b j De toestand in Loeloeaburg nog ernstig Conferentie over Zuidpoolgebied (£sso) Opleving op Londense scheepsvrachtenmarkt Algerië in de Franse nationale vergadering Kritiek pers op van Russische de Ver. Staten Lublin leefde vijftien jaar op een «Vulkaan» HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN NOVITA Wie een PARKA heeft hoort er bij Frankering bjj abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratle-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct Losse nrs 9 ct. DE VRIJDAG 16 OKTOBER 1959 15e Jaargang Nr 4808 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprils per mm 15 ct; minimum par advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handele- advertenties)5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. LOELOEA-KRIJGERS GAAN WREED TE WERK Ook militairen worden aangevallen In Kasai, in het gebied van I.oelocaburg, heeft in de laatste 21 uur een ware guerilla-aetivi- teit gewoed. De toestand is nog steeds ernstig en er zijn thans meer dan twintig doden, meest Baloeba's. Deze worden in de dorpen aangevallen door Loeloea- LiÏK'-lieden, bewapend met lan sen, uursteengeweren en giftige pijion en beschilderd met de tra ditionele strijdkleuren. Langs de weg van Dcmba naar Loeloeaburg zijn verschillende dorpen aangevallen. Kongolese detachementen troffen daar twaalf slachtoffers aan. Van acht lijken waren de handen afgesne den. Alle hutten waren in brand gestoken en de aanvallers na men de vrouwen en kinderen die niet konden vluchten, mee. Donderdag werd een nieuw of fensief uitgevoerd te Benasjitolo waar circa 400 Loeloea's de hut ten in brand staken. Bij luchtverkenningen kwam men een andere bende Loeloea's op het spoor die naar hetzelfde gebied optrok. Het leger kwam lussenbeide, aanvankelijk met traangasbommen, maar vervol gens werd op de aanvallers ge schoten. In oen hut in dit dorp trof men de verkoolde lijken aan van een man een twee vrouwen. Elders in dit dorp trof men nog een lijk aan dat met twee lanssteken was doorstoken. Voorts werden in het gebied van Dibaja bloe dige aanvallen gepleegd. Talrijke hutten werden in brand gestoken. Men schat het aantal verkoolde of geheel vernielde hutten of woningen sedert het uitbreken van de incidenten op meer dan duizend. KLACHT VAN JEMEN •lemen heeft donderdag bij de veiligheidsraad een klacht inge diend over „nieuwe Britse agressie". In een brief aan de voorzitter van de raad zegt de permanen te afgevaardigde van Jemen, dat Britse troepen op 5 oktober de plaats Al-Baidha in Jemen hebben aangevallen. Verscheide ne inwoners werden gedood en eigendommen beschadigd bij een aanval van 4 uur. Verder wordt gesproken van schendin gen van het Jemenitische lucht ruim door Britse vliegtuigen. Het bestuur verzamelt thans de Baloebabevolking om ze onder bescherming van het leger te stellen. De Afrikaanse gemeenten Ndesja en Nganza en de Euro pese gemeente Kananga worden door militairen bewaakt. Uit Loeëbo en Loesambo wor den versterkingen verwacht. In Europese kringen acht men het noodzakelijk dat Belgische troe pen uit Kamina worden gezon den om de grote ongerustheid in dit gebied weg te nemen. Van 19.00 uur af is een uit gaansverbod van kracht. Alle openbare instellingen zijn geslo ten. In het ziekenhuis van Loeloea burg verblijven tientallen gewon den van wie enkele er ernstig aan toe zijn. De aanvallers geven blijk van bijzondere wreedheid. Ook aarze len zij niet militairen aan te val len. Het hoofd van de Loeloea, Ka- lamba, begaf zich woensdag naar het onrustige gebied in de om geving van Loeloeaburg dat thans door Loeloea's bezet is. Onderweg werd hij door vluch tende Baloeba's herkend. Zij vie len hem aan waarbij een van zijn armen door een slag met een knuppel brak. Hij kon echter terugkeren naar Loeloeaburg. Donderdagmiddag richtte hij een radio-oproep tot de bevol