9 HOUD HET OOG oe oe wee.' Houd de weg in het (goede) oog Kunstplaneet door verste punt Radio en Televisie Imponerend autonieuws uit het land van de rijzende zon Vliegtuigen boven Havanna beschoten Pagina 10 DE VRIJE ZEEUW Het oog op de weg Om een goede automobilist of motorrijder te zijn, dient men veel kwaliteiten te bezitten. Een goed gezichtsvermogen is er één van. Met slpchte ogen verkeert men ongetwijfeld in een nadeli ge positie. Bestuurders van mo torvoertuigen handelen onver antwoordelijk, wanneer zij rijden zonder er voor te hebben ge zorgd, dat hun gezichtsvermo gen zo goed mogelijk is gecorri geerd. Een blinde kan geen auto be sturen. Maar oogartsen en opti ciens weten uit ervaring, dat slechts een deel der mensheid een volmaakt of bijna volmaakt gezichtsvermogen bezit. Zeer velen hebben meer of minder ernstige visuele gebreken. Er zijn mensen, die over een geringe peripherische visie be schikken, hetgeen wil zeggen dat zij moeilijk iets kunnen waarne men, dat niet in het middelpunt van hun gezichtsveld ligt. Zij hebben langer tijd nodig om een voor hen liggende oppervlakte te verkennen. Zo lang het verkeer niet sneller ging dan een paard kon lopen, had men daarvan weinig last. De moderne auto schiet met een snelle vaart op zijn doel af. De voetganger met geringe peripherische visie zal het gevaar later, soms té laat, bemerken. Aan dit gebrek lijden de automobilisten zullen minder snel een gevaarlijke situatie kun nen beoordelen of aan zien ko men. Het is zeer waarschijnlijk, dat de oorzaak van veel onge lukken hierin moet worden ge zocht. Een andere gevaarlijke cate gorie automobilisten vormen de lijders aan nachtblindheid. In het algemeen is een waarschu wing voor het z.g. „grijze uur" niet overbodig. Bij de overgang van het zien bij daglicht naar het geheel anders geaarde zien bij schemering, doen zich veel vuldig storingen in het gezichts vermogen voor. Het aantal ver keersongevallen in het „grijze uur" is opmerkelijk groot. Bij langzaam of onvolledig aanpassingsvermogen der ogen, levert het zien in duisternis moeilijkheden op. Het nachtblin- de oog is tijdelijk een waarde loos orgaan, dat soms bijna een uur nodig heeft om aan het don ker gewend te raken. In uitzon derlijke gevallen kan zelfs vol ledige nachtblindheid optreden. Het riskante „snijden" dat men herhaaldelijk langs de weg kan waarnemen, vindt vaak zijn oor zaak in een gebrek aan diepte waarneming. In ons land worden aan éénogigen rijbewijzen afge geven. Terecht of ten onrechte? Een éénogige mist het diepte beeld. Hij is niet in staat om een afstand juist te bepalen. Daar door wordt, op een weg met tegenverkeer, het passeren van vóór hem rijdende auto's gevaar lijk. De éénogige is niet in staat de afstand tot de tegenligger te schatten; hij moet dus de uiter ste voorzichtigheid betrachten. Er zijn echter ook mensen, die over twee ogen beschikken, waarvan er één bijna niet „mee doet". Voor hen geldt precies hetzelfde. Bij de keuring van militairen ontmoeten de oogart sen steeds een opvallend hoog percentage dat met één oog niet of slecht blijkt te kunnen zien. Gelijkheid van het linker en rechter oog komt slechts zeldefl voor. Iedere automobilist loopt het gevaar van verblinding. Zonver- tVST BETEKENEN OE STREPEN OP ONZE WEGEN 2 Ononderbroken strepen naast elkaar: hef verkeer in beide richtingen mag de strepen niet overschri iden Ononderbroken streep en blokstreep naast ■Ikaar: het verkeer am de zijde v.d onpnder- -oken streep mag deze nier oversein kien Blokstreep: het verkeer lp beide nchtinger mag deze streep overschrijden pfPli Russische uitnodiging voor Gronchi? De Sowjet-Unie heeft de Ita liaanse regering gepolst met de vraag of president Gronchi een uitnodiging zou willen ontvan gen om in de komende weken een officieel bezoek aan Mos