VAN SPRANG Nu ook ROMANS De grootste griezelsensatie van deze eeuw! Nota over g in de Één gulden voor een vet varken RECHTSZAKEN Welvaart en welvaartsdenken Fraude van 60 mille zu g< Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 22 oktober 195J Vanaf morgi id vrijdag 23 oktober, aanvang 8 uur, in het Luxor-Theater i WAPENLEPEL TERNEUZEN 1,75 LETTERLEPEL 1,35 - 1,95 DELTALEPEL schop-model 2,60 N.V. Fa. P. J. VAN DE SANDR Daarop heeft 17 kans als U een Veemarktlot koopt Verkrijgbaar bij: VAN ES, Slagerij, Geraniumstraat. DINGEMANSE's Drogisterijen, Axelsestr. VAN DE REE, Horlogerie, Nieuwstraat. BAREND VAN DER EIJK, Hotel „Cen traal", Markt IJSEBAERT's Slagerij, Vlooswijkstraat HOFMAN, Oliehandel, Othene. P. VAN CADSAND, Noordstraat 8, Hoek. Grijp deze kans; stel dat U het vette varken eens lootte en dat tegen de komende feestdagen. Ten bate van de JAARMARKT op 25 november 1959. Dal1 wil zeggen, U bent er bij met Philips televisie bij een evenement op 't ogenblik dat 't geschiedt. En is het niet één van de mooiste en wonderlijkste eigenschap pen van televisie om U het vermogen te schenken vanuit de huiskamer via het scherm aanwezig te zijn daar waar op hetzelfde moment een bepaalde gebeurtenis plaats vindt. Ja, U bent er bij, U ziet het beter, t op z'n best met meest vertrouwde Natuurlijk, U wilt nog meer van televisie weten, U wilt een demonstratie aan huis. Nou, da's voor ons géén enkel bezwaar, daar zijn wij voor. Maar komt U dan eventjes naar onze zaak, zo U 't verkiest vandaag nog. Daar kunt U alle gewenste inlichtin gen verkrijgen en we zul len U dan thuis bezoeken. NOORDSTRAAT 84-86 TELEF. 2573 TERNEUZEN ECONOMISCHE POLITIERECHTER MIDDELBURG. ZEEUWS-VLAAMSE SM""'TL- KONING KREEG TWEE MAANDEN MET AFTREK. Ze noemen hem de „smokkel- koning", maar de economische politierechter, mr. P. van Empel, had geen bewondering voor deze onderscheiding. Er zijn er in Zeeuws-Vlaanderen zoveel Daarom werd de zaak tegen de groothandelaar A E. V. uit Sint Jansteen dan ook niet volgens vorstelijk protocol behandeld. V. had een zekere v. H. op dracht gegeven bij een onbe woond huisje in Absdale enige honderden kilogrammen boter op te halen en deze te brengen naar een plek ergens tussen Heikant en Koewacht. Voordat deze v. H. echter ter bestemder plaatse kwam, werd hij door de douane opgemerkt. Er werd een achter volging ingezet, maar V., die dit alles had gadegeslagen, verhin derde door zijn auto dwars over de weg te zetten, de kommiezen de doortocht. Van H. slaagde er in in het veld te ontkomen, maer werd later gep ik:. Voor de economische politie rechter verklaarde V. weinig on der de indruk te zijn van de ge tuigenverklaringen tegenover de rechter-commissaris. Hij zei er zelfs geen geloof aan te hechten en ontkende bovendien jets met de zaak te maken te hebben ge had. Doch de officier van Justi tie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, zag dit alles heel anders. „U heeft hier wel degelijk de hand in het spel gehad" zei hij. „U behoorde tot de oraam afa ren". En om aan te tonen, dat V. de bijnaam „smokkelkoning" niet voor niets droeg, verklaarde de officier, dat de inspectie van de belastingen verdachte zelfs aan zienlijk hoger had aangeslagen toen bekend werd. dat V. in de afgelopen jaren met smokkelen winst had gemaakt. Hij eiste drie maanden met aftrek en ver beurdverklaring van de inbeslag- genomen auto van de handelaar. De raadsman van V., mr. P. C. Adriaanse, voerde aan, dat niet V. maer een ander de touwtjes van de hele smokkelaffaire in handen had. Pleiter merkte ver der op, dat het op het ogenblik is afgelopen met de smokkel. Er wordt bijna niets meer in ver diend, gelet op de prijs van de boter in Nederland. Herhaling van een dergelijk feit is dan ook vrijwel uitgesloten, zei hij. Mr. Adriaanse vroeg het gerecht te volstaan met- de zeven weken voorarrest en niet tot verbeurd verklaring van de auto over te gaan. De politierechter bepaalde het vonnis op twee maanden met af trek en verbeurdverklaring van de wagen. De smid A. E. W. sloeg in St. Jansteen zonder vergunning op De commissie voor sociale