Provinciaal nieuws Dramatische nederlaag van het Nederlands elftal Binnenlands nieuws r RADIO TAZELAIR Jacht tussen klip en rots waar warmte helpt, helpt PHILIPS Infraphil beter Duitse aauval onweerstaanbaar U staat versteld Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW, Donderdag 22 oktober 1959 DE STEM VAN MUSSOLINI denk daaraan ook bij rheumatiek en verkoudheid Prijzen: 29.75 en 37.®° GENERAAL MEDARIS A'a het feest kwam de kater DE BEVRIJDINGSDAG „In het kader van een grootse viering van de bevrijdingsdag zal in elk lustrumjaar op de vijfde mei aan het rijksperso neel vrijaf worden gegeven", zo zegt prof. de Quay in een nota aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het verslag van de Tweede Kamer over de be groting 1960 van het departe ment van algemene zaken. De minister-president merkt verder op, dat in juli jl. van particu liere zijde het initiatief is geno men tot oprichting van het „nationaal comité viering be vrijdingsdag 5 mei 1960". Een vertegenwoordiger van de mi nisterpresident heeft daarin als adviserend lid zitting geno men, het comité is nog doende zichzelf en zijn werkzaamheden te organiseren en heeft nog ""en omlijste plannen aan de .jgering voorgelegd. De ver wachting is, dat dit thans op zeer korte termijn zal gebeuren. De toestand op Cyprus. Aartsbisschop Makarios heeft woensdag te Nicosia bekendge maakt dat hij de Grieks-Cypri sche leden van de commissie voor een Cyprische grondwet op dracht heeft gegeven niet meer met de Turks-Cyprische leden te vergaderen. Het werk aon de eerste grondwet van het eiland is opgeschort tot er licht in de situatie is gekomen. De impasse is ontstaan tengevolge van de recente onderschepping van een Turkse boot met munitie vóór de kust van Cyprus, zo verluidde te Nicosia. Nobelprijs voor literatuur naar Quesimodo. De Zweedse academie heeft de Nobelprijs 1959 voor letterkunde toegekend aan de Italiaanse dich ter Salvatore Quesimodo wegens zijn „lyrische dichtwerk dat met klassiek vuur de tragische erva ring van het leven in onze dagen uitdrukt". Quasimodo is in 1901 in Syra cuse op Sicilië geboren. Hij is eigenlijk ingenieur en werkte in Italiaanse overheidsdienst aan bruggen- en wegenbouw. In die kwaliteit reisde hij geheel Italië af en vestigde zich tenslotte te Milaan waar hij zich wijdde aan de studie van de klassieke talen. Quasimodo is leraar aan het Milaanse conservatorium. De drie landgenoten die vóór Quasimodo de Nobelprijs wonnen waren Cerducci, Deledda en Pirandello. Berichten over Chinese „verkenningen" Volgens een woordvoerder van de Westbengaalse regering is kortgeleden een groep Chi nezen in de buurt van Kalim- pong in West-Bengalen gezien. Zij verdwenen in het dichte oer woud voordat de plaatselijke autoriteiten van hun aanwezig heid op de hoogte waren ge steld. Later bleken zij onvind baar. Na een officieel onderzoek had men, aldus de woordvoer der, de indruk gekregen, dat de Chinezen wegen aan het ver kennen waren in gebieden die aan Tibet grenzen. De Chinezen zouden volgens een bericht, dat door de re gering van West-Bengalen is ontvangen, inwoners van Lava, 16 km van Kalimpong, verteld hebben, dat zij vlinders verza melden. De Westbengaalse woordvoer der zei tenslotte, dat naar ver luidt onlangs dergelijke Chinese verkenningsgroepen in Bhoe- tan en Sikkim gezien zijn. K.N.A.C.