kou te brengen, zo heeft een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Rome verklaard. blinding kan men voorkomen met gepolariseerde filterwer king. Daardoor verdwijnt de hin derlijke glim werking op de weg; het glimlicht wordt praktisch ge heel geabsorbeerd. Daarom is hrt zo nuttig, dat iedere automobi list zorgt steeds een zonnebril in zijn wagen te hebben. Vijf hoofdkenmerken van het gezichtsvermogen zijn voor het besturen van motorrijtuigen van belang; de gezichtsscherpte mét of zonder bril; de grootte van het gezichtsveld; het aanpas singsvermogen in de schemering en de duisternis; het kleurwaar nemingsvermogen; het vermogen om afstanden te schatten. In medische en opticiënskrin- 1 Defecten van klcurwaarnc- mings/jn, donkeradaptie en ge zichtsveld, alsook een minder goed vermogen om afstanden te schatten, behoren aan de betrok kene bekend te zijn, opdat hij extra oplettendheid zal betrach ten. Alleen een buitengewoon ge ringe visus en een klein ge zichtsveld dienen als absolute bezwaren voor bestuurders van personenauto's, motorrijwielen en kleine vrachtwagens te gel den. Ten aanzien van chauffeurs van autobussen en zware vracht wagens lijkt het wenselijk de eisen hoger te stellen. De meeste optische fouten kunnen door een oogarts worden <C J- f gen bestaat daarom de mening, dat de „ogentest", zoals die voor het verkrijgen van een rijbewijs in Nederland Is ingesteld, on voldoende is. Anderzijds lijkt het wenselijk de eisen niet te hoog op te voeren, mits de weggebrui kers er van doordrongen zijn, dat een goed gezichtsvermogen een eerste eis is ter vermijding van ongelukken. opgespoord en in verreweg de meeste gevallen bestaat er een afdoend correctiemiddel voor. Het zou mogelijk zijn het aantal verkeersongevallen, dat direct met de gebreken van het ge zichtsvermogen verband houdt, belangrijk te verminderen, indien iedereen zich bewust was van zijn verantwoordelijkheid tegen over zichzelf en anderen. JAPANSE AUTO-INDUSTRIE BEGINT BELANGRIJK TE WORDEN Wanneer er sprake is van de automobielindustrie, dan denkt ieder daarbij altijd aan de Europese en Amerikaanse fabrieken, waar dagelijks lange rijen nieuwe auto's worden afgeleverd of tot in de verste uithoeken van de wereld verzonden. In de loop van de laatste zestig jaar heelt zich zowel in Europa als in Amerika een industrie gevestigd, die aan honderd-duizenden werk verschaft en die vooral na de 2e wereldoorlog snel in omvang is toegenomen. Maarook in andere delen van de wereld is men zich zij het dan nu nog op bescheiden schaal met de produktie van auto's gaan bezighouden. Ver schillende fabrieken uit Europa en Amerika hebben hun assem- blagebedrijven elders in de we reld gevestigd om zo snel en zo commercieel mogelijk te kunnen werken, maar daarnaast ook is men er in verschillende landen toe overgegaan zelf auto's te produceren. Zo vinden we tal van automo bielfabrieken in de landen ach ter het IJzeren Gordijn, w.o. ook in China. Argentinië heeft zijn eigen fabrieken, evenals Austra lië. DE RIJZENDE AUTO In dit verband mag vooral de activiteit van Japan niet over het hoofd worden gezien. Vocjal nu er van Japanse zijde al het mogelijke in het werk wordt ge steld om vaste voet te krijgen in die landen, waar tot voor kort nog uitsluitend auto's uit Ame rika en Europa werden gebruikt en nu er zelfs naar mogelijk heden wordt gezocht om buiten Japan tot de vestiging van as semblagefabrieken over te gaan, blijkt duidelijk dat het land van de rijzende zon ook probeert een woordje mee te spreken met zijn rijzende auto-industrie. Het is precies twee jaar ge leden, dat op de automobielten toonstelling te Parijs een Japan se auto verscheen, uitsluitend met het doel de reacties van het publiek te peilen en na te gaan of de Europese markt al rijp was om deze produkten