Achterzijde van gefotografeerd de maan Veen- en heidebranden Generaal Marshall De boodschap aan Kongo De zaak-Podola Verhoging kinderbijslagen MAANDAG 19 OKTOBER 1959 15e Jaargang Nr 4810 'I VERZOEK VAN INDONESISCHE VAKVERENIGING salons sobert" COMMERCIEEL RADIOSTATION OP SCHIP BUITEN NEDERLANDS WATEREN E>e secretaris van de onlangs opgerichte politieke partij, de Nederlandse Volksbeweging, de heer M. Lewin, heeft tezamen met de heer L. M. Ph. M. Sloot- mans uit Amsterdam plannen tot de oprichting van een commer cieel zendstation op een schip, dat ligplaats zal kiezen buiten de Nederlandse territoriale wa teren, vier mijl buiten de kust, voor het uitzenden van grammo- foonmuziek, afgewisseld met re clamepraatjes. Rijnpeil op zijn laagst Nederlandse chauffeur in Duitsland verongelukt Eisenhower over Marshall. Gedenkteken voor Kassem Bakkers over het S.E.R.-advies Invoering nachtarbeid ondergang voor kleine en middelgrote bedrijven Wervelstorm „Charlotte". Zijn beroemde plan riep de communistische overheersing in Europa een halt toe WATERSTOFBOM UIT VERONGELUKT VLIETUIG GEVONDEN HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankerlng Dij abonnement: ferneuzen. Directeur-Hoofdredacteur i. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswa! Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 33150 Abonnementsprijs: 6,- pei Kwartaal; per maand f2. per week 48 et. Losse nrs 9 ct v ■•rseiiljnt dagelijks Uitgeefster N. V. li Firma F. -I. ion de -ande. rerneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pet advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handete- advertenties)5 regels 1,—. Iedere regel meet 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adrec Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Advertentie.) Het Russische interplanetaire Nation Loenik 3 heeft foto's ge maakt van de onzichtbare ach terzijde van de maan en talrijke nietingen verricht in de ruimte tussen de aarde en de maan, zo heeft radio-Moskou zondagmid dag bekend gemaakt. De gegevens, die de instumen- ten over deze metingen en de foto's hebben doorgegeven, wor den uitgewerkt en de resultaten /uilen worden bekend gemaakt, aldus het Russische communiqué dat werd uitgegeven enige uren, v óórdat zondagmiddag om onge veer 17.50 uur Ned. tijd het dichtst bij de aarde gelegen punt van zijn baan 47.500 km zou passeren. Men verwachtte dat het ruim testation zijn topsnelheid van 3,91 km per seconde zou berei ken. Na het passeren van het dichtst bij de aarde gelegen punt zou de Löenik 3 gedurende onge veer twee dagen niet van de Sowjet-Unie uit waarneembaar zijn. De volgende uitzending van ■et station zal op 21 oktober van '3 00 tot 14.00 uur zijn, wanneer de Loenik 3 ongeveer 327.000 km van de aarde verwijderd zal zijn. LOENIK 3 NIET OM DE MAAN? #e Amerikaanse geleerde Char les A. Withney van het Smith sonian laboratorium te Cambrid ge in Massachusetts heeft op een persconferentie verklaard, dat de Russische Loenik 3 niet om de ntaan heeft gedraaid- Hij zei niet te betwisten dat de Loenik 3 in het begin van vorige week de maan heeft gepasseerd op een afstand van circa 7.000 km hetgeen door de Russen is meegedeeld maar van mening te zijn dat de Loenik 3 op dit punt circa drie uur achter op het schema was, waardoor het Rus sische ruimtevoertuig niet rond de maan heeft gedraaid maar slechts rond het spoor van de maan. Hij was tot deze conclusie ge komen na een analyse van de door de Russen verstrekte gege vens. Indien mijn berekeningen juist zijn, heeft de Loenik 3 waar- j schijnlijk een „blik'' op een ge- deelte van de onbekende achter- j kant van de maan kunnen wer pen, aldus Whitney. De vakvereniging van christe lijke arbeiders in Indonesië heeft een beroep op alle christenen ter wereld gedaan de aanspraak van Indonesië op Westelijk