-WF.GENINFORMATIE- DIENST WORDT UITGEBREID. De wegen-informatiedienst van de Kon. Ned. Automobielchib zal tussen 1 november en 1 april a.s. uitvoeriger informatie geven dan in de vorige winter mogelijk was. Een nieuwe telefooncentrale in Den Haag (070-614241) kan in de nachtelijke uren tal van vragen via een ingenieus antwoord-ap- paraat tegelijk beantwoorden. Overdag is het nummer „be mand" tot elf uur 's avonds. Rijkspolitie en rijkswaterstaat zullen meehelpen alle nodige ge gevens over de wegensituatie, ijzel, mist, omleggingen, het varen van ponten, versperringen door ongelukken enzovoorts zo snel mogelijk bij de dienst samen te brengen. Ook van de voor naamste routes van aangrenzen de landen worden gegevens ver zameld. De radio-omroepen zullen zoveel mogelijk belangrijke be langrijke berichten over wegcon- dities, meestal na de nieuwsbe richten, doorgegeven aan de 150.000 bezitters van auto-radio's. Bovendien blijven programma's met „verkeerttips". De wegen-informatiedienst sluit aan op die van ons omringende lenden. Samenwerking is ook gekregen met de Bond van autohandelaren en garagehouders B.O.V.A.G. om gestrande automobilisten via de informatiedienst in de avond uren en tijdens weekends in te lichten over garages, die voor kleine pechgevallen hulp kunnen verlenen. In vrijwel het gehele land is onder auspiciën van de B.O.V.A.G. deze .apothekerdienst' ingesteld door vrijwillig roule rende garagehouders. Indien autobezitters een kapetje met „vitale" onderdelen van hun wa gen bij zich hebben zal deze dienst zeer goed kunnen gaan werken, aldus menen de B.O.V.A.G. en de K.N.A.C. Deze laatste organisatie deed mede deling van deze zaken tijdens een persconferentie in Den Haag. BELGISCH SCHIP VOER OP DE DI JK BIJ ZIERIKZEE Een Belgisch vaartuig van 320 ton, de „Viber", afkomstig uit Gent en op weg met een lading draad naar Wemeldinge, is woensdagavond tegen kwart over zeven op de dijk gelopen bij de haveningang van de Val te Zie- rikzee. De kapitein zei misleid te zijn door het groene licht aan de havendam en het rode licht van de stormwaarschuwings- dienst. De „Zandkreek', een boot van de Provinciale stoombootdiensten in Zeeland, trok de onfortuin lijke Belg vlot. Het schip ligt thans in de haven van de Val, waar vandaag een onderzoek naar eventuele schade zal wor den ingesteld. BASCULEBRUG BIJ KATSEVEER Twee grote drijvende bokken, de „Simson" en de „Kolossus" hebben gistermorgen een bas- culebrug over de sluis bij Katse- veer geplaatst. De brug, die 278 ton weegt, is gemaakt in Schie dam. Zij is de verbindingsscha kel tussen de toekomstige dijk- delen, die Noord- en Zuid-Beve land aan elkaar zullen verbin den. Dinsdag arriveerden de Rotterdamse bokken reeds met hun last bij Katseveer. Woens dagmorgen in alle vroegte be gon men met het laten zakken van de brug. Omstreeks tien uur rustte de brug op zijn pij lers. AXEL 40-Jarig dienstjubileuni. Dinsdag j.l. herdacht de heer C. van den Berge de dag, dat hij voor 40 jaren in dienst trad van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tram weg-Maatschappij N.V., waar hij thans de functie van voorman- ambachtsman bekleedt. Tijdens een intieme plechtig heid in het restaurant „Zomer- lust" te Axel werd de heer Van den Berge door de directeur ir. J. F. Denie gelukgewenst, die hem ook dank bracht voor alles wat hij in de afgelopen periode voor het bedrijf had gedaan. Hij overhandigde hem een enveloppe met inhoud en bood een bloem stuk aan. De waarnemend-burgemeester van Axel. de heer Kesbeke, be tuigde de heer Van den Berge hulde voor zijn 40 jaar trouwe dienst en deelde mede, dat het H. M. de Koningin had behaagd de heer Van den Berge de ere medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, in brons te verlenen, welke medaille hem daarna op de borst werd gespeld. De heer A. Lippens bood de heer Van den Berge namens het personeel een klok en aktetas aan. De heer Van den Berge dankte voor de vele blijken van belang stelling en de gelukwensen en memoreerde in het kort zijn loopbaan bij de Z.V.T.M. gedu rende de afgelopen 40 jaar. Daarna bleef men nog gerui me tijd bijeen onder het nuttigen van de erewijn. 