DE MENS IN DE RUIMTE Sport Oostenrijkers zwierven stelend door Europa Rechtszaken Eric de Noorman - Het recht der lange lansen DE VRIJE ZEEUW |W®S Zelfs de man kijkt naar mantels, japonnen de en charmante najaarsmodellen mantelcostuums van VISSER-KOOLE die voor iedere vrouw het geheim bevatten van ware élégance. VOETBAL Vrijdag 23 okoher 1959 Pmfit» S NIETS BELET ONS MEER HET HEELAL TE BEREIZEN, ALLEEN DE LANDING MOETEN WE NOG LEREN door W. VOGT Nu de eerste fase van ruimte-onderzoek met behulp yan instrumenten in onbemande raketten haar bekroning gevonden heeft in het raken van de maan, zal weldra jde bemande ruimteraket volgen. Het bereiken van de maan heeft aangetoond, dat er faketbrandstoffen zijn, die in korte tijd voldoende ener gie opleveren om geheel aan de greep van de zwaarte kracht van de aarde te ontkomen. De nuttige last, die buiten de greep van die zwaartekracht kan worden ge bracht, is al groot genoeg om één of twee mensen te kunnen bevatten. Onderzoekingen op de grond met nagebootst gewichts verlies, hebben geen uitkomsten opgeleverd, die er op [wijzen dat mensen niet zonder de werking van de zwaar tekracht kunnen leven, of dat zij een tijdelijke verdric- pf verviervoudiging van de zwaartekrachtwerking tijdens het afschieten en de eerste aanloop van de raket niet gouden kunnen uithouden. Metingen verricht door de tot dusver gelanceerde Spoetniks en Explorers hebben aangetoond, dat 't met stralings- en meteoorgevaren wel zal loslopen. Ook tegen warmte en koude-excessen in de ijle wereldruimte kan men zich beveiligen. Navigatie nog vraagstuk Niets belet ons dus meer om fp beginnen met de proef van de bemande raket, waarvoor de vrijwilligers al worden opgeleid. Het zou mogelijk zijn een be mande raket naar de maan te Sturen, maar aangezien het vraagstuk van het veilig landen op de maan en het leven óp de maan nog niet is opgelost, om maar te zwijgen van het weer terugkeren van de maan naar de aarde, zou zulk een poging de dood betekenen van de rfiimtereizigers. De volgende fase zal dus be staan in het leren navigeren in de ijle ruimte en het leren lan den op de aarde. Tot die fase behoren het op- Stijgen van bemande ééntraps- ïaketten tot. hoogten van enkele honderden kilometers, die met behulp van parachutes of vleu gels landen. Vervolgens meer- traps-raketten. die even buiten de aardatmosfeer, een aantal rondjes om de aarde zullen be schrijven en met behulp van remraketten en de luchtweer- stand die de atmosfeer biedt, beheerst en veilig op de aarde kunnen terugkeren. Is er vol doende geoefend, dan pas zal er sprake kunnen zijn van een ver der doordringen in het heelal. Maar niet eerder of er moet een oplossing gevonden worden voor het „tanken" in de ruimte. Vreemde besturing Is het eenmaal zo ver, dan moet men beschikken over een korps kapiteins en stuurlieden op de „grote ruimtevaart". Zij moeten op z'n minst in hun ruimteschip hun positie kunnen bepalen, hun koers kunnen hou den, hun snelheid kunnen me ten. Maar hoe moet dat zonder steunpunten op de wal, zonder kompas (want er is natuurlijk geen aardmagnetisme meer werkzaam om het te richten) en natuurlijk zonder loglijn? Daar staat tegenover dat de ruimtekapitein nooit last heeft van ondiepten, mist of slecht zicht. Aan de waarneming van de sterren heeft hij wel wat, maar lang niet zoveel als bij een plaatsbepaling op aarde. Hij moet het hebben van zijn waarnemingen van de zon en de planeten. Daarbij zal een nog samen te stellen „almanak voor ruimtevarenden" zoals er nu een almanak voor zee varenden bestaat hem tabel len leveren, waarin de posities van de planeten op alle gewen ste tijdstippen voorkomen. Wat is nu zijn snelheid Maar nu komt er iets geks. De kapitein heeft geen loglijn, Geen fantasie meer Is die oplossing er en er ls geen twijfel aan of zij zal in een paar jaar worden gevonden dan eerst kan er aan worden gedacht om de maan te gaan verkennen. Als