Nieuw- Guinea te steunen. Het beroep wordt gedaan in een brief aan het bestuur van de Wereldraad van Kerken te New York. Gevraagd wordt „de staatslieden te overtuigen van de rechtvaardigheid van Indone- sië's eis." „Men mag niet vergeten dat de opkomst van het communisme vooral het gevolg is van heb zucht in de vorm van imperia lisme. Als we het communisme willen wegvagen, moet het im perialisme ook verdwijnen", al dus dé brief. él kepptrml W opoi+i cochtf IÏVQ: ki 15 bpwwwjsfroaf 9 Imtuzca individuele haarverzorging nieuwste methodes met produc ten, die precies voor uw haar geschikt zijn. electr. verwijdden van overtol lig haar. Politieke leiders in Belgisch- Kongo hebben de boodschap van de Belgische minister Deschrij- ver over de politieke toekomst van hun land in het algemeen niet ongunstig ontvangen. Blijkens de eerste berichten uit Leopoldstad, welke zondag te Brussel werden ontvangen, me nen zij, dat de boodschap een ruime opkomst bij de verkiezin gen voor de gemeenteraden, welke in december zullen worden gehouden, waarschijnlijk maakt. Minister Deschrijver heeft in zijn boodschap de vorming van een Kamer, een Senaat, en een regering, waarvan de leden door de koning zullen worden be noemd, in het vooruitzicht ge steld en voorts verklaard, ctat Kongo in 1964 volledig onafhan kelijk zal kunne,.-, -sin. Vijf Londense raadsheren heb- ben donderdag als hun mening gegeven dat een lagere recht bank terecht heeft vastgesteld, dat de Canadese fotograaf van Duitse afkomst Podola die ter dood veroordeeld is wegens moord op een Britse rechercheur, in staat was terecht te staan. De verdedigers hadden aange voerd dat dit niet het geval was, omdat Podola aan geheugenver lies zou lijden. Gedacht wordt aan het uitzen den op de middengolf in de buurt van de Hilversumse golflengten. De totale kosten worden geschat op 100.000,welk bedrag vol gens de heer Lewin reeds bijeen is gebracht door belanghebben den. Onderhandelingen over de aan koop van een schip en een zend- installatie met een actieradius van 1000 km zijn volgens hem in een vergevorderd stadium. „Er zullen alleen nog enkele juridi sche moeilijkheden moeten wor den overwonnen, doch we hopen het komende voorjaar te kunnen beginnen", aldus de heer Lewin. Ook wordt de mogelijkheid on derzocht om te komen tot com merciële televisie-uitzendingen eveneens van een schip buiten Nederlands territorium. Men zou dan b.v. verslagen van in terlandwedstrijden kunnen ge ven via 'n helikopter boven een stadion, aldus de heer Lewin. Naar aanleiding van berichten over een plan tot het oprichten van een commercieel radiozend station op een schip buiten de Nederlandse territoriale wateren deelde de P.T.T. ons desge vraagd mee, dat bij de huidige jurisprudentie tegen uitvoering van een dergelijk plan door de P-T.T. geen juridische maatrege len genomen kunnen worden. De minister van Binnenlandse Zaken, Butler, had de vijf raads heren van het Londense ge rechtshof voor strafzaken ver zocht enkele kwesties terzake van Podola's schuldigverklaring te bestuderen. Podola's terechtstelling die aanvankelijk vrijdag zou ge schieden, is uitgesteld met het oog op de behandeling van de zaak door het gerechtshof. De advocaten van de terdood- veroordeelde overwegen of stap pen dienen te worden genomen om de zaak voor te leggen aan het Hogerhuis, Groot-Brittan- nië's hoogste hof van beroep, aldus deelde één van hen mee. i In de kritiek welke in Kongo lese politieke kringen op de boodschap wordt uitgeoefend, speelt deze termijn van ruim 4 jaar een belangrijke rol. Men acht deze te lang. Het peil van de Rijn is sedert 1947 niet meer zo laag geweest, zo heeft het bureau voor de Rijn scheepvaart in Mainz vrijdag meegedeeld. Op telefonische vra gen antwoordde het bureau dat de controlepost vcor de water hoogte te Kaub de totale diepte