van justitie op. Hij vorderde een boete van ƒ30 o£ 6 dagen. Verdachte werd conform de eis veroordeeld. Mishandeling. Wegens mishandeling van de 74- jarigè P. W. met wie hij een ver schil van mening had over stro, werd de landbouwer C. O. uit Ove- zande door de politierechter bij verstek en conform de eis veroor deeld tot een boete van 40 of 8 dagen. Verdachte had W. ingehaald toen deze met zijn bromfiets over het fietspad ter plaatse reed. Onder het voorbürijden had hij de oude man geslagen en gestompt. Zitting van donderdag 22 oktober W. was daarop van zijn brom fiets gesprongen en werd toen door O. achtervolgd. De oude man kreeg nog meer stompen te incasseren. Bovendien deed O. de brommer van W. op slot. Van een en ander waren enkele voorbijgangers getuige. De officier van justitie mr J. L. Andreae merkte op, dat do verkre gen inlichtingen over O. zeer on gunstig waren en noemde diens handelwijze zeer onplezierig. Dame* maakten ruzie. In Goes deed zich ook een geval van mishandeling voor. Mevr. M. van S. krabde tijdens een ruzie haar schoonzuster in het gezicht. „Zij heeft mij en mijn moeder be ledigd," verdedigde verdachte zich. „U ging in uw boosheid wel wat te ver", oordeelde de officier van justilie. Verdachte werd conform de eis veroordeeld tot een boete van 20 of 4 dagen. Zij reden zonder licht en stop ten niet, toen de politie dit ver zocht. „Wat doe je als je een jonge kerel bent en door de politie wordt aan gehouden?" vroeg de officier van justitie aan de twee Goesenaren J. J. de P. en C. J. v. d. W., die zonder licht hadden gereden en niet stopten, toen een agent van politie zulks verzocht. Beiden kregen conform de eis een boete van ƒ25 of 5 dagen. O, die drank. De fruitkweker M. H. V. uit Kortgene reed op zijn bromfiets dronken door zijn woonplaats. Conform de eis kreeg hü een boe te van 75, of 15 dagen hechtenis, terwij hij gedurende 4 maanden niet op zijn brommer mag rijden. De eerste vice-voorzitter van de raad van ministers van de Sowjet-Unie Mikojan is donder dagmorgen in Helsinki aange komen waar hij een economi sche overeenkomst voor lange duur tussen Finland en de Sow jet-Unie zal tekenen. Mikojan zal voorts de opening bijwonen van een Russische in dustriële tentoonstelling in de Finse hoofdstad en de tewater lating van een ijsbreker, die op een Finse werf voor rekening van de Sowjet-Unie is gebouwd. De handel was gisteren kal mer vergeleken bij die van eer gisteren toen in Unilevers nomi naal 937.000 werd omgezet en in de Philipspapieren nominaal 346.000. Over het algemeen wa ren Unilevers en Philips begin beurs een kleinigheid in reactie als gevolg van de forse koersstij gingen van de vorige dag. Uni levers daalden aanvankelijk van 694 tot 691. Gedurende het ver dere beursverloop kwam er meer aanbod los tengevolge van winst nemingen waardoor de koers daalde tot 683. Op dit lage niveau werd steun geboden waardoor de koers steeg tot 687, tegen eergis teren als slotprijs 696. Geduren de de niet-officiële nabeurshan- dei van eergisteren werd voor de Unilcver-waarden als hoogste prijs 701 betaald. Amerika had gisteren geen belangstelling voor net margarinefonds waardoor de handel een vrij kalm verloop had. De zeer vaste stemming op de Wcstduitse beurzen gaf aan het Damrak een behoorlijke onder grond. Gisteren is de beslissing gevallen over een discontoverho ging van 3 pet tot 4 procent. Van Amerika ging geen enkele stimulans uit. De aanhoudende staalstaking wordt zo langza merhand dramatisch, doch Wall Street trekt zich er heel weinig van aan. Ook in de Philipshoek was de affaire een stuk kalmer vergele ken bij woensdag. Hier daalde de koers van 648 tot 645 tegen eergisteren als slotprijs 648%. A.K.U.'s lagen aanvankelijk ruim twee punten boven het vori ge slotniveau, doch moesten hier van later op de dag één punt prijsgeven. Kon. Olies die in Wall Street een haive dollar hoger sloten, vielen bij een prijs van 164 on veranderd bij woensdag, tegen. In de niet- officiële ochtendhan- del was nog voor de olie-aande len 154,90 betaald. Unilevers noteerden toen als hoogste prijs 695% en A.K.U.'s 384. De Scheepvaartwaarden