te ontvangen. Sindsdien heeft Japan het aantal landen waarheen wordt geëxpor teerd, belangrijk weten uit te breiden. Tal van produkten van deze industrie vonden reeds hun weg in Afrika en het Midden- Oosten, terwijl ook de verschil lende Zuidoostaziatische landen en Zuid- en Midden-Amerika reeds geruime tijd tot de vaste afnemers behoren. „Leven en laten leven'' mag dan een oude en vooral ook zeer menslievende stelregel zijn, een feit blijft dat op bovengenoemde markten reeds een belangrijk deel voor de industrieën uit de Westelijke fabrieken verloren is gegaan. GEDUCHTE OPKOMST De Japanse industrie heeft een zeer snelle ontwikkelingsperiode doorgemaakt. Werden in 1950 nog slechts een goede 1500 per sonenwagens gebouwd, in 1958 was dit aantal reeds tot meer dan 50.000 gestegen en niets wijst er op, dat deze vooruitgang thans beëindigd is. Tellen wij de produktie van alle gemotoriseer de voertuigen dus ook de twee en de in Japan zeer po pulaire driewielers lezamen, dan komen we voor 1958 tot een totaal van bijna 740.000 een heden. tegen bijna 75.000 in 1950. Deze cijfers wijzen er niet alleen op, dat de industrie in Japan voortdurend in omvang toeneemt, doch hebben tevens tot gevolg dat er mogelijkheden moeten worden gevonden om de gereed gekomen produkten te kunnen afzetten. Op het ogenblik kost dat misschien nog niet heel veel moeite, maar als de produk tie stijgen zou. zou Japan wel eens een geduchte concurrent op de wereldmarkt kunnen worden. De kwaliteit van de Japanse pro dukten is zonder meer goed te noemen en ook de prijzen liggen in een vlak vooral wanneer nog meer kan worden afgeleverd dat zeker met dat van de auto's uit de andere landen kan meekomen. Het is noodzakelijk, de gang van zaken in de Japan se auto-industrie op de voet te blijven volgen. (Nadruk verboden.) CHESSMAN De Chileense kamer van af gevaardigden heeft woensdag met algemene stemmen besloten de president van het Ameri kaanse hooggerechtshof te ver zoeken te verhinderen dat Caryl Chessman wordt terecht gesteld. Britse Raad van Kerken over kernbewapening Op een bijeenkomst van de Britse Raad van Kerken in Lon den is het denkbeeld geopperd dat Engeland zou moeten over wegen zijn kernwapens onder gemeenschappelijke controle van zijn Europese bondgenoten te plaatsen, als die landen dan in ruil daarvoor ervan zouden af zien zelf dergelijke wapens te vervaardigen. De studiegroep van de raad die zich bezig houdt met de more le aspecten van de ontwapening en die dit denkbeeld lanceerde, verklaarde dat het Westen van de positie af moet waarin het eventueel in geval van een tota le oorlog als eerste dergelijke wapens zou kunnen gebruiken. Een onbeperkte vernietigings oorlog is onder geen enkele voor waarde gerechtvaardigd. Daar om moet het Westen zich ook minder baseren op het gebruik van kleine tactische kernwapens in geval van beperkte agressie en de benodigde afweerkrachten aanpassen aan wat bereikbaar is. Als dit vergroting van de defen sie-uitgaven met zich mee zou brengen, zou het Westen dat moeten aanvaarden als bijdrage aan de ontwapening op kernge bied, aldus de studiegroep. Boterinvoer in West-Duitsland Het Westduitse ministerie van Landbouw en Voedselvoor ziening deelt mede dat, sedert 13 oktober j.l. de gelegenheid tot invoer van boter uit alle landen die boter kunnen leve ren werd opengesteld, in totaal invoerlicenties zijn verstrekt voor 13.000 ton boter. Van deze hoeveelheid komen 6.000 ton uit de Verenigde Staten, 1000 ton uit Argentinië. 