van de vaargeul ter plaatse op slechts 1.35 meter bevond. Het rivierverkeer was nog wel niet onderbroken maar de vracht schepen kunnen slechts 40 pro cent '-an hun normale lading meevoeren. De 35-jarige Th. J. Duyndam uit Voorburg, chauffeur bij het Voorburgse expeditiebedrijf Ver- wer, is donderdagavond laat om het leven gekomen, toen de vrachtwagen, waarin hij met een tweede chauffeur J. Weerden- burg uit Voorburg was gezeten, tussen Baden-Baden en Bühl in Westduitsland op een stilstaande wagen reed. Chauffeur J. W. is ernstig gewond in een zieken huis opgenomen. De heer Duyndam, die nog slechts enige weken in dienst was van het bedrijf, was vader van zes kinderen. Omtrent de toedracht van het ongeluk is nog niets bekend. President Eisenhower heeft vrijdagavond gezegd dat de dood van generaal Marshall een reden tot verdriet is voor het gehele land. Zijn moed, kracht, inzicht en onbaatzuchtigheid waren een bron van inspiratie, niet alleen voor het leger, maar voor het ge hele land en ook voor de bondge noten, aldus de president. Radio-Bagdad meldt dat er een groot plein zal worden aange legd op de plaats waar onlangs een aanslag op premier Kassem is gepleegd. De met kogels door zeefde auto waarin hij reed zal als gedenkteken op het plein worden geplaatst. De gezondheidstoestand van de premier is volgens een bulle tin „zeer goed". Het bestuur van de Nederland se Bakkersbond heeft een tele gram gezonden aan de staats secretaris van Sociale Zaken, de heer B. Roolvink, en aan de staatssecretaris van Economi sche Zaken dr. G. J. M. Veld kamp waarin ernstige bezorgd heid wordt uitgesproken over het S.E.R.-advies inzake wijzi ging van de bakkerijparagraaf. In het telegram wordt be toogd, dat deze wijziging een terugkeer naar de nachtarbeid inhoudt an het doet een beroep op de staatssecretarissen het advies niet over te nemen. In voering van nachtarbeid, zo be sluit het telegram, zou de onder gang betekenen van de kleine en middelgrote bedrijven, die een onvoldoende bezetting hebben om ploegenarbeid in te voeren. Daarbij wordt erop gewezen, dat thans 90 procent van de totale broodproduktie wordt verzorgd in deze kleine of middelgrote be drijven, waarin 95 procent van de personeelsbezetting in het bakkersbedrijf werkzaam is. Ook het hoofdbestuur van de Volgens de laatste berichten heeft de storm „Charlotte" op het eiland Okinawa aan 45 men sen het leven gekost. De meeste slachtoffers verlo ren het leven door grondver schuivingen en het instorten van huizen. Naar schatting is 75 procent van de tweede rijstoogst en de helft van de suikeroogst verlo ren gegaan. Nederlandse Katholieke Bakkers patroonsbond dat te Utrecht ver gadert, heeft unaniem het ad vies van de S.E.R. afgewezen. Het bestuur meent dat opvol- i ging van dit advies wederinvoe ring van volledige nachtarbeid betekent en de verdwijning van duizenden gezonde midden- standsbedrijvcn tot gevolg zal hebben. Ook dit bestuur heeft zich telegrafisch gewend tot de staatssecretarissen van Sociale en Economische Zaken. In de verzonden telegrammen heeft het zijn standpunt uiteengezet. De grote brand in het Buurse- veen bij Haaksbergen, die zater dagmiddag omstreeks 1 uur was ontstaan, is zondagmorgen op drie plaatsen weer opgelaaid. Thans is reeds een oppervlakte van meer dan 400 ha verbrand. Ook in het Duitse grensgebied, waar het vuur ontstaan is, heeft de brand zich thans aan merkelijk uitgebreid en is reeds een aanzienlijke oppervlakte in vlammen opgegaan. Circa 200 militairen zijn in actie om te trachten het vuur te stuiten. Mocht dit niet gelukken, dan be staat het gevaar, dat het vuur een weg vindt naar het natuur reservaat „Het Buurserzand". De brandweren van Dalen, Coevorden en Emmen bestrijden thans een grote veenbrand bij Dalerveen in Drente, die vijftien boerderijen bedreigt. Er