iemand kans ziet één of twee rondjes om de maan te draaien en dan weer koers terug te zetten naar de aarde, boordevol met weten schap van wat hij gezien heeft en wat de instrumenten aan boord hebben opgetekend, be schikken wij over de nodige kennis om de „kolonisatie" van de maan voor te bereiden. Het inrichten van een neder zetting op de maan, met even grote mogelijkheid om te repa triëren als nu de emigrant, naar Australië bezit, behoort niet tot de fantasieën. Maar voor het zo ver is zal men niet zonder schade wijs ge worden zijn. want hij vaart in het niets. Stel voor dat hij daarom met zijn radio naar de aarde seint: „Wilt u mijn snelheid even me ten". Hetzelfde vraagt, hij aan we nemen nu eenmaal nog maar een verdere sprong in de toekomst aan waarnemers op Mars. De aarde meldt hem na enkele seconden: „U beweegt u met een vaart van 13584 km per uur van ons af". Mars daaren tegen seint: „U komt met een vaart van 20.690 km per uur naar ons toe". Andere planeten melden weer andere getallen. Alle opgaven zijn juist.... wel ke moet de kapitein geloven? Geen twee punten in het zon nestelsel zijn immers in rust Alles beweegt. Toch heeft hij wel veel aan de gecombineerde gegevens en zonder radio en ra dar zal hij het zeker niet kun nen stellen. Onderweg moet hij zijn koers kunnen corrigeren met behulp van stuur-raketjes. Deed hij dat niet. dan zou hij, omdat de vlakken van de Venus- en Mars- banen welke planeten nu eenmaal, na de maan, ons het meest interesseren een hoek met het vlak van de aardbaan maken van resp. 3,4 en 1,9 gra den, zijn doel kunnen voorbij schieten. Die paar graden verschil ko men óns onbeduidend voor, maar vanwege de enorme af standen die in het geding zijn, veroorzaken zij bij veronacht zaming van de nauwkeurigheid, een afwijking van het doel van 800.000 km! Praten duurt lang Nog een vervelend ding is er waar ruimtevaarders mee te maken zullen krijgen en waar voor geen oplossing bespeurbaar is. Telefonische conversatie (per radio) zal, wanneer 't om grote afstanden gaat, onder de beper king komen van de eindige snel heid van reizen van het licht. Bij de conversatie aarde-maan in de toekomst, zal dit ver schijnsel al lastig genoeg zijn, want als de piloot iets tot de man in de maan gezegd heeft, zal hij 2,5 seconden moeten wachten voor het antwoord komt. Dat is misschien nog te doen; maar gaat 't om werke lijke interplanetaire conversa tie, dan maakt de benodigde reistijd der klanken ieder ge sprek onmogelijk. Er zijn dus genoeg problemen die nog op een oplossing wach ten, nadat de eerste mens een toertje door de ruimte heeft ge maakt en veilig op aarde is ge land (Nadruk verboden.) DE VERENIGDE NATIES en de ONTWAPENINGS VOORSTELLEN Vernomen wordt dat de Wes terse mogendheden de Sowjet- Unie polsen over een gemeen schappelijk voorstel in de alge mene vergadering der Verenigde Naties om alle ontwapenings voorstellen, die aan de assem blee zijn voorgelegd ter bespre king in het debat, over interna- tioale aangelegenheden, te doen behandelen door de nieuwe commissie van tien landen, die in 1960 te Genève haar beraad slagingen over het ontwape- ningsvraagstuk zal aanvangen. Onder deze voorstellen bevin den zich Chroesjtsjefs suggestie om tot volledige en algehele ontwapening over te gaan en net, plan van de Britse minister van Buitenlandse Zaken Sel- svyn Lloyd, dat voorziet in ont wapening in drie stadia. DE TAFT-HARTLEY- ,WET James Mitchell, de Ameri kaanse minister van Arbeid, heeft donderdag gezegd, het plan te hebben opgevat om wij zigingen voor te stellen in de Taft-Hartley-wet waardoor de regering vroegtijdig kan ingrij pen in arbeidsgeschillen. Mitchell wil de federale dienst voor bemiddeling en verzoening het recht geven, de president te verzoeken om een commissie van onderzoek in te stellen op elk tijdstip tijdens het bemidde lingsproces, misschien zelfs nog voor het begin van een staking. Mitchell, die voor