Om een topconferentie Weer uitstel van executie voor Chessman Minister Luns terug van buitenlandse reis Mr. Schürmann over Tibet 1 Vimx-Kwik J De toestand in Cuba W eeroverzicht LOOP V. Opschorting van de Amerikaanse staalstaking 21 oktober 1959 Bolletje/' de échte eierbeschuit NOVITA Die Italiaanse schouderlijn staat U ook! ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER aesten? geeft u ze Abdijsiroop, dankbaar :teen is de )p verzacht, s maar goed t waar zo'n Smoor die gevaarlijke roop en de w gezin. SIROOP) bestanddelen svr.T-'#- t Frankering bij abonnement: Directeur-Hoofdredacteur I. van de^Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6.- per kwartaal; per .maand 2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE I DONDERDAG 22 OKTOBER 1959 15e Jaargang Nr 4813 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v'h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pac advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel»- advertenties)5 regels 1,Iedere regel mee* 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adree Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De ,,New York Times" meldt uit Washington dat president Eisenhower voorstander is van een topconferentie tussen Oost en West in Parijs of Genèvc om streeks midden-december en dat hij, minstens een maand hier voor, een topconferentie van de Westelijke bondgenoten wil be leggen. Maar in zijn correspondentie met de regeringen van West- Europa heeft hii duidelijk te ken nen gegeven, dat hij aan plaats en data van deze conferenties niet star wil vasthouden. Eisen hower heeft het standpunt inge nomen dat president De Gaulle van Frankrijk hierover uiteinde lijk moet beslissen, aldus het blad. Eisenhower en MacMillan zijn, naar in Washington verluidt, voorstander van een Westelijke topconferentie. Adenauer zou hiermee ook akkoord gaan, maar De Gaulle zou twijfelen aan de noodzaak om op korte termijn met Chroestjsjef aan een tafel te gaan zitten en dientengevolge ook niet overtuigd zijn van de waarde van een Westelijke top conferentie bij wijze van inleiding op dit gesprek tussen Oost en West. De Franse regering en een topconferentie De Franse regering heeft gis teren in een communiqué gezegd, dat haar inziens een topconferen tie in het voorjaar van 1980 ge houden moet worden. Volgens het communiqué, dat is uitgegeven na een vergadering van het Franse kabinet onder voorzitterschap van generaal De Gaulle, is de Franse regering voorstandster van een topconfe rentie. Zij is evenwel van oor deel, dat een dergelijke conferen tie zorgvuldig voorbereid moet worden door een bijeenkomst van regeringsleiders of staats hoofden van de Westelijke bond genoten. De Franse regering acht het noodzakelijk, dat alvorens een topconferentie wordt gehouden de internationale spanning dient te worden verminderd. De Franse minister van Voor lichting, Frey, heeft journalisten medegedeeld, dat de Franse mi nisterraad geen enkele datum voor de voorgestelde Westelijke topconferentie heeft voorgesteld. Op de vraag, of er enige waar heid schuilt in berichten, dat ge neraal De Gaulle een samen komst met de Russische premier Chroesjtsjef overweegt vóórdat een topconferentie plaats vindt, zei Frey, geen commentaar te hebben. Niettemin heeft Reuter uit be voegde kringen vernomen, dat definitief overeenstemming be reikt is over een bijeenkomst van De Gaulle met Chroesjtsjef, maar dat tijd en plaats hiervoor nog niet zijn vastgesteld. DE GAULLE BINNENKORT NAAR MOSKOU? In Parijs doen geruchten de ronde, dat generaal De Gaulle binnenkort naar Moskou zal gaan voor besprekingen met premier Chroesjtsjef vóór de voorgestelde topconferentie tus sen Oost en West. Eert functionaris van het bureau van de Franse president heeft gezegd, de geruchten niet te kunnen tegenspreken of be vestigen. Dinsdag heeft de Sowjet-am- bassadeur. Vinogradof. een be zoek gebracht aan De Gaulle. De Gaulle