king waarin hij de aanvallers verzocht de vijandelijkheden te staken en naar hun woningen terug te keren. Later vertrok hij met enkele belangrijke figuren van de Loeloeastam naar het on rustige gebied. Donderdagmiddag is in het ge bied van Kasoemba geen enkel nieuw incident gemeld. In het gebied van Dibaja verlieten de bewoners van de Loeloeadorpen aan de grens van Loeloeaburg hun woningen omdat zij vergel dingsmaatregelen vreesden. Ook de Baloeba's verlieten hun dor pen en zochten een schuilplaats bij de naburige Katholieke mis sies. Later in de middag werd ge mold dat enkele dorpen in bet gebied van Demba door bewa pende Loeloea's worden be dreigd. De bewoners van ver schillende van deze dorpen zijn gevlucht. De politie maakte bekend dat 200 arrestaties zijn verricht. (Advertentie.) Mohair SHAWLS Mohair MUTSEN Mohair HOEDJES Terneuzen AANHOUDEND DROOG Dp Bilt donderdag 22 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied waarvan het centrum boven de omge ving van Polen is gelegen ver oorzaakt, in verreweg het groot ste deel van Europa droog weer. Aangezien dit hogedrukgebied zich vrijwel onverminderd hand haaft is er weinig verandering in het huidige weertype te ver wachten. Met de oostelijke win- f'en is echter iets drogere lucht toegestroomd, waardoor in de nacht de temperatuur flink daalt. In de middag zijn vandaag ongeveer dezelfde temperaturen te verwachten als donderdag, toen maxima tussen 16 en graden werden gemeten. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot vrijdagavond. Aanhoudend droog Droog en overwegend zonnig weer met ongeveer dezelfde mid- dagtempcraturen. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid oost. ZATERDAG 17 OKTOBER De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, heeft verklaard dat de V. S. het beginsel zijn toegedaan da) het Zuidpoolgebied alleen voor vreedzame doeleinden moet wor den gebruikt. In zijn welk""nstwoord tot de conferentie over het Zuidpool gebied waaraan twaalf landen deelnemen, zei hij: „Dit continent dat lange tijd een geheimzinnig gebied is geweest en later het 'terrein was voor heldhaftige avonturen en onderzoekingen is nu een gebied waarin met veel succes wetenschappelijk is sa mengewerkt door de moedige mensen wier landen hier ver tegenwoordigd zijn en die deel namen aan het programma van het internationale geofysische jaar. Mijn regering is van mening dat de voortzetting van deze samenwerking moet worden verzekerd en dat het Zuidpool gebied alleen mag worden ge bruikt voor vreedzame doelein den, geen voorwerp van een po litiek conflict mag worden en open moet staan voor weten schappelijk onderzoek". Herter zei dat de verrichtin gen van de onderzoekers en ge leerden die ter conferentie aan wezig zijn. de gelegenheid had den geopend bepaalde hoge be ginselen te formuleren en rechts kracht te geven die, in overeen stemming met het V. N.-hand- vest, vrede en samenwerking in een groot deel der wereld zullen verzekeren. „De conferentie zal deze laak met vertrouwen vervullen De Amerikaanse afgevaardig de, Herman Phlcger, die juri disch adviseur is geweest van het State Department, is geko zen tot permanent voorzitter van de conferentie. De twaalf deelnemende landen zullen in de komende weken pogen een ver drag op te stellen ter verzeke ring van vreedzame omstandig- i9heden en een verbod van wapens voor militair gebruik. De Nieuwzeelandse afgevaar digde, Mcintosh, verklaarde ter conferentie dat Nieuw-Zeeland zich verzet tegen proeven met kernwapens of andere wapens in het Zuidpoolgebied. Zijn regering is van mening dat de enige uiteindelijke oplos sing voor territoriale geschillen mogelijk een overeenkomst zou zijn waarbij nationale rechten en aanspraken op Zuidpoolgebied worden opgegeven. „Daar dit thans kennelijk niet mogelijk is, is de Nieuwzeelandse delegatie bereid een eenvoudige