zijn al twaalf woningen ontruimd. De enorme rookontwikkeling maakt het blussen van de brand erg moeilijk. Op sommige plaatsen vreet een vuurlaag van onge veer een halve meter dikte zich snel voort. Zeker vijftig bunder veen staat in brand. De gehele bevolking helpt de brandweer 't vuur tegen te houden. Ook de brandweer van Odoorn is te hulp gekomen. Zondagmorgen even na twaalf uur werd brand ontdekt in de Leenderhei onder de gemeente Geldrop. Het Vuur ontstond 500 tot 600 meter ten zuiden van een complex houten woningen in Ti- voli, een buurt van de gemeente Geldrop, grenzend aan Eindho ven. Aangewakkerd door de sterke noordwesten wind breidde het vuur zich snel in oostelijke rich ting uit. De bewoners van de houten woningen, die bang wa ren, dat het vuur in hun richting zou gaan, waarschuwden de brandweer van Eindhoven. Uit veiligheidsoverwegingen vroeg deze assistentie van de D.A.F.- brandweer, alsmede van die van de gemeente Geldrop en Heeze. Ook kwam er hulp van militairen uit de legerplaats Oirschot en van het garnizoen Weert. Ook hon derden burgers hielpen bij het bestrijden van het vuur. Omstreeks half vijf was de vuurzee, die op zeker moment 'n lengte van anderhalve kilometer had, bedwongen. De brandweer korpsen konden toen inrukken. Militairen bleven nog enige tijd achter om het terrein te bewa ken. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wij ziging van de Kinderbijslagwet, de Kinderbijslagwet voor Rente trekkers, de Noodwet Kinderbij slag Kleine Zelfstandigen en de Kindertoelagewet voor Gepen sioneerden (verhoging kinderbij slagen). Deze wijziging beoogt de tegenwoordige kinderbijslagen met ingang van 1 oktober 1959 te verhogen met twee cent per kind per dag. De kosten van deze maatregelen bedragen naar raming 3.455.000 voor het vier de kwartaal van 1959. 1959 inzake enkele hoofdpunten van het sociaal-economisch be leid in dé naaste toekomst aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal in het vooruitzicht is gesteld, voornemens maatregelen te tref fen ten aanzien van enkele on derdelen van het sociaal-econo misch beleid. Deze houden in een afschaffing van de consumen tensubsidie om melk en een huurverhoging van 20 pet. Zoals bij de mondelinge behandeling van die nota in dé Tweede Ka mer reeds is medegedeeld, zal de realisatie van deze maatregelen geschieden door een verhoging In de Memorie van Toelichting van de melkprijs van 2 cent per wordt meegedeeld dat de rege- liter met ingang van 1 januari ring, zoals in de nota van 25 juni In een afgelegen streek van Kentucky is de waterstofbom opgespoord, die uit een Ameri kaanse atoombommenwerper, een B-52 Stratofort, was geval len toen het toestel donderdag avond in dé lucht met een tank- vliegtuig in botsing kwam. Volgens een Amerikaanse j woordvoerder is er geen gevaar van uitstraling daar het omhul sel van de bom nog gaaf is. Intussen wordt het zoeken naar vermiste leden van de be manningen dér twee neergestor te toestellen voortgezet. Vier i leden van de bemanningen van het Stratofort wisten zich met behulp van een valscherm in 'veiligheid te stellen. Het wapen was niet scherp ge- steld en er bestond daardoor geen gevaar voor een kernont ploffing, zo verklaarden Ameri kaanse functionarissen. Zij voeg den hieraan toe, dat kernwapens, die op oefenvluchten worden meegenomen, trouwens nooit scherp gesteld zijn. George Catlett Marshall, die in Europa voornamelijk bekend werd door zjjn plan voor economisch herstel van de door de oorlog ge troffen landen, werd in I860 te Unicntown Pennsylvania) gebo ren In 1901 studeerde hij at aan het „Virginia Military Institute". Geleidelijk aan klom hjj op tot de hoogste rang in het Amerikaanse leger. in zijn militaire loopbaan deed hij dienst in de Phillippijnen (1902 en 1903 en van 1913 tot 1916 en bij de Amerikaanse