's Avonds hield de heer Van den Berge een druk bezochte receptie, waar vele vrienden en bekenden hem gelukwensten. Verkeerscursus. De door burgemeester en wet houders ingestelde Veilig Ver- keerscommissie zal tijdens de ko mende weken weer een monde linge verkeerscursus organiseren. Deze cursus zal ongeveer zes a zeven lezingen omvatten en wordt dan besloten met een kort schriftelijk examen. De cursus wordt geleid door de opperwachtmeester, de heer G. van Suydam. De eerste lezing zal worden ingeleid door de wnd burgemeester, de heer Kesbeke. De lessen, die door iedere weg gebruiker kunnen worden ge volgd, worden eenmaal per week gehouden en wel iedere maan dagavond op de raadzaal van het gemeentehuis. Bindingsavond B. B. In de bovenzaal van „Het Cen trum" werd dinsdagavond, onder redelijke belangstelling, een bin dingsavond gehouden voor de noodwachters van de Bescher ming Bevolking uit de gemeen ten Axel en Zaamslag. Het Kringhoofd, de lieer Truf- fino, opende deze bijeenkomst met een woord van welkom, in het bijzonder tot heer Kesbeke, waarnemend burgemeester van Axel, en de heer Tt impe, burge meester van Zaamslag. In een korte toespraak vestig de spreker de aandacht op de in ternationale verhoudingen, wel ke nog steeds tot waakzaamheid nopen, en de instandhouding van de B. B., alsmede het opvoeren van de vaardigheid, noodzakelijk maken. Aan een organisatie op papier hebben we niets, de B. B. moet geoefende mannen en vrouwen hebben. Spreker wekte tenslotte alle aanwezigen op de cursussen en oefeningen trouw te volgen. De verdere uren van de avond werden gevuld met films. In de pauze werd een rokertje en een consumptie aangeboden. KIND VERSTOPTE ZICH IN BRANDENDE SCHUUR. Woensdagmiddag ontstond door tot nu toe onbekende oor zaak brand in een schuurtje ach ter de woning van de heer Cre- mers te Sittard. Na de blussings- werkzaamheden kwamen de brandweerlieden tot de ontstel lende ontdekking, dat zich in het schuurtje het 3-jarig zoontje van de familie Cremers bevond. Het kind had zich verstopt in een meelton. Met ernstige brandwon den werd het ventje naar het ziekenhuis te Sittard overge bracht, alwaar het enige uren later overleed. MORFINEHAN DELAREN GEARRESTEERD De centrale recherche van de Amsterdamse politie heeft dins dagavond in samenwerking r et de districtsrecherche van de rijkspolitie een urenlange jacht gehouden op een complot mor- finehandelaren. Er zijn tot nu toe vijf personen gearresteerd. Het onderzoek duurt nog voort. Een groot aantal recher cheurs reed met radio-auto's over de wegen in en rondom de hoofdstad. In de loop van de avond slaagde men erin de 43- jaige fruithandelaar P. K. voor zijn woning in Badhoevedorp te arresteren. Hij was in het be zit van tien flesjes morfine, die een ander lid van de groep, de 36-jarige magazijnbediende P. R. bij zijn werkgever, een be drijf in de hoofdstad, zou heb ben weggenomen. Later konden ook nog de 39-jarige pompbe diende H. B„ de 22-jarige ma chinist J. V. en de 51-jarige win kelier J. W. worden gearre