stemt volledig in met de regeringen van de Ver enigde Staten, Engeland en West-Duitsland aangaande de noodzakelijkheid, een topcon ferentie van de Grote Vier te houden. Hi.i is evenwel van oor deel, dat het topoverleg zeer zorgvuldig moet worden voor bereid. Tot de voorbereidingen zou een voorafgaand overleg van de vooraanstaande weste lijke mogendheden moeten be horen. Wat betreft de noodza kelijkheid van zorgvuldige voor bereiding zou Chroesjtsjef het eens zijn met De Gaulle. Hij zou dichter bij De Gaulle staan in di»ns opvatting omtrent de wijze waarop het topoverleg moet geschieden dan Londen en Washington wel denken, aldus is in kringen die nauwe betrek kingen onderhouden met het bureau van de Franse president gezegd. France Soil-" meldt in een speciale editie, dat een samen komst van De Gauile en Chroesj tsjef „binnen acht dagen" moge lijk is. De plaats en de datum van de bijeenkomst is volgens het blad nog geheim. Ook is nog niet be kend of De Gauile naar de Sow- jet-Unie zal gaan of dat Chroesj tsjef naar Frankrijk gaat. CHROESJTSJEF NAAR PARIJS? Waarschijnlijk zullen premier Chroesjtsjef cn president Do Gau'le elkaar enige tijd vóór Kerstmis te Parijs ontmoeten, zo is woensdag vernomen in krin gen, die nauw contact met de Franse regering onderhouden. De Sowjet-ambsssedeur \V!no- gradof had woensdag een onder houd met premier Debré. Het ge sprek was volgens hem gegaan over de topconferentie. Over een conferentie van De Gauile en Chroesjtsjef zei hij niets te kun nen zeggen. Zoals bekend komt Selwyn Lloyd op 11 november naar Parijs voor besprekingen van twee dagen met de Franse rege ring. Naar verluidt had De Gauile eerst met president Eisenhower overleg gepleegd over zijn voor gestelde ontmoeting met premier Chroesjtsjef. Dit zou ook het ge val zijn geweest met de Franse suggestie om de topconferentie van Oost en West niet vóór het komende voorjaar te hotiden. Beide voorstellen zouden de goed keuring van president Eisenho wer hebben, terwijl ook de Brit se regering het er mee eens zou zijn. Advertentie) Het Amerikaanse hoogge rechtshof heeft woensdag Caryl Chessman weer uitstel van executie verleend. Dit besluit werd genomen door het volledige hof. Slechts één van de negen leden nam geen deel aan de stemming. Chessman zou zonder dit be sluit vrijdag a.s. zijn leven in een gaskamer in de St. Quentin-ge- vangenis in Californië zijn ge ëindigd. De bedoeling van het hof is de verdedigers van Chessman de gelegenheid te geven vóór 3 november een officieel verzoek tot herziening van het proces in te dienen. Zoals bekend is Chess man in 1948 op beschuldiging van ontvoering ter dood veroordeeld. In de dodencel heeft hij drie boe ken geschreven, die veel succes hebben gehad. In twee er van wordt de doodstraf veroordeeld. Indien het hooggerechtshof besluit het verzoek om herzie ning van het proces niet in be handeling te nemen, betekent dit dat het doodvonnis wordt ge handhaafd. De enige rechter, die niet aan de beslissing van woensdag deel had, was opperrechter Earl War ren, die het niet juist oordeelde^ dat hij aan de behandeling van de zaak zou deelnemen, aange zien hij gouverneur van Califor nië is geweest. In deze provincie zou Chessman het hem ten laste gelegde hebben gepleegd en daar werd hij ter dood veroordeeld. Maandag ji. had de tegenwoor dige gouverneur van Californië, Brown, een verzoek om gratie afgewezen. Het nieuwe beroep zal waar schijnlijk zijn gebaseerd op het door Chessman vaak aangeroer de argument, dat hij geen eerlijk proces heeft gekregen. Chessman werd intertijd te Los Angeles als de „bandiet met de auto met het rode licht" schuldig bevonden aan 17 misdrijven acht geval len van roof, vier ontvoeringen, twee gevallen van sexuele per versie, een poging tot beroving, een poging tot aanranding en de diefstal van een auto. Hij heeft steeds ontkend schuldig te zijn aan de sexuele misdrijven, die aan „de man met de auto