expeditionaire macht in Frankrijk van 1917 tot 1919). De tijd van 1924 tot 1927 bracht hij door in China. In november 1945 werd hij als Trumans speciale vertegenwoordi ger wederom naar China gezon den. Hij werd van daar terugge roepen om de post van minister van Buitenlandse Zaken op zich te nemen. In september 1950 werd Marshall, die reeds op non-actief was gesteld, benoemd lot minister van Defensie als opvolger van de overleden Louis Johnson, nadat het Congres een speciale wet had goedgekeurd waardoor de benoe ming van deze beroepsmilitair tot minister van Defensie mogelijk werd gemaakt. Marshall was een „vijf sterren generaal. Tijdens de tweede we reldoorlog was hij stafchef van 't leger. Als zodanig woonde hij alle internationale conferenties van de hoogste politieke vertegenwoordi gers bij, onder meer de conferen tie voor het opstellen van het At lantisch Handvest in 1941 en die van Casablanca, Quebec, Cairo er. Teheran in 1943. Ook de conferen tie van Qubec in 1944 en die van Yalta en Potsdam in 1945 maakte hij mee. Als minister van Buiten landse Zaken was hij tegenwoordig op de conferentie van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken te Moskou en de „Amerikaanse conferentie voor vrede en veilig heid" in Brazilië. Generaal Marshall genoot zowel in eigen land als elders in de we reld algemeen groot aanzien. Hij was lang van gestalte, lenig en kwiek, en beschikte over de hoffe lijkheid en het zachte accent van de aristocratische „zuiderling". Men vond wel dat hij in vele op zichten meer weg had van een En gelsman dan van een Amerikaan. Hij toonde immer grote zelfbe heersing. „Ik kan het mijzelf niet veroorloven kwaad te worden", zei hij, „dat zou fataal zijn. Het is te uitputtend, ik moet mijn hoofd helder houden". Hij las veel en voor ontspanning wandelde of tuinierde hij. Zijn eerste vrouw was een slu- diegenote, Elizabeth Carter Coles, met wie hij in 1902 huwde. Zij i stierf in 1927 na langdurige ziekte. In oktober 1930 trouwde hij met de weduwe Katherine Boyce Tupper Brown, van wier hand in 1946 een i soort van levenbeschrijving van 1 Marshall verscheen onder de titel „Tezamen; de annalen van een sol datenvrouw". Marshalls familie stamt uit Ken tucky. Zijn vader was een welva rend zakenman in de kolen- en cokes-industrie. Hij was ook een I toegewijd demoeraat in een repu blikeins district en daarom kon Marshall junior geen toelating tot de militaire academie van West Point verkrijgen, weshalve hjj in 1897 naar het militaire instituut van Virginia ging. Hjj werd toen geclassificeerd als een „onhandige, weinig belovende i recruut". Evenwel studeerde hjj, na ternauwernood 'n bajonetsteek van een al te enthousiaste mede- noemde overleefd te hebben, in werd binnen twaalf minuten nadat - -« zij formeel was gedaan, éénstem mig door de Senaat bekrachtigd. Direct deed lnj de Amerikaanse troepen uit China terugtrekken om een verzoening in China mogelijk te maken. Op de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken te Moskou in het voorjaar van 1947 poogde hjj tevergeef Molotof te bewegen tot instemming met een ontwape ningsovereenkomst der grote vier. 1901 met de hoogste lof af en werd het jaar daarop tweede luite nant bij de infanterie. Vijftien jaar later was hij nog steeds luitenant. Toen Amerika de eerste wereld oorlog inging werd hjj als kapitein naar Europa gezonden. In 1918, toen hij luitenant-kolo nel en chef operaties van het eer ste Amerikaanse leger was gewor den, dwong hij de bewondering af door een nalf miljoen mansenap- pen met bewapening binnen veer tien dagen van het slagveld van St. Michel naar de Argonnen over te brengen, waardoor de Duitsers totaal verrast werden. Generaal Pershing, de bevelheo- ber van de Amerikaanse strijd krachten in Europa, noemde hem toen openlijk „de beste officier van het