overeen komst te aanvaarden om de be staande juridische status quo te „bevriezen" als middel om ver dere vreedzame samenwerking te verzekeren. De Zuid-Afrikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Louw. deelde mee dat zijn land de basis overneemt die Noorwegen in het internationale geofysische jaar in het Zuidpoolgebied heeft ge vestigd. Deze basis ligt nabij de nieuwe Russische basis Laxaref. De Noorse ambassadeur Koht verklaarde, dat zijn land de dooi de V. S. uiteengezette beginse len betreffende het Zuidpoolge bied onderschrijft. De Chileense senator Mora zei dat het gebied in het Zuidpool gebied waarop zijn land aan spraak maakt, deel uitmaakt van het Chileense moederland. (Op het bewuste gebied maken ook Argentinië en Groot-Bril- tannië aanspraak.) DE E. G. K. S.-HULP AAN BELGISCHE MIJNWERKERS Dc hoge autoriteit heeft op haar jongste vergadering for meel besloten de E.G.K.S.-hulp aan Belgische mijnwerkers die door werkloosheid in de mijnen worden getroffen, voort te zetten tot 31 oktober. De hoge autori teit had daartoe maandag j.l. dc machtiging gekregen van de bij zondere ministerraad. MYSTERIE IN ITALIË Geheimzinnige dood van 29-jarige Italiaan De politie te Bracciano bij Rome stelt een onderzoek in naar de geheimzinnige dood van de 29-jarige Umberto Abrighi, broer van de 19-jarige Alba die twee maanden geleden een jon geman met een mes dodelijk had verwond toen deze tezamen met anderen haar poogde aan te ran den. Umberto werd woensdag met een hoofdwond bewusteloos op de spoorbaan gevonden in de buurt van de plaats waar de aan val op zijn zuster was gedaan. Hij stierf in het ziekenhuis zon der nog tot bewustzijn te zijn gekomen. De bestuurder van een langskomende trein had hem op de spoorbaan zien liggen. Vlak tevoren zouden spoorwegarbei ders Umberto nog op de weg hebben zien staan terwijl hij, naar het scheen, iets stond op te schrijven. Tegen Alba is destijds geen rechtsvervolging ingesteld om dat zij uit zelfverdediging had gehandeld. Vier jongelieden moeten nog voor de aanval op Alba terechtstaan. Mvertentie.) voor ofiehearden petroleum DE HAARDOLIE met het hoogste rendement zuinig - geen roet - meer warmte Ons depót te Terneuzen, Nieuwe Kanaal P 38, tel. 2171, zal U desgewenst gaarne het adres van een Es so haardoliehandelaar geven. v.m. n.m. Breskens 1.09 2.18 Terneuzen 2.44 2.53 Hansweert 3.24 3.33 Walsoorden 3.34 3.43 ZON MAAN or onder op onder Gkt. 16 7.04 17.46 17.53 6.39 17 7.06 17.44 18.19 7.44 18 7.08 17.42 18.48 8.47 19 7.10 17.40 19.20 9.48 20 7.11 17.38 19.57 10.45 Maurice Simmonct, de woord voerder van de 56 man sterke fractie van dc R.K. republikein se volkspartij, heeft donderdag in de Franse nationale vergade ring verklaard, dat zijn partij het plan van De Gaulle voor Al gerië steunt. Wij zijn tegen afscheiding van Algerië, maar het past ons niet te kiezen tussen de twee andere mogelijkheden die De Gaulle openlaat, n.l. integratie of opne ming in de Franse Unie, want beide zijn in gelijke mate men selijk en Frans, zo zei hij. Het staat nu volgens parle mentaire waarnemers wel vast, dat de regering-Debré op een behoorlijke meerderheid kan re kenen. Het grootste deel van de 118 man sterke conservatieve frac tie zou bereid zijn de regering te steunen. Uit een donderdag door de Gaullistische Vnie voor de nieu we republiek uitgegeven com muniqué blijkt, dat de 8 of 9 Gaullisten één heeft zijn be sluit opgeschort die hun zetel in de nationale vergadering ter beschikking hebben gesteld, nu ook geen lid meer zijn van de unie voor de nieuwe republiek. De uittreding betekent auto matisch uitstoting uit de partij. Deze afgevaardigden vormden de „activistische minderheid van de unie. Zij identificeerden zich met de rechtervleugel van de Europese kolonisten in Algerië, die heftige tegenstanders zijn van het jongste plan van De