steerd, eveneens verdacht van de handel in deze verdovende middelen. Zij zijn opgesloten op het hoofdbureau van politie te Amsterdam. JONGEMAN OVERLEDEN In Breda is dinsdagavond de 19-jarige E. G. B. uit Leur door een hem achteropkomende auto gegrepen en daarbij gedood. De auto naderde de jongeman van achteren en reed door onbekende oorzaak op hem in. De wagen, die bestuurd werd door G. F. B. uit Breda, bewoog zich slinge rend. Hij kwam na de aanrijding tegen een muur terecht en ram de nog een stilstaande auto, waarna de bestuurder van de wagen eruit geslingerd werd en niet ernstig gewond moest wor den opgenomen in het Sint Igna- tiusziekenhuis. „Zwarthemden van de revolu tie, mannen en vrouwen van geheel Italië, Italianen over zee en aan gene zijde van de bergen, luistert Deze beroemde woorden, waar mee Mussolini zijn redevoe ringen placht te beginnen, weergalmden dinsdag op het station van Verona. Zij werden uitgesproken door een donderende stem, die precies klonk als die van de duce. De hevig ontstelde reizigers waarschuwden onmiddellijk de politie, die spoedig de her komst van de woorden ont dekte. Zij waren afkomstig van de omroeper van het sta tion, de 56-jarige Ettore Ano- ardo. Anoardo had een tijdschrift ge vonden, waarin de tekst van de rede was gepubliceerd, die Mussolini op 2 oktober 1935, toen hij Ethiopië de oorlog verklaarde, had uitgesproken. Anoardo las deze tekst zijn collega's voor, terwijl hij de houding van de duce naboot ste. Hij had alleen maar ver geten de microfoon uit te schakelen. MEISJE VERDRONKEN De rivierpolitie heeft gister morgen in de Nassauhaven ge dregd naar de driejarige Jo hanna G. P. Dekker, evenwel zonder succes. Zij is het doch tertje van de kapitein van de sleepboot „Johanna", die in deze haven ligt. Sinds dinsdagavond is het meisje verdwenen en vermoed wordt, dat zij te water is ge raakt. DRIE SCHOTEN OP VLUCHTENDE ARRESTANT. Gisterochtend om kwart over zeven heeft een in burger gekle de politieagent tijdens een wil de jacht drie schoten gelost op een vluchtende arrestant, die op de Sloterkade te Amsterdam na het derde schot bleef staan en zich liet pakken. Hij was de 15-jarige slagersbediende G. L. en wordt verdacht van brom fietsdiefstal. Aan deze arrestatie gaat een hele geschiedenis vooraf. Ver leden week vond dezelfde agent in een donker hoekje onder de galerij bij het Surinameplein een gestolen bromfiets, die hij in beslag nam en die daags daarna aan de rechtmatige eigenaar werd teruggegeven. In de nacht van dinsdag op woensdag om half drie ontdek te de agent tijdens zijn surveil lance dienst op precies het zelfde plekje opnieuw een bromfiets, waarvan hij het nummer opnam. Navraag le verde hem het verwachte resul taat op; ook van deze bromfiets was aangifte wegens diefstal gedaan. Met toestemming van zijn chef ging de agent daarop naar huis en verwisselde zijn uni form voor burgerkledng. Ver volgens ging hij als eerzaam burger uitgedost in de galerij heen en weer wandelen. Zijn moeite werd beloond. Om kwart over zeven was het de slagers jongen, die naar de bromfiets toeliep en er op weg wilde rij den. ,Ik ben van de politie, gaat u maar met me mee", zei de agent, maar prompt wierp de jongen hem de fiets voor de voeten en nam de benen. De agent trok zijn revolver en zond hem een kogel na. De jon gen rende de Surinamestraat in en de agent zette hem na. In deze drukke straat kon hij geen schoten lossen, maar óp de Sloterkade. waar het schoots veld wijder is. vuurde hij op nieuw tweemaal. Toen