leger der Verenigde Staten". Van 1919 tot 1924 was Marshall als majoor Pershings adjudant in Washington. In de volgende jaren -klom hjj snel op, hoofdzakelijk op posten in Amerika. Op 1 september 1939 bevorderde Roosevelt hem, over de hoofden van vele anderen heen, tot stafchef in de plaats van de op pensioen gestelde generaal Malin M. Craig. Als zodanig verwierf hjj zich in ternationale laam om zijn aandeel in de overwinning der geallieer den. Hjj bouwde de Amerikaanse strijdkrachten op van een 174.000 man in 1939 tot meer dan acht mil joen met een luchtmacht van 69.000 toestellen in mei 1945. Hij moest zorgen voor het onderhouden van toevoerlijnen over grote af stand. Nog in begin van de oorlog koos Marshall generaal Dwight Eisenhower uit en deed hem in 1943 tot opperbevelhebber van het Europese oorlogstoneel benoemen. liet was Marshalls plan om Duitsland te verslaan door een invasie in West-Europa en niet, zoals Churchill voorstelde, via een inval in de Balkan. In de strijdkrachten werd Marshall vereerd om zjjn mense lijkheid en zorg voor allen. Hij trad doortastend en met vooruit ziende blik op. Toen hem de schets van een „jeep" werd getoond, be stelde hij terstond een aantal van die tot dan toe nog niet beproefde voertuigen. Overigens eiste hjj van zjjn medewerkers dezelfde discipline als hij zelf onderhield. Zich be wust van het verschrikkelijke van de oorlog, drukte hij zich over deze zaken altijd in abstracte vorm uit. „Oorlog is de verschrik kelijkste tragedie van het mensen ras en het mag geen uur langer duren dan absoluut noodzakelijk is". In november 1945 werd Marshall op eigen verzoek hjj was toen 65 jaar van zjjn functie als staf chef ontheven en opgevolgd door generaal Eisenhower. Hij was van plan stil in Leesburg (Virginia) te gaan leven, maar toen Truman binnen een week een beroep op hem deed om speciaal afgezant bij de nationalistisch-Chinese leider Tsjiang Kai-Sjek te worden, vol deed hjj daaraan. Hij moest pogen een verzoening tussen nationalistische en com munistische Chinezen tot stand te brengen en negentien dagen na zjjn aankomst in China werd een bestand getekend dal het echter Men zegt, dat op zjjn terugreis uit Moskou de eerste gedachte aan wat zijn beroemde plan voor de heropbouw van Europa zou wor den, geboren werd. I>e beginselen daarvan zette liij in de zomer van dat jaar, bij het ontvangen van een eredoctoraat op de Harvard-uni- versiteit, in een historisch gewor den rede uiteen. Tot einde 1951 is het „Plan- Marshall" in werking gebleven. De Russen verzetten zien ertegen van het begin af en hun satellieten volgden dit voorbeeld. Het plan leidde later tot andere Amerikaanse ondernemingen om het communisme in Europa een halt toe te roepen. Marshall wordt, tezamen met Eisenhower, Dean Acheson en anderen, ge noemd als ontwerper van de „Truman-leer" tegen communis tische overheersing in Europa. De vervulling van zijn hoge functie had veel van Marshalls gezondheid geverd. In januari 1949, na een nieroperatie ondergaan te hebben, legde hij zijn ministers ambt om gezondheidsredenen neer en werd door Dean Acheson opge volgd. Na het uitbreken van de Ko reaanse oorlog deed Truman ech ter opnieuw een beroep op hem en in september 1950 werd Marshall minister van Defensie. Zijn voorganger, Johnson, was gekritiseerd vanwege de „militaire onvoorbereidheid" van het land. Opnieuw maakte Marshall plannen voor een grote uitbreiding van de strijdkrachten en in april 1951 wa ren deze bijna verdubbeld. Op 12 september deelde Marshall de pers mede dat hij om „zeer persoon lijke reden" zijn functie van mi nister van Defensie neerlegde. In september 1952 kwam Marshall naar Europa om, als voorzitter van het comité voor oorlogsmonumenten een monu ment ter ere van de Amerikaanse gesneuvelden te Suresnes bij Parijs te onthullen. i