Gaulle. Enkele van deze afge vaardigden hebben een belang rijke rol gespeeld in de „opstand" die geleid heeft tot de terugkeer van De Gaulle. De afgevaardigden zijn uitge treden omdat zij zich, naar hun zeggen, in de nationale vergade ring niet hebben kunnen uit spreken voor volledige integra tie. Biaggi, écn van de afgevaar digden van de unie voor de nieu we republiek die woensdagavond hun zetel ter beschikking hebben gesteld en 'n man die als uiterst rechts bekend staat, verklaarde dat het lot van het Westen in Algerië op het spel staat. Europa wordt overvleugeld door het Marxisme en de rijk dom aan olie en gas van de Sa hara zal eveneens verloren gaan, zo Algerië zich mocht afscheiden van Frankrijk, zei hij. De woordvoerder van de 44 man sterke socialistische frac tie, Francis Leenhardt, verklaar de eveneens dat zijn fractie De Gaulle zal steunen. De socialis ten maken officieel deel uit van de oppositie. Inmiddels heeft het conserva tieve blad „Paris Press" een ver klaring gepubliceerd van de Gaullistische afgevaardigde Lu- ciën Neuwirth, die destijds een van de woordvoerders van de beweging voor openbaar welzijn in Algerië is geweest. Neuwirth waarschuwt in zijn Advertentie §PI Elg Alle kinderen willen een PARKA hebben! Zo'n vlot coatje met knoopceintuur. Wij hebben ze in vele uit voeringen, o.a. uni dubbel- doek aangeweven ruit met gestreepte voering of dub bel poplin. Lft. 4 jaar vanaf 21, kleine stijging per maat. axel HET CHINEES- INDISCHE GRENSGESCHIL De Chinese troepen hebben zich gedeeltelijk uit de omstre den buitenpost Longdjoe aan de Indisch-Tibetaanse grens te ruggetrokken, zo wordt hier van welingelichte zijde vernomen. De terugtrekking wordt echter „strategisch" genoemd, want de Chinezen blijven de buitenpost beheersen. E)e Chinezen liggen nu een kleine kilometer ten noorden van de plaats. De In dische troepen bevinden zich er drie kilometer ten zuiden van. Schepen gecharterd voor vervoer van graan van Noord- en Zuid-Amerika naar Europa Volgens Londense handelskrin gen zijn de afgelopen week op de scheepsvrachtenmarkt op bui tengewoon grote schaal vracht schepen voor het vervoer van graan van Noord- en Zuid-Ame- rika gecharterd, in verband met het acute voedseltekort in de meeste Europese landen. Door de lange, warme zomer zijn de graslanden opgedroogd cn zijn de hooioogsten kleiner. De vraag naar scheepsruimte in Londen heeft de vrachttarieven op het hoogste niveau sinds ge ruime tijd gebracht. Op de andere afdelingen van de vrachtenmarkt deed zich ech ter weinig verandering in de vrachttarieven voor. Door enkele rederijen werd verklaard, dat de tarieven voor het graanvervoer nog verder zouden zijn gestegen, als niet en kele grote omgebouwde tank schepen in de markt waren ge komen. De tarieven voor het vervoer van zwaar graan van de Golf van Mexico naar het Verenigd Koninkrijk zijn gestegen van 40 shilling per ton in het begin van dit jaar tot 56 shilling. De tarie ven van de Golf van Mexico naar Antwerpen of Rotterdam zijn thans 6 dollar, tegen 4,75 dollar tevoren, en die van de Golf van Mexico naar Japan op het ogen blik 9,25 dollar, tegen 7,25 dol lar eerst. Het vrachttarief van St. Lau rens naar 't Verenigd Koninkrijk is 47'/2 shilling per ton. tegen te voren 35Vz shilling. Het tarief voor zwaar graan van de La Platarivier naar Ant werpen/Hamburg is gestegen van 50 shilling in het eerste kwartaal tot 65 shilling op het ogenblik. Tot dusver werden deze week ongeveer 20 chartercon tracten op dit niveau gesloten. Naar werd vernomen, zouden de rederijen als gevolg van de hogere tarieven voor het graan vervoer een bescheiden winst boeken, terwijl weer reeds enige opgelegde schepen in de vaart zouden zijn gebracht. De meeste makelaars verwachten, dat de vraag naar graanscheepsruimte de gehele winter zal aanhouden. Een grote graanverseheper is