gaven na een dagelange geleidelijke doch geringe koersstijging, een nauwelijks prijshoudende tenden- tiete zien. Ook hier was de han del een stuk kalmer vergeleken bij die van de vorige dagen. De Cultures gaven merendeels een benedenwaartse richting te zien, doch de verschillen waren niet groot vergeleken bij de vori ge slotkoersen. Amsterdam Rub bers min of meer prijshoudend. De Staatsfondsen werden min of meer genegeerd en gaven geen veranderingen van enige betekenis te zien. In de lokale sector werd Calvé, ingevolge de lagere koers van Unilever, iets lager geadviseerd. Aandelen Electromotoren Dordt kregen een lagere adviesprijs. Van een bod op deze aandelen is, aldus de beurs, absoluut geen sprake. Grootbanken doorelkaar vrij wel op de vorige slotprijzen. Overigens was de handel in de lokale sector eveneens een stuk kalmer. Prolongatie 3 pet. 20/10 21/10 22/10 Intern, conc. 441.30 447.40 445.78 Industrie 232.88 233.61 233.07 Scheepvaart 157.17 158.27 157.39 Banken 171.02 173.80 173.21 Ind. fondsen 134.97 135.53 135.20 Algemeen 307.10 310.53 309.49 A.K.U.: 378—380 gl slot 378 (381% Kon. Olie.152.50-153.50 slot 152.50 (154.10) Philips: 640—647 slot 640 (645%) Unilever: 680-684 slot 680 (687%) De O.E.E.S. heeft donderdag te Parijs bekendgemaakt dat de ministers van Verkeer of hun plaatsvervangers deze week op een bijeenkomst in de Franse hoofdstad hebben aangedron gen op een algemene regeling voor het verkeer op hoofdwegen in Europa. Er zijn voorstellen gedaan voor een eenvormige snelheidsegeling voor auto's in alle steden en dorpen in Euro pa. Op de conferentie werd mee gedeeld dat er in 1960 naar schatting 29 miljoen auto's op de wegen in Europa zullen rij den. De Nederlandse staatssecreta ris van Verkeer en Waterstaat, de heer E. G. Stijkel, is gekozen tot voorzitter van de volgend jaar te houden conferentie. (Advertentie) hoest ^riep. diarrhee.^ influenza. pu, rh perl in etuis met 6 poeders maar ook in een J^rftiac Mast| Jdf l£|£QIIi£EK (m<ff |4§:Ï!c''f©KR©PTS)- zonder prijsverhoging. raag uw drogist MEENKS POEQÊÉS helpen! Er zijn Mecnk's Poedershoofdpijn, kies pijn. hoest, griep.^Érarrhce. influenza, rhcumatiek, koortsi^eid bij gevatte kou. periodieke pijnen cQr. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist MEENK S POEDERS helpen! Er zijn M. pu rh' penoi n et De Britse procureur-generaal, sir Reginald Manningham Butter, heeft donderdag een verzoek van de 30-jarige Podola om bjj het Hogerhuis in beroep te mogen gaan tegen liet over hem gevel de doodvonnis, afgewezen. Zoals tekent! is de in Duits land geboren Canadese fotograaf ter dood veroordeeld wegens een moord op een Londense re chercheur. Vorige week bevestigde het hof van beroep voor criminele zaken, naar aanleiding van een vraag van minister van Binnen landse Zaken Butler, dat het aan de verdediging van Podola was om te bewijzen dat hun cliënt niet in staat was zich te verde digen. Burggraaf veldmaarschalk Montgomery heeft woensdag avond j.l. op een diner te Farn- ham, in het graafschap Surry, in Zuid-Oost-Engeland, over zijn bezoek aan Moskou, in april J.l., verklaard: „Ik denk dat ik de eerste eerlijke man was, die Chroesjtsjef ooit heeft ontmoet. Maar ik ben ook geen politicus, doch een eenvoudige milita.ir en ik spreek de waar heid." Hij vervolgde: „Ik was naar Moskou gegaan om de Russen te vragen naar hun mening over een oorlog met kernwapens. Ik wilde weten of zij -kernwa pens zouden gebruiken om hun doeleinden te bereiken. Ik wil de ook weten of zij bevreesd waren voor de Duitsers. Maar één ding is zeker: de Russische leiders willen geen oorlog. Het is mijn mening dat Choesjtsjef werkelijk op vreed zame wijze een regeling wil be reiken. Het politieke klimaat hiervoor is thans zeer gunstig. De weg naar een topconferentie is be- en verkend. Op ten aan val en nu," aldus Montgomery. Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud van ge zinnen van hand- en hoofdarbei ders, zoals dat maandelijks door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek wordt samengesteld, op basis 1951 100, gaf van medio augustus tot medio september een daling te zien van 1 punt. Het indexcijfer inclusief A. O. W. daalde van 126 tot 125 en het indexcijfer exclusief A. O. W. van 121 tot 120. 