1500 ton uit Ca nada en 2600 ton uit Nederland, het restant komt uit andere lan den. Alle aanvragen tot invoer werden toegewezen. De prijzen voor een klein deel van de in te voeren hoeveelheid boter worden door het ministerie «'redelijk'' genoemd, doch voor het grootste deel van de aanbiedingen liggen de prijzen zo hoog, dat betwij feld wordt of de invoerlicenties wel ten volle zullen worden be nut. Italiaanse dorpelingen verhinderden vertrek van geestelijke De dorpelingen van Pizzolano nabij Salerno hebben woensdag hun parochiegeestelijke, Don Saverio Delia Mura, die naar een grotere parochie zou ver trekken, in de kerk opgesloten en de toegangen gebarricadeerd. De populaire geestelijke werd de oorzaak van een treffen tus sen politie en betogers die de wachtende auto van Don Save rio opnamen en in een schuur opsloten. De politie sommeerde de demonstranten uiteen te gaan en gooide, toen dit bevel geen succes had, traangasbom- men tussen de menigte, waar van velen met hooivorken wa ren gewapend. Nadat Don Saverio door het optreden van de politie was be vrijd verklaarde hij dat de be toonde aanhankelijkheid hem had doen besluiten in zijn paro chie te blijven en dat hij de aartsbisschop van Salerno zou vragen de nieuwe benoeming ongedaan te maken. Doodvonnissen in Lyon Een krijgsraad in Lyon heeff vier Algerijnen ter dood veroor deeld. Zij waren met twaalf an deren beschuldigd van gewa pende aanvallen op politieman nen in het gebied van Lyon. De andere beklaagden, van wie er twee bij verstek terecht ston den, kregen straffen variërend van levenslange dwangarbeid tot twee jaar gevangenisstraf. De beklaagden hadden gewei gerd zich te verdedigen, omdat het hof volgens hen niet be voegd was. De openbare aan klager zei evenwel in zijn requisitoir: „Deze mannen zijn gewone misdadigers, geen strij ders. De (door president De Gaulle) aangeboden „vrede der dapperen" was niet voor hen bestemd". Luchtafweergeschut nabij de Cubaanse hoofdstad Havanna heeft woensdag het vuur geopend op twee vliegtuigen die pamfletten uitwierpen bo ven de stad. De pamfletten wa ren tegen het regime-Castro ge richt. Zij waren ondertekend door de vroegere chef van Castro's luchtmacht, majoor Lanz, die naar de Ver. Staten is gevlucht nadat hij door de regering-Castro van verraad was beschuldigd. Hij verklaarde daar onlangs dat communisten zijn binnengedongen in het Cubaanse leger. Terwijl het luchtafweerge schut het vuur opende, stegen vliegtuigen van de luchtmacht op om de twee toesteilen aan te vallen. Later is medegedeeld dat er vier vliegtuigen waren, die een uur lang boven Havana heb ben gevlogen, zonder dat er iets tegen hen werd onderno men. Daarna stegen regerings vliegtuigen op, waarna de onbe kende toestellen weg vlogen. Een vliegtuig, dat boven het presidentiële paleis, in het cen trum van Havana, vloog, is door de luchtdoelartillerie in het paleis beschoten. De vliegtuigen vlogen zo laag over de stad, dat politie en mi litairen ze met lichte vuurwa pens beschoten. Ais gevolg van het verschij nen van de onbekende toestel len boven Havana vond één persoon de dood, terwijl er tien werden gewond. Het is nog niet bekend of de slachtoffers wer den veroorzaakt door afgewor pen vliegtuigbommen, of door Pantsjen Lama over Tibet De Pantsjen Lama die door communistisch China is aan gewezen als bestuurder van Ti bet, heeft op een massabijeen komst in Peking verklaard dat „de V.N. helemaal geen recht hebben zich te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van ons land". Volgens „Nieuw China" zei hij dat „de Ameri kaanse manoeuvre bij de V.N. om zich te mengen in de aan gelegenheden van ons land, het V.N.