met het rode licht" werden toege schreven. Wel gaf hij de geval len van beroving toe. Zeven maal is er een datum voor zijn terechtstelling vastge steld. Zes keer deed hij met suc ces een beroep op een plaatselij ke rechtbank, het hoogste hof in Californië en zelfs op het hoog gerechtshof te Washington. Zijn verzoek om een nieuw proces werd echter steeds afgewezen. KONINGIN IN NIJMEGEN H.M. Koningin Juliana bracht gisteren een officiëel bezoek aan Nijmegen. Omstreeks kwart voor tienen werd Hare Majesteit begroet aan de grens van de ge meente Nijmegen door dé Com missaris van de Koningin in Gel derland, mr. H. W. Bloemers. en de burgemeester van Nijmegen, mr. Ch. M. J. H. Hustinx. De begroeting geschiedde op de noordelijke opgang van de Waal brug. PRINS BERNHARD IN BRAZILIË Prins Bernhard is dinsdag middag in San Paulo aange komen. Hij bracht een kort be zoek aan de Nederlandse consul in deze stad en vervolgde later zijn reis in een Braziliaans mili- tair vliegtuig naar Curitiba, ^sche volgorde^verstrekte hij de hoofdstad van Parana. De minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns is na een reis van 26 uur in het K.L.M.-vliegtuig van Paramaribo op Schiphol teruggekeerd, waar hij ondanks zijn vermoeidheid wegens gebrek aan slaap, bereid was de journalisten te woord te staan. Mr. Luns is gedurende een maand buiten het koninkrijk ge weest. Na zijn aankomst op 11 oktober in de beide rijksdelen heeft hij nog een achttal dagen in Suriname vertoefd. Uitvoerig heeft de minister op Schiphol van zijn ervaringen tijdens deze grote reis verteld en in chronoln- De Prins deelde de pers mee Nederlandse vestigingen in Zuid- Amerika te hebben bezocht. Hij ging niet in op de vraagstukken rond de emigratie van Nederlan ders naar Brazilië, doch ver klaarde dat besprekingen aan de gang zijn om deze emigratie te bevorderen. De Prins weigerde vdlgende bijzonderheden: Prinses Beatrix. Het bezoek dat Prinses Beatrix ter gelegenheid van de Hudson- herdenking aan New York en het Hudsongebied heeft gebracht is een groot succes geworden. Na het vertrek van de Prinses heeft de minister van Buitenlandse commentaar te leveren op de Zaken van de Ver staterli Her. moeilijkheden tussen de Brazi liaanse autoriteiten en de Neder landse Fokkerfabrieken, die een vestiging hebben in Rio de Ja neiro. (Advertentie.) Mohair SHAWLS Mohair MUTSEN Mohair HOEDJES Terneuzen ter, zich daarbij gesteund wetend door diens naaste medwerkers, verklaard, dat het bezoek veel goed heeft gedaan aan de rela ties tussen de beide landen. De Amerikaanse uitspraak „She has put Holland on the map" is in dit opzicht veelzeggend. Verenigde Naties. De minister heeft gedurende ruim twee weken de algemene vergadering van de Verenigde Naties in New York bijgewoond. Hij is vertrokken toen het alge meen debat vrijwel was afgelo pen. Wat de rede van Chroestsjef voor de algemene vergadering van de Ver. Naties betreft, zijn hoofdpunt was ontwapening en men weet, aldus minister Luns, dat de Russische regeringsleider met een vierjarenplan is geko men. Men moet afwachten wat dit plan in concreto in die vier jaren zal opleveren. „Ik acht de kans bepaald uiterst gering dat het plan in die periode verwer kelijkt wordt. De voorstellen stemden overeen met die van wijlen Litwinof destijds inge diend bij de Volkenbond in Genève. Wat de Russen onder controle en onder democratie verstaan verschilt belangrijk van de begrippen in de Westelijke wereld. Het is mij bekend dat men in de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland ern stig de mogelijkheid bespreekt van een ministersconferentie, die eigenlijk de voortzetting van die van Genève zou betekenen. Het zal wellicht mogelijk blijken te zijn reeds begin volgend jaar een topconferentie te doen houden. Het belangrijkste resultaat van het bezoek van Chroestsjef is wel geweest dat er tijd is ge wonnen. Ieder ultimatief element is verdwenen en psychologisch