koos de knaap eieren voor zijn geld en gaf zich over. Hij is opgesloten in het bureau Overtoom. De Amerikaanse minister van het leger Wilbur Brucker, heeft woensdag op een wetenschap pelijke conferentie in het Witte Huis meegedeeld dat generaal Medaris, directeur van het ra ketcentrum te Huntsville, geen ontslag heeft genomen maar eigenlijk met pensioen zal gaan. Medaris had Brucker verzekerd dat zijn heengaan niets van doen heeft met zijn kritiek op het Amerikaanse ruimtepro gramma. Hij was van mening het recht te hebben na 38 jaar dienst met pensioen te kunnen gaan. President Eisenhower woon de de vergadering bij. Daarna vertrok hij voor een paar dagen vakantie naar Augusta in de staat Georgia. Medaris' ontslag en de aan houdende geruchten dat de ruimteplannen van het leger door de luchtmacht op particu lieren zullen worden overgeno men, leidde ook tot berichten dat de legerdeskundige bij uit stek op het gebied van raket ten, Wernher von Braun, ont slag zal vragen. Dr. von Braun zelf zei het heengaan van Me daris zeer te betreuren en voeg de eraan toe: „Als het inder daad doelloos is om ons groep je bij elkaar te houden, zou ook ik kunnen gaan". Minister MacElroy van Defensie haastte zich daarop dr. von Braun te verzekeren dat het team van Huntsville niet uit elkaar ge haald zal worden. (Advertentie) De bazuinklanken, die de over winning met 91 op België ver kondigden, waren nog nauwe lijks weggestorven, of in het Müngersdorfstadion te Keulen beleefde het Nederlands elftal zijn grootste deceptie na de oor log, een nederlaag met 70 tegen Duitsland. Een nederlaag, die zelfs niet met liters wijn vvas weg te spoelen. O, die kater... hoe deze te temmen? trachtte men nog met de rug tegen de muur het geweld in te tomen, maar de handige ma noeuvres van de Duitse aanval lers waren voor de Nederlan ders onbegrijpbaar. Misgreep op misgreep volgde en dit leidde er ook toe dat Schmidt na een half uur uit een harde, lage inzet van Rahn de stand tot 2- kon opvoeren. Inmiddels was het gaan rege nen, hetgeen evenwel de Duit sers niet scheen te deren. Min der althans dan de Nederlanders, die letterlijk en figuurlijk meer en meer op glad ijs kwamen. Klaassens, de onvermoeibare en onverstoorbare zwoeger, die van onze landgenoten ongetwtj. feld de beste partij vertolkte, waagde eens een kansje met een ver schot. Het was centimeters te hoog gericht en de bal zweef de over Ewert's doel. Voor de Nederlandse aanval betekende dit in de eerste helft de zwanenzang. De verdediging moest echter voortdurend op haar quivive blijven, maar hield verder het doel schoon, en toen de eerste helft was afgeschre ven, was de stand nog 20. Ne derland mocht hiermee gelukkig zijn DEBACLE IN DE TWEEDE HELFT. Helaas, de débacle, die zich toen reeds aftekende, maar meer met geluk dan met wijs heid was bezworen, zou zich in de tweede helft toch voltrek ken. Kuys wist in de vijfde mi nuut nog wel het derde doel punt, dat reeds vaag op het scorebord stond, te voorkomen door een door Schmidt langs een ontredderde Pieters Graaf land ingeschoten bal van de doellijn weg te trappen, maar daarmee was het onheil niet af gewend. Nadat Kraay overigens door eigen schuld gebles seerd was geraakt, kwam in de 11de minuut toch dat derde doelpunt ter wereld. Uwe Seeler scoorde het met een omhaal nadat Pieters Graafland ver geefs de door Rahn voor het doel geplaatste leer had pro beren te plukken. Kraay hinkte nog slechts op één been en liet zich in de 13de min. vervangen door Brull van Rapid