-handvest, ondergraaft, de koude oorlog bevordert en voorts verhindert dat de inter nationale spanning vermindert; dit kan alleen maar de naam van de V.N. nog meer bezoede len. Het Tibetaanse volk zal nooit zijn koers wijzigen naar aanleiding van het geschreeuw van de imperialisten. Wij zul len de revolutie in Tibet voort zetten ongeacht het gebrul van de imperialisten". verdwaalde kogels van Cubaan se politie of militairen. In de afgelopen maanden is het herhaaldelijk voorgekomen dat onbekende vliegtuigen bo ven delen van de provincie Ha vana verschenen. Het verschij nen van vier onbekende toestel len, op klaarlichte dag, boven Havana, dat geheel onverwachts plaats vond, is op dit gebied de grootste en gewaagdste presta tie geweest. De ziektebestrijding in communistisch China De hoofdredacteur van het Britse medische tijdschrift „The Lancet", dr. Fox, heeft woens dag te Atlantic City in de Verenigde Staten gezegd dat de Chinese communisten zeer veel succes hebben bij het voorko men van ziekten waardoor in acht jaar tijds het aantal sterf gevallen in Peking tot de helft is beperkt. Do Chinese communistische partij is waarschijnlijk de beste organisatie die er is, voor de voorlichting over hygiëne en de inenting van de gehele bevol king, aldus dr. Fox in een le zing voor de Amerikaanse vereniging voor volksgezond heid. Op het Chinese vasteland zijn echter nog ongeveer 360.000 beoefenaars van de klassieke Chinese geneeskunde, wier pa tiënten nog geheel en al versto ken zijn van de moderne medi sche behandeling. Het aantal sterfgevallen in Peking is van 1949 tot 1957 te ruggelopen van 14.1 tot 7,1 per 1000 en de kindersterfte van 117 tot 34 per 1000 levend gebore nen, aldus dr. Fox die een stu die heeft gemaakt van de volks gezondheid in communistisch China. Parijse kunstexpert vergat schilderij Een Parijse kunstexpert, Pierre Maurs. heeft woensdag op een politiebureau een schil derij opgehaald dat daar door een eerlijke vinder was ge bracht. Het schiderij, van de Seine -, dat de handtekening van de impressionist Claude Monet droeg, was nabij de Champs Elysees op straat aangetroffen. Maurs vertelde de politie dat hij met een groot aantal kapjes zijn huis was binnengegaan en het schilderij even had neerge zet om het weer vlug te gaan halen. Hij had dit echter verge ten en was pas later tot de ont dekking gekomen dat hij het schilderij kwijt was. Hij had het ontvangen voor een onder zoek naar de echtheid. Testament van Errol Flynit aangevochten De tweede echtgenote van dj overleden filmster Errol Flynn, Norra Eddington, en zijn zeven, tienjarige verloofde Beverly] Aadland hebben verklaard het testament van de overledene te zullen aanvechten. Flynn, wiens nalatenschap vol, gens bepaalde schattingen eert waarde heeft van vier miljoen dollar 15.400.000 guldon), heeft zijn fortuin in hoofdzaak nagelaten aan zijn derde vrouw, Patricia Wymore. Nora Edding, ton krijgt niets. Aan elk vaq haar dochters van twaalf en veertien jaar uit haar huwelijk met Flynn is een bedrag vaq tienduizend dollar toegekend ten bestrijding van de kosten van haar onderwijs. Ook Beverly Aadland, dia FJynn op vijftienjarige leeftijd leerde kennen, krijgt niets. Nora Eddington en Beverly Aadland verklaren dat er een testament van latere datum br. staat, waarin zij wel als begun, stigden worden genoemd. Weer onbekende duikboot ter hoogte van Argentinië waargenomen Een woordvoerder van de Ar. gentijnse marine heeft medeer. deeld dat eenheden van vlooi en luchtmacht opdracht hebben gekregen nasporing te verric'i. ten in de wateren langs Zuid, Oost-Argentinië, waar een Ar, gentijnse tankboot een onbe kende onderzeeër heeft waarge. nomen. Dinsdagochtend hebben, als gemeld. Argentijnse oorlogsbo. dems in hetzelfde zeegebied ge. vuurd op een onbekende, door hen tijdens vlootoefeningert waargenomen onderzeeboot. De waargenomen, onderzeeboot. De Argentijnse oorlogsschepen de aanval met dieptebommen voortzetten. Langelle te New York De Amerikaanse diplomaat Langelle, die op beschuidiein? van spionage uit de Sowjet-Unie is gewezen, is woensdagavond met zijn gezin per vliegtuig van Schiphol te New York aangeko men. Hij zei tot verslaggevers nooit te hebben gespioneerd. Zijn ont voering door Sowjet-agenten