de televisie sprak, zei. dat op het ogenblik de president de bevoegdheid mist om een dergelijke commis sie te benoemen voordat de si tuatie is geuroeid tot een na tionale noodtoestand. De Rotterdamse vreemdelin genpolitie heeft woensdagavond bij een routine-onderzoek twee Oostenrijkers aangehouden, om dat een van hen in zijn paspoort had geknoeid. Bij een nader on derzoek bleek men een goede vangst te hebben gedaan. Beide mannen, de 29-jarige F. P., die zich beeldhouwer en privé-detec- tive noemde, en de 20-jarige H. F., die zich voor kelner uitgaf, hebben geruime tijd door West- Europa gezworven, stelend uit musea en van tentoonstellingen. Van hun daden werd de eerste tip opgelicht, toen de politie bij het bagage-onderzoek onder an dere een antiek Italiaans wand bord ter waarde van ƒ4500, aantrof en er voorts een verguld zilveren borsteltje en dito schaal tje tot een gezamenlijke waarde van 10.000,een zilveren ser vetring en een kleine zilveren dolk in vond. Deze kostbaarheden bleken uit het Haagse gemeente museum afkomstig te zijn. Het borsteltje en schaaltje maken deel uit van een toiletgarnituur dat 60.000,waard is. Naar hun zeggen hadden de mannen de Oostenrijkse nationa liteit en waren zij, na uit Zwit serland gezet, te zijn, in verschei dene V/est-Europese landen an tieke olielampen gaan verkopen. Dit leverde echter weinig op en zo zouden zij tot het stelen uit musea en exposities gekomen zijn. In België hebben zij een veroordeling tot vier jaar gevan genisstraf uitgezeten, na betrapt te zijn op diefstal van een gou den horloge uit een museum te Leuven. Toen ze vrijkwamen werden ze het land uitgezet. Zij vervolgden hun strooptochten via Keulen, Hamburg, Kopen hagen, Stockholm, Malmö, Bre men, Hannover, Berlijn en Dus- seldorp. De Deense politie zoekt de Oostenrijkers o.a. wegens diefstal van een antiek pistool. De Nederlandse douane heeft de mannen een keer bij de grens tegengehouden, omdat ze te wei nig geld bij zich hadden. Later, op 6 oktober j.l„ was dit euvel verholpen en mochten ze het land wel binnen. Ze reisden in een ruk door naar Amsterdam en verkochten daar twee Meiss- ner porceleinen beeldjes van on bekende herkomst voor 220 per stuk. Wat ze verder tussen 6 en 19 oktober in Nederland hebben uitgespookt is nog niet achter haald, maar de Rotterdamse vreemdelingenpolitie kreeg ze goed gekleed en met 800 con tanten op zak op het bureau. Ze wilden de uit het Haagse ge meentemuseum gestolen goede ren in Engeland verkopen. VERKLARING VAN DEENSE AMBASSADEUR De Deense ambassadeur in de V.S. heeft woensdagavond in San Fransisco verklaard, dat de wereld het ontwapeningsplan van de Russische premier Chroesjtsjef een kans moet geven. „Wij geloven dat de Sowjets het ernstig menen als zij zeggen, vrede te willen", al dus graaf Kield Gustav Knuth- Winterfeldt in een persinter view. „Waarom zou Rusland denken aan een zeer riskante oorlog, het heeft te veel pro blemen van binnenlandse aard". Volgens de ambassadeur zou Denemarken uiteindelijk zijn standpunt wijzigen en toestaan, dat bases voor kernwapens op zijn gebied worden gevestigd. „Wij menen, dat dergelijke in stallaties voor de Sowjets een provocatie zijn. Maar onze hou ding zou kunnen veranderen als de internationale toestand veel ernstiger wordt". (Advertentie) HAMEAGELSlEEHü België vermindert militaire uitgaven wegens steun aan Kongo De Belgische minister van Financiën, J. van Houtte, heeft aangekondigd, dat België in verband met de financiële steun, welke het aan Kongo verstrekt, zijn militaire inspan ning moet herzien. De minister van Landsver dediging, de heer Gilson, heeft intussen verklaard, dat de be groting van zijn ministerie door de kabinetsraad met een be drag van 500.000.000 Belgische frs. (37.500.000 gulden) is be snoeid. De totale uitgaven voor 1960 bedragen thans 21,4 mil jard. Minister Van Houtte zei nog, dat België zich ervan bewust is, dat het, wanneer