gezien is er een lichte ontspan ning ingetreden". Minister Luns heeft de Russi sche regeringsleider persoonlijk ontmoet tijdens een diner in New York. Chroesjtsjef heeft op mr. Luns de indruk gemaakt van een vitale persoonlijkheid, een man, die snel reageren kan en met zijn twinkelende ogen zon der twijfel gevoel voor humor heeft. „Het is een prachtige figuur", aldus minister Luns. De permanente afgevaardigde van Nederland hij de Verenigde Naties, mr. C. \V. A. Schürmann, heeft bij de behandeling van de kwestie-Tibet in de algemene vergadering geantwoord op het betoog dat het begin van een „ontspanning" tussen de grote mogendheden niet moet worden verstoord door een hespreken van kwesties die voor een van de leden pijnlijk zijn. „Hoe zeer wij een vreedzame atmosfeer in deze algemene vergadering ook on prijs stel len, wij kunnen niet toegaan dat deze wordt gekocht tegen de priis van een weigering om juist de beginselen die aan deze organisatie ten grondslag lig gen. te beschermen. De twijfel aan de mogeliike doelmatigheid van een optreden der V.N. in deze zaak mag naar onze«menin» ons er niet van weerhouden ons uit te spreken. Het gezag van de beslissingen der algemene vergadering wordt niet ontleend aan bindende kracht maar voornamelijk aan de invloed die on het denken der mensen wordt uitgeoefend door het duidelijk uitspreken van een overtuiging. Dergelijke uitspraken zijn noodzakelijk, vooral als de rech ten van kleine landen worden geschonden. Waar het verschil in kracht tussen de paar grote mogend heden en de vele kleinere dui delijker aan de dag schijnt te treden, zijn de grote mogend heden volkomen in staat hun eigen belangen te behartigen. Wanneer volken die niet over de nvddelen beschikken om dce' g weerstand te bieden, door grote staten met onder gang worden bedreigd, dan moeten de V.N. voor hen in de bres springen en voor hun rech ten nokomen. Nederland is ervan overtuigd dat er op het eerste gezicht vol doende bewijs is om de wezen- liike waarheid vast te stellen van de feiten die de Dalai La ma beeft vermeld in zijn zware aanklacht tegen de regering van de Chinese volksrepubliek. Daarom acht Nederland het de plicht van de algemene ver gadering om de toepasselijke regels van internationaal recht en gebruik opnieuw te bevesti gen en te vragen om eerbiedi ging van de fundamentele rech ten van het Tibetaanse volk en van het herstel van zijn bur gerlijke en godsdienstige vrij heden", aldus de Nederlandse afeevaardiede. Mr. Schürman verklaarde voorts dat het optreden van de Chinese volksrepubliek in Tibet zoals is weergegeven door de Dalai Lama niet alleen een flagrante schen ding van de rechten van de mens betekent, maar zelfs kan worden aangemerkt als een misdaad tegen een volk, zcals omschreven in een con ventie van de V.N. Hij zei dat de feiten in de Ti betaanse kwestie een „ver schrikkelijk verhaal" vormen, zelfs indien ze worden weer gegeven in de eenvoudigste en nuchterste woorden. De Neder landse afgevaardigde herinner de aan de invasie van de Chi nese strijdkrachten in Tibet in 1950 en verwees naar een ver klaring van de Dalai Lama, waarin deze beschreef hoe de regering in Peking de daarna gesloten overeenkomst had ge schonden. De assemblée behandelt een -psolutie die door Ierland en Malakka is ingediend. Daarin wordt gevraagd om „eerbiedi ging van de fundamentele men selijke rechten van liet Tibe taanse volk en van het recht op een eigen cultuur en gods dienst". Ook zou de algemene verga dering haar spijt moeten betui gen over de uitwerking die de gebeurtenissen in Tibet hebben, namelijk toeneming van de in ternationale spanning en ach teruitgang in de betrekkingen tussen de volken op een tijd stip dat verantwoordelijke lei ders ernstige en positieve po gingen ondernemen om de spanning te verminderen en de internationale betrekkingen te verbeteren. De Spaanse afgevaardigde, Don José Lequerica. zei dat. ver klaard