21. Nog voor de jongpn iets ziet, hoort hij het opgewonden ge schetter van Kala Nag. „Ze zün onrustig vanavond", bromt een soldaat tegen zijn mak ker terwül hij rakelings onder Toemai doorloopt. Kleine Toemai trekt ijlings zijn hoofd terug. „Zouden ze welen dat ze over een paar dagen op jacht gaan?" vraagt de ander. Een onverstaan baar gebrom is het antwoord. De jachtSingha zal als Kala Nag's kornak de jacht mee makenMaar ik zal Kala Nag zienAlleen maar zien. De soldalen zün uit het oog ver dwenen en van deze gelegenheid maakt Kleine Toemai vlug ge bruik, door zich over de muur te laten zakken. Geruisloos snelt hij het plein over en drukt zich plat tegen de muur als hü de mannen van hun ronde ziet terugkomen. Wat moet ik doen, vraagt Toemai zich in wanhoop af. Ik kom nooit ongemerkt de stallen in. Be halve? Kleine Toemai "staat verbaasd over zichzelf, want zonder zich te bedenken stapt hij regelrecht op de wacht af. „Hela, wat moet dat?" Kleine Toemai vertrekt geen spier van zijn gezicht als hij antwoordt: „Ik moet eens even naar Kala Nag. Wat gaat die weer te keer." De mannen kijken hem wantrou wig aan, maar moedig gaat de jongen voort: „Ik zal dat var kentje van Sahib Petersen wel even wassen". „Waar komt ge vandaan? vraagt de soldaat. Kleine Toemai lacht, luid: „Kent ge me nog niet... O, hoor die Kala Nag nu toch eens En wég is Kleine Toemai. Als een haas zo snel schiet hij de stal len in en duikt weg in een don kere hoek. „Akelig, ongehoorzaam beest," hoort hij de snauwende stem van Singha. „Vooruitik zal U leren gehoorzamen." Kala Nag gromt van pijn en Kleine Toemai weet daaruit dat Singha weer bezig is het dier met zün prikstok te mishandelen. Langzaam verwüderen zich kort daarna Singha's voetstappen. „Kala NagHier is Kleine Toemai", fluistert Toemai. „O... wat heb ik U gemist... Kala Nag." Kleine Toemai komt te voor- schün en onmiddellük grüpt een lange, warme slurf hem om zün middel. De palen, waaraan Kala Nag staat vastgebonden, wiebe len van de onrustige, logge poten. Tranen van vreugde springen Kleine Toemai in de ogen, maar plotseling is het alsof zün hart blijft stilstaan. Een stallantaarn duikt in het duister op en nog voor Kleine Toemai kan weg vluchten klinkt Singha's spotten de stem: „Weldaar hebben we die kleine ongehoorzame vlieg ook weerKom maar eens mee, jongetje. Er zal niet veel goeds voor U opzitten De voornaamste wijzigingen speelden zich af in de sector voeding, waarvoor het indexcijfer daalde van 129 naar 124. Binnen deze groep vertoonde het index cijfer voor de verse groenten een belangrijke daling, terwijl voorts bij koffie, margarine en vlees hoofdzakelijk rundvlees) een kleine daling werd waargenomen. Het indexcijfer voor fruit daar entegen vertoonde ccn lichte stij ging. Buiten de voedrngssector trad een stijging op van de index cijfers voor bloemen cn voor vaste brandstoffen (winterprij- zen). Ook het indexcijfer voor kleding en schoeisel vertoonde een stijging en wel van 86 tot 88, wat vrijwel geheel voor rekening komt van de kleding. Dit houdt verband met de overgang van rle zomerkleding op de winterkle- ding. De wintorkleding is n.l. ten opzichte van de basispcriode 1951 minder sterk gedaald dan de zomerkleding Vergelijkt men het indexcijfer voor kleding met dat voor de overeenkomstige maand van 1958 dan is er slechts sprake van oen lichte stijging en wel van 1 punt. VRIJDAG 23 OKTOBER. TERNEUZEN: Jeugdgebnuw, Kerkhoflaan, 7.30 uur: Kra mer's grote Philipsshow. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Dracula". WE5TDORPE: Gemeentehuis, 11 uur: Reconstructie Stroo- dorpeweg te Stroodorpe. ZATERDAG 24 OKT. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Dracula". Concertgebouw, 8 u.: „Meis jes zonder kamer". Zuidersportpark, 4.00 uur: Tern. Boys IWolfaartsdijk I. SPUI: Terrein Spui, 3.30 uur: Spui I—Veere I. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „De ondergang van de Titanic".

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 9