het de no dige offers brengt om een ge zonde economie en sociale toe stand in het hart van Afrika te handhaven, aan de zaak van de wereldvrede en van de verdedi ging van het westen een bij drage levert, die tenminste zo veel waard ls als zijn militaire inspanningen. „Die militaire inspanning zal dus, met rechten reden, moeten worden herzien", zo voegde hij hieraan toe. België's steun aan Kongo zal in 1960 ongeveer B.fr. 5 miljard bedragen. De kwestie-Rosario De gezaghebber van Curacao heeft de heer Rosario donder dag toegang tot de vergadering van het bestuurscollege gewei gerd op grond van het raadsbe sluit van maandag. De sterke arm kwam er aan te pas. Hier uit blijkt dat de gezaghebber niet voornemens is het besluit voor schorsing bij de gouver neur voor te dragen zodat de kans op vernietiging van het raadsbesluit is vervallen en Ro sario definitief ex-gedeputeerde is. Amerikaanse staalarbeiders behoeven nog niet aan het werk Een federaal hof van beroep heeft het gerechtelijk bevel op grond waarvan de stakende staalarbeiders in Amerika het werk moesten hervatten, voor onbepaalde tijd opgeschort. Het nam dit besluit naar aanleiding van het protest van de vakbond tegen het gerechtelijk bevel tot werkhervatting. De bond vindt dit bevel ongrondwettig. (Advertentie.) Twintig mille verduisterd Een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden met aftrek heeft jhr. mr. F. A. Groeninx van Zoelen, officier van Justitie bij de Rotterdamse rechtbank, donderdagmorgen geëist tegen de 36-jarige procuratiehouder-ad junctdirecteur J. A. uit Schie dam. Deze stond terecht, omdat hij in de afgelopen jaren 20.000 ten nadele van zijn werkgeefster, een hijs- en hefwerktuigenfa- biek te Schiedam, zou hebben verduisterd. Verdachte bekende. Hij was begonnen een bedrag van vijf duizend gulden weg te nemen voor het kopen van een eigen huis, zo vertelde hij. Daarna nam hij voor zichzelf weer geld op, nu voor het aanschaffen van een auto. Hij werd bijna niet gecon troleerd. Verdachte had nog ge tracht het tekort, dat tenslotte volgens zijn eigen opgave tot twintig mille was aangegroeid, weg te werken. Van een hoogst bedenkelijk ge brek aan controle sprak de of ficier, die erop wees, dat ver dachte het volledige vertrouwen genoot. Hij achtte de verduiste ring bewezen. De feiten vond de officier te ernstig voor een ge combineerde straf. Mr. D. A. Slager uit Rotterdam, verdachte's raadsman, wees er op, dat zijn cliënt onder moei lijke omstandigheden was opge groeid. Hij was een ,,3treber'. Hoewel het aandelenkapitaal van een ander was, was A. in feite het bedrijf, zo vervolgde pleiter. Ook hij had het over het gebrek aan controle. De zaak maakte een behoorlijke winst en dat was aan zijn cliënt te danken. Mr. Slager vroeg een gecombineerde straf. Zijn cliënt zeg zijn fouten wel in en verdere correctie acht te de raadsman dan ook niet nodig. Uitspraak op 5 november a.s. Koopman gaf zich uit als rechercheur De officier van Justitie bij de rechtbank te s-Gravenhage, mr. J. C. Maris, heeft donderdag morgen een gevangenisstraf van één jaar en negen maanden en ter beschikkingstelling van de regering gevorderd tegen de 55- jarige koopman Thomas H. uit 's-Gravenhage, die zich zou heb ben schuldig gemaakt aan op lichting. De koopman, die zich als rechercheur uitgaf, had een dame opgelicht voor ongeveer 6500,Hij kwam op een zon dagmiddag tegen zessen bij haar op bezoek met een vervalst voet balpoolformulier. Hij had die middag naar de voetbaluitslagen geluisterd en de juiste uitslagen in een kolommetje ingevuld. Om zes uur verzocht hij de vrouw naar de nieuwsberichten te luis teren om zijn uitslagen te con troleren. Hij toonde zich verrast en verheugd gewonnen te heb ben. De prijs zou zeker wel 60.000,bedragen. Hij zat toe vallig krap. Of hfi niet van haar kon lenen? De vrouw, ook ver heugd over zijn geluk, gaf hem ruim 6000,Later lichtie de man nog een kennis op. Hij gaf zich weer uit als rijksrecher cheur. Hii vertelde ongeveer 10.000,te goed te hebben van bet rijk aan salaris en ziektekos ten. Hij leende nu 2500,—. De koopman is al eerder wegens op lichting veroordeeld. De verdediger, mr. L. 