meende hij te moeten verklaren uit het feit dat hij over gehei me documenten en codes "op de Amerikaanse ambassade te Moskou ging. De 37-jarige diplomaat zei voorts dat hij het aantekenboek je dat de agenten bij hem heb ben gevonden, tevoren nooit had gezien. i Zoals U weet werd op 3 maart j.l. van de basis Cape Canaveral een ruimteraket, de naam Pionier IV dragend, met succes gelanceerd. Er zijn nu officiële gegevens vrijgegeven, zodat wij u thans het een en ander van dit eenzame onbemande ruimteschip, dat nu als een miniatuur planeet rond de zon wentelt, kunnen vertel len. Tot ruim 82 uur na de lan cering konden de radiosei- nen, uitgezonden door de niet meer dan 5,9 kg wegen de kunstplaneet, nog worden opgevangen; daarna niet meerOp dat moment be vond Pionier IV zich op een afstand van 651.200 km van de aarde en was ze de maan reeds ver voorbij, die toen het dichtst bij de aarde stond, d.w.z. 357.000 km van ons was verwijderd (de grootste afstand aardemaan be draagt 405.000 km). Ruim twee weken na de start bereikte ze het dichtst bij de zon liggende punt van haar baan (perigeum ge naamd), t.w. op een afstand ZATERDAG 24 OKTOBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Gewijde muz.; 7.30 Voor de kinderen; 7.40 Gram.; 7.45 Mor gengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.15 Gram., 8.50 Voor de huisvrouw; 10.00 Voor de kleu ters; 10.15 Gram.; 10.25 Pontifi cale Hoogmis; 12.15 Gram. (12.30 tot 12.33 land- en tuinbouw- meded.); 12.50 Act.; 13.00 Nieuws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Platen- niouws; 13.30 Lichte muz.; 13.50 Voor de jeugd; 14.00 Gram.; 14.20 .ustkron.; 14.50 Metropole ork.; 15.30 Voor de jeugd; 16.00 Gre goriaanse zang; 16.30 Instr. oct.; 16.50 Caus.;; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Lichte muz 18.15 Journa listiek weekoverz.; 18.25 Lichte muz.; 18.45 Vragenbeantw.; 19.00 Nws; 19.10 Act.; 19.25 Zang; 19.30 Radio Philharm. ork.: 20.20 Cau serie; 20.30 Quiz; 21.10 Pol caus.; 21.20 Gevar. progr.; 22.25 Boek- bcspr.; 22.30 Nws; 22.40 Jong - oud - eeuwig; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.23 Lichte muziek en rep.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram. en act.; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gr.; 10.00 Caus.; 10.05 Morgenw.; 10.20 Caus.; 10.30 Herhalingen uit ver schillende programma's; 11.35 Kamermuz.; ;12.0Q Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Hits aan de spits; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte muz.; 13.40 Sportnws; 14.10 Voor de jeugd; 14.45 Gram.; 14.55 Vragenbeant- woording; 15.10 Lichte muziek; 15.35 Lezing; 15.50 Radiokamer orkest; 16.40 Boekbespr.; 17.00 Jazzmuz.; 17.30 V/eekjourn.; 18.00 Nws en comm.; 18.20 Pianospel; 18.30 Muziekkiosk: 19.00 Artistie ke staalkaart; 10.30 Orkestconc.; 19.55 Caus.; 20.00 Nws; 20.05 Ge- var. progr.; 21.15 Wie is het?, quiz; 21.40 De Z 69, hoorsp.; 22.10 Oude gram.; 22.30 Nieuws; 22.40 Soc. comm.; 22.55 Lichte muz.;; 23.25 Dansmuz.; 23.55 Nieuw?. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gevar. muz.; 12.30 Weerber.; 12.34 Ge sproken aperitief; 12.45 Gram.; 13.00 Nws; 13.11 Muz. kaleidos- coop; 14.30 Journ.: 15.00 Accor- deonspel; 15.15 Vrolijke muziek; 15.45 Accordeonspel (verv.); 16.00 Gevar. muz.; 16.45 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Dagklapper en lit. kal.; 17.20 Gram.; 17.30 Vlaamse muziek; 17.45 Engelse les;; 18.00 Orkestconc. en koor; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gram.; 20.00 Orkestconc.; 22.00 Nieuws; 22.15 Amus. muz.; 23.00 Nws; 23.05 Gevar. muziek. Televisieprogramma's. NED. TV: 17.00—17.30 Voor de kinderen; 20.00 Journ. en weer- overz.; 20.20 Anno, journaal uit 19.16: 20.35 Gevar. progr.; 21.05 Jazzmuz.; 21.25 Filmprogr.; 21.50 Epiloog. VLAAMS BELG