za ken van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland heeft in de veronderstelling dat de toeneming van de welvaart zal doorgaan een rapport gepubli ceerd, waarin verscheidene as pecten van het streven naar welvaart worden bezien. De stijging van het nationale inkomen sedert 1952 heeft aan de toestand van armoede van een aantal groepen een einde gemaakt, maar niettemin zijn er in ons land nog steeds groe pen, die er uitgesproken slecht aan toe zijn. Het rapport noemt de bejaarden, de weduwen en wezen, de invaliden, de z.g. uit getrokken werklozen en de laagstbezoldigde werknemers. Bij een beoordeling van de welvaart leert de bijbel dat wel vaart middel moet zijn in dienst van een hoger redelijk doel. Alle dingen zijn van God en worden door God aan ons toevertrouwd. Naar mate de welvaart toeneemt, neemt de verantwoordelijkheid tegenover God en de naaste toe. Het uitbannen van de armoe- het aambeeld. Hij moet nu 50 boete conform de eis betalen. Een winkelierster uit Oostburg dreef een tabekshandel annex drogisterij, die zij had overgeno men. De boetes waren resp. 30 en 50, (Zws Dgbl.), de noemt het rapport een eer ste opdracht. Het rapport pleit voor verbetering van de in komenposities van de reeds ge noemde groepen en wijst op de taak van Nederland bij het op lossen van het armoedepro bleem in de wereld. Bij een uitzending over de reclame verzet de commissie zich tegen de commerciële re clame in radio en televisie, om dat een deel van de moderne reclame optreedt in vormen, die zedelijk gesproken ontoelaat baar en onwaarachtig zijn. Er zijn geen waarborgen, dat deze vormen niet via de moderne communicatiemiddelen de huis kamers binnendringen. Het rapport sluit met een op roep om de persoonlijke wel vaart niet alleen te zien als een middel om te leven, maar even zeer als een middel om te ge ven. Het geven aan kerk en zen ding, aan hulpverlening voor in nood verkerenden, aan cul turele organisaties zou voor le den der christelijke gemeenten naar de mening van de com missie als regel tenminste vijf procent van het netto-inkomen kunnen bedragen. De tekst van dit rapport, tot, publikatie waarvan de Oecume nische Raad van Kerken in Ne derland dezer dagen heeft be sloten, zal over enige maanden in gedrukte vorm beschikbaar zijn. De volkscommunes in communistisch China Overeenkomstig de besluiten, in april genomen door het volks congres, zal de staat, te rekenen van 1959 af, financiële hulp ver lenen aan de volkscommunes tot een bedrag van ruim 2 miljard gulden. Dit heeft Tsjeng Tsjeng Jin, plaatsvervangend leider van de afdeling platteland van het cen trale comité van de Chinese communistische partij, verklaard in een artikel in het Pekingse volksdagblad. Hij neemt hierin o.m. stelling tegen de theorieën van de .rechtse opportunisten", die menen dat de volkscommunes in feite nauwelijks verschillen van de oude coöperaties. Tsjeng Tsjeng Jin erkent dat de leden van de communes recht heben op privé bezit, zoals hui zen en kleine landbouwwerktui gen. Hij meent dat de volkscom munes in de komende jaren de weg moeten bereiden voor een geleidelijke overdracht van de eigendommen der kleine gemeen schappen aan het hele volk via de tussenschakel van grotere gemeenschappen. Bij het Leeuwarder Autobedrijf (L.A.B.) is een geval van fraude aan het licht gekomen, dat zich over meer jaren uitstrekt. De malversaties zijn gepleegd door de hoofdboekhouder van het be drijf, de heer J. T. uit Leeuwar den, die reeds een bekentenis van de hem ten laste gelegd ver duistering heeft afgelegd. Het verduisterde bedrag bedraagt on geveer 60.500, KLEURPOTLODEN N.V. Fa P. J. v. d. SANDE Kenjatta-dag in Kenia Verscheidene incidenten heb ben dinsdag in Nairobi de vie ring van „Kenjatta-dag" in Ke nia gekenmerkt. De politie, die voor het eerst sedert het einde van de strijd tegen de Mau-Kau waarvan Jomo Kenjatta eens de leider was weer revolvers droeg, moest herhaalde malen van de gummiknuppel gebruik maken. Duizenden negers betoogden voor vrijlating van Afrikaanse leiders en voor opheffing van belemme rende bepalingen voor