was dat Tibet eeuwen lang een deel van China was geweest. Of het nu vriend of vijand betreft, Spanje kan niet stemmen voor iets dat lijkt op inmenging in binnenlandse aan gelegenheden wat het handvest der V.N. verbiedt. De Poolse en Roemeense af gevaardigden verzetten zich tegen de voorgestelde resolutie. Daarna werd de vergadering enkele uren geschorst. De „Club van Helsinki". Finland heeft de Ver. Staten, Canada, Frankrijk en Spanje voorgesteld toe te treden tot de „Club van Helsinki" het com mercial orgaan van de elf lan den die het protocol betreffende multilaterale handel hebben ge tekend. Deze landen zijn Enge land, West-Duitsland, België, Nederland, Italië, Oostenrijk, Zwitserland, Portugal, Zweden, Noorwegen en Denemarken. (Advertentie.) Krachtig en mannelijk in do schouders, dat is zo'n praehtjas in Verona tweed, velours of mohair in Sotto Bosco de kleuren van het woud! Zie onze grote collectie. Uw jas is er ook bij! 65.— 79.— 89,— 98.— 119.enz. Voor zo'n verantwoorde prijs bent U meteen van het jassen vraagstuk af. AXEL FORTEX altijd een klasse beter. ■1 Een vroegere zwager van dr. Castro, Cuba's minister-presi dent, heeft dinsdagavond te New York meegedeeld dat hij de leider is van „de witte roos", een organisatie die het regime van Castro bestrijdt. Castro's vroegere zwager, de advicaat dr. Diaz Balart, zei dat er op Cuba duizenden guerilla- strijders onder zijn leiding Castro bestrijden. Hij deelde voorts mee volkomen onafhan kelijk van elke andere groep te werken. Diaz Balart, die te New York woont, legde deze verklaring af nadat een regeringsgezinde Cu baanse krant had geschreven dat oud-ambtenaren van de verdreven president Batista in New York vrijwilligers tegen Batista ronselen. Diaz Balart is onder Batista minister van Verkeer geweest. Castro is gehuwd geweest met een zuster van Diaz Balart. Het huwelijk is door echtscheiding ontbonden. Woensdag is de militaire com mandant in de Cubaanse provin cie Camaguey, majoor Hubert Matos, gearresteerd op beschul diging van hoogverraad. De ar restatie geschiedde op last van kapitein Jorge Enrique Mendoza, hoofd van het nationaal instituut van landhervorming in deze pro vincie. Matos zou gepoogd heb ben de uitvoering van de wetten tot landhervorming te saboteren. Dinsdagavond bood hij zijn ont slag aan. Hij zou ook bij andere officieren hebben aangedrongen WISSELVALLIG Woensdag nam de bewolking spoedig toe op de nadering van een frontensysteem dat over Engeland de Noordzee optrok. Ook de bijbehorende regenzóne bereikte ons land. Op de meeste plaatsen viel in de loop van woensdag een paar millimeter regen, maar langs de kust waren de afgetapte hoeveelheden gro ter. De temperaturen liepen op tot 11 a 15 graden. De zuidweste lijke wind nam tot krachtig en langs de kust tot hard toe. Vandaag zal het frontenstelsel het grootste deel van ons land gepasseerd zijn, waarna bij ma tige tot krachtige westelijke winden minder vochtige lucht ZON MAAN op onder op onder Okt. 22 7.15 17.33 21.28 12.27 23 7.17 17.31 22.22 13.11 24 7.18 17.29 23.21 13.49 25 7.20 17.27 14.23 ons land zal binnenstromen, waarin vooral in het noorden van het land opklaringen ver wacht worden. De middagtempe- raturen zullen daarbij dezelfde zijn als woensdag of iets hogere. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. WISSELVALLIG. Voornamelijk in het noorden van het land enkele opklaringen, maar in het zuidoosten van het land aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen. Matige tot krachtige westelijke wind. Over het algemeen iets hogere tempe raturen dan gisteren. VRIJDAG 23 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 5.25 5.45 6.00 6.20 6.40 7.00 6.50 7.10 op ontslagaanvrage. Gemeld is dat Matos zich de toorn van de autoriteiten op de hals had ge haald door te verklaren dat de Cubanen „nog niet rijp genoeg" zijn om genoemde wetten te be grijpen. Volgens andere berichten nam Matos, die