J.C., die hiermee wel voor een zeer ondankbare taak werd gesteld. De Duitse doelpuntenmachi- ne was nu op toeren gekomen en het was weer Rahn, die in de 20 ste minuut de basis legde voor het vierde doelpunt, dat ook door Seeler op zijn naam werd geschreven. Nederland was nergens meer; elke Duitse aanval hield een doelpunt in zich verborgen en het kwam voornamelijk door dat de Duitsers de teugels iets meer lieten vieren dat zij er niet zo vlot uitrolden. Wél trof in de 25e min. Siedl de roos, maar daar hij in bui-, tenspelpositie stond werd het doelpunt ongeldig verklaard. Met verre schoten trachtten de Nederlanders nog de eer te redden. Ondanks de weinig solide wijze waarop doelman Ewert de schoten verwerkte le verde ook dit niet het gewenste resultaat op. Aan de andere kant daaren tegen bleven de successen voort duren. Schmidt bracht in da 34e minuut de stand op 50, toen Brülls uit een hoekschop hem de bal voor de voeten kopte, Seeler profiteerde in de 43e minuut van een slechte uit trap van Pieters Graafland (60) en met de laatste trap bracht Siedl de eindstand op 7—0. En verder zwijgen wij maar. Het Nederlandse elftal was in een gestort. Het was triest maar waar. En daarom was het zo jammer, dat Van der Hart in de eindfase zich even vergat en Seeler natrapte, waarvoor de Nederlandse aanvoerder een fluitconcert in ontvangst had te nemen. Hiermede toonde hij zich een slechte verliezer in een wedstrijd die de Duitsers zon der twijfel met ere hebben ge wonnen. van de uitermate vlugge en loyale service die RADIO TAZELAAR zijn televisieklanten biedt. 9 Neem daarom geen risico's en koop Uw PHILIPS televisie bij de zaak die niet alleen actief is, als er wat te verkopen valt, maar ook als U stukken mocht hebben. Prijzen: PHILIPS 43 cm 975.— PHILIPS 53 cm 1065.— TEL. 2361 - TERNEUZEN Gaarne adviseren wij U ook over onze prettige be talingsregeling. DORNFORD YATES 51) Nadruk verboden. „Een zeer loffelijk streven", merkte de Jager op. „Wanneer ik zo vrij mag zijn het te zeg gen, het geheim van Cardinal hebt u tot dusver uitstekend voor uzelf weten te houden". „Ik beschik niet over gehei men. Ik laat mijn medemensen met rust en of u het gelooft of niet ik acht mijn persoon lijke omstandigheden zeer aan vaardbaar". „U leidt een volmaakt be staan", zei de Jager, „temidden van een onvolmaakte wereld. Wat die geheimen betreft, is het niet zo, dat men Sir Valentine Scrope als overleden beschouwt? Wanneer wij er Burke op zou den naslaan zouden wij vermoe delijk te lezen krijgen dat de titel reeds was uitgestorven". „Dat is heel goed mogelijk. Het is mij bekend dat de kran ten een viertal jaren geleden mijn doodsbericht hebben ge publiceerd. Hoe dit misverstand is ontstaan zou ik u werkelijk niet kunnen zeggen. Ik heb per soonlijk nooit de moeite geno men een démenti te laten vol gen op het bericht, dat, zoals u inmiddels weet, onjuist was". „Een merkwaardige opvat ting", betoogde de Jager. „En u leeft hier als een kluizenaar. Ik oegrijp, dat u zich hier thuis voeltin bepaalde opzichten hebt li het hier bijzonder ge makkelijk". „Ik bespaar mij als blinde de moeite van een veel van mij vergende correspondentie, als u daar soms op doelt". „Nee", zei de Jager, „daarop doelde ik niet". Als om hem te ergeren gaf Sir Valentine geen antwoord. Weer bleef het stil. Judas begon tekenen van on rust te vertonen. Hoewel hij geen woord had gezegd, had hij het gesprek zin voor zin ge volgd; en de tweeslachtigheid van hun positie begon lang zaam maar zeker op zijn