naar verluidt in de markt voor het charteren van een graan schip voor een periode van negen maanden. PROEF MET ELEKTRISCH VISSEN In de Oude Roer bij Sint Odi- liënberg in Limburg heeft de visserij-inspectie woensdag een onderzoek ingesteld naar de vis stand, waarbij gebruik is ge maakt van de methode van elek trisch vissen, die sinds korte tijd is toegestaan. Dc proef werd daarom bijgewoond door de hen- gelclub „Sint Petrus" uit Poster- holt, die hiermee een primeur beleefde. Uit een motorbootje werd elek trische stroom in het water ge leid, waardoor in de omgeving zwemmende vissen verdoofd ge raakten en werden opgeschept, Na onderzoek enz., waarbij o.a. een paar schub ben werden getrokken, werd de vis weer teruggezet. Er werd niet zoveel gevangen als verwacht werd. De vis lag namelijk niet stil genoeg, het geen werd toegeschreven aan de langdurige zomer. De „Izvestia", spreekbuis der Sowjetrussische regering, schreef donderdag: „De indruk wordt gewekt dat de Amerikaanse di plomatie thans ingaat tegen de „geest van Camp David" (waar Chroesjtsjef en Eisenhower be sprekingen voerden). De Amerikaanse afvaardiging naar de Verenigde Naties is er op uit de tere wortels van de Amerikaans-Sowjetrussische boom, die werd geplant om de vrede door samenwerking te ver zekeren. te bevriezen. De Amerikaanse diplomaten werken als van ouds. Zij doen alsof er niets is gebeurd en zij vergiftigen het internationale klimaat door middel van het z.g. Tibetaanse vraagstuk. Ook spe len zij gemeen spel bij het aan wijzen van nieuwe leden van de Veiligheidsraad. Men krijgt hierdoor de indruk dat de Amerikaanse V. N.-dele- gatie en het ministerie van Bui tenlandse Zaken niet slechts vast houden aan hun verouderde leer stellingen, doch dat zij ook daad werkelijk ingaan tegen de geest van Camp David", aldus de „Izvestia". Het orgaan van de Russische vloot, „Sowjet-vloot", schrijft „NAVO-marine-eenheden heb ben in minder dan een maand tijd een tiental grote vloetoefeningen gehouden in zeegebieden, die zich uitstrekken van het westelijke gedeelte van de Atlantische Oceaan tot het oosten van de de Middellandse Zee. De NAVO-leiders laten hun marine-eenheden vooral in de Griekse en Turkse wateren oefe nen. d.w.z. in de onmiddellijke nabijheid van de grenzen der Sowjet-Unie en van andere com munistische staten. Militaristisch getinte oproepen, krachtige militaire voorbereidin gen en demonstraties van z.g. militaire macht zijn allemaal aanwijzingen dat bepaalde wes terse kringen, die een dooi in de koude oorlog vrezen, in paniek zijn geraakt, en alles in het werk stellen om het internationale kli maat te vergiftigen", meent „Sowjet-vloot". En „Rode ster", het orgaan van het rode leger, meent: „De Ver enigde Staten blijven koloniale en onderontwikkelde gebieden uitbuiten. In tegenstelling tot hetgeen de Amerikaanse propa ganda beweert kan worden ge zegd dat de Amerikaanse econo mische hulp aan andere landen niets anders is dan het toewer pen van de kruimels, die van de welvoorziene eettafel van de rijke man afvallen. De Verenigde Staten, die door gaan voor de „edelmoedigste" van alle koloniale mogendheden hebben de oosterse volken geen cent van hun fabelachtige win sten terug gegeven. En de z.g. Amerikaanse hulp aan het bui tenland dient slechts ter bevor dering van de doeleinden van het kolonialisme, de koude oorlog en de bewapeningswedloop", aldus Rode Ster". verklaring tegen de plannen van de extremisten om gewelddaden uit te lokken in Algerië. Volgens hem zjjn terreurgroe pen al de Spaanse grens overge stoken. „Men heeft al bepaalde personen aangewezen die uit de weg moeten worden geruimd", aldus Neuwirth die hier echtter niet verder op ingaat. In Algiers is het op het ogen blik rustig. De bevolking wacht echter met spanning het einde van het debat in de nationale vergadering af. De conservatief