'Stellwa- gen uit Leiden zeide dat een zware straf de koopman mogelijk nog op het betere pad zou kun nen brengen, maar hu meende bezwaren te zien in een terbe schikkingstelling van de regering. De rechtbank zal over veer tien dagen vonnis wijzen. Westduitse perscommentaren op De Gaulles politiek De Westduitse pers heeft don derdag veel aandacht besteed aan het standpunt van de Franse regering ten aanzien van de voorgestelde topconfe rentie en aan de berichten over een ontmoeting tussen presi dent De Gaulle en premier Chroesjtsjef. Over het algemeen ziet men in de wens van Frankrijk om de topconferentie pas in het ko mende voorjaar te houden, een streven naar meer prestige, wat verkregen zou kunnen worden door een conferentie tussen president De Gaulle en premier Chroesjtsjef. De Gaulle zou hiermee op één lijn willen ko men te staan met president Eisenhower en premier Mac- Millan, die eerder met de Rus sische leider van gedachten hebben gewisseld. De socialistisch-gezinde „Neue Rheinzeitung" spreekt in dit verband van het „bijna patho logische complex om voortdu rend de wereld aan het bestaan van Frankrijk te herinneren". De regeringsgezinde „General- Anzeiger" noemt De Gaulle „de rem". Volgens de onafhankelijke „Der Mittag" is Londen ge schokt en boos over De Gaulles houding, terwijl Washington verbaasd zou zijn. Het blad op pert de mogelijkheid dat De Gaulle zal trachten buiten zijn bondgenoten om tot een ak koord met Chroesjtsjef te ko men. De houding van het Franse staatshoofd bevestigt, dat hij een moeilijk man is, al dus de eveneens onafhankelijke „Die Welt". Dit blad acht het niet uitgesloten, dat Frankrijk het uitstel wenst om als atoom- mogendheid aan de topconfe rentie te kunnen deelnemen. Winogradof bij Couve de Murville De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Couve de Murville, heeft donderdagmor gen een onderhoud gehad met de Russische ambassadeur in Parijs, Winogradof. De Rus zei na afloop van het onderhoud, dat zijn gesprekken met de Franse leiders hoofdza kelijk gehandeld hebben over de topconferentie. Hij voegde hieraan toe dat de Russische regering akkoord gaat met het voorstel van Eisenhower om op het einde van het jaar een top conferentie te houden. Nadere bijzonderheden over het onderhoud konden niet ver kregen worden. (Advertentie.) 1. De zwarte klip verdwijnt lang zaam uit het gezicht, als Eric's schepen en die van Aranrod's oom na hun belevenissen met de strandjutters koers zetten in zuidelijke richting. De schurkach tige strandjutters hebben hun straf te pakken; Aranrod en haar mannen zijn weergevonden en nu rest nog de taai; Axe en zijn krij gers te bevrijden uit handen van het wrede Pictenopperhoofd, Grimtan Cathl&n. De Noorman heeft zijn plan al klaar. Eenmaal uit het gezicht van de strandjutters, keren hij, Aranrod, Bolan, Svein, de hond Wolf en twee scherpschutters terug in de roeiboot naar de burcht in het moeras om daar de komst af te wachten van Grim- tan's krijgers, die éénmaal in de maand de gevangenen en de duit, die de strandjutters gemaakt heb ben, in ontvangst nemen. Door deze krijgers te volgen, zullen zij vanzelf de plaats, waar Axe is heongevoe-d, vinden. Eenvoudig als het lijkt, is het oen levensgevaarlijk plan, dat Eric sterk afgeraden wordt door Aran rod's oom, die de vreselijkste ver halen weet te vertellen over Grim- tan's wreedheden. Maar de Noorman laat zich niet van de wijs brengen en zo komt het moment, dat de zes afscheid nemen van de vloot, die de reis voortzet naar het gebied van Aran rod's oom. Hoofdschuddend staart de baar dige hoofdman het roeibootje na., en de bange gedachten, die hij koestert, zullen helaas maar al le gauw