zenu wen te werken. Hij verliet zijn post aan de rand van het terras en bleef Sir Valentine met een kwaadaardige blik staan aan kijken. Ik begreep heel goed, wat er in hem omging. De Jager had vijf minuten tevoren de lont ontstoken en er was nog steeds geen explosie gevolgd. De span ning werd ondraaglijk. Sir Valentine lokte hem uit zijn tent. „Wel", zei hij bedaard, „wat kan ik voor u doen?" Judas keek hem met grote ogen aan. Hij had niet verwacht dat de blinde zag door middel van zijn oren. „Ik houd het hier niet meer uit', zei hij botweg. „Laten we dat kasteel nu eens gaan be kijken". Sir Valentine sloeg zijn ene been over het andere. „Straks misschien", antwoord de hij. „Als die chauffeur van u werkelijk zo slecht loopt heb ben wij tijd in overvloed". De Jager keek hem opmerk zaam aan. „Eerlijk gezegd", zei hij traag, „voel ik alles voor het voorstel. Het spijt mij, dat ik zo moet aandringen, maar wanneer u ons voor wilt gaan Sir Valentine weifelde. Op eens begon hij te lachen cn stond op. „U zult uw zin hebben. Wat, willen wij eerst gaan bekijken?" „Als we eens met die borst weringen begonnen Mijn gastvrouw kende het kasteel door en door en hoewel wij hen niet op de voet konden volgen wisten wij toch voort durend waar het drietal zich bevond, zodat wij hun gangen konden nagaan en soms onze stelling zelfs al betrokken had den nog eer zij op het toneel verschenen. Ook nu voerde de Jager hoofdzakelijk het gesprek; aan Judas, die de achterhoede vormde, ontging geen woord van wat er gezegd werd. Hij maakte een zo doortastende in druk, dat ik mijn hart, vast hield over het lot van George en Joseph, want als zij nog steeds op de plaats zaten, die hun door de gastvrouw was, aangewezen, zouden zij onge-| twijfeld worden ontdekt, nog eer de bezichtiging van het kasteel ten einde was. Sir Valen-| tine zelf veranderde van in hetl nauw gebrachte gastheer gelei delijk in de trotse bezitter van een mooi landgoed en hoewel hij aanvankelijk slechts ant woordde met „ja' of „nee", was hij. toen zij de kapel bereikt hadden, reeds zo ver, dat hij op bepaalde aantrekkelijke details begon te wijzen. „Dit is vermoedelijk het klein ste roosvenster dat u ooit in uw leven hebt gezienEn daar hebt u een dubbele kansel. Mo gelijk komen zij meer voor, hoe wel ik er nooit iets over heb ge lezen". „Een dubbele kansel?", zei de Jager. „Jawel. De achterwand is eigenlijk een paneel, dat in de muur geschoven kan worden. Als u het openschuift komt u op een kansel in de open lucht, die zich op het binnenplein be vindt'. Toen zij de kapel verlieten merkte de Jager op: „Waar gaat. dat naar toe?" „Bedoelt u die gang links?", vroeg zijn gastheer. „Zeer zeker. Aan het eind be vindt zich, als ik juist zie, een wenteltrap". „Ik vrees, dat die gang voor u niet belangwekkend is. Wan neer wij rechtdoor lopen...." „Toch wel. toch wel', zei de Jager. „Waar gaat die gang naar toe?" „Die loopt rechtstreeks naar het wachtlokaal, dat zich ach ter de zij-ingang bevindt". „Ach, anders niet? Enfin, ik wil nu eenmaal graag alles zien". (Wordt vervolgd.) De wijze, waarop dit Neder lands elftal ten onder ging, laat geen weg open voor excuses. Zelfs het feit, dat Nederland drie van zijn beste krachten miste: Moulijn, Rijvers en Wiersma, kan moeilijk als verontschuldi ging worden aangevoerd na de grote superioriteit, die de Duit sers in Keulen aan de dag heb ben gelegd. Natuurlijk zou de wedstrijd een geheel ander aspect hebben ge kregen, want van de plaatsver vangers waren Kraay en Van