Francois Valen tin kantte zich in de nationale vergadering tegen het plan van De Gaulle. Hij was er verbaasd over dat de regering-Debré zo veel belang hechtte aan de hou ding van de Ver. Naties tegen over het Algerijnse vraagstuk. De Ver. Naties zijn niet het fo rum voor het geweten van de volkeren, zei hij. De conservatief Henri Tremo- let noemde De Geulles verkla ring van 16 sept. een „staats greep". De president heeft het volk gebonden aan een politiek zonder de vertegenwoordigers van dit volk te raadplegen, al dus Tremolet. ERROL FLYNN OVERLEDEN De filmacteur Errol Flynn is woensdagavond te Vancouver overleden, aldus meldt de Cana- op gezondheid^ dese pers. Flynn, die te Hobart op Tas- manië werd geboren, is 50 jaar geworden. Hij heeft zijn oplei ding gehad in Australië en En geland. Hij is 25 jaar lang één van de belangrijkste acteurs te Holly wood geweest. NIEUWE SAMENZWERING TEGEN KASSEM Minister-president nog steeds in ziekenhuis Radio-Bagdad heeft donder dagavond gemeld dat er een nieuwe samenzwering tegen het leven van de Iraakse minister president, Kassem. is ontdekt. Kassein ligt sedert de moordaan slag op 7 oktober in een zieken huis. De gouverneur-generaal van Irak heeft een verklaring uitge geven waarin wordt gezegd dat autoriteiten onderzoeken of er verband bestaat tussen de aan slag van 7 oktober en de nieuwe samenzwering. Bijzonderheden over de samenzwering zijn nog niet meegedeeld. RUSSEN LANGS INDISCH-TIBETAANSE GRENS Russische militaire raadgevers zouden volgens meestal betrouw bare zegslieden in Kalimpong aangekomen zijn op strategische plaatsen langs de Indiseh-Tibe- taanse grens. Uit Lhasa verluidt dat daar 2000 Russen, onder wie officieren en geniespecialisten, verblijven, Cholera-epidemie in Pakistan Driehonderd bewoners van de Oost-Pakistan zijn in het dis trict Dakka aan cholera gestor ven, zo meldt het Russische persbureau Tass uit Karatsji. Ook een aantal nabijgelegen ge bieden wordt door de epidemie bedreigd. In de stad Dakka zhn tachtig mensen met cholera naar het overvolle plaatselijke zieken huis gebracht waar veel patiën ten op de gangen moesten wor den ondergebracht. Arbeiders stootten op groot explosieve stoffen naar Lublin aantal kisten met explosieve stoffen uit tweede wereldoorlog De inwoners van de Poolse stad Lublin hebben 15 jaar op een vulkaan geleefd. Dit heeft men kunnen vaststel, ien toen men bij funderings- werkzaamheden in het centrum van de stad stootte, op een groot aantal kisten met explosieve stoffen, die (laar door de Duit sers in 1944 waren verborgen met de bedoeling de stad in de lucht te laten vliegen. Inmiddels zijn Poolse genie troepen ingeschakeld om de kis ten weg te halen. Een twaalftal soldaten die op 20 november zou den afzwaaien, heeft geweigerd naar huis terug te gaan voordat het vaststaat dat de inwoners van de stad geen gevaar meer lopen. Poolse verzetsstrijders waren in 1944 op de hoogte van de Duitse plannen. Zij wisten ook dat de Duitsers voor dit doel 100 wagons met granaten en andere hebben gebracht. De Duitsers hadden echter geen tijd meer om hun voornemen uit te voeren, daar de Russische voorhoede de dicht genaderd was. De Polen stelden de Russen van een en ander in kennis. Maar door het snelle oprukken van de troepen konden de ver zetsstrijders niet aanwezig zijn bij de opruimingswerkzaam heden voor het vaststellen van de hoeveelheid. De Russen heb ben dientengevolge slechts circa een kwart van het aantal kisten kunnen weghalen. IRAK BESCHULDIGT DE V. A. R. Radio-Bagdad heeft donderdag de Verenigde Arabische Repu bliek ervan beschuldigd aan de Irakse grens in Syrië een bri gade van het leger samen te trekken, aldus wordt uit Beiroet gemeld. De rest van de verkla ring van de Iraakse zender kon te Beiroet niet worden opgevan gen.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1