bewaarheid worden BOERDERIJ AFGEBRAND Te elf uur is gisterochtend 'n felle brand uitgebroken in de kapitale boerderij van de heer C. van Diepen aan de Veenhuizen- weg te Heer Hugowaard. Een hoeveelheid hooi van 40 ton, 't grootste gedeelte van de inven taris der boerderij en de inboe del ging verloren. De boerderij zelf brandde geheel uitslechts het aangrenzende woonhuis bleef gedeeltelijk intact. De ka mers liepen ernstige waterscha de op. Het vee van boer Van Diepen was in de wei. De brand is vermoedelijk ont staan door een vonk uit een las apparaat van een smid, die in de boerderij werkzaamheden verrichtte. De boerderij was ge deeltelijk verzekerd. De brandweer van Heer Hu gowaard slaagde er tenslotte in het vuur met 6 stralen te doven. STOFFELIJK OVERSCHOT GEVONDEN In een sloot te Hattemerbroek (gemeente Oldebroek), vlak bij de nieuwe rijksweg ZwolleWezep, is woensdagmorgen omstreeks kwart over acht het dode lichaam van een jonge vrouw gevonden. Het bleek te zijn de 27-jarige mejuffrouw L. A. Neevel, gebo ren in Dinxperlo en sinds enige maanden als verpleeghulp werk zaam in een Hervormd rusthuis in Nijkerk. Op het stoffelijk over schot, dat voorover in het water lag, werden geen sporen van ge weldpleging aangetroffen. De politie te Wezep stelt een uitge breid onderzoek in. Het onderzoek heeft uitgewe zen, dat de jonge vrouw niet ten gevolge van een misdrijf is over leden. Het slachtoffer, dat aan zwaarmoedigheid leed, heeft naar worden aangenomen, een te grote dosis van een kalmerend of slaapmiddel ingenomen en moet daarna in versufte toestand te water zijn geraakt. KNVB-toto schenkt sportbonden ruim driekwart miljoen Nadat de bestedingscommissie van de KNVB-toto reeds eerder in Incidentele gevallen bedragen uit de opbrengst van de toto aan Nederlandse sportbonden ter be schikking ha<l gesteld is thans het punt bereikt, waarop aan alle Nederlandse sportbonden een deel van de opbrengst ter be- schikking kan worden gesteld. Een bedrag van 771.625 gulden wordt thans onder de bonden verdeeld. Binnen enkele weken zal nog een bedrag van 73.105 gulden ter beschikking komen. De tot nu toe verstrekte sub sidies bedragen een totaal van 307.672. Onmiddellijk na de start van de KNVB-toto in februari 1957 is een begin gemaakt met het reserveren van middelen om ten minste 1 redelijk uitgerust sport- centum binnen afzienbare tijd te kunnen stichten. Gebleken is, dat voor de verwezenlijking van dit plan zo'n grote som nodig is. dat er enkele jaren mee gemoeid zul len zijn. In totaal heeft de toto- bestedingscommissie voor het sportcentrum reeds een bedrag van ruim 2.702.000 gereser veerd. Dit ls 10.82 procent van de totale inleg, die sedert het be gin van de KNVB-toto een be drag van 24.980.104,75 bedraagt. Van deze kleine 25 miljoen gulden aan inleggelden heeft de KNVB al ruim negenenhalf miljoen (38.16 procent) aan prij zen uitgekeerd. De KNVB-ver- enigingen ontvingen ƒ9.851.173,- (39.44 procent), de afdelingen ƒ610.035,- (2,44 procent). OM DE EUROPESE VOETBALBEKER VOOR CLUBS De voetbalwedstrijd tussen de Deense kampioen Boldklub 1909 en Wiener S.K. voor de achtste finales van de Europese voetbal- beker voor clubs, die te Kopen hagen werd gespeeld, is geëin digd in een 30 zege voor de Oostenrijkers. Bij de rust was de stand 0—0. REAL MADRID— JEUNESSE SCH 7—0 Real Madrid heeft in de eerste wedstrijd van de achtste finales van het Europese bekertournooi voor clubs te Santiago met 70 gewonnen van Jeunesse Esch. Bij de rust was de stand 30. De ontmoeting werd bijgewoond door circa 80.000 toeschouwers. IFK-GOETEBORG—SPARTA OP 5 NOVEMBER De tweede wedstrijd voor de achtste finales van de Europese voetbalbeker tussen Sparta en IFK Göteborg zal op donderdag 5 november a.s. te Göteborg worden gespeeld. Zoals bekend wordt de eerste ontmoeting zondag a.s. op het Sparta-terrein te Rotterdam ge houden.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 7