een van Fidel Castro's trouwste medewerkers tijdens de revolutie was, ontslag uit protest tegen de benoeming van Raoèl Castro, de broeder van de pre mier, tot minister van de Strijd krachten. Het is niet bekend of premier Castro zelf de hand had in de arrestatie. Inwoners van de pro vincie Camaguey zouden „vreed zaam hebben gedemonstreerd" uit sympathie voor Matos. Fidel Castro en zijn staf-chef zijn woensdag naar Camaguey vertrokken. Stakingen in Engeland Duizenden inwoners van Shef field het Britse staalcentrum moesten woensdagmorgen naar hun werk lopen door de staking van het 2500 man sterke busper- soneel. De stakers willen niet dat de passagiers staan in de nieuwe bussen die deze maand in ge bruik zijn genomen. De staking in de Londense staalfabriek, die was uitgebroken omdat een pas getrouwde arbei der van de nacht- naar de dag- ploeg was overgeplaatst, waar door het premiesysteem volgens de stakers bedreigd werd, is op geheven. Bi; deze staking waren 1500 arbeiders betrokken. In Glasgow zijn 830 lassers woensdag weer aan het werk ge gaan. Zij waren in staking ge gaan na een geschil over de han tering van een lasapparaat. De Bond van gemeente-arbei ders heeft maatregelen genomen tegen de wilde stakers. De bond heeft 112 arbeiders, die betrok ken zijn geweest bij de wilde staking in de Britse zuurstof- fabrieken, als lid van de bond geschorst. Deze staking heeft de Britse auto-industrie vijf miljoen pond gekost. 60.000 arbeiders hebben hun baantje verloren ten gevolge van deze staking. Een Amerikaanse federale rechter heeft woensdag opgrond van de Taft-Hartleywet 500.000 stakende arbeiders in de staal industrie bevel gegeven tijdelijk het werk te hervatten. De verenigde staalarbeiders- vakbond verklaarde onmiddel lijk bij een federaal hof van be roep in Philadelphia beroep te zullen aantekenen. Rechter Sorg wees het verzoek van de vakbond af om het zijn gerech telijk bevel, hangende het be roep, aan te houden en zei dat dit het best aan de districts rechtbank in Philadelphia kan worden gedaan. FRANS KAMEROEN De regering van Frans Kame roen is voornemens het parle ment te schorsen en speciale be voegdheden te vragen met het oog op de talloze aanslagen in het westen des lands, zo heeft premier Ahmadoe Ahidjo woens dag te Yaounde verklaard. Sinds eind juni zijn in de pro vincies Bamileke en Mungo bijna tachtig mensen gedood. Op 1 januari 1960 wordt Kameroen onafhankelijk. Premier Ahidjo zei dal hij aan het verzoek om volmachten de vertrouwenskwestie zal verbin den. De regering stelt de verboden volksunie van dr. Moemie ver antwoordelijk voor het grote aantal aanslagen. De volksunie wil vóór 1 januari a.s. verkiezin gen laten houden onder toezicht van de Verenigde Naties. Later maakte de rechter be kend zijn bevel enkele uren op geschort te hebben om de vak bond gelegenheid te geven be roep aan te tekenen. De staking in Frankrijk De „nationale dag van protest", voor woensdag uitgeroepen door de Franse ambtenaren die sala risverhoging eisen, is in Parijs ingeluid met een staking van de vuilnisophalers. Langs de Parijsa straten stonden woensdagmor gen overvolle vuilnisemmers, dia onaangeroerd bleven. Meer dan 1 miljoen Franse leraren en ambtenaren zullen betogingen houden. Tibetaanse resolutie aanvaard. De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft woens dag in een resolutie zijn ernstige bezorgdheid over de gebeurtenis sen in Tibet uitgesproken en ge vraagd de „fundamentele mense lijke rechten van de Tibetanen en hun culturele en godsdien stige leven te eerbiedigen". I)e resolutie, waar men twee dagen over gedebatteerd had en dat tenslotte met 45 tegen 9 met 26 onthoudingen werd aangeno men, was een ontwerp-initiatief van Ierland en Malakka. Twee landen waren niet verte genwoordigd. De tegenstemmers waren de Sowjet-Unie en de an dere landen van het communis tische blok.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1