Kenjatta. Verscheidene betogers raakten in schermutselingen met de poli tie gewond, 's Avonds ontving de politie aanzienlijke versterkin gen. In enkele plaatsen heeft het zwarte bevolkingsdeel dinsdag de openbare vervoersbedrijven gekopcot. De fraude werd ontdekt door een dubbele boeking van eenzelf de bedrag. De accountant van de L.A.B. controleerde daarop de gehele boekhouding, waarbij de malversaties aan het licht kwa men. De boekhouding werd bij iedere jaarwisseling kloppend ge maakt door het boeken van be dragen van 't volgende boekjaar. De uitgaven werden wel geboekt, maar niet in hetzelfde jaar uitbe taald. Op die wijze werd het ver duisterde bedrag elk jaar groter. De malversaties waren reeds enige tijd bij de directie bekend. Beschadigingen in „Nautilus" De waarnemende commandant ven de marinebasis Portsmouth in New Hampshire (V. S heeft dinsdag meegedeeld dat een aan tal elektrische kabels in de atoomduikboot „Nautilus" „klaar blijkelijk met opzet" is bescha digd. Er is een onderzoek gaande. De .Nautilus" lag in het droog dok om te worden nagekeken, toen de beschadigingen werden ontdekt. Dit gebeurde op 15 en 16 oktober. De kernreactor is in tact. Zoals bekend was de „Nauti lus" de eerste onderzeeboot die onder de ijskap van de Noord pool SOA Ponderdag 22 oktobe Aan het bestuur van h duktschap Zuivel is een c jiota aangeboden over meenschappelijk zuivelbf de E.E.G.-landen. Het besloot in de woensdag ge vergadering behandelin deze conceptnota uit te tot de over veertien d" houden vergadering. Hi bedoeling dat deze cone pa vaststelling aan de Jandse regering wordt boden. De gedachten van iduktschap gaan uit enmiddellijko vrijmaking onderlinge handelsverket Blle zuivel- en melkpro Gezien de huidige tendei Rnnbodvergroting acht h Vrijmaking in het belang zuivelsectoren der ze< jremende landen. Verder Troduktschap een gemeer peliike stabilisatie van de markt. Als middelen i rioemt het minimum-in\ Zen voor zuivel- en melkp ten uit derde landen en een op te richten Europee te financieren premiërlng Uitvoer dier produkten de landen, gepaard gaan een uniforme bodempri een of meer zuivelDrodukt fonds zou er reeds ont moeten komen. Voor landbouwers, de ver industrie en «Je handel inkomen zouden ontvange eenkomstig de maatschat waarde der produktief: dient of het verschil uit middelen te worden hijgt tot heroriëntering van wending der produktief: te worden overgegaan gociale overwegingen een te worden verleend. Voor sumptiemelk zou, indien gesproken nuttig zou uitzonderingspositie kunr den geschapen. Het In de eindfase de. - Niet' alle persone Seen uitkering ingevol ülgemene ouderdomsw Dieten, ontvingen bijslag. Dit was alleen Jegd voor die A.O. kers, die naast deze ring in het genot wan een rente krachtens validiteits- of andere .verzekeringswet. fcijn ook genieters Ouderdomspensioen 'gécn rente ontvan juist zij waren het, Voor kinderbijslag merking konden kc Dat nu is sedert 1959 anders geworden deze datum krijgt iedei uitkering geniet ingevu algemene ouderdomswet bijslag. De bedragen Ban die welke gelden de regeling voor rente \VAT KRIJGEN ZIJ? Natuurlijk geldt vooi derbijslag ook de bepa: hinderen beneden de 16 jaar moeten zij deze leeftijd en bene indien zij studerend Zijn. Voor het eerste kir de bijslag dus 15,30 Voor het tweede en per maand per kir vierde en vij fde ki maand per kind en v< de en volgende bedrt kering 26,90 per deze genoemde bedrage voor 1959 verhoogd per maand per kind. Als algemene regel voor hetzelfde kind dubbele uitkering kan Verkregen. Eventueel op de uit andere hoofde gen kinderbijslag een de bijdrage worden H MOET ER OM V Zij, die alleen in het Van uitkering algemt domswet (A.O.W.l, rekening mede te hout Uitbetaling van slechts dan kan plaat: als er om wordt gevra; Dat wil dus zeggen Raad van Arbeid (of le Verzekeringsbank bank de uitkering eanvraag moet v diend. De bepaling, dat Slag moet worden geldt niet alleen boven de 65 jaar zijl genieten, maar ook kinderbijslag bestemt studerende kinderen 26 jaar en voor zieke kige kinderen van 16

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 6