TV: Reporta ge Kunst-rolschaatsen; 17.00 tot 18.00 Voor de jeugd; 19.00 Progr. over rotten: 19.05 Postzegelrubr.; 19.20 Hengelrubr.; 19.35 Nieuws; 19.50 De week in beeld; 20.20 TV-feuill.; 20.45 Gevar. progr.; 22.30 Sportrep.; 23.00 Nieuws, van 147.520.000 km (de aar de is gemiddeld 150 miljoen kilometer van de aarde ver wijderd; haar kleinste af stand tot de zon bedraagt 147 en haar grootste 152 miljoen kilometer). Van dat moment af werd Pionier IV een kunstplaneet, omdat ze niet door vloog, maar een ellipsvormige baan om de zon ging beschrijven met als verste punt (apogeum) een afstand van 172.731.600 km tot de zon. Dit punt heeft ze verleden week bereikt en wel op 9 oktober. De theoretische afstand van perigeum tot apogeum is precies de halve baan, een afstand waarover Pionier IV bijna 203% dag heeft gedaan. Dit betekent dat onze Ameri kaanse kunstplaneet de hele baan om de zon in 406,95 dagen aflegt. Eventuele be woners op deze planeet moe ten er rekening mee houden, dat het jaar niet zoals hier op aarde 365 dagen duurt, maar bijna 1% maand lan ger. Er zij nog bij vermeld dat de gemiddelde snelheid t.o.v. de zon 104.230,4 km per uur bedraagt. BEROEP EN GEZONDHEID Er wordt veel gesproken over een verband tussen kanker en beroep, maar of zulk een verband wel be staat, is nog de vraag. Wel is het eigenaardig, dat velen, die een bepaald beroep uit oefenen, vroeg of laat ook aan bepaalde kankers gaan lijden. Een recent Duits onder zoek heeft o.a. aan het licht gebracht, dat van mensen werkzaam bij het boerenbe drijf 37 aan maagkanker en 17.9 aan longkanker (waarschijnlijk door de bui tenlucht zo laag gehouden) sterven. Daarentegen sterven personen in de handel werk zaam in 30 der sterfgeval len aan longkanker en in 19,3 "o aan maagkanker. Dit is bijna het omgekeerde van het percentage der sterfge vallen in het vorige voor beeld. Interessant is het, dat em ployés in de diverse admini stratieve beroepen opvallend zelden aan maag- en long kanker komen te lijden en dat leraren, onderwijzers en zielzorgers, die statistisch bekeken ook een lang leven mogen verwachten, betrek kelijk weinig last hebben van kanker in welke vorm ook. Stellen wij long- en maag kanker tegenover elkaar, dan is uit het Duitse onderzoek af te leiden, dat kanker aan de ademhalingsorganen meer voorkomt, d.w.z. een groter aandeel heeft In de sterfte cijfers, dan maag-darm kan ker. Zo gezien is het beroep van onderwijzer, leraar of predikant wel het gezondste. EET KONINKLIJKE GELEI Nog niet zo lang geleden konden wij in vele bladen lezen 'hoe goed „royal jelly" (koninklijke gelei) al niet is voor de mens. Dit preparaat werd zelfs als een soort tovermiddel aangediend. Wat Is nu eigenlijk royal jelly? Niets anders dan voedsel voor de bijenkonin gin. vandaar het predikaat koninklijk Is het dan zo'n wondermiddel met betrek king tot het verkrijgen van een gezond en lang leven, zoals de reclame het wel meer dan eens heeft willen doen voorkomen? Neen. het is ook geen geneesmiddel tegen allerlei mogelijke kwa len het is doodgewoon bijen voedsel, zij het ook van grote kwaliteit. Maar toch schijnt het iets te bezitten waaraan wij wel aandacht mogen schenken. Het is n.I. heel kort ge leden gebleken, dat royal jelly een antibioticum bevat, d.w.z. een stof. die bacteriën doodt of deze in de groei belemmert. Wat deze stof precies is, weet men nog niet; de scheikundige samen stelling ervan is n.I. nog niet bekend. De onderzoekingen duren daarom voort. Alleen weten wij. dat ze een anti- bacteriële activiteit kan ont wikkelen van van die van penicilline. Het ls best moge lijk, dat er nog meer anti biotica in royal jelly te vin den zijn; het eerste „schaap" is althans over de brug. Dr. JEAN HUGO. (Nadruk verboden.)

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 10