Het jaar daarop woonde hij de kioning van koning Elizabeth van Engeland bij als speciaal afge- vardigde van president Eisenho wer. In de herfst van 1953 werd Marshall de N'obel-vredesprijs toe gekend. die hem in december in Oslo werd uitgereikt. Marshall zei tegen journalisten dat één van de moeilijkste dingen in zjjn ge hele loopbaan geweest was, zjjn geduld bewaren bij „geheel vruch teloze onderhandelingen met de Sowjetrussische regering". In de traditionele rede na het ontvangen san de Nobelprijs zei Marshall dat duurzame vrede niet gebouwd kon worden op het hand haven van grote legers voor onbe paalde tjjd. Goede wil en begrip tussen de naties moest er ge niet lang uithield. Zjjn taak werd kweekt worden. Als nader te ont- uitzichtloos en na dertien maan- 1 wikkelen „vredespunten" noemde den vloog hij in januari 1947 terug hij: betere opvoeding tot vrede op naar de Verenigde Staten. de hogescholen, de rol van de Op verzoek van Truman accep- Verenigde Staten bij het werk teerde hjj de post van minster van voor de vrede en de noodzaak om Buitenlandse Zaken, als opvolger ten achter gebleven volkeren ma- 1960 eri nogmaals een verhoging van deze prijs met 2 cent teza men met de huurverhoging met ingang van 1 april d.a.v. Deze onderscheidene verhogin gen zullen voor dé werknemers worden opgevangen door een verhoging van de kinderbijslag, alsmede door een algemene loon- bijslag. De eerste verhoging van de melkprijs met 2 cent per liter zal gecompenseerd worden door een verhoging van de kinderbij slagen met 2 cent per kind per dag. In verband met het feit. dat de uitkering van de kinderbijslag in het algemeen na afloop van elk kwartaal geschiedt is het ge wenst de verhoging van de kin derbijslag welke ter compensatie van deze prijsverhoging dient plaats te vinden, reeds een kwar taal eerder dan die prijsverho ging te doen ingaan. Ter zake van de verhoging van de kinderbijslagen, welke naast de 2% pet loonsverhoging nodig zullen zijn ter compensatie van de huurverhoging van 20 pet en ter verwerking van de huidige duurtetoeslag van 10 cent per kind per dag in dë kinderbijsla gen zullen te zijner tijd wets voorstellen worden ingediend. Z A VII V-UHV.I.U.IUUV W'-J VJI It'll UtJlltl gCPICVCIl VU1IVCICI1 III student wiens naam hij nimmer van James Byrnes. Zijn benoeming terieei en geestelijk te helpen. DEZELFDE TEMPERATUREN. Het afgelopen weekeinde kwam aan de heerschappij van hoge- drukgebieden over het weer in onze omgeving een einde door een kleine maar toch in een be perkt gebied zeer actieve storing die vanuit Engeland naar de Noordzee is getrokken. Zondag ochtend nam de wind daardoor aan onze kust tot stormkracht toe, terwijl het front dat bij de storing behoorde voornamelijk in het westen van het land regen veroorzaakte. Een zwakke rug van hogedruk. die de storing volgde, deed de wind weer afnemen maar boven Ierland werd zondagavond weer een nieuwe depressie aangetrof fen die eveneens naar de Noord zee koerst in oost-noord-ooste lijke richting. Het front dat bij de depressie behoort zal vandaag vrij veel be wolking met plaatselijk buien veroorzaken vooral in het noord westen van het land, terwijl er opnieuw tamelijk veel wind is te verwachten. De temperaturen zullen niet belangrijk veranderen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. Dezelfde temperaturen. Veel bewolking met plaatselijk enkele buien vooral in het noord westen van het land. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde wind tussen zuid en zuid west. Weinig verandering in temperatuur. DINSDAG 20 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 3.46 3.54 Terneuzen 4.21 4.29 Hansweert 5.01 5.09 Walsoorden 5.11 5.19 ZON op order Okt. 19 7.10 20 7.11 MAAN op onder 17.40 17.38 19.20 19.57 9.48 10.45

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1