Wisse bijzonder zwak, terwijl Bouwmeester, hoewel hij stellig niet de minste van de elf was, Moulijn toch niet doen kon ver geten daarvoor werd de klei ne Bredanaar ook te weinig in 't spel betrokken maar tegen dit Duitse elftal met grote krachten als Helmuth Rahn, de handige Brülls, de ontembare Uwe Seeler en een hechte defensie, kortom een komplete ploeg zonder zwak ke plekken was Nederland ge woon niet opgewassen. Zelfs routiniers als Kuys, Van der Hart, Wilkes en Notermans kwamen schromelijk tekort en moesten met lede ogen dit machtsvertoon aanzien, niet in staat de strijd een andere wen ding te geven. Reeds in het begin van de wed strijd, terwijl de bal nog nauwe lijks „draaiende" was, tekende zich de strijd af. De Duitsers meldden zich met flitsende stormlopen, waarin de zwerven de Rahn elke keer weer een groot aandeel nam. Seeler was ongrijpbaar en de uiterst beweeg lijke en handige Brülls sneed met zijn haarscherpe passes tel kens weer de Nederlandse defen sie aan flarden. Kraay vooral wist niet waar hij zijn belagers moest zoeken en greep keer op keer mis, als de bal in zijn omgeving kwam. O, waarheenEn de anderen zagen nog slechts schimmen, die plotseling als uit de mist op doemden om dan met een flit sende beweging door te stoten. De afweer was slechts zwak, maar zij het dan weliswaar met kunst en vliegwerk, doelpunten konden voorlopig worden voor komen. Tot tegenaanvallen konden onze landgenoten slechts bij vla gen komen en dan waren deze nog zonder perspectief, zonder enige lijn, dat reeds de kracht eruit weg vloeide eer de vijan delijke defensiegordel was be reikt. Wilkes probeerde in de 10e minuut eenmaal alleen zijn doel te bereiken. Ofschoon hij ver kwam, liep hij tenslotte toch ook vast, namelijk op doelman Ewert, die zich voor zijn voeten wierp. Het was slechts kattegespin vergeleken bij het bombarde ment. dat de Duitse artillerie uit voerde en dat steeds groter vor men aannam. Siedl en Seeler stelden Pieters Graafland zwaar op de proef met felle schoten; een proef, die onze nationale doelman goed doorstond. Een diagonaal keihard schot van Rahn in de 3de minuut hoorde hij echter slechts als een meteoorsteen floot de bal door de lucht maar gelukkig voor hem en voor Nederland spatte het schot uiteen op de paal. Het was slechts uitsel van executie. Het kon niet uitblijven, het eerste doelpunt en het was Brülls, die in de 15e minuut Ne derland de eerste slag toediende (10). Laag in de hoek, waar naar Pieters Graafland vergeefs uitviel, vloog de bal in het net via het been van Van der Hart. GEEN LIJN. De weg was nu vrij en geen onzer landgenoten kon deze blok keren. Steeds zwakker werd de afweer en steeds minder slaag den onze landgenoten erin tot enig constructief voetbal te ko men. Ons spel miste lijn en ver loren liepen de Nederlandse aan vallers temidden van de Duitsers rond. In tempo, in positiespel, ja, in alles werden de Nederlanders door hun tegenstanders ge troefd. De verdediging kreeg geen ge legenheid om op adem te komen, want onafgebroken rolden de Duitse aanvalsgolven op het Ne derlandse doel aan. In paniek ISRAEL EN ZUIDSLAVIE SPEELDEN GELIJK 2—2 Woensdagmiddag is Tel Aviv de eerste voetbalwedstrijd ge speeld tussen Israël en Zuidsla- vië voor de voorronden van het Olympisch voetbaltornooi. Het werd een gelijkspel: 22, nadat de Zuidslaviërs bij de rust een 1o voorsprong hadden